Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 16-02-17, 17:39   #1
Επίθεση στο ενυδρείο;
 
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR
Member
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος 16-02-17, 17:39
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Πριν καμιά δεκαπενταριά μέρες αποφάσισα να απομακρύνω τα εννέα zebra danio από το ενυδρείο μου θεωρώντας πως οι 25.5 βαθμοί κελσίου δεν είναι το ιδανικό περιβάλλον για αυτά.
Η επειχείρησή απομάκρυνσής τους, αποδείχθηκε πως κάθε άλλο, παρά εύκολη υπόθεση! Επί μισή ώρα προσπαθούσα να τα πιάσω και στο τέλος, κατάφερα να πιάσω μόλις τα έξι από αυτά. Προσπάθησα ξανά την επόμενη και τη μεθεπόμενη, με ακόμη χειρώτερα αποτελέσματα. Μόλις έβλεπαν την απόχη ,εξαφανίζονταν κυριολεκτικά από προσώπου...ενυδρείου! Αποφάσισα να τα αφήσω κάμποσες μέρες να ηρεμήσουν. Παρατήρησα πως κρύβονταν και πάντα εντόπιζα μόνο δύο από τα τρία που είχαν απομείνει, αλλά το θεωρούσα φυσιολογικό, δεδομένου του stress που πέρασαν. Χθες τα είδα και τα τρία μαζί, αλλά το ένα από αυτά φαινόταν ιδιαίτερα αδύναμο και αδύνατο και είχε ρουφηγμένη κοιλιά. Θεώρησα πως λόγω του stress, ήταν πιθανόν να κρυβόταν και να μην είχε φάει για μέρες και προσπάθησα να το ταίσω ρίχνοντάς του φαγητό, πολύ κοντά του. Εφαγε πολύ ανόρεχτα! Σήμερα βρήκα ξανά το ψαράκι να κολυμπάει στην επιφάνεια σε άθλια κατάστααη. Εχω την εντύπωση πως έχει δεχθεί άγρια επίθεση, καθώς του λείπει σχεδόν ολόκληρη η ουρά του και έχω την εντύπωση πως και τα άλλα του πτερύγια είναι κουτσουρεμένα! Δεν μου φαίνεται καθόλου καλά και αμφιβάλλω, αν θα τη βγάλει καθαρή! Δε ξέρω τι να κάνω. Να το πιάσω και να το βάλω σε κάποιο γυάλινο δοχείο ( Δυστυχώς δεν έχω άλλο ενυδρείο) ή θα το στρεσάρω ακόμη περισσότερο και έτσι θα το αποτελειώσω; Από την άλλη αν κάποια άλλα ψάρια του επιτέθηκαν, φοβάμαι μήπως το ξανακάνουν! Τι συνέβει άραγε; Yπάρχει πιθανότητα να είναι καμία αρρώστια με πολύ γρήγορη εξέλιξη, ή να είχε σφηνώσει για μέρες κάπου και όχι επίθεση από άλλα ψάρια; Όλα τα άλλα ψαράκια δείχνουν μία χαρά και ποτέ δεν έχει ξαναπαρουσιαστεί παρόμιο πρόβλημα στο ενυδρείο! Επιπλέον είναι ιδιαίτερα παράξενο πως του επιτέθηκαν. Τα Danio είναι με διαφορά, τα πιο ευκίνητα και γρήγορα ψάρια του ενυδρείου μου και από τους.... νταήδες του ενυδρείου! Ποιός μπόρεσε να του κάνει τέτοια ζημιά; Μήπως κινδυνεύουν και τα άλλα δύο;
Εμφανίσεις: 2342
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-02-17, 17:42
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Τι άλλα ψάρια έχεις μέσα ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 16-02-17, 18:16
KostasGR Ο χρήστης KostasGR δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-10-2016
Περιοχή: Χαΐδάρι
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Ίσως μετά το stress του κυνηγητού παρουσίασε ασθένεια και τα συμπτώματα που βλέπεις δεν είναι αποτέλεσμα δαγκωματιών;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-02-17, 18:49
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Δεν είναι πολύ καλή η φωτογραφία αλλά ελπίζω να φαίνονται τα βασικά, η ''ψαλιδισμένη'' ουρά, ρουφηγμένη κοιλιά και η γενική αδυναμία του ψαριού. Μηπως πρόκριτει για ασθένεια και όχι για επίθεση;

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Τάκης : 16-02-17 στις 20:23
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-02-17, 20:23
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τάκης Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι άλλα ψάρια έχεις μέσα ;
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-02-17, 23:02
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Εχω μαζί τους 12 neon tetra, 10 Columbian tetra red fin |( τα δύο μωρα), 7 lemon tertra, 9 ροδόστομους , 12 οτόκυκλους 2 μωρά Αγκιστρους, 4 Kuhli και 7 white cloud minnow. Οι μόνοι ''νταήδες'', εκτός από τα ίδια τα Danio είναι τα Columbian Tetra που είναι πιο μεγαλόσωμα και πιο επιθετικά. Υπάρχουν και 3 μεξικάνικα αστακουδάκια αλλά αυτά τα θεωρώ μάλλον αδύνατον να βλάψουν τα Danio!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-02-17, 11:26
Undertaker Ο χρήστης Undertaker δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-04-2013
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.473
Προεπιλογή

.....σε πόσα λίτρα;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-02-17, 17:23
Το avatar του χρήστη AGGELOSAR
AGGELOSAR Ο χρήστης AGGELOSAR δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-03-2016
Περιοχή: Κηφισια
Μηνύματα: 166
Προεπιλογή

Σε 450λτ
-------------------------
Φοβάμαι όμως πως τελικά προκειται για κάποια ασθένεια. Το Danio εξαφανίστηκε. Βλέπω όμως και κάποιο neon Tetra με ψαλιδισμένη ουρά κόκκινα βράνχια και γρήγορη αναπνοή. Είναι ολοφάνερο πως και αυτό κάτι έχει και έχει παρόμοια συμπτώματα με το Danio! Θα προσπαθήσω να βάλω φωτογραφίες. Φοβάμαι πως είναι κάτι γρήγορο και μεταδοτικό!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη AGGELOSAR : 17-02-17 στις 17:23 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επίθεση saulosi saxlina Malawi 13 21-05-13 13:31
επίθεση festivum σε carnegiella strigata aquaristas ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 10 26-01-11 17:49
επίθεση στο apple snail από τον cloon Μίμης Γλυκό νερό - Γενικά 6 28-05-09 08:58
hydrofylia Polysperma : ασθένεια ή επίθεση???? dizio Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 11-02-09 16:04
Επίθεση ή παιχνίδια; Μια μικρή βοήθεια; Ronnie21 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 27-02-08 19:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18105 seconds with 15 queries