Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-05-10, 22:30
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή υποστρωμα

Καλησπερα, θα ηθελα καμια συμβουλη για να βαλω υποστρωμα σε 60λιτρο ενυδρειο,(απο φυτα θα μπουν : cuba,eleocharis parvula ,ludwigia palustris red κ.α) επισης καλυτερο τι θα ηταν να βαλω χαλαζιακη αμμο ή κανενα χαλικη;ευπροσδεκτες ολες οι συμβουλες!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-05-10, 23:47
Kostis-Salonika Ο χρήστης Kostis-Salonika δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-08-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 159
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα, θα ηθελα καμια συμβουλη για να βαλω υποστρωμα σε 60λιτρο ενυδρειο,(απο φυτα θα μπουν : cuba,eleocharis parvula ,ludwigia palustris red κ.α) επισης καλυτερο τι θα ηταν να βαλω χαλαζιακη αμμο ή κανενα χαλικη;ευπροσδεκτες ολες οι συμβουλες!!!!!!
Σε χαλίκι που είχα έως και πρόσφατα, δεν μπορούσα με ευκολία να στερεώσω τα φυτά μου. Με το παραμικρό έβγαιναν και ξανά στερέωμα και συνέχεια αυτό γινόταν.
Έβγαλα το χαλίκι, έβαλα άμμο και όλα είναι πιο καλά!
Επίσης και το αισθητικό αποτέλεσμα είναι κατά γενική ομολογία πολύ ανώτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-05-10, 00:09
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα, θα ηθελα καμια συμβουλη για να βαλω υποστρωμα σε 60λιτρο ενυδρειο,(απο φυτα θα μπουν : cuba,eleocharis parvula ,ludwigia palustris red κ.α) επισης καλυτερο τι θα ηταν να βαλω χαλαζιακη αμμο ή κανενα χαλικη;ευπροσδεκτες ολες οι συμβουλες!!!!!!
Το υπόστρωμα δεν στο συνιστώ, με τον καιρό κακό κάνει παρά καλό γιατί εξασθενεί και είναι άχρηστο, θα μπερδευτεί κάποια στιγμή και με την άμμο και δεν θα αναπνέει-οξυγονώνεται ο βυθός σου καλά. Θα βάζεις για λίπανση: ή ταμπλέτες βυθού ή υγρά λιπάσματα, ποτέ και τα δυο μαζί γιατί θα κάψεις τα φυτά και θα εμφανιστούν και άλγες.
Η χαλαζιακή άμμος είναι ότι πρέπει.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-05-10, 00:18
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Σε χαλίκι που είχα έως και πρόσφατα, δεν μπορούσα με ευκολία να στερεώσω τα φυτά μου. Με το παραμικρό έβγαιναν και ξανά στερέωμα και συνέχεια αυτό γινόταν.
μπορω να φανταστω ποσο κουραστικο μπορει να ηταν και τι παιδεμα!thanks για την συμβουλη,!!!εκτος απο χαλαζιακη αμμο εχεις κατι αλλο στο νου σου ,οχι οτι με χαλαει ,ετσι κουβεντα να γινετε!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-05-10, 00:26
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Το υπόστρωμα δεν στο συνιστώ, με τον καιρό κακό κάνει παρά καλό γιατί εξασθενεί και είναι άχρηστο, θα μπερδευτεί κάποια στιγμή και με την άμμο και δεν θα αναπνέει-οξυγονώνεται ο βυθός σου καλά. Θα βάζεις για λίπανση: ή ταμπλέτες βυθού ή υγρά λιπάσματα, ποτέ και τα δυο μαζί γιατί θα κάψεις τα φυτά και θα εμφανιστούν και άλγες.
Η χαλαζιακή άμμος είναι ότι πρέπει.

...γενικα ειναι ευεργετικο για τα φυτα το υποστρωμα ...ας τοποθετηθουν και αλλοι ? ..αν αργοτερα αποφασισει να αναιβει λεβελ στα φυτα δεν θα μπορει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-05-10, 00:30
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το υπόστρωμα δεν στο συνιστώ, με τον καιρό κακό κάνει παρά καλό γιατί εξασθενεί και είναι άχρηστο, θα μπερδευτεί κάποια στιγμή και με την άμμο και δεν θα αναπνέει-οξυγονώνεται ο βυθός σου καλά. Θα βάζεις για λίπανση: ή ταμπλέτες βυθού ή υγρά λιπάσματα, ποτέ και τα δυο μαζί γιατί θα κάψεις τα φυτά και θα εμφανιστούν και άλγες.
ωραια,οποτε το υποστρωμα βγηκε απο το μυαλο μου και απο λιπασμα ακουσα κατι για το υγρο flourish ειναι γενικο λεει!!!!να βαλω αυτο λετε?
-------------------------
ωπ ,για να δουμε τι εχουν να πουν και αλλοι για το θεμα γιατι εχω μπερδευτει!!!!!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jiraiya : 02-05-10 στις 00:30 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-05-10, 00:31
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Το υπόστρωμα δεν στο συνιστώ, με τον καιρό κακό κάνει παρά καλό γιατί εξασθενεί και είναι άχρηστο, θα μπερδευτεί κάποια στιγμή και με την άμμο και δεν θα αναπνέει - οξυγονώνεται ο βυθός σου καλά. Θα βάζεις για λίπανση: ή ταμπλέτες βυθού ή υγρά λιπάσματα, ποτέ και τα δυο μαζί γιατί θα κάψεις τα φυτά και θα εμφανιστούν και άλγες.
Η χαλαζιακή άμμος είναι ότι πρέπει.
Δεν τα λες καλά φίλε! Το υπόστρωμα είναι απαραίτητο για κάποια απαιτητικά φυτά, και από όσα γνωρίζω μέσα σε αυτά νομίζω (χωρίς να είμαι σίγουρος) είναι και η cuba. Το σίγουρο είναι πως αν γνωρίζεις πως να χειριστείς το υπόστρωμα και φυτεύεις-ξεφυτεύεις προσεκτικά δεν πρόκειται να κάνει κανένα κακό. Επειδή όμως ο φίλος jiraiya μάλλον είναι καινούργιος στο χόμπυ, καλύτερα να αποφύγει όχι μόνο το υπόστρωμα αλλά και την cuba.

Πολύ σωστά προτείνεις να αποφύγει συνδιασμό άμμου και υποστρώματος. Αυτά τα δύο δεν μπορούν να συνυπάρξουν.

Για ποιό λόγο θα καούν τα φυτά ή θα γεμίσει άλγες με ταυτόχρονη χρήση υγρών λιπασμάτων και ταμπλετών; Τα υγρά λιπάσματα βοηθούν τα φυτά που τρέφονται κατά κύριο λόγο από το νερό και οι ταμπλέτες αυτά που λαμβάνουν την τροφή τους από τις ρίζες τους. Ανάλογα με τα φυτά που έχει κανείς χρησιμοποιεί και τήν αντίστοιχη λίπανση. Και φυσικά μπορεί να κάνει χρήση και των δύο λιπάνσεων ταυτόχρονα χωρίς κανένα πρόβλημα.
Η ανισορροποία σε ένα ενυδρείο είναι αυτή που προκαλει έξαρση των άλγεων.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-05-10, 00:33
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Το υπόστρωμα δεν στο συνιστώ, με τον καιρό κακό κάνει παρά καλό γιατί εξασθενεί και είναι άχρηστο, θα μπερδευτεί κάποια στιγμή και με την άμμο και δεν θα αναπνέει-οξυγονώνεται ο βυθός σου καλά. Θα βάζεις για λίπανση: ή ταμπλέτες βυθού ή υγρά λιπάσματα, ποτέ και τα δυο μαζί γιατί θα κάψεις τα φυτά και θα εμφανιστούν και άλγες.
Η χαλαζιακή άμμος είναι ότι πρέπει.
Χωρις υποστρωμα και co2 μπουκαλα τα φυτα που θελει ο φιλος δε θα εχουν πολλες πιθανοτητες!
Το υποστρωμα συνηθως μετα απο 6μηνο αρχιζει να χανει τα θρεπτικα του στοιχεια αλλα εμεις "βοηθαμε" με την λιπανση που τα φυτα παιρνουν οτι χρειαζονται και απο τη στηλη νερου και οχι μονο απο τις ριζες!
Τα λιπασματα δεν "καινε" τα φυτα και συνηθως οι αλγες δημιουργουνται απο την ελλειψη καποιου στοιχειου και οχι απο το αντιθετο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-05-10, 00:37
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα, θα ηθελα καμια συμβουλη για να βαλω υποστρωμα σε 60λιτρο ενυδρειο,(απο φυτα θα μπουν : cuba,eleocharis parvula ,ludwigia palustris red κ.α) επισης καλυτερο τι θα ηταν να βαλω χαλαζιακη αμμο ή κανενα χαλικη;ευπροσδεκτες ολες οι συμβουλες!!!!!!
Nα ξέρεις πάντως φίλε, ότι τόσο η cuba ως γρασίδι, όσο και η ludwigia palustris red ως κόκκινο φυτό, είναι αρκετά δύσκολα και απαιτητικά.

Τι εξοπλισμό έχεις στο ενυδρείο σου;

-----------------------------------------
Με πρόλαβε στο νήμα ο moderator ...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-05-10, 00:45
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

με λιγα λογια εαν ειμαι αλανι και μπορω να φυτευω σωστα να βαλω υποστρωμα και χαλικη (αλλα οχι υποστρωμα και αμμο μαζϊεπισης οταν θα περασει καποιο διαστημα απο την ωρα που θα βαλω το υποστρωμα θα πρεπει να ξεκινησω και ταμπλετες ενω ηδη θα βαζω flourish υγρο για να πετυχουν τα φυτα που θελω!!!!την cuba την εχω σε μια γωνια εδω και ενα μηνα σε ενα αλλο 60αρι σε μικρη ποσοτητα γιατι εβαλα να κανω emersed!και οσο αναφορα co2θα βαλω μπουκαλα περιμενω να μου ερθει και απο φως εχω 1w/λιτρο!τι λετε λοιπον?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-05-10, 00:59
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Πολύ σωστά το έπιασες το νόημα...

Δες εδώ : http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F4%F1%F9%EC%E1

Κάπου μου φαίνεται πως είχα διαβάσει για ένα υπόστρωμα-χαλικάκι που αυτοανανεώνεται, αλλά τέτοια ώρα πολύ δύσκολο να ψάξω να το βρώ...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-05-10, 01:26
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρις υποστρωμα και co2 μπουκαλα τα φυτα που θελει ο φιλος δε θα εχουν πολλες πιθανοτητες!
Το υποστρωμα συνηθως μετα απο 6μηνο αρχιζει να χανει τα θρεπτικα του στοιχεια αλλα εμεις "βοηθαμε" με την λιπανση που τα φυτα παιρνουν οτι χρειαζονται και απο τη στηλη νερου και οχι μονο απο τις ριζες!
Τα λιπασματα δεν "καινε" τα φυτα και συνηθως οι αλγες δημιουργουνται απο την ελλειψη καποιου στοιχειου και οχι απο το αντιθετο!
Η παραπάνω χρήση λιπάσματος τα φυτά τα σοκάρει και μπορεί να τα κάψει να κάψει τις ρίζες, η ποιο σύντομη σε χρόνο χρήση λιπάσματος είτε σε γλάστρα είτε στο ενυδρείο δημιουργεί πρόβλημα.
Επίσης δεν μπορούμε να βάζουμε ταμπλέτες βυθού ίση με την αναλογία των λίτρων του νερού, και ταυτόχρονα και υγρό λίπασμα ίσο πάλι με την αναλογία των λίτρων του νερού που αναγράφεται στη συσκευασία, γιατί έτσι διπλασιάζουμε την ποσότητα και όπως ανέφερα και ποιο πάνω θα σοκάρουμε ή και μπορεί να κάψουμε τις ρίζες των φυτών.
Από την στιγμή που τα λιπάσματα έχουν δοσολογία πρέπει να τηρείται, η υπέρ δοσολογία κάνει κακό.
Το ίδιο συμβαίνει και με τα φάρμακα στον άνθρωπο η σωστή δοσολογία κάνει καλό, η υπέρ δοσολογία μπορεί να επιφέρει και τον θάνατο.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-05-10, 01:48
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Η παραπάνω χρήση λιπάσματος τα φυτά τα σοκάρει και μπορεί να τα κάψει να κάψει τις ρίζες, η ποιο σύντομη σε χρόνο χρήση λιπάσματος είτε σε γλάστρα είτε στο ενυδρείο δημιουργεί πρόβλημα.
Επίσης δεν μπορούμε να βάζουμε ταμπλέτες βυθού ίση με την αναλογία των λίτρων του νερού, και ταυτόχρονα και υγρό λίπασμα ίσο πάλι με την αναλογία των λίτρων του νερού που αναγράφεται στη συσκευασία, γιατί έτσι διπλασιάζουμε την ποσότητα και όπως ανέφερα και ποιο πάνω θα σοκάρουμε ή και μπορεί να κάψουμε τις ρίζες των φυτών.
Η χρήση των λιπασμάτων πρέπει να γίνεται με μέτρο.
Επειδη ειναι πολλα και σημαντικα νομιζω οτι θα πρεπει να διαβασεις οποτε μπορεσεις αυτο: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462 σε ενυδρεια με "δυσκολα" φυτα και λιπανση estimative index απαιτειται μικρος πλεονασμος λιπασματων ωστε να μη λειψει τιποτα ποτε! Οι ριζες των φυτων παντως δεν καιγονται!! Οι δοσολογιες λιπασματων καθως και η χρηση υποστρωματος αναφερονται στο παραπανω!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 02-05-10, 02:49
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Πολύ καλό αυτό το θέμα αλλά κάπου πέφτει στα λόγια μου, μέσα αναφέρει αυτό:
Θυμηθείτε ότι υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ της απλής δοσολογίας και της υπερβολικής δοσολογίας με λιπάσματα. Τα προγράμματα λίπανσης προτείνονται γενικά για χρήση σε βαριά φυτεμένα ενυδρεία που η πρόσληψη των θρεπτικών συστατικών είναι υψηλή!

Εγώ ανέφερα αυτό:
Η παραπάνω χρήση λιπάσματος τα φυτά τα σοκάρει και μπορεί να τα κάψει να κάψει τις ρίζες, η ποιο σύντομη σε χρόνο χρήση λιπάσματος είτε σε γλάστρα είτε στο ενυδρείο δημιουργεί πρόβλημα.
Επίσης δεν μπορούμε να βάζουμε ταμπλέτες βυθού ίση με την αναλογία των λίτρων του νερού, και ταυτόχρονα και υγρό λίπασμα ίσο πάλι με την αναλογία των λίτρων του νερού που αναγράφεται στη συσκευασία, γιατί έτσι διπλασιάζουμε την ποσότητα και όπως ανέφερα και ποιο πάνω θα σοκάρουμε ή και μπορεί να κάψουμε τις ρίζες των φυτών.
Από την στιγμή που τα λιπάσματα έχουν δοσολογία πρέπει να τηρείται, η υπέρ δοσολογία κάνει κακό.


Κάπου δεν καταλάβατε τι είπα, ανέφερα ότι δεν κάνει η παράλληλη χρήση υγρού λιπάσματος με ταμπλέτες γιατί διπλασιάζουμε την δοσολογία. Πολλοί φίλοι αυτό κάνουν και δημιουργούν στρες στα φυτά και ανάπτυξη άλγης.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 02-05-10, 10:52
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Για υποστρωμα εγω θα σου προτεινω αυτο(ειναι και αυτοανανεουμενο)

http://www.petcumulus.gr/index.asp?page=product&pid=668
http://www.osmosisaquariums.gr/index...emid=1&lang=el
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 02-05-10, 10:57
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

τελειο το αρθρο,πολλες και χρησιμες λεπτομεριες.απο την αλλη εχω καποια πραγματα να αναφερω και να ρωτησω επισης πανω στο αρθρο :
1)ποιο υποστρωμα θα ηταν το ιδανικοτερο?potting soils ή υποστρωματα που ειναι για ενυδρειο?οπως ειναι το flourite!!!
2)ειναι τελικα καλυτερο η χαλαζιακη αμμος ή το χαλικη ?θα μου χρειαστει τσιμπιδα για φυτεμα και στις 2 περιπτωσεις?
3)θα πρεπει οντως να κρατησω το υποστρωμα σε νερο για 1-2μηνες ήμπορω να κανω κατι ποιο συντομο?
4)επειδη θα βαλω φυτα επιφανειας νουφαρα και κερατοφυλλο το spray bar θα κανει δουλεια ή να μην βαλω?
5)τα macro και τα micro μπορει καποιος να μου πει ποια ακριβως ειναι γιατι μπερδευτικα?
6)για co2 ποιο μεγεθος μπουκαλας μου κανει και ποσο θα βαζω ?
και 7) και τελευταιο λετε να τα καταφερω ή να κανω κατι ποιο απλο (ενημερωνω οτι εχω πολυ ορεξη και αρκετο χρονο,απλα δεν ξερω και θα χρειαστω βοηθεια!)
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-05-10, 23:57
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
Επίσης δεν μπορούμε να βάζουμε ταμπλέτες βυθού ίση με την αναλογία των λίτρων του νερού, και ταυτόχρονα και υγρό λίπασμα ίσο πάλι με την αναλογία των λίτρων του νερού που αναγράφεται στη συσκευασία, γιατί έτσι διπλασιάζουμε την ποσότητα και όπως ανέφερα και ποιο πάνω θα σοκάρουμε ή και μπορεί να κάψουμε τις ρίζες των φυτών.

Κάπου δεν καταλάβατε τι είπα, ανέφερα ότι δεν κάνει η παράλληλη χρήση υγρού λιπάσματος με ταμπλέτες γιατί διπλασιάζουμε την δοσολογία. Πολλοί φίλοι αυτό κάνουν και δημιουργούν στρες στα φυτά και ανάπτυξη άλγης.
Φίλε μου, τις ταμπλέτες δεν τις διαλύουμε στο νερο, στο υπόστρωμα τις βάζουμε. Συνεπώς αν η ταμπλέτα δεν ξεθαφτεί κατά λάθος δεν πρόκειται να ελευθερώσει θρεπτικά συστατικά νερό. Νομίζω δηλαδή πως οι ταμπλέτες ελάχιστα συνεισφέρουν στην λίπανση του νερού και τα υγρά λιπάσματα ελάχιστα συνεισφέρουν στην λίπανση του υποστρώματος. Κάνω λάθος;

Επίσης δεν έχω καταλάβει αυτό που λες με το σοκ ή το κάψιμο από την μεγαλύτερη (ας πούμε διπλάσια) ποσότητα λίπανσης. Το λες από προσωπική εμπειρία ή το 'χεις διαβάσει κάπου; Δώσε κάποιο λινκ αν μπορείς...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-05-10, 00:42
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από jiraiya Εμφάνιση μηνυμάτων
τελειο το αρθρο,πολλες και χρησιμες λεπτομεριες.απο την αλλη εχω καποια πραγματα να αναφερω και να ρωτησω επισης πανω στο αρθρο :
1)ποιο υποστρωμα θα ηταν το ιδανικοτερο?potting soils ή υποστρωματα που ειναι για ενυδρειο?οπως ειναι το flourite!!!Για μενα βαλε το Flourite και ξεμπερδευεις.Δεν εχω δοκιμασει potting soils αλλα μου φαινεται χρονοβορο
2)ειναι τελικα καλυτερο η χαλαζιακη αμμος ή το χαλικη ?θα μου χρειαστει τσιμπιδα για φυτεμα και στις 2 περιπτωσεις?Αν βαλεις αμμο με το flourite τοτε αυτη σε λιγο καιρο θα βρεθει στον πατο του ενυδρειου λογο κοκκομετριας.Καλυτερα για μενα να βαλεις το Flourite σκετο 5-7cm
3)θα πρεπει οντως να κρατησω το υποστρωμα σε νερο για 1-2μηνες ήμπορω να κανω κατι ποιο συντομο?Αν βαλεις τελικα το Flourite απλα το ξεπλενεις και το τοποθετεις(το potting soils θελει αυτη την διαδικασια που λες)
4)επειδη θα βαλω φυτα επιφανειας νουφαρα και κερατοφυλλο το spray bar θα κανει δουλεια ή να μην βαλω?Να το βαλεις , πρεπει να εχεις αναταραξη στην επιφανεια,τα φυτα δεν ''ενοχλουνται''
5)τα macro και τα micro μπορει καποιος να μου πει ποια ακριβως ειναι γιατι μπερδευτικα?Το διαβασες το αρθρο του Γιωργου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462
6)για co2 ποιο μεγεθος μπουκαλας μου κανει και ποσο θα βαζω ?Αν εχεις χωρο και δεν σε νοιαζει το μεγεθος περνεις μια μεγαλη,αλλιως και με δικιλη μια χαρα κανεις την δουλεια σου..
και 7) και τελευταιο λετε να τα καταφερω ή να κανω κατι ποιο απλο (ενημερωνω οτι εχω πολυ ορεξη και αρκετο χρονο,απλα δεν ξερω και θα χρειαστω βοηθεια!)
Θα τα καταφερεις , αφου εχεις ορεξη οπως λες
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-05-10, 01:49
giannisaek Ο χρήστης giannisaek δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 15-10-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 834
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου, τις ταμπλέτες δεν τις διαλύουμε στο νερο, στο υπόστρωμα τις βάζουμε. Συνεπώς αν η ταμπλέτα δεν ξεθαφτεί κατά λάθος δεν πρόκειται να ελευθερώσει θρεπτικά συστατικά νερό. Φίλε μου δεν ανάφερα ποτέ ότι η ταμπλέτα ελευθερώνει θρεπτικά συστατικά στο νερό, απεναντίας αναφέρθηκα για υπερδοσολογία. Νομίζω δηλαδή πως οι ταμπλέτες ελάχιστα συνεισφέρουν στην λίπανση του νερού και τα υγρά λιπάσματα ελάχιστα συνεισφέρουν στην λίπανση του υποστρώματος. Κάνω λάθος;
Φυσικά και κάνεις λάθος, η λίπανση του υποστρώματος και η λίπανση του νερού στο φυτό είναι αλληλένδετη, υπάρχουν φυτά που απορροφούν ιχνοστοιχεία ταυτόχρονα και από την ρίζα και από το φύλλωμα. Και εφόσον εμείς κάνουμε το λάθος και βάλουμε διπλάσια ποσότητα λιπάσματος και με την τέλεια φωτοσύνθεση πάλι το φυτό δεν θα μπορέσει να απορροφήσει την διπλάσια ποσότητα λιπάσματος που είχαμε βάλει πριν. Κατανοητό;

Επίσης δεν έχω καταλάβει αυτό που λες με το σοκ ή το κάψιμο από την μεγαλύτερη (ας πούμε διπλάσια) ποσότητα λίπανσης. Το λες από προσωπική εμπειρία ή το 'χεις διαβάσει κάπου; Δώσε κάποιο λινκ αν μπορείς...
Φυσικά και το έχω διαβάσει από κάποια βιβλία, δεν το βγάζω από το μυαλό μου, ειδικά για το σοκ και το ξανά λέω πρέπει να βάζουμε ή ταμπλέτες ή υγρό λίπασμα, αν όμως απαιτούν μερικά φυτά ταμπλέτες τότε το άθροισμα της δόσης ταμπλέτας και υγρού λιπάσματος να είναι ίση με τα λίτρα του ενυδρείου μας πάντα αναφερόμαστε για φουλ φυτεμένο, για το κάψιμο μπορεί και να μην ισχύει όντως το έβγαλα από το μυαλό μου με βάση πάντα με τα λιπάσματα του εμπορείου για τα διάφορα φυτώρια, που είναι χημικά και δεν κάνει να τα ρίχνεις κοντά στις ρίζες γιατί τις καίνε, ακόμη και η κοπριά που δεν έχει χωνέψει καίει τις ρίζες. Λίγο ξεφύγαμε όμως.
Αυτό γνωρίζω αυτό λέω είναι η άποψή μου και δεν σου υποχρεώνω να την δεχτείς
Σας παραθέτω και από το λιγκ που μου έδωσε ο georgarask
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462 μερικά αποσπάσματα που αναφέρεται για την υπερδοσολογία:

Θυμηθείτε ότι υπάρχει τεράστια διαφορά μεταξύ της απλής δοσολογίας και της υπερβολικής δοσολογίας με λιπάσματα. Τα προγράμματα λίπανσης προτείνονται γενικά για χρήση σε βαριά φυτεμένα ενυδρεία που η πρόσληψη των θρεπτικών συστατικών είναι υψηλή!

Τα παραπάνω μας δίνουν μια γενική ιδέα για το ποσό απαιτείται ανάλογα με τα λίτρα του ενυδρείου μας (μη ξεχνάμε για full φυτεμένα). Αν έχουμε υπερβολικά πολύ υψηλό φωτισμό και τα λίτρα μας πλησιάζουν στην επόμενη κλίμακα μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις δόσεις που αναγράφονται στην επόμενη κλίμακα. Επίσης αν το ενυδρείο είναι μόνο 50% φυτεμένο (μικρή φυτομάζα) τότε καλό είναι να μειώσουμε τις δοσολογίες σε 50%.
Στόχος είναι να υπάρχει πάντα μια μικρή υπέρβαση των θρεπτικών στοιχείων ώστε να μπορούν τα φυτά να τα λαμβάνουν χωρίς να παρουσιαστεί έλλειψη σε κάποιο από αυτά.
Η μερική αλλαγή νερού είναι πολύ σημαντική και θα πρέπει να γίνεται σε εβδομαδιαία βάση σε Hi-tech. Έτσι μειώνεται η περίσσεια θρεπτικών ουσιών που ενδέχεται να έχει δημιουργηθεί μέσω παραπάνω λίπανσης από ότι τα φυτά έχουν απορροφήσει .

Η δοσολογία είναι αρκετά απλή. Κάθε ημέρα σύμφωνα με το παρακάτω πρόγραμμα λίπανσης χορηγούμε (macro η micro) με δοσολογία ανάλογα με τα λίτρα που έχουμε. Στο τέλος της εβδομάδας κάνουμε 50% νερό αλλαγή ώστε να επαναφέρουμε τα θρεπτικά συστατικά σε μηδενική βάση και να ξεκινήσουμε ξανά από την αρχή ώστε να μη συσσωρευτούν περισσότερα από όσα τα φυτά μας έχουν απορροφήσει. Είναι σαν να κάνουμε reset στον υπολογιστή μας για να «αδειάσουμε» την ram από άχρηστα πια κατάλοιπα από προγράμματα που δεν χρησιμοποιούμε πια.
....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-05-10, 03:34
Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ. Ο χρήστης Σ.Τ.Ε.Φ.Α.Ν.Ο.Σ. δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 03-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 125
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Χωρις υποστρωμα και co2 μπουκαλα τα φυτα που θελει ο φιλος δε θα εχουν πολλες πιθανοτητες!
Το υποστρωμα συνηθως μετα απο 6μηνο αρχιζει να χανει τα θρεπτικα του στοιχεια αλλα εμεις "βοηθαμε" με την λιπανση που τα φυτα παιρνουν οτι χρειαζονται και απο τη στηλη νερου και οχι μονο απο τις ριζες!
Τα λιπασματα δεν "καινε" τα φυτα και συνηθως οι αλγες δημιουργουνται απο την ελλειψη καποιου στοιχειου και οχι απο το αντιθετο!
Συμφωνο απολυτως !
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-05-10, 04:02
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Καλορίζικο το ενυδρείο Μπάμπη και καλό κουράγιο, γιατί βλέπω ότι έχεις όρεξη και μεράκι να κάνεις κάτι πολύ καλό και πιστεύω θα τα καταφέρεις.
Αν πάλι αποφασίσεις να το κάνεις χαμηλών απαιτήσεων, τότε σε 1 εβδομάδα το πολύ θα το έχεις έτοιμο, με την βοήθεια όλων μας.
Αμμος από τη Pangea, ταμπλετίτσες βυθού κι ένα γενικό λίπασμα, κλαδέματα από εύκολα φυτά, ψαράκια υπάρχουν (το ξέρεις) και είσαι έτοιμος.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-05-10, 07:43
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

ωχ εσυ το πηρες σοβαρα ρε
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-05-10, 16:44
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από giannisaek Εμφάνιση μηνυμάτων
....
Βρε Γιαννη ... τα γραφει ολα οπως λες αλλα ακομα και υπερδιπλασια ποσοτητα λιπασματων με παρουσια υποστρωματος δεν κανει κακο στα φυτα .. απλα δημιουργειται μεγαλη περισσεια απο θρεπτικα συστατικα και τα "εκμεταλλευονται" οι αλγες! Αν και αν τα φυτα σου ειναι σε καλη κατασταση δεν εχεις φοβο απο αλγες!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-05-10, 20:49
Το avatar του χρήστη jiraiya
jiraiya Ο χρήστης jiraiya δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-03-2010
Περιοχή: Καλαμαρια/Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 263
Προεπιλογή

λοιπον μετα απο μελετη και πολλες συμβουλες σας και σας ευχαριστω πολυ! αποφασισα
να βαλω flourite και απο πανω χαλικι και μετα απο καποιο διαστημα θα βαλω ταμπλετες εαν χρειαστει!
επισης θα βαλω spray bar εχει ερθει και το co2,ενα γενικο λιπασμα για αρχη και μετα απο λιγο θα ξεκινησω ενα full ημερισιο προγραμμα !
μετα καθε βδομαδα αλλαγη νερου,επισης μια σκουπα βυθου για τις ακαθαρσιες.θα κανω οτι μπορω αντε να δουμε τι θα δουμε!!!
παντως μολις τελειωσει το ολο θεμα που παλευω θα κανω μια παρουσιαση του ενυδρειου και ελπιζω για τα καλυτερα!!!!(και παλι σας ευχαριστω ολους!)
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-05-10, 22:34
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Καλό κουράγιο!
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 04-05-10, 13:00
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

οταν θα εισαι ετοιμος ζητα και κανα κλαδεμα ολο και καποιος θα εχει κατι
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
υποστρωμα diy kanarini Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 30-04-08 09:43
Τι υποστρωμα??? DiscusBoy Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 18 02-10-07 02:57
Χωμα-υποστρωμα Nikolas Αρχάριοι γλυκού νερού 26 13-06-07 12:06
Υποστρωμα thanosatha Γλυκό νερό - Γενικά 35 15-01-07 12:29
Ψαχνω Υποστρωμα Gorgi Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 45 08-12-04 00:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10533 seconds with 13 queries