Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-05-07, 15:55
angelos7577 Ο χρήστης angelos7577 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΑΝΑΚΑΤΑΤΑΞΕΙΣ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ 70lt

Καλησπέρα σας , καιρός είναι πλέον να σας παραθέσω τους προβληματισμούς μου και τις σκέψεις μου όσον αφορά ένα ενυδρείο Cayman 70lt που έχω 7 μήνες .Ξεκίνησα το ενυδρείο με 2 gurami , 1 πλεκόστομο και 2 clown πριν από 7 μήνες .Μην γνωρίζοντας πολλά πράγματα φυσικό επακόλουθο ήταν και οι απώλειες .... Τα clown έφυγαν νύχτα καθώς είχαν αρρωστήσει (γεμάτα ασπράκια) αλλά δεν πήρα χαμπάρι ο άσχετος.Πριν 4 μήνες πρόσθεσα 2 pangasius και 2 silver shark και πριν 1 μήνα έβαλα ακόμα άλλο 1 gurami , 1 μικρό γλείφτη , 2 labeo frenatus , 1 scalaria και 1 gurami paradise.Το 1 silver shard δεν άντεξε ιδιαίτερα (το πολύ κανά μήνα) και η απάντηση από το μαγαζί που το πήρα ότι στρεσαρίστηκε μάλλον.Τα pangasius και 2 silver shark πέρασαν αρρώστεια(ασπράκια) την οποία και αντιμετώπισα με επιτυχία και είναι μια χαρά . Το 1 gurami που είχα από την αρχή απεβίωσε πριν 7 ημέρες , καθώς είχε κάνει πληγή στο πλάι και δεν μπόρεσα να κάνω και πολλά πράγματα.Το gurami paradise το βρήκα σφηνωμένο πίσω από το φίλτρο σε ανύποπτη στιγμή.Χτες είχα άλλη μια απώλεια , πάει και ο πλεκόστομος τον οποίο και είχα 7 μήνες ( Ενώ προχτές φαινόταν μια χαρά , ξαφνικά το βρήκα στο βυθό του ενυδρείου με το 1 μάτι να λείπει και ασπρισμένος.Σπάστηκα πάρα πολύ .
Με τα λίγα που ξέρω υποθέτω ότι έχει μάλλον σχέση με το gurami που είχε ψωφήσει καθώς και το 1 από τα 2 που έχω τώρα έχει αρχίσει να κρύβεται .Θα ήθελα τη συμβουλή σας τι να κάνω αυτή την στιγμή .Αλλαγές νερού κάνω 1 φορά το μήνα maximum και βάζω και υγρά sera σύμφωνα με τις οδηγίες.Το αλάτι θα βοηθούσε?
Τέλος θα ήθελα να θέσω και αυτή την σκέψη μου .
Επειδή απογοητεύομαι να χάνονται ψάρια (παράλληλα και χρήματα) , σκέφτομαι να κάνω μια ανακατάταξη στο ενυδρείο.Ίσως έχω βάλει αρκετά ψάρια στο ενυδρείο (έτσι μου έχουν προτείνει οι εκάστωτε ιδιοκτήτες petshop) και γιαυτό παθαίνω αυτά που παθαίνω.
Ένας φίλος μου που ασχολείται καιρό με ενυδρείο (έχει 1 300lt με oscar και πιράνχας) , μου έχει πει ότι αφού ψωφήσει και ο πλεκόστομος τότε τα πράγματα είναι πολύ ανησυχητικά καθώς κανονικά αντέχει πολύ.
Μου έχει προτείνει λοιπόν να βάλω στο ενυδρείο 1 πλεκόστομο και 2 oscar σχετικά μικρά (λόγω των 70lt) και να επικεντρωθώ σε αυτά μόνο .Έχω πλέον συμφωνήσει με την πρότασή του , καθώς καλό είναι να μάθω καλά αυτά τα 3 και να μην φορτώνω το ενυδρείο με διάφορα ψάρια που ίσως και δεν ταιριάζουν μεταξύ τους.
Σκέφτομαι αργότερα να πάρω και μεγαλύτερο ενυδρείο για τα oscar (γνωρίζω ότι θέλουν μεγάλο χώρο ) οπότε πιστεύω ότι αρχικά δεν θα υπάρχει πρόβλημα γιαυτά στο 70lt ενυδρείο μου.
Επειδή δεν γνωρίζω πολλά πράγματα από oscar θα ήθελα να μου προτείνετε ποια να προτιμήσω , τι διάσταση , καθώς και τι συνθήκες θα πρέπει να εχω μέσα στο ενυδρείο καθώς και την τροφή τους.
Υποθέτω ότι θα υπάρχει πρόβλημα αν τα βάλω μαζί με τα ήδη υπάρχονται για κάποιο διάστημα(με τα gurami και τα pangasius θα μπορούν να συμβιώσουν?).
Αναμένω τη βοήθειά σας και συγνώμη που έγραψα τόσαααα πολλά και σας κούρασα .
Ευχαριστώ πολύ .
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-05-07, 16:06
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Oscar=πανικος για τα υπολοιπα.Μην το κανεις για κανενα λογο.Θα σου ελεγα να επικεντρωθεις με τα γκουραμι καθως ιδιαιτερς απαιτησεις δεν εχουν,αλλα και 70λιτρα δεν ειναι καλα για αυτα τα ψαρια.(εκτος και αν μιλαμε για τα colisa,τα μικρα δλδ γκουραμι).Απο την αλλη μπορεις να το κανεις με πετρα και αμμο να αλλαξεις σε πετσοπ ολα τα ψαρια που εχεις και να το κανεις με καποιο ειδος μικρης αφρικανικης κιχλιδας.Επιλογες εχεις απειρες.Το θεμα ειναι καθαρα τι σου αρεσει.Καλη αρχη ειναι και ενα φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων.Θα σε συναρπασει καθως θα βλεπεις τα φυτα μερα με τη μερα να μεγαλωνουν και τα ψαρια σου θα αισθανονται πιο ανετα=μικροτερο στρες=λιγοτερς απωλειες.Το σιγουρο ομως ειναι οτι πρεπει να ξεκινησεις απο λιγο διαβασμα στο φορουμ.Διαβασε θεματα για μετρησεις,στρωσιμο...Τα παντα!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-05-07, 17:12
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή

to oti arxises na psaxnese kai na endiaferese einai poly kalo.
omws file.. to enydreio sou kai ta psaria sou einai logiko na pethenoun siga siga..
i ix8iofortosi gia ena enydreio 70lt kai i allagi nerou MONO 1 fora to mina ka8istoun to enydreio sou os .... (tafoplaka)
ta nitrate kai nitrite sou sigoura tha einai sta ipsi.
episis 1 pleco = 50 ekatosta.
2 oscar = 30+30 = 60 ekatosta.
1 oscar mono tou thelei peripou 200 litra enydreiou gia na diatiri8i sosta kai allages nerou peripou 30% ana ebdomada..
lypame alla prepei na katastalaksis se kati POLY mikrotero.
as poume ena zeugari convict cichlids i ena zeygari juwel cichlids kai outo ka8eksis.
stick to fish that wont grow more than 12-14cm KAI MONO ENA ZEYGARI
oso afora tin erotisi an ta oscar kai o new pleco tha simviosoun me ta yparxonta sou... anatrexe stous prosexeis thanatous pou eixes kai vgale akri


filika panta
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-05-07, 17:44
angelos7577 Ο χρήστης angelos7577 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο και το κατάλαβα έστω και τώρα , έβαλα πολλά ψάρια .Δεν λέω για τόσο μεγάλο πλεκόστομο , αυτός που είχα ήταν 10 εκατοστά και oscar περίπου τέτοιου μεγέθους σκεφτόμουνα.Ο φίλος μου έχει 2 oscar 25 εκ. και 2 πιράνχας 30 εκ και 1 γατόψαρο 35 εκ σε 300 λίτρα ενυδρείο και δόξα το θεό έχουν αντέξει τουλάχιστον 2 χρόνια .Έιδικά τα oscar τα είχε πάρει από μικρά , γύρω στα 10 εκ .Τα gurami που έχω έιναι 9 εκ και τα pangasius 10 εκ.
Ευχαριστώ για τις οδηγίες σου .
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-05-07, 17:48
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή

opos polloi lene. to oti "antexei" de simenei oti pernaei kai kala
o kathenas akolou8ei ton diko tou dromo os to pws tha exei to enydreio tou kai ta psaria tou.
emeis fisika de mporoume na anagasoume kanenan... alla mporoume na ypodiksoume merika tips gia na kanei kati kalytero
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-05-07, 18:08
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Καταρχήν, σύντομα θα καταλάβεις ότι ο φίλος σου δεν το "κατέχει καλά το άθλημα". Μόλις "ξυπνήσουν" τα πιράνχας θα δεις τι θα γίνει.
Δεύτερο, κάνουμε το λιγότερο 30% αλλαγή νερού την εβδομάδα.
Τρίτο, τα ψάρια σου είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ για τα λίτρα σου.

Προσωπικά θα έδιωχνα όλα τα ψάρια και θα ξεκινούσα από την αρχή.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-05-07, 18:27
angelos7577 Ο χρήστης angelos7577 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Μια χαρά το κατέχει το άθλημα γιατί τα πιράνχας δεν είναι σαρκοφάγα και δεν εννοώ ότι αντέχουν , μια χαρά είναι και από κίνηση και από φαγητό και ούτε αρρώστειες έχουν εμφανίσει , τα προσέχει και κάνει και τις αλλαγές του.Αλλά ας μην ασχολούμαστε με αυτόν ..... χεχε , εγώ είναι το θέμα τι κάνω .Σίγουρα έχω πολλά ψάρια , γιαυτό λέω να πάρω 1 πλεκόστομο μικρό και 2 oscar μικρά και όσον αφορά το ενυδρείο , θα πάρω μεγαλύτερο αργότερα Απλά προσπαθώ και εγώ να μάθω σε αυτό πρώτα . Γιαυτό άλλωστε δεν πήρα και μεγαλύτερο , για να μάθω σε αυτό πρώτα και έχοντας αργότερα κάποιες γνώσεις να μπορέσω να αναλάβω και μεγαλύτερο )
Ευχαριστώ πολύ για τα tips σας , είσαστε κατατοπιστικότατοι
Φιλικά πάντα .
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-05-07, 18:30
Το avatar του χρήστη chriskousis
chriskousis Ο χρήστης chriskousis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-01-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 251
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην chriskousis
Προεπιλογή

Παράθεση:
γιατί τα πιράνχας δεν είναι σαρκοφάγα
otan ta piranhas den einai sarkofaga tote einai pacu
otan den einai sarkofaga epidi apla den exoun faei ta oscar akoma... einai epidi den exei tyxei pano sto feeding frenzy na kopsoun kapoio kommati apo kapoio oscar kai metepita na to doun san trofi kai na to katavrox8isoun.

1 oscar se diastima 5 minwn tha exei kanei outgrow to enydreio sou...
episis na sou pw pws ena megalytero enydreio oso paraxeno kai an sou fenete de xreiazete TOSO poly frontida oso ena mikrotero. fysika kai 200litra enydreio ama pareis kai to parafortoseis tha simvoun oti kai sto 70ari sou. analoga ta litra sou epilegeis kai ta psaria pou mporeis na filoxeniseis .
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-05-07, 19:18
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από angelos7577 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια χαρά το κατέχει το άθλημα γιατί τα πιράνχας δεν είναι σαρκοφάγα και δεν εννοώ ότι αντέχουν , μια χαρά είναι και από κίνηση και από φαγητό και ούτε αρρώστειες έχουν εμφανίσει , τα προσέχει και κάνει και τις αλλαγές του.Αλλά ας μην ασχολούμαστε με αυτόν ..... χεχε ,
Δυστυχως θα σε απογοητευσω λεγοντας οτι ο φιλος σου ΔΕΝ το κατεχει το αθλημα, εχοντας βαλει oscar και pιranhas (ή εστω pacu), μεταξυ αλλων σε 300 λιτρα νερό, οποτε οι συμβουλες του δεν εχουν και πολυ αξια.

Παράθεση:
εγώ είναι το θέμα τι κάνω .Σίγουρα έχω πολλά ψάρια , γιαυτό λέω να πάρω 1 πλεκόστομο μικρό και 2 oscar μικρά και όσον αφορά το ενυδρείο , θα πάρω μεγαλύτερο αργότερα Απλά προσπαθώ και εγώ να μάθω σε αυτό πρώτα . Γιαυτό άλλωστε δεν πήρα και μεγαλύτερο , για να μάθω σε αυτό πρώτα και έχοντας αργότερα κάποιες γνώσεις να μπορέσω να αναλάβω και μεγαλύτερο )
Ευχαριστώ πολύ για τα tips σας , είσαστε κατατοπιστικότατοι
Φιλικά πάντα .
Τα 70 λιτρα που εχεις ειναι απαγορευτικα και για oscar και για pleco.
Η αποψη οτι θα παρω αργότερα μεγαλυτερο ειναι λαθος.
Τα ψαρια που γινονται μεγάλα χρειάζονται απο την αρχή μεγαλα ενυδρεια.
Αλλιως ειτε ψοφανε ειτε παραμενουν κατσιασμενα.
Στα 70 λιτρα μπορεις να βαλεις καποια ψαρια που ταιριαζουν μεταξυ τους, σιγουρα ομως δεν μπορεις να βαλεις ΚΑΝΕΝΑ μεγαλοσωμο ψαρι...
Και να εχεις υποψιν σου οτι το δυσκολο ενυδρειο ειναι το μικρό και οχι το μεγάλο.
Sorry αν σε απογοητευω, αλλα αυτή ειναι η ωμη πραγματικότητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-05-07, 15:09
angelos7577 Ο χρήστης angelos7577 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Λοιπόν μόλις έκανα αλλαγή νερού το 1/3 και είδα ότι στο βυθό είχε μαζευτεί ΠΑΡΑ ΠΟΛΗ τροφή , η οποία τώρα αιωρείται σε όλο το νερό.Έβαλα και ένα βράχο με σπηλιά που είχα βγάλει για να μπαίνουν και να ηρεμούν και έριξα και τα υγρά sera βάσει των λίτρων νερού του ενυδρίου.Είχα 1,5 μήνα να κάνω αλλαγή γιατί μου είχαν πει από petshop ότι αν ρίχνω τα υγρά θα είναι οκ αλλά , πίπες .Και το λάθος που εξακολουθώ να κάνω είναι ότι ρίχνω πολύ τροφή στο ενυδρείο η οποία κάθεται και είναι πλέον ότι χειρότερο για τα ψάρια .Λοιπόν το αφήνω τώρα έτσι και θα σας ενημερώσω με τα αποτελέσματα.Οπότε δεν θα βάλω άλλο πλεκόστομο μέσα , έχω ένα μικρό γλυφτάκι (Θα είναι εντάξει με αυτό ή να πάρω άλλο 1?)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-05-07, 15:24
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παρε μια σκουπα βυθου-ετσι θα τη ζητησεις στο πετ σοπ-και με καθε εβδομαδιαια αλλαγη(προτεινω 40-50% για αρχη) θα σιφωναρεις το βυθο και τοτε θα καταλαβεις τι παραπανισεια τροφη υπαρχει στο βυθο-κατι το οποιο μπορει να σου δημιουργησει τρελα προβληματα αμμωνιας
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-05-07, 17:16
angelos7577 Ο χρήστης angelos7577 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Έχω ήδη σκούπα βυθού με αυτήν κάνω αλλαγή , μιλάμε για πολλή τροφή κάτω θέλει πλέον κάθε βδομάδα με σκούπα βυθού και να κόψω αρκετά το φαί , ρίχνω πολύ .
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-05-07, 20:38
Το avatar του χρήστη Andreas301
Andreas301 Ο χρήστης Andreas301 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-06-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 229
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Zorba_The_Freak Εμφάνιση μηνυμάτων
Καταρχήν, σύντομα θα καταλάβεις ότι ο φίλος σου δεν το "κατέχει καλά το άθλημα". Μόλις "ξυπνήσουν" τα πιράνχας θα δεις τι θα γίνει.
Δεύτερο, κάνουμε το λιγότερο 30% αλλαγή νερού την εβδομάδα.
Τρίτο, τα ψάρια σου είναι ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ ΠΟΛΛΑ για τα λίτρα σου.

Προσωπικά θα έδιωχνα όλα τα ψάρια και θα ξεκινούσα από την αρχή.


Νομίζω ότι ο zorbas έθεσε το πρόβλημα στη σωστή του βάση.
1. Υπάρχει πρόβλημα λανθασμένων συμβουλών
2. Τα ψάρια σου ήταν και παραμένουν ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΑ για τα 70 λίτρα
3. Διαβάζοντας το τι συνέβη όταν έκανες σιφονάρισμα νομίζω ότι είναι πλέον επιτακτικό να χαρίσεις - επιστρέψεις όλα τα ψάρια σε φίλους ή σε κάποιο κατάστημα. Πολύ φοβάμαι ότι για τα ψάρια αυτά δεν έρχονται καλές μέρες έστι κι αλλοιώς.
Να ξεκινήσεις από την αρχή σωστά ρίχνοντας μια ματιά (λάθος... διαβάζοντας προσεκτικά) ότι έχει να κάνει με στρώσιμο και με σωστούς συνδυασμούς ψαριών καθώς επίσης και κατάλληλα υλικά τόσο για χαλίκια όσο και για διακόσμηση, φυτά κλπ.
4. ΜΗΝ βάλεις όσκαρ είναι κρίμα (τα όσκαρ).
5. Στα λίτρα σου μετά το ξανστήσιμο θα ξεκινούσα για παράδειγμα με colisa lalia (αφού σου αρέσδουν τα gouramis) και θα έβαζα στη συνέχεια ένα κοπαδάκι corydoras με ένα ancistrus. Ή κάποιο ζευγάρι dwarf cichlids (ramirezi ας πούμε) με ένα κοπάδι neon ή ροδόστομους ή καρδινάλιους ή κάτι ανάλογο. Εναλλακτικά θα έστηνα -ως καλό ξεκίνημα- ένα ενυδρείο με ζωοτόκα δηλαδή guppies platies ή mollies που είναι όλα πολύ όμορφα ψάρια και το γεγονός ότι γεννάνε και εύκολα θα σε ανταμείψει για την προσπάθειά σου και θα αποκτήσεις και εμπειρία.
Πάντως, clown, pangasius, silver shark, labeo frenatus, scalaria, gurami paradise όλα αυτά τα ψάρια δεν είναι για το ενυδρείο σου.


A, επίσης θα εφοδιαζόμουνα και με τα βασικά test για να ξέρω τι γίνεται με την ποιότητα του νερού.
__________________
Nemo solus satis sapit

*************
Φωτογραφίες και video από τα ενυδρεία μου



Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-05-07, 16:04
angelos7577 Ο χρήστης angelos7577 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Ξέρει κανείς κανένα μαγαζί κοντά στο Ν.Ηράκλειο για να πάω να δω για ψάρια?Τα gurami που έχω colisa lalia είναι .Το ενυδρείο το είχα ξεκινήσει με guppies .Και όμως παιδιά τα περισσότερα petshop μου έλεγαν ότι όλα αυτά τα ψάρια έκαναν για το ενυδρείο και 1 μάλιστα μου είχε πει ότι μπορώ να βάλω 10-12 τέτοια .(Κατάλαβα ότι το μόνο που ήθελε είναι να πουλήσει).Παρεπιπτόντως ψώφησε και 1 labeo frenatus σήμερα .Σκέφτομαι να αδειάσω όλο το ενυδρείο να πετάξω το χαλίκι γιατί έχει πολλή τροφή και δεν βγαίνει όλη , να βάλω άμμο και βραχάκια και ή θα κρατήσω τα 2 colisa lalia guramis και θα βάλω και άλλα μικρά ή θα καταλήξω σε dwarf cichlids.Α και άλλη μια ερώτηση .Το γλυφτάκι το μικρό που έχω κάνει ή να πάρω και αλλο 1?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-05-07, 16:16
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Εισαι σιγουρος οτι μενει μικρο το <γλυφτρακι>?Θα σου προτεινα να μη πως σε καποιο τυχαιο πετ σοπ της γειτονιας αλλα σε καποιο απο τα εγγεκριμενα του φορουμ που να ειναι αξιο εμπιστοσυνης.Το χαλικι μη κανεις το λαθος και το πεταξεις.Κανε απλα αλλαγες συχνες παρε και υγρα τεστ για αμμωνια,νιτρικα,νιτρωδη,ΡΗ,και ανθρακικη και γενικη σκληροτητα.Επισης μετρησε και το νερο της βρυσης σου.Μετα δωσε μας ολα αυτα τα στοιχεια.Παρασκευη απογευμα ειναι οποτε σιγα σιγα μπορεις να αρχισεις να φευγεις προς το πετ σοπ!!!Μπες στη κατηγορια μαγαζια και επαγκελματιες και θα βρεις ποια σε βολευουν.Το νεο Ηρακλειο δεν ειναι βορεια?Τοτε πηγαινε Water Inn Κηφισια.Αν δεν το ξερεις θα το βρεις στη κατηγορια που σου ειπα
-------------------------
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13679 Και μην παρεις ψαρια πρωτου κανεις μετρησεις.Αν δεν κρατιεσαι παρε κανα φυτο.Για νεοστημενα ενυδρειο καλο ειναι το κερατοφυλλο.Και σου λεω μην ψαρια!Οχι τιποτα αλλο αλλα λες ειχε θανατο...Αρα κατι δεν παει καλα
__________________
~OPEL~

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη jimfytakis : 25-05-07 στις 16:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-05-07, 16:39
angelos7577 Ο χρήστης angelos7577 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Από μετρήσεις με stick που έκανα ήταν μέσα στα όρια , με αμμωνία δεν ξέρω τι γίνεται και εκεί κατά τη γνώμη μου είναι το πρόβλημα.Κάποια στιγμή είχα βάλει κάτι αμπούλες για την αμμωνία αλλά τις είχε φέρει ένας φίλος και δεν τις θυμάμαι.Dwarf κιχλίδες κάνουν με gurami , μήπως κράταγα το 1?Και αν πάρω 1 ζευγάρι κιχλίδες τι φύλλο να είναι ?Παρεπιπτόντως τα 2 gurami που έχω το ένα κυνηγάει το άλλο όλη την ώρα και έτσι κρύβεται , μου έχει σπάσει τα νεύρα .
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-05-07, 16:49
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Θα λεγα αστρωτο ενυδρειο.Το πρωτο μηνα που ξεκινησα φοβομουν να κοιμηθω μη καο το πρωι που ξυπνησω βρω πτωμα!Μετα ωριμασε λιγακι το ενυδρειο και μπηκε σε μια σχετικη ρουτινα και ολα οκ.Τωρα τι να σου πω,γκουραμι και νανοκιχλιδα...ΑΝαλογα τι νανοκιχλιδα.Αν και δεν ειναι απο την ιδια ηπειρο(γκουραμι ασια νανοκιχλιδα ειτε αμερικη ειτε αφρικη) θα σου λεγα να περιμενεις να ωριμασει λιγο το ενυδρειο.Σαν χαρακτηρα θα σου λεγα ραμιρεζι αλλα πρωτα μετρησεις καθως ειναι ευαισθητα σαν ψαρακια
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-05-07, 00:51
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
σε καποιο απο τα εγγεκριμενα του φορουμ
Κανενα μαγαζι δεν ειναι "εγκεκριμενο" απο το φορουμ.
Παράθεση:
Οταν λεμε "τσεκαρισμενα" απο μας μαγαζια, εννοουμε μαγαζια τα οποια καποια μελη του GAB εχουν επισκεφτει και που (αν μη τι αλλο) οι συνθηκες κρατησης των ψαριων ειναι ανθρωπινες (ψαρίσιες?), και οπου οι ιδιοκτητες ειναι ενταξει με τους αρχαριους ή μη πελατες τους.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-05-07, 16:05
angelos7577 Ο χρήστης angelos7577 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

Έκανα μετρήσεις με το stick και είδα ότι το PH είναι 7,2 , η γενική σκληρότητα είναι >7 ,ανθρακική σκληρότητα είναι 6 , το ΝΟ2 είναι οκ αλλά είναι ανεβασμένο το ΝΟ3 =100.Τον ενεργό άνθρακα στο φίλτρο τον έχω συνέχεια μέσα , στο petshop μου είπαν ότι δεν πρέπει να το έχω , τι κάνω?Ξαναέκανα αλλαγή νερού σήμερα 1/3 με την σκούπα βυθού , ήταν πολύ καλύτερα δεν είχε τόσο φαγητό στο βυθό , πιστεύω 1-2 ακόμα και θα είναι πολύ καλά .Αααα και δεν κρατήθηκα , τα έδωσα όλα τα ψάρια σε petshop και πήρα 3 ramirezi χρυσά και ένα κοπάδι cardinalius.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-05-07, 18:03
Το avatar του χρήστη jimfytakis
jimfytakis Ο χρήστης jimfytakis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2007
Περιοχή: Καβαλα.....
Μηνύματα: 1.377
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από angelos7577 Εμφάνιση μηνυμάτων
Έκανα μετρήσεις με το stick και είδα ότι το PH είναι 7,2 , η γενική σκληρότητα είναι >7 ,ανθρακική σκληρότητα είναι 6 , το ΝΟ2 είναι οκ αλλά είναι ανεβασμένο το ΝΟ3 =100.Τον ενεργό άνθρακα στο φίλτρο τον έχω συνέχεια μέσα , στο petshop μου είπαν ότι δεν πρέπει να το έχω , τι κάνω?Ξαναέκανα αλλαγή νερού σήμερα 1/3 με την σκούπα βυθού , ήταν πολύ καλύτερα δεν είχε τόσο φαγητό στο βυθό , πιστεύω 1-2 ακόμα και θα είναι πολύ καλά .Αααα και δεν κρατήθηκα , τα έδωσα όλα τα ψάρια σε petshop και πήρα 3 ramirezi χρυσά και ένα κοπάδι cardinalius.
Με στικ δεν ειναι καθολου αξιοπιστες αλλα 100 ΝΟ3 ειναι θανατος.Δεν επρεπε να παρεις ραμιρεζι ακομα!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κανενα μαγαζι δεν ειναι "εγκεκριμενο" απο το φορουμ.
Τολη αυτο εννοουσα απλα δεν το πα καλα!
__________________
~OPEL~
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-05-07, 18:36
angelos7577 Ο χρήστης angelos7577 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ
Μηνύματα: 105
Προεπιλογή

ΟΚ , πάντως στο petshop μου είπαν ότι το ΝΟ3 πρέπει να είναι από 50-100 οι άχρηστοι .Για τον άνθρακα μπορεί να μου απαντήσει κάποιος , αν πρέπει να τον έχω συνέχεια ή όχι ? Όσο για τις μετρήσεις , έκανα πάλι αλλαγή και το ΝΟ3 δείχνει να πλησιάζει στο 50 . Θα συνεχίσω έτσι και τις επόμενες ημέρες , αλλά παρακαλώ πείτε μου κάποιος για τον άνθρακαι που έχει μέσα στο φίλτρο , πρέπει να το έχω συνέχεια μέσα ή όχι .Μέχρι τώρα το είχα συνέχεια μέσα .
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 27-05-07, 19:07
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

ο ανθρακας γενικα δεν χρειαζεται μπορει να μπει την πρωτη βδομαδα-10 μερες σε ενα ενυδρειο η σε ειδικες περιπτωσεις αλλιως ειναι περιττος!
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 
Εργαλεία Θεμάτων
Τρόποι εμφάνισης

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΦΥΤΑ...ΣΕ ΜΙΚΡΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ yiannisnik Αρχάριοι γλυκού νερού 11 03-05-07 01:51
Γεια σε ολους και σε ολες. ψαχνω ενυδρειο AQUACOBRA Γλυκό νερό - Γενικά 29 27-04-07 21:29
Πολλα προβληματα στο ενυδρειο.. gatulis Αρχάριοι γλυκού νερού 18 17-10-06 08:00
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ (συνεχεια) newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 22-12-02 19:23
ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΣΕ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΔΥΟ ΕΤΩΝ newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 21-12-02 01:02

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08488 seconds with 13 queries