Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Παρουσιάσεις θαλασσινών ενυδρείων > Reef

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-01-09, 01:39
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή Μετατροπή Fresh σε Reef

Έχω ένα juwel trigon 190L και θα ήθελα την γνώμη σας αν αξίζει να το μετατρέψω σε reef ή είναι καλύτερα να πάρω κάποιο άλλο είτε από θέμα ευκολίας αλλά και από θέμα κόστους.
Προφανώς θα χρειαστώ επιπλέον φωτισμό και τι άλλο από εξοπλιμό; μπορεί να μπει sump χωρίς προβλήματα; μήπως τελικά το κόστος με τα έξτρα θα είναι περισσότερα από το να πάρω ένα RSM130 π.χ?

Έχει κανείς την ανάλογη εμπιρεία; έχει επιχειρήσει την ανάλογη μετατροπή και αν ναι το μετάνοιωσε;
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-09, 02:07
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Γενικότερα το θέμα sub σε ενυδρεία έτοιμα είναι δύσκολο!

Έχεις την έκδοση με τις Τ5 λάμπες ?

Αν ξεκινάμε με την έκδοση αυτή το 1ο που έχεις να κάνεις είναι να αλλάξεις αυτές που φοράει με κατάλληλες για αλμυρό αν δεν κάνω λάθος έχει 2 λάμπες το 190 οπότε θα χρειαστείς τουλάχιστον προσθήκη ακόμη 2χΤ5 (Η καλύτερη δυνατή αναβάθμιση εδώ είναι μια metal halide με κρεμαστό φωτιστικό όπου βγάζεις φυσικά το καπάκι εντελώς)

Αν έχεις κρατήσει το εσωτερικό φίλτρο το χρησιμοποιείς για χημικό (άνθρακας αντιφώς και φυσικά για τον θερμοστάτη) βάζεις μέσα σε αυτό την 1000αρα την αντλία και συνεχίζεις.

2) Ξεκινάς με ζωντανό βράχο και ζωντανό αραγωνίτη όπου φροντίζεις να είναι αρκετός για DSB .
3) Προσθέτεις και 2 αντλίες νάνο

....κάνεις μια σούμα πριν προβείς σε αγορές και συγκρίνεις.
Με δεδομένο οτι και έτοιμο για αλμυρό να αγοράσεις τα περισσότερα από αυτά που σου γράφω θα τα χρειαστείς.


p.s. Η πρότασή μου δεν έχει βιολογικό φίλτρο γιατί βασίζετε κυρίως στον βράχο και στο DSB
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-09, 02:12
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Δηλαδή το βασικό πρόβλημα είναι το sump?
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-09, 02:15
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Είναι δύσκολο να κάνεις σάμπ σε έτοιμο ενυδρείο, βέβαια με durso γίνεται αλλά αλλιώς είναι (λειτουργικά και θέματα ασφάλειας) όταν το ενυδρείο έχει σχεδιαστεί από την αρχή για σαμπ.)
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-01-09, 10:00
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Όπως στα είπε ο Pasc και πιο συγκεκριμένα:
1. Sump μπορείς να βάλεις με εξωτερική υπερχείληση ή να τρυπήσεις το ενυδρείο (αν βρείς μάστορα καλό σε αυτό). Υπάρχουν όμως και reef φανταστικά τα οποία δεν έχουν sump!Κατ' εμέ θα σου λύσει τα χέρια αλλά δεν χάθηκε και ο κόσμος αν δεν έχεις.
2. Για φωτισμό μπορείς να προσθέσεις άλλες 2 Τ5 και είσαι μια χαρά (η Juwel βγάζει έτοιμα κιτ)
3. Ζωντανό βράχο για βιολογία και , αν διαθέτεις χρήμα , ζωντανό αραγωνίτη! Ο τελευταίος μπορεί να είναι και νεκρός (ακόμα οι απόψεις διίστανται για τον ζωντανό)
4. Skimmer και αντλίες (τουλάχιστον 2 απο αυτές)!
5. Βάλε στα έξοδα και διαφορα μικρά τα οποία κοστίζουν πχ ρεφρακτόμετρο , αλάτια , άνθρακες κτλ κτλ τα οποία έτσι και αλλιώς θα τα αγοράσεις αφού θα κάνεις reef!


Προσωπική μου άποψη οτι το trigon γίνεται πολύ όμορφο, και το RSM είναι ωραίο αλλά το trigon ......
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-01-09, 11:47
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Δυστυχώς δεν έχω ελληνικά στο pc. Μεταφράζω από greeklish σε ελληνικά μέσω κάποιου site και με αφήνει μονο 250 χαρακτήρες κάθε φορα. Έσπασα μέχρι να μεταφράσω όλο το κείμενο
Σε κάποια λαθάκια δείξτε κατανόηση.

Το κόστος για reef αμέσως είναι πολύ μεγάλο. Αν έχεις την οικονομική ευχέρεια καλώς. Αν όχι μην απογοητεύεσαι.
Μπορείς να ξεκινήσεις με Fish Only να το πας Fish Only with Live rock και στη συνεχεια να κανεις reef.

Για Fish Only μπορείς να αποφύγεις τι χρήση protein skimmer και να χρησιμοποιήσεις ένα μηχανικό φίλτρο όπως στα ενυδρεία γλυκού νερού.

Fish Only with Live rock:
Τον ρολο του φίλτρου αναλαμβάνει ο βράχος ο οποιος γίνετε το βιολογικό σου φίλτρο.
Δεν κάνει μεσογειακός βράχος αλλα μονο κοραλλιογενείς βράχος διότι πρέπει να είναι
αρκετά πορώδες για να δημιουργηθεί ο πληθυσμός των δημιουργηθεί ο πληθυσμός των βακτηριδίων που θα καθαρίζει το νερό σου.

Το protein skimmer είναι προαιρετικό(και σε Fish Only είναι προαιρετικό).
Απλά ο ζωντανός βράχος συνήθως έρχεται με αρκετούς άλλους οργανισμούς οι οποιοι είναι ευαίσθητοι στα νιτρικά.
Κρίμα είναι να πεθάνουν.

Τα protein skimmer αφαιρούν τα οργανικά στοιχεια πριν προλάβουν να διασπαστούν σε ammonia->νιτρώδες->νιτρικά
μειώνοντας έτσι τον αριθμό τον νιτρικών.

Το sump είναι ένας extra χώρος με νερό που έχει 2 λειτουργίες.
Να αυξήσεις τον όγκο του νερού έτσι ώστε να διατηρούνται πιο σταθερές οι παράμετροι νερού σου.
Και ο δεύτερος να κρύψεις τον εξοπλισμό(sump, θερμάστρα, chiller κλπ)

Για λάμπες σημασία έχει πάντοτε το ύψος του νερού. Ο κανόνας watt ανά λίτρο θεωρείτε ξεπερασμένος.
Αν έχεις σκληρά κοραλία SPS τότε θα χρειαστείς Metal Halide φωτισμό η πολλές T5.
Αν το ενυδρείο έχει ύψος πάνω από 50cm με μεγάλη δυσκολία θα μπορείς να κρατήσεις SPS κοραλία η clams κοντά στον πάτο του ενυδρείου.
Και τα clams(κοχύλια) συνήθως δεν τους αρέσει να κάθονται στο βράχο ψιλά και πηδάνε κάτω στην άμμο.

Εγώ προτιμώ τις T5 λόγο κόστους και διότι οι metal halide ανεβάζουν πολύ την θερμοκρασία
και θα έχεις και πρόβλημα με το housing(ανάλογα με τις λάμπες θέλεις και γυαλί στο housing με UV φίλτρο για να μην σε τυφλώσουν)

Το ενυδρείο αν δεν είναι το γυαλί tempered(ασφαλειας) είναι πολύ εύκολο να το τρυπήσεις.
Όταν πήρα την απόφαση να τρυπήσω το δικό μου, βρήκα το τρύπημα παρα πολύ εύκολο.
Υπομονή να έχεις και σε 1 ώρα θα έχεις 2 τρύπες για το overflow σου.
Αν θέλεις μπορώ να σου στείλω και κάποια σχέδια που βρήκα για το πως μπορείς να φτιάξεις το overflow σου,
και τις σωλήνες που μεταφέρουν νερό κάτω στο sump με τέτοιο τρόπο που σε περίπτωση διακοπής ρεύματος
να μην αρχίσουν να τραβάνε νερό και να σου ξεχειλίσουν το sump.

Τι θα χρειαστείς και εκτίμηση κόστους:
Ένα ποτηράκι με διαμαντόσκονη για τρύπημα γυαλιού: 10-30 euro από ebay
(θα χρειαστείς τρυπάνι και ένα dremel με μικρή αρίδα με διαμαντόσκονη για την αρχική τρυπα)
Σωλήνες pvc για να μεταφέρεις το νερό κάτω στο sump και πίσω.
Επίσης pvc θα χρησιμοποιήσεις για να κάτσει πάνω ο βράχος.
Κόστος ανάλογα με ποσότητα.
Bulkheads για να εφαρμόσουν οι σωλήνες στις τρύπες που θα ανοίξεις και για να μην έχεις διαρροές(περίπου 5 euro για κάθε τρυπα).

Φωτισμός. Αν το ενυδρείο σου έχει ήδη βάση για φωτισμό, μπορείς να αλλάξεις τα ballasts. Βρήκα από US 2 ballasts για 4 T5 των 150 η κάθε μια 80 δολάρια με τα έξοδα αποστολής.
8 λάμπες με συνολικά 1200 watt.
Οι λάμπες είναι extra ανάλογα με το μέγεθος και χρώμα που θα βάλεις.

Sump(μεταχειρισμένο ενυδρείο η δικη σου κατασκευή)κόστος εξαρτάται από το μέγεθος.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις και πλαστικά δοχεία που να συνδέσεις με σωλήνες μεταξύ τους.

Protein skimmer(Προτείνω το aquamedic turboflotor T1000)
Το βρήκα από αμερική 200 δολάρια και θα το φέρω μέσω κάποιου φίλου μαζί με την αντλία ocean runner 2700.
Προτιμά να πάρεις που να αναγραφει λίγο πιο πάνω από τα λίτρα του ενυδρείου σου.

Μεγάλη απόκλιση από τα λίτρα σου προς τα πάνω ίσως να έχει αρνητική επίδραση στο skimming.
Έχω ακούσει περιπτώσεις που πήραν πολύ πιο δυνατό skimmer και δεν έκανε δουλειά στα λίτρα τους.

Αντλία για να επιστρέψεις το νερό πίσω στο ενυδρείο από το sump και κυκλοφορητές.
Υπολόγιζε ότι συνολικά η αντλία και οι κυκλοφορητές πρέπει να έχουν λίτρα ανά ώρα
20+ φορες τα λίτρα του ενυδρείου σου αν σκοπεύεις να κανεις reef.

Ίσως η τιμή να αλλάξει ανάλογα με τα κοραλία και ψαρια που θες να βάλεις.

Μια μονάδα RO/DI για να σου βγάζει νερό με μηδενικό TDS. Διαφορετικά η hair algea θα σε καταφάει.

Πουλάει ο melev www.melevsreef.com μια μονάδα 5 σταδίων για 170 δολάρια με το shipping αν θυμάμαι καλά.
Τζάμπα είναι σε σχέση με τις τιμές καταστημάτων και από ποιότητα...ο τύπος είναι άρρωστος με τα reef ενυδρεία.

Βράχος και άμμος. Αν δεν βρίσκεις αραγωνίτη οι εναλλακτικές λύσεις είναι μαρμαρόσκονη,
η η άμμος που χρησιμοποιείτε σε sandblowing(γυάλισμα μαρμάρων με φύσημα άμμου με πίεση αέρα)
η και άμμος για παιχνίδια παιδιών.
Υπάρχει μια έντονη συζήτηση για την καταλληλότητα τις παιδικής άμμου.
Παλαιότερα οι παιδικές άμμοι περιείχαν silicates που πιστεύετε ότι ευθύνονταν για την εμφάνιση "διατοματων" στην άμμο.
Όμως οι silicates στην άμμο δεν είναι διαλυτοί και δεν διαρρέουν στο νερό. Επομένως κακώς κυκλοφορεί αυτή η φήμη.
Υπάρχουν και κάποιοι που υποστηρίζουν ότι η κρυσταλλική μορφή αυτής τις άμμου δημιουργεί μια καλύτερη επιφάνεια για να αναπτυχθούν βακτηρίδια που διασπούν τα νιτρικά.
Επίσης ο αραγωνητις δεν λειτουργεί σαν ph buffer που πολλοί πιστεύουν γιατί απλά δεν είναι διαλυτός στο νερό.
Οι ουσίες του δεν πρόκειται να διαρρεύσουν στο νερό εκτος και αν έχεις ph μικρότερο του 7.
Αλλα με ph μικρότερο του 7 θα έχεις σκοτώσει τα πάντα σε ένα θαλασσινό ενυδρείο
Το πραγματικό ελάττωμα τις παιδικής άμμου είναι το χρώμα και η σκληρότητα τις.
Δεν είναι το φυσικό χρώμα που συναντάς σε υφάλους, ενώ αν παγιδευτούν κόκκοι άμμου ανάμεσα στις ξύστρες γυαλιού θα γδάρεις το γυαλί σου.
Απόφυγε ζωντανό αραγωνίτη. Ότι βρίσκετε μέσα σε μια σακούλα για 6 μήνες χωρίς τροφή(αμμωνία, νιτρώδη και νιτρικά) δεν είναι ζωντανό.
Αν θες αραγωνίτη πάρε κανονικό και σε 6 μήνες ζωντανός θα γίνει.

Αλάτι, ρεφρακτομετρο και tests και τα διαφορα αλλα αναλώσιμα που θα χρειαστείς.

Όλα γίνονται. Πιστεύω αρχικά ψάξε για τι κοραλία σου αρέσουν, τι ψαρια κλπ για να δεις τι απαιτήσεις θα έχεις σε φωτισμό κυκλοφορία και skimmer που είναι τα κυρια έξοδα. Έτσι δεν θα δώσεις άδικα χρήματα σε κάτι που δεν θα χρειάζεσαι η θα πρέπει να αναβαθμίσεις.
Προτιμά να μην κανεις ένα mixed reef διότι κάποιες φορες τα soft και LPS κοραλία αφήνουν κάποιες ουσίες στο νερό και σκοτώνουν τα SPS.

ένα πολύ καλο site για κοραλία είναι το http://www.asira.org/

an ta agglika sou einai kala http://www.reefcentral.com/modules.p...e&pid=1&page=2
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-01-09, 13:48
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Φίλε Λεμεσιανέ , όλα καλά αλλά μερικές ενστάσεις!
Το skimmer είναι απαραίτητο!Αν δεν βάλει θα πρέπει να κάνει μεγάλες αλλαγεές εβδομαδιαία και πάλι το αποτέλεσμα δεν θα είναι το ίδιο!
Το μηχανικό φίλτρο κάνει την ίδια δουλειά με το σκιμμερ?Δεν νομίζω!

Για τον φωτισμό να πούμε ότι αφού ο φίλος μας μιλάει για κάποια οικονομία τα 1200watt θα τον κάνουν απλά συνεταίρο με την αγαπημένη μας ΔΕΗ και το ενυδρείο των 190 λίτρων ή σούπα ή με ανάγκη για ψυκτικό 24/7!

Για μαρμαρόσκονη προσωπικά δεν το έχω ξανακούσει!Αν υπάρχει εμπειρία απο άλλους συνχομπίστες ας μας πούνε!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-01-09, 14:41
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας,
απ΄ ότι φαίνεται θα αποφύγω το sump γιατί δεν μου πολυαρέσει η ιδέα των τρυπημάτων και εφόσων αρκετοί έχουν στύσει reef χωρίς sump και πάνε καλά ας το δοκιμάσω, ίσως προσθέσω λίγο παραπάνω ζωντανό βράχο.
Το θέμα φτισμού είναι ένα σοβαρό πρόβλημα με το Trigon γιατί είναι ..τρίγωνο που σημαίνει το μήκος μεταβάλλεται απο μπροστά προς τα πίσω και το σημείο που είναι οι λάμπες έιναι στη μέση και είναι περιορισμένο, έχει ήδη 2 λάμπες και δεν χωράει άλλες, ίσως θα πρέπει να κάνω κάποια πατέντα και να βάλω τις λάμπες αντί για οριζόντια κάθεται ώστε να φωτίζεται και η πίσω γωνία που αυτή την στιγμή είναι σκοτεινή σε σχέση με το υπόλοιπο ενυδρείο.
1200watt?! με τι λάμπες? Οι Τ5 στο μήκος του ενυδρείου μου είναι 28watt δηλαδή θέλω 43 λάμπες Τ5 για να φτάσω αυτά τα watt!!
¶λλη λύση; (εκτός ΜΗ)
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-01-09, 15:08
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Λύσεις υπάρχουν πάντα ,αρκεί να υπάρχει όρεξη και φαντασία!
Για τον φωτισμό μπορείς να τρυπήσεις το πίσω μικρό flap και βάζει 1 ή 2 λάμπες PC , και το ίδιο κάνεις με το εμπρός όπου βάζεις μέχρι 2 Τ5!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-01-09, 17:36
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε Λεμεσιανέ , όλα καλά αλλά μερικές ενστάσεις!
Το skimmer είναι απαραίτητο!Αν δεν βάλει θα πρέπει να κάνει μεγάλες αλλαγεές εβδομαδιαία και πάλι το αποτέλεσμα δεν θα είναι το ίδιο!
Το μηχανικό φίλτρο κάνει την ίδια δουλειά με το σκιμμερ?Δεν νομίζω!

Για τον φωτισμό να πούμε ότι αφού ο φίλος μας μιλάει για κάποια οικονομία τα 1200watt θα τον κάνουν απλά συνεταίρο με την αγαπημένη μας ΔΕΗ και το ενυδρείο των 190 λίτρων ή σούπα ή με ανάγκη για ψυκτικό 24/7!

Για μαρμαρόσκονη προσωπικά δεν το έχω ξανακούσει!Αν υπάρχει εμπειρία απο άλλους συνχομπίστες ας μας πούνε!
Απαραίτητο είναι αν προκυτε να έχεις και ασπονδύλωτα που είναι ευαίσθητα στα νιτρικά.
Αν έχει μια καλη μονάδα ΡΟ/ΔΙ και μόνο ψάρια δεν το βλέπω απαραίτητο. Αυτό αποτελεί προσωπική μου άποψη. Ίσως να έχω και άδικο. Πάντως αρκετοί έχουν FOWLR και έχουν μανιτάρια και feather dusters που τρέφονται φιλτράρωντας το νερό και έτσι έχεις καλύτερη ποιοτητα νερού και μειώνουν στην πραγματικότητα το βιοφορτίο.
Οι 150 watt T5 έχουν ειδικό βαλαστ και το σύνολο των 1200 watt είναι για τα δικά μου λίτρα για SPS κοράλια και λόγω βάθους. Μη τρομάζεις

Μαρμαρόσκονη έχει ενα παιδί στο reefcentral αρκετά έμπειρος και απο εμφάνιση σκίζει.Θα βρω αργότερα φώτο να βαλω.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-01-09, 17:43
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Έχω την εντύπωση οτι 2 Τ5 μπορούν να προστεθούν με μια μικρή πατέντα και το ballast εκτός ενυδρείο δίπλα από τις υπάρχουσες.
Αν δεν κάνω λάθος η Juwel χρησιμοποιεί τους ίδιους ανακλαστήρες και για τις Τ8 και για τις Τ5 όπου στην περίπτωση των Τ5 χωράνε 2 λάμπες κάτω από τον ανακλαστήρα Τ8 (έτσι το έχω κάνει εγώ σε ΡΙΟ 180).
Από εκεί και πέρα το skimer που και εγώ θεωρώ απαραίτητο είναι λίγο ζόρι που θα μπει αλλά σε βλέπω για κρεμαστό στην γωνία πίσω.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-01-09, 18:09
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Τα μανιτάρια φωτοσυνθέτουν και τα feather dusters είναι filter feeders!Δεν μπορώ να φανταστώ πόσα απο αυτά μπορεί να έχει ένα ενυδρείο ώστε να υποκαταστούν ένα σκιμμερ!Απεναντίας έχω δεί ελάχιστα ενυδρεία που να μην έχουν σκιμμερ. Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα που μάλλον δεν θα βοηθήσει τον φίλο μας εδώ!

150w ΜΗ φαντάζομαι θα εννοείς και όχι 150W T5!

Μια καλή Α/Ο με DI την θεωρώ αναγκαία για ένα reef με προοπτικές
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-01-09, 21:03
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Επειδή το θέμα του φωτισμού παραμένει και δεν θέλω να πάω σε ΜΗ, πως μπορω να εχω τον φωτισμό που θα χρειστεί για σκληρά και μαλακά κοράλια; Οι Τ5 στο μήκος του ενυδρείου μου είναι 28watt, τι άλλο μπορώ να κάνω εκτός ΜΗ
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-01-09, 21:31
Το avatar του χρήστη andreas72
andreas72 Ο χρήστης andreas72 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2007
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 277
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lemeshianos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχώς δεν έχω ελληνικά στο pc. Μεταφράζω από greeklish σε ελληνικά μέσω κάποιου site και με αφήνει μονο 250 χαρακτήρες κάθε φορα. Έσπασα μέχρι να μεταφράσω όλο το κείμενο
αυτο εχει 5.000 χαρακτηρες
Κώδικας:
http://services.innoetics.com/Greeklish/
__________________
Η εμπιστοσύνη νικάει το φόβο
Μην κοιτάς την ομορφιά
Η ομορφιά είναι επιφανειακή
Κι αν γοητευτείς μόνο από την Εικόνα
Θα πληγωθείς.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-01-09, 21:37
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Δυστηχώς φίλε μου οι επιλογές είναι ή Τ5 ή ΜΗ!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-01-09, 22:19
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

'Αρα πάω σε Τ5 και όσες χωρέσει;;!
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-01-09, 01:18
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Αν καταφέρεις να βάλεις 4 με 5 μέσα θα είσαι άψογος.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-01-09, 11:03
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από madfdg Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα μανιτάρια φωτοσυνθέτουν και τα feather dusters είναι filter feeders!Δεν μπορώ να φανταστώ πόσα απο αυτά μπορεί να έχει ένα ενυδρείο ώστε να υποκαταστούν ένα σκιμμερ!Απεναντίας έχω δεί ελάχιστα ενυδρεία που να μην έχουν σκιμμερ. Αλλά αυτό είναι άλλη κουβέντα που μάλλον δεν θα βοηθήσει τον φίλο μας εδώ!

150w ΜΗ φαντάζομαι θα εννοείς και όχι 150W T5!

Μια καλή Α/Ο με DI την θεωρώ αναγκαία για ένα reef με προοπτικές
Den milame gia antikatastasi tou Protein Skimmer me manitaria kai feather duster. Alla ola ta filter feeding a symvaloun stin meiwsi twn nitrikwn.
Episis to fws pou xreiazontai ta manitaria einai elaxisto. Kai me tis 2 T5 pou exei tha mporei na ta krata ntana.

Gia T5:http://www.marinedepot.com/ps_Aquari...uri_bulbs.html
O typos sto petshop pou paw fernei tetoies lampes. An den einai 150 watt einai sigoura 115 autes pou tha parw!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-01-09, 11:30
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Ωραίες φαίνονται αυτές οι λάμπες!, για το μέγεθος το δικό μου μπορώ να βάλω τις 75 watt
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-01-09, 16:18
Το avatar του χρήστη madfdg
madfdg Ο χρήστης madfdg δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 03-07-2006
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 1.432
Προεπιλογή

Λεμεσιανέ δεν χρειάζεται να πυροβολείς!
Πιο πάνω γράφεις οτι μπορείς να αποφύγεις το σκιμμερ σε συστήματα FO και FOWLR! Μετά γράφεις "Πάντως αρκετοί έχουν FOWLR και έχουν μανιτάρια και feather dusters που τρέφονται φιλτράρωντας το νερό και έτσι έχεις καλύτερη ποιοτητα νερού και μειώνουν στην πραγματικότητα το βιοφορτίο." εγώ με αυτά έβγαλα συμπέρασμα οτι βασίζονται σε τέτοιους οργανισμούς!Οι λάμπες που έβαλες στο link είναι VHO(προσωπικά δεν ξέρω αν είναι T5) και έχουν μήκος 152 εκ οι 140w και 184εκ οι 160w!Μάλλον δεν κάνουν για το trigon!150w δεν είδα πουθενά λάμπες εκτός ΜΗ!

Όλα τα ff συμβάλουν στην μείωση των νιτρικών , αλλά ο πλυθησμός τους μέσα στο ενυδρείο ώστε να κάνουν δουλειά πρέπει να είναι τρομακτικός!
__________________
Κώστας
"I dreamed a thousand new paths . . . I woke and walked my old one."
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 27-01-09, 12:12
Lemeshianos Ο χρήστης Lemeshianos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-07-2008
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 88
Προεπιλογή

Δεν πυροβόλw! (ax autoi oi translators. Grafw rima kai to pire les kai anaferomoun se pyrovolo oplo. O tonos sto wmega etsi...)
Απλά λόγο greeklish πήρε το z w σαν smiley και το αντικατέστησε με το εικονίδιο.
Πάντως πιστεύω ότι το skimmer δεν είναι απαραίτητο σε FO η FOWLR.
Εδώ πριν 10 χρονια υπήρχαν reef ενυδρεία και το skimmer μόλις είχε κάνει την εμφάνιση του στην Ευρώπη. Δεν λέω σίγουρα το skimmer σήμερα σε reef είναι απαραίτητο αν δεν θέλεις να κανεις αλλαγές νερού κάθε 2 μέρες και υπάρχουν πολλά σε προσιτές τιμές. Απλά λόγο κόστους αν θέλει να το αναβάλει και να το αγοράσει αργότερα μπορεί. Το αρχικό κόστος για reef είναι σημαντικό και δεν είναι σωστό να αγοράσεις κάποια πράγματα κατώτερης ποιότητας μονο και μονο για να ξεκινήσεις και μετά να θες αναβαθμίσεις.

Αυτές οι λάμπες που έγραψα είναι T5. Μάλλον έκανα λάθος για τα 150 watt. Αυτές που θα πάρω νομίζω είναι 115 η κάπου εκεί.
Εγώ πάντως με το ζόρι θα καταφέρω να βάλω 8 λάμπες και θα είναι όλες κοντά στην άλλη. Θα θέλω τρελοί μετατροπή με το κάνιστρο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μετατροπή Τ8 σε Τ5 bvlahos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 06-02-07 14:54
Μετατροπή σε Θαλασσινο GEORGIOS Θαλασσινό νερό - Γενικά 6 17-03-06 09:06
Μετατροπή σε φυτεμένο... galant Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 11-02-05 21:26
Μετατροπή Solenoid Valve johnny98130 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 08-11-04 12:56
ΟΝΟΜΑΤΟΛΟΓΙΑ FRESH WATER nkarvounis Γλυκό νερό - Γενικά 6 20-12-02 10:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09072 seconds with 13 queries