Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 02-02-11, 14:42
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

πολύ καλύτερο από τα μπαλώματα που σκαρφίζεσαι να κάνεις
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 02-02-11, 15:17
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμα αντικαταστήσω το σπασμενο τζαμι με ενα καινούργιο, και κόψω το παλίο, για να το κάνω κόντρες, θεωρειτε πως θα είναι καλα;

(για το μεγάλω μιλάω, το 120*45)
τέλεια
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 02-02-11, 15:42
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsoum Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμα αντικαταστήσω το σπασμενο τζαμι με ενα καινούργιο, και κόψω το παλίο, για να το κάνω κόντρες, θεωρειτε πως θα είναι καλα;

(για το μεγάλω μιλάω, το 120*45)
αλλαξε ολο το καινουριο τζαμι κ με αυτο κανε τις κοντρες. αν εχει κ αλλα χτυπηματα το ενυδρειο δεν αξιζει να το φτιαξεις. ξεκολλησε ολα τα τζαμια κ κανε ενα ενυδρειο σε μικροτερες διαστασεις, οπως σ ειπαν πιο πανω. σκεψου οτι αν εχουν φυγει σε πολλες ακρες "φλουδες" γυαλιου ειναι πολυ επικυνδινο γτ σκεψου οτι ειναι καμποσα τα λιτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 02-02-11, 15:52
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Αν τα χτυπήματα είναι πολλά είναι ρίσκο να προσπαθείς να τα μπαλώσεις. Μια περίπτωση, για να γλιτώσεις τα καινούρια τζάμια, είναι να δεις τι ενυδρείο μπορείς να βγάλεις αν κόψεις/καθαρίσεις τα υπάρχοντα τζάμια ώστε να βγούν καινούρια τζάμια, χωρίς χτυπήματα ή στην τελική ποιά τζάμια μπορείς να κρατήσεις (πάντα όμως να είναι καθαρά - χωρίς χτυπήματα) και τι καινούρια τζάμια χρειάζεσαι. Αν βγαίνει με τα υπάρχοντα τζάμια μέγεθος κάτι που σε ικανοποιεί πας και σου κόβουν τα τζάμια και το ξανακολάς. Διαφορετικά κρατάς ότι μπορείς και αγοράζεις τα υπόλοιπα.
__________________

Όσο ζω διαβάζω
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 03-02-11, 00:57
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Παιδία, έχω πρόβλημα. Προσπαθω να ξεκολλήσω το ενυδρείο. Τα εχω καταφέρει σε ενα βαθμό (έχω βγάλει αρκετή σιλικόνη, και μια καθετη πλευρά την έχω ανοίξει) αλλα όταν παω να βαλω την ακρη μιας φαλτσέτας, χαλάει το γυαλί. Πετονια δεν παίνει με τίποτα (έχω δοκιμάσει μόνο την λεπτή. Θα προσπαθήσω κ με ποιο χοντρή, αλλα δεν νομίζω να κάνει κάτι). Τι μπορώ να κάνω; Δεν θελω να το ταράξω στο σπρωξιμο μην μου σπάσει το γυαλί και μην σφαχτώ κ εγω. Εψαξα για χημικό remover σιλικόνης, βρήκα εναν στην Αθήνα, και εναν μαλλον απο Αμερική.

Μετα βρήκα που ελεγαν καπου με ενυδρεία οτι χρησιμοποίησαν "tetrahydrofuran", αλλα τι είναι και που μπορώ να το βρώ... Δεν. Το διαλυτικό νίτρου που κυκλοφορεί;
-------------------------
Μετά απο επιπλέον ψάξιμο βρήκα οτι κάνει και το νέφτι.

Πηρα λοιπόν το white spirit, και άρχισα!! (όχι, πλακα κανω). Εβαλα σε μια πλευρα (και μετα πέρασα πολύ χαρτοταινία, μην έχουμε πτώσεις τζαμιων!!) και θα το αφήσω μέχρι αυριο το πρωί, να δω τι θα γίνει. Παντως, καποια υπολειματα απο το ξύσιμο φάνηκε να φευγουν αμέσως.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη tsoum : 03-02-11 στις 00:57 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 03-02-11, 00:58
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Στα έγραψα νωρίτερα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan Εμφάνιση μηνυμάτων
υπολόγισες και τα έξοδα για γάζες, μπεταντίν, οινοπνεύματα, τηλεφωνήματα, έξοδα μετακίνησης και βόλτες να πάρεις το ένα έξτρα και το άλλο έξτρα, έξοδα μετακίνησης σε νοσοκομεία λόγω κοψιμάτων, κλπ κλπ κλπ?

το να πάρω κάτι σε κακή κατάσταση επειδή απλά είναι οικονομικό, και να ξοδέψω και άλλα χρήματα, χρόνο, κόπο, υλικά για να το σουλουπώσω, να μου βγεί συνολικά παραπάνω και πάλι να υπάρχει περίπτωση να μην γίνει όπως πρέπει ή/και ναμου ανοίξει, νομίζω ότι ακούγεται κάπως...

απλά προσωπική γνώμη και άποψη... εσύ ξέρεις καλύτερα...
ήταν που ήταν στο χάλι του... το αποτελείωσες?

πέτα το και πάρε άλλο... όσο νωρίτερα τόσο περισσότερο θα γλυτώνεις την περίπτωση να κυκλοφορείς σαν μούμια γεμάτος επιδέσμους....

καλά, δεν το είδες πριν το πάρεις?
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 03-02-11, 01:07
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Για ποιον λόγο; Μια χαρά ειμαι μεχρι τώρα! Λίγη δουλεία μόνο έχω ρίξει! Μου φαίνεται πως με το νεφτι εχω ξεμπερδεψει! Κανει δουλεια στη σιλικονη που μένει αφου έχουν φύγει τα χοντρά. Αμα είχε και στο Lidl εκείνο το εργαλείο για να αφαιρείς την σιλικόνη... Θα είχα τελειώσει τουλάχιστον το μισό ενυδρείο μέχρι τώρα!

Όχι! Και 99% θα κόψω τα τζαμια σε μικρότερες διαστάσεις, και θα ξεμπλέξω απο ολα τα χτυπηματάκια κτλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 05-02-11, 18:07
ΑΝΔΡΕΑΣ Ο χρήστης ΑΝΔΡΕΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2005
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μηνύματα: 34
Προεπιλογή

Μια και δεν είδα να αναφέρετε κάτι για τον πάτο …
Στο κάτω μέρος μπορείς να βάλεις να πατήσει πάνω σε φελιζόλ, δεν το λέω σωστά αλλά εννοώ το μπλε σκληρό αφρολέξ που χρησιμοποιούν για τις μονώσεις. Μετά το επενδύσεις με ότι έχεις αποφασίσει και δεν υπάρχει καμία περίπτωση να σου φύγει φλοίδα γυαλιού ή να σπάσει το τζάμι σε πιθανή μετακόμιση ή μετατόπιση του ενυδρείου.
Ξανά αναφέρω πως αν το κάτω και το πάνω τελάρο είναι μεταλλικό ή αλουμινένιο μπορεί να αποφύγεις τις πολλές κόντρες η απλά να το δυναμώσεις. Για να κάνεις κάτι τέτοιο από αλουμίνιο στρατζαριστό το κόστος δεν θα πρέπει να περνά τα 50 ευρώ και εμφανισιακά είναι άψογο. Όλο το φύλο αλουμινίου κάνει 60 ευρώ αν θυμάμαι καλά και είναι 1,00*2,50 μέτρα. (Εσύ δεν το θες όλο)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04415 seconds with 16 queries