Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-01-12, 18:32
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή ποιες ειναι τελικα οι ιδανικες συνθηκες,μπορουμε να καταληξουμε καπου?

ανοιγω αλλο ενα νημα με θεμα το περιβαλον στο οποιο ζουνε οι μονομαχοι,τα ιδανικα λιτρα,το μυθο του λακου κλπ κλπ.ψαχνωντας καποια στιγμη οταν ειχα μονομαχους,ειχα βρει αυτη τη σελιδα.οπου περιγραφει μεταξυ αλλων τις συνηθειες το περιβαλον και τις συνθηκες για τα betta smaragdina στη φυση.
(δειτε και τις φωτογραφιες).θα ηθελα να ακουσω τις σκεψεις ανθρωπων που τα εχουν κρατησει και τι συμπερασματα εβγαλαν ενδεχομενος.εχουν γινει παμπολες συζητησεις και εχω διαβασει αρκετες,(σιγουρα οχι ολες)αλλα θα ηθελα μια φορα αν γινεται να καταληξουμε σε ενα ασφαλες και σαφες συμπερασμα πανω στο θεμα

προσωπικα μετα απο οσα εχω διαβασει εδω μεσα,σε αλλα φορουμ αλλα και αλλες σελιδες τεινω να πιστευω πως τα ιδανικα λιτρα για μονομαχο ειναι τα 20-30.(ξερω θα πεσετε να με φατε τωρα μερικοι,δεν πειραζει,συζητηση να γινεται) αλλα σας παρακαλω πολυ αποδειξτε μου οτι κανω λαθος.για να ξεκαθαρισω.ζηταω αποδειξη,οχι για το οτι ζει και σε περισσοτερο χωρο, θελω αν ειναι δυνατον να μου αποδειξετε οτι η κρατηση του σε αυτα τα λιτρα που αναφερω (20-30) ειναι για καποιο λογο λαθος.ευχαριστως θα παραδεχτω το λαθος μου,γιατι θελω ειλικρινα να μαθω το σωστο.

εξυπακουεται οτι ολες οι υπολοιπες παραμετροι του νερου θα ειναι οσο πιο κοντα ειναι δυνατον στο περιβαλον του ψαριου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-01-12, 19:09
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

μιας και που ανοιξες θεμα με wild caught μονομαχους,(προσωπικα δεν εχω εμπειρια με αυτα τα ψαρια), ενας γνωστος μου θα φυγει για Καμποντζη - Λαος το Μαρτιο και θα γυρισει Ιουνιο. ασχολειται με ενυδρεια και του εχω ζητησει αν θα μπορεσει να φερει καποια ψαρια (και φυτα) απο εκει (εννοειται αγρια και οχι απο καποιο εκτροφειο), να προσεξει καλα το βιοτοπο που ζουνε και το νερο που θα βαλει στις σακουλες για τα ψαρια να ειναι απο το σημειο που θα τα πιασει ετσι ωστε να κανω τεστ για ph-gh-kh.(πιστευω να μπορεσει να φερει και μην αντιμετωπισει δυσκολιες π.χ. στο αεροδρομιο).
εγω θελω να ρωτησω ακομα αυτους που ξερουν,σε αυτες τι περιοχες τι αλλα μικροψαρα ζουν εκτος απο λαβυρινθοψαρα και barbus?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-01-12, 21:57
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Χρηστος Ζ.> καλυτερα να παρει τα τεστ μαζι του (ενα φορητο ph-μετρο και μπουκαλακια για kh-gh) γιατι αποκλειεται να καταφερει να φερει δειγματα, ποσο μαλλον πολλα δειγματα που ειναι και προτιμοτερο, και να καταγραψει σε ενα χαρτι τα δεδομενα. Επισεις καλο θα ηταν να φερει και μερικες φωτος για να το χωνεψουν μερικοι το τι σημαινει "λακουβες" (σε περιπτωση ξηρασιας οντως δημιουργουνται λακουβες, οι οποιες εχουν διαμετρο εκατονταδες μετρα αλλα σε σχεση με τον ορυζονα ειναι οντως ρηχες λακουβες). Εκ πειρας θα σου πω οτι στα περισσοτερα νερα δε θα μπορεσει να μετρησει καθολου kh. (εχω παρει εκατονταδες μετρησεις προσωπικα σε παρα πολλες περιοχες της Ν.Α. Ασιας οπου πηγαινω πολυ τακτικα) αυτο δεν ξερω αν ειναι πραγματικο ή αν τα τεστ δε μπορουν να δουν kh για καποιο λογο σε αυτου του ειδους τα νερα... (αν τεσπα υπαρχει κατι που να επηρρεαζει τα τεστ μας)
Εγω προσωπικα συνηθως επαιρνα τεστ της sera. Ας δοκιμασει με αλλες μαρκες καλυτερα μηπως καταφερει να εχει καλυτερη μετρηση.

kgf12345> δεν εχει παρα να κανεις ενα πειραμα, βαλε για λιγες μερες ενα μονομαχο σε 30 λιτρα και παρατηρησε τη συμπεριφορα του, και μετα βαλτον σε 50-60 και πανω και ξαναδες. Αν δεις "το ιδιο ψαρι" τοτε οι "μπιμπελο-ενυδρειαδες" εχουν δικιο. Αν οχι δεν εχει νοημα να αναμασαμε το ποσο λιγα λιτρα θελει για να ειναι καλα ενας μονομαχος. Οπως ολα τα ψαρια του κοσμου θελει κι αυτος ΠΟΛΛΑ περισσοτερα απ οσα προτεινουν οι πετσοπαδες, και συν την ιδιεταιροτητα του να ΑΠΑΙΤΕΙ ενα ζωτικο χωρο περιπου 0.5 τ.μ. τα οποια τα θελει ως βασιλειο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 29-01-12, 22:45
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χρηστος Ζ. Εμφάνιση μηνυμάτων
μιας και που ανοιξες θεμα με wild caught μονομαχους,(προσωπικα δεν εχω εμπειρια με αυτα τα ψαρια), ενας γνωστος μου θα φυγει για Καμποντζη - Λαος το Μαρτιο και θα γυρισει Ιουνιο. ασχολειται με ενυδρεια και του εχω ζητησει αν θα μπορεσει να φερει καποια ψαρια (και φυτα) απο εκει (εννοειται αγρια και οχι απο καποιο εκτροφειο), να προσεξει καλα το βιοτοπο που ζουνε και το νερο που θα βαλει στις σακουλες για τα ψαρια να ειναι απο το σημειο που θα τα πιασει ετσι ωστε να κανω τεστ για ph-gh-kh.(πιστευω να μπορεσει να φερει και μην αντιμετωπισει δυσκολιες π.χ. στο αεροδρομιο).
εγω θελω να ρωτησω ακομα αυτους που ξερουν,σε αυτες τι περιοχες τι αλλα μικροψαρα ζουν εκτος απο λαβυρινθοψαρα και barbus?
Πρωτα πρεπει να κανει αναγνωριση του ειδους betta.
Καταγραφη της περιοχης που βρεθηκε (αν μαθει και το υψομετρο ακομα καλυτερα) και να κανει μετρησεις επιτοπου, θερμοκρασια, pH TDS gH kH με ημερομηνια και ωρα καταγραφης στοιχειων.
Φυσικα πολλες φωτο

ΥΓ να μη προσπαθησει να φερει νερο γιατι ακομα κι αν τα καταφερει οι μετρησεις εδω θα ειναι πλασματικες.

YΓ2 ενα παραδειγμα απο τιμες που καταγραφονται σε ερευνα http://image.ohozaa.com/iw/2table.jpg
απο αυτη την ερευνα http://www.plakadthai.com/forum.php?...table&tid=2140
Αυτο θα βοηθησει στην αναγνωριση http://smp.ibcbettas.org/species/index.html
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 29-01-12, 23:00
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

τοσα πολλα ειδη μονομαχων να φανε και οι κοτες, χαμος γινεται. ειχα και εγω μια υποψια οτι το νερο μπορει να αλλοιωθει μεχρι εδω, αλλα τωρα που το ειπατε, εννοειται οι μετρησεις θα γινουν εκει επιτοπου. μακαρι να μην αντιμετωπισει προβλημα και να καταφερει να φερει αρκετα ψαρια και φυτα. με βλεπω για καμποσα ενυδρεια στο υπογειο. απο φωτογραφιες θα βγαλει ολοκληρο αλμπουμ.
Nick74 εχεις φερει ποτε κανενα ψαρι απο εκει που ταξιδευεις?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 29-01-12, 23:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
kgf12345> δεν εχει παρα να κανεις ενα πειραμα, βαλε για λιγες μερες ενα μονομαχο σε 30 λιτρα και παρατηρησε τη συμπεριφορα του, και μετα βαλτον σε 50-60 και πανω και ξαναδες. Αν δεις "το ιδιο ψαρι" τοτε οι "μπιμπελο-ενυδρειαδες" εχουν δικιο. Αν οχι δεν εχει νοημα να αναμασαμε το ποσο λιγα λιτρα θελει για να ειναι καλα ενας μονομαχος. Οπως ολα τα ψαρια του κοσμου θελει κι αυτος ΠΟΛΛΑ περισσοτερα απ οσα προτεινουν οι πετσοπαδες, και συν την ιδιεταιροτητα του να ΑΠΑΙΤΕΙ ενα ζωτικο χωρο περιπου 0.5 τ.μ. τα οποια τα θελει ως βασιλειο.
πειραμα δεν προκειται να κανω,πρωτον γιατι δεν εχω το χωρο ουτε τα ενυδρεια,και δευτερον γιατι δε θελω να κανω πειραματα με ψαρια.μπορω ομως να απαντησω θεωρητικα,και κανοντας και καπως το συνηγορο του διαβολου, οτι το ψαρι φυσικα θα συμπεριφερεται διαφορετικα.πιο δραστηριο κλπ γιατι θα εχει να υπερασπιστει περισσοτερο χωρο.δεν ειναι λογικο οτι θα κοβει βολτες παντου στον περισσοτερο χωρο αφου θα πρεπει να τον υπερασπιστει κιολας?δε νομιζω οτι υπαρχει τροπος να μαθουμε αν ειναι χαρουμενο το ψαρι.εκτος απτη συμπεριφορα του.και οσον αφορα το αν το βλεπουμε να κοβει βολτες δε νομιζω πως εχει να κανει με χαρα η με λυπη,αλλα με ζωτικες αναγκες επιβιωσης.

ομως δεκτο αυτο που λες.θα σου πω τι παρατηρησα κιεγω γιατι οταν ειχα μονομαχο τον ειχα σε 60 λιτρα(μικτα). ητανε οντως ανετα.ομως προσεξα οτι υπηρχανε καποια θεματα συνολικα που με κανανε να αρχισω να αμφιβαλω για το αν τοσα λιτρα ειναι ιδανικα η οχι.καταρχην υπαρχουνε καποια πρακτικα "προβληματα".
για παραδειγμα η ροη που χρειαζεσαι σε ενα ενυδρειο 60 λιτρων ειναι μεγαλυτερη απο αυτη που θες σε ενα με τα μισα λιτρα αν δε θες να εχεις προβληματα οπως αλγες,βρωμια στο βυθο και σε επιφανειες,κατεπεκταση νιτρικα κλπ.αλλα αποσο ειδα,αυτη η ροη δεν ητανε τοσο ανεκτη απτο ψαρι.οσο και να προσπαθησα,τη χρυση τομη δεν μπορεσα να τη βρω.και δοκιμασα και με το εσωτερικο του juwel Που ειχα, και με εξωτερικο φιλτρο αργοτερα.παντα το ψαρι η θα περιοριζοτανε σε συγκεκριμενα σημεια οπου η ροη ηταν χαμηλη(δηλαδη σχεδον στο μισο ενυδρειο) η θα ειχα εγω(και το ψαρι) προβλημα καθαριοτητας.για να μην αναφερω το θεμα της γεννας και την κουραση να ανεβοκατεβαινει.

σιγουρα εχεις μελετησει το θεμα περισσοτερο απο μενα,αλλα,οσον αφορα τα 0.5τ.μ χωρου που οπως λες απαιτει σαν διαθεσιμο χωρο κυριαρχιας,ποιος το οριζει? δηλαδη στη φυση ολοι οι μονομαχοι εχουν τον απαιτουμενο χωρο?
θελω να πω δεν υπαρχουνε ψαρια που για τον ενα η τον αλλο λογο δεν εχουν βρει το καταλληλο σημειο και ειναι πιο περιορισμενα?
αν σε μια περιοχη ενος μετρου ας πουμε,υπαρχουνε 3 αρσενικα,απτα οποια ο ενας ειναι το κυριαρχο αρσενικο και κραταει μια περιοχη πανω απτο μισο χωρο,τα αλλα δυο τι θα κανουνε?δε θα ζησουνε καλα?η απλα θα ζησουνε πιο περιορισμενα?δε μιλαω για τον παραγοντα του στρες,ρωταω μονο για το διαθεσιμο χωρο.στο λινκ που εδωσα παραπανω ,υπαρχουνε φωτογραφιες που δειχνουνε καποιες περιοχες οπου βρηκανε μονομαχους.δε μου φανηκε να ειδα τοσο ανετα τα ψαρια απο αποψη χωρου.
μηπως ως χομπιστες σε καποια πραγματα ειμαστε λιγο υπερβολικοι?δε λεω οτι ειναι κακο και αν ειμαστε,απλα προσπαθω να καταλαβω πως εχει επικρατησει αυτη η αποψη απο χομπιστες.
και αντιστοιχα πως κυκλοφορησε ο μυθος για τα λιγα λιτρα στους μονομαχους?μονο και μονο λογο του λαβυρινθου και της αναπνοης τους?η μηπως τελικα ο μυθος που θελει τους μονομαχους να ειναι καλα σε λιγοτερα λιτρα εχει μια καποια λογικη βαση καπου?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-01-12, 00:39
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
πειραμα δεν προκειται να κανω,πρωτον γιατι δεν εχω το χωρο ουτε τα ενυδρεια,και δευτερον γιατι δε θελω να κανω πειραματα με ψαρια.μπορω ομως να απαντησω θεωρητικα,και κανοντας και καπως το συνηγορο του διαβολου, οτι το ψαρι φυσικα θα συμπεριφερεται διαφορετικα.πιο δραστηριο κλπ γιατι θα εχει να υπερασπιστει περισσοτερο χωρο.δεν ειναι λογικο οτι θα κοβει βολτες παντου στον περισσοτερο χωρο αφου θα πρεπει να τον υπερασπιστει κιολας?δε νομιζω οτι υπαρχει τροπος να μαθουμε αν ειναι χαρουμενο το ψαρι.εκτος απτη συμπεριφορα του.και οσον αφορα το αν το βλεπουμε να κοβει βολτες δε νομιζω πως εχει να κανει με χαρα η με λυπη,αλλα με ζωτικες αναγκες επιβιωσης.
κοιτα, ο μονομαχος δεν ειναι απροσωπο κοπαδοψαρο για να μην καταλαβαινεις καθολου ποτε νοιωθει καλα και ποτε οχι. Προκειται για πολυ εξυπνο ψαρακι και μπορεις να αναπτυξεις αρκετους τροπους επικοινωνιας μαζι του.
Εξ αλλου δεν ειναι καθολου ηλιθιος να μην ξερει οτι δεν εχει να υπερασπιστει απο κανεναν εχθρο την περιοχη του, ουτε του λειπει η καλη οραση για να χρειαζεται να κανει περιπολιες.
Αν τον αγαπησεις και του το δειξεις στο δειχνει και αυτος με τους δικους του τροπους -κατι που εχω δει μονο σε μονομαχους και γκουραμια- αντιθετα αν τον παραπεταξεις σε λιγα λιτρα θα δεις ενα λυπημενο νωχελικο ψαρι που δε θα κουνιεται καθολου.
Το να κανεις το εν λογο πειραμα δεν ειναι τοσο κακο (δεν ειπαμε να τον βαλεις σε σφηνοποτηρο, απλα στην καραντινα σου αν εχεις κι αυτο για μερικες μερες).Θα τον δυσαρεστησει μεν, αλλα θα τον γλυτωσει απο τις σκεψεις σου να τον βαλεις σε κατι μικρο.

Παράθεση:
ομως δεκτο αυτο που λες.θα σου πω τι παρατηρησα κιεγω γιατι οταν ειχα μονομαχο τον ειχα σε 60 λιτρα(μικτα).
εμ... τοτε τι το συζηταμε?

Παράθεση:
ητανε οντως ανετα.ομως προσεξα οτι υπηρχανε καποια θεματα συνολικα που με κανανε να αρχισω να αμφιβαλω για το αν τοσα λιτρα ειναι ιδανικα η οχι.καταρχην υπαρχουνε καποια πρακτικα "προβληματα".
για παραδειγμα η ροη που χρειαζεσαι σε ενα ενυδρειο 60 λιτρων ειναι μεγαλυτερη απο αυτη που θες σε ενα με τα μισα λιτρα αν δε θες να εχεις προβληματα οπως αλγες,βρωμια στο βυθο και σε επιφανειες,κατεπεκταση νιτρικα κλπ.αλλα αποσο ειδα,αυτη η ροη δεν ητανε τοσο ανεκτη απτο ψαρι.οσο και να προσπαθησα,τη χρυση τομη δεν μπορεσα να τη βρω
Εδω θελει πατεντες με τα φιλτρα...
Προσωπικα τις εκανα με πολυ μεγαλη ευκολια, λιγο αντιληψη χρειαζεται και καλη θεληση και ολα γινονται.
Βεβαια με τα εσωτερικα φιλτρα εχω παρει διαζυγιο εδω και πολλα χρονια και τα θεωρω λιαν εποιηκως απαραδεκτα.


Παράθεση:
σιγουρα εχεις μελετησει το θεμα περισσοτερο απο μενα,αλλα,οσον αφορα τα 0.5τ.μ χωρου που οπως λες απαιτει σαν διαθεσιμο χωρο κυριαρχιας,ποιος το οριζει? δηλαδη στη φυση ολοι οι μονομαχοι εχουν τον απαιτουμενο χωρο?
θελω να πω δεν υπαρχουνε ψαρια που για τον ενα η τον αλλο λογο δεν εχουν βρει το καταλληλο σημειο και ειναι πιο περιορισμενα?
οι ορυζωνες ειναι τεραστιες εκτασεις, το ιδιο και οι βαλτοι που ζουν αυτα τα ψαρια, για ποιο λογο να μην εχουν στη διαθεση τους τον καταλληλο χωρο?
Επισεις στη φυση πολλες φορες κατα καιρους μετακινουνται και αλλαζουν χωρο κυριαρχιας.

Παράθεση:
αν σε μια περιοχη ενος μετρου ας πουμε,υπαρχουνε 3 αρσενικα,απτα οποια ο ενας ειναι το κυριαρχο αρσενικο και κραταει μια περιοχη πανω απτο μισο χωρο,τα αλλα δυο τι θα κανουνε?δε θα ζησουνε καλα?η απλα θα ζησουνε πιο περιορισμενα?δε μιλαω για τον παραγοντα του στρες,ρωταω μονο για το διαθεσιμο χωρο.
Θα παιχτει λιγος τσαμπουκας και ο πιο δυνατος θα παρει το χωρο και οι αλλοι θα πανε να βρουν δικο τους.

Παράθεση:
στο λινκ που εδωσα παραπανω ,υπαρχουνε φωτογραφιες που δειχνουνε καποιες περιοχες οπου βρηκανε μονομαχους.δε μου φανηκε να ειδα τοσο ανετα τα ψαρια απο αποψη χωρου.
Κι ωμως αν δεις αυτες τις περιοχες απο κοντα θα καταλαβεις οτι μιλαμε για ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ εκτασεις.
Επειδη μαλλον δεν εχεις δει απο κοντα την αγρια -η μαλλον την "εξημερωμενη" - φυση της ΝΑ Ασιας σε ξεγελαει το ματι σου νομιζοντας πως το νερο ειναι εκει που βλεπεις τους ανθρωπος ενω γυρω που εχει φυτα εχεις την εντυπωση πως ειναι στερεο εδαφος. Στην πραγματικοτητα ΟΛΟ αυτο που βλεπεις στις φωτο (κι αυτο βαλτο επι καμποσες χιλιαδες) ειναι ο ορυζωνας, απλως λογο των φυτων δεν μπορεις να το διακρινεις

Παράθεση:
μηπως ως χομπιστες σε καποια πραγματα ειμαστε λιγο υπερβολικοι?δε λεω οτι ειναι κακο και αν ειμαστε,απλα προσπαθω να καταλαβω πως εχει επικρατησει αυτη η αποψη απο χομπιστες.
δυστυχως δεν εχει επικρατησει ακομα, η επικρατεστερη αποψη ειναι οι γυαλες και τα εικοσαλιτρα κελια...


Παράθεση:
και αντιστοιχα πως κυκλοφορησε ο μυθος για τα λιγα λιτρα στους μονομαχους?μονο και μονο λογο του λαβυρινθου και της αναπνοης τους?η μηπως τελικα ο μυθος που θελει τους μονομαχους να ειναι καλα σε λιγοτερα λιτρα εχει μια καποια λογικη βαση καπου?
Και βεβαια εχει λογικη, αν μπεις σε σπιτι Κινεζου ή ακομα χειροτερα Ιαπωνα θα την καταλαβεις αυτη τη λογικη.
Ας μην ξεχναμε πως αυτοι που μας φεραν τους μονομαχους μαζι με τη "λογικη" διατηρησης τους σε λιγα λιτρα ειναι οι ιδιοι που δεναν με επιδεσμους τα ποδια των γυναικων απο μωρα για να μενουν μικρα και να φαινοντε -κατα τα Ασιατικα γουστα- πιο ομορφες (και μερικοι το κανουν ακομα).
Και φυσικα ο μονομαχος χρησιμοποιειται κατα κορον για στοιχηματα στους δρομους, ε δε νομιζω να ειχε λογικη να τους βαζαν σε 100 λιτρα για να σκοτωθουν μεχρι θανατου γιατι απλα θα γινοταν ενας ψιλοτσαμπουκας χωρις πολυ αιμα (που το λατρευουν οι Ασιατες) και θα δυσαρεστουσαν τους θεατες που στοιχηματιζουν
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-01-12, 01:06
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

καταρχην ευχαριστω για τη λεπτομερη απαντηση
και σου απανταω παρακατω.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα, ο μονομαχος δεν ειναι απροσωπο κοπαδοψαρο για να μην καταλαβαινεις καθολου ποτε νοιωθει καλα και ποτε οχι. Προκειται για πολυ εξυπνο ψαρακι και μπορεις να αναπτυξεις αρκετους τροπους επικοινωνιας μαζι του.αυτο το καταλαβα κιεγω οταν τον ειχα.
Εξ αλλου δεν ειναι καθολου ηλιθιος να μην ξερει οτι δεν εχει να υπερασπιστει απο κανεναν εχθρο την περιοχη του, ουτε του λειπει η καλη οραση για να χρειαζεται να κανει περιπολιες.εδω θα διαφωνησω,ηλιθιος μπορει να μην ειναι αλλα οταν κοιταει τα μουτρα του στο τζαμι φουσκωνει.αποσο ξερω πολυ λιγα ζωα ειτε ειναι θηλαστικα ειτε μαλάκια ειτε ψαρια γενικως εχουν την ευφυια να διακρινουν τη διαφορα και να καταλαβουν τον εαυτο τους.αποσο ξερω καποια απο αυτα ειναι η σουπια,το δελφινι και νομιζω και το χταποδι αλλα δεν ειμαι σιγουρος για το τελευταιο.σιγουρα θα υπαρχουν και αλλα που δεν τα ξερω αλλα ο μονομαχος σιγουρα δεν ειναι ενα απαυτα.ολα τα υπολοιπα ειδη λειτουργουνε και αντιδρουνε ενστικτωδως και μονο.το γεγονος οτι "βλεπει"απειλη σημαινει οτι ισχυει αυτο που λεω.πιστευω.
Αν τον αγαπησεις και του το δειξεις στο δειχνει και αυτος με τους δικους του τροπους -κατι που εχω δει μονο σε μονομαχους και γκουραμια- αντιθετα αν τον παραπεταξεις σε λιγα λιτρα θα δεις ενα λυπημενο νωχελικο ψαρι που δε θα κουνιεται καθολου.και εδω θα συμφωνησω μαζι σου εν μερει,γιατι ετσι ειδα κιεγω. η τουλαχιστον μου φανηκε.αλλα μηπως αυτα, ειναι απλα αισθηματα που προβαλουμε εμεις στο ψαρι?γιατι δυσκολευομαι να πιστεψω οτι το ψαρι νιωθει πραγματι ετσι.
Το να κανεις το εν λογο πειραμα δεν ειναι τοσο κακο (δεν ειπαμε να τον βαλεις σε σφηνοποτηρο, απλα στην καραντινα σου αν εχεις κι αυτο για μερικες μερες).Θα τον δυσαρεστησει μεν, αλλα θα τον γλυτωσει απο τις σκεψεις σου να τον βαλεις σε κατι μικρο.

εμ... τοτε τι το συζηταμε?
το συζηταμε γιατι ψαχνω να βρω τελικα ποια λυση ειναι η καλυτερη,παιρνοντας ολους του παραγοντες υποψιν.ολους ομως.η εστω οσο περισσοτερους γινεται.

Εδω θελει πατεντες με τα φιλτρα...
Προσωπικα τις εκανα με πολυ μεγαλη ευκολια, λιγο αντιληψη χρειαζεται και καλη θεληση και ολα γινονται.
Βεβαια με τα εσωτερικα φιλτρα εχω παρει διαζυγιο εδω και πολλα χρονια και τα θεωρω λιαν εποιηκως απαραδεκτα.δε μοιραζεσαι καμια πατεντα και με μας?

οι ορυζωνες ειναι τεραστιες εκτασεις, το ιδιο και οι βαλτοι που ζουν αυτα τα ψαρια, για ποιο λογο να μην εχουν στη διαθεση τους τον καταλληλο χωρο?
Επισεις στη φυση πολλες φορες κατα καιρους μετακινουνται και αλλαζουν χωρο κυριαρχιας.λογικο ειναι αυτο.αλλα κιεδω δυσκολευομαι να πιστεψω οτι σε ολες αυτες τις εκτασεις δεν ζει κανενα ψαρι πιο περιορισμενο και οτι ζει χειροτερα απο τα αλλα.

Θα παιχτει λιγος τσαμπουκας και ο πιο δυνατος θα παρει το χωρο και οι αλλοι θα πανε να βρουν δικο τους. αν δεν μπορουνε τι θα γινει?υποψιν οτι στο ενυδρειο αυτος ο παραγοντας δεν παιζει.ενοειται οτι ο μονομαχος θα μπει μονος του σε αυτα τα λιτρα και δεν θα υπαρχει στρες,τουλαχιστον οχι απο κατι τετοιο.

Κι ωμως αν δεις αυτες τις περιοχες απο κοντα θα καταλαβεις οτι μιλαμε για ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ εκτασεις.
Επειδη μαλλον δεν εχεις δει απο κοντα την αγρια -η μαλλον την "εξημερωμενη" - φυση της ΝΑ Ασιας σε ξεγελαει το ματι σου νομιζοντας πως το νερο ειναι εκει που βλεπεις τους ανθρωπος ενω γυρω που εχει φυτα εχεις την εντυπωση πως ειναι στερεο εδαφος. Στην πραγματικοτητα ΟΛΟ αυτο που βλεπεις στις φωτο (κι αυτο βαλτο επι καμποσες χιλιαδες) ειναι ο ορυζωνας, απλως λογο των φυτων δεν μπορεις να το διακρινεις
δεκτο.

δυστυχως δεν εχει επικρατησει ακομα, η επικρατεστερη αποψη ειναι οι γυαλες και τα εικοσαλιτρα κελια...


Και βεβαια εχει λογικη, αν μπεις σε σπιτι Κινεζου ή ακομα χειροτερα Ιαπωνα θα την καταλαβεις αυτη τη λογικη.
Ας μην ξεχναμε πως αυτοι που μας φεραν τους μονομαχους μαζι με τη "λογικη" διατηρησης τους σε λιγα λιτρα ειναι οι ιδιοι που δεναν με επιδεσμους τα ποδια των γυναικων απο μωρα για να μενουν μικρα και να φαινοντε -κατα τα Ασιατικα γουστα- πιο ομορφες (και μερικοι το κανουν ακομα). σαν νοοτροπια,ναι την καταλαβαινω και εχεις δικιο.αυτο δε σημαινει απαραιτητα οτι ισχυει και για τα ψαρια που συζηταμε.για να διαδοθηκε και να ηρθε και σε μας αυτο το συνηθειο ως γνωση για τις συνθηκες διατηρησης αυτων των ψαριων,σημαινει οτι στις χωρες οπου ειναι ενδημικα τα ψαρια αυτα υπηρχε παραδοση χρονων και χρονων στο να τα κρατανε.πως τους βγαζουμε λαθος εμεις τωρα ετσι ευκολα?δε λεω οτι ειναι σωστο,αλλα δε βλεπω κατι να αποδεικνυει και το αντιθετο.
Και φυσικα ο μονομαχος χρησιμοποιειται κατα κορον για στοιχηματα στους δρομους, ε δε νομιζω να ειχε λογικη να τους βαζαν σε 100 λιτρα για να σκοτωθουν μεχρι θανατου γιατι απλα θα γινοταν ενας ψιλοτσαμπουκας χωρις πολυ αιμα (που το λατρευουν οι Ασιατες) και θα δυσαρεστουσαν τους θεατες που στοιχηματιζουν συμφωνω,αλλα δε μιλαω για τους βλαχοασιατες τωρα που στοιχηματιζουνε με οτι ναναι.
τεινω να πιστευω,οτι οσον αφορα τη φυλαξη τους,αποκλειστικα και μονο για αυτα τα ψαρια(ισως και αλλα με τα οποια δεν εχω ασχοληθει και δε γνωριζω)ισχυει το αντιθετο.πιανοντας το θεμα πρακτικα και μονο,χρειαζονται περισσοτερο χωρο στη φυση για να ειναι καλα παρα σε ενα ενυδρειο,με ελεγχομενες παραμετρους και απειλες για το ιδιο το ψαρι.νομιζω.φυσικα δε λεω οσο λιγοτερα τοσο καλυτερα,αυτο ειναι το αλλο ακρο.αλλα πιστευω οτι καπου αναμεσα στα 20μινιμουμ και 50 λιτρα μαξιμουμ, βρισκεται αυτο που θεωρω εγω ιδανικο.και με το ιδανικο εννοω,και απο αποψη συντηρησης και διατηρησης του ενυδρειου και για τη σωστη διαβιωση του ψαριου.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-01-12, 01:38
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Εξ αλλου δεν ειναι καθολου ηλιθιος να μην ξερει οτι δεν εχει να υπερασπιστει απο κανεναν εχθρο την περιοχη του, ουτε του λειπει η καλη οραση για να χρειαζεται να κανει περιπολιες.εδω θα διαφωνησω,ηλιθιος μπορει να μην ειναι αλλα οταν κοιταει τα μουτρα του στο τζαμι φουσκωνει.αποσο ξερω πολυ λιγα ζωα ειτε ειναι θηλαστικα ειτε μαλάκια ειτε ψαρια γενικως εχουν την ευφυια να διακρινουν τη διαφορα και να καταλαβουν τον εαυτο τους.αποσο ξερω καποια απο αυτα ειναι η σουπια,το δελφινι και νομιζω και το χταποδι αλλα δεν ειμαι σιγουρος.σιγουρα θα υπαρχουν και αλλα που δεν τα ξερω αλλα ο μονομαχος σιγουρα δεν ειναι ενα απαυτα.ολα τα υπολοιπα ειδη λειτουργουνε και αντιδρουνε ενστικτωδως και μονο.
Για τη Σουπια δε το γνωριζα, οποτε εχουμε ακομα ενα ον με νοηση οπως τεσπα την αντιλαμβανομαστε εμεις... Το χταποδι ειναι λαθος της φυσης αφου εχει πραγματικη λογικη, και ζει τοσο λιγο... Θα επρεπε να εχει τουλαχιστο δεκαπλασιο χρονο ζωης...


Παράθεση:
Αν τον αγαπησεις και του το δειξεις στο δειχνει και αυτος με τους δικους του τροπους -κατι που εχω δει μονο σε μονομαχους και γκουραμια- αντιθετα αν τον παραπεταξεις σε λιγα λιτρα θα δεις ενα λυπημενο νωχελικο ψαρι που δε θα κουνιεται καθολου.και εδω θα συμφωνησω μαζι σου εν μερει,γιατι ετσι ειδα κιεγω. η τουλαχιστον μου φανηκε.αλλα μηπως αυτα, ειναι απλα αισθηματα που προβαλουμε εμεις στο ψαρι?γιατι δυσκολευομαι να πιστεψω οτι το ψαρι νιωθει πραγματι ετσι.
δε δυσκολευομαι καθολου (γενικα ειμαι "Ινδιανος" απεναντι στη φυση και στα πλασματα της)
Γιατι να μη νοιωθει ετσι? επειδη ΕΜΕΙΣ ειμαστε οι λοβοτομημενοι απο την αχαρη ανθρωποκεντρικη αντιληψη που μας εφεραν οι θρησκειες?
Ζωη υπηρχε και πριν μαθουμε πως καποιοι καλοι θεουληδες φτιαξαν τον ανθρωπο, τη Γη για να μενει ο ανθρωπος, τα ζωα για να τα τρωει ο ανθρωπος και για διακοσμηση φτιαξαν κι ενα συμπαν 15 δισεκατομμυριων ετων φωτος γυρω του


Παράθεση:
εμ... τοτε τι το συζηταμε?
το συζηταμε γιατι ψαχνω να βρω τελικα ποια λυση ειναι η καλυτερη,παιρνοντας ολους του παραγοντες υποψιν.ολους ομως.η εστω οσο περισσοτερους γινεται.
Η καλυτερη λυση ειναι ενας ορυζωνας, μπορεις να του τον δωσεις?
Μαλλον οχι, οποτε ψαχνεις το οτι καλυτερο μπορεις να φτιαξεις ωστε τουλαχιστο να νοιωθει ανετα.

Παράθεση:
Εδω θελει πατεντες με τα φιλτρα...
Προσωπικα τις εκανα με πολυ μεγαλη ευκολια, λιγο αντιληψη χρειαζεται και καλη θεληση και ολα γινονται.
Βεβαια με τα εσωτερικα φιλτρα εχω παρει διαζυγιο εδω και πολλα χρονια και τα θεωρω λιαν εποιηκως απαραδεκτα.δε μοιραζεσαι καμια πατεντα και με μας?
Βεβαιως, την εχω ξαναπεριγραψει...
Προσωπικα χρησιμοποιω μπλε σφουγκαρια ωστε να σπαω την ροη σε διαφορες κατευθυνσεις στη μια μερια του ενυδρειου. (στην εξοδο του φιλτρου) και απο την αλλη βαζω ενα μπλε σφουγκαρι πιο πολυ σα μηχανικο φιλτρο (στην εισοδο). Τη ρυθμιση την κανω με by-pass μεταξυ αναροφησης και καταθλιψης.
Με αυτα τα κολπα εχω καλη φιλτρανση με σχεδον στασιμο νερο.

Παράθεση:
οι ορυζωνες ειναι τεραστιες εκτασεις, το ιδιο και οι βαλτοι που ζουν αυτα τα ψαρια, για ποιο λογο να μην εχουν στη διαθεση τους τον καταλληλο χωρο?
Επισεις στη φυση πολλες φορες κατα καιρους μετακινουνται και αλλαζουν χωρο κυριαρχιας.λογικο ειναι αυτο.αλλα κιεδω δυσκολευομαι να πιστεψω οτι σε ολες αυτες τις εκτασεις δεν ζει κανενα ψαρι πιο περιορισμενο και οτι ζει χειροτερα απο τα αλλα.
Μπορει και να συμβαινει.
Πολυ πιθανων και στις περιοδους ξηρασιας καποια να φυλακιζονται και να πεθαινουν οπως συμβαινει και με τα θαλάσσινα καθε μερα με τα κυματα και την παλοιρια Αυτο ομως τι σημαινει?

Παράθεση:
Θα παιχτει λιγος τσαμπουκας και ο πιο δυνατος θα παρει το χωρο και οι αλλοι θα πανε να βρουν δικο τους. αν δεν μπορουνε τι θα γινει?υποψιν οτι στο ενυδρειο αυτος ο παραγοντας δεν παιζει.ενοειται οτι ο μονομαχος θα μπει μονος του σε αυτα τα λιτρα και δεν θα υπαρχει στρες,τουλαχιστον οχι απο κατι τετοιο.
Πως γινεται να μην μπορουνε σε ολοκληρο ορυζωνα?
Μιλαμε για αχανεις εκτασεις. Δε μπορω να το ποιασω...

Παράθεση:
Και βεβαια εχει λογικη, αν μπεις σε σπιτι Κινεζου ή ακομα χειροτερα Ιαπωνα θα την καταλαβεις αυτη τη λογικη.
Ας μην ξεχναμε πως αυτοι που μας φεραν τους μονομαχους μαζι με τη "λογικη" διατηρησης τους σε λιγα λιτρα ειναι οι ιδιοι που δεναν με επιδεσμους τα ποδια των γυναικων απο μωρα για να μενουν μικρα και να φαινοντε -κατα τα Ασιατικα γουστα- πιο ομορφες (και μερικοι το κανουν ακομα). σαν νοοτροπια,ναι την καταλαβαινω και εχεις δικιο.αυτο δε σημαινει απαραιτητα οτι ισχυει και για τα ψαρια που συζηταμε.για να διαδοθηκε και να ηρθε και σε μας αυτο το συνηθειο ως γνωση για τις συνθηκες διατηρησης αυτων των ψαριων,σημαινει οτι στις χωρες οπου ειναι ενδημικα τα ψαρια αυτα υπηρχε παραδοση χρονων και χρονων στο να τα κρατανε.πως τους βγαζουμε λαθος εμεις τωρα ετσι ευκολα?δε λεω οτι ειναι σωστο,αλλα δε βλεπω κατι να αποδεικνυει και το αντιθετο.
Κοιτα, ειναι καθαρα θεμα νοοτροπιας και τιποτε αλλο.
Οι Κινεζοι και οι Ταιλανδοι αρεσκονται στα μικροσκοπικα μπιμπελο.
Απο παλια μετατρεπαν τασακια σε "ενυδρεια" και τωρα τελευταια το καναν και με μπρελοκ! http://shark24.blogspot.com/2011/04/blog-post_05.html (συμφωνω με το αρθρο πως οι ανθρωποι αυτοι κατεχουν τα σκηπτρα της χαζομαρας, και μαλιστα πολυ ευγενικο και μετριοπαθη το βρισκω)

Παράθεση:
Και φυσικα ο μονομαχος χρησιμοποιειται κατα κορον για στοιχηματα στους δρομους, ε δε νομιζω να ειχε λογικη να τους βαζαν σε 100 λιτρα για να σκοτωθουν μεχρι θανατου γιατι απλα θα γινοταν ενας ψιλοτσαμπουκας χωρις πολυ αιμα (που το λατρευουν οι Ασιατες) και θα δυσαρεστουσαν τους θεατες που στοιχηματιζουν συμφωνω,αλλα δε μιλαω για τους βλαχοασιατες τωρα που στοιχηματιζουνε με οτι ναναι.
Χωρις καμια ρατσιστικη διαθεση -εξ αλλου στην Ασια εχω ζησει αρκετα- δεν υπαρχουν βλαχο-Ασιατες και πολιτισμενοι Ασιατες παρα μονο Ασιατες, και για αυτους η ζωη εχει πολυ λιγοτερη αξια απ οσο για σενα και για μενα.
Εξ αλλου τα περιεργα γευματα με μυαλα απο ζωντανα πιθικακια δεν ανηκουν στις τσεπες των βλαχο-ασιατων αλλα στους ανθρωπους της ανωτερης καστας.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-01-12, 01:56
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων

Χωρις καμια ρατσιστικη διαθεση -εξ αλλου στην Ασια εχω ζησει αρκετα- δεν υπαρχουν βλαχο-Ασιατες και πολιτισμενοι Ασιατες παρα μονο Ασιατες, και για αυτους η ζωη εχει πολυ λιγοτερη αξια απ οσο για σενα και για μενα.
Εξ αλλου τα περιεργα γευματα με μυαλα απο ζωντανα πιθικακια δεν ανηκουν στις τσεπες των βλαχο-ασιατων αλλα στους ανθρωπους της ανωτερης καστας.
θα απαντησω μονο σε αυτο για να μην παρεξηγηθω γιατι την υπολοιπη απαντηση σου θελω να τη μελετησω λιγο πριν απαντησω

το "βλαχοασιατες" που λεω δεν το λεω ουτε εγω ρατσιστικα αλλα πιο πολυ "ταξικα".ουτε με τους βλαχους εχω τιποτα,κιεγω βλαχος ειμαιεννοω τους ανθρωπους των χωριων με το πολυ χαμηλο βιοτικο επιπεδο και την ανυπαρκτη παιδεια.αυτοι που δουλευουνε στους οριζονες που λες δηλαδηγια τα υπολοιπα τις απαντησης σου,θα επανελθω
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-01-12, 02:03
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

μπρελοκ με ημερομηνια ληξης, το κακομοιρο το ζεβρακι ποσο καιρο αντεχει εκει μεσα? εκει να δεις στρες απο τα περα-δωθε του μπρελοκ και αμμωνια. καλυτερα να το σκοτωνανε και να το βαλσαμονανε παρα αυτο. αυτοι οι ασιατες προσπαθουν να γινονται εκκεντρικοι και στο τελος κανουν ολο μα....κιες.
τελικα Nick74 δεν απαντησες, εχεις φερει απο τα ταξιδια σου κανενα ψαρι ποτε? ειναι ευκολο?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-01-12, 02:13
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

βασικα το να μεταφερεις κατι ζωντανο χωρις χαρτια, πιστοποιητικα κτλ ειναι αδυνατο. Οποτε θα ελεγα να μην το επιχειρησει.

Το ψαρακι δυστυχως θα ζησει αρκετους μηνες μεσα στο πλαστικο μπρελοκακι... τα δινουν με τουλαχιστο τεσερις μηνες εγκυηση και φτανουν και κοντα στο χρονο απ οτι λενε...
Εχουν μεσα κατι σαν τροφη διαρκειας που μπορει να το συντηρισει
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-01-12, 02:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
δε δυσκολευομαι καθολου (γενικα ειμαι "Ινδιανος" απεναντι στη φυση και στα πλασματα της)
Γιατι να μη νοιωθει ετσι? επειδη ΕΜΕΙΣ ειμαστε οι λοβοτομημενοι απο την αχαρη ανθρωποκεντρικη αντιληψη που μας εφεραν οι θρησκειες?
Ζωη υπηρχε και πριν μαθουμε πως καποιοι καλοι θεουληδες φτιαξαν τον ανθρωπο, τη Γη για να μενει ο ανθρωπος, τα ζωα για να τα τρωει ο ανθρωπος και για διακοσμηση φτιαξαν κι ενα συμπαν 15 δισεκατομμυριων ετων φωτος γυρω του .
ινδιανος νιωθω κιεγω απεναντι στη φυση και στα πλασματα της αλλα αυτο δε σημαινει πως οι νομοι της φυσης και της βιολογιας παυουν να ισχυουνε.
το φαινομενο εχει και ονομασια και λεγεται ανθρωπομορφισμος.οσο κιαν δεν μας αρεσει(ουτε εμενα) εχει περιγραφει.


Παράθεση:
Η καλυτερη λυση ειναι ενας ορυζωνας, μπορεις να του τον δωσεις? Μαλλον οχι, οποτε ψαχνεις το οτι καλυτερο μπορεις να φτιαξεις ωστε τουλαχιστο να νοιωθει ανετα.
αυτο δε γινεται φυσικα,αλλα αν το παμε με αυτη τη λογικη πρεπει να σταματησουμε να σχολουμαστε με το χομπι δε νομιζεις?

Παράθεση:
Βεβαιως, την εχω ξαναπεριγραψει...
Προσωπικα χρησιμοποιω μπλε σφουγκαρια ωστε να σπαω την ροη σε διαφορες κατευθυνσεις στη μια μερια του ενυδρειου. (στην εξοδο του φιλτρου) και απο την αλλη βαζω ενα μπλε σφουγκαρι πιο πολυ σα μηχανικο φιλτρο (στην εισοδο). Τη ρυθμιση την κανω με by-pass μεταξυ αναροφησης και καταθλιψης.
Με αυτα τα κολπα εχω καλη φιλτρανση με σχεδον στασιμο νερο.
δεν το δοκιμασα να πω την αληθεια,αν μου δοθει η ευκαιρεια στο μελον θα το εχω υποψιν

Παράθεση:
Μπορει και να συμβαινει.
Πολυ πιθανων και στις περιοδους ξηρασιας καποια να φυλακιζονται και να πεθαινουν οπως συμβαινει και με τα θαλάσσινα καθε μερα με τα κυματα και την παλοιρια Αυτο ομως τι σημαινει?
δε μιλαω για τετοιες περιπτωσεις,μιλαω για περιπτωσεις οπου σε καποιο σημειο για διαφορους λογους αποκοπτεται η επικοινωνια με την υπολοιπη εκταση για καποιο διαστημα

Παράθεση:
Πως γινεται να μην μπορουνε σε ολοκληρο ορυζωνα?
Μιλαμε για αχανεις εκτασεις. Δε μπορω να το ποιασω...
την επομενη φορα που θα πας με το καλο,ριξε μια ματια σε παρακαλωγιατι εγω δε μπορω να φανταστω οτι ολα τα ψαρια ζουνε με ιδανικες χωροταξικες συνθηκες.πολυ περισσοτερο στη φυση.

Παράθεση:
Κοιτα, ειναι καθαρα θεμα νοοτροπιας και τιποτε αλλο.
Οι Κινεζοι και οι Ταιλανδοι αρεσκονται στα μικροσκοπικα μπιμπελο.
Απο παλια μετατρεπαν τασακια σε "ενυδρεια" και τωρα τελευταια το καναν και με μπρελοκ! http://shark24.blogspot.com/2011/04/blog-post_05.html (συμφωνω με το αρθρο πως οι ανθρωποι αυτοι κατεχουν τα σκηπτρα της χαζομαρας, και μαλιστα πολυ ευγενικο και μετριοπαθη το βρισκω)
συμφωνω!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-01-12, 11:26
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Ωραίο το θέμα αλλά δεν πιστεύω ότι θα καταλήξουμε κάπου Κατά τη γνώμη μου, όσο περισσότερα λίτρα μπορεί να προσφέρει κανείς, τόσο το καλύτερο (λαμβάνοντας υπ'όψιν τα θέματα της ροής και του βάθους). Επίσης κατά τη γνώμη μου (και ξέρω πως πολλοί διαφωνούν με αυτό), δεν το βρίσκω λογικό να γίνεται τόσο αυστηρή ταύτιση των απαιτήσεων/συνθηκών ζωής ενός άγριου μονομάχου με τους μονομάχους που βρίσκουμε στα πετσοπ.
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-01-12, 17:46
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Maverick Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραίο το θέμα αλλά δεν πιστεύω ότι θα καταλήξουμε κάπου Κατά τη γνώμη μου, όσο περισσότερα λίτρα μπορεί να προσφέρει κανείς, τόσο το καλύτερο (λαμβάνοντας υπ'όψιν τα θέματα της ροής και του βάθους). Επίσης κατά τη γνώμη μου (και ξέρω πως πολλοί διαφωνούν με αυτό), δεν το βρίσκω λογικό να γίνεται τόσο αυστηρή ταύτιση των απαιτήσεων/συνθηκών ζωής ενός άγριου μονομάχου με τους μονομάχους που βρίσκουμε στα πετσοπ.
συμφωνω οσον αφορα τα λιτρα,το θεμα το ανοιξα ακριβως γιαυτο που λες.γιατι σε οσα θεματα εχω διαβασει κατα καιρους για το ζητημα, δεν αναφερει κανεις τι κανουμε με τις πρακτικες αναγκες(οσον αφορα το χομπιστα)και τις αναγκες του ψαριου για συνθηκες.(αυτο που λες για τη ροη και το βαθος).και αν αναφερθει,περνιεται στο ντουκου και κολλαμε μονο στο οτι "τα πολλα λιτρα ειναι καλα","ειναι μυθος οτι θελουν λιγα λιτρα", κλπ κλπ.
αλλα δεν εχω δει η διαβασει κατι να αποδεικνυει οτι αν κρατησουμε μονομαχο σε 20 λιτρα θα ψοφησει η θα ταλαιπωρηθει η δε θαναι "χαρουμενος" κλπ. το κλασικο παραδειγμα ειναι οτι σε μικρο ενυδρειο θαναι νωχελικος.και αυτο αυτοματως το λαμβανουν οι περισσοτεροι οτι ειναι προβλημα.
ενταξει δε μιλαω να καθεται στον πατο και να μην κουνιεται,αλλα δεν προκειται και να χορεψει.οσο τον ειχα εγω σε 60 λιτρα πιο πολυ αγχωμενο τον εβλεπα παρα καλα.και ακομα περισσοτερο οταν τον εβγαλα απτο 60αρι και τον εβαλα στο 160λιτρο στις αρχες.ολο περα δωθε ητανε να προσεχει τι γινεται παντου.δε λεω να τον βαλουμε στα 10 λιτρα,αυτα ειναι μονο για γαριδες η ακομα καλυτερα για κανενα σαλιγκαρι κατα τη γνωμη μου.αλλα ενα 20λιτρο-30λιτρο πιστευω ειναι ιδανικο.ειδικα στο 30λιτρο.διαφωνει κανεις?

γιατι αν δε διαφωνει οριστε,τη βρηκαμε την ακρη

για τις συνθηκες μεταξυ αγριων και σε αιχμαλωσια ψαριων,κιεγω συμφωνω.η μαλον νομιζω οτι πιο πολυ ακολουθειται αυτη η τακτικη για να νιωθουμε εμεις καλυτερα παρα το ψαρι.δεν ειναι κακο,κατι κερδιζει και το ψαρι.ισως και προσπαθωντας να εξισωσουμε και να αντισταθμισουμε αυτα που θα ειχε στη φυση και που δεν μπορουμε να του προσφερουμε σε αιχμαλωσια,να το παρακανουμε λιγο με αυτα που μπορουμε.αλλα δε νομιζω οτι θα κλαψει κιολας ενας μονομαχος αν τον κρατησουμε σε 20 η 30 λιτρα με σωστο νερο κλπ.ουτε οτι θα παθει κατι.αν προσεχουμε αυτα που πρεπει να προσεχουμε,ρουτινες κλπ,μια χαρα θα ειναι.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-01-12, 18:30
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Απο την αλλη αν θεωρησουμε οτι ιδανικη ειναι μια λακουβα θα πρεπει να αντιγραψουμε το περιβαλλον αυτο βαζοντας ενυδρεια το ενα διπλα στο αλλο καθως ενας μονομαχος αν θελει να την εγκαταλείψει πηδαει και παει στην επομενη!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-01-12, 19:25
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Σετικά με τα λίτρα, δε θα με εξέπληττε να ήταν και αυτό θέμα "προσωπικότητας", δηλαδή σε άλλους - μονομάχους - να αρέσουν τα 60 και σε άλλους τα 30..

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
η μαλον νομιζω οτι πιο πολυ ακολουθειται αυτη η τακτικη για να νιωθουμε εμεις καλυτερα παρα το ψαρι.δεν ειναι κακο,κατι κερδιζει και το ψαρι.ισως και προσπαθωντας να εξισωσουμε και να αντισταθμισουμε αυτα που θα ειχε στη φυση και που δεν μπορουμε να του προσφερουμε σε αιχμαλωσια,να το παρακανουμε λιγο με αυτα που μπορουμε.
Δεν το λέω από την άποψη της ευκολίας διατήρησης. Απλά μετά από χιλιάδες γενιές στην αιχμαλωσία, μπορούν να μετατοπιστούν τα βέλτιστα σχετικά με τις συνθήκες διαβίωσης (εντώς πάντα των ορίων επιβίωσης, αυτά δε μετατοπίζονται τόσο εύκολα). Δεν είναι μόνο το DNA που καθορίζει τις ανάγκες και τις ικανότητες ενός οργανισμού...

http://en.wikipedia.org/wiki/Phenotypic_plasticity
http://en.wikipedia.org/wiki/Epigenetics
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-01-12, 20:22
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

πολυ ελαστικους σας βρισκωκιεγω περιμενα οτι θα πεφτατε να με φατεμπας και με δουλευετε?πλακα κανω.

αλλα δεν ξερω,απλα ηθελα να δω αποψεις γιατι καθε φορα που διαβαζω θεμα για λιτρα σε μονομαχους βλεπω πολλους που υποστηριζουν με πολυ "σθενος" οτι θελει "πολλα" λιτρα και λεω μηπως κανω λαθος και υποστηριζω το αντιθετο...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 30-01-12, 20:33
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Το κακο με τα λιγα λιτρα ειναι οτι οι παραμετροι αλλαζουν δραματικα με το παραμικρο! Μια αλλαγη νερου ακομα και μια διακοπη ρευματος μπορει να προκαλεσει μεγαλες διακυμανσεις! Στα χερια ενος "αρχαριου" συχνα σημαινει καταστροφη! Ακομα και σε καποιον που γνωριζει τα βασικα μπορει να μην εκτιμήσει τη κατασταση σωστα και να εχει αντιθετα αποτελεσματα απο τα επιθυμητα!

Η γνωμη μου λοιπον "προσαρμοζεται" αναλογα με τον συνομιλητη μου και φυσικα το καλυτερο του ζωντανου που θελουμε να φιλοξενησουμε! Φυσικα τα πιο πολλα λιτρα ειναι καλυτερα για το ψαρι οποτε ποιος ο λογος να μη του τα δωσουμε?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 30-01-12, 20:50
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Επειδή παρακολουθώ με ενδιαφέρον να πω ότι το ερώτημα δεν αφορά τόσο αν είναι κακό να τους έχουμε σε μεγαλύτερο ενυδρείο από τα συνηθισμένα για το είδος, αλλά περισσότερο αυτό που ψάχνουμε για όλα τα είδη. Δηλαδή από τη στιγμή που δεν μπορούμε να έχουμε έναν ορυζώνα στο σπίτι μας ποια είναι τα ελάχιστα λίτρα-απαιτήσεις που θα πρέπει να τους δίνουμε ώστε να μη δημιουργείται πρόβλημα στην ανάπτυξή τους και να έχουν τις αναμενόμενες συμπεριφορές.

Μπορεί για παράδειγμα να μην είναι πρόβλημα τα 30 λίτρα, αλλά το ότι τους δίνουμε 30 λίτρα χωρίς να είναι τίγκα στα φυτά. Τα πολλά λίτρα από την άλλη θα μπορούσαν να τους αγχώνουν, έχοντας να περιφρουρίσουν μεγαλύτερη περιοχή. Δεν ξέρω, σκέψεις κάνω. Μπορεί να μην είναι καν άγχος αυτό και απλά συνήθεια.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 30-01-12, 21:07
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

για να μην παρεξηγηθω,δεν τσιγκουνευομαι τα λιτρααπλα σε θεματα που διαβαζω βλεπω οτι παντα σχεδον γινεται ενας χαμος για το αν ειναi σωστο η οχι να τον κραταμε σε λιγα λιτρα.

εμενα η λιγη εμπειρια μου με το ψαρι μου εδειξε οτι ακομα και σε "πολλα" λιτρα να το κρατησουμε πιθανον θα υπαρχουν προβληματα που δε θα υπηρχαν σε λιγοτερα.και πολυ πιθανον να ισχυει και το αντιστροφο.οποτε ψαχνω να βρω (αν υπαρχει τελικα)μια μεση λυση.οχι σαν κανονα,αλλα σαν οδηγια εστω.ποιο ειναι το σωστο τελικα? το ιδανικο και για τον χομπιστα και για το ψαρι.

δε βλεπω να καταληγουμε πουθενα,καλα ειπε ο maverick
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Επειδή παρακολουθώ με ενδιαφέρον να πω ότι το ερώτημα δεν αφορά τόσο αν είναι κακό να τους έχουμε σε μεγαλύτερο ενυδρείο από τα συνηθισμένα για το είδος, αλλά περισσότερο αυτό που ψάχνουμε για όλα τα είδη. Δηλαδή από τη στιγμή που δεν μπορούμε να έχουμε έναν ορυζώνα στο σπίτι μας ποια είναι τα ελάχιστα λίτρα-απαιτήσεις που θα πρέπει να τους δίνουμε ώστε να μη δημιουργείται πρόβλημα στην ανάπτυξή τους και να έχουν τις αναμενόμενες συμπεριφορές.

Μπορεί για παράδειγμα να μην είναι πρόβλημα τα 30 λίτρα, αλλά το ότι τους δίνουμε 30 λίτρα χωρίς να είναι τίγκα στα φυτά. Τα πολλά λίτρα από την άλλη θα μπορούσαν να τους αγχώνουν, έχοντας να περιφρουρίσουν μεγαλύτερη περιοχή. Δεν ξέρω, σκέψεις κάνω. Μπορεί να μην είναι καν άγχος αυτό και απλά συνήθεια.
ακριβως!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 30-01-12 στις 21:07 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 30-01-12, 21:35
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

δεν εχω υπομονη να διαβασω τα σεντονια αλλα επιλεκτικα απο καποια που διαβασα και απο το τελευταιο που ρωτησε ο φιλος θα γραψω : προσωπικα πιστευω οτι το τι ειναι πρεπον θα το ανακαλυψουμε μετα απο ''πειραματισμους'' μελετη κ εμπειριες.....! οπως προαναφερθηκε καθε ψαρι εχει διαφορετικο ταμπεραμεντο ...προσωπικα εχω στο βαθος του μυαλο μου ενα ενυδρειο περι τα 180λιτρα με μονομαχους και ισως καποιο αλλο ειδος ψαριου..φυτεμενο..και χωρις πολυ υψος.....πιστευω οτι με αλλαγες aquascape και μελετη θα βρουμε τι αρμοζει στο καθε ειδος ....(αλλωστε ειναι τοσα πολλα που ενας αγριος plakat μπορει να εχει διαφορετικη συμπεριφορα απο ενα εκτροφης hf ας πουμε )...

Οσο για την εισαγωγη..αν καταφερει να τα φερει να προσεξεις στην καραντινα γιατι μπορει να ειναι φορεις -ψαρια κ φυτα- παρασιτων κλπ
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 30-01-12, 21:52
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

μακαρι να μπορεσει να φερει και εχω στο μυαλο μου την κατασκευη 4 ενυδρειων γυρω στα 40 λιτρα το καθενα με χαμηλο υψος και τιγκα στη βαλλισνερια ετσι ωστε να θυμιζει οριζωνα.τα ψαρακια δεν θα μπουν σε ενυδρειο που περιεχει ηδη ψαρια και τα φυτα οπωσδηποτε θα απολυμανθουν.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 30-01-12, 22:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Το κακο με τα λιγα λιτρα ειναι οτι οι παραμετροι αλλαζουν δραματικα με το παραμικρο! Μια αλλαγη νερου ακομα και μια διακοπη ρευματος μπορει να προκαλεσει μεγαλες διακυμανσεις! Στα χερια ενος "αρχαριου" συχνα σημαινει καταστροφη! Ακομα και σε καποιον που γνωριζει τα βασικα μπορει να μην εκτιμήσει τη κατασταση σωστα και να εχει αντιθετα αποτελεσματα απο τα επιθυμητα!

Η γνωμη μου λοιπον "προσαρμοζεται" αναλογα με τον συνομιλητη μου και φυσικα το καλυτερο του ζωντανου που θελουμε να φιλοξενησουμε! Φυσικα τα πιο πολλα λιτρα ειναι καλυτερα για το ψαρι οποτε ποιος ο λογος να μη του τα δωσουμε?
+1000 και οχι μονο

Παραδειγμα για το "και οχι μονο":
Οταν ξεκινησα ειχα σε 45 λιτρα ενα μονομαχο με μπολικα φυτακια κλπ
Ως αρχαριος (ακομα και με ανετο ενυδρειακι για μονομαχο) μαρτυρησα μεχρι να βρω τις ισορροπιες και να γινει παιχνιδακι η συντηρηση του.
Τωρα μπορω να διατηρησω και σε 2 λιτρα το ψαρι αν θελω, ομως δεν το κανω για τον εξης απλο λογο.
Θα με δυσκολευει και θα με αγχωνει η συντηρηση του, αφου δεν ειμαι σε θεση να ειμαι συνεχως απο πανω απο το ενυδρειο.
Τυχαινει να λειπω και 7-10 μερες (και ποιος αλλος δεν λειπει και μπορει να ειναι συνεχως απο πανω?) και ουτε μπορω να διαθεσω ενα καρο λεφτα για αυτοματισμους (ελεγχο σταθμης, αναπληρωση εξατμισης, ταιστρα, αυτοματες αλλαγες, ελεγκτη θερμοκρασιας, ψυξη κλπ) και μαλιστα για ενα τοσο μικρο ενυδρειο?
Πολλα μπορουν να συμβουν ακομα και σε 1 μερα.
Το μικροτερο ενυδρειο που θα διατηρουσα ενα μονομαχο, ακομα και τωρα που ξερω δυο πραγματακια, θα ηταν 30-40 λιτρα.
Ακομα και τις γαριδουλες red cherry τις εβγαλα απο το 20λιτρο που με ψιλοταλαιπωρουσε, και τις εβαλα σε 50 λιτρο για να ειμαι ανετος (εφοσον ειχα τη δυνατοτητα).
Τωρα ταιζω και σπαταλα χωρις να αγχωνομαι και οι γαριδες ειναι ολες κατακοκκινες και αυγωμενες.
Καπως ετσι συμβαινει με ολα τα ενυδρεια, χομπιστες, και ψαρια.
Οσο απομακρυνομαστε απο τα "μινιμουμ" λιτρα, τοσο πιο ανετοι ειμαστε ολοι (και τα ψαρια και οι συντηρητες και σε εξοπλισμο και σε αλλαγες νερου)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 30-01-12, 22:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κιεμενα σωστο μου φαινεται αυτο που λες,αλλα με τις "ιδιοτροπιες" του καθε ψαριου τι γινεται? απλα βρισκουμε τροπο να λυσουμε τα θεματα που μπορει να υπαρχουνε?τη ροη για παραδειγμα.

και με τις γεννες τι κανουμε? γιατι ειναι καλυτερο δηλαδη για το ψαρι να πρεπει να το μεταφερουμε κατα την πιο κρισιμη περιοδο της ζωης του και να το βαζουμε σε δοχεια,γυαλες κλπ ενω τα ιδια δοχεια δεν τα θεωρουμε σωστα για τον υπολοιπο καιρο?
στο κατω κατω αν ενα 20λιτρο η 30λιτρο βολευει περισσοτερο ενα μονομαχο κατα την πιο κρισιμη και δυσκολη περιοδο (αυτη του ζευγαρωματος και της φυλαξης των αυγων)απο που βγαζουμε το συμπερασμα οτι τον υπολοιπο καιρο δεν ειναι αρκετο?μονο και μονο απτο ποσο δυσκολο ειναι να το συντηρησουμε εμεις?

αυτο λεω,μηπως τελικα σαν χομπιστες απλα τα φερνουμε στα μετρα μας τα πραγματα?οχι οτι ειναι απαραιτητα κακο αυτο δηλαδη...
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 31-01-12, 00:04
Το avatar του χρήστη Chris82
Chris82 Ο χρήστης Chris82 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2010
Περιοχή: Αιγάλεω
Μηνύματα: 446
Προεπιλογή

Ωραία συζήτηση ανοίξατε.
Λοιπόν μετά από δικό μου πειραματισμό,όπου αφιέρωσα στον μονομάχο μου ένα paludarium 1 μέτρου, έχω να πω ότι..
δεν έχει κανένα πρόβλημα με τον χώρο(μήκος ενυδρείου) αλλά..
έχει θέμα με το ύψος του.
Τι θέλω να πω με αυτό;
Την περισσότερη ώρα του, την περνάει σε κάποια όχθη και μάλιστα σε σημείο που ακριβώς από πάνω του αρχίζει ο αέρας.Δεν έχει κάποια προτίμηση σε συγκεκριμένη όχθη αλλά τις περισσότερες φόρες τον βρίσκω να αράζει σε αυτές.
__________________
''O πολιτισμός κάθε λαού και η ηθική του φαίνεται από τον τρόπο που συμπεριφέρεται στα ζώα.''
M.Gandhi
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 31-01-12, 01:14
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Αν εχεις καλες συνθηκες νερου,χρησιμοποιεις φυλαρακια να μαλακωνουν το νερακι και σταθερη θερμοκρασια συμβαινει(μολις τωρα)αυτο:
BORKED

Ο μονομαχος ειναι απλο,ευκολο και μαγευτικο ψαρακι!!!Με ενα ενυδρειακι 50-70 λιτρων ειναι βασιλιας!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 31-01-12, 02:37
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Chris82 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία συζήτηση ανοίξατε.
Λοιπόν μετά από δικό μου πειραματισμό,όπου αφιέρωσα στον μονομάχο μου ένα paludarium 1 μέτρου, έχω να πω ότι..
δεν έχει κανένα πρόβλημα με τον χώρο(μήκος ενυδρείου) αλλά..
έχει θέμα με το ύψος του.
Τι θέλω να πω με αυτό;
Την περισσότερη ώρα του, την περνάει σε κάποια όχθη και μάλιστα σε σημείο που ακριβώς από πάνω του αρχίζει ο αέρας.Δεν έχει κάποια προτίμηση σε συγκεκριμένη όχθη αλλά τις περισσότερες φόρες τον βρίσκω να αράζει σε αυτές.
Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία/παρατήρηση Ουσιαστικά είναι σαν να έκανες το πείραμα που είχα προτείνει εδώ: http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...4&postcount=12 σε μία παλιότερη συζήτηση!
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 31-01-12, 08:06
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δε μιλαω για τετοιες περιπτωσεις,μιλαω για περιπτωσεις οπου σε καποιο σημειο για διαφορους λογους αποκοπτεται η επικοινωνια με την υπολοιπη εκταση για καποιο διαστημα


Βασικα το πας στο θρυλο με τις λακουβες με νερο...
Οι λακουβες αυτες ειναι εκατονταδων μετρων και εκατομμυριων λιτρων. Αν ηταν 1-2 (οπως λεει ο μυθος) η και 100- 1000-100000 λιτρα δε θα βγαζαν ολοκληρη εποχη αντιθετα θα ξεραινονταν σε 1-2 ....10 μερες το πολυ.
Φυσικα και υπαρχουν και τετοιες περιπτωσεις, και φυσικα και υπαρχουν και ατυχα ψαρια που πεθαινουν απο ξηρασια αβοηθητα, αυτο ομως -ξαναρωταω- τι σημαινει?
Κι ενας ανθρωπος μπορει να μπει σε μια σπηλια και να γινει κατολισθιση και να εγκλωβιστει, (φανταζομαι τετοια περιστατικα δε θα ηταν πολυ σπανια την εποχη των σπηλαιων) αυτο σημαινει πως ο ανθρωπος για να νοιωθει πιο ανετα και να μη στρεσσαρεται πρεπει να ζει σε ασανσερ ή σε γιαπωνεζικο σπιτι?


Παράθεση:
Μπορεί για παράδειγμα να μην είναι πρόβλημα τα 30 λίτρα, αλλά το ότι τους δίνουμε 30 λίτρα χωρίς να είναι τίγκα στα φυτά. Τα πολλά λίτρα από την άλλη θα μπορούσαν να τους αγχώνουν, έχοντας να περιφρουρίσουν μεγαλύτερη περιοχή. Δεν ξέρω, σκέψεις κάνω. Μπορεί να μην είναι καν άγχος αυτό και απλά συνήθεια.

Οχι ρε παιδια, οι μονομαχοι δε ζουν μονο σε ορυζωνες. Η περιοχες που κυριαρχουν ειναι κυριως οι βαλτοι, οι οποιοι πολλες φορες σε πολλα σημεια εχουν αρκετο ανοιγμα χωρις καθολου ή σχεδον καθολου φυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 31-01-12, 09:07
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα η λιγη εμπειρια μου με το ψαρι μου εδειξε οτι ακομα και σε "πολλα" λιτρα να το κρατησουμε πιθανον θα υπαρχουν προβληματα που δε θα υπηρχαν σε λιγοτερα.και πολυ πιθανον να ισχυει και το αντιστροφο.οποτε ψαχνω να βρω (αν υπαρχει τελικα)μια μεση λυση.οχι σαν κανονα,αλλα σαν οδηγια εστω.ποιο ειναι το σωστο τελικα? το ιδανικο και για τον χομπιστα και για το ψαρι.
Φίλε η απαντηση βρισκεται πιο πάνω στο ποστ τυ Νικ. Ο ανθρωπος έλυσε το προβλημα της ροης με καποιο τροπο. Απο εκεί και περα ποιος μπορει να ισχιριστει οτι ειναι καλυτερα να τον έχεις σε 30λίτρα από ότι σε 60, αν έχεις λύσει τα άλλα προβλήματα?

Ρώτας το καλύτερο για το ψάρι και το καλύτερο για τον χομπίστα (λογικά το ευκολότερο). Αυτό προφανός δεν είναι πάντα το ίδιο. Το ψάρι μπορεί να προτιμάει τα 60 λίτρα.....εσύ όμως μπορεί να μην έχεις χώρο, μπορεί να μην βρίσκεις εύκολο να προσφέρεις τις συνθήκες που απαιτούνται σε 60ρι ενυδρείο (ενώ σε 30ρι να το κανεις πιο εύκολα) κλπ κλπ

Ο κανόνας είναι γενικός και αφορά όλα τα ψάρια, όσα πιο πολλά λίτρα μπορείς να τους δώσεις, τόσο το καλύτερο. ......Νοουμένου βέβαια ότι μπορείς να κουμαντάρεις και τα πιο πολλά λίτρα και να τους προσφέρεις και τις άλλες παραμέτρους που απαιτούν. Το να έχεις ένα ενυδρείο 1 τόνο και μέσα ένα ψάρι που απαιτεί μεγάλη κυκλοφορία ....αλλά εσυ να μην έχεις κυκλοφοριτές (χοντρόκομμενο παράδειγμα) δεν σημαίνει ότι το έχεις καλύτερα από κάποιον που το έχει σε ενυδρείο 500 λίτρα αλλά πλυντήριο. (νοουμένου ότι μπορεί να ζήσει και στα 500 λίτρα).....αν ήταν όμως και το 1000 πλυντήριο, σίγουρα εκεί θα ήταν καλύτερα.

.....ΑΡΑ το συμπέρασμα φίλε μου είναι ότι όσο πιο πολλά λίτρα του δώσεις είναι καλύτερα, με δεδομένο ότι θα του παρέχεις και τις άλλες παραμέτρους.

.....Το πιο σωστό ερώτημα κατά τη γνώμη μου, δεν είναι κατά πόσο είναι ΙΔΑΝΙΚΑ τα 20-30 λίτρα για ένα μονομάχο....ιδανικά δεν είναι ούτε τα 60 αφού τα 70 θα είναι καλύτερα....το σωστό ερώτημα θα ήταν, ποια είναι τα λιγότερα λίτρα που μπορεί να ζήσει ένας μονομάχος χώρις να παρουσιάσει προβλήματα και για να δώσει όσα μπορεί στον χομπίστα από άποψης συμπεριφοράς. (το ερώτημα διλαδή που μπαίνει για κάθε ψάρι και όχι μόνο για τους μονομάχους)
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ποιες ψαρουκλες ειναι αυτες? eimaste aR21rwstoi Αναγνωρίσεις ειδών 7 06-11-11 13:09
ιδανικες συνθηκες νερου για malawi lefterisafrica Malawi 11 27-06-11 16:48
Ποιες απο αυτες τις γαριδες ειναι ευκολο να βρεθουν? Dimis Όλες οι άλλες γαρίδες 2 21-07-10 14:10
ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ ΔΙΣΚΩΝ ktsimponis Δίσκοι 0 25-10-07 07:29
ΙΔΑΝΙΚΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ για Pterophyllum Scalare LENH_E ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 15 12-03-04 01:24

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16125 seconds with 13 queries