Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-04-08, 19:56
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή Πιθανότατα θα με βρίσετε, αλλά θα το ρισκάρω!

Λοιπόν.. Το Πάσχα θα ταξιδέψω στην Κω.. (επί τη ευκαιρία, υπάρχει κανείς στο forum από Κω?) Στην Κω λοιπόν, υπάρχει ένα ξενοδοχείο.. Και μέσα στο ξενοδοχείο, υπάρχει ένα ενυδρείο.. Μαγαλούτσικο νομίζω, πρέπει να είναι κάτι σαν 250Lt.. Βασικά το πήρανε σαν διακοσμητικό.. Κανένας δεν ξέρει, κανείς δεν ασχολείται.. Το έφερε κάποιο πετ-σοπ (στην αρχή ήταν 2, το ένα το κοπάνησε κάποιος και το έσπασε, και βάλανε τα ψάρια στο άλλο..) δεν έχω ιδέα τι έχει από φίλτρα, θερμοστάτες κ.τ.λ. Υποτίθεται ότι κάποιοι στο ξενοδοχείο έχουν αναλάβει το θέμα συντήρησης, και κάνουν κάτι αλλαγές νερού, ιδέα δεν έχω πότε και πόσο, ούτε καν αν ρίχνουν αντιχλώριο δεν ξέρω.. Μέσα έχει ένα παρδαλό χαλίκι (μίγμα από πράσινο, κόκκινο, κίτρινο και μπλε!), και 5-6 αρκετά μεγάλα ψάρια (από τα 100 που νομίζω του είχανε βάλει στην αρχή..), πρέπει τα 2-3 να είναι pleco.. Με άλλα λόγια, ό,τι να'ναι!

Η στάση σας υποψιάζομαι θα είναι να το πετάξουν.. Και θα με βρίσετε και που ρωτάω.. Αλλά η δικιά μου η θέση είναι γενικά πιο διπλωματική.. Πιστεύω πως θα καταφέρω να εξηγήσω 2-3 βασικά πραγματάκια για τις αλλαγές, το τάισμα και τη συντήρηση του φίλτρου, και να διατηρηθεί όπως-όπως το ενυδρείο.. Και μπορώ να φροντίσω να τηρηθούν αυτά.. Γιατί αν τους πω πετάχτε το, αποκλείεται να γίνει κάτι τέτοιο, απλά θα μείνει ως έχει, με τα ψαράκια να υποφέρουν..

Το ερώτημα είναι.. ΟΚ.. πάω εκεί.. διώχνω τα ψάρια (που υποψιάζομαι ότι θα είναι τεράστια και υπερβολικά πολλά για τα λίτρα..).. Φυτά δεν παίζει, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να τα περιποιείται.. Τι προτείνετε? Τι μπορεί να μπει μέσα?
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-04-08, 20:17
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Και μπορώ να φροντίσω να τηρηθούν αυτά.
Αν ισχυει αυτο, το πιο "ευκολο" ειναι πολλες πετρες και δυο ειδη μπουνα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-04-08, 20:21
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ερώτημα είναι.. ΟΚ.. πάω εκεί.. διώχνω τα ψάρια (που υποψιάζομαι ότι θα είναι τεράστια και υπερβολικά πολλά για τα λίτρα..).. Φυτά δεν παίζει, γιατί δεν υπάρχει περίπτωση κάποιος να τα περιποιείται.. Τι προτείνετε? Τι μπορεί να μπει μέσα?
εμεις γιατι να σε βρισουμε??...εμεις θα σου πουμε και μπραβο ειλικρινα! αυτοι μηπως σε βρισουν...
τους εχεις θαρρος??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-04-08, 20:36
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν ισχυει αυτο, το πιο "ευκολο" ειναι πολλες πετρες και δυο ειδη μπουνα.
Toli, είμαι αρκετά αισιόδοξος, και πιστεύω πως θα τα καταφέρω να εξασφαλίσω ότι θα γίνονται οι σωστές διαδικασίες συντήρησης..

Πάνο, θα τα βολέψω και θα το γλιτώσω το βρίσιμο.. Σε θέματα "χειρισμού" τέτοιων καταστάσεων νομίζω ό,τι το'χω..

Διαβάζοντας και κάποια άλλα posts μάλλον για mbuna σκεφτόμουν κι εγώ.. Αν βέβαια καταφέρω να βρω στην Κω.. Θα πάρω από εδώ τα τεστάκια μου, για να κάνω τις σχετικές μετρήσεις (δεν το συζητάμε να κάνει μετρήσεις κάποιος εκεί..), φαντάζομαι, από γεώτρηση, θα είναι σίγουρα σκληρό το νερό.. Το φίλτρο θα θέλει σίγουρα καθάρισμα, ελπίζω τουλάχιστον να δουλεύει σωστά.. Λάμπα θα την αλλάξω, αλλά ούτως ή άλλως φυτά δεν παίζουν.. Να μπει χρονοδιακόπτης.. Να δω το θερμοστάτη.. Από ψύξη θα είναι οκ, γιατί ο χώρος είναι κλιματιζόμενος.. Τροφές, αντιχλώρια, κ.τ.λ. παίρνω, δεν είναι εκεί το θέμα.. Όπως επίσης από άμμο, η παραλία δίπλα έχει άφθονη και καθαρή.. Φελιζόλ θα βρω, πέτρες θα βρω.. Πώς τις βάζουνε είναι το θέμα! Πανικοβλήθηκα τώρα! Θέλω διάβασμα!

Το βασικό πρόβλημα είναι ότι δεν έχω ιδέα από κιχλίδες! Τί ψάρια διαλέγουνε.. Πώς ξεχωρίζουν αρσενικά θηλυκά.. Με ποια σειρά μπαίνουν.. Θερμοκρασίες, κ.τ.λ... Πανικός!

Ξεκινάω διάβασμα.. Και είναι βέβαιο ότι θα σας πρήξω, γιατί ο χρόνος είναι λίγος! Αν έχετε κάποιο πρόχειρο link με βασικά πραγματάκια (πέραν του malawicichlidhomepage), θα ήμουν ευγνώμων..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-04-08, 20:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλη επιτυχια!!! να μας ενημερωσεις οταν γυρισεις!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-04-08, 22:06
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Δεν μας είπες όμως τι σχέση έχεις με το συγκεκριμένο ξενοδοχείο και πως γνωρίζεις όλες αυτές τις λεπτομέρειες;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-04-08, 22:07
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Λοιπόν, χαζεύοντας λιγάκι, φαίνεται πως τα πιο διαδεδομένα mbuna (άρα και τα πιθανότερα να βρω στην Κω), είναι τα labido και τα acei.. Μάλιστα, είδα πως στην Κω υπάρχουν 3 άτομα από gab, οι 2 έχουνε malawi και ο 1 μάλιστα έχει λέει και πολλές γέννες labido, οπότε ακόμα και να μήν καταφέρω να έρθω σε επαφή, σίγουρα κάποιος πετ-σοπάς θα έχει από δαύτα! Επίσης, είδα ότι labido&acei είναι και από τους πιο κλασσικούς συνδυασμούς.. Οπότε συνεχίζω το ψάξιμο προς την κατεύθυνση αυτή.. (πόσα λίτρα θέλουν - για να δω πόσα θα χωρέσουν, πώς ξεχωρίζουν αρσενικά από θηλυκά, ποιο από τα δύο είδη πρέπει να μπει πρώτο, κ.τ.λ...)

Αν έχετε οποιαδήποτε άλλη πρόταση, θα με διευκολύνετε αφάνταστα!

Χαχαχα.. το καλύτερο το είδατε?? "στην Κω υπάρχουνε 3 άτομα από gab" αντί για "στο gab υπάρχουνε 3 από Κω"!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-04-08, 22:12
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Nα μας πεις τι έγινε στο τέλος,γιατί πιστεύω πως θα συμφωνίσουν απολύτως μαζί σου ,αλλά μόλις φύγεις δεν θα κάνουν τίποτε .
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-04-08, 23:00
Το avatar του χρήστη ΑΝΤΩΝΗΣ1980
ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Ο χρήστης ΑΝΤΩΝΗΣ1980 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-01-2008
Περιοχή: KOMOTHNH
Μηνύματα: 1.293
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην ΑΝΤΩΝΗΣ1980
Προεπιλογή

Μπραβο ρε φιλε πολυ καλη η κινηση σου.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-04-08, 23:44
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

οταν ειναι μικρα δεν τα ξεχωριζεις, μεγαλα λογικα φαινεται το κυριαρχο αρσενικο,
συνηθως βαζουμε τα πιο ηρεμα πρωτα και μετα τα πιο επιθετικα
εχω την εντυπωση οτι εδω παει πρωτα το labido και μετα το acei
εχε υποψην σου οτι δεν μιλαμε για 1-2 ωρες μετα αλλα για μερες ωστε το πρωτο ειδος να μαθει τον χωρο και να τον θεωρησει δικο του

καλα εσυ διακοπες θα πας η για εθελοντικη εργασια;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν, χαζεύοντας λιγάκι, φαίνεται πως τα πιο διαδεδομένα mbuna (άρα και τα πιθανότερα να βρω στην Κω), είναι τα labido και τα acei.. Μάλιστα, είδα πως στην Κω υπάρχουν 3 άτομα από gab, οι 2 έχουνε malawi και ο 1 μάλιστα έχει λέει και πολλές γέννες labido, οπότε ακόμα και να μήν καταφέρω να έρθω σε επαφή, σίγουρα κάποιος πετ-σοπάς θα έχει από δαύτα! Επίσης, είδα ότι labido&acei είναι και από τους πιο κλασσικούς συνδυασμούς.. Οπότε συνεχίζω το ψάξιμο προς την κατεύθυνση αυτή.. (πόσα λίτρα θέλουν - για να δω πόσα θα χωρέσουν, πώς ξεχωρίζουν αρσενικά από θηλυκά, ποιο από τα δύο είδη πρέπει να μπει πρώτο, κ.τ.λ...)

Αν έχετε οποιαδήποτε άλλη πρόταση, θα με διευκολύνετε αφάνταστα!

Χαχαχα.. το καλύτερο το είδατε?? "στην Κω υπάρχουνε 3 άτομα από gab" αντί για "στο gab υπάρχουνε 3 από Κω"!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-04-08, 14:28
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chemical mac Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν μας είπες όμως τι σχέση έχεις με το συγκεκριμένο ξενοδοχείο και πως γνωρίζεις όλες αυτές τις λεπτομέρειες;
Έχει κορυφαίο μπουφέ! Και σιγά μή μου ξέφευγε!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο ρε φιλε πολυ καλη η κινηση σου.
Μπα.. Σιγά την καλοσύνη! Κατά βάθος είμαι παλιάνθρωπος.. Για μένα το κάνω, για την εμπειρία! Μακάρι να μπορούσα να έχω κι εγώ ένα τέτοιο ενυδρείο στο σπίτι μου.. Και αφού μου δίνεται η δυνατότητα να κάνω κάτι τέτοιο, σιγά μήν την αφήσω να πάει χαμένη! Αν τώρα μετά από όλα αυτά, γλιτώσουν κάποια ψαράκια το μαρτύριο, και στηθεί ένα ωραίο ενυδρείο (ωραίο.. λέμε τώρα..), που να συντηρείται αξιοπρεπώς και να το χαίρονται όσοι το βλέπουν, μακάρι να γίνει έτσι.. τόσο το καλύτερο!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
καλα εσυ διακοπες θα πας η για εθελοντικη εργασια;
Για πες.. Εσύ τα Σαββατοκύριακα, ξεκουράζεσαι, ή μήπως κάνεις εργασίες στο ενυδρείο σου?
-------------------------
Καλημέρα και πάλι!

Λοιπόν, με αργούς δυστυχώς ρυθμούς, το ψάξιμο συνεχίζεται.. Ξεκινώντας από το στήσιμο.. Το φελιζόλ στον πυθμένα είναι προφανώς απαραίτητο.. Για τις πέτρες τώρα.. Βλέπω ότι κάποιοι τις κολλάνε με σιλικόνη, από την άλλη όμως, διαβάζω ότι αυτή ξεκολλάει σχετικά εύκολα.. Τελικά, είναι αναγκαία η σιλικόνη, ή δε χρειάζεται? Σκέφτομαι για 2 μάλλον χαμηλά λοφάκια με πέτρες, καλά στερεωμένα, και να μήν ακουμπάνε στα τζάμια.. Γιατί δεδομένης της δικής μου άγνοιας, των όσων διαβάζω για το σκάψιμο που κάνουν οι κιχλίδες, και του ότι δε θα είναι κάποιος διαρκώς από πάνω από το ενυδρείο να παρατηρήσει π.χ. ότι κάποια πέτρα είναι ετοιμόρροπη, σκέφτομαι ότι είναι ίσως προτιμότερο οι πέτρες να είναι περισσότερο απλωμένες (σχηματίζοντας βέβαια τις απαραίτητες κρυψώνες) παρά ψηλά λοφάκια που να ακουμπούν (έστω και λίγο) στα τζάμια του ενυδρείου..

Συνεχίζοντας στους κατοίκους.. Βλέπω ότι τα acei είναι μάλλον άχρωμα.. Και δεδομένης της λειτουργίας του συγκεκριμένου ενυδρείου, μάλλον θα προτιμούσα κάτι πιο "πολύχρωμο".. Καλά αυτό θα το δω και από εκεί, εξαρτάται και από το τι ψάρια θα έχουν στα εκεί καταστήματα.. Αλλά θα ήθελα να έχω και από δω μία ιδέα του τι παίζει.. Τι θα λέγατε για pseudotropheus socolofi (που και έντονα χρώματα έχει, και το είδα με labidochromis και στο 1ο ενυδρείο του κ. Τσάμη..)? Είναι πολύ επιθετικό? Μπορείτε να μου προτείνετε 2-3 ακόμη κλασσικά είδη mbuna, σχετικά διαδεδομένα (για να μπορώ να τα βρω), και με έντονα χρώματα, που να μπορούν να συμβιώσουν π.χ. με labido σε ενυδρείο της τάξης των 200-250lt (ίσως και μεγαλύτερο..)? Γιατί έχω χαθεί με τόσα ψάρια!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 22-04-08 στις 14:28 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-04-08, 14:45
Το avatar του χρήστη GeFior
GeFior Ο χρήστης GeFior δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2007
Περιοχή: ΚΩΣ
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

Στειλε μου pm για να συναντηθουμε.
Εχω καποια Cynotilapia afra και ισως κανενα δυο labido (μικρα ομως).
Το μονιμο προβλημα μου ειναι οτι δεν πιανεις αυτα που θες, με την παγιδα.
__________________
You might wake up one day and realise that you lost a stone while you were too busy searching for diamonds...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-04-08, 16:54
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Καλησπέρα,προσπαθώ να καταλάβω για πιό ξεν/χείο πρόκειται???!!!
Ίσως "Kosta Palace" ή το "Atlantis" ο συγκεκριμένος ιδιοκτητης έχει πάθος με τα ενυδρεία και τα αφήνει συνήθως στη μοίρα τους.Μπορείς να μας πείς πιο είναι το ξεν/χείο?
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 22-04-08, 23:08
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpyrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
ο συγκεκριμένος ιδιοκτητης έχει πάθος με τα ενυδρεία και τα αφήνει συνήθως στη μοίρα τους.
Φαντάζομαι να μην είχε πάθος σε τι κατάσταση θα ήταν
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 23-04-08, 09:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Μπορει να εννοουσε "εχει παθος με τα παρατημενα ενυδρεια"

φιλικα παντα σπυρος.

ΥΓ παρακολουθω το θεμα απο την αρχη και ας μην εχω ποσταρει.
Σου ευχομαι καλη τυχη αν και οταν φυγεις νομιζω θα παρει την κατω βολτα, οτι και να φτιαξεις.
Δεν καταλαβα ομως δεν εχει μεσα ψαρια? τι θα γινουν αυτα? (εχασα επισοδειο?)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 23-04-08, 10:08
SpyrosK Ο χρήστης SpyrosK δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-06-2005
Περιοχή: Κως
Μηνύματα: 163
Προεπιλογή

Καλημέρα,για να μην δημιουργήσω λανθασμένες εντυπώσεις.Μιλήσαμε σε πμ με τον "xontros" και πρόκειται για κάποια άλλη επιχείρηση που μάλλον υπαίτιος της κατατάστασης είναι ο πετσοπας που τους συμβουλεύει.
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 23-04-08, 16:03
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SpyrosK Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημέρα,για να μην δημιουργήσω λανθασμένες εντυπώσεις.Μιλήσαμε σε πμ με τον "xontros" και πρόκειται για κάποια άλλη επιχείρηση που μάλλον υπαίτιος της κατατάστασης είναι ο πετσοπας που τους συμβουλεύει.
Deja Vu
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-04-08, 00:58
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Sorry για την απουσία στο ίδιο μου το post.. είχα πάρει τα βουνά και τα δάση (εκδρομούλα οέο )..

Απάντησε βλέπω ο SpyrosK (με τον οποίο σε λίγο θα βγούμε και γνωστοί ), να'σαι καλά φίλε!

Θα επανέλθω με ερωτήσεις (ζητώ συγνώμη από τώρα ) όταν πάω τελικά στην Κω (Τρίτη του Πάσχα), θα τα πούμε λοιπόν!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-05-08, 17:22
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλησπέρα σε όλους! Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη, και καλή Πρωτομαγιά (αν και πέρασε αυτή..)!

Είμαι στην Κω, και είπα να ενημερώσω για τα νεότερα..

Λοιπόν, το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο, 200x40x50, δηλαδή 400Lt μικτά.. Το βρήκα σε άθλια κατάσταση.. Μιλάμε για μηδενική συντήρηση επί τρία χρόνια.. Μάλιστα, στην αρχή ήταν 2 τα ενυδρεία, εκ των οποίων το ένα έσπασε και τα ψάρια (κάποια oscar βασικά πρέπει να ήταν) μεταφέρθηκαν στο άλλο, που ήταν κοινωνικό υποτίθεται, όπου φαντάζεστε τι ακολούθησε.. ¶λγες, απίστευτες βρωμιές παντού, αλλαγές δεν έκανε κανείς για πολύ καιρό (τους είχανε πει λέει 3-4 δάχτυλα μια φορά το μήνα), αντιχλώριο άγνωστο το αν έμπαινε με τις αλλαγές, τα φώτα δεν ανάβανε, είχε μέσα μπόλικο χαλίκι κίτρινο, πράσινο, κόκκινο και μπλε, άπειρα ψεύτικα φυτά, καραβάκια, ναυάγια, φάρους, ό,τι σαβούρα φαντάζεστε, όλα γκρεμισμένα.. είχαν πετάξει μέσα και κάτι σαν φακελλάκια, δεν μπορώ να καταλάβω, φάρμακα μου είπε κάποιος, άγνωστο το τι μπορεί να ήταν.. και το χειρότερο: από ψάρια είχανε επιβιώσει: 2 common pleco που είχαν ξεπεράσει τα 30cm, 2 ancistrus στα 15 περίπου cm, 2 oscar (ετσι νομίζω τουλάχιστον, δεν τα πολυξέρω κι εγώ..) τεράστια, τα οποία είχαν σακατέψει ένα 3ο που βρισκόταν σε μια γωνιά μπαταρισμένο, πληγωμένο, με κομμένα πτερύγια και έχοντας χάσει όλα του τα χρώματα, καθώς και ένα 4ο ψάρι, μου είπαν ότι ήταν υβρίδιο από κάποιες κιχλίδες, σαν oscar έμοιαζε κι αυτό, με το οποίο επίσης στις λίγες ώρες που τα χάζεψα έπεφτε τρελό ξύλο!

Α! Επίσης αυτά έτρωγαν τροφή για χρυσόψαρα (άγνωστο το πότε και το πόσο..)!

Δυστυχώς δεν τα κατάφερα όπως θα ήθελα, γιατί το ξενοδοχείο είχε πελάτες που κυκλοφορούσαν και δεν υπήρχε και πολλή άνεση.. Και υπήρχε και έλλειψη χρόνου, οπότε για κάποια πράγμτα θα με βρίσετε.. Ακολούθησα πάντως τη λογική ό,τι καλύτερα το όχι απόλυτα σωστό από την κατάσταση που επικρατούσε.. Πάντως, έγινε αρκετή δουλειά και βελτιώθηκε σημαντικά η κατάσταση.. Έβγαλα τα ψάρια, τα γύρισα πίσω στο μαγαζί, άδειασα το ενυδρείο, πέταξα όλη τη σαβούρα και τα χαλίκια, έπλυνα θερμοστάτες, σωλήνες φίλτρου, κ.τ.λ. και έβαλα μέσα φελιζόλ άμμο και πέτρες.. Δυστυχώς οι πέτρες που έβαλα δεν είναι αρκετές.. Σχηματίζουν κάποια βουνά μεν, δημιουργούν κρυψώνες, αλλά νομίζω θα μπορούσα και άλλο.. Θα μου πείτε να προσθέσω όταν θα ανεβάσω φωτογραφίες (όταν γυρίσω Αθήνα) αλλά αφενός το φοβόντουσαν εδώ για να μην έχουμε λέει ατυχήματα (να πω την αλήθεια το φοβήθηκα κι εγώ), αφεταίρου δεν είχα ούτε χρόνο, ούτε το χώρο γι περισσότερες εργασίες και πειραματισμούς.. Και δεν έβαλα και αρκετή άμμο φοβάμαι.. Πάνω από το φελιζόλ είναι γύρω στα 2-3cm μόνο.. Και δεν ήταν και το καλύτερο χρώμα, είναι ψιλοσκούρα, πιο ανοιχτή θα έδειχνε περισσότερο.. Πάντως σε σχέση με το πολύχρωμο χαλίκι, χίλιες φορές.. Όσο για την ποσότητα, το είχα κάνει μπάχαλο το ξενοδοχείο με τους πελάτες να περνάνε από μπροστά, και δε μπορούσα να κάνω αλλιώς.. Την επόμενη φορά που θα έρθω ελπίζω να τα διορθώσω και αυτά και να τη βελτιώσω την κατάσταση.. Εξάλλου υπάρχει προοπτική για νέο έπιπλο και μετακόμιση του ενυδρείου, οπότε θα ξαναέρθω και τότε ελπίζω να κάνουμε κάτι καλύτερο.. Τα βήματα πάντως που έγιναν είναι απίστευτα.. Μέρα με τη νύχτα!

Από πλευράς φίλτρου, δεν έκανα καμία μέτρηση, δεν ήθελα να πάρω τεστάκια που δε θα ξαναχρησιμοποιήσει ποτέ κανείς (εδώ το ξέρω, θα με βρίσετε..) αλλά υπέθεσα ότι το φίλτρο θα έχει κρατήσει κάποια βιολογία τόσο καιρό.. Όπως επίσης με ενίσχυση με βακτηρίδια του εμπορίου (i know, μη μου πείτε τίποτα) σταδιακή προσθήκη ψαριών, και δεδομένου του μεγάλου όγκου του ενυδρείου, απάνθρωπο μεν, αλλά ελπίζω να μην έχουμε προβλήματα.. Το φίλτρο είναι εξωτερικό της Hydor και γυρίζει το νερό με 900Lt/h, που είναι μάλλον ανεπαρκές, αλλά θα φτιάξουν μου είπαν και το φίλτρο του άλλου ενυδρείου, οπότε θα είναι οκ.. Μέσα σαν υλικό έχει σφουγγάρι και κάτι πορτοκαλί μπίλιες κεραμεικές για βιολογικό (δεν ξέρω τι είναι, δεν τις έχω ξαναδεί)..

Αυτά λοιπόν.. Ξαναγέμισε το ενυδρείο και υπό την πίεση και μπήκαν 3 labidochromis (1m + 2f, τα ξεχώρισε ο μαγαζάτορας, δεν καταλαβαίνω πώς, θα δω πώς τα πάνε τις επόμενες μέρες και βλέπουμε).. Στο μαγαζί υπάρχουν και κάποια pseudotropheus acei που μου φάνηκαν πολύ όμορφα, και λέω Σάββατο βράδυ (πριν φύγω) να βάλω και ένα χαρεμάκι από αυτά.. Βιάζομαι, το ξέρο, αλλά φεύγω και προτιμάω να τα βάλω εγώ, παρά να τα αφήσω στη μοίρα τους.. Ερώτηση: Μπορώ να προσθέσω και κάτι άλλο? Είναι νομίζω αρκετά τα λίτρα! Τι να βάλω? (όχι αύριο προφανώς.. θα ζητήσω να τα φέρει ο μαγαζάτορας..)

Θα τους εξηγήσω τώρα λεπτομερώς για τις αλλαγές νερού και για το τάισμα, και θα πάρω από Αθήνα και θα τους στείλω διάφορα.. Υλικό για τα φίλτρα, μαγνητάκι για τα τζάμια, ταϊστρα (για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο) κ.τ.λ.

Πάντως, εν τέλει, αν και όχι απόλυτα ικανοποιημένος (σίγουρα με περισσότερο χρόνο και λιγότερους περιορισμούς θα μπορούσε να γίνει πολύ καλύτερο), είμαι αρκετά ευχαριστημένος, η βελτίωση είναι πολύ μεγάλη, και πέραν του να μοιραστώ τη χαρά μου, θέλω να ξαναπώ (για άλλη μια φορά) και ένα τεράστιο ευχαριστώ σε όλους σας εδώ, γιατί χωρίς εσάς, το ενυδρείο θα πήγαινε από το κακό στο χειρότερο, ενώ τώρα έχει γίνει ένα αρκετά όμορφο στοιχείο στο σαλόνι, και όποιος περνάει από μπροστά χαζεύει με τις ώρες.. Να'στε καλά!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-05-08, 17:29
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Και μην ξεχνάς η δική σου προσπάθεια το έκανε ομορφότερο!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-05-08, 17:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

χρονια πολλα!! αληθως ο Κυριος!!!
μπραβο!!!...περιμενουμε φωτο και στην επομενη επισκεψη σου στο νησι εις ανωτερα!!!
εχεις φωτο φανταζομαι πριν και μετα για να γινει και η συγκριση...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 02-05-08, 17:36
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Μάνο, δεν είναι η δική μου προσπάθεια, αλλά η δική σας παρέα που τα κατάφερε όλα αυτά.. Αν δεν είσασταν εσείς, απλά θα πέρναγα από μπροστά του, χωρίς να το προσέχω καν..

Πάνο, φωτογραφία από το πριν ειλικρινά ντρεπόμουνα να βγάλω.. Δε φατάζεσαι για τι χάλι μιλάμε, ήταν αδύνατο να βλέπω τα ψάρια να σκοτώνονται μεταξύ τους κι εγώ να κάθομαι να τα φωτογραφίζω.. Όσο για το μετά, κάτι θα γίνει.. Αλλά το ξαναλέω, το αποτέλεσμα δεν είναι και τόσο φοβερό, μην περιμένεις κάτι το ιδιαίτερο.. Ό,τι μπορούσαμε κάναμε.. Την επόμενη φορά ελπίζω να προχωρήσουμε και λίγο παραπέρα..

Υ.Γ. Τα labidos είναι φανταστικά, εε? Ούτε 2 ώρες δεν έχω που τα έβαλα, και έχω χαζέψει! Σκέψου να προσαρμοστούν και να αρχίσουν να αναδεικνύουν και τα χρώματά τους! Καλά, το βλέπω τόσες μέρες το 400άρι, πόσο θα ήθελα ρε γμτ να είχα ένα τέτοιο στο σπίτι, στην Αθήνα!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 02-05-08, 17:45
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

το θεμα δεν ειναι να δουμε κατι φοβερο...δε πας για διαγωνισμο ακουα σκειπ ....το νοημα ειναι που βοηθησες τα ψαρια που προυπηρχαν αλλα και οτι καποιος θα νοιαζεται για τα ψαρια που κατοικουν τωρα στο ενυδρειο...
και μην ανησυχεις...αφου εχεις το μικροβιο...αργα η γρηγορα θα αποκτησεις και το 400αρι που τοσο σου αρεσε....
(το λεω για να το ακουσω κι εγω...)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 02-05-08, 18:08
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ελπιζω να μην ειναι το ξενοδοχειο που εγινε η εκρηξη...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 02-05-08, 18:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Ελπιζω να μην ειναι το ξενοδοχειο που εγινε η εκρηξη...
Πλακα κανεις?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 03-05-08, 00:38
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Ποια έκρηξη? Έγινε καμία έκρηξη?

Φωτογραφίες από Δευτέρα.. Δε μπορώ να συνδέσω εδώ τη φωτογραφική..

Για το θέμα της συντήρησης, είμαι πολύ αισιόδοξος ότι θα πάει καλά..

Και θα μου επιτρέψετε και μερικές ερωτησούλες?
1. Πώς ξεχωρίζουμε αρσενικά και θηλυκά labido και acei?
2. Το 2ο εξωτερικό φίλτρο που έχω, πώς θα το βάλω? Χωριστά τους σωλήνες του μέσα στο ενυδρείο? Μπορώ για να γλιτώσω σωλήνες να τα βάλω με ταυ, να δουλεύουν παράλληλα με την ίδια είσοδο και έξοδο? (καταλάβατε τι εννοώ εε? μία είσοδος, ταυ, σε δύο φίλτρα.. δύο έξοδοι, ταυ, σε ένα σωλήνα στο ενυδρείο..) Ή, μπορώ να τα βάλω και σε σειρά?
3. Τι άλλο μπορώ να βάλω σε 300 περίπου καθαρά λίτρα, εκτός από 3 labido που έχω τώρα και 3 acei που θα πάρω αύριο? (προφανώς και δε θα μπουν άμεσα.. το ξέρω ότι είναι λάθος που θα βάλω και τα acei τόσο νωρίς, αλλά δε μπορώ δυστυχώς να κάνω αλλιώς..) Πρέπει όμως να κανονίσω και τι θα γίνει μελλοντικά.. Να προσθέσω από τα ίδια, ή μπορώ να βάλω 3ο είδος? Αν ναι, τι προτείνετε?

Ευχαριστώ και πάλι!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 03-05-08, 00:44
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
και μην ανησυχεις...αφου εχεις το μικροβιο...αργα η γρηγορα θα αποκτησεις και το 400αρι που τοσο σου αρεσε....
(το λεω για να το ακουσω κι εγω...)
Με έχει κολλήσει τελευταία η συναδέλφισσα (η lucy) με τα ωραία της, και νομίζω ότι βρήκα τι είναι αρκετά ενδιαφέρον, και δεν πιάνει και πολύ χώρο, και με βλέπω κι εμένα σε λίγο καιρό να κάνω αντίστοιχες προσπάθειες.. (γιατί αλλιώς, ο μονόδρομος θα είναι να αρχίσω να σουτάρω βιβλιοθήκες από το σπίτι.. μεχρί να με σουτάρουνε κι εμένα οι δικοί μου! )
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 03-05-08, 15:41
Το avatar του χρήστη Δημήτρης Δ
Δημήτρης Δ Ο χρήστης Δημήτρης Δ δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 15-04-2008
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 21
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Δημήτρης Δ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους! Χρόνια πολλά, Χριστός Ανέστη, και καλή Πρωτομαγιά (αν και πέρασε αυτή..)!

Είμαι στην Κω, και είπα να ενημερώσω για τα νεότερα..

Λοιπόν, το ενυδρείο είναι αρκετά μεγάλο, 200x40x50, δηλαδή 400Lt μικτά.. Το βρήκα σε άθλια κατάσταση.. Μιλάμε για μηδενική συντήρηση επί τρία χρόνια.. Μάλιστα, στην αρχή ήταν 2 τα ενυδρεία, εκ των οποίων το ένα έσπασε και τα ψάρια (κάποια oscar βασικά πρέπει να ήταν) μεταφέρθηκαν στο άλλο, που ήταν κοινωνικό υποτίθεται, όπου φαντάζεστε τι ακολούθησε.. ¶λγες, απίστευτες βρωμιές παντού, αλλαγές δεν έκανε κανείς για πολύ καιρό (τους είχανε πει λέει 3-4 δάχτυλα μια φορά το μήνα), αντιχλώριο άγνωστο το αν έμπαινε με τις αλλαγές, τα φώτα δεν ανάβανε, είχε μέσα μπόλικο χαλίκι κίτρινο, πράσινο, κόκκινο και μπλε, άπειρα ψεύτικα φυτά, καραβάκια, ναυάγια, φάρους, ό,τι σαβούρα φαντάζεστε, όλα γκρεμισμένα.. είχαν πετάξει μέσα και κάτι σαν φακελλάκια, δεν μπορώ να καταλάβω, φάρμακα μου είπε κάποιος, άγνωστο το τι μπορεί να ήταν.. και το χειρότερο: από ψάρια είχανε επιβιώσει: 2 common pleco που είχαν ξεπεράσει τα 30cm, 2 ancistrus στα 15 περίπου cm, 2 oscar (ετσι νομίζω τουλάχιστον, δεν τα πολυξέρω κι εγώ..) τεράστια, τα οποία είχαν σακατέψει ένα 3ο που βρισκόταν σε μια γωνιά μπαταρισμένο, πληγωμένο, με κομμένα πτερύγια και έχοντας χάσει όλα του τα χρώματα, καθώς και ένα 4ο ψάρι, μου είπαν ότι ήταν υβρίδιο από κάποιες κιχλίδες, σαν oscar έμοιαζε κι αυτό, με το οποίο επίσης στις λίγες ώρες που τα χάζεψα έπεφτε τρελό ξύλο!

Α! Επίσης αυτά έτρωγαν τροφή για χρυσόψαρα (άγνωστο το πότε και το πόσο..)!

Δυστυχώς δεν τα κατάφερα όπως θα ήθελα, γιατί το ξενοδοχείο είχε πελάτες που κυκλοφορούσαν και δεν υπήρχε και πολλή άνεση.. Και υπήρχε και έλλειψη χρόνου, οπότε για κάποια πράγμτα θα με βρίσετε.. Ακολούθησα πάντως τη λογική ό,τι καλύτερα το όχι απόλυτα σωστό από την κατάσταση που επικρατούσε.. Πάντως, έγινε αρκετή δουλειά και βελτιώθηκε σημαντικά η κατάσταση.. Έβγαλα τα ψάρια, τα γύρισα πίσω στο μαγαζί, άδειασα το ενυδρείο, πέταξα όλη τη σαβούρα και τα χαλίκια, έπλυνα θερμοστάτες, σωλήνες φίλτρου, κ.τ.λ. και έβαλα μέσα φελιζόλ άμμο και πέτρες.. Δυστυχώς οι πέτρες που έβαλα δεν είναι αρκετές.. Σχηματίζουν κάποια βουνά μεν, δημιουργούν κρυψώνες, αλλά νομίζω θα μπορούσα και άλλο.. Θα μου πείτε να προσθέσω όταν θα ανεβάσω φωτογραφίες (όταν γυρίσω Αθήνα) αλλά αφενός το φοβόντουσαν εδώ για να μην έχουμε λέει ατυχήματα (να πω την αλήθεια το φοβήθηκα κι εγώ), αφεταίρου δεν είχα ούτε χρόνο, ούτε το χώρο γι περισσότερες εργασίες και πειραματισμούς.. Και δεν έβαλα και αρκετή άμμο φοβάμαι.. Πάνω από το φελιζόλ είναι γύρω στα 2-3cm μόνο.. Και δεν ήταν και το καλύτερο χρώμα, είναι ψιλοσκούρα, πιο ανοιχτή θα έδειχνε περισσότερο.. Πάντως σε σχέση με το πολύχρωμο χαλίκι, χίλιες φορές.. Όσο για την ποσότητα, το είχα κάνει μπάχαλο το ξενοδοχείο με τους πελάτες να περνάνε από μπροστά, και δε μπορούσα να κάνω αλλιώς.. Την επόμενη φορά που θα έρθω ελπίζω να τα διορθώσω και αυτά και να τη βελτιώσω την κατάσταση.. Εξάλλου υπάρχει προοπτική για νέο έπιπλο και μετακόμιση του ενυδρείου, οπότε θα ξαναέρθω και τότε ελπίζω να κάνουμε κάτι καλύτερο.. Τα βήματα πάντως που έγιναν είναι απίστευτα.. Μέρα με τη νύχτα!

Από πλευράς φίλτρου, δεν έκανα καμία μέτρηση, δεν ήθελα να πάρω τεστάκια που δε θα ξαναχρησιμοποιήσει ποτέ κανείς (εδώ το ξέρω, θα με βρίσετε..) αλλά υπέθεσα ότι το φίλτρο θα έχει κρατήσει κάποια βιολογία τόσο καιρό.. Όπως επίσης με ενίσχυση με βακτηρίδια του εμπορίου (i know, μη μου πείτε τίποτα) σταδιακή προσθήκη ψαριών, και δεδομένου του μεγάλου όγκου του ενυδρείου, απάνθρωπο μεν, αλλά ελπίζω να μην έχουμε προβλήματα.. Το φίλτρο είναι εξωτερικό της Hydor και γυρίζει το νερό με 900Lt/h, που είναι μάλλον ανεπαρκές, αλλά θα φτιάξουν μου είπαν και το φίλτρο του άλλου ενυδρείου, οπότε θα είναι οκ.. Μέσα σαν υλικό έχει σφουγγάρι και κάτι πορτοκαλί μπίλιες κεραμεικές για βιολογικό (δεν ξέρω τι είναι, δεν τις έχω ξαναδεί)..

Αυτά λοιπόν.. Ξαναγέμισε το ενυδρείο και υπό την πίεση και μπήκαν 3 labidochromis (1m + 2f, τα ξεχώρισε ο μαγαζάτορας, δεν καταλαβαίνω πώς, θα δω πώς τα πάνε τις επόμενες μέρες και βλέπουμε).. Στο μαγαζί υπάρχουν και κάποια pseudotropheus acei που μου φάνηκαν πολύ όμορφα, και λέω Σάββατο βράδυ (πριν φύγω) να βάλω και ένα χαρεμάκι από αυτά.. Βιάζομαι, το ξέρο, αλλά φεύγω και προτιμάω να τα βάλω εγώ, παρά να τα αφήσω στη μοίρα τους.. Ερώτηση: Μπορώ να προσθέσω και κάτι άλλο? Είναι νομίζω αρκετά τα λίτρα! Τι να βάλω? (όχι αύριο προφανώς.. θα ζητήσω να τα φέρει ο μαγαζάτορας..)

Θα τους εξηγήσω τώρα λεπτομερώς για τις αλλαγές νερού και για το τάισμα, και θα πάρω από Αθήνα και θα τους στείλω διάφορα.. Υλικό για τα φίλτρα, μαγνητάκι για τα τζάμια, ταϊστρα (για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο) κ.τ.λ.

Πάντως, εν τέλει, αν και όχι απόλυτα ικανοποιημένος (σίγουρα με περισσότερο χρόνο και λιγότερους περιορισμούς θα μπορούσε να γίνει πολύ καλύτερο), είμαι αρκετά ευχαριστημένος, η βελτίωση είναι πολύ μεγάλη, και πέραν του να μοιραστώ τη χαρά μου, θέλω να ξαναπώ (για άλλη μια φορά) και ένα τεράστιο ευχαριστώ σε όλους σας εδώ, γιατί χωρίς εσάς, το ενυδρείο θα πήγαινε από το κακό στο χειρότερο, ενώ τώρα έχει γίνει ένα αρκετά όμορφο στοιχείο στο σαλόνι, και όποιος περνάει από μπροστά χαζεύει με τις ώρες.. Να'στε καλά!
Μπράβο παληκάρι, μια χαρά τα κατάφερες.
__________________
Με εκτίμηση
Δημήτρης.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 03-05-08, 23:04
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Να επαναλάβω τις ερωτησούλες μου? (συγνώμη που γίνομαι ενοχλητικός, αλλά το 2ο κυρίως με ενδιαφέρει άμεσα..)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από xontros Εμφάνιση μηνυμάτων
Και θα μου επιτρέψετε και μερικές ερωτησούλες?
1. Πώς ξεχωρίζουμε αρσενικά και θηλυκά labido και acei?
2. Το 2ο εξωτερικό φίλτρο που έχω, πώς θα το βάλω? Χωριστά τους σωλήνες του μέσα στο ενυδρείο? Μπορώ για να γλιτώσω σωλήνες να τα βάλω με ταυ, να δουλεύουν παράλληλα με την ίδια είσοδο και έξοδο? (καταλάβατε τι εννοώ εε? μία είσοδος, ταυ, σε δύο φίλτρα.. δύο έξοδοι, ταυ, σε ένα σωλήνα στο ενυδρείο..) Ή, μπορώ να τα βάλω και σε σειρά?
3. Τι άλλο μπορώ να βάλω σε 300 περίπου καθαρά λίτρα, εκτός από 3 labido που έχω τώρα και 3 acei που θα πάρω αύριο? (προφανώς και δε θα μπουν άμεσα.. το ξέρω ότι είναι λάθος που θα βάλω και τα acei τόσο νωρίς, αλλά δε μπορώ δυστυχώς να κάνω αλλιώς..) Πρέπει όμως να κανονίσω και τι θα γίνει μελλοντικά.. Να προσθέσω από τα ίδια, ή μπορώ να βάλω 3ο είδος? Αν ναι, τι προτείνετε?

Ευχαριστώ και πάλι!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αργα ή γρηγορα θα αφησεις την τυρφη και θα πας στην ΑΟ delta66 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 15-05-08 20:14
Θα αντέξει το μικρό ; oscar Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 15-07-04 13:34
Πάει το στρώσιμο η θα το σώσουμε? moogy Γλυκό νερό - Γενικά 10 15-04-04 01:32
Αυτό το χρυσόψαρο θα με τρελάνει! Simpethera Χρυσόψαρα 2 22-09-03 11:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11474 seconds with 16 queries