Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ελλάδα και Ευρώπη > Ψάρια και φυτά Ελλάδας και Ευρώπης

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-12-10, 03:49
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή Γκιζανι στη Σαμο ??

Απο περυσι ενας ξαδερφος μου που παει στο κυνηγι, μου εχει πει για την υπαρξη ψαριων σε μια τοποθεσια ορεινου χειμαρρου στα ορεινα του νησιου.
Ο βιοτοπος στην ουσια αποτελειται απο ενα ποταμακι-χειμαρρο στα 600-700 μ υψομετρο που δημιουργει μικρες λιμνες που δεν στερευουν το καλοκαιρι.
Εκει μεσα κατα καιρους παρατηρει πολλα ψαρακια 6-10 εκ, χρωματος καφετι με χρυσες ανταυγειες.
ΔΕΝ ειναι σιγουρα κουνουποψαρα μιας και η περιγραφη του, αλλα και μια φωτο που μου εστειλε χτες με το κινητο, δειχνει οτι προκειται για κατι αλλο..Εκεινος λεει οτι μοιαζουν σαν μικρα κεφαλοπουλα.

Η ιδιομορφια του νησιου ειναι οτι επειδη ηταν συνδεδεμενο καποτε με την τουρκικη στερια,φιλοξενει πολλα ασιατικα ειδη ζωων, φυτων , ερπετων και εντομων.
Το Γκιζανι ξερουμε οτι υπαρχει και στην Τουρκια αρα η σκεψη μου ειναι ...λες?
Δεν παει ο νους μου σε κατι αλλο..
Τον αλλο μηνα που θα κατεβω στο νησι θα προσπαθησω να πιασω μερικα και να τα φωτογραφισω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-12-10, 04:41
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ενδιαφερον.
Αν γινει αναγνωριση και μαθουμε και λεπτομερειες .... ακουγονται να ειναι ωραια ψαρια και σε μεγεθος λογικο.

ΥΓ Λες να ειναι κανενα ειδος που δεν εχει καταγραφει???!!!!!
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-12-10, 05:47
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

η τοποθεσια που βρισκονται τα ψαρια πως λεγετε???? στο βουο υπαρχουν 2-3 μεριες που εχει ψαρια... παλια ειχαμε και εμεις....
απο καποιους εχω ακουσει πως ειχαν πιασει χρυσοψαρα στο βουνο αλλα δεν ξερω κατα ποσο ειναι αληθεια.....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-12-10, 10:00
Το avatar του χρήστη stefanos samos
stefanos samos Ο χρήστης stefanos samos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2010
Περιοχή: greece samos
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή 111

για χρυσοψαρα δεν νωμιζω φιλε μου.
αλλα για το οτι υπαρχουν ψαρακια για ενυδρειο σε ολλη τη σαμο ειναι σιγουρο..
εχετε παει ποτε στο ποταμι???(περιοχη λιγο εξω απο καρλοβασι)ειναι παντα γεματο ψαρακια, χελια,καβουρια,νεροφυδα,και πολυ μος.....αλεξανδρε αν σε παρει βολτα απο εκει ενυμερωσε μας και για αυτο το μερος...
απολαυσε τη βολτα σου με μαγευτικα τοπια..και βγαλε και καμια φοτογραφια
να δουνε τι παει να πει ζουγγλα....
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο περυσι ενας ξαδερφος μου που παει στο κυνηγι, μου εχει πει για την υπαρξη ψαριων σε μια τοποθεσια ορεινου χειμαρρου στα ορεινα του νησιου.
Ο βιοτοπος στην ουσια αποτελειται απο ενα ποταμακι-χειμαρρο στα 600-700 μ υψομετρο που δημιουργει μικρες λιμνες που δεν στερευουν το καλοκαιρι.
Εκει μεσα κατα καιρους παρατηρει πολλα ψαρακια 6-10 εκ, χρωματος καφετι με χρυσες ανταυγειες.
ΔΕΝ ειναι σιγουρα κουνουποψαρα μιας και η περιγραφη του, αλλα και μια φωτο που μου εστειλε χτες με το κινητο, δειχνει οτι προκειται για κατι αλλο..Εκεινος λεει οτι μοιαζουν σαν μικρα κεφαλοπουλα.

Η ιδιομορφια του νησιου ειναι οτι επειδη ηταν συνδεδεμενο καποτε με την τουρκικη στερια,φιλοξενει πολλα ασιατικα ειδη ζωων, φυτων , ερπετων και εντομων.
Το Γκιζανι ξερουμε οτι υπαρχει και στην Τουρκια αρα η σκεψη μου ειναι ...λες?
Δεν παει ο νους μου σε κατι αλλο..
Τον αλλο μηνα που θα κατεβω στο νησι θα προσπαθησω να πιασω μερικα και να τα φωτογραφισω.
Διαβασα οτι υπαρχει μονο στα γλυκα νερα της ροδου.και οτι ειναι στο κοκκινο βιβλιο των απειλουμενων ειδων της ελλαδας....
__________________
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΡΘΩΓΡΑΦΙΑ ΕΙΜΑΙ ΤΣΟΠΑΝΗΣ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stefanos samos : 10-12-10 στις 10:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-12-10, 02:29
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τα ψαρια βρεθηκαν σε εναν χειμαρρο στο ορος Καρβουνης και στην Νοτια πλευρα του , κοντα στο χωριο Πυργος.
Ουτε εγω ξερω την ακριβη τοποθεσια, και σιγουρα ειναι απομακρυσμενη και απροσιτη γιατι αν και εχω γυρισει ολο το βουνο με τα ποδια, δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου η υπαρξη αυτοχθονων ψαριων.
Θυμαμαι οταν ημουν μικρος, μια θεια μου απο τον Πυργο, ειχε ενα βαζο απο αυτα που βαζουν το τουρσι και ειχε μεσα ψαρακια που τα ειχε πιασει στο ρεμα που περναει μεσα απο το χωριο (Πριν 30 χρονια ετρεχε πολυ νερο). Θυμαμαι οτι ηταν λεπτα και γρηγορα, καφετι και εμοιαζαν σαν καφετια Danio χωρις ριγες. Hταν παντως πολυ ανθεκτικα, αφου καταφεραν να ζησουν μεα στην γυαλα αυτη για 1 χρονο περιπου .

Για την υπαρξη ψαριων και στο Ποταμι κοντα στο Καρλοβασι, εχω ξανακουσει , αλλα αν και εχω παει πολλες φορες (καλοκαιρι) δεν ειδα ποτε ψαρια.

Τον επομενο μηνα που θα κατεβω στη Σαμο, θα παω με τον ξαδερφο μου να πιασω μερικα και να τα φωτογραφισω. Μονο ετσι θα μαθουμε περι τινος προκειται..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-12-10, 14:42
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Αν εχεις ορεξη να τα φερεις Αθηνα θελω μερικα

να δουμε τι μπορουμε να κανουμε και με αυτα
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-10, 18:26
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα ψαρια βρεθηκαν σε εναν χειμαρρο στο ορος Καρβουνης και στην Νοτια πλευρα του , κοντα στο χωριο Πυργος.
Ουτε εγω ξερω την ακριβη τοποθεσια, και σιγουρα ειναι απομακρυσμενη και απροσιτη γιατι αν και εχω γυρισει ολο το βουνο με τα ποδια, δεν εχει πεσει στην αντιληψη μου η υπαρξη αυτοχθονων ψαριων.
Θυμαμαι οταν ημουν μικρος, μια θεια μου απο τον Πυργο, ειχε ενα βαζο απο αυτα που βαζουν το τουρσι και ειχε μεσα ψαρακια που τα ειχε πιασει στο ρεμα που περναει μεσα απο το χωριο (Πριν 30 χρονια ετρεχε πολυ νερο). Θυμαμαι οτι ηταν λεπτα και γρηγορα, καφετι και εμοιαζαν σαν καφετια Danio χωρις ριγες. Hταν παντως πολυ ανθεκτικα, αφου καταφεραν να ζησουν μεα στην γυαλα αυτη για 1 χρονο περιπου .

Για την υπαρξη ψαριων και στο Ποταμι κοντα στο Καρλοβασι, εχω ξανακουσει , αλλα αν και εχω παει πολλες φορες (καλοκαιρι) δεν ειδα ποτε ψαρια.

Τον επομενο μηνα που θα κατεβω στη Σαμο, θα παω με τον ξαδερφο μου να πιασω μερικα και να τα φωτογραφισω. Μονο ετσι θα μαθουμε περι τινος προκειται..
στο ποταμι εχει ακομη ψαρια... επεισης μεχρι πριν λιγα χρονια ειχε και στο ''φουρνιοτικο ρεμα'' αλλα μετα απο πλυμαρα παρασυρθηκαν στην θαλασσα και δεν ξαναεμφανιστηκαν... μεχρι πριν 2 χρονια ειχε και στην ''Αγια Τριαδα'' αλλα εχω να παω 2 χρονια και δεν ξερω αν υπαρχουν ακομα... στον καρβουνη δοκιμασαμε εμεις να πιασουμε προπερσυ αλλα ηταν δυσκολο γιατι κρυβονταν στις πετρες τα σκασμενα....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Yφαλμυρος βιοτοπος απο την Σαμο Raven Υφάλμυρο νερό, ένας ξεχωριστός κόσμος 8 24-07-10 19:28
γκιζανι fishme1 Φωτογραφίες μελών 8 16-04-10 14:12
Γκιζανι jimfytakis Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 14 19-10-07 19:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04487 seconds with 14 queries