Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 06-01-08, 19:20
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή καινουργιο Juwel Rio 240

πριν απο λιγες ημερες παρελαβα το Juwel Rio 240
απο ποιοτητα κατασκευης μπορω να πω οτι ειμαι ικανοποιημενος, καμια σχεση με το Carefour

θα ηθελα τις συμβουλες σας σχετικα με καποια θεματα (δεν εχω ακομη το επιπλο και ουτε βιαζομαι ιδιαιτερα οποτε εχω καιρο να το κανω οσο καλυτερο μπορω)

εχω ηδη ενα στρωμενο εξωτερικο φιλτρο 2224 (700λιτρα την ωρα, 3 λιτρα υλικα) με δεδομενο οτι θα χρησιμοποιησω και το εσωτερικο φιλτρο του, βγαζοντας το πρασινο και μαυρο σφουγγαρι και τοποθετωντας στην θεση του 1 λιτρο ηδη στρωμενο Substrat pro
θα ηθελα να μου προτεινεται εναν καλο τροπο να τοποθετησω την εισοδο/εξοδο του εξωτερικου φιλτρου ωστε να μην εχω νεκρες περιοχες
σκεφτομαι να βαλω το μπαστουνι που ρουφαει το νερο τερμα αριστερα στην γωνια και την φλογερα που ριχνει καθαρο νερο να την βαλω στο πλαινο γυαλι διπλα στην εξοδο του εσωτερικου φιλτρου

απο την εμπιρια σας μπορω να κανω κατι για να προστετεψω το επιπλο απο νερα που πιθανος να μου πεσουν για να μην σκασει;

θα βαλω και δυο μπλε λαμπιτσες για νυχτερινο φωτισμο, σκεφτομαι να κολησω τις λαμπες κατω απο το μαυρο κουτι αναμεσα στις λαμπες με μια σταγονα μαυρης σιλικονης, καμια καλυτερη θεση; φυσικα το μετασχηματιστακι του θα μπει εκτος ενυδρειου

το επιπλο σκεφτομαι να το βιδωσω στον τοιχο με μεταλικα Γ, το ιδιο εκανα και με το επιπλο που εχω τωρα, αυτο μπορει να μου δημιουργησει προβλημα;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 06-01-08, 20:37
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Δεν βρίσκω λόγο να βιδώσεις το έπιπλο στον τοίχο .... παρά είναι σταθερό . .

Από όσο ξέρω και απο όσο βλέπω (έχω το ΡΙΟ 240) δεν τρέχουν νερά έξω απο εξάτμιση όπως πιθανόν να τρέχανε στο Carefour λόγο της πατούρας που έχει το ΡΙΟ μεταξύ τζαμιού και πλαστικού τελάρου που πατάνε και τα καπάκια του ..
Τώρα αν σου πέσει λίγο νερό κατά τις αλλαγές και το σκουπίσεις έγκαιρα δεν θα έχεις πρόβλημα με φουσκώματα ....
Δεν θες να τα αφήσεις φαντάζομαι να στεγνώσουν τα νερά μόνα τους όταν πέσουν έτσι δεν είναι ?
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-01-08, 23:05
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

για την τοποθετηση του εξωτερικου φιλτρου εχει κανεις να μου προτεινει τιποτα;
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-01-08, 00:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Νομιζω πως ειναι καλυτερα, απο τη μια μερια το εξωτερικο με τη φλογερα στο πλαινο τζαμι και απο τη αλλη το εσωτερικο.
Αν και εγω θα το εβγαζα και θα εβαζα αλλο ενα εξωτερικο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-01-08, 07:07
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

μπορεις να δωσεις καποιο επιχειρημα για αυτο; περα απο τον χωρο που πιανει και οτι φαινεται (δεν με ενδιαφερει τιποτα απο τα δυο)

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω πως ειναι καλυτερα, απο τη μια μερια το εξωτερικο με τη φλογερα στο πλαινο τζαμι και απο τη αλλη το εσωτερικο.
Αν και εγω θα το εβγαζα και θα εβαζα αλλο ενα εξωτερικο.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-01-08, 07:52
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
μπορεις να δωσεις καποιο επιχειρημα για αυτο; περα απο τον χωρο που πιανει και οτι φαινεται (δεν με ενδιαφερει τιποτα απο τα δυο)
Αν δεν σε ενδιαφερουν αυτα παω πασο.
Ενα λογος μονο εκτος απο αυτους ειναι και αν θελεις και μεγαλυτερο χωρο για υλικα γιατι παρολο που ειναι μεγαλο το εσωτερικο, δεν χωραει και πολλα υλικα λογο του οτι του τρωει πολυ χωρο μεσα το δευτερο διαμερισμα που ειναι για το θερμαντηρα και τη ροη του νερου.
Εγω στο Standard H μοντελο χωρεσα μονο 1 λιτρο substrat, ενα διχτυ με τυρφη και 2 σφουγγαρια μπλε για να χωριζω τα "τμηματα" (της μανας του σφουγγαρια, κομμενα εγκαρσια ομως για να χωρεσουν).
Το εξωτερικo (eheim 2026) χωραει 2 λιτρα SUBSTRATpro, 2 λιτρα EHFIMECH, 1filter pad, 1 filter fleece και 300 γρ sera black peat μεσα σε sera δυχτακι)
Ααα και ειναι και αθορυβο σε σχεση με το juwel.
Διπλα λεφτα ομως.
Για το 240 εγω θα επαιρνα ενα 2028 με ακομα περισσοτερη χωρητικοτητα (7,3 λιτρα) και θα κρατουσα το εσωτερικο (ξηλωμενο) στη καβαντζα για ασφαλεια.
Ετσι εχω κανει με το 180αρι.
Εβαλα το 2026 και εχω το εσωτερικο καβαντζα, αν γινει τιποτα (φτου φτου), βαζω οσα υλικα χωρανε στο εσωτερικο και το βαζω προχειρα μεσα μεχρι να αποκατασταθει η (φτου φτου) βλαβη.
Και δεν χανω τα υλικα και εχω και φιλτρανση.
Το προβλημα ειναι οτι το 2224 δεν καλυπτει μονο του το 240αρι οπως καλυπτει εμενα το 2026 το 180αρι, (γι'αυτο κι ειχα την "πολυτελεια" να βγαλω το εσωτερικο).

Περι ορεξεως κολοκυθοπιτα ομως.
Κουβεντα να γινεται.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-01-08, 15:17
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

εγω παλι ετσι οπως το βλεπω μου φαινεται οτι χωραει ανετα 4 λιτρα υλικα μεσα (πρακτικα τα σφουγγαρια ειναι περιπου 12,5cmΧ12,5cm, και το μηκος του μεχρι να μπει ο υαλοβαμβακας ειναι περιπου 32cm, ολα αυτα μας κανουν χωρητικοτητα 5λιτρα, αν τωρα επιλεξεις να το γεμισεις με σφουγγαρια λογικο ειναι να μην χωρεσει πολυ βιολογικο υλικο) ολα αυτα δεν τα λεω για να σε πεισω οτι ειναι καλυτερο το εσωτερικο, απλα η γνωμη μου ειναι οτι το συγκεκριμενο ειναι επαρκεστατο
το 2224 το πηρα εχοντας διαφορετικα πραγματα στο μυαλο μου αλλα παλι νομιζω οτι σε συνδιασμο θα κανουν καλη δουλεια



υπαρχει καμια καλυ ιδεα για υπερχειλιση; δεν μπορω να κανω τρυπα και δεν θα ηθελα να πεταγονται περιεργα κουτια απο το ενυδρειο, τι λυσεις υπαρχουν για αυτο;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 07-01-08, 15:28
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων


υπαρχει καμια καλυ ιδεα για υπερχειλιση; δεν μπορω να κανω τρυπα και δεν θα ηθελα να πεταγονται περιεργα κουτια απο το ενυδρειο, τι λυσεις υπαρχουν για αυτο;
ψαξε για ετοιματζιδικες λυσεις στυλ tunze......
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-01-08, 21:31
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

αν καταλαβαινω μιλαμε για αυτο εδω;
δεν γινεται καπως αλλιως ετσι;

ειναι πραγματικα πολυ ρισκο να γινει τρυπα εκ των υστερων σε ηση στημενο ενυδρειο;


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από klaz Εμφάνιση μηνυμάτων
ψαξε για ετοιματζιδικες λυσεις στυλ tunze......
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-01-08, 03:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
αν καταλαβαινω μιλαμε για αυτο εδω;
δεν γινεται καπως αλλιως ετσι;

ειναι πραγματικα πολυ ρισκο να γινει τρυπα εκ των υστερων σε ηση στημενο ενυδρειο;
Απ'οτι βλεπω λεει "The outlet 1074/2 does not require a borehole in the glass"

Δεν θελει τρυπημα το τζαμι ή δεν καταλαβα καλα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-01-08, 15:37
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

οχι μια χαρα το καταλαβες
το συγκεκριμενο δεν χρειαζεται τρυπα πουθενα στο ενυδρειο

απλα αναφερθηκα στο εαν ειναι σιγουρο σπασιμο του ενυδρειου εαν δοκιμασω να ανοιξω τρυπα σε ηδη ετοιμο ενυδρειο

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απ'οτι βλεπω λεει "The outlet 1074/2 does not require a borehole in the glass"

Δεν θελει τρυπημα το τζαμι ή δεν καταλαβα καλα?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-01-08, 16:14
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
απλα αναφερθηκα στο εαν ειναι σιγουρο σπασιμο του ενυδρειου εαν δοκιμασω να ανοιξω τρυπα σε ηδη ετοιμο ενυδρειο
Απ'οτι εχω διαβασει αν ξερεις να το κανεις και εχεις τα καταλληλα εργαλεια, γινεται. Δυστυχως δεν θυμαμαι που, για να στειλω το λινκ.
Αν θυμαται καποιος ας στειλει κατι σχετικο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 08-01-08 στις 16:16 Αιτία: ορθογραφια
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-01-08, 16:22
Το avatar του χρήστη πλυμμήρας
πλυμμήρας Ο χρήστης πλυμμήρας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-10-2007
Περιοχή: Χα'ι'δάρι-Μεγάλο Πεύκο
Μηνύματα: 281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην πλυμμήρας
Προεπιλογή

Τρύπα σε κολλημένο τζάμι ενυδρείου απλά ξεχάστε την...
Σίγουρο σπάσιμο...
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΔΙΑΒΑΣΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΥΠΟΜΟΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-02-08, 08:33
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

επιτελους βρεθηκε και η βαση τωρα το προβλημα ειναι εαν θα κρατησω τα ψαρια που εχω ηδη η θα παω σε Malawi...

μεσα σε αυτο το φορουμ ειχα διαβασει για την δυνατοτητα να μπει το μπαστουνι που τραβαει νερο προς το εξ. φιλτρο ΜΕΣΑ στο κουτι του εσ. φιλτρου (εχει δυο θεσεις ελευθερες πισω απο τα υλικα, στην μια ειναι ο θερμοστατης η αλλη ειναι ελευθερη)

εαν το κανω αυτο ομως θα μπορει να λειτουργει και το εσωτερικο φιλτρο χωρις προβλημα;
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 03-02-08, 09:46
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

"το επιπλο σκεφτομαι να το βιδωσω στον τοιχο με μεταλικα Γ, το ιδιο εκανα και με το επιπλο που εχω τωρα, αυτο μπορει να μου δημιουργησει προβλημα;"

απο οσα διαβασα δεν ειδα να αναφερατε κατι για το ποσο επικυνδυνο ειναι το παραπανω ...
θα σε συμβουλευα να βαλεις τη βαση κανονικα στο πατωμα....
και οπως ειπαν πιο πανω με τιποτα δεν παιζει να κανεις τρυπες σε ενυδρειο τελειωμενο/ετοιμο...ειναι αργα...
καλη συνεχεια...
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 03-02-08, 10:13
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

ευχαριστω για την απαντηση
για να ειμαι ειλικρινης δεν βλεπω την επικινδυνοτητα του να βιδωθει στον τοιχο
οπως και να εχει τωρα που πηρα την βαση ειδα οτι ειναι αρκετα σταθερη απο μονη της οποτε δεν εχω λογο να το κανω πια

για το φιλτρο;
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 03-02-08, 10:30
Το avatar του χρήστη mikele
mikele Ο χρήστης mikele δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2005
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 2.027
Προεπιλογή

σο αφορα τη φιτρανση σε ριο σε ενα φιλο που του το εστησα το εξωτερικο που του το πηρα αρκετα μεγαλυτερο απο οσο χρειαζοταν το εκανα βιολογικο και μονο.....και το εσωτερικο (που εχει πολυ καλη δομη) μηχανικο με τα σφουγγαρακια του συν λιγο υαλοβαμβακα.....
το εξωτερικο το εβαλα στην ιδια πλευρα με το εσωτερικο αλλα να τραβαει νερο απο την αλλη γωνια δηλαδη οπως το βλεπεις στην αριστερη γωνια....

δουλευει και καθαριζει αψογα με κυκλυκη ροη
__________________
  1. ph7
  2. gh4
  3. kh3
  4. no2 0-0.3mg/l
  5. no3 12.5mg/l
  6. nh4nh3 omg/l
  7. po4=1mg/l
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 03-02-08, 10:57
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

εγω πάλι το εκανα οπωε λες εσυ φιλε orck....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 03-02-08, 11:18
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

δηλαδη εβαλες το μπαστουνι του εξωτερικου μεσα στο εσωτερικο (σε ενα απο τα δυο κενα) και σου δουλευουν παραλληλα χωρις προβλημα οπως θορυβο κλπ;
πως μπορουμε να μαθουμε εαν η κυκλοφορια στο εσωτερικο δεν διαταρασεται ωστε να μην μπορεσει ποτε να αποκτησει πληρη βιολογικο φορτιο; τι καθομαι και ψαχνω τωρα ε;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω πάλι το εκανα οπωε λες εσυ φιλε orck....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 03-02-08, 11:31
Iznogoud Ο χρήστης Iznogoud δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Πάντως τρύπα σε έτοιμο ο τύπος εδώ έκανε μια χαρά. Δείτε κάπου στη μέση πως.

http://www.reefcentral.com/forums/sh...5&pagenumber=2
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 03-02-08, 11:51
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το ρίσκο δεν παύει να είναι μεγάλο!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-02-08, 12:00
Iznogoud Ο χρήστης Iznogoud δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-10-2007
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 89
Προεπιλογή

Ε ναι, αυτός τρύπησε ενυδρείο των 10 $ από Wall Mart. Αν και κάπου λέει ότι το γυαλί δεν πρέπει να είναι ψημένο για να τρυπήσει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-02-08, 12:39
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

εγω να υπενθυμισω σε περιπτωση που δεν το χεις υποψιν οτι το εξωτερικο η καλυτερη λυση ειναι να το βαλεις μεσα σε ενα ντουλαπακι απο τα δυο και τα μπαστουνακια του να μπαινουν μεσα στο ενυδρειο απο τις τρυπες για τα καλωδια μην τρυπησεις το καπακι εγω εκανα τη βλακεια χωρις να το σκευτω και τρυπησα το καπακι βεβαια δεν φαινεται ασχημο αλλα το δευτερο εξωτερικο δεν φαινεται καθολου


για το εσωτερικο τωρα και εγω οταν πειρα το ριο μου φαινοταν διακριτικο χρησιμο και πρακτικο το θεμα ομως ειναι το aquaskaping σου χαλαει ολη την ισοροπια στο ενυδρειο ειδικα σε malawi που λογικα θα χρειαστει να φτιαξεις δυο πυργους απο πετρες ετσι αργα η γρηγορα νομιζω ολοι το βαριουνται και το ξεπατονουν
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-02-08, 18:41
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

σε ευχαριστω steady, το ειχα διαβασει το συγκεκριμενο θεμα και εχω δει τις φωτογραφιες
θα το εχω υποψην μου

ποιος εχει να προτεινει ΔΙΑΚΡΙΤΙΚΗ τοποθετηση ανεμηστηρων, κατα προτιμηση να μην αφηνει σημαδια εαν αργοτερα θελησω να τα αφαιρεσω, οι φωτογραφιες αν υπαρχουν ειναι απαραιτητες
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-02-08, 20:11
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

το καλυτερο που νομιζω μπορει να γινει ειναι η περνεις ενα εξτρα φυλλο απο το καπακι βαζεις ανεμηστηρακια και το χειμωνα βαζεις αυτο που δεν εχει τρυπες η περνεις ενα λεπτο φυλλο κοντρα πλακε βαζεις ανεμηστηρακια και το βαζεις σαν καπακι και το χειμωνα βαζεις παλι το καλο

εγω αποτι σκευτομαι μαλλον θα παρω ενα extra φυλλο για το καπακι για να ειναι ομορφο το αποτελεσμα το χειμωνα


αλλος τροπος για τα ανεμηστηρακια ειναι ο προφανης αλλα να τα χεις φατσα μοστρα ολο το χειμωνα ειναι καπως

αλλος τροπος να αφηνεις μισανοιχτο το καπακι και να βαζεις ''κρεμαστα'' τα ανεμηστηρακια παλι χωρις τρυπες

εγω τουλαχιστον μονο τα παραπανω εχω σκευτει
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 13-02-08, 21:39
orck Ο χρήστης orck δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 27-12-2006
Περιοχή: Π.Φαληρο
Μηνύματα: 1.052
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην orck Send a message via Skype™ to orck
Προεπιλογή

εχω ενα περιεργο προβλημα
οταν το εβαλα για πρωτη φορα σε λειτουργια εκανε ενα θορυβο η αντλια του εσωτερικου φιλτρου αρκετα δυνατο για φιλτρο

δεν μπορεσα να ασχοληθω με το θεμα την ιδια μερα και ετσι το αφησα για την επομενη

τελικα δεν χρειαστηκε να κανω τιποτα γιατι ο θορυβος μειωθηκε απο μονος του σε αποδεκτα επιπεδα (παλι ομως κανει περισοτερο απο το εξωτερικο)
τωρα αυτο που εχω παρατηρησει ειναι οτι ο θορυβος που κανει προερχεται απο το πανω μερος του ενυδρειου, το καπακι οταν ειναι κλειστο συμπεριφερεται σαν ηχειο, οπως στην κιθαρα, και ο ελαχιστος βομβος που παραγει η αντλια μεγεθυνεται αρκετα με κλειστα καπακια

σκεφτηκα να βαλω αυτα τα τσοχακια που βαζουν στις καρεκλες αλλα μετα τα καπακια δεν θα κλεινουν επιπεδα και θα μουχλιασουν απο την υγρασια

καμια ιδεα;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 13-02-08, 22:02
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Βασικά ο θόρυβος που αναφέρεις δεν θα έπρεπε να υπάρχει!! Κάπου αλλού είναι το πρόβλημα!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 13-02-08, 22:08
Το avatar του χρήστη leonm
leonm Ο χρήστης leonm δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-08-2004
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 814
Προεπιλογή

Οπως σου είπε και ο pascm δεν πρέπει να υπάρχει θόρυβος καθόλου. Κάποιες φορές που στα δικά μου rio είχα, λύθηκε κουνόντας λίγο τα διάφορα καλώδια από θερμαντήρες, κοντρολερς και κυκλοφορητες.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 14-02-08, 07:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από orck Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω ενα περιεργο προβλημα
οταν το εβαλα για πρωτη φορα σε λειτουργια εκανε ενα θορυβο η αντλια του εσωτερικου φιλτρου αρκετα δυνατο για φιλτρο
Ειχα το ιδιο προβλημα και το ξηλωσα και αφησα μονο το εξωτερικο και ησυχασα (eheim 2026 - 5 λιτρα χωρητικοτητα, 950 lt/h).
θα μου πεις καλυτερα 2 φιλτρα απο 1 κλπ.
Καλυτερα 1 και καλο παρα αυτη τη φασαρια.
Αν μου πεις ασφαλεια με 2 φιλτρα.
Θα σου πω οτι κρατησα το εσωτερικο καβατζα και αν τυχει τιποτα βγαζω υλικα απο το εξωτερικο και τα βαζω στο εσωτερικο που το
"πεταω" προχειρα μεσα στο ενυδρειο μεχρι να 'λυθει" το προβλημα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προτασεισ Για Rio 240 iliasf Αρχάριοι γλυκού νερού 6 11-09-06 15:18
Παρουσιαση 240 JUWEL. ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 24 15-06-06 18:43
Ερωτηση για RIO 240 Tricky Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 13-03-06 20:49
EHEIM 2213 & RIO 180 ή 240 GFON Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 15-02-06 01:04

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08652 seconds with 13 queries