Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-04-14, 13:40
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή Μπορω να το φυτεψω ???

καλησπερα! τον αλλο μηνα μετακομιζω σε νεο σπιτι κ μαζι το ενυδρειακι μου!. απο ψαρακια δεν εχει πολλα μεσα λογο του οτι γνωριζα εδω κ καιρο οτι θα χρειαζοταν ξεστησιμο κ ξανα απο την αρχη κ ετσι δεν το εμπλουτισα με νεα ψαρια μονο κατι ψιλα κοπαδοψαρα κ λιγα! θελω αφου θα κανω ξεστησιμο κ ξανα απο την αρχη να το φυτεψω κ να βαλω λιπασμα στο βυθο κατω απο τα χαλικια . λογο οτι εχω χασει επαφη με τα των φυτων θελω λιγη βοηθεια για τη μαρκα του λιπασματος κ την ποσοτητα! . εχω το rio 300.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-04-14, 14:12
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελενη Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα! τον αλλο μηνα μετακομιζω σε νεο σπιτι κ μαζι το ενυδρειακι μου!. απο ψαρακια δεν εχει πολλα μεσα λογο του οτι γνωριζα εδω κ καιρο οτι θα χρειαζοταν ξεστησιμο κ ξανα απο την αρχη κ ετσι δεν το εμπλουτισα με νεα ψαρια μονο κατι ψιλα κοπαδοψαρα κ λιγα! θελω αφου θα κανω ξεστησιμο κ ξανα απο την αρχη να το φυτεψω κ να βαλω λιπασμα στο βυθο κατω απο τα χαλικια . λογο οτι εχω χασει επαφη με τα των φυτων θελω λιγη βοηθεια για τη μαρκα του λιπασματος κ την ποσοτητα! . εχω το rio 300.
Πιστεύω πως δεν είναι απαραίτητο λίπασμα ή υπόστρωμα στο βυθό, ειδικά αν έχεις σκοπό να βγάλεις εύκολα φυτά, με λίγες ταμπλέτες θα κάνεις άνετα τη δουλειά σου. Ετσι και αλλιώς μετά από μερικούς μήνες θα γίνει και αυτό ανενεργό. Αν έχεις σκοπό όμως να πας σε high φυτεμένο με δύσκολα φυτά σίγουρα θα βοηθήσει πολύ και ειδικά στην αρχή.
Προσωπικά δεν έβαζα τίποτα, μόνο το χαλίκι ή την άμμο που μου αρέσει και ταιριάζει με τα ψάρια που θέλω ή έχω.
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-04-14, 14:24
Το avatar του χρήστη ελενη
ελενη Ο χρήστης ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2006
Περιοχή: Β.ΕΥΒΟΙΑ
Μηνύματα: 225
Προεπιλογή

λες ε??? κ απο Co2 δεν θελω να ξανα μπλεξω να σου πω την αληθεια! οι λαμπες του ριο ειναι λες αρκετες μια λευκη μια ροζ εχω να βαλω ακομα μια ροζ!

κ τι ταμπλετες μου προτεινεις? για καναν εχινοδορο καμια ανουμπια κ τετοια ευκολα νομιζω ισα ισα να κρυβονται τα μικρουλια απο πισω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-04-14, 14:46
Το avatar του χρήστη Τάκης
Τάκης Ο χρήστης Τάκης δεν είναι συνδεδεμένος
Bob ο Μάστορας
 
Εγγραφή: 28-12-2012
Περιοχή: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ
Μηνύματα: 14.715
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ελενη Εμφάνιση μηνυμάτων
λες ε??? κ απο Co2 δεν θελω να ξανα μπλεξω να σου πω την αληθεια! οι λαμπες του ριο ειναι λες αρκετες μια λευκη μια ροζ εχω να βαλω ακομα μια ροζ!

κ τι ταμπλετες μου προτεινεις? για καναν εχινοδορο καμια ανουμπια κ τετοια ευκολα νομιζω ισα ισα να κρυβονται τα μικρουλια απο πισω
Η ανούμπια δεν θέλει ούτε λίπασμα ούτε πολύ φως ούτε co2 και θα τη δέσεις σε πέτρα ή σε ξύλο. O εχινόδορος εύκολο φυτό και αυτό και όσο του δίνεις καμιά ταμπλέτα , φως και co2 τόσο θα αναπύσεται, αλλιώς θα πηγαίνει λίγο πιο αργά. Ακόμα εύκολα φυτά είναι τα Hygrophila polysperma,Vallisneria, Limnofilla Sesiflora κλπ.
Ταμπλέτες χρησιμοποιώ τις Sera florenette A και έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τις Seachem Flourish Tabs, τώρα βέβαια βάζω σε πολύ αραιά διαστήματα γιατί μετά από 1,5 χρόνο ο βυθός έχει πλέον αποκτήσει αρκετά θρεπτικα συστατικά για τα φυτά. Για τις λάμπες δεν μπορώ να σου δώσω πληροφορίες γιατι δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ μου, το δουλεύω με diy led, περίμενε να σου πει κάποιος έμπειρος στις λάμπες
__________________
Δεν απαντώ σε πμ για ενυδρειακά θέματα
Φυλλάδιο GAB - Χρυσόψαρα Φυλλάδιο GAB - Μονομάχοι
Τα ενυδρεία μου


Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μπορω??? nicktasos Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 12 13-06-11 18:41
μπορω...;; B22 Αρχάριοι γλυκού νερού 9 31-03-11 20:26
μπορω???? panos tsokas Δίσκοι 1 26-02-11 14:01
Μπορω και εγω ? Tricky Malawi 9 13-06-05 15:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03993 seconds with 13 queries