Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-02-14, 16:41
Manuel Ο χρήστης Manuel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-07-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 150
Talking Ανθισμένη ανούμπια και υπερμεγέθης κρυπτοκορίνα!!!

Καλησπέρα σε όλους!

Έχω καιρό να γράψω στο φόρουμ, μιας και το τελευταίο ενάμιση χρόνο, με το διάβασμα και τις απορίες που μου λύνατε ανα καιρούς, δεν είχα καμία επιπλοκή στο ενυδρείο μου.

Τρέχει εδώ και αρκετό καιρό (2 χρόνια) με την εξής ψαροσύνθεση:

1) Αρλεκίνοι
2) Νεον τέτρα
3) 4 ξιφοφόροι (από τη προηγούμενη ψαροσύνθεση μου)
4) Κορυ για τον βυθό
5) μερικοί ανσίστρους γλύφτες.
6) μερικες αμανο γαριδούλες
7) διαφορα είδη σαλιγκαριών
και φυσικά τα φυτά.

Στο θέμα μας τώρα! Μιας και το τελευταίο καιρό, δεν ασχολιόμουνα ιδιαίτερα με το ενυδρείο, (έκανα μια αλλαγή νερού 50% μια φορά το 1,5-2 μήνες) και μια εβδομαδιαία αλλαγή σφουγγαριού, τις απαραίτητες δλδ εργασίες ρουτίνας, ξαφνικά ξυπνάω ένα πρωί και βλέπω την όμορφη ανούμπια μου, να έχει βγάλει ένα ανθάκι στο μέσο! Δε πίστευα στα μάτια μου! Το ενυδρείο μου με είχε ανταμοίφσει! Πραγματικά χάρηκα πάρα πολύ και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας, αλλά δεν είναι μονάχα αυτό.

Ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο... Γνωρίζω πως μπορεί να πολλαπλασιαστεί η ανούμπια, με κάθετη τομή της ρίζας της, αρκεί το δεύτερο φυτό να έχει ρίζες και τουλάχιστον 3 φύλλα. Το θέμα που μου δημιουργήθηκε είναι το εξής: Πώς μπορώ να αναπαράξω την ανούμπια με επικονίαση; Δλδ να γονιμοποιηθεί το φυτό με τη γύρη του άνθους και να πάρω εγώ τα σπόρια και να τα φυτέψω. θα χρειαστεί δύο φυτά, ένα αρσενικό και ένα θηλυκό; Θα χρειαστεί το άνθος της ανούμπιας να είναι πάνω από το νερό; Γνωρίζει κανένας;

Το δεύτερο θέμα μου είναι αυτή η υπερμεγέθης κρυπτοκορίνα! Πραγματικά όσα φιλαράκια μου ασχολούνται με ενυδρεία και την έχουν δει, τη φτύνουν να μη την ματιάξουν. Έχει φτάσει σε ύψος πάνω από 60 εκατοστά κ σε πλάτος έχει απλωθεί σε ακτίνα πάνω από 20 εκατοστά και βγάζει συνέχεια βλαστάρια από κάτω. Δεν έχω δοκιμάσει να τη κλαδέψω, γτ δε νομίζω να κλαδεύεται η κρυπτοκορίνα.

Αυτά από εμένα, περιμένω κ τις δικές σας απόψεις, απορίες!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-02-28 15.43.57.jpg
Εμφανίσεις:  590
Μέγεθος:  59,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-02-28 15.58.00.jpg
Εμφανίσεις:  610
Μέγεθος:  40,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-02-28 15.53.16.jpg
Εμφανίσεις:  589
Μέγεθος:  59,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-02-28 15.54.05.jpg
Εμφανίσεις:  499
Μέγεθος:  64,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-02-28 15.59.02.jpg
Εμφανίσεις:  514
Μέγεθος:  60,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  2014-02-28 16.04.09.jpg
Εμφανίσεις:  693
Μέγεθος:  50,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-02-14, 22:04
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Manuel Εμφάνιση μηνυμάτων
Ήθελα να σας ρωτήσω και κάτι άλλο... Γνωρίζω πως μπορεί να πολλαπλασιαστεί η ανούμπια, με κάθετη τομή της ρίζας της, αρκεί το δεύτερο φυτό να έχει ρίζες και τουλάχιστον 3 φύλλα. Το θέμα που μου δημιουργήθηκε είναι το εξής: Πώς μπορώ να αναπαράξω την ανούμπια με επικονίαση; Δλδ να γονιμοποιηθεί το φυτό με τη γύρη του άνθους και να πάρω εγώ τα σπόρια και να τα φυτέψω. θα χρειαστεί δύο φυτά, ένα αρσενικό και ένα θηλυκό; Θα χρειαστεί το άνθος της ανούμπιας να είναι πάνω από το νερό; Γνωρίζει κανένας;
Εγγενής αναπαραγωγή (sexual propagation) Πηγή http://www.istellas.gr/aquarium/plants_propagation.html

Πολλά ενυδρειακά φυτά στη φύση αναπαράγονται και πολλαπλασιάζονται με τον ίδιο τρόπο που αναπαράγονται και τα φυτά που έχουμε στους κήπους ή στα μπαλκόνια μας, δηλαδή με σπόρους. Προκειμένου να γίνει αυτό φτιάχνουν λουλούδια τα οποία συνήθως βγαίνουν έξω από την επιφάνεια του νερού. Όταν στο λουλούδι αυτό μεταφερθεί γύρη από άλλο λουλούδι της ίδιας οικογένειας με τη βοήθεια εντόμων ή άλλο τρόπο, τότε αυτό γονιμοποιείται και παράγονται σπόροι. Οι σπόροι με τη σειρά τους και με τη βοήθεια του αέρα μεταφέρονται και έτσι πολλαπλασιάζεται το φυτό. Ο συνδυασμός της γενετικής πληροφορίας από τους δύο γονείς θα δημιουργήσει ένα νέο γεννετικά διαφορετικό φυτό.

Στο ενυδρείο, όπως είναι προφανές, αυτού του είδους η αναπαραγωγή είναι αρκετά δύσκολη. Κι αυτό γιατί θα πρέπει να υπάρχουν απαραίτητοι όροι για να συμβεί αυτό. Καταρχάς, θα πρέπει να υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες για να βγάλει το φυτό λουλούδι, το ύψος του νερού στο ενυδρείο θα πρέπει να είναι τέτοιο ώστε να μπορέσει το λουλούδι να βγει στον αέρα, θα πρέπει οι λάμπες του ενυδρείου να είναι σε κατάλληλο ύψος ώστε να μην κάψει η θερμότητά τους το λουλούδι, θα πρέπει να υπάρξει γονιμοποίηση από έντομα ή από τον άνθρωπο με τη μεταφορά γύρης από λουλούδι σε λουλούδι (από τον ύπερο του ενός στο στήμονα του άλλου) και τέλος θα πρέπει αφού δέσει ο σπόρος να τον απομακρύνουμε και να τον φυτέψουμε σε πολύ σύντομο χρονικό διάστημα για να μην ξεραθεί στον ατμοσφαιρικό αέρα.

Αν η γονιμοποίηση είναι επιτυχημένη και έχουμε σπόρους, καλό θα είναι να τους φυτέψουμε/πασπαλίσουμε στην αρχή σε αφράτο χώμα σε μια λεκάνη που να έχει υγρασία και αμέσως μόλις σκάσουν να προσθέσουμε λίγο νερό ώστε οι βλαστοί να είναι μέσα σε αυτό για να μην ξεραθούν. Δεν θα πρέπει να μεταφέρουμε το φυτό σε αυτό το στάδιο στο ενυδρείο, αλλά θα πρέπει να περιμένουμε μέχρι να μεγαλώσει έως περίπου 10cm και να βγάλει 4-5 φύλλα. Φροντίζουμε πάντα να προσθέτουμε νερό το οποίο ίσα ίσα θα σκεπάζει τα νεαρά φύλλα. Μόλις φτάσει το φυτό μας σε αυτό το μέγεθος (~10cm) μπορούμε πλέον να το μεταφυτέψουμε στο ενυδρείο μας.
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Aνθισμένη ανούμπια.... lion Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 18-03-11 16:17
ανθισμένη annubia. koxyli Αρχάριοι γλυκού νερού 5 28-03-08 22:01
Κρυπτοκορίνα; Filotas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 26-10-07 15:14
Πρόβλημα με κρυπτοκορίνα puravlos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 24-06-07 12:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03574 seconds with 14 queries