Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-02-14, 14:41
μαρια-ελενη Ο χρήστης μαρια-ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2014
Περιοχή: νεα μακρη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή ερωτηση για φυτα

παιδια καλησπερα ! το ενυδρειο μου ειναι 19 λιτρα και μετα απο οοοολα αυτα που μου ειπατε ,αποφασισα να το εχω απλως φυτεμενο! παρα το διαβασμα που ριχνω καθημερινα εχω καποιες αποριες ! μεσα εχω βαλει 2 ανουμπιες δεμενες σε ξυλο, 2 κρυπτοκορινες (τις εβαλα την προηγουμενη πεμπτη) και ενα κερατοφυλλο κομμενο σε 4 κλωναρια (το εβαλα το προηγουμενο σαββατο)! να σημειωσω οτι μου ειπαν οτι αυτα τα φυτα δε χρειαζονται ουτε προσθηκη co2 ουτε ειδικο υποστρωμα! μονο ενα λιπασματακι μου εδωσαν να το βαζω μια φορα την εβδομαδα! παρατηρω πολυ προσεκτικα το ενυδρειο καθε μερα, τις πρωτες μερες που εβαλα τοσο τις κρυπτοκορινες οσο και το κερατοφυλλο ειχαν πολλες φουσκαλες τα φυλλαρακια, μετα τιποτα! βεβαια το κερατοφυλλο πεταει καθε μερα καινουργια κλωναρια, και οι κρυπτοκορινες δεν εχουν αλλαξει καθολου χρωμα( αν αυτο σημαινει κατι βεβαια). σημερα που αλλαξα νερο εμφανιστηκαν φουσκαλες σε ολα τα φυτα ακομα και τις ανουμπιες! το μονο πραγμα που αλλαξα , εκτος απο νερο , ειναι το συστηματακι που ριχνει νερο το φιλτρο, το γυρισα να κοιταει αναποδα ωστε να μη χτυπαει τα φυτα. Το kH ειναι 5 και το pH απο 7,5 - 8,0 η αληθεια ειναι οτι με το υγρο τεστ της jbl δε μπορω να διακρινω καθαρα πειτε μου σας παρακαλω ολο αυτο που συμβαινει ειναι φυσιολογικο? κανω κατι λαθος??? θελω να αγορασω και πιο μεγαλο ενυδρειο να το φυτεψω και να βαλω ψαρακια οποτε πειτε μου σας παρακαλω , τουλαχιστον να πειραματιστω με το μικρο που δεν εχει και ψαρια γιατι δε θα ηθελα αλλη απωλεια σε καμια περιπτωση! Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-02-14, 15:00
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μπορεί τα φυτά σου να είναι χαμηλών απαιτήσεων, αλλά αν το ενυδρείο είναι χωρίς ψάρια δε θα υπάρχουν όλα τα στοιχεία που χρειάζονται τα φυτά να απορροφήσουν. Κάτι θα δίνει το λίπασμα (ποιο; ), αλλά κάποια στιγμή θα κολλήσουν. Αν θες να τα κρατήσεις υγιή θα πρέπει να προσθέτεις εσύ όσα δεν μπαίνουν με τα ψάρια και τις τροφές τους. Κατά τα άλλα με τις φουσκάλες δεν είναι κάτι περίεργο, είναι σύνηθες μετά από αλλαγή νερού και ειδικά μεγάλη και ακόμα πιο ειδικά αν δεν έχει προετοιμαστεί το νερό για κάποιες ώρες πριν μπει στο ενυδρείο. Όταν τα πρωτοέβαλες πιθανώς ήταν λόγω του ότι είχαν τραβήξει διοξείδιο από τον αέρα, όσο ήταν εκτός νερού.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-02-14, 15:27
μαρια-ελενη Ο χρήστης μαρια-ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2014
Περιοχή: νεα μακρη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεί τα φυτά σου να είναι χαμηλών απαιτήσεων, αλλά αν το ενυδρείο είναι χωρίς ψάρια δε θα υπάρχουν όλα τα στοιχεία που χρειάζονται τα φυτά να απορροφήσουν. Κάτι θα δίνει το λίπασμα (ποιο; ), αλλά κάποια στιγμή θα κολλήσουν. Αν θες να τα κρατήσεις υγιή θα πρέπει να προσθέτεις εσύ όσα δεν μπαίνουν με τα ψάρια και τις τροφές τους. Κατά τα άλλα με τις φουσκάλες δεν είναι κάτι περίεργο, είναι σύνηθες μετά από αλλαγή νερού και ειδικά μεγάλη και ακόμα πιο ειδικά αν δεν έχει προετοιμαστεί το νερό για κάποιες ώρες πριν μπει στο ενυδρείο. Όταν τα πρωτοέβαλες πιθανώς ήταν λόγω του ότι είχαν τραβήξει διοξείδιο από τον αέρα, όσο ήταν εκτός νερού.
Σ'ευχαριστω παρα πολυ για την αμεση απαντηση σου ! η αληθεια ειναι οτι ειχα ενα χρυσοψαρο το οποιο μου πεθανε μετα απο 20 μερες και μου εξηγησαν τα παιδια οτι ειναι λιγα τα λιτρα για ψαρι, γι'αυτο και αποφασισα να το κρατησω με φυτα. παρολ'αυτα κανω κανονικα τη διαδικασια να στρωσω το φιλτρο ωστε οταν παρω μεγαλο να ξερω τι να κανω!!!!! το λιπασμα ειναι το florena της sera και μαλιστα μου ειπε αυτος που το πηρα οτι επειδη ειναι πολυ λιγα τα φυτα να βαζω 1 φορα την εβδομαδα και πολυ λιγοτερη ποσοτητα απο την προτεινομενη , οντως ειναι ετσι??? 'η πρεπει να βαζω και κατι αλλο??? εν τω μεταξυ επειδη το ph ειναι υψηλο απ'οτι καταλαβα σκεφτομαι να βαλω λιγη τυρφη στο φιλτρο , γιατι διαβασα οτι με αυτο πεφτει! θα επηρεασει αυτη η προσθηκη την ποιοτητα του νερου αναφορικα με τα φυτα??? συγγνωμη για το βομβαρδισμο ερωτησεων αλλα οσο κι αν ψαχνω στο ιντερνετ δε βρισκω απαντησεις για ολα!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-02-14, 15:45
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εάν στρώσεις το ενυδρείο και ρίχνεις μόνιμα τροφή, ώστε να το κρατάς στρωμένο (και κατά προτίμηση σε διχτάκι και να τη βγάζεις όταν πάει να μουχλιάσει), τότε μάλλον δε θα έχεις κάποιο θέμα. Καλά σου είπε για το λίπασμα, να έχεις στο μυαλό σου ότι οι αναλογίες που δίνουν πάνω είναι για μεγάλη φυτόμαζα, οπότε εσύ θα ρίχνεις πολύ λιγότερο και θα παρατηρείς τι αλλαγές θα χρειάζονται στις δοσολογίες (καλύτερα για μένα να μην αρχίσεις ακόμα να ρίχνεις). Οι κρυπτοκορίνες τραβάνε πιο πολύ από το ριζικό τους σύστημα, οπότε εκεί προτείνεται να μπουν ταμπλέτες κοντά τους. Βέβαια, μην περιμένεις ότι σε ολοκαίνουργιο ενυδρείο θα αρχίσουν όλα να πηγαίνουν σφαίρα και φυσικά μην κοιτάς τις ανούμπιες για να δεις ανάπτυξη... είναι τα ζώα μου αργά! Το νερό σου ας είναι σκληρό και αλκαλικό. Εξ ορισμού κάτι τέτοιο δε σημαίνει και τόσα πολλά, από τη στιγμή που δεν έχεις μέσα ζωντανά. Το να είχες μαλακό με ψάρια που θέλουν σκληρό θα ήταν λάθος όπως και το να έχεις σκληρό με ψάρια που θέλουν μαλακό. Και τα φυτά έχουν κάποιες προτιμήσεις ως προς το τι νερό προτιμούν, αλλά μιλάμε για πολύ ψιλά γράμματα, απλά για να το αναφέρουμε κι αυτό, μη σε απασχολεί. Το να βάλεις τύρφη για μένα (εκτός από ανούσιο στην περίπτωσή σου) κακό θα κάνει στα φυτά σου, μια και θα σου χρωματίσει το νερό και θα μειωθεί η διαπερατότητα, οπότε και θα φτάνει μικρότερη ποσότητα φωτός στα φυτά σου.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-02-14, 16:00
μαρια-ελενη Ο χρήστης μαρια-ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2014
Περιοχή: νεα μακρη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Εάν στρώσεις το ενυδρείο και ρίχνεις μόνιμα τροφή, ώστε να το κρατάς στρωμένο (και κατά προτίμηση σε διχτάκι και να τη βγάζεις όταν πάει να μουχλιάσει), τότε μάλλον δε θα έχεις κάποιο θέμα. Καλά σου είπε για το λίπασμα, να έχεις στο μυαλό σου ότι οι αναλογίες που δίνουν πάνω είναι για μεγάλη φυτόμαζα, οπότε εσύ θα ρίχνεις πολύ λιγότερο και θα παρατηρείς τι αλλαγές θα χρειάζονται στις δοσολογίες (καλύτερα για μένα να μην αρχίσεις ακόμα να ρίχνεις). Οι κρυπτοκορίνες τραβάνε πιο πολύ από το ριζικό τους σύστημα, οπότε εκεί προτείνεται να μπουν ταμπλέτες κοντά τους. Βέβαια, μην περιμένεις ότι σε ολοκαίνουργιο ενυδρείο θα αρχίσουν όλα να πηγαίνουν σφαίρα και φυσικά μην κοιτάς τις ανούμπιες για να δεις ανάπτυξη... είναι τα ζώα μου αργά! Το νερό σου ας είναι σκληρό και αλκαλικό. Εξ ορισμού κάτι τέτοιο δε σημαίνει και τόσα πολλά, από τη στιγμή που δεν έχεις μέσα ζωντανά. Το να είχες μαλακό με ψάρια που θέλουν σκληρό θα ήταν λάθος όπως και το να έχεις σκληρό με ψάρια που θέλουν μαλακό. Και τα φυτά έχουν κάποιες προτιμήσεις ως προς το τι νερό προτιμούν, αλλά μιλάμε για πολύ ψιλά γράμματα, απλά για να το αναφέρουμε κι αυτό, μη σε απασχολεί. Το να βάλεις τύρφη για μένα (εκτός από ανούσιο στην περίπτωσή σου) κακό θα κάνει στα φυτά σου, μια και θα σου χρωματίσει το νερό και θα μειωθεί η διαπερατότητα, οπότε και θα φτάνει μικρότερη ποσότητα φωτός στα φυτά σου.
οκ !!! οποτε ξεχναω την τυρφη και πορευομαι ετσι προς το παρον ! βεβαια η αληθεια ειναι οτι εχω βαλει 2 φορες μια μικρη ποσοτητα λιπασματος , αλλα εφεξης θα το αποφυγω!!! πραγματικα ειναι τα ζωα μου αργα , απο τη μια εχω αυτο που δεν εχει καμια αλλαγη απ'οταν το εβαλα κι απο την αλλη το κερατοφυλλο εχει γινει ζουγκλα !!! επιπλεον σημερα αλλαξα τη θεση στις κρυπτοκορινες γιατι επεφτε απο πανω το κερατοφυλλο και ειδα οτι μαλλον εχουν μεγαλωσει λιγο οι ριζες , τις οποιες ειχα κοψει κατα τα 2/3 οπως μου ειπε αυτος που μου τις εδωσε. οποτε θα τους βαλω ταμπλετες να παρουν τα πανω τους! και πες μου σε παρακαλω και κατι ακομη ( σορυ που σε ζαλισα) επειδη πειραματιζομαι πολυ για να καταλαβω πως λειτουργει το συστημα και να ειμαι ετοιμη για το 120λιτρο που εχω κατα νου, θεωρεις οτι αν ειχα ψαρια που ζουν σε χαμηλοτερο ph θα επρεπε να χρησιμοποιησω τυρφη? 'η θα υπηρχε αλλος τροπος ? γιατι δε νομιζω να μου αρεσε το νερο σε καθετι αποχρωση ρε γ@##%ο
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 23-02-14, 16:17
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ο άλλος τρόπος (αν και τα δύο μπορούν να χρησιμοποιηθούν συνδυαστικά) είναι ένα φίλτρο αντίστροφης όσμωσης. Πάντως οι ουσίες που απελευθερώνει η τύρφη δε μας εξυπηρετούν μόνο στο να φέρουμε τις παραμέτρους του νερού (όχι μόνο το pH) εκεί που θέλουμε, αλλά είναι χρήσιμες και για τα ίδια τα ψάρια. Και ναι, έμπλεξες με ανθρώπους που το θεωρούν σημαντικό! Αν ήξερες πόσες ώρες κουβέντας μπορούν να βγουν από κάθε απλή σου ερώτηση θα τρόμαζες!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 23-02-14, 17:08
μαρια-ελενη Ο χρήστης μαρια-ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2014
Περιοχή: νεα μακρη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο άλλος τρόπος (αν και τα δύο μπορούν να χρησιμοποιηθούν συνδυαστικά) είναι ένα φίλτρο αντίστροφης όσμωσης. Πάντως οι ουσίες που απελευθερώνει η τύρφη δε μας εξυπηρετούν μόνο στο να φέρουμε τις παραμέτρους του νερού (όχι μόνο το pH) εκεί που θέλουμε, αλλά είναι χρήσιμες και για τα ίδια τα ψάρια. Και ναι, έμπλεξες με ανθρώπους που το θεωρούν σημαντικό! Αν ήξερες πόσες ώρες κουβέντας μπορούν να βγουν από κάθε απλή σου ερώτηση θα τρόμαζες!
εχω πολυ πολυ δρομο μπροστα μου , μην κοιτας που εσεις ειστε παλαιμαχοι , γενικα εχω τρομαξει καθοτι η αγνοια μου ειναι ασυλληπτη!!!! αλλα θελω να ξεκινησω το επομενο απο σωστες βασεις γι 'αυτο και κανω καταχρηση της υπομονης σου .απλως με προβληματιζει που με το τεστ ph της jbl δε μπορω να διακρινω αν ειναι 7,5 'η 8,0 κι εχω διαβασει οτι ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα για ενα ψαρι απ'οτι φαινεται σε μας αυτη η αποκλιση της ταξεως του 0,5 κι αυτο το προβλημα θα το εχω μαλλον επαπειρον. μηπως εχεις να μου προτεινεις κατι αλλο σε τεστ???
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μαρια-ελενη Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω πολυ πολυ δρομο μπροστα μου , μην κοιτας που εσεις ειστε παλαιμαχοι , γενικα εχω τρομαξει καθοτι η αγνοια μου ειναι ασυλληπτη!!!! αλλα θελω να ξεκινησω το επομενο απο σωστες βασεις γι 'αυτο και κανω καταχρηση της υπομονης σου .απλως με προβληματιζει που με το τεστ ph της jbl δε μπορω να διακρινω αν ειναι 7,5 'η 8,0 κι εχω διαβασει οτι ειναι πολυ μεγαλη η διαφορα για ενα ψαρι απ'οτι φαινεται σε μας αυτη η αποκλιση της ταξεως του 0,5 κι αυτο το προβλημα θα το εχω μαλλον επαπειρον. μηπως εχεις να μου προτεινεις κατι αλλο σε τεστ???
Sun Sun HRX-600H ,διαστάσεις 60x34x60 cm με δύο λάμπες ισχύος 30W (2x15W T5) , 123 λιτρα , αυτο σκεφτομαι να παρω , ελπιζω να ειναι καλο , ειναι ??????

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη μαρια-ελενη : 23-02-14 στις 17:08 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 23-02-14, 20:56
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μαρια-ελενη Εμφάνιση μηνυμάτων
Sun Sun HRX-600H ,διαστάσεις 60x34x60 cm με δύο λάμπες ισχύος 30W (2x15W T5) , 123 λιτρα , αυτο σκεφτομαι να παρω , ελπιζω να ειναι καλο , ειναι ??????
Να σου πω την προσωπική μου γνώμη

Προτίμησε κάποιο ενυδρείο με μεγαλύτερο μηκος και μικρότερο ύψος και στα ίδια λίτρα

Το μικρό μήκος που έχει το ενυδρείο που κοιτάς, θα σου περιορίσει τις επιλογές στα ψάρια.
Το μεγάλο ύψος θα σου δημιουργήσει προβλήματα με τα χαμηλά φυτά

Επίσης, πρέπει να δεις τις δυνατότητες που παρέχει το φίλτρο - Τι χώρο για βιολογικό υλικό έχει, τι κυκλοφορία νερού έχει κλπ
Πρέπει να κοιτάξεις και τις επιλογές που σου δίνει το καπάκι ώστε να προσθέσεις ανεμιστηράκια κι ενδεχομένως και ταίστρα (εφόσον απουσιάζεις για σχετικά μεγάλο διάστημα, κυρίως το καλοκαίρι)
Το καλοκαίρι, χωρίς σύστημα ψύξης, θα υπάρχουν θέματα
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 23-02-14, 21:15
μαρια-ελενη Ο χρήστης μαρια-ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2014
Περιοχή: νεα μακρη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σου πω την προσωπική μου γνώμη

Προτίμησε κάποιο ενυδρείο με μεγαλύτερο μηκος και μικρότερο ύψος και στα ίδια λίτρα

Το μικρό μήκος που έχει το ενυδρείο που κοιτάς, θα σου περιορίσει τις επιλογές στα ψάρια.
Το μεγάλο ύψος θα σου δημιουργήσει προβλήματα με τα χαμηλά φυτά

Επίσης, πρέπει να δεις τις δυνατότητες που παρέχει το φίλτρο - Τι χώρο για βιολογικό υλικό έχει, τι κυκλοφορία νερού έχει κλπ
Πρέπει να κοιτάξεις και τις επιλογές που σου δίνει το καπάκι ώστε να προσθέσεις ανεμιστηράκια κι ενδεχομένως και ταίστρα (εφόσον απουσιάζεις για σχετικά μεγάλο διάστημα, κυρίως το καλοκαίρι)
Το καλοκαίρι, χωρίς σύστημα ψύξης, θα υπάρχουν θέματα

Αμαν ... ποσο δικιο εχεις ... σ'ευχαριστω πολυ θα το ψαξω πολυ πριν παρω κατι ! Παντως σ'αυτα τα λιτρα τι κυκλοφορια νερου ειναι καλη? να φανταστεις σ'αυτο το μικρο που εχω το φιλτρακι γραφει οτι οταν δουλευει στην γρηγορη ''σκαλα'' κυκλοφορει 300lt/h σε ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο τι φιλτρο απαιτειται? και επιπλεον ''φωτισε'' με σχετικα με το καπακι , υπαρχουν καπακια που εχουν υποδοχες για ανεμιστηρακια και ταιστρες ??
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 23-02-14, 22:05
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από μαρια-ελενη Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμαν ... ποσο δικιο εχεις ... σ'ευχαριστω πολυ θα το ψαξω πολυ πριν παρω κατι ! Παντως σ'αυτα τα λιτρα τι κυκλοφορια νερου ειναι καλη? να φανταστεις σ'αυτο το μικρο που εχω το φιλτρακι γραφει οτι οταν δουλευει στην γρηγορη ''σκαλα'' κυκλοφορει 300lt/h σε ενα τοσο μεγαλο ενυδρειο τι φιλτρο απαιτειται? και επιπλεον ''φωτισε'' με σχετικα με το καπακι , υπαρχουν καπακια που εχουν υποδοχες για ανεμιστηρακια και ταιστρες ??
700-1000 l/h με ρυθμιζόμενη ροή : Συνήθως συμφέρει ένα εξωτερικό φιλτρο
Με 55-60 ευρώ πλέον βρίσκεις καλά φίλτρα για 100-150 λιτρα ενυδρείο

Το καπάκι πρέπει να το δεις επι τόπου και έχοντας δει κάποιες diy κατασκευές για ψύξη ενυδρείου, να καταλάβεις αν υπάρχει χώρος για να μπουν ανεμιστήρες
Υπάρχουν καπάκια τα οποια στα πλαϊνά σημεία απ τις λάμπες έχουν χώρο για διάφορα. Υπάρχουν άλλα τα οποία δεν βολεύουν. Δυστυχως μονο αν το δεις, θα καταλάβεις

Η ταίστρα που έγραψα πριν, ισως θεωρηθει πολυτέλεια - ωστόσο είναι καλό να την εχεις κι αυτή στο πίσω μέρος του μυαλού σου, ειδικά αν απουσιάζεις για αρκετό καιρό
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-02-14, 23:23
μαρια-ελενη Ο χρήστης μαρια-ελενη δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-02-2014
Περιοχή: νεα μακρη
Μηνύματα: 17
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
700-1000 l/h με ρυθμιζόμενη ροή : Συνήθως συμφέρει ένα εξωτερικό φιλτρο
Με 55-60 ευρώ πλέον βρίσκεις καλά φίλτρα για 100-150 λιτρα ενυδρείο

Το καπάκι πρέπει να το δεις επι τόπου και έχοντας δει κάποιες diy κατασκευές για ψύξη ενυδρείου, να καταλάβεις αν υπάρχει χώρος για να μπουν ανεμιστήρες
Υπάρχουν καπάκια τα οποια στα πλαϊνά σημεία απ τις λάμπες έχουν χώρο για διάφορα. Υπάρχουν άλλα τα οποία δεν βολεύουν. Δυστυχως μονο αν το δεις, θα καταλάβεις

Η ταίστρα που έγραψα πριν, ισως θεωρηθει πολυτέλεια - ωστόσο είναι καλό να την εχεις κι αυτή στο πίσω μέρος του μυαλού σου, ειδικά αν απουσιάζεις για αρκετό καιρό

Σ'ευχαριστω παρα πολυ , με κατατοπισες απιστευτα , θα κοιταξω σε αντιστοιχα θεματα στο φορουμ , σιγουρα θα βρω κατι !!!! καλη συνεχεια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερωτηση για φυτα nikolas34 Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 0 16-04-13 14:40
ερωτηση για φυτα ikaria_jim Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 39 16-12-12 22:11
ερωτηση για φυτα maria1983 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 14-01-10 19:29
ερωτηση για φυτα thu vu Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 25-06-08 14:29
Ερωτηση για φυτα Tetra Αρχάριοι γλυκού νερού 1 27-02-08 14:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06665 seconds with 13 queries