Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-02-10, 16:58
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile απορία για επιλογη κιχλιδας..

γεια σας παιδια.εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρων στην αθηνα και περιμενω να μου το στειλει ο ξαδερφος μου για να το φτιαξω..το φιλτρο το εχω ήδη 3 μηνες να τρεχει στο 60λιτρο οποτε εχει στρωσει θελω να πιστευω..
θα ηθελα να το κανω φυτεμενω και σκευτομουν να βαλω κιχλιδες.
σκεφτομουν αρχικα για κριμπενσις αλλα πιστευω ειναι κριμα σε ολοκληρο ενυδρειο 100 λιτρων μονο 2 ψαρια(+οτι δε θα μπορω να βαλω γαριδες)
και τωρα σκεφτομαι να βαλω είτε ενα δυο ζευγαρια σκαλαρια γνωριζοντας οτι θα ειναι στριμογμενα μιας και το υψος νερου θα ειναι στα 35 εκατοστα με corydoras ή κανενα τετρα είτε κανενα lifalli αλλα δεω δεν εχουμε...
δε θα χρησιμοποιησω οσμωση...θα μαλακωνω το νερο με απινισμένο και αν χρειαζονται και χαμηλότερο ph θα κανω χρήση τύρφης...περιμενω τις αποψεις σας..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-02-10, 18:02
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Μιμη σε 100 λιτρα (και ισως και λιγοτερα τα καθαρα) ξεχνας 2 ζευγαρια σκαλαρια...
ενα ζευγος μονο του σαν γεννηστρα μπορεις να το εχεις....και παλι λιγο στριμοκ**α γιατι ειναι μικρο το υψος...αν βαλεις 2 ζευγαρια και γεννησουν..θα γινει μεσα Τρωικος πολεμος!
τα λιφαλιλι εχουν παρομοια συμπεριφορα με τα κριμπς οποτε παλι δε θα βαλεις γαριδες και θα εχεις μονο "2 ψαρακια" οπως λες...
και 2 ψαρακια ομως μαζι με μερικα dither fishes μια χαρα θα ειναι σε ενα φυτεμενο...

απο εκει και περα ειναι πολυ καλη λυση για κογχυλο-κιχλιδες τανγκανικα..αλλα εσυ θελεις φυτεμενο...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-02-10, 18:33
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Post

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
2 ψαρακια ομως μαζι με μερικα dither fishes μια χαρα θα ειναι σε ενα φυτεμενο...
Πάνο μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος???δηλαδή να μας προτείνεις ψαράκια???ενδιαφέρομαι άμεσα καθώς θέλω να ξεκινήσω ένα 120άρι ή 180άρι αρκετά φυτεμένο με ένα ζευγάρι ή ένα χαρεμάκι κιχλιδες νοτίου αμερικής περί το 10 εκατοστά και ένα κοπάδι(νέον,αρλεκίνους,καρδινάλιους...)γι αυτό έλεγα για απιστοαλλά διάβασα ότι σε τόσα λίτρα τα νέον πχ θα είναι μονίμως στρεσαρισμέναοπότε έχεις να προτείνεις κάτι???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-02-10, 18:50
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μίμης Εμφάνιση μηνυμάτων
γεια σας παιδια.εχω ενα ενυδρειο 100 λιτρων στην αθηνα και περιμενω να μου το στειλει ο ξαδερφος μου για να το φτιαξω..το φιλτρο το εχω ήδη 3 μηνες να τρεχει στο 60λιτρο οποτε εχει στρωσει θελω να πιστευω..
θα ηθελα να το κανω φυτεμενω και σκευτομουν να βαλω κιχλιδες.
σκεφτομουν αρχικα για κριμπενσις αλλα πιστευω ειναι κριμα σε ολοκληρο ενυδρειο 100 λιτρων μονο 2 ψαρια(+οτι δε θα μπορω να βαλω γαριδες)
και τωρα σκεφτομαι να βαλω είτε ενα δυο ζευγαρια σκαλαρια γνωριζοντας οτι θα ειναι στριμογμενα μιας και το υψος νερου θα ειναι στα 35 εκατοστα με corydoras ή κανενα τετρα είτε κανενα lifalli αλλα δεω δεν εχουμε...
δε θα χρησιμοποιησω οσμωση...θα μαλακωνω το νερο με απινισμένο και αν χρειαζονται και χαμηλότερο ph θα κανω χρήση τύρφης...περιμενω τις αποψεις σας..
Βάλε 1 ζευγάρι κριμπς μαζί με 3-4 ξιφοφόρους, κινούνται σε διαφορετικά στρώματα, δεν μαλώνουν και θα γεμίσει το ενυδρείο χρώμα και κίνηση.
Με πολλά φυτά, τζάβα και κερατόφυλλο και καμιά σπηλιά, θα γεννούν ταυτόχρονα και απροβλημάτιστα, ακόμη και σε νερό βρύσης.
Για σκαλάρια είναι μικρό και κυρίως χαμηλό το ενυδρείο και πρέπει να μαλακώνεις αρκετά το νερό, ούτως ή άλλως ξέχνα τις γαρίδες.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-02-10, 19:14
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Μιμη τα εχουμε πει και απο κοντα, πιστευω θα ,μπορουσες να πας σε κοινονικο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-02-10, 20:54
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

οποτε τις γαριδες τις κρατω στο 60αρι και το 100 δε θελω να το κανω κοινωνικο .θα προτιμουσα κχλιδες..γι αυτο μαλλον θα κανω την επιλογη του κωστα αλλα πανο αν μπορουσες να μου εξηγησεις τι ενοεις λεγοντας "dither fishes"...
τελικα θα βαλω κριμπς και θα δω ποιο αλλα ψαρι θα ταιριαζει μαζι του(οπως ξυφοφοροι) και θα αρχησω σιγα σιγα να δω απο που θα τα προμηθευτο μιας και εδω δεν εχει τιποτα..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-02-10, 22:28
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μίμης Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε τις γαριδες τις κρατω στο 60αρι και το 100 δε θελω να το κανω κοινωνικο .θα προτιμουσα κχλιδες..γι αυτο μαλλον θα κανω την επιλογη του κωστα αλλα πανο αν μπορουσες να μου εξηγησεις τι ενοεις λεγοντας "dither fishes"...
τελικα θα βαλω κριμπς και θα δω ποιο αλλα ψαρι θα ταιριαζει μαζι του(οπως ξυφοφοροι) και θα αρχησω σιγα σιγα να δω απο που θα τα προμηθευτο μιας και εδω δεν εχει τιποτα..
Έχω να σου δώσω κι από τα δύο, αλλά μ' αυτό το ψωφόκρυο και τις μεταφορικές να κάνουν 2-3 μέρες για την παράδοση
(το δοκιμάσαμε με σαλιγκάρια και φυτά), δεν το ρισκάρω και δεν το συνιστώ σε κανέναν, δεν έχει πάνω από 10% να πετύχει.
Μόνο αν τα πάρει κάποιος γνωστός σου και φύγει σφαίρα για το αεροδρόμιο (ή έστω για το λιμάνι).
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-02-10, 23:08
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Μίμης Εμφάνιση μηνυμάτων
οποτε τις γαριδες τις κρατω στο 60αρι και το 100 δε θελω να το κανω κοινωνικο .θα προτιμουσα κχλιδες..γι αυτο μαλλον θα κανω την επιλογη του κωστα αλλα πανο αν μπορουσες να μου εξηγησεις τι ενοεις λεγοντας "dither fishes"...
τελικα θα βαλω κριμπς και θα δω ποιο αλλα ψαρι θα ταιριαζει μαζι του(οπως ξυφοφοροι) και θα αρχησω σιγα σιγα να δω απο που θα τα προμηθευτο μιας και εδω δεν εχει τιποτα..
Dither fish From Wikipedia, the free encyclopedia

The term dither fish refers to an arbitrary group of aquarium fish used by cichlid keeping aquarists to reduce innate timidity in some species of cichlids (Barlow, 1967). The technique relies on the ability of cichlids in an aquarium to use the behaviour of other fish species as a measure of environmental security (Loiselle, 1979). Good dither fish are typically schooling species such as Danio spp., barbs and some tetra species.
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-02-10, 23:19
Το avatar του χρήστη Μίμης
Μίμης Ο χρήστης Μίμης δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-05-2009
Περιοχή: Μυτιλήνη(Λέσβος)
Μηνύματα: 787
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Μίμης
Smile

ok πανο σε ευχαριστω για τη βοηθεια...τωρα κωστα ξερεις οντως ποσο θα ηθελα τα ψαρακια μιας και γνωριζω πως δεν υπαρχει περιπτωση να βρω εδω κριμπς(απο ξυφοφορους κατι γινεται)αλλα εχεις απολυτο δικιο.με τοσο κρυο και ασχημο καιρο δε ειναι οτι καλυτερο..και να ειχα και κανενα γνωστο θεσ/νικη καλα θα ηταν
αντε θα δουμε κατι μπορει να γινει..
θα μου τα φερεις καλυτερα εσυ για να ερθεις να γνωρισεις και το μερος μας εδω να δεις και τα ενυδρεια μας..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-02-10, 23:22
Το avatar του χρήστη yannakis
yannakis Ο χρήστης yannakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 595
Προεπιλογή

τα κριμπενσις δεν θελουν πιο μαλακο νερο η οχι?
γιατι και εγω το σκεφτομαι για τα μουλτις μιας και θα ηθελα λιγο
πιο ενεργα ψαρια και χρωματιστα..
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 12-02-10, 15:39
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλο ειναι να μην ειναι τοσο σληρο το νερο των κριμπς...
προσαρμοζονται και αναπαραγονται....αλλα ενα μετριο νερο ειναι καλυτερο γιαυτα αποτι το πολυ σκληρο που συνηθως εχουμε....

γιαννακη καμια σχεση τα κριμπς με τα μουλτι..η συμπεριφορα και ο τροπος ζωης..ειναι εντελως διαφορετικα και δε μπορεις να τα συγκρινεις....καταληγεις τι σε κεντριζει πιο πολυ. ενα ζευγαρι να μεγαλωνει μωρα αναμεσα σε φυτα? η μια αποικια που εξαπλωνεται σε κελυφη?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 12-02-10, 15:43
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνο μπορείς να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος???δηλαδή να μας προτείνεις ψαράκια???ενδιαφέρομαι άμεσα καθώς θέλω να ξεκινήσω ένα 120άρι ή 180άρι αρκετά φυτεμένο με ένα ζευγάρι ή ένα χαρεμάκι κιχλιδες νοτίου αμερικής περί το 10 εκατοστά και ένα κοπάδι(νέον,αρλεκίνους,καρδινάλιους...)γι αυτό έλεγα για απιστοαλλά διάβασα ότι σε τόσα λίτρα τα νέον πχ θα είναι μονίμως στρεσαρισμέναοπότε έχεις να προτείνεις κάτι???
Πανοοοο!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 12-02-10, 15:59
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

εχει διαφορα αν τελικα το ενυδρειο ειναι 120αρι ή 180αρι οπως επισης και οι διαστασεις του.
εχω ενα ενυδρειο 90λιτρα με μηκος 120....και ενυδρειο 180 λιτρα με μηκος 1 μετρο..καταλαβαινεις ποσο διαφορετικα μπορω να τα χειριστω...
σε 180λιτρα παντως δε νομιζω οτι τα απιστο θα μπορουσαν να στριμωξουν ευκολα ενα ψαρακι καθως τα λιτρα ειναι αρκετα ωστε να ξεφυγει...απο εκει και περα βεβαια πρεπει να πω οτι ποτε δεν ειχα απιστο για να δω ποσο επιθετικα ειναι και τι εμβελειας περιοχη προστατευουν...
καλυτερα θα σου πουν γνωμη οσοι κρατησαν απιστο..
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 20-02-10 στις 14:23
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 12-02-10, 17:55
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Το ενυδρείο θα είναι της γνώστης γερμανικής εταιρίαςδεν θέλω μόνο απιστο!!!δεν αποκλείω αλλά ψάρια!!!αλλά έχεις να μου προτείνεις κάποιους συνδιασμούς???
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 12-02-10, 23:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δε μας λες ομως λιτρα και διαστασεις....αλλο 120 κι αλλο 180...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 13-02-10, 13:22
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

το 120λιτρο 81 x 36 x 50 εκ
το 180λιτρο 101 x 50 x 41 εκ
μπορεις να μου πεις προτασεις για το καθενα??να δω τα ψαρακια και να επιλεξω??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 13-02-10, 17:23
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
το 120λιτρο 81 x 36 x 50 εκ
το 180λιτρο 101 x 50 x 41 εκ
μπορεις να μου πεις προτασεις για το καθενα??να δω τα ψαρακια και να επιλεξω??
το πρωτο ενυδρειο για 80 εκατοστα μηκος εχει πολυ υψος (50 εκ) οποτε θα εβαζα ψηλα ξυλα και σε συνδυασμο με ευκολα φυτα θα εκανα ενα βιοτοπικο δυτικης αφρικης με κριμπς ή λιφαλιλι....ειτε κεντρικης αμερικης με 1 ζευγος fire mouth ή convict και οτι φυτα επετρεπαν να υπαρχουν.
και οσο για το 2ο...αν το πλατος ειναι 50 και το υψος 40 σημαινει οτι εχει μεγαλο εμβαδο οποτε θα εβαζα τανγκανικες.....πολλες πετρες και κελυφη και ειτε μια αποικια σταπερσι ή οσελατους...ειτε μια αποικια μουλτι μαζι με ενα ζευγος τζουλι.
αν ομως το υψος ειναι 50 και το πλατος 40 τοτε λογω υψους θα εβαζα σκαλαρια...
αυτοι οι συνδιασμοι μου αρεσουν...αλλα περι ορεξεως...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 13-02-10, 19:09
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

50 υψος!!!γιουπιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιιι!!!!!θα βαλω σκαλαρια!!!!!!!κατα το καλοκαιρι μαλλον θα το αρχισω που θα εχω και πολυ χρονο να ασχολουμαι...θα ψαξω αρκετα το aquascape...θα γινει τελειο!!!!σ ευχαριστω!!!μου εφτιαξες τη μερα!!!!
-------------------------
ποσα???μπορω να βαλω και μερικους αρλεκινους???
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prospathw : 13-02-10 στις 19:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 14-02-10, 00:47
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
ποσα???μπορω να βαλω και μερικους αρλεκινους???
σε αυτα τα λιτρα θα κρατουσα ενα ζευγαρι μονο του και θα ασχολιομουν με αναπαραγωγη....εχουν υπεροχη συμπεριφορα ως γονεις!
(οπως οι περισσοτερες κιχλιδες)
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-02-10, 09:45
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

καπως ετσι το φανταζομαι.. http://www.youtube.com/watch?v=ynj1GwBFoCg
αν γινοταν να βαλω και καρδιναλιους..αλλα αφου λες μονο ενα ζευγαρι οκ..κατι ξερεις παραπανω απο εμενα!πολλα παραπανω βασικασαν setup πως σου φαινεται?
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αναγνωριση κιχλιδας Dimis Malawi 11 15-01-10 17:11
ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΗ ΚΙΧΛΙΔΑΣ rasbora Malawi 6 19-06-08 22:52
αναγνωριση κιχλιδας.... kanarini Malawi 6 30-05-08 15:47
αναγνωριση κιχλιδας.... kanarini Malawi 9 08-03-08 22:38
Aναγνωριση Κιχλιδας. Τασος Καρβεντουζης Άλλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 42 21-05-07 10:35

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06797 seconds with 13 queries