Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Caridina

Γαρίδες του γένους Caridina Amano, Sulawesi, CRS, Tiger, Bee, Green, Red nose κλπ

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #121  
Παλιά 14-06-10, 15:40
Το avatar του χρήστη Red crystal
Red crystal Ο χρήστης Red crystal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2009
Περιοχή: Κορυδαλλο
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Κανε το Vivarium
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #122  
Παλιά 14-06-10, 15:44
Το avatar του χρήστη Singha
Singha Ο χρήστης Singha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2009
Περιοχή: Αθήνα Παπαγου
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

το εχω σκεφτει. δεν μαρεσει..

θα βαλω κανα zebra nerite.
Απάντηση με παράθεση
  #123  
Παλιά 07-08-10, 15:56
birgin Ο χρήστης birgin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2010
Περιοχή: kerkyra
Μηνύματα: 90
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην birgin Send a message via Skype™ to birgin
Προεπιλογή αμανο ????

ενω ειχα 5 αμανο πηρα χτες αλλες 2 ...μου εκανε εντυπωση το χρωμα ....αυτες ειναι πιο γαλακτερες και ροζ .....ενω η αλλες που εχω...γριζοπες να το πω.??...καπος ετσι...
θα ανεβασώ φωτο...να μου πητε αν ειναι αμανο η ειδος υβριδικο...που αν ειναι πιθανον θα εχω γεννες...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010047.JPG
Εμφανίσεις:  292
Μέγεθος:  84,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010048.JPG
Εμφανίσεις:  286
Μέγεθος:  81,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  06650 (1).jpg
Εμφανίσεις:  271
Μέγεθος:  66,7 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #124  
Παλιά 07-08-10, 15:58
birgin Ο χρήστης birgin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2010
Περιοχή: kerkyra
Μηνύματα: 90
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην birgin Send a message via Skype™ to birgin
Προεπιλογή ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από birgin Εμφάνιση μηνυμάτων
ενω ειχα 5 αμανο πηρα χτες αλλες 2 ...μου εκανε εντυπωση το χρωμα ....αυτες ειναι πιο γαλακτερες και ροζ .....ενω η αλλες που εχω...γριζοπες να το πω.??...καπος ετσι...
θα ανεβασώ φωτο...να μου πητε αν ειναι αμανο η ειδος υβριδικο...που αν ειναι πιθανον θα εχω γεννες...
δεν φαίνεται αλλα εχουν αρκετο ροζ....!!! στις εσωτερικές γραμμες...και μπροστά...στο κεφαλι...
Απάντηση με παράθεση
  #125  
Παλιά 07-08-10, 17:11
Το avatar του χρήστη Singha
Singha Ο χρήστης Singha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2009
Περιοχή: Αθήνα Παπαγου
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

θελεις αλμυρο νερο για να ζησουν τα νεογνα των αμανο.
Απάντηση με παράθεση
  #126  
Παλιά 08-08-10, 00:36
birgin Ο χρήστης birgin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2010
Περιοχή: kerkyra
Μηνύματα: 90
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην birgin Send a message via Skype™ to birgin
Προεπιλογή ναι το ξερω αυτο...

ναι το ξερω αυτο...
αλλο ρωτησα...ειχα διαβασει οτι υπαρχουν αμανο...που δεν ειναι αμανο αν και μιαζουν υπερβολικα...και ειπα να ανεβασω φωτο γιατη η πρωτες με την δευτερες που πηρα δεν μιαζουν και τοσο...οσο άφορα το χρώμα...αν ειναι ιμιαιμες !!! τοτε θα γενησουν στο γλυκο νερο ...απο οσο εχω διβασει σε αλλο ποστ...
η ερωτησει ειναι" ειναι αμανο γνησιες η οχι?''

υ.γ τι εκανες με τους μονομαχους σου τελικα?
Απάντηση με παράθεση
  #127  
Παλιά 08-08-10, 01:33
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δεν υπαρχουν amano γαριδες ημιαιμες ουτε υβριδικες. Ενα ειδος ειναι προς το παρον (Caridina multidentata), απλα συνανταται σε μεγαλη εξαπλωση στην απω ανατολη και ΝΑ Ασια και πιθανον να εχει καποιες μορφες διαφορετικες.
To 99,99% των αμανο που ερχονται στα μαγαζια ειναι πιασμενες απο μια συγκεκριμενη ορεινη περιοχη της Taiwan.
Το διαφορετικο χρωμα των γαριδων σου , ειναι αποτελεσμα της προσαρμογης στο νεο περιβαλλον και προερχεται κυριως απο στρες. Σε λιγες μερες που θα εγκλιματιστουν στο νεο τους σπιτι θα αλλαξουν χρωμα και θα γινουν ιδιες με τις αλλες.
Απάντηση με παράθεση
  #128  
Παλιά 08-08-10, 02:01
birgin Ο χρήστης birgin δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-06-2010
Περιοχή: kerkyra
Μηνύματα: 90
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην birgin Send a message via Skype™ to birgin
Προεπιλογή οκ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπαρχουν amano γαριδες ημιαιμες ουτε υβριδικες. Ενα ειδος ειναι προς το παρον (Caridina multidentata), απλα συνανταται σε μεγαλη εξαπλωση στην απω ανατολη και ΝΑ Ασια και πιθανον να εχει καποιες μορφες διαφορετικες.
To 99,99% των αμανο που ερχονται στα μαγαζια ειναι πιασμενες απο μια συγκεκριμενη ορεινη περιοχη της Taiwan.
Το διαφορετικο χρωμα των γαριδων σου , ειναι αποτελεσμα της προσαρμογης στο νεο περιβαλλον και προερχεται κυριως απο στρες. Σε λιγες μερες που θα εγκλιματιστουν στο νεο τους σπιτι θα αλλαξουν χρωμα και θα γινουν ιδιες με τις αλλες.
οκ...θα προσπαθησο να βρω καποιο ποστ...για ενα τυπο που εκανε αναπαραγωγες σε γλυκο νερο...με αμανο....και τοτε καποιος του ειπε ολα αυτα που γραφω.....ετσι για την ιστορια..αν το βρω το ανεβαζω.....

σε ευχαριστο πολυ raven...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από birgin Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ...θα προσπαθησο να βρω καποιο ποστ...για ενα τυπο που εκανε αναπαραγωγες σε γλυκο νερο...με αμανο....και τοτε καποιος του ειπε ολα αυτα που γραφω.....ετσι για την ιστορια..αν το βρω το ανεβαζω.....

σε ευχαριστο πολυ raven...

χαχαχαχα... απιστευτο!!!!το βρηκα ! και μαντεψε τι ....
ειναι δικο σου!!!
http://www.aquatek.gr/vb/showpost.ph...02&postcount=1

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη birgin : 08-08-10 στις 02:01 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #129  
Παλιά 26-08-10, 22:37
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή Amano shrimp η κατι αλλο?

Χθες και σημερα επισκευθηκα 2 πετ σοπ αρκετα γνωστα.Και τα 2 ειχαν ενυδρεια με γαριδες.Το πρωτο ηταν το πετ σιτι το οποιο εγραφε εξω απο ενα ενυδρειο amano shrimp.Ναι μεν ειχε μεσα αμανο αλλα ειχε και μερικες με μια ελαφρια γαλαζια αποχρωση και μια ξεκαθαρα γαλαζια προς το μπλε.Σημερα παλι πηγα σε ενα πετ σοπ επι της βουλιαγμενης(δεν θυμαμαι ονομα) και ειχε σε ενα ενυδρειο αμανο και μερικες γαλαζιες και μια μπλε.Τελικα τι ειναι?Υπαρχουν αμανο με γαλαζια αποχρωση η ειναι blue pearl η blue tiger?
-------------------------
Κατι σαν αυτη: http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...w=1280&bih=804
__________________
Φιλικα Φώτης!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη fotis_k : 26-08-10 στις 22:37 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #130  
Παλιά 26-08-10, 22:45
Το avatar του χρήστη 6981giwrgos
6981giwrgos Ο χρήστης 6981giwrgos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-04-2010
Περιοχή: ΚΕΡΚΥΡΑ
Μηνύματα: 487
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Χθες και σημερα επισκευθηκα 2 πετ σοπ αρκετα γνωστα.Και τα 2 ειχαν ενυδρεια με γαριδες.Το πρωτο ηταν το πετ σιτι το οποιο εγραφε εξω απο ενα ενυδρειο amano shrimp.Ναι μεν ειχε μεσα αμανο αλλα ειχε και μερικες με μια ελαφρια γαλαζια αποχρωση και μια ξεκαθαρα γαλαζια προς το μπλε.Σημερα παλι πηγα σε ενα πετ σοπ επι της βουλιαγμενης(δεν θυμαμαι ονομα) και ειχε σε ενα ενυδρειο αμανο και μερικες γαλαζιες και μια μπλε.Τελικα τι ειναι?Υπαρχουν αμανο με γαλαζια αποχρωση η ειναι blue pearl η blue tiger?
-------------------------
Κατι σαν αυτη: http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...w=1280&bih=804
αν ειναι σαν και αυτη στο λινκ ειναι αμανο.
__________________
φιλικα Γιωργος...



ΕΙΜΑΙ ΑΝΟΡΘΟΓΡΑΦΟΣ ΚΑΙ ΣΕ ΟΠΟΙΝ ΑΡΕΣΕΙ..
Απάντηση με παράθεση
  #131  
Παλιά 27-08-10, 01:24
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Οταν ειναι στρεσσαρισμενες , συχνα παιρνουν γαλαζια αποχρωση. Μολις τις παρεις και τις βαλεις σε ενυδρειο με χαλικι, κρυψωνες κλπ σε 2-3 μερες παιρνουν τα φυσικα τους χρωματα.
Απάντηση με παράθεση
  #132  
Παλιά 27-08-10, 14:51
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οπως το λεει ο raven, παρατηρειστε οι κατοχοι ρεντ τσερυ τι συμβαινει οταν τις πακεταρετε σε σακουλες για να τις δωσετε...οι διαφανες γινονται καμια φορα εντελως μπλε.
το εχουν δει πολυ συγχομπιστες που πηραν απο μενα γαριδες. εντυπωσιακο ε??
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #133  
Παλιά 21-12-10, 14:18
Vaggos Ο χρήστης Vaggos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή Amano...στη στερια..επιβίωσε??

Λοιπόν καταρχήν δε γράφω βλακείες ούτε έχω όρεξη να κάνω πλάκα. Ειλικρινά όμως είμαι σοκαρισμένος. Επίσης δεν είμαι άσχετος από βιολογία και τις βασικές γνώσεις της.

Εδώ και καιρό έχω βάλει ένα ζευγάρι kribensis στο ενυδρείο. Αρχικα το θυληκο κρυβόταν και έτσι δεν υπήρχε επιθετικότητα του αρσενικού προς τα αλλα είδη (iriatherina). Εδιωχνε όμως συνέχεια τις 2,3 amano που είχαν μείνει (είχα πολλές πριν δεν μπόρεσα να τις βγάλω όλες) και 2,3 επίσης red cherry. Όταν πλέον το ζευγάρι έκανε φωλιά και γέννησε, η επιθετικότητα αυξήθηκε. Αρχισα με λύπη μου να βρίσκω γαρίδες στο πάτωμα, "ξεραμένες".

Εδώ και κάποιο καιρό σταμάτησα να τις κοιτάω στο ενυδρείο, πιστεύοντας ότι δυστυχώς είχαν εξαλειφθει (πχ είχαν ψοφήσει και τις έφαγε το apple snail). Χθες το μεσημέρι, κοιτάζοντας στο πάτωμα του δωματίου μου, είδα κάτι να περπατάει κανονικά. Νόμιζα ότι ήταν κατσαρίδα -που δεν έχω δει ποτέ σπίτι μου. Περπατούσε αργά, όχι γρήγορα όπως αυτές. Ανατριχιάζω που το γράφω. Πλησιάζω και είδα κάτι που πραγματικά έμοιαζε πολύ με amano. Πραγματικά φρίκαρα. Το παρατηρησα για λίγα δευτερόλεπτα και μετά το σκότωσα. Ηταν διαφανές, έμοιαζε σε όλα με amano, και όσο κι αν είχα τρομάξει δεν ξεχνάω τη χαρακτηριστική "ουρα" που είχε όπως η amano, με τα 2,3 "φυλλαρακια" που έχει. Δεν βρισκόταν σε κάποιο βρεγμενο σημείο του πατώματος, ήταν στεγνή και ζωντανή και ειλικρινά περπαταγε.

Δεν ονειρεύτηκα, και δεν παίρνω ναρκωτικά.

Πριν τρελλαθώ, πείτε μου. Ξέρετε κάποιο έντομο που να ταιριάζει στην περιγραφή;
Γνωρίζω ότι μια πιθανή μετάλλαξη είναι μάλλον αδύνατη όπως και η επιβίωση.(αναπνοή; θερμοκρασίας διατροφή Επίσης οι άλλες γαρίδες έχουν βρεθεί νεκρές στο πάτωμα. Αλλά δεν μπορώ να ξεχάσω τη σοβαρή ομοιότητα με amano.

Εκανα μια αναζήτηση στο internet και βρήκα αυτό.

http://www.socalaquascapers.com/foru...ead.php?t=4747

και τίποτα άλλο σχετικό.
Γνωρίζοντας τις ανύπαρκτες (?) πιθανότητες να έχει γίνει κάτι τέτοιο, απλά πείτε μου αν ξέρετε κάποιο έντομο σχετικό ή κάτι.. Παρακαλώ μόνο σοβαρές απαντήσεις, και ξαναλέω ότι δεν έχω διάθεση να μπαίνω και να γράφω σαχλαμάρες για να προκαλέσω.
Απάντηση με παράθεση
  #134  
Παλιά 21-12-10, 15:00
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Ειδικά για τις Amano εχουν ακουστεί παρόμοιες ιστορίες, που τις βρίσκουν μακρια 10 μέτρα απο τα ενυδρεία, μονο 1-2 φορες έχω ακουσει να ειναι ζωντανες, όλες τις άλλες ψοφιες και κουλουριασμένες. Είναι πιθανόν όμως να πήδηξε, γι αυτο να μην τις αφήνεις σε ανοιχτο ενυδρείο.

Επίσης, θα μπορουσε να είναι κατάσκοπος των Prawn της φυλής που προσγειώθηκε στο Johanesburg στο District 9 και να σκεφτονται να καταλάβουν την γη.
Απάντηση με παράθεση
  #135  
Παλιά 21-12-10, 15:07
Vaggos Ο χρήστης Vaggos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Φίλε μου οντως είναι παρανοϊκό το θέμα, λογικό να κάνεις πλάκα και γενικά που να το πω και να με πιστέψουν. Αυτό που λέω είναι ότι αυτή περπάταγε κανονικά -σαν κατσαρίδα- δε χοροπήδαγε πχ όπως έχω δει να συμβαίνει. Επίσης όταν τη σκότωσα, φάνηκε ότι είχε πολύ νερό στο σώμα της. Τι να πω ρε παιδιά, όταν λέμε έχω φρικάρει.. Γιατί πραγματικά έδειχνε να είναι στο ...περιβάλλον της και περπαταγε κανονικά, όχι να πεις ότι μόλις είχε πηδήξει έξω και τη βρήκα να παλεύει σε μια λιμνούλα νερό ας πούμε.

Το ενυδρείο δεν είναι ακάλυπτο ποτέ, έχει δύο ανοίγματα για τα καλώδια φίλτρου κ θερμοστάτη απ'όπου και οι απώλειες.
Απάντηση με παράθεση
  #136  
Παλιά 21-12-10, 15:08
Το avatar του χρήστη myronlas
myronlas Ο χρήστης myronlas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-08-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Οχι φίλε δεν είσαι τρελλός.

Γυρνώντας ένα πρωί στο σπίτι από τη δουλειά βρήκα τη γαρίδα στο πάτωμα στο υπνδωματιό μου, ενώ το ενυδρείο είναι στο σαλόνι. Με λίγα λόγια προχώρησε γύρω στα 4 μέτρα τον διάδρομο. Είχε πάνω της χνούδια και τρίχες που είχε μαζέψει από την πορεία της στο πάτωμα.

Δε ξέρω πόσες ώρες μπορεί να ήταν εκτός του ενυδρείου, καθώς όπως σου είπα έλειπα για δουλειά.

Πήγα να την πιάσω νομίζωντας οτι είναι ψόφια, αλλά τίναξε την ουρά της, οπότε την έπιασα την έριξα στην απόχη, την ξέπλυνα στη βρύση και μπλουμ στο ενυδρείο. Είχε φύγει η μία κεραία της και είχαν σπάσει λίγο τα φτεράκια της που έχει πίσω στην ουρά.

Η γαρίδα είχε περάσει ενα διάστημα φρίκης, αλλά συνήλθε, έβγαλε καινούργια κεραία και έφτιαξε η ουρά της, και είναι μια χαρά και από συμπεριφορά και από υγεία. Έχουν περάσει 2 μήνες από τότε σίγουρα, και δεν έχει ξαναδοκιμάσει να βγεί
Απάντηση με παράθεση
  #137  
Παλιά 21-12-10, 15:11
Το avatar του χρήστη Eric
Eric Ο χρήστης Eric δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-03-2010
Περιοχή: Νίκαια
Μηνύματα: 214
Προεπιλογή

Μου εχει συμβει στο παρελθον με αμανο και την ειχα βρει ψοφια σε αλλο δωματιο μετα απο Σαββατοκυριακο. Δεν ξερω ποση ωρα κρατηθηκε ζωντανη.
Παντως το πιο πιθανο ειναι να πηδηξε εκεινη την στιγμη και απλα να μην την εβλεπες μεσα στο ενυδρειο τις προηγουμενες μερες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #138  
Παλιά 21-12-10, 15:11
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Είδατε???
Εγω σας τα'λεγα οτι είναι κατασκοποι των Prawn!!!!!

Απάντηση με παράθεση
  #139  
Παλιά 21-12-10, 15:12
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Ναι οι amano μπορούν να περπατήσουν κάποια μέτρα στο πάτωμα! Πόσα μέτρα δεν ξέρω! Όταν είχα μερικές στο ενυδρείο μου έτυχε σε κάποια αλλαγή νερού να βρεθεί μια μαζί με την απόχη στο πάτωμα. Μια χαρά βγήκε από εκεί και ξεκίνησε για βόλτα στο σαλόνι. Βέβαια δε πήγε μακρυά, γιατί την πήρα χαμπάρι και την ξαναέβαλα στο ενυδρείο...
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #140  
Παλιά 21-12-10, 15:19
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Κουφάθηκα, ήξερα ότι τα σαλιγκάρια αντέχουν αρκετά εκτός νερού, αλλά δεν είχα ιδέα για τις αμάνο, πάω να κλείσω το ενυδρείο τους.
Κι εσύ βρε Βάγγο ήταν ανάγκη να τη σκοτώσεις?? Αλλά πάνω στον πανικό σου θα μου πεις κι αφού σου φάνηκε και για κατσαρίδα...
Απάντηση με παράθεση
  #141  
Παλιά 21-12-10, 15:19
Vaggos Ο χρήστης Vaggos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-08-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Με είχε πάρει ο ύπνος λίγο πριν και έτσι όπως την είδα όταν σηκώθηκα τρελλάθηκα. Χθές όλη την ώρα κοίταζα στο πάτωμα μη βγει καμιά άλλη

Τη σκότωσα ο μάπας.. (τώρα το συνειδητοποίησα).
Όπως και να χει τέρμα οι amano για μένα, ήταν τραυματική εμπειρία.
Απάντηση με παράθεση
  #142  
Παλιά 21-12-10, 15:19
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

Ειχα και εγω ενα παρομοιο περιστατικο αλλα με αστακουδακι,ονομα δεν ξερω.το ειχα βρει στο μπαλκονι ζωντανο πηγαινοντας να παρω ξυλα για το τζακι.στην αρχη το περασα για σκορπιο αλλα μετα καταλαβα οτι ηταν αυτο.το ξεπλυνα και το ξαναεριξα στο ενυδρειο.εσβησα τα φωτα και παραφυλαξα μηπως και το δω να ξαναφευγει..και μετα απο λιγη ωρα εκανα και δευτερη αποποιρα να φυγει αλλα τελευταια στιγμη το τσακωσα..
Απάντηση με παράθεση
  #143  
Παλιά 21-12-10, 15:31
Το avatar του χρήστη kotsokk
kotsokk Ο χρήστης kotsokk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-09-2010
Περιοχή: Πα-ντου :p
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Μια εκ των γαρίδων μου που μοιάζει με amano αλλά μάλλον είναι wild red cherry έχει πηδήξει έξω μερικές φορές και κουνιόταν μετά την ξαναέβαλα μέσα και κολυμπούσε κανονικά.
Απάντηση με παράθεση
  #144  
Παλιά 31-03-11, 06:12
plakitsas Ο χρήστης plakitsas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 09-03-2011
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 27
Προεπιλογή Πορτοκαλοκόκκινη amano shrimp

Γεια σας, έχω 10 amano στο ενυδρείο μου, το τελευταίο διάστημα βλέπω μία από αυτές να αρχίζει να γίνεται πορτοκαλί...
Σήμερα είναι ολόκληρη πορτοκαλί και αυτή την στιγμή που την βλέπω δεν πολύ κουνιέται κιόλας...

Έχει κανείς ιδέα τι μπορεί να συβαίνει στην γαριδούλα μου???
Απάντηση με παράθεση
  #145  
Παλιά 31-03-11, 09:42
Το avatar του χρήστη amangos
amangos Ο χρήστης amangos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-06-2007
Περιοχή: Aθήνα, ¶λιμος (Καλαμάκι)
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

Μήπως έχει δυσκοιλιότητα?
Απάντηση με παράθεση
  #146  
Παλιά 31-03-11, 15:43
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

red fire cherry τις ονομαζουν κοινως και ας πουμε οτι ειναι ενα καλυτερο grade απο red cherry με πιο εντονα χρωματα.

Στην αγορα (δηλαδη σε pet) της απλες red cherry κυμαινονται απο 1-2 ευρω και η red fire μπορεις να βρεις και με 4.

Να ευχεσαι να παρουν ολες τετοιο χρωμα...

Συνηθως ειναι και θυληκες και λιγο μεγαλυτερες απο τις αλλες.

Φιλικα..
Απάντηση με παράθεση
  #147  
Παλιά 31-03-11, 15:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

μια δικια μου αμανο ειχε γινει πορτοκολι...οταν εγινε νεκρη!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #148  
Παλιά 31-03-11, 15:50
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
μια δικια μου αμανο ειχε γινει πορτοκολι...οταν εγινε νεκρη!
μια φωτο και να ζητησεις τα λεφτα σου πισω που αλλαζουν και χρωματα οποτε τους καπνησει..
-------------------------
Δεν πολυ κουνιεται μπορει να γινετε μεγαλυτερη και αλλαζει εξωσκελετο, συνηθως τις ωρες που αλλαζουν τον εξωτερικο σκελετο τους σταματανε να κουνιουνται και ζαρωνουν "παιζουν" με τα ποδια τους πανω στο σωμα τους μεχρι να ολοκληρωθει η φαση αυτη.

Καλα πως τα γραφω ετσι ο ατιμος,, μου φενεται θα παω να γραψω καμια ερωτικη νουβελα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kifinas : 31-03-11 στις 15:50 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #149  
Παλιά 31-03-11, 16:46
Το avatar του χρήστη kotsos83
kotsos83 Ο χρήστης kotsos83 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-12-2009
Περιοχή: Ξανθη
Μηνύματα: 434
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kifinas Εμφάνιση μηνυμάτων
red fire cherry τις ονομαζουν κοινως και ας πουμε οτι ειναι ενα καλυτερο grade απο red cherry με πιο εντονα χρωματα.

Στην αγορα (δηλαδη σε pet) της απλες red cherry κυμαινονται απο 1-2 ευρω και η red fire μπορεις να βρεις και με 4.

Να ευχεσαι να παρουν ολες τετοιο χρωμα...

Συνηθως ειναι και θυληκες και λιγο μεγαλυτερες απο τις αλλες.

Φιλικα..
Amano εχει το παιδι,οχι red cherry.
__________________

Κώστας-Ξάνθη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #150  
Παλιά 31-03-11, 18:14
Το avatar του χρήστη kifinas
kifinas Ο χρήστης kifinas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-01-2003
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ - Αγ. Δημήτριος -Μπραχαμι
Μηνύματα: 480
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kifinas
Προεπιλογή

τι κανει η νυστα..

sorry.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέματα σχετικά με αναπαραγωγή Amano. yannis Γαρίδες του γένους Caridina 223 06-03-16 22:03
Θέματα σχετικά με συγκατοίκους Amano. panos73 Γαρίδες του γένους Caridina 73 30-08-15 09:02
Γενικές πληροφορίες για Tropheus MiziGr Tanganyika 6 14-07-15 08:03
γενικές πληροφορίες για πολλά κ διάφορα PETS polykarpos Ιστοσελίδες στο Internet 10 08-02-15 22:52
Θέματα σχετικά με τη θερμοκρασία Apollwnas Γαρίδες του γένους Neocaridina 78 19-01-13 18:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11494 seconds with 14 queries