Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-02-12, 02:52
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή Σας παρακαλω....βοηθεια!

Οπως βλεπετε, ειμαι εντελως καινουργιος στο forum σας, και ισως να μην εχω καν...θεση εδω. Χρειαζομαι ομως την βοηθεια σας, και υστερα απο πολλες αναζητησεις στο νετ, ηρθα σε σας και ελπιζω οτι μπορειτε να με συμβουλεψετε: Λοιπον... πριν 3 μερες, η δικια μου, ειχε την ιδεα να μου κανει δωρο 2 χρυσοψαρα. Δεν εχω ιδεα απο ψαρια, ουτε απο ενυδρεια και τετοια. Η μονη μου επαφη με αυτα, ειναι οποτε τυχει να τα δω καπου και απλα να τα χαζευω. Τι να τα κανω τωρα αυτα τα κακομοιρα; Τα λυπαμαι αφανταστα ετσι οπως ειναι τωρα. Ειναι μεσα σε ενα κουτακι, οχι πανω απο 1 λιτρο νερο. Ουτε να στριψουν δεν μπορουν... Σκεφτηκα να τους παρω ενα μεγαλυτερο σπιτακι, αλλα ειδα οτι δεν ειναι ευκολη διαδικασια, δεν αρκει απλα να το παρεις, θελει γνωσεις, ψαξιμο, κοπο και πολυ μερακι, και φυσικα χρημα. Απο αυτα διαθετω μονο ελαχιστο απο ολα. Η μονη λυση που μπορω να σκεφτω, ειναι να τα βαλω σε μια γυαλα. Ξερω...οτι κανεις δεν συμφωνει με αυτη την ιδεα. Αλλα πιστευω οτι θα ειναι εστω και λιγο καλυτερα απο κει που βρισκονται τωρα. Αν θελει και μπορει καποιος να μου δωσει μερικες συμβουλες...τι γυαλα να παρω; μπορω να βαλω εκει καποιο φιλτρο;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-02-12, 03:25
savvas27 Ο χρήστης savvas27 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2011
Περιοχή: Σαμοθρακη
Μηνύματα: 186
Προεπιλογή

φιλε μου καλησπερα και καλως ορισες.Πρεπει να κανεις κατι αμεσα γιατι η αμμωνια μεσα σε τοσο λιγο χωρο και χωρις φιλτρο θα ανεβει πολυ.Αν θελεις να ασχοληθεις οντως υπαρχουν λυσεις φθηνες ακομα και καποια παιδια στο φορουμ που εχουν να σου δωρισουν ενα μικρο ενυδρειο και ενα φιλτρο τουλαχιστον για αρχη.Ωστοσο στα ψαρακια σου πρεπει να κανεις συχνες αλλαγες νερου για να αντιμετωπισεις προσορινα την αμμωνια η να τα φιλοξενησουν σε καποιο πετ για λιγες μερες.
__________________

CMAS-ΕΟΥΔΑΤΚ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-02-12, 04:37
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εγω θα σου προτεινω κατι πιο οικονομικο και ευκολο...αγοραζεις ενα φιλτρακι φθηνο σαν αυτο http://petcumulus.com/index.asp?page...id=2163,επειτα αγοραζεις και ενα κουτι αποθηκευτικο διαφανο απο το ΙΚΕΑ σχετικα μεγαλο σε διαστασεις(Το εχουν χρησιμοποιησει αρκετοι φιλοι εδω μεσα για να κανουν λιμνη μεσα στο σπιτι..)..κατοπιν..εφοδιαζεσαι με μπολι απο καποιο χομπυστα για να ετοιμασεις το φιλτρακι σου,τοποθετεις το κουτι με νερο σε θερμοκρασια 20-23 βαθμους σε σημειο που να μην κινδυνευει ,και θετεις σε λειτουργια το φιλτρακι..σιγα σιγα θα βαλλεις τα χρυσοψαρα μεσα κ απο κει και περα θα τηρεις εβδομαδιαιες αλλαγες νερου....επισης να εφοδιαστεις με αντιχλωριο (seachem prime προτεινω) το οποιο καλο ειναι να χρησιμοποιεις και τωρα..μεχρι τοτε κανε προσεκτικα αλλαγη του νερου στα ψαρια κ βαλτα καπου καλυτερα....αυτα για την ωρα...αν εχεις απορια σε αυτα που γραφω πες και θα σε διαφωτισω αυριο που θα εχω περισσ.χρονο.
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-02-12, 05:23
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Σας ευχαριστω παιδια για τις αμεσες απαντησεις σας, αλλα εχω καποιες...ενστασεις! Δεν θελω να μου δωρισει καποιος ενυδρειο, στην αναγκη να παω να παρω ενα, αλλα ποιο; τι χωρητικοτητα να εχει; τι φιλτρο; θελει και θερμοστατη; Θα μπορω να τα βαλω αμεσα μεσα ή πρεπει να περασουν 2-3 βδομαδες μεχρι να στρωσει; αν ναι, μεχρι τοτε που να τα εχω; Νερο τους αλλαζω μερα παραμερα. Σε πετ δεν τα δινω γιατι που ξερω εγω μετα αυτα που θα μου δωσουν αν ειναι τα ιδια...(οχι οτι εχει και την μεγαλυτερη σημασια δηλ...)
Το φιλτρο μονο που μου προτεινες φιλε platy εχει 60 κατι ευρω...Και πως θα διατηρησω την θερμοκρασια σους 20-23 βαθμους; Και ενταξει, που θα βρω μπολι τωρα, δεν ειμαι και καιρο στο φορουμ ωστε να με ξερει και κανεις...
Θα ηθελα αν γινεται να μου πειτε μια...ολοκληρωμενη λυση για τα κακομοιρα. Την τριτη που θα εχω ελευθερο χρονο, σκεφτομαι να κατεβω κεντρο Αθηνα, να δω τι μπορω να αγορασω. Αλλα να ειμαι και λιγο κατατοπισμενος, μην μου δωσουν οτι βλακεια θελουν...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-02-12, 12:23
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

η πιο οικονομικη λυση ειναι αυτη που σου προτεινε ο Platy με το δοχειο.αποκει και περα,μιλαμε για ενυδρειο κανονικο.προσφατα ειχε το καρφουρ ενυδρειο 80 λιτρα γυρω στα 60-70 ευρω.αυτο ειναι το πιο οικονομικο νομιζω αν το εχουν ακομα σε προσφορα.θα χρειαστεις ομως φιλτρο για το συγκεκριμενο γιατι ειναι μουφα αυτο που εχει αν δεν κανω λαθος.με ενα μικρο εσωτερικο μπορεις να κανεις δουλεια στα 80 λιτρα.θα βρεις και αρκετα πιο φτηνο απο 60 ευρω που να ειναι καταλληλο.τα χρυσοψαρα γινονται μεγαλα,ζουνε αρκετα χρονια και ειναι ρυπογονα ψαρια.αναλογα το ειδος του χρυσοψαρου,θελουνε απο 30 και πανω λιτρα το καθε ενα.αφου παρεις ενυδρειο και φιλτρο θα πρεπει να βαλεις μια αγγελια εδω μεσα στις αγγελιες.θα γραψεις οτι ζητας μπολι και την περιοχη σου,ωστε να βρεθει καποιος να σου δωσει μπολι τσαμπα.δε χρειαζεται να εισαι καιρο στο φορουμ για να σε βοηθησει καποιοςθα σου ελεγα να σου δωσω εγω,αλλα μολις τωρα εδωσα σε αλλον αποδω μεσα,πριν μιση ωρα και πρεπει να δυναμωσει παλι γιατι εδωσα και υλικα.και δεν εχεις και φιλτρο ακομα,οποτε...

ταισμα οσο τα εχεις εκει που τα εχεις τωρα,καθολου ως απειροελαχιστο.μισο φυλλαρακι στο καθενα μερα παρα μερα και αλλαγες τακτικες στο νερο.2-3 φορες τη μερα με νερο αποχλωριομενο(με αντιχλωριο,κατα προτιμηση seachem prime)και ιδια θερμοκρασια νερου οσο μπορεις.δυστυχως η ευτυχως,δεν υπαρχει κατι πιο "ευκολο".
το πιο ευκολο απολα και να γλυτωσεις και τα εξοδα ειναι να πας να δωσεις τα ψαρια σε ενα πετσοπ,και αν καποια στιγμη αποφασισεις να ασχοληθεις πιο "οργανωμενα" να ξεκινησεις πιο σωστα με ενυδρειο κανονικο κλπ.

διαβασε και τα υπομνηματα στους αρχαριους εδω για να καταλαβεις τα βασικα και τι λαθη εχεις κανει.οι περισσοτεροι εδω μεσα ετσι ξεκινησαμε οπως εσυ, η εστω με χιλια λαθη,αλλα δεν ξερω ποση ορεξη εχεις να ασχοληθεις,γιαυτο στα λεωοτι αλλη απορια εχεις,ρωτα
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-02-12, 17:31
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Αυτό που πρέπει να κάνεις άμεσα, είναι η αγορά ενός ενυδρείου 80 λίτρων ή και μεγαλύτερο και να ζητήσεις επίσης άμεσα ζωντανή βιολογία από κάποιο φίλο από το φόρουμ. Όλο και κάποιος θα υπάρχει από την περιοχή σου.

Τα υπόλοιπα θα τα μαθαίνεις σιγά-σιγά...

Για την ώρα όσα σου ανέφερα πιο πάνω. Ούτε τεστ, ούτε μετρήσεις. Είναι βέβαιο ότι οι συνθήκες δεν είναι καλές, από κάθε άποψη.

Από εμένα, καλή διαμονή, καλό διάβασμα και υπομονή!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 18-02-12, 19:55
Το avatar του χρήστη janickrules
janickrules Ο χρήστης janickrules δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2011
Περιοχή: ημαθία
Μηνύματα: 1.364
Προεπιλογή

αυτα που σου λεει ο inthepond!
μονο "βρωμια" απο αλλο φιλτρο χρειαζεσαι για την ωρα και τα υπολοιπα σιγα-σιγα!

μην αγχωνεσαι!
δεν ειναι τοσο δυσκολο οσο νομιζεις!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 18-02-12, 21:42
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

φιλαρακι δεν ξερω τι εγινε και μπηκε αλλο λινκ..εγω παντως αυτο εννοουσα εδω http://petcumulus.com/index.asp?page=product&pid=2605 να κανεις καποια εξοδα...αλλα απο οτι ειδα πηγα να σε τρελανω ..>με λιγα λογια κ εγω και τα αλλα παιδια σου ειπαμε τι θα κανεις...πορευσου αναλογα τωρα....
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 18-02-12, 22:43
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Πράγματι, επείγει η αγορά του φίλτρου, το μπόλιασμα του (άν δεν δώσουμε στους νέους σε ποιούς θα δώσουμε ? αφού αυτοί το έχουν ανάγκη...) και το μεγάλο κουτί που θα είναι φθηνο υποθέτω για αρχή. Οταν εξοικονομήσεις κάποια χρήματα, πάρε ένα 80 λιτρο ενυδρείο φθηνό και θα χρησιμοποιησεις το φίλτρο που ήδη θα έχεις απο πριν μπολιασμένο. Αν βέβαια βρείς φθηνό 80λιτρο απο τώρα, ακόμη καλλίτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-02-12, 02:10
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Παιδια σας υπερ -ευχαριστω ολους σας ( και τον φιλο που μου εστειλε πριβε μνμ) για οσα μου λετε αλλα...
Ωραια και καλα οσα μου λετε, αλλα για καποιον που θελει να ασχοληθει και οχι για μενα που ξαφνικα βρεθηκα με 2...μωρακια που ναι μεν ειναι αξιολατρευτα αλλα...
Αν ηταν αλλος στην θεση μου, μπορει να τα...πετουσε ή να τα αφηνε εκει που ειναι, να ψοφουσαν καποια στιγμη και να ελεγε οτι λενε ολοι, οτι δεν ζουν πολυ κλπ-κλπ
Αν τα δωσω σε πετσοπ, αυτοι λογικα θα τα πουλησουν οποτε δεν ειναι λυση και αυτο...
Αν ηταν πιο απλα τα πραγματα, οκ να δινα π.χ. 50-60 ευρω να τους επαιρνα ενα σπιτακι, αλλα εδω θελει ολοκληρη μελετη το πραμα, ενυδρειο με 60-80 λιτρα τουλαχιστον χωρητικοτητα, καλο φιλτρο, μπολι (που ακομα δεν εχω καταλαβει τι ειναι...), χαλικα-φυτα-τροφες-αντιχλωρια-μετρησεις νερου, κι ενα σωρο αλλα που μπορει να μην τα ξερω...
Η φιλη μου λεει, να τα βαλουμε μεσα σε μια γυαλα, αλλα και αυτο με στεναχωρει...
Η λυση του platy, μαλλον μου δειχνει ενδιαφερουσα αλλα κι εκει δεν εχω καταλαβει πολλα. Απο το ικεα τι κουτι δηλ. να παρω; ενα μεγαλο και διαφανο; αν ειναι κατι τετοιο, το παιρνω απο αλλου, να μην τρεχω εκει δηλ. περιπου τι χωρητικοτητα να χει; (απορια ιλιθια: δεν υπαρχει κινδυνος να πηδηξουν εξω; ) Και φιλτρο; αυτο που προταθηκε μπορω να το βρω πουθενα...κοντα; (αθηνα μενω) Δεν χρειαζεται τπτ αλλο μεσα; π.χ. χαλικι...Επισης αυτο με το μπολι με αγχωνει...πως να το βρω και πως να το βαλω, εδω δεν ξερω καλα-καλα τι μορφη εχει, με αλλο τροπο δεν γινεται; Και αλλαγη νερου πως θα την κανω; θα κουβαλαω τον κουβα στο μπανιο; Δεν ξερω, μου φαινονται ολα αυτα πολυ...δυσκολα!
Αν καταληξω κατι σε στυλ γυαλας, εχετε καμια συμβουλη να μου δωσετε;
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-02-12, 03:18
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μην πελαγωνεις..ειναι ολα απλα και ευκολα...ακουσε με ...το κουτι..ειναι αποθηκευτικο κουτι... ...αυτος ειναι ο τυπος του ...αυτο ειναι 60χ40χ48..υπαρχουν πολλες διαστασεις.εσυ θα κοιταξες να ειναι και βαθυ και πλατυ και μακρυ...(οσο το μεγαλυτερο τοσο το καλυτερο....(η φωτο ειναι ενδεικτικη απλα να καταλαβεις τι λεω)....επειτα..το φιλτρο..ΝΑΙ εννοειται οτι υπαρχουν πολλα μαγαζια στην αθηνα..απλα εγω σου στειλα το λινκ για να καταλαβεις τι να βαλλεις....μπορεις να ριξεις μια ματια στο πετσιτυ για φθηνα φιλτρακια....παρε ενα που να γυριζει περιπου 400-600l/h ..μετα....για το μπολι..διαβαζεις εδω...http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934...θα σου δωσει ΔΩΡΕΑΝ καποιος συνχομπιστας.....χαλικι...δεν χρειαζεσαι αμεσα..πολλα ενυδρεια με χρυσοψαρα δεν εχουν υποστρωμα..(λεγονται bare bottom)..φυτα τα τρωνε τα περισσοτερα..ισως αργοτερα καποια anubias sp. ...μετρησεις νερου απαραιτητη αμμωνιας-νιτρωδων-νιτρικα..για αρχη σιγουρα καποιος συνχομπιστας μπορει να σε βοηθησει αν δνε μπορεις να αγορασεις να τις κανετε μαζι....αντιχλωριο σου προτεινα και εγω και τα αλλα παιδια..ειναι το πιο οικονομικο.....τροφη..μια-δυο βασικες ...δεν ειναι πολυ ακριβες......και ξαναλεω μην πελαγωνεις..τα ψαρακια ειναι μικρα ακομα..και το καταλυμα αυτο για ''προσωρινο'' ειναι μια χαρα..



οσο για τις αλλαγες....θα χρησιμοποιεις ενα κουβα σφουγγαρισματος για να βγαζεις το νερο(ειτε με μεγαλη κανατα,ειτε με λαστιχο =συγκοινωνουντα δοχεια= ) και για να το γεμιζεις ενα κουβα καθαρα και μονο για χρηση τετοια ο οποιος δεν εχει ερθει ποτε σε επαφη με χημικα(χλωρινες κλπ)....αυτα για την ωρα..διαβασε καλα και οτι δνε καταλαβε ξαναρωτα το..οταν προβεις στην αγορα..θα στα πουμε πιο αναλυτικα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 19-02-12, 04:06
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.
Απο τη στιγμη που πιανεις τον εαυτο σου να τα χαζευεις ... εδω ειναι η θεση σου.
Λοιπον για να μη παιδευεσαι, τα χρυσοψαρα δεν εχουν πολλες απαιτησεις παρα μονο χωρο (δλδ μπολικο νερο) και φιλτρο αναλογο.

Προτεινω να παρεις ενα σετ κομπλε και να ξενοιασεις.
Αυτο ειναι ενα ενυδρειο juwel Rekord 800
http://www.juwel-aquarium.de/en/rekord.htm?cat=1193
ακομα καλυτερα το rio 125, ακομα καλυτερα το 180, και ακομα καλυτερα το 240
http://www.juwel-aquarium.de/en/rio.htm?cat=6
(αν τα ψαρια ειναι common ή comet γινονται πιο μεγαλα απο τα Fancy ειδη, οποτε παρε απο το 240 και πανω)

Εχει το επιπλο του, εσωτερικο φιλτρο και θερμαντηρα (που δεν πολυχρειαζεται, το ρυθμιζεις σε μια μικρη θερμοκρασια 18-20C σε περιπτωση που ειναι πολυ κρυο το δωματιο που ειναι το ενυδρειο).
Θα χρειαστεις επιπλεον ενα βυθιζομενο θερμομετρο (προτεινω το Sera precision) και απο αυτο θα τσεκαρεις θερμοκρασια (οχι απο το θερμαντηρα).
Αν θελεις να ειναι κυριλε βαζεις και διασκοσμηση:
αμμο μεχρι 1mm (χιλιοστο) παχος, σκουροχρωμη,
καμια πετρουλα.
και απο φυτα μονο ανουμπιες ειναι σιγουρες οτι δεν θα τις φανε και ειναι πανευκολα φυτα χωρις απαιτησεις.

Κοιτα και τα ακομα πιο οικονομικα anubias ενυδρεια (ενυδρειο και επιπλο μονο, βλεπουμε ξεχωριστα για φιλτρο)

Αλλαγη νερου για αρχη καθε 7-15 μερες το 30% και αναλογα πως θα παει βλεπουμε. (θα τα πουμε για τις αλλαγες δεν ειναι δυσκολο)
Οσο πιο πολλα ψαρια τοσο πιο πολυ βρωμιζει το νερο.
Γι'αυτο κανονισε την πορεια σου αν δεν θελεις να ασχολεισαι πολυ με συχνες αλλαγες νερου.
Μπορεις να βαλεις και ενα ποθο (φυτο) στο ενυδρειο με τις ριζες του μεσα στο νερο και τα φυλλα εκτος. (βοηθαει στον καθαρισμο του νερου).

Το καλοκαιρι αφηνεις λιγο ανοιχτο το καπακι και τοποθετεις ανεμιστηρακι να χτυπαει την επιφανεια του νερου (ή κανεις κατασκευη με ανεμιστηρακια απο PC)

ΒΑΣΙΚΟ μην ταιζεις καθολου μεχρι να βρεις ακρη.
Αν ταισεις πρεπει να βρεις τροπο να καθαριζει το νερο απο δηλητηρια που δεν βλεπεις με γυμνο ματι (αμμωνια ΝΗ3 και νιτρωδη ΝΟ2).

Kαθε αρχη και δυσκολη, μετα θα σου φαινεται παιχνιδακι και θα απολαμβανεις μονο

(αν ειμαστε κοντα αν θελεις μπορω να σε βοηθησω)
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 19-02-12, 04:54
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Φιλε delta66 σε ευχαριστω και για την προθυμια σου, αλλα κυριως για τον κοπο που κανεις κι εσυ οπως και τα αλλα παιδια, που μου δινουν λυσεις, αλλα αυτα τα ενυδρεια που μου προτεινεις πρεπει να εχουν πανω απο 200 ευρω χωρις την βαση, κι αν προσθεσω και τα αλλα...μπιχλιμπιδια τοτε ξεφευγω πολυ, δεν ειμαι για τετοια εξοδα...
Τα ψαρακια μαλλον δεν ειναι fancy, αυτο τελικα δεν ειναι και οτι το καλυτερο...
Σκεφτομαι να ακολουθησω την λυση του...κουτιου προσωρινα. Κατι σαν αυτο που εβαλα στα συνημμενα κανει; ( 57χ39χ28 ) Τα ψαρακια δεν εχουν φοβο, να πηδηξουν εξω; Φανταζομαι οτι θα το εχω ανοιχτο απο πανω ε; Αληθεια το φως δωματιου ή η ...ηχορυπανση τα ενοχλει αραγε; για να ξερω που θα μπορω να το τοποθετησω...
Οποιο φιλτρο 400-600αρι παρω, θα στερεωνεται στο κουτι αυτο; το ζηταω σαν εξωτερικο;
Σε ενα τετοιο κουτι, περιπου καθε ποτε θα πρεπει να αλλαζω νερο και τι ποσοστο αυτου;
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  500_500_2011_3_28_10_54_10.jpg
Εμφανίσεις:  384
Μέγεθος:  6,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 19-02-12, 08:03
Το avatar του χρήστη manolischania
manolischania Ο χρήστης manolischania δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-11-2010
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 758
Προεπιλογή

Μην πετάξεις λεφτά από βιασύνη , υπάρχουν ενυδρεία μπόλικα με χαμηλές τιμές και στα μαγαζιά η άνοιξε μια αγγελία για τις διαστάσεις που σε ενδιαφέρει .
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 19-02-12, 15:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ακομα και το πλαστικο απο ΙΚΕΑ θα ειναι καλυτερο απο γυαλα ή μικροτερο ενυδρειο και μπορεις να το κανεις στολιδι αν θελεις.
Νομιζω ομως οτι εχει μεχρι 60 λιτρα.
Και τα ψαρια γινονται μεγαλα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 19-02-12, 15:55
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Εχει των 60 λίτρων με 6 ευρω και 100 λίτρων με 20 νομίζω. Και έχουν και το πλαστικό καπάκι τους, οπότε δεν έχεις φόβο να πηδηξουν. Απλα θα πρεπει να το κόψεις λίγο για να περνάνε καλώδια κτλπ.

Πιστευω οτι σε 100 λίτρα θα είναι καλα για αρκετό ακομα καιρό!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 19-02-12, 16:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν εχει 100 θα ειναι μια χαρα.
Ισως θα θελει ομως ενισχυση για να μη πιτσικαρει.
Καπακι δεν ειναι απαραιτητο πιστευω.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 19-02-12, 17:11
Το avatar του χρήστη Efh
Efh Ο χρήστης Efh δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2010
Περιοχή: αθηνα αργυρουπολη
Μηνύματα: 544
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Efh
Προεπιλογή

εγω παντως στα καρφουρ ειδα ενυδρειο 80 λιτρα
και μαλλον ειναι φθηνη και καλη λυση
απο κει και περα αφου ο φιλος μας αποφασισε ετσι
παλι καλα!
που δεν τα πεταξε σε καμια γυαλα!!!
εμενα το δικα μου γινονται σιγα σιγα γομαρακια και μαλλον θα πρεπει καποια στιγμη να παρω κατι παραπανω απο 125 λιτρα......
παντως αν μπορεσεις ανεβασε καμια φωτο να τα χαζεψουμε και μεις οι λατρεις τους!!!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 20-02-12, 01:05
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Θα παω μαλλον σημερα σε ενα πετ καπου στην μεσογειων, που ακουσα καλα λογια για αυτο να δω τι μπορω να παρω απο κει. Θα κοιταξω για φιλτρο 400-600 και για αντιχλωριο. Χρειαζεται να παρω τπτ αλλο; Θα ψαξω και για κουτι βεβαια. Αν παρακαλεσω στο πετ, αυτοι δεν θα μπορουν να μου δωσουν μπολι; Ετσι χοντρικα, αν ολα πανε καλα, ποσα περιπου χρειαζονται ανα μηνα για την συντηρηση τους;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-02-12, 01:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Κοιτα εδω για φιλτρο.
Το στελνουν γρηγορα και εχουν καλες τιμες.
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...fID=&show=rows

Μπολι μη παρεις απο πετσοπ. Αρρωστιες κλπ

Βαλε αγγελια και γραψε περιοχη σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-02-12, 01:57
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ναι το χαζευω τωρα αυτο το e-shop, εχει ποικιλια απο οτι μπορω να καταλαβω. Αλλα επειδη δεν εχω ιδεα, θελω πρωτα να δω το φιλτρο πως ειναι, για να δω και πως θα στερεωθει στο κουτι, και δεν ξερω αν κανει το εσωτερικο ή εξωτερικο. Οκ για μπολι θα ψαξω απο δω. Τι αλλο απαραιτητο χρειαζεται να παρω;
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-02-12, 03:17
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

α)το εσωτερικο φιλτρο εχει 4 βεντουζες και στερεωνεται στο κουτι-ενυδρει...ψαξε για internal aquarium filter sto youtube για να καταλαβεις ....β)μπολι οτι σου ειπε ο σπυρος γ)χρειαζεσαι ΑΝΤΙΧΛΩΡΙΟ (προτεινω seachem prime ετσι λεγεται)....επισης ΤΕΣΤ ΝΕΡΟΥ ..*σου ειπα τι να κανεις αν δεν διαθετεις στο ποστ μου παραπανω..αλλιως αγοραζεις για ΝΗ3 ΝΟ3 ΝΟ2 ...αυτα ειναι τα πιο βασικα... ....
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-02-12, 07:48
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Μια φωτο που τραβηξα πριν λιγο... Τι να δεις βρε Εφη...μαυρα χαλια...
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0750.jpg
Εμφανίσεις:  1584
Μέγεθος:  42,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-02-12, 08:26
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Φίλε καλημέρα και από εμένα.

Μέχρι να κάνεις όλα τα πιο πάνω που σου είπαν τα παιδιά, το νερό στο κουτάκι να το αλλάζεις κάθε μέρα ΟΛΟ! (προσπάθησε η θερμοκρασία του νέου να είναι η ίδια με του παλιού..όσο γίνεται)

Πάρε σήμερα το αντιχλώριο που σου είπε ο πλάτυ και ρίχνε στο νερό πριν ξαναβάλεις τα ψαράκια σου μέσα. (λίγο περισότερο από την καθορισμένη δόση είναι καλύτερα όσο δεν έχεις φίλτρο)

Αν χρειαστεί να ταϊσεις (που δεν το βλέπω αναγκαίο αν θα κινηθείς άμεσα για αγορά), τάισε (πολύ λίγο) και άλλαξε όλο το νερό μετά από κανένα 10-15λεπτο.

¶ντε καλή αρχη....και έγω έτσι ακριβώς ξεκίνησα! Με τη διάθεση που έχεις...σε λίγα χρόνια σε βλέπω για άλλα....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-02-12, 09:26
Το avatar του χρήστη KenJiNx
KenJiNx Ο χρήστης KenJiNx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-12-2011
Περιοχή: Καβάλα
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Μέχρι να κάνεις τις κατάλληλες αγορές, πέτα το κουτάκι και βάλε τα ψάρια ΧΩΡΙΣ το χαλικι σε ένα μπολ κουζίνας.. Αν σε αφήσει ο δαίμονας(της κουζίνας)
Κάθε μεγάλο μπολ είναι προφανώς μεγαλύτερο από το πλαστικό σου κουτάκι.. :P

Καλύτερα το μπολ να 'χει ουδέτερο χρώμα.. όχι έντονο..
+ όλα αυτά που είπαν τα παιδιά πάνω..
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-02-12, 11:55
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Καλα μου παιδια αρχιζω και απογοητευομαι... Αλλα μου λεει ο ενας, αλλα ο αλλος... Εκτιμω και σεβομαι ολων τις γνωμες, αλλα επειδη ειμαι ασχετος με αυτα, δεν ξερω τι να ακολουθησω...
Το νερακι τους τελικα να το αλλαζω ολο ή κατα τα 2/3; Αν τα βαλω σε ταπερ υπαρχει περιπτωση να πηδηξουν ή παιζεται αυτο; Το αντιχλωριο να το παρω σημερα, αλλα απο που; Να ψαξω ολη την Αθηνα; Να ταισω λιγο; Τι λιγο δηλ; Αλλος λεει 1-2 φυλαρακια το καθενα, αλλος μισο το καθενα, αλλος 2-3 το καθενα. Πηγα σε ενα πετ το πρωι, μου πανε να βαλω αεραντλια (τι ειναι τουτο παλι; ) Μου πανε οτι ενα ενυδρειο των 30 λιτρων μια χαρα θα τα φιλοξενησει...Οταν τους ειπα για μπολι, με κοιταγανε σαν εξωγιηνο...Αλλος μου λεει οτι το φιλτρο που προταθηκε πιο πανω δεν κανει, γιατι εχει πολυ μικρο χωρο για βιολογικο υλικο και δεν προκειται να κανει δουλεια, και κανεις δεν μου λεει αν αυτο το φιλτρο θα σταθει σε πλαστικο κουτι ή θα χρειαστει να το κραταω εγω... Αλλος λεει οτι θελουν 30 λιτρα το καθενα, αλλος λεει οτι θελουν 50 λιτρα, μετα ακουω για 120λιτρα και για τα δυο. Μου προταθηκε εξωτερικο φιλτρο, που μολις το ειδα στο νετ, τρομαξα, αυτο ειναι ολοκληρο μηχανημα! Αλλος μου λεει οτι ειναι απαραιτητα τα τεστ νερου, αλλος μου λεει να τα ξεχασω. Αλλος λεει οτι αμα ζουνε σε μικρο σχετικα χωρο δεν μεγαλωνουν, τοτε γιατι να τα βαλω σε μεγαλο και να γινουν σαν ...κουτσομουρες; Να τα βαλω σε εναν μετριο χωρο ας πουμε και να μην μεγαλωσουν και πολυ....
Σαφως και δεν την λεω σε κανεναν φιλο εδω
Απλα νοιωθω τοσο πελαγωμενος που μου ρχεται να μπω εγω στο κουτι τους και να βγαλω αυτα εξω
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-02-12, 13:28
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μην πελαγωνεις.καταρχην μπορεις να διαβασεις τα υπομνηματα στους αρχαριους και στα χρυσοψαρα.θα τα βρεις εδω στις αντιστοιχες κατηγοριες.

ολα αυτα που σου λενε εδω μεσα βρισκονται αναλυτικα στα υπομνηματα.
οσο για το μεγεθος του δοχειου,μην "κολας" στα νουμερα.απλα εχε στο νου σου οτι οσο πιο πολλα λιτρα τοσο πιο καλα.αυτο ισχυει για ολα τα ψαρια αλλα για τα χρυσοψαρα λιγο παραπανω γιατι σου ειπα,ζουνε πολλα χρονια,ειναι ρυπογονα, και μεγαλωνουνε αρκετα σε μεγεθος.

μπορεις να παρεις ενα δοχειο και να τα βαλεις αλλα φυσικα θα υπαρχουνε προβληματα πρακτικα ισως, που θα πρεπει να λυθουνε με πατεντες κλπ.ισως και οχι.για μενα,αν προκειται να δωσεις λεφτα για φιλτρο,δοχειο κλπ,ειναι καλυτερα να παρεις ενα ενυδρειακι 80λιτρο,τουλαχιστον.εσυ αποφασιζεις.

επισης μην εμπιστευεσαι τα πετσοπ και πολυ.εδω μεσα οι περισσοτεροι ασχολουνται με το χομπυ γιατι το αγαπανε.στα πετσοπ θελουν να πουλησουν(οι περισσοτεροι τουλαχιστον).

η αλλαγες που σε μπερδευουνε ως προς το μεγεθος τους,εχουν να κανουν με το ποσο καθαρο θαναι το νερο για τα ψαρια.οσο λιγοτερα λιτρα ειναι τοσο πιο ευκολα θα βρωμιζει και θα δημιουργειται αμμωνια που ειναι τοξικη για τα ψαρια.αυτο αντιμετωπιζεται με το φιλτρο που αναλαμβανει τον καθαρισμο του νερου,και μηχανικα(απο ορατα σκουπιδια κλπ)και βιολογικα, με την υπαρξη βακτηριων που καταναλωνουν την αμμωνια και τα παραγωγα του κυκλου του αζωτου που δημιουργουνται απτην αφαγωτη τροφη και τα αποβλητα των ψαριων.

αν δεν υπαρχει το φιλτρο η αυτο δεν ειναι στρωμενο(δες τα υπομνηματα) το νερο παραμενει βρωμικο,δημιουργειται αμμωνια κλπ,τα ψαρια δηλητηριαζονται και πεθαινουν.

στο μικρο δοχειο που τα εχεις τωρα,καταλάβαινεις ποσο απιβαρυνεται το νερο και κατα συνεπεια και τα ψαρια.ειναι σαν να σε βαζουν εσενα να ζησεις σε ενα δωματιο 2χ2(η μαλον 1χ1) με μια τουαλετα που δεν καθαριζεται ποτε

οποτε οσο πιο τακτικα αλλαζεις το νερο(παντα με προσθηκη αντιχλωριου) τοσο καλυτερα για τα ψαρια.οταν υπαρχει φιλτρο στρωμενο και αρκετα λιτρα νερου,αυτες τις αλλαγες τις κανουμε μια φορα τη βδομαδα σαν "ρουτινα".

για μενα το καλυτερο,αν θες πραγματικα να σχοληθεις και να τα κρατησεις ειναι να παρεις ενα ενυδρειακι 80λιτρο(σου ειπα για το καρφουρ και την προσφορα του,στη χειροτερη περιπτωση).αν δε μπορεις,ειτε γιατι δεν εχεις χρονο η ορεξη ειτε λογω οικονομικων(απολυτα κατανοητο)το καλυετρο ειναι ειτε να τα χαρισεις εδω μεσα σε καποιον ειτε και να τα πουλησεις ακομα,ειτε να τα πας πισω στο πετσοπ.τουλαχιστον εκει θα υπαρχει η πιθανοτητα να τα παρει καποιος που θα μπορει να τα προσεξει.αυτα φιλικα

αν αποφασισεις να τα κρατησεις,τοτε βοηθεια αποδω και οχι μονο, θα εχεις οση θες
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-02-12, 14:12
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλα μου παιδια αρχιζω και απογοητευομαι... Αλλα μου λεει ο ενας, αλλα ο αλλος...
Εχεις δικιο.
Ομως, δεν υπαρχει ενας σωστος τροπος μονο αντιμετωπισης μιας ενυδρειακης "καταστασης".
Υπαρχουν επιλογες, κακες, μετριες και καλες.
Και ο καθενας τις προσδιοριζει αναλογα τις εμπειριες του και μαλιστα στο δικο του ενυδρειου, επιλογες που σε ενα αλλο ενυδρειο (ιδιως με αλλα ψαρια) να ηταν κακες ή μετριες)
Εγω θα σου γραψω τι ξερω απο την πλευρα μου, και απο εκει και μετα οι επιλογες ειναι δικες σου.

Στο θεμα της αναπτυξης των ψαριων, η επιλογη "τα βαζω σε μικρο χωρο για να μη μεγαλωσουν πολυ" ειναι κακη.
Κι αυτο γιατι οταν δεν μεγαλωνουν οσο πρεπει για το ειδος ψαριου που ειναι, σημαινει οτι κατι δεν παει καλα.
Συγκεκριμενα το ψαρι μενει μικρο απ'εξω αλλα τα εσωτερικο του οργανα συνεχιζουν να μεγαλωνουν και με οποιες συνεπειες μπορει να εχει αυτο.
Το προβλημα σου ειναι οτι τα ψαρια σου ειναι απο τα ειδη χρυσοψαρων που μεγαλωνουν πολυ. (να ηταν fancy κατι θα γινοταν)
Το καθε ενα (οταν θα μεγαλωσει και για να μεγαλωσει) θα "απασχολει" 70-80 λιτρα νερο μινιμουμ, απο το συνολικο νερο του ενυδρειου και το ενυδρειο θα πρεπει να εχει μηκος τετοιο που να μπορουν να κινουνται και που ειναι πανω απο 120 εκ.μηκος και 50εκ πλατος (ασχετα αν ειναι ενα ψαρι μονο στο ενυδρειο, το μηκος πρεπει να ειναι καταλληλο ετσι κι αλλιως και ας "περισσευουν" λιτρα)

Το ταισμα ειναι αναλογα την περιπτωση.
Τα ψαρια οσο βρισκουν τροφη (σωστη) τρωνε την μεταβολιζουν και αναπτυσονται
Αν τωρα σε καποια περιπτωση δεν βρισκουν τροφη (πχ στη φυση λογω ελλειψης, ή στο ενυδρειο λογω προβληματος που μας αναγκαζει να διακοψουμε το ταισμα) σταματανε να μεταβολιζουν και "καινε" απο το λιπος που εχουν (μεχρι το σημειο να λιμοκτονησουν και να πεθανουν φυσικα).
Αναλογα το ψαρι, μπορει αυτο να διαρκεσει για πολυ καιρο.
Πχ οι δισκοι ή τα χρυσοψαρα (ιδιως στις λιμνες των χρυσοψαρων το χειμωνα που παγωνει το νερο) μπορει να μη φανε για μηνες τιποτα.
Τα μικρα ψαρια (neon Κλπ) εχουν μικροτερες αντοχες. Αλλα την εβδομαδα την αντεχουν ανετα.
Εσυ λοιπον τωρα που εχεις προβλημα (μικρος χωρος, καθολου φιλτρο) δεν ταιζει απλα τιποτα ή 1-2 φυλαρακια. (αν ταιζεις θα πρεπει να τσεκαρεις συνεχεια το νερο και να το αλλαζεις συχνα αναλογα την μολυνση του. Ο ελεγχος του νερου ειναι ενα θεμα που απαιτει ειτε εμπειρια, ειτε τεστ νερου, ειτε "το καθαριζω συνεχεια να εχω το κεφαλι μου ησυχο")
Χρειαζεσαι οπωσδηποτε αεραντλια-σωληνακι-ανεπιστροφη βαλβιδα-αεροπετρα για οξυγονωση του νερου. Τα ψαρια ασφυκτιουν εκει μεσα σε τοσο λιγο νερο και χωρις αναταραξη της επιφανειας (που θα κανει η αεραντλια) δεν υπαρχει καθολου οξυγονο.

Μετα, αναλογα το ενυδρειο (λιτρα νερο), το φιλτρο (βιολογικη δυναμη) τις αλλαγες που θα κανεις (για να καθαριζει και απο νιτρικα φωσφορικα κλπ) και το ποσο χορτασμενα και υγειη θελεις τα ψαρια, ταιζεις οσο θελεις.
Αυτοι (πχ καποιοι "τρελλοι" δισκαδες ) που θελουν καλα ψαρια, φτανουν στο σημειο να ταιζουν πολλες φορες την ημερα, να κανουν καθε μερα αλλαγη και να εχουν πολλα φιλτρα στο ενυδρειο.
Ομως αυτοι ειναι που εχουν και τα πιο ομορφα και υγειη ψαρια.

Ολα οσα σου γραφουν λοιπον ειναι σωστα απο μια αποψη.
Αλλες ειναι καλες και αλλες καλυτερες επιλογες.
Εγω προτεινω (και μεχρι να βρεις καποια λυση) να κανεις καθε μερα αλλαγη το 80%, με νερο ολοιδιας θερμοκρασιας και με αντιχλωριο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-02-12, 18:27
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

μιας και ανεφεραν ηδη οι προλαλησαντες τα πιο ''βασικα-σημαντικα'' στοιχεια ειτε ειναι κατα την αποψη τους ειτε οχι,θα απαντησω σε μερικες αποριες σου απλα.....το φιλτρακι ΑΝ διαβαζες τα οσα σου εγραψα..θα εβλεπες οτι το ειπα ξεκαθαρα ''α)το εσωτερικο φιλτρο εχει 4 βεντουζες και στερεωνεται στο κουτι-ενυδρειο...ψαξε για internal aquarium filter sto youtube για να καταλαβεις ..".....για το μπολι σου ειπαμε...ΜΗΝ ρωτησεις σε καταστημα.αντιθετως για να αγορασεις το SEACHEM PRIME πηγαινε σε οποιο petshop εχεις κοντα(πχ petcity που εxei σιγουρα) ...Τωρα για τις αλλες αναμικτες αποριες που εχεις...ταισε ΛΙΓΟ ..οσο φαινεται και σε σενα λιγο...συνηθως λιγο λεμε ποσοτητα για 1 ψαρι που μπορει να φαει σε μερικα δευτερολεπτα(αρα αν ταιζεις φυλλαρακι ,μερικα φυλλαρακια) και γαι πολλα ψαρια ποσοτητα οση μπορουν να φανε σε 1-2 λεπτα....ομως εσυ επειδη τα εχεις σε τοσο μικρο δοχειο θα ταισεις λιγο..δηλαδη στη μυτη ενος κουταλιου μια φορα καθε 2 μερες ή καθολου οπως ειπε ο σπυρος....απο κει και περα Εγω σου προτεινα το κουτι,για προσωρινη και ΕΥΚΟΛΗ (και σχετικα ανεξοδη) λυση.....φυσικα προσωρινη γιατι καποια στιγμη ισως δεν σε καλυπτει....ΟΥΤΕ τα 30 ΟΥΤΕ τα 50 κανουν για αυτα τα χρυσοψαρα...στην παρουσα φαση ομως ισως δεν μπορεις να τα αποκτισεις ...δεκτο....το φιλτρακι απο την αλλη...για το κουτι ή για ενα μικρο ενυδρειο <100λιτρων ειναι ενταξει....θα υποστηριξει το ενυδρειο μια χαρα ..(με την προυποθεση οτι θα εχεις μονο αυτα τα 2 ψαρια ,θα κανεις σωστες αλλαγες κ.ο.κ)...α και τα τεστ νερου..μην ξαναπω...σου ειπα ηδη..απλα ΞΑΝΑ-διαβασε οτι σου εγραψα και εγω..και τα αλλα παιδια ..ήρεμα και αργα...

και βγαλλε αυτο το χαλικακι απο το ενυδρειο....μην δημιουργησει αλλα προβληματα στο μελλον καλη συνεχεια
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 20-02-12, 20:07
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Οσον αφορα τον χωρο που θελουνε για να ζησουν σωστα, βλεπω παλι διαφορετικες αποψεις, ο φιλος delta μιλαει για ενυδρειο ανω των 200 λιτρων ο φιλος platy λεει για ενυδρειο κατω των 100 λιτρων
Αεραντλια-σωληνακι-ανεπιστροφη βαλβιδα-αεροπετρα για οξυγονωση του νερου... Αυτα δεν καλυπτονται απο ενα φιλτρο; Ή ειναι αλλα αυτα και αλλο το φιλτρο;
Περιπου ποσο καιρο κανουν τα ψαρακια για να μεγαλωσουν; Αν υποθεσουμε οτι τα βαλω σε ενα ενυδρειο ή σε ενα κουτι 60-80 λιτρων, ποτε περιπου θα νοιωσουν οτι ο χωρος αυτος δεν επαρκει; Σε ενα μηνα; Σε ενα χρονο;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
βοηθεια παρακαλω! drak7family Αρχάριοι γλυκού νερού 14 25-03-10 17:30
ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ...... johnvolno1 Αρχάριοι γλυκού νερού 35 29-10-09 11:44
MIA ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ!!!! johnkalaigis32 Αρχάριοι γλυκού νερού 5 01-05-08 22:40
παρακαλω την βοηθεια σας..... docrx8 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 15-01-08 21:01
Τη Βοηθεια Σασ Παρακαλω!! Kiki Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 26-05-06 10:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 08:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13469 seconds with 14 queries