Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #541  
Παλιά 25-06-10, 12:37
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Άρα? Θες μήπως να μπούμε και στα προσωπικά μου? Δυστυχώς μόνο αυτό έμεινε...

Όχι βέβαια.
-------------------------
Γιάννο, επειδή όντως κουράσαμε αρκετά το θέμα των ειδών λίμνης, θα το πω για τελευταία φορά. Το δικό σου σύστημα λέγεται κλειστό κύκλωμα, το δικό του Άντρου λέγεται επίσης κλειστό κύκλωμα και το δικό μου που φτιάχνω λέγεται επίσης κλειστό κύκλωμα. Οι ξένοι ονομάζουν πολύ εύστοχα όλα τα πιο πάνω PONDS δηλαδή στα ελληνικά Δεξαμένες. Δεν έχουν να κάνουν τίποτε απολύτως με τις φυσικές λίμνες και είναι καλύτερα απ' εδώ και μπρός να εκφραζόμαστε και εμείς με αυτόν τον χαρακτηρισμό.

Όλα είναι κλειστά συστήματα όπως και το δικό μου, με την διαφορά ότι κάνω το πάν να δουλεύει όσο ποιο φυσικά γίνεται.

Ε, ναι! Γιατί άραγε? Και επειδή είμαστε και οι δύο αρχάριοι και βαβαίως-βεβαίως χωρίς τη δική σου πείρα, πες μας εσύ να μορφωθούμε....πες μας τη διαφορά.... Όπως επίσης θα ήθελα να ακούσω την διαφορά της δικής σου περίπτωσης με την περίπτωση του Άντρου με ξεχωριστή παρακείμενη λίμνη μόνο για φυτά. Ανέπτυξε το θέμα, γιατί με ενδιαφέρει πολύ..

Μεταξύ μας, εγώ θα βάλω κάποια φυτά στην κυρίως λίμνη μου, οπότε μην με αναφέρεις χωρίς να έχω εκφραστεί... Προσωπικά όμως συμφωνώ ότι ο Άντρος έχει την καλύτερη σκέψη για το εν λόγω θέμα (Δεξαμένη με ΚΟΙ).

Όταν μιλάμε για την λίμνη του Άντρου μιλάμε για την λίμνη που έχει σήμερα! Που βεβαίως δεν έχει ξεχωριστή παρακείμενοι λίμνη μόνο με φυτά. Ακόμη και τώρα εξακολουθείς να μην απαντάς…………και ούτε πρόκειται για τους λόγους που ανέφερα ποιο πάνω.

Το μέτρησες πριν ή μετά από την αντλία που είχες βάλει στον πυθμένα (αυτή που έχει αναφέρει ο Άντρος).

Την αντλία την έβαλα για δοκιμή για 1 μέρα. Τώρα αν σας βολεύει να το (πιπιλάτε) είναι δικό σας θέμα. Βρείτε κάτι άλλο να πείτε ρε παιδιά…………


Όπως βέβαια απελευθερώνουν ανάλογα CΟ2 το βράδυ...

Εσύ έχεις μετρήσει ποτέ το οξυγόνο και το διοξείδιο του άνθρακα μέρα και νύχτα στην λίμνη σου?


Πολύ καλώς και μπράβο[IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG] Αλλά και πάλι μόνο με 8 κοι θα πρέπει να μείνεις...

Όταν και αν θα γίνουν 90 εκατοστά μπορεί να μείνω και με 4!
Συμφωνάμε και σε κάτι!!!!! Μέχρι τότε δεν θέλω άδεια την λίμνη μου.

Η δικιά μου εμπειρία δεν λέει αυτό. Έχω αφαιρέσει πολλές φορές ψάρια από την παλιά μου λίμνη και την ίδια κιόλας μέρα τα τάισα από το χέρι μου. Αυτά που έφυγαν θα είναι δύσπιστα και απόμακρα.

Με την διαφορά ότι έπιασες τα ψάρια σου από μια (λίμνη) 300 λίτρων που μπορεί να το πέτυχες με την 1!. Όταν θα έχεις να πιάσεις στην καινούργια σου τότε θα ξαναμιλήσουμε.


Γιάννο, θα ήθελα σήμερα βίντεο που να τρώνε από το χέρι σου και να τα χαϊδεύεις. Τότε θα σε πιστέψω.

Σήμερα δεν τρώνε από τα χέρια μου για τους λόγους που εξήγησα ποιο πάνω. Που είναι πολύ φυσιολογική.

Έχουμε την επιλογή να πάρουμε εξ' αρχής όσα ψάρια μπορεί να αντέξει το σύστημα μας. Προσωπικά, 12,500 τόσα λίτρα που θα είναι η δική μου δεξαμένη, το πολύ να βάλω 13 ψάρια.[IMG]file:///C:/Users/Tuch/AppData/Local/Temp/msohtml1/01/clip_image001.gif[/IMG]

Το αναλύσαμε ποιο πάνω.

Να' σαι καλά και να την χαίρεσαι...

Πραγματικά την χαίρομαι………….. το ίδιο εύχομαι και σε εσένα με την δικιά σου λίμνη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννο, σου μεταφέρω ένα απόσπασμα μιας τοποθέτησης σου για τον μοντέρνο εξοπλισμό πριν μόλις 2 μήνες.



Μήπως αυτή η απάντηση συνάδει με την γραμμή με τα κεφαλαία σου γράμματα? Μπορείς να καταλάβεις πόσο πίσω παίρνουμε τα πράγματα λέγοντας αυτά της δεύτερης σου δημοσίευσης? Απορώ και εγώ δηλαδή πολλές φορές αν εννοείς κάτι ή το λες για αστείο, χαρητολογόντας.

Αυτό και αυτό, φοβούμαι να παρατηρήσω οτι αναλώνουμε το χρόνο μας σε θέματα δεξαμενών νηπιακής ηλικίας και δε λέμε να ξεφύγουμε από αυτήν. Προσπαθούμε να φέρουμε ανθρώπους που είναι χρόνια στο χώρο αυτό και οι εγωισμοί μας απλά τους κρατούν μακρυά. (εσένα φωτογραφίζω Γιάννο). Και πίστεψέ με κανένας με πείρα δεν θα εμπλακεί σε ένα φόρουμ, στο οποίο πολύ απλά θα χάνει το χρόνο του. Θα προτιμήσει ένα άλλο που οι απόψεις θα ταυτίζονται και θα εμβαθύνει περισσότερο τις γνώσεις του.
Δεν άλλαξε τίποτα από αυτή μου την τοποθέτηση. Αν ψάξεις καλά θα βρεις και ότι είπα ότι κάποτε θα φτιάξω και εγώ ενυδρείο στην αυλή μου με αυτό τον εξοπλισμό.

Το αν μπουκώνει η όχι τότε θα είμαι σε θέση να το πω με βεβαιότητα και όχι με googling. Ξέρεις κάτι Βασίλη. Ίσος είμαι από τους λίγους εδώ μέσα που μοιράσθηκα τα παθήματα που μου έγιναν παθήματα. Αν κάνεις μια αναδρομή στην εξέλιξη της λίμνης μου θα δεις τα πολλά κακά που έπαθα και τα γράφω για να προλάβω τους υπόλοιπους από τα λάθη αυτά.

Όσο για τους έμπυρους που λες εδώ ήμαστε να μοιραστούν μαζί μας της εμπειρίες τους. Με αποδείξεις όμως. ΟΧΙ με λόγια.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων

Να πω ότι κάποια πράγματα δεν με αρέσουν ως προς το πώς αντιμετωπίζετε ο Γιάννος. Ενώ μέχρι χτες είχε μια ωραία λίμνη .
Σήμερα κατηγορείτε για :
Οχι σωστό φιλτράρισμα.
Υπερβολικά φυτά .
Ελλειψη οξυγόνου.
Κακό σύστημα οξυγονώσεις.
Κακή συμπεριφορά των ψαριών του και ένα σωρό αλλά………
(κοινός για τα πάντα)

.
Ναι ναι είδες!!!!
Με όλα αυτά τα κακά τα ψάρια μου εξακολουθούν να ζουν!
Ίσος θα έπρεπε να γραφτεί στο βιβλίο Γκίνες!!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωσοπικα πιστευω οτι στρες δεν ειναι κατι που αποκτουν ευκολα ψαρια που ειναι "ανετα" στην λιμνη..
Παραδειγματος χαρη, σε εμενα ολη μερα περνουν και πινουν πουλια νυχτεριδες και γατες και σκυλοι νερο.. δεν εχω παρατηρείσει ουτε ενα σημάδι στρες.. ουτε καποια αλλαγη στο τάισμα..
Τωρα με τις εργασιες τα ποδια μου ειναι μεσα στην λιμνη και τα ψαρια ειναι διπλα μου και κανουν βολτες μεχρι που με τσιμπολογανε ολη την ωρα..(ΚΟΙ, Χρυσ/αρα)
Αρα τα ψαρια δεν ειναι αποβλακωμένα αλλα εξημερωμενα..

Και εδω θα σημφωνησω με τον in the pond για την οξυγωνση που ειναι πραγματι αναγκαια..
Θα σας ενα δικο μου περιστατικο που εγινε πρωχτες την μερα που αδειασε η λιμνη..
Αφου τελειωσαν οι εργασιες το βραδι(ειχαμε κλεισει την αντλια, για μην ερχεται νερο και ενοχλει)ειπαμε ασε, την μεχρι αυριο που θα εχει στεγνωσει το μπετο και δεν θα μπει μεσα στο νερο..
Την αλλη μερα ο πατερας μου, που το πρωτος τα ειδε τρελαθηκε, ειχαν πεθανει τα 10 τουλαχιστον κοι μας... ΑΠΟ ΕΛΛΗΨΗ ΟΞΥΓΩΝΟΥ!...

Τουλαχιστον αναψε την αντλια και σωθηκαν 3 περιπου κοι... τα χρυσοψαρα δεν επαθαν τιποτα..

Γι' αυτο καλητερα παρτε την πιο σοβαρα την οξυγόνωση..
Πως μπορείς να είσαι βέβαιος σε αυτά που λες? Μέτρησες καθόλου αμμωνία?
Εγώ λέω ότι όλα έπαιξαν τον ρόλο τους για την απώλεια που είχες. Λυπάμαι για τα ψάρια σου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων


Δεν υπερεκτιμούμε καθόλου τον ακριβό εξοπλισμό. Υπάρχουν τεχνολογίες που είναι πολύ ακριβές και σίγουρα δεν "παράγουν" όσα και η τιμή τους. Υπάρχουν βέβαια κάποια άλλα συστήματα, τα οποία έχουν δουλευτεί κατά δεκάδες χιλιάδες και μόνο εσείς οι δύο (POURITANOS και YIANNOSSAVVA) τους κολλήσατε και πινακίδες ανικανότητας.
Ποια είναι αυτά τα μηχανήματα?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 25-06-10 στις 12:37 Αιτία: Automerged Doublepost
  #542  
Παλιά 25-06-10, 12:45
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια είναι αυτά τα μηχανήματα?
Αφού δεν κάνεις googling, δεν ξέρεις... Θα μιλούσαμε γι' αυτά αργότερα, αλλά έχω κουραστεί πολύ...

Έβαλες τον εξοπλισμό σου σε ένα ξένο φόρουμ?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #543  
Παλιά 25-06-10, 12:46
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού δεν κάνεις googling, δεν ξέρεις... Θα μιλούσαμε γι' αυτά αργότερα, αλλά έχω κουραστεί πολύ...
Βασίλη σε προκαλώ δημόσια. Όταν θα τελειώσεις την λίμνη σου θα έρθεις στην δικιά μου και θα καταστρέψεις η θα θέσης εκτός λειτουργίας ότι θέλεις έξω από την λίμνη (σωλήνα, αντλία φίλτρο) και θα περιμένουμε μια μέρα.
Το ίδιο θα κάνουμε και με την δικιά σου την επομένη. Και θα βγούμε να πούμε δημόσια τα αποτελέσματα.
  #544  
Παλιά 25-06-10, 12:58
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Καταρχην το κακο εγινε την νυχτα...
..δευτερον το νερο ηταν και λιγο "βρομικο"..
Η υπερχειληση ειχε γινει καταραχτης με τον αντιστροφο τροπο που λειτουργουσαν πρην... το βραδυ που ηταν κλιστη η αντλια δεν ειχε οξυγόνο...
Ειναι καθαρα θεμα οξυγωνου... γιατι ηταν ολα στην επιφανεια του νερου, και με το που ανοιξε ο πατερας μου την αντλια ξαναγυρησαν πισω στα βαθια

Τα ΚΌΙ ηταν 12 και απο το ποιο ομορφα(καποια A Grade)... Το μεγαλητερο ηταν γυρο στα 35 εκατοστα χρυσαφενιο κιτρινο..
Ευτιχος το δευτερο μεγαλητερο ζει μαζι με αλλα δυο....
  #545  
Παλιά 25-06-10, 13:06
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασίλη σε προκαλώ δημόσια. Όταν θα τελειώσεις την λίμνη σου θα έρθεις στην δικιά μου και θα καταστρέψεις η θα θέσης εκτός λειτουργίας ότι θέλεις έξω από την λίμνη (σωλήνα, αντλία φίλτρο) και θα περιμένουμε μια μέρα.
Το ίδιο θα κάνουμε και με την δικιά σου την επομένη. Και θα βγούμε να πούμε δημόσια τα αποτελέσματα.
Θα κλείσεις και την αυτόματη σου αναπλήρωση που σου προσθέτει φρέσκο νερό κάθε 20 λεπτά έτσι? Σκέφτηκες ότι μπορεί και αυτό να επηρεάζει το ενδεχόμενο μη ύπαρξης άλγης?

Δεν τα λες όλα, βάζεις μόνο αυτά που θες...

...και φυσικά, δεν πρόκειται να υποβάλω τα ψαράκια μου σε αυτό το μαρτύριο για να πείσω τον Γιάννο και κάθε "άπιστο Θωμά". Είναι βέβαιο όμως ότι είναι πολύ διαφορετικό να έχεις 13 κοι σε 12,500 λίτρα, παρά 30 σε 5000 λίτρα.

Αν θες εισηγήσεις από ειδικούς, να βάλουμε και οι δύο τις λίμνες μας ταυτόχρονα στο ΚΟΙΒΙΤΟ (το απόλυτο φόρουμ για κοι) και θα δουν όλοι εδώ μέσα ποιος τους εμπαίζει και ποιος όχι... ΔΕΧΕΣΑΙ?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #546  
Παλιά 25-06-10, 13:14
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

ααα ωραια, για μια ακομη φορα το τρυπακι του "να τις μετρησουμε ποιος την εχει μεγαλυτερη"
  #547  
Παλιά 25-06-10, 13:17
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
ααα ωραια, για μια ακομη φορα το τρυπακι του "να τις μετρησουμε ποιος την εχει μεγαλυτερη"
Μα δεν πρόκειται για μεγέθη Αλέξη, είτε στα 6000 λίτρα είτε στα 20000 η ίδια ακριβώς λογική επικρατεί. Δεν υπάρχει διαφωνία στα μεγέθη λίμνης.

Γιάννο, ο Ηλίας λέει 35 εκατοστά κοι. Έχεις χρόνο μέχρι τότε...να το σκεφτείς.

Δεν μου απαντάς...δέχεσαι την πρόταση για το ΚΟΙΒΙΤΟ?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #548  
Παλιά 25-06-10, 13:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννο, περιμένω μια απάντηση... τόσο δύσκολο σου είναι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #549  
Παλιά 25-06-10, 13:33
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα κλείσεις και την αυτόματη σου αναπλήρωση που σου προσθέτει φρέσκο νερό κάθε 20 λεπτά έτσι? Σκέφτηκες ότι μπορεί και αυτό να επηρεάζει το ενδεχόμενο μη ύπαρξης άλγης?

Δεν τα λες όλα, βάζεις μόνο αυτά που θες...
Όταν λέω θα μπορείς να απενεργοποίησης ότι θέλεις μιλάω και για το σύστημα αυτόματης αναπληρώσεις. Ότι δήποτε θες έξω από την λίμνη.

Δεν θα το κάνεις Βασίλη γιατί απλά ξέρεις το αποτέλεσμα απλά δεν θες να το παραδεκτής.

Όσο για το απόλυτο φόρουμ που αναφέρεις, ούτε κατά διάνυα δεν μπαίνω σε μια τέτοια διαδικασία. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.
  #550  
Παλιά 25-06-10, 13:35
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για το απόλυτο φόρουμ που αναφέρεις, ούτε κατά διάνυα δεν μπαίνω σε μια τέτοια διαδικασία. ΚΟΥΡΑΣΤΗΚΑ.
Αν θέλεις, την διαδικασία την κάνω εγώ και για εσένα...τί λες?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #551  
Παλιά 25-06-10, 13:41
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν θέλεις, την διαδικασία την κάνω εγώ και για εσένα...τί λες?

Και θα μιλάς εσύ για εμένα???????????????
Για την δικιά μου λίμνη? Που δεν έχεις δει ΠΟΤΕ?????????????


Αλήθεια για το πείραμα γιατί δεν απαντάς?
  #552  
Παλιά 25-06-10, 13:55
alex Ο χρήστης alex δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-12-2009
Περιοχή: Αργολίδα
Μηνύματα: 538
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην alex
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα δεν πρόκειται για μεγέθη Αλέξη, είτε στα 6000 λίτρα είτε στα 20000 η ίδια ακριβώς λογική επικρατεί. Δεν υπάρχει διαφωνία στα μεγέθη λίμνης.

Γιάννο, ο Ηλίας λέει 35 εκατοστά κοι. Έχεις χρόνο μέχρι τότε...να το σκεφτείς.

Δεν μου απαντάς...δέχεσαι την πρόταση για το ΚΟΙΒΙΤΟ?

δεν μιλαγα για μεγεθη λιμνης, ηταν αλληγορικη η εκφραση...
ηρεμια ρε παιδες, μην χαλατε τη ζαχαρενια σας, ο καθενας με τον τροπο του...
  #553  
Παλιά 25-06-10, 14:00
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Κύριοι οσο ενδιαφέρον και αν ειναι για εμας που κοιτάμε απο την κλειδαρότρυπα (λεμε τωρα) τη συζήτηση νομίζω καλυτερα είναι να βρεθείτε μαζί σε ενα ωραιο κέντρο ,cafe ,ταβέρνα να τα μιλήσετε ,να τα πιείτε και θα δείτε οτι έχετε πιο πολλά κοινά απο οσα φαντάζεστε .

Σιγουρα θα λύσετε κάθε ζήτημα που σας απασχολει ομορφα και ωραια
__________________
  #554  
Παλιά 25-06-10, 14:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Και θα μιλάς εσύ για εμένα???????????????
Για την δικιά μου λίμνη? Που δεν έχεις δει ΠΟΤΕ?????????????
Κάνε το εσύ....φοβάσαι το αποτέλεσμα, γι' αυτό...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλήθεια για το πείραμα γιατί δεν απαντάς?
Γιατί έχω περάσει από τα "πειράματα" στην πραγματικότητα, γι΄ αυτό. Αν είσουν όμως συνειδητοποιημένος χομπίστας, ούτε που θα σκεφτόσουν αυτό το πείραμα, να εκθέσεις τα ψάρια σου με ελαφρά καρδίαν. Συγχαρητήρια.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #555  
Παλιά 25-06-10, 15:23
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Βασιλη για το κιτρινο, μιλαμε για περιπτωση...
Ηταν με διαφορα μεγαλητερο απο τα αλλα..
Οταν εριχνα τροφη το 40% το ετρωγε αυτος...
..Σαν μολις τον ειδα εξω απο το νερο ηταν σαν λαβρακι...
  #556  
Παλιά 25-06-10, 15:35
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνε το εσύ....φοβάσαι το αποτέλεσμα, γι' αυτό...


Γιατί έχω περάσει από τα "πειράματα" στην πραγματικότητα, γι΄ αυτό. Αν είσουν όμως συνειδητοποιημένος χομπίστας, ούτε που θα σκεφτόσουν αυτό το πείραμα, να εκθέσεις τα ψάρια σου με ελαφρά καρδίαν. Συγχαρητήρια.


Μα εγώ είμαι σίγουρος πως τα δικά μου ψάρια δεν θα έχουν πρόβλημα………………ενώ εσύ………….
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη για το κιτρινο, μιλαμε για περιπτωση...
Ηταν με διαφορα μεγαλητερο απο τα αλλα..
Οταν εριχνα τροφη το 40% το ετρωγε αυτος...
..Σαν μολις τον ειδα εξω απο το νερο ηταν σαν λαβρακι...

Δώσε μας σε παρακαλώ λεπτομέρειες για τα ψάρια σου. Πότε τα πήρες τη μέγεθος είχαν και τη μέγεθος είναι τώρα. Είναι καιρός κάνω κάποιες ερωτήσεις στον Βασίλη που είναι ιδικός στα μεγάλα ΚΟΙ…………..παρόλο που δεν είχε ποτέ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 25-06-10 στις 15:35 Αιτία: Automerged Doublepost
  #557  
Παλιά 25-06-10, 17:36
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα εγώ είμαι σίγουρος πως τα δικά μου ψάρια δεν θα έχουν πρόβλημα………………ενώ εσύ………….
Eνώ εγώ θα έχω πρόβλημα, γιατί δεν θα θα έχω τα ευεργετικά πλεονεκτήματα της λάσπης που μυρίζει άσχημα...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Δώσε μας σε παρακαλώ λεπτομέρειες για τα ψάρια σου. Πότε τα πήρες τη μέγεθος είχαν και τη μέγεθος είναι τώρα. Είναι καιρός κάνω κάποιες ερωτήσεις στον Βασίλη που είναι ιδικός στα μεγάλα ΚΟΙ…………..παρόλο που δεν είχε ποτέ.
Γιάννο, ακόμα τα το καταλάβεις ότι ο Ηλίας έχει χάσει τα μεγάλα του κοι ακολουθώντας τις υποδείξεις σου?

Γιάννο, έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο του ΚΟΙΒΙΤΟ η φοβάσαι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #558  
Παλιά 25-06-10, 19:03
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Eνώ εγώ θα έχω πρόβλημα, γιατί δεν θα θα έχω τα ευεργετικά πλεονεκτήματα της λάσπης που μυρίζει άσχημα...



Γιάννο, ακόμα τα το καταλάβεις ότι ο Ηλίας έχει χάσει τα μεγάλα του κοι ακολουθώντας τις υποδείξεις σου?
Είσαι σοβαρός??????????????????????????????????????????? ????


Ηλία δώσε λεπτομέρειες του συμβάντος.
  #559  
Παλιά 25-06-10, 19:31
shadow Ο χρήστης shadow δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-06-2004
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 150
Προεπιλογή

Ειχα καθημερινα μια περιεργεια να δω τις εξελιξεις στις λιμνες σας
να μαθω και κατι ,να θαυμασω κατι που εγω λογο χωρου δεν μπορω να επιχειρησω
αλλα νομιζω οτι για εμενα και καθε εναν που ενδιαφερετε το θεμα εχει γινει κατι παραπανω απο κουραστικο.Αναλωνεστε σε προσωπικες διαφορες και αδιαφορειτε στις παραινεσεις των υπολοιπων να σταματησει αυτο πραγμα που για μενα δηλωνει σνομπισμο (?) οπως θελει ας το πει ο καθενας.Βασικα δεν υπαρχουμε .Απο την εμπειρια μου σε αλλα forum αυτο θα ειχε κοπει καιρο τωρα αλλα στο εδω συνεχιζεται απο τον ιδιο τον mod της κατηγοριας !
Για μενα απλα ανεπιτρεπτο

υπαρχουν οι ταβερνες οπως ειπε κ ενας φιλος παραπανω
Υπαρχει μια φανταστικη εφευρεση που λεγετε τηλεφωνο
__________________
  #560  
Παλιά 25-06-10, 19:45
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από shadow Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχα καθημερινα μια περιεργεια να δω τις εξελιξεις στις λιμνες σας
να μαθω και κατι ,να θαυμασω κατι που εγω λογο χωρου δεν μπορω να επιχειρησω
αλλα νομιζω οτι για εμενα και καθε εναν που ενδιαφερετε το θεμα εχει γινει κατι παραπανω απο κουραστικο.Αναλωνεστε σε προσωπικες διαφορες και αδιαφορειτε στις παραινεσεις των υπολοιπων να σταματησει αυτο πραγμα που για μενα δηλωνει σνομπισμο (?) οπως θελει ας το πει ο καθενας.Βασικα δεν υπαρχουμε .Απο την εμπειρια μου σε αλλα forum αυτο θα ειχε κοπει καιρο τωρα αλλα στο εδω συνεχιζεται απο τον ιδιο τον mod της κατηγοριας !
Για μενα απλα ανεπιτρεπτο

υπαρχουν οι ταβερνες οπως ειπε κ ενας φιλος παραπανω
Υπαρχει μια φανταστικη εφευρεση που λεγετε τηλεφωνο
Να πω την αληθεια ειναι πολυ κουραστικο! Δεν ειναι προσωπικες αντιπαραθεσεις ... αλλα 2 διαφορετικες "σχολες" ... ειναι πολυ ενδιαφερον αν καταληξουμε επιτελους σε καποιο συμπερασμα ωστε ο νεος λιμνοφιλος να εχει την σωστη βοηθεια και οχι 2 (και οχι μονο) διαφορετικες αποψεις να συγκρουονται!
Επειδη μιλαμε για ζωες το κανει ακομα πιο σημαντικο το θεμα και ενα λαθος μπορει να προκαλεσει θανατους που ειναι λυπηροι για ολους!!

Θα παρακαλουσα να γινει μια παραγωγικη συζητηση χωρις χαρακτηρισμους - υπονοουμενα και ειρωνιες!!

Γιαννο μη τα παιρνεις ολα σαν προσωπικες επιθεσεις! Διευρυνε τους οριζοντες σου και θα καταληξουμε σιγουρα σε κατι σωστο ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
  #561  
Παλιά 25-06-10, 19:46
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από shadow Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειχα καθημερινα μια περιεργεια να δω τις εξελιξεις στις λιμνες σας
να μαθω και κατι ,να θαυμασω κατι που εγω λογο χωρου δεν μπορω να επιχειρησω
αλλα νομιζω οτι για εμενα και καθε εναν που ενδιαφερετε το θεμα εχει γινει κατι παραπανω απο κουραστικο.Αναλωνεστε σε προσωπικες διαφορες και αδιαφορειτε στις παραινεσεις των υπολοιπων να σταματησει αυτο πραγμα που για μενα δηλωνει σνομπισμο (?) οπως θελει ας το πει ο καθενας.Βασικα δεν υπαρχουμε .Απο την εμπειρια μου σε αλλα forum αυτο θα ειχε κοπει καιρο τωρα αλλα στο εδω συνεχιζεται απο τον ιδιο τον mod της κατηγοριας !
Για μενα απλα ανεπιτρεπτο

υπαρχουν οι ταβερνες οπως ειπε κ ενας φιλος παραπανω
Υπαρχει μια φανταστικη εφευρεση που λεγετε τηλεφωνο
Φίλε Shadow, υπάρχει η λύση να υποβάλουμε λίμνες και εξοπλισμό σε εξειδικευμένα φόρουμ για να διαφανεί η αλήθεια και να τελειώνουμε μια για πάντα από τους άμεσα ειδικούς των κοι. Θα είναι και για όλους εσάς μια καλή και αξιόποστη πηγή. Αφού εμείς δεν συμφωνούμε...τί λες?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #562  
Παλιά 25-06-10, 20:09
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Για να ξεκαθαριζουμε στο θεμα μου στο ποστ 150(29-01-10, 18:21)...
..αναφερω οτι πηρα κοι..
Τοτε ηταν γυρο στα 10 εκατοστα ολα..
Σιγα σιγα τα ποιο θαρραλέα αρχισαν να τρωνε και αποκτησανε διαφορετικα μεγεθη..
Αυτα που εμειναν Ειναι απο 15-22 εκατοστα χοντρικα..

Τωρα για το ποιος φταιει..
Σημερα μετα απο καθαρισμο της λιμνης... βρομαγε βοθρηλα.. και την αδειασαμε τελείως..
Γυρο στα 3-5 εκατοστα "λασπη" ειχε..

Mπορει και αυτη να εφτεγε για την ελληψη οξυγονου σε μικρη ποσοτητα νερου χωρις κοιλκοφορια.. Ουτε 12 ωρες δεν περασαν.. πως προλαβε να τελειωσει το οξυγονο..
..τελος παντον ελπιζω να μας μεινει το μαθημα..
  #563  
Παλιά 25-06-10, 20:47
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Για τα ΚΟΙ, στρες και εξοπλισμός είναι αλληλένδετα, είτε μας αρέσει είτε όχι. Αν θέλετε να αποφύγετε τον εξοπλισμό, κάνετε παρεμβολή του Πηνειού να έρχεται από το σύστημα σας και να φεύγει ακολούθως προς τη θάλασσα.


Πάντα εκφραζόμουνα θετικά για τη λίμνη του Γιάννου, κάνε μια αναδρομή στις τοποθετήσεις μου. Η μοναδική μου κάθετη διαφωνία ήταν πάντα τα κοι στο σύστημα του, πράγμα που ούτε σήμερα αλλάζει με τον τρόπο που το χειρίζεται...



Κάθε χρόνο γεννούν τα θηλυκά Βασίλη, είτε πάρουμε μέτρα είτε όχι. Οπότε δεν τείθεται ζήτημα για την ομολογουμένως καλή προσπάθεια του Γιάννου για αναπαραγωγή. Αν δεις όμως, εκεί είμουν και πάλι για βοήθεια...

Ουδέν σχόλιο.

Καιρός να το εμπαιδώνουμε σιγά-σιγά.



Δεν υπερεκτιμούμε καθόλου τον ακριβό εξοπλισμό. Υπάρχουν τεχνολογίες που είναι πολύ ακριβές και σίγουρα δεν "παράγουν" όσα και η τιμή τους. Υπάρχουν βέβαια κάποια άλλα συστήματα, τα οποία έχουν δουλευτεί κατά δεκάδες χιλιάδες και μόνο εσείς οι δύο (POURITANOS και YIANNOSSAVVA) τους κολλήσατε και πινακίδες ανικανότητας.

Όπως?



Αν μπω και εγώ στη λογική σας, τώρα "φωτογραφίζεις" τον Άντρο π.χ.?



Όλα για σένα είναι αλληλένδετα ακόμα και αν ο εξοπλισμός δεν είναι αυτός που θεωρείς Εσύ σωστός. Θα οφείλετε το στρες των ψαριών. Τι άλλο θα ακούσω ακόμα.
Καλά το σχόλιο περί ποταμού Πηνειού είναι όλα τα λεφτά.

Γιατί δεν μας λες ποτέ για των εξοπλισμό που έχεις εσύ???
Όχι για αυτών που θα βάλεις στην νέα λίμνη αλλά για την λίμνη που είδη έχεις???

Εμένα μου κάνει, ότι τώρα που έκανες ξαφνικά μεγάλη λίμνη. Ξεχνάς και σνομπάρεις τα ιδία σου τα φίλτρα που έως και εχτές τα πρότεινες ως πλήρως ικανοποιητικά. (είσαι πάντως για πολλά κιλά κράξιμο) Έχεις κοι εδώ και χρονιά και τα ρίχνεις νερό από ένα σύστημα φιλτραρίσματος. Ότι νάνε με περιορισμένη οξυγόνωση και τολμάς να μιλάς για τρελές ποσότητες οξυγονώσεις που χιάζονται τα κοι. Μιλάς για μεγάλες λίμνες και κοι και μέχρι εχτές τα είχες μέσα σε ένα μεγάλο κουβά και θα μας την λες και από πάνω.

Καλό θα ήταν να μας δείξεις όλα αυτά που τα έχεις εφαρμόσει έως τώρα στης λιμνες σου. Και μετά να κανείς κυρηγμα για στους αλλους.


Μπαίνεις σε κόπο και κανείς αναφορές για συστήματα που δεν έχεις στην κατοχή σου. Και δεν μπαίνεις στων κόπο να παρουσιάσεις το φιλτράρισμα που χρησιμοποιείς εδώ και χρονιά. Γιατί???
Το στρες οφείλετε δηλαδή στην έλλειψη συγκεκριμένων εξοπλισμών?.
Tο ότι αν όλοι δεν έχουν σούπερ εξοπλισμό.
Δεν σημαίνει ότι δεν έχουν και τίποτα.
Το αν κάποιος εξοπλισμός είναι ανεπαρκές φαίνεται από το αποτέλεσμα.

Εγώ σχολίασα την ποιότητα των ψαριών του Γιάννου και όχι την προσπάθεια του για πετυχημένες αναπαραγωγές.


Σε ότι αφορά στα νέα συστήματα που υπάρχουν δεν είπα ποτέ και ούτε κόλλησα καμιά πινακίδα ανικανότητας
Ανικανότητα είναι να μην μπορείς να καταλάβεις τι ανάγκες έχει μια λίμνη.
Κοιτά βάζεις λόγια που εγώ ποτέ δεν εξέφρασα. Δεν είπα ποτέ ότι κάποια συστήματα είναι ανίκανα ούτε και θα το πω ποτέ. Απλά έχω πει ότι μπορεί κάποια από αυτά να μην τα χρειάζεται κάποια λίμνη. (είσαι πάντως για πολλά κιλά κράξιμο)

Κάποιοι εξωτερικοί παράγοντες που θα επηρεάσουν την λίμνη είναι
Ήλιος
Φύλλα
Κλιματολογικές συνθήκες και μπορεί να γραφώ και μερικές σελίδες.

Η αναφορά που κανείς ότι φωτογραφίζω τον Άντρο από πού προκύπτει?
Δεν μπορώ να καταλάβω πως σου ήρθε αυτό?
Αν θυμάμαι καλά έχει Κανά 2 μέρες που ο Άνδρος τόλμησε να παρουσίαση την λίμνη του με θολό νερό με φωτογραφίες. Και μετά πάλι με φωτογραφίες καθαρό νερό και ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ.
Ο Άνδρος ΕΙΝΑΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ που θα φωτογράφιζα ποτέ σε θέματα λίμνης.
Το πολύ πολύ να των τσιγκλώ για τα καταπληκτικά βατράχια του.
__________________
  #564  
Παλιά 25-06-10, 20:57
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων


Όλα για σένα είναι αλληλένδετα ακόμα και αν ο εξοπλισμός δεν είναι αυτός που θεωρείς Εσύ σωστός. Θα οφείλετε το στρες των ψαριών. Τι άλλο θα ακούσω ακόμα.
Καλά το σχόλιο περί ποταμού Πηνειού είναι όλα τα λεφτά.

Γιατί δεν μας λες ποτέ για των εξοπλισμό που έχεις εσύ???
Όχι για αυτών που θα βάλεις στην νέα λίμνη αλλά για την λίμνη που είδη έχεις???

Εμένα μου κάνει, ότι τώρα που έκανες ξαφνικά μεγάλη λίμνη. Ξεχνάς και σνομπάρεις τα ιδία σου τα φίλτρα που έως και εχτές τα πρότεινες ως πλήρως ικανοποιητικά. (είσαι πάντως για πολλά κιλά κράξιμο) Έχεις κοι εδώ και χρονιά και τα ρίχνεις νερό από ένα σύστημα φιλτραρίσματος. Ότι νάνε με περιορισμένη οξυγόνωση και τολμάς να μιλάς για τρελές ποσότητες οξυγονώσεις που χιάζονται τα κοι. Μιλάς για μεγάλες λίμνες και κοι και μέχρι εχτές τα είχες μέσα σε ένα μεγάλο κουβά και θα μας την λες και από πάνω.

Καλό θα ήταν να μας δείξεις όλα αυτά που τα έχεις εφαρμόσει έως τώρα στης λιμνες σου. Και μετά να κανείς κυρηγμα για στους αλλους.


Μπαίνεις σε κόπο και κανείς αναφορές για συστήματα που δεν έχεις στην κατοχή σου. Και δεν μπαίνεις στων κόπο να παρουσιάσεις το φιλτράρισμα που χρησιμοποιείς εδώ και χρονιά. Γιατί???
Το στρες οφείλετε δηλαδή στην έλλειψη συγκεκριμένων εξοπλισμών?.
Tο ότι αν όλοι δεν έχουν σούπερ εξοπλισμό.
Δεν σημαίνει ότι δεν έχουν και τίποτα.
Το αν κάποιος εξοπλισμός είναι ανεπαρκές φαίνεται από το αποτέλεσμα.

Εγώ σχολίασα την ποιότητα των ψαριών του Γιάννου και όχι την προσπάθεια του για πετυχημένες αναπαραγωγές.


Σε ότι αφορά στα νέα συστήματα που υπάρχουν δεν είπα ποτέ και ούτε κόλλησα καμιά πινακίδα ανικανότητας
Ανικανότητα είναι να μην μπορείς να καταλάβεις τι ανάγκες έχει μια λίμνη.
Κοιτά βάζεις λόγια που εγώ ποτέ δεν εξέφρασα. Δεν είπα ποτέ ότι κάποια συστήματα είναι ανίκανα ούτε και θα το πω ποτέ. Απλά έχω πει ότι μπορεί κάποια από αυτά να μην τα χρειάζεται κάποια λίμνη. (είσαι πάντως για πολλά κιλά κράξιμο)

Κάποιοι εξωτερικοί παράγοντες που θα επηρεάσουν την λίμνη είναι
Ήλιος
Φύλλα
Κλιματολογικές συνθήκες και μπορεί να γραφώ και μερικές σελίδες.

Η αναφορά που κανείς ότι φωτογραφίζω τον Άντρο από πού προκύπτει?
Δεν μπορώ να καταλάβω πως σου ήρθε αυτό?
Αν θυμάμαι καλά έχει Κανά 2 μέρες που ο Άνδρος τόλμησε να παρουσίαση την λίμνη του με θολό νερό με φωτογραφίες. Και μετά πάλι με φωτογραφίες καθαρό νερό και ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΜΕ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ.
Ο Άνδρος ΕΙΝΑΙ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ που θα φωτογράφιζα ποτέ σε θέματα λίμνης.
Το πολύ πολύ να των τσιγκλώ για τα καταπληκτικά βατράχια του.
Δε μας λες και τον δικο σου εξοπλισμο?? Μονο απο φωτογραφιες τα εχεις δει η τα εχεις λειτουργησει? Ας σοβαρευτουμε λιγακι ... πατα φρενο!! ασε τους ανθρωπους που εχουν εμπειρια απο ολα τα συστηματα και αφησε κατα μερος τις φιλοσοφιες ... στη παρουσα φαση ποσα χρονια εχεις κοι και μπορεις και εχεις και αποψη??

Οτι να ναι οπως λες αλλα εδω χανονται ζωες ... ας κρατησουμε τη συζητηση σε καποιο επιπεδο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
  #565  
Παλιά 25-06-10, 21:04
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Να πω την αληθεια ειναι πολυ κουραστικο! Δεν ειναι προσωπικες αντιπαραθεσεις ... αλλα 2 διαφορετικες "σχολες" ... ειναι πολυ ενδιαφερον αν καταληξουμε επιτελους σε καποιο συμπερασμα ωστε ο νεος λιμνοφιλος να εχει την σωστη βοηθεια και οχι 2 (και οχι μονο) διαφορετικες αποψεις να συγκρουονται!
Επειδη μιλαμε για ζωες το κανει ακομα πιο σημαντικο το θεμα και ενα λαθος μπορει να προκαλεσει θανατους που ειναι λυπηροι για ολους!


Φιλε καλα τα λες . Διαφωνω μονο στο οτι η αντιπαραθεση ειναι μεταξυ δυο σχολων . Ουτε σχολες ουτε στρατοπεδα ουτε στρατηγοι υπαρχουν .

Είναι άτομα με τρομερή φαντασία και δημιουργικότητα. Εχω επισκεφτεί και τους 2 και πραγματικά εχουν κανει τρομερη δουλειά στο χωρο τους χρησιμοποιοντας μονο τα χερια τους. Ειπα για το τι ειδα στη λιμνη του Γιαννου σε προηγούμενο ποστ . Ο κηπος του Βασιλη είναι χαρμα οφθαλμών (από τους καλυτέρους που ειδα ποτε μου) και ετοιμάζει μια λιμνη που αν και ειδα τα θεμελια της μονο πραγματικα πιστεψτε με θα είναι το κατι άλλο .

Ειναι και οι 2 ανθρωποι που αγαπουν το πρασινο και τη φυση και εχει ο κάθε ενας διαφορετική νοοτροπία σε κάποια θεματα (πολυ λογικο). Οι διαφωνίες τους είναι σε ένα δυο (βασικα )πραγματα μονο και μπορει πραγματι λογο του ότι είναι απρόσωπο το net να εχουμε παρεξηγήσεις .
Νομιζω ότι αν αφαιρέσουμε τα περιττα λογια όπως ειπες φιλε δισκοπαθη μπορουμε να βρουμε μια ακρη .

Καταλαβαίνω και το ρολο που εχει ο Βασιλης του να μην περασουν λανθασμένα μηνύματα προς τους νεους χομπιστες .

Ηδη ο Γιαννος εχει πει οτι :


Το πόσα ψάρια έχουμε στην λίμνη μας εξαρτάτε και από το μέγεθος τους. Αν σκεφτόμαστε πάντα το τελικό τους μέγεθος τότε θα έπρεπε να είχαμε 5-6 ψάρια ο καθένας μας. Το ότι συνδεόμαστε μαζί τους και δύσκολα τα δίνουμε είναι γεγονός αλλά δεν έχουμε άλλη επιλογή.

Αρα νομιζω ότι υπαρχει μια παρα πολυ καλη αφετηρία για να κτίσετε πανω σε αυτο αφου τουλαχιστον συμφωνειτε οτι 6 ανεπτυγμενα κοι μονο χωρανε σε 6 τονους λιμνη .

Εκει νομιζω βρισκεται η ουσια της υποθεσης που εξεταζετε ..
__________________
  #566  
Παλιά 25-06-10, 21:08
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MIXALIS CYPRUS Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε καλα τα λες . Διαφωνω μονο στο οτι η αντιπαραθεση ειναι μεταξυ δυο σχολων . Ουτε σχολες ουτε στρατοπεδα ουτε στρατηγοι υπαρχουν .

Είναι άτομα με τρομερή φαντασία και δημιουργικότητα. Εχω επισκεφτεί και τους 2 και πραγματικά εχουν κανει τρομερη δουλειά στο χωρο τους χρησιμοποιοντας μονο τα χερια τους. Ειπα για το τι ειδα στη λιμνη του Γιαννου σε προηγούμενο ποστ . Ο κηπος του Βασιλη είναι χαρμα οφθαλμών (από τους καλυτέρους που ειδα ποτε μου) και ετοιμάζει μια λιμνη που αν και ειδα τα θεμελια της μονο πραγματικα πιστεψτε με θα είναι το κατι άλλο .

Ειναι και οι 2 ανθρωποι που αγαπουν το πρασινο και τη φυση και εχει ο κάθε ενας διαφορετική νοοτροπία σε κάποια θεματα (πολυ λογικο). Οι διαφωνίες τους είναι σε ένα δυο (βασικα )πραγματα μονο και μπορει πραγματι λογο του ότι είναι απρόσωπο το net να εχουμε παρεξηγήσεις .
Νομιζω ότι αν αφαιρέσουμε τα περιττα λογια όπως ειπες φιλε δισκοπαθη μπορουμε να βρουμε μια ακρη .

Καταλαβαίνω και το ρολο που εχει ο Βασιλης του να μην περασουν λανθασμένα μηνύματα προς τους νεους χομπιστες .

Ηδη ο Γιαννος εχει πει οτι :


Το πόσα ψάρια έχουμε στην λίμνη μας εξαρτάτε και από το μέγεθος τους. Αν σκεφτόμαστε πάντα το τελικό τους μέγεθος τότε θα έπρεπε να είχαμε 5-6 ψάρια ο καθένας μας. Το ότι συνδεόμαστε μαζί τους και δύσκολα τα δίνουμε είναι γεγονός αλλά δεν έχουμε άλλη επιλογή.

Αρα νομιζω ότι υπαρχει μια παρα πολυ καλη αφετηρία για να κτίσετε πανω σε αυτο αφου τουλαχιστον συμφωνειτε οτι 6 ανεπτυγμενα κοι μονο χωρανε σε 6 τονους λιμνη .

Εκει νομιζω βρισκεται η ουσια της υποθεσης που εξεταζετε ..
Σωστα και για αυτο ελπιζω οτι θα βρουμε καποια ακρη!!!

ΟΛΟΥΣ μας ενωνει η αγαπη για τα ψαρια μας και τα ενυδρεια - λιμνες!!
δεν μας χωριζει τιποτα απολυτως ... ο συνδυασμος γνωσης και αγαπης θα εχουν το καλυτερο αποτελεσμα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
  #567  
Παλιά 25-06-10, 21:16
Andros Ο χρήστης Andros δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-04-2007
Περιοχή: Tseri, Nicosia
Μηνύματα: 1.228
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Andros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Για να ξεκαθαριζουμε στο θεμα μου στο ποστ 150(29-01-10, 18:21)...
..αναφερω οτι πηρα κοι..
Τοτε ηταν γυρο στα 10 εκατοστα ολα..
Σιγα σιγα τα ποιο θαρραλέα αρχισαν να τρωνε και αποκτησανε διαφορετικα μεγεθη..
Αυτα που εμειναν Ειναι απο 15-22 εκατοστα χοντρικα..

Τωρα για το ποιος φταιει..
Σημερα μετα απο καθαρισμο της λιμνης... βρομαγε βοθρηλα.. και την αδειασαμε τελείως..
Γυρο στα 3-5 εκατοστα "λασπη" ειχε..

Διαπιστώσαμε οτι μπορει και αυτη να εφτεγε για την ελληψη οξυγονου σε μικρη ποσοτητα νερου χωρις κοιλκοφορια.. Ουτε 12 ωρες δεν περασαν.. πως προλαβε να τελειωσει το οξυγονο..
..τελος παντον ελπιζω να μας μεινει το μαθημα..
Λυπαμαι πολυ Ηλια για τα ψαρακια σου.
Σε καταλαβαινω απολυτα και ξερεις γιατι.

Το οτι βρομαγε βοθριλα η λιμνη σου ειναι αποτελεσμα της ελλειψης αερισμου της λιμνης και ισως την παρουσια υδροθειου δηλητηριο για τα ψαρια.

Αυτη η κατασταση της εντονης μυρωδιας δηλαδη ισως να υπηρχε και πριν να αφαιρεσεις το νερο απο την λιμνη αλλα λογω του οτι η λιμνη ηταν γεματη ισως και να μην ειχες την αισθηση αυτης της βοθριλας αλλα τα ψαρια σιγουρα θα ενιωθαν τη δυσφορια λογο της συψης κατω στο βυθο λογω ελλειψης οπως ειπα και πιο πανω αερισμου και κατ' επεκταση οξυγονου.

Μπορει να εβλεπες τα ψαρια σου να ηταν οκ αλλα πιστεψε με εαν δεν γινοταν αυτο που εγινε τωρα θα γινοταν αργοτερα αφου μεγαλωνοντας τα κοϊ οι απαιτησεις τους σε οξυγονο ειναι τεραστιες επομενως προχωραμε μπροστα βλεπουμε τα πραγματα απο τη σωστη οπτικη γωνια και κανουμε τα εξης:
- Εαν σε ενδιαφερει υπαρχει εξωτερικο bottom drain το οποιο συνδεεται με την υφισταμενη σου αντλια και το βαζεις στο βαθυτερο σου σημειο. Αν οχι ασε την αντλια σου στο βαθυτερο σημειο.
- Εξαιρετικη η κινηση σου να βαλεις αεραντλια αλλα καπως με ξενιζει η αεροπετρα που αν και δεν την εχω δοκιμασει ακουσα απο παρα πολλους οτι μπουκωνει ευκολα και οτι εχει ημερομηνια ληξης.

Εγω θα σου προτεινα air deffuser το οποιο ειναι εξαιρετικα καλο και αξιοπιστο (αυτο εχω εγω) και αποτι μου ειπε ο φιλος Ρωνης ακομα και σε περιπτωση που μπουκωσει αυτο θα ανεβει μονο του στην επιφανεια το παιρνεις πολυ απλα με το χερι σου το καθαριζεις με ενα απλο τριψιμο με το χερι ή με μια βουρτσα και το βαζεις ξανα πισω.

Δυο απλες κινησεις που πιστεψε με θα δεις τεραστια διαφορα ειδικα στη συμπεριφορα των ψαριων.......

Τι αεραντλια εχεις παρει ποσα watt και ποσα λιτρα την ωρα??
Μπορεις να μας πεις ποσα εχεις αγορασει την αεροπετρα??
__________________
MY POND

ΕΝΑΣ ΑΝΟΗΤΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ...ΕΝΑΣ ΣΟΦΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΑΘΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ....
  #568  
Παλιά 25-06-10, 22:50
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Δεν είναι θέμα δύο σχολών. Ακόμα και εκείνοι που ασχολούνται με DIY κατασκευές, κρατούν συγκεκριμένες συντεταγμένες όταν πρόκειται να υποστηρίξουν δεξαμένη με κοι.

Η μεγάλη μας διαφωνία είναι τα κοι από μόνα τους και τίποτε άλλο. Έχω πει πάμπολλες φορές ότι η λίμνη του Γιάννου είναι εξαιρετική, αλλά με τον υπάρχον εξοπλισμό δεν μπορεί να υποστηρίξει ΚΟΙ. Θέλει να αντλεί νερό από τον πυθμένα και θέλει επιπλέον οξυγόνωση. Πού είναι το κακό φίλε Βασίλη γι΄αυτά που είπα?

Εδώ ο Ηλίας χάνει τα ψάρια του και εσείς συνεχίζετε να κοιτάζετε δεξιά-αριστερά να βρείτε τον λόγο, ο οποίος βρίσκεται μπροστά σας.

Όσο για τη λίμνη που έχω τώρα, έχω για υποστήριξη ένα DIY SHOWER. Έχει αρκετή ροη, αντλώ νερό από το βαθύτερο σημείο και το σίγουρο είναι ότι τα ψάρια μου δεν έχουν ξεμείνει από οξυγόνο. Δεν έχει κάτι το παρουσιάσημο να την παρουσιάσω... αν θες όμως, την παρουσίασα στο αρχικό μου ποστ για τη νέα λίμνη που κατασκευάζω.

Εγώ δεν επιμένω ότι έχω λίμνη για την ώρα που μπορεί να φιλοξενεί κοι για πολλά χρόνια, τώρα την κατασκευάζω, με τις σωστές προδιαγραφές. Κανονικά, η λίμνη αυτή θα ήταν ήδη κτισμένη τρία χρόνια πιο πριν. Αλλά θεληματικά, επιμένετε σε αυτό το σημείο, δεν ξέρω γιατί. Αν γνώριζα ότι θα είχα προβλήματα δεν θα αγόραζα το κοι.

Αφού υπάρχουν διαφορετικές απόψεις, ένας τρόπος υπάρχει για να ξεδιαλύνει το πεδίο. Αυτό της παρουσίασης σε ένα γνωστό φόρουμ για κοι, όπου οι καλύτεροι συντονιστές και ειδικοί στον κόσμο θα πουν κάποια πράγματα. Θα έχει ιδιαίτερο ενδιαφέρον, αν σκεφτούμε τα θετικά που θα αποκομήσουμε όλοι μας. Γιατί δεν δέχετε άραγε ο Γιάννος? Για να συνεχίσουμε να πουλάμε όλοι μας πνεύμα εδώ?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #569  
Παλιά 26-06-10, 10:03
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Σ'ευχαριστω..
Ειχε αυτην την μυρωδια γιατι ειχε κατεβει πολυ το νερο με μεγαλη ποσοτητα λασπης ηταν λογικο..
Αντρο η αεροαντλια ειναι 4500l/h..
Μαλλον θα ακολουθησουμε την δευτερη λυση με την αντλια στον βυθο..
Οσο για τις αεροπτετρες και air-deffusers θα το ψαξω..

Βασιλη μου εξηγεις λιγο τι ειναι το DIY SHOWER?...
  #570  
Παλιά 26-06-10, 10:35
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη μου εξηγεις λιγο τι ειναι το DIY SHOWER?...
Hλία μου, σου υπόσχομαι φωτογραφίες αυτό κιόλας το Σαββατοκυρίακο, γιατί έχω προσαρμώσει και τρίτο στη σειρά (τελευταίο) στο οποίο έχω βάλει τα Κ1 που θα χρησιμοποιήσω σε λίγες μέρες στα eazypod. Aπό τώρα, ώστε να δημιουργηθούν οι απαραίτητες εστίες βακτηριδίων μέχρι τότε.

Το σίγουρο σχετικά με τα Bakki showers είναι ότι εξασφαλίζουν τη λίμνη με το απαραίτητο οξυγόνο, πολυ περισσότερο από οποιονδήποτε καταρράκτη. Μπορεί να το επενδύσεις και να φαίνεται μόνο η έξοδος του νερού... Είναι μια καλή λύση για εσένα, έστω και diy.

Απορροφώντας σοβαρή ποσότητα νερού από τον πυθμένα, αναγκάζεις το οξυγονωμένο νερό να κινείται σε ολόκληρη τη λίμνη.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. – Κλιμακίου Κύπρου Ανατολικής Μεσογείου. pani Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 3 04-09-06 12:20
Eκδρομή στην λίμνη Κερκίνη - Τι καλά περάσαμε george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 34 31-05-06 08:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,14285 seconds with 14 queries