Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > ¶λλα ζώα

¶λλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-04-07, 10:03
parashos_ Ο χρήστης parashos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή ΣΚΙΟΥΡΑΚΙΑ

Γνωριζει κανεις τιποτα απο σκιουρακια?διατροφη,κλουβια(για να αγορασω)συνθηκες επιβιωσης,η και καλυτερα κανενα site σχετικο να ενημερωθω ωστε να κανω την ζωουλα του πιο ευχαριστη εφοσον κατεληξε στα ανθρωπινα χερια
.Ευχαριστω.
  #2  
Παλιά 18-04-07, 10:09
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Εδώ κοίταξες?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=14268
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

  #4  
Παλιά 19-04-07, 01:08
Το avatar του χρήστη azores
azores Ο χρήστης azores δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-04-2005
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parashos_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωριζει κανεις τιποτα απο σκιουρακια?διατροφη,κλουβια(για να αγορασω)συνθηκες επιβιωσης,η και καλυτερα κανενα site σχετικο να ενημερωθω ωστε να κανω την ζωουλα του πιο ευχαριστη εφοσον κατεληξε στα ανθρωπινα χερια
.Ευχαριστω.
Εγώ ξέρω μερικά πραγματάκια και ίσως μπορώ να σε βοηθήσω.

Διατροφή: Τρέφονται με την τροφή που τρώνε τα ποντικάκια (με την άσπρη ουρίτσα), τα χάμστερ, τα ινδικά χοιρίδια. Με τίποτα τροφή κουνελιών. Γενικά τους αρέσουν πολύ τα καρύδια.

Κλουβιά: Όσο πιο μεγάλο αντέχει η τσέπη σου. Κυρίως ψηλό για να μπορέσεις να βάλεις κανένα κλαδί αναρρίχησης. Τους αρέσει να σκαρφαλώνουν και να τρέχουν. Βασικό εξάρτημα του κλουβιού. Να μην μπορεί να διαφύγει...... Δεν θα το πιάσεις ποτέ. Καλό είναι να έχει και μια ρόδα αν και κινδυνεύεις να μείνει χωρίς ουρά ο σκίουρος.

Συνθήκες επιβίωσης: Καλό και τακτικό καθάρισμα στο ροκανίδι. Καλό είναι να αποφεύγεις το ροκανίδι από ξυλουργούς και επιπλοποιούς. Δεν είναι ακριβό. Συνήθως από 1,50-1,90 ευρώ η συσκευασία των 14 λίτρων. Να μην μείνει ποτέ από φαγητό και νερό. Καλό και συχνό καθάρισμα της ποτίστρας. Είναι το λεγόμενο "μπιμπερό" των χάμστερ, αλλά πιάνει μια γλίτσα και ενδέχεται να φράξει τις μπίλιες. Επίσης το μπιμπερό από μέσα πιάνει γλίτσα σε τέτοιο βαθμό που δεν θα βλέπεις τι χρώμα είναι το νερό μέσα στην ποτίστρα. Πάρε λίγο χαλίκι ενυδρειακό (όχι μέσα από το ενυδρείο), βάλτο μέσα στο μπιμπερό μετά βάλε και λίγο νεράκι και κούνα τα σαν σέικερ. Εγγυημένο καθάρισμα. Μπορείς να βάλεις και ποτίστρα-δοχείο, αλλά θα έχεις καθημερινό καθάρισμα.... Και σε περίπτωση που θα θέλεις να φύγεις για 5-6 μέρες το μπιμπερό θα σε σώσει. Δύσκολα πεθαίνει από έλλειψη φαγητού. Από νερό όμως.....
Δεν το βγάζουμε στο μπαλκόνι. Αρρωσταίνει εύκολα. Κύρια αρρώστια. Μέσα έξω μέσα έξω και τσουπ δυάρια. Δύσκολα θα το προλάβεις. Επίσης κυκλοφορούν αρπακτικά πουλιά. Θέλει το προσέχεις όταν το βγάζεις στο μπαλκόνι.
Του αρέσει να έχει παρέα κυρίως του αντίθετου φύλλου.


Αυτά.
Εάν έχεις και άλλες απορίες
  #5  
Παλιά 19-04-07, 10:51
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Κώστα εγώσ υμφωνώ σε όλα αυτά που είπες απλά εγώ το δικό μου σκιουράκι το έβγαζα πολύ συχνά από το κλουβί του και το άφηνα να κάνει βόλτες σε ένα περιορισμένο χώρο του σπιτιού μου. Μετά δεν είχα ιδιαίτερη δυσκολία στο να το πιάσω. Μ ετον καιρό έμαθε και αυτό και δεν έφευγε όταν έπρεπε να ξαναμπέι στο κλουβί του!
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

  #6  
Παλιά 22-04-07, 17:58
parashos_ Ο χρήστης parashos_ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-04-2007
Περιοχή: Περιστερι
Μηνύματα: 42
Προεπιλογή

Ευχαριστω για τις πληροφοριες αλλα με προβληματισε αυτο που ειπες για το μπαλκονι,ουτε τωρα που φτιαχνει ο καιρος?(καλα για το χειμωνα δε το συζητω)και τι γινετε με το νερο?σημερα επλυνα το κλουβι και εβαλα το λαστιχο μεσα και τον ειδα να κοιταζει καλα-καλα(δεν ξερω αν το φοβηθηκε η αν ηθελε να πλατσουρισει)
  #7  
Παλιά 25-06-10, 13:32
Το avatar του χρήστη kapodistrias
kapodistrias Ο χρήστης kapodistrias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή παιδια στα θεματα για σκιουρακια ειμαι απο τους καλυτερους!!

Εχω πολλα βιβλια για τα λιλιπουτεια αυτα θηλαστικα!! Λοιπον οι σκιουροι δεν εχουν προβλημα αν τους εχετε στο μπαλκονι, αντεχουν πολυ χαμηλες θερμοκρασιες.Μην ξεχνατε αλλωστε οτι καταγονται απο τη Σιβηρια . Εαν το κλουβι τους ειναι στο μπαλκονι το χειμωνα αν δεν τα πειραζετε θα πεσουν σε χειμερεια ναρκη και αυτο ειναι πολυ καλο (αν εξαιρεσετε την ελειψη επαφης με το ζωακι) γιατι δεν φθειρονται κατα τη διαρκεια του χειμωνα και ζουν περισσοτερο! Οσο για το κλουβι πρεπει να βαλετε το χερι βαθια στην τσεπη ή να φτιαξετε το δικο σας!
  #8  
Παλιά 25-06-10, 21:06
Το avatar του χρήστη dimitris21
dimitris21 Ο χρήστης dimitris21 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 18-11-2004
Περιοχή: ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 1.416
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimitris21
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kapodistrias Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω πολλα βιβλια για τα λιλιπουτεια αυτα θηλαστικα!! Λοιπον οι σκιουροι δεν εχουν προβλημα αν τους εχετε στο μπαλκονι, αντεχουν πολυ χαμηλες θερμοκρασιες.Μην ξεχνατε αλλωστε οτι καταγονται απο τη Σιβηρια . Εαν το κλουβι τους ειναι στο μπαλκονι το χειμωνα αν δεν τα πειραζετε θα πεσουν σε χειμερεια ναρκη και αυτο ειναι πολυ καλο (αν εξαιρεσετε την ελειψη επαφης με το ζωακι) γιατι δεν φθειρονται κατα τη διαρκεια του χειμωνα και ζουν περισσοτερο! Οσο για το κλουβι πρεπει να βαλετε το χερι βαθια στην τσεπη ή να φτιαξετε το δικο σας!
δεν υπάρχει λόγος να ξεθάβουμε θέματα τριών ετών
  #9  
Παλιά 26-06-10, 09:04
Το avatar του χρήστη kapodistrias
kapodistrias Ο χρήστης kapodistrias δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 12
Προεπιλογή

εγω γουσταρω να ξεθαβω
  #10  
Παλιά 26-06-10, 09:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

οπουδηποτε δεν ειμαστε μονοι μας και υπαρχουν και αλλοι τους σεβομαστε και δεν κανουμε οτι γουσταρουμε. αυτα στο σπιτι μας μονο...
ασχετως αν εχεις δικιο ή αδικο..ανεπιτρεπτη η απαντηση σου.
__________________
  #11  
Παλιά 26-06-10, 09:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κι επειδη συνεχιζεται το θρασος σου και στα πμ...να σου ευχηθω οι γονεις σου να σε κανουν ανθρωπο και το θεμα κλειδωνεται.
__________________
Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:51.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05062 seconds with 12 queries