Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-08-09, 21:12
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
νομίζω ότι αν αγοράσεις ενα σπίτι δίπλα σε λίμνη θα σου βγεί πιο οικονομικό..
πέρα απο την πλάκα σκέψου πάρα πολύ καλά απο πριν ένα σωστό προυπολογισμό γιατί η λίμνη θέλει λεφτά και ειδικά στα λίτρα σου δεν μπορώ να φανταστώ.Είναι μεγάλα τα νούμερα..φαντάσου ότι για μια θεραπεία αν χρειαστεί θέλεις ένα βασικό μισθό.
Δεν υπάρχει θέμα θεραπείας για τέτοια λίτρα. Ούτε καν θα πάρει είδηση τα άρρωστα ψάρια, απλά θα γίνουν μέρος της βιολογίας με τόσα λίτρα.

Στο δε πρώτο που ανάφερες, συμφωνώ και είναι ένας από τους λόγους που πιστεύω ότι δεν θα δουλέψει η ιδέα. Αντιλαμβάνεστε για τι νούμερα μιλάμε για βάθος λίμνης, με τόσα μέτρα? Σκεφτήκατε ότι θα θέλει ανάλογη έκταση επιφάνειας, ισχυρή φίλτρανση και αράδα τα συστήματα υπεριώδης ακτινοβολίας και καθημερινή αναπλήρωση του νερού με αρκετά κυβικά. Βασικά, όχι ένας μισθός αλλά 3-4 και βάλε.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-08-09, 22:54
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει θέμα θεραπείας για τέτοια λίτρα. Ούτε καν θα πάρει είδηση τα άρρωστα ψάρια, απλά θα γίνουν μέρος της βιολογίας με τόσα λίτρα.

Στο δε πρώτο που ανάφερες, συμφωνώ και είναι ένας από τους λόγους που πιστεύω ότι δεν θα δουλέψει η ιδέα. Αντιλαμβάνεστε για τι νούμερα μιλάμε για βάθος λίμνης, με τόσα μέτρα? Σκεφτήκατε ότι θα θέλει ανάλογη έκταση επιφάνειας, ισχυρή φίλτρανση και αράδα τα συστήματα υπεριώδης ακτινοβολίας και καθημερινή αναπλήρωση του νερού με αρκετά κυβικά. Βασικά, όχι ένας μισθός αλλά 3-4 και βάλε.
πανω σε αυτα που λετε να σας πω καποιες μου σκεψεις...
για τα φιλτρα νομιζω οτι σε τοσα λιτρα ισως και να μην ειναι αναγκαια....
εγω εχω σκεφτει για μια αντλια που θα στελνει το νερο σε 1,5-2 μετρα υψος για να πεφτει απο καταρακτη...
η εισοδος του νερου στην αντλια θα γινετε απο ενα μεγαλο ανοιγμα που θα ειναι καλειμενο απο 2-3 στρωματα μπλε σφουγγαρι και ετσι θα εχω κατι σαν αμβουργου....
για την αλγη θα φυτευτουν γυρο απο την λιμνη πολλα δεντρα οποτε σε 2-3 χρονια δεν θα εχει καθολου προβλημα αν και πιστευω οτι σε τοσα λιτρα παλι δεν θα εχει....
οσο για την αναπληρωση εχω σκεφτει η λιμνη να εχει υπερχυλιση και τον χειμωνα που θα γεμιζει με τις βροχες να πηγαινει σε μια μεγαλη στερνα που θα υπαρχει κατω απο το σπιτι και για χρηση του σπιτιου και το καλοκαιρι απο εκει θα συμπληρωνω την εξατμιση....
πιστευω να σας ελυσα τις απορειες με τις σκεψεις μου... ε?????
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-08-09, 07:41
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
πανω σε αυτα που λετε να σας πω καποιες μου σκεψεις...
για τα φιλτρα νομιζω οτι σε τοσα λιτρα ισως και να μην ειναι αναγκαια....
εγω εχω σκεφτει για μια αντλια που θα στελνει το νερο σε 1,5-2 μετρα υψος για να πεφτει απο καταρακτη...
η εισοδος του νερου στην αντλια θα γινετε απο ενα μεγαλο ανοιγμα που θα ειναι καλειμενο απο 2-3 στρωματα μπλε σφουγγαρι και ετσι θα εχω κατι σαν αμβουργου....
για την αλγη θα φυτευτουν γυρο απο την λιμνη πολλα δεντρα οποτε σε 2-3 χρονια δεν θα εχει καθολου προβλημα αν και πιστευω οτι σε τοσα λιτρα παλι δεν θα εχει....
οσο για την αναπληρωση εχω σκεφτει η λιμνη να εχει υπερχυλιση και τον χειμωνα που θα γεμιζει με τις βροχες να πηγαινει σε μια μεγαλη στερνα που θα υπαρχει κατω απο το σπιτι και για χρηση του σπιτιου και το καλοκαιρι απο εκει θα συμπληρωνω την εξατμιση....
πιστευω να σας ελυσα τις απορειες με τις σκεψεις μου... ε?????
Δυστυχώς και πάλι, δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Μια τέτοια κατασκευεί, προϋποθέτει καλό σχεδιασμό, πολύ περισσότερες πρόνοιες απ' ότι σκέφτεσαι για την ώρα, υποδομή/άριστη κατασκευή και βεβαίως επαναλαμβάνω πολύ χρήμα.

Πιστεύω και εγώ ότι μια λίμνη τέτοιου μεγέθους μπορεί να λειτουργήσει και με μικρότερης ροής αντλίες και ότι όντως ελάχιστα πρέπει να γίνουν για τη φύλτρανση, εκτός βεβαίως η άλγη που θα σου είναι μόνημος βραχνάς σε μια τέτοια περίπτωση. Αν θέλεις όμως να δώσεις τις καλύτερες συνθήκες, τότε ΠΡΕΠΕΙ να δώσεις ανάλογη ροή με τα λίτρα σου σαν ένα μεγάλο ρυάκι ας πούμε.

Επίσης, με τη χαμηλή ροή υπάρχει το ενδεχόμενο να αντιμετωπίζεις πολύ εύκολα διάφορες μολύνσεις, ενδεχόμενο να μυρίσει η λίμνη και το χώμα που υπάρχει μέσα κ.α.

Για να είμαι ειλικρινής, θα σου έλεγα πρώτα να κατασκευάσεις μια μικρότερη, ας πούμε στα 8-10,000 λίτρα, βλέπεις τις αντοχές σου και τα κόστα σου, αποκτάς βασική πείρα και μετά αν επιμένεις προχωρείς σε αυτήν σου την ιδέα με περισσότερο μυαλό.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-08-09, 12:41
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

βασικα τα εχω σκεφτει ολα...
η κατασκευη θα γινει απο εργολαβο και θα ειναι με μπετον...
σε συνεργασια με ενα φιλο μου που κατασκευαζει πισινες.
σιγουρα θα μπει μια μεγαλη αντλια πισινας και θα υπαρχει η σωστη κυκλοφορια...
ολο το κοστος θα ειναι ο εργολαβος, η αντλια, και το υλικο στεγανοποιησεις που θα μου προτινει ο φιλος μου...

ολη η δουλεια θα γινει την στιγμη που θα γινετε η εσκαφη για το σπιτι και συγχρονος θα πεσουν και τα καλουποματα και τα μπετα...
οποτε ετσι γλυτωνω πολλα ευρω...
δεν σκεφτομαι να κανω μια πιο μικρη για αρχη γιατι εχοντας αυτη την στιγμη μια λιμνη στα 3000 λιτρα... γιατι να φτιαχνω μια στα 8000 λιτρα και μετα να παω για τα πολλα...
ετσι θα φυγουν τα διπλασια χρηματα και δεν αξιζει καν η ταλαιπορια...
κατι αλλο που πρεπει να ξερεις οτι απο προσωπικη εργασια κανω πολλα...
η λιμνη που ειδες στην φωτο ειναι ολη κατακσευασμενη απο εμενα...
απο τα μπετα, απο το ντυσιμο με πλακες καριστου μεχρι βαψιμο και γενικα τα παντα....
οποτε παλι και στην μεγαλη λιμνη θα κανω πολυ δουλεια μονος μου....
-------------------------
να κανω και μια χαζη μαλλον ερωτηση....
μια λιμνη 50.000-80.000 λιτρα μπορουμε να επιλεξουμε αναμεσα σε λαινερ και μπετον?? η παμε κατευθειαν για μπετον...??
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 20-08-09 στις 12:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-08-09, 21:26
Το avatar του χρήστη exetlaios
exetlaios Ο χρήστης exetlaios δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2007
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 177
Προεπιλογή

Aν μιλάμε για λαινερ πραγματικό και όχι για μουσαμοκαταστασεις δεν ξέρω κιόλας αλλα θα βρείς σε τέτοιες διαστάσεις?μάλλον για μπετό μιλάμε.Α στο κόστος υπολόγισε και το κανό σου
πραγματικά αν το κάνεις να πετύχει που στο εύχομαι θα είναι όνειρο αληθινό
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-08-09, 21:31
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exetlaios Εμφάνιση μηνυμάτων
Aν μιλάμε για λαινερ πραγματικό και όχι για μουσαμοκαταστασεις δεν ξέρω κιόλας αλλα θα βρείς σε τέτοιες διαστάσεις?μάλλον για μπετό μιλάμε.Α στο κόστος υπολόγισε και το κανό σου
πραγματικά αν το κάνεις να πετύχει που στο εύχομαι θα είναι όνειρο αληθινό

φιλε σε ευχαριστω!!!! παντος να ξερεις πως οτι βαλω στο μυαλο μου το κανω...
ασχετα αν αργησω λιγο...
παντος θα γινει και οποιος ερχετε στο νησι θα ειναι καλεσμενος να πινουμε καφε και να κανουμε και καμια βουτια ....
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Κατηγορια "Λιμνες" Andros Χρυσόψαρα 1 11-03-08 16:20
Συμβιωση κιχλιδων απο διαφορετικες λιμνες FIL241 Γλυκό νερό - Γενικά 2 13-05-05 20:16

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:36.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04587 seconds with 14 queries