Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-07-05, 09:36
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή new housing .....

πιστεύω πως θα εκτιμίσουν την αλλαγή του χώρου τους .... απο 1/2 λίτρο ο καθένας σε 4.5 λίτρα ... στην διάθεση του καθε ενός ...
βεβαια δεν έχω μεριμνίσει για φωτισμό αλλά θα γίνει και αυτό ....
όσο αφορά την αναπαραγωγή .... ο κόκκινος μονο φτιάχνει bubble nest ενω ο άλλος όχι .... αυτό σημαίνει πως μόνο ο κοκκινος είναι ικανός για αναπαραγωγή ή και ο άλλος θα φτιάξει μόλις μπέι θηλικό μέσα ?
το θαλασσί χαρτονάκι ανάμεσα στα ενυδριάκια είναι για ευνόητους λόγους .... βγαίνει κανα 15λεπτο την ημέρα για να "ξυπνάνε" και μετά πάλι στην θέση του .....

φίλτρο δεν έχω, αν και χώραει κάποιο μικρό ... αλλά φαντάζομαι πως με αλλαγή νερού μια φορά την εβδομάδα όλα θα είναι καλα ..... δεν νομιζετε ??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-07-05, 10:18
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

έκανες πολύ καλά που άλλαξες χώρο στους μονομάχους σου. είναι πολύ καλύτερα έτσι. θα σου έλεγα να αλλάζεις νερό 2 φορές την εβδομάδα για να έχουν τα ψαράκια σου καλή υγεία.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-07-05, 10:26
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

φυσικά είναι καλυτερα και το επιβεβαιώνει και η κινητικότητά τους ...
λυπόμουν να τα βλέπω νοθρά και στριμωγμένα ...
αλήθεια κατα την αλλαγή νερού ... πώς είναι καλυτερα να τα βγάζω τα ψάρια έξω ?? πιάνοντάς τα με τα χέρια ή με κάποιον άλλον τρόπο ? όταν βάζω ποτίρι για να τα πιάσω τα βλέπω να τρέχουν πανικόβλητα απο δώ και απο κεί και φοβαμαι μην τους καταστρέψω τα πτερύγια και τις ουρές ... ενώ με τα χέρια φαντάζομαι πως θα είναι πιο ανώδεινη η δουλειά μια και πιο γρήγορη ..... κάθε συμβουλή δεκτή για το οτιδήποτε ....
εξάλου ..... τόσο νέος που είμαι μόνο με συμβουλές μπορούν οι μονομαχοι μου να είναι καλά ......
ευχαριστώ...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-07-05, 11:37
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή


Αμα τα πιανεις με τα χερια δυο φορες την εβδομαδα θα πανε απο stress..

Παρε λιγο σωληνακι ποτισματος 5-6 χιλιοστα, περιπου 2 μετρα.. και αδειαζε με αυτο το νερο. Στη συνεχεια ετοιμαζε το νεο σε ενα κουβα καπου ψηλοτερα και παλι με το ιδιο σωληνακι ξαναγεμιζε το.
Ειδικοτερα στο γεμισμα, η αργη εισαγωγη του νερου εξισσοροπει μικρες διαφορες θερμοκρασιας ενω δεν στρεσσαρει τα ψαρια.
Και μια και εβαλες ενυδριακι, για παρε μερικες ιδεες..

http://www.tsamisaquarium.com/Selide...is/par_sgu.htm

Υ.Γ. Αν δεν παινεψεις το σπιτι σου...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-07-05, 11:56
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

πανέμορφο το ενυδριάκι ........ τέτοιο είδα κάπου στην Αθήνα και μου μπήκανε ιδέες ... αλλά μόλις μια μέρα πρίν είχα πάρει τα δύο δικά μου .....
δυστυχώς είναι δύσκολη περίοδος για μένα οικονομικά αυτόν τον καιρό και δεν με έπερνε για να πάρω και τα άλλα δύο παρόμοια με το δικό σου που είδα άσχετα αν με αντιπωσίασαν και άσχετα αν έχουν και όλο τον εξοπλισμό και θα με έβγαζαν απο κόπο κάθε εβδομάδα ..
εκτός αυτού είχαν και τον φωτισμό πράγμα που ακόμα δεν έχω κανει στα δικά μου .....
οι τιμές τους (για να αναφερθώ και σε αυτό ) δεν ήταν και πολύ απαγορευτική ... 40Ε έκανε το ενυδριάκι που βρήκα σαν το δικό σου και 9Ε πηρα εγώ το καθέ ένα απο τα δικά μου ..... τες πα ... ίσως μελλοντικά... γιατί έρχονται και διακοπές .....

Υ.Γ θα το δοκιμάσω αυτό με το λάστιχο .... έξυπνο ..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-07-05, 17:23
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

καταρχην συγχαρητηρια που αποφασισες να τα μεταφερεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο.πιστεψε με θα παρατηρησεις μεγαλη διαφορα στη συμπεριφορα τους.θα μπορουσες να προσθεσεις καποιο φυσικο φυτο (π.χ.java moss)για να δημιουργησεις στα ψαρακια σου πιο πολυ την αισθηση του φυσικου περιβαλλοντος(πολλες φορες θα δεις τους μονομαχους σου να ξεκουραζονται πανω στη java moss).επισης τα λεπτα χαλικια που απ'ο,τι βλεπω εχεις δυσκολευουν τον καλο καθαρισμο του ενυδρειου.τα χοντρα μεγαλα χαλικια καθαριζονται πιο ευκολα.εγω παντως σε ενυδρεια που δεν εχουν φιλτρο συστηνω την απουσια υποστρωματος.

πολλα αρσενικα χρειαζονται χρονο για να προσαρμοστουν στο νεο τους περιβαλλον και ν'αρχισουν να φτιαχνουν φωλιες απο φυσαλιδες(ενδειξη υγιειας και ζωντανιας) ενω αλλα φτιαχνουν αμεσως μετα τη μεταφορα τους σε νεο χωρο.ερωτηση:τι τροφη τους δινεις?βεβαια ειναι πιθανον καποιες φορες ο αρσενικος να φτιαξει φωλια μονο οταν δει θηλυκια.

για αλλαγες νερου χωρις φιλτρο εχεις δυο επιλογες: η να αλλαζεις ολο το νερο καθε 2-3 μερες,η καθε μερα μ'ενα μικρο σωληνακι να καθαριζεις τα περιττωμματα και υπολειμματα τροφης και μια φορα τη βδομαδα να το καθαριζεις ολο.εγω προσωπικα προτιμω την πρωτη επιλογη.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues

Αμα τα πιανεις με τα χερια δυο φορες την εβδομαδα θα πανε απο stress..

δεν ειναι απολυτο αυτο.αν εχεις μαθει πως να πιανεις το ψαρι με τα χερια πιστευω οτι συχνα προκαλει λιγοτερο στρες απο το να το πιανεις με την αποχη(εχω δοκιμασει και τα δυο)η αποχη τρομαζει τα ψαρια και αν κινηθουν και κανουν βιαιες κινησεις προσπαθωντας να ξεφυγουν μπορει και να τραυματιστουν.(για να μην αναφερω οτ αν δεν τα πιασουμε αμεσως και τα κυνηγαμε γυρω-γυρω στο ενυδρειο με την αποχη τοτε θα πανε σιγουρα απο στρες...)επιπλεον στη δικη μου περιπτωση που ταιζω το καθε ψαρι χωριστα με γνωριζουν και τους ειναι πιο ευκολο να μπουν στο χερι μου-πολλες φορες μονα τους- και να μετακινηθουν(σε συνδυασμο με το οτι υπαρχει εκει καποια ποσοτητα νερου κατα τη μεταφορα).εναλλακτικα μπορεις να τα πιασεις με ενα ευρυχωρο μπολακι-αυτο κανω εγω πια-θελει λιγακι εξασκηση βεβαια,αλλα σιγουρα λιγοτερη απο τη δημιουργια μπολ με τα χερια....ριχνεις τροφη στην επιφανεια του νερου και οσο το ψαρι ειναι απασχολημενο με το να τη φαει πας και με ταχυτητα το πιανεις ΑΠΟ ΠΙΣΩ ωστε να μη σε δει και τρομαξει.η ολη διαδικασια πρεπει να γινει γρηγορα για να μην στρεσαρει το ψαρι.μια αλλη επιλογη βεβαια ειναι να μην αλλαξεις ολο το νερο αλλα να ρουφηξεις τοσο ωστε να μεινει πολυ λιγο,οσο ακριβως χρειαζεται για να μεινει το ψαρι μεσα(προσωπικα προτιμω την 100% αλλαγη νερου καθε 2-3 μερες).
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-07-05, 19:28
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Η τροφή που τουσ δίνω είναι τα Bloodworms της SERA ... 3-4 σκουλικάκια ημερησίως .....
μετά την σημερινή αλλαγή νερού ... κανενα απο τα δύο δεν έχει δημιουργήσει φυσαλίδες ..... αλλά ίσως να γίνει αργότερα ....
απλά είναι λίγο λούκι η ολική αλλαγή νερού μια και υπάρχει και χαλίκι κάτω .... και όλα τα συναφή ....
σκευτομαι μήπως κάνω καμια πατέντα .... δλδ να ανοιξω απο μία μικρή τρυπούλα στο κάθε ένα ενυδρίο και να κολλήσω με σιληκόνη μια μικρή κανουλίτσα χαμηλά....... έτσι ώστε να αδειάζει το ενυδρίο παρασύροντας και τις ακαθαρησίες αλλά και ό,τι άλλο έχει μείνει στον πάτο και όχι μόνο .....
βέβαια πρέπει να πάω σε τζαμά για να ανοίξει τις τρυπες ... και να βρώ μικρες κανουλίτσες και φυσικά μή τοξική σιλικόνη ...
έτσι θα κάνω και την δική μου ζωή αλλά και τών άλλον ευκολότερη όπως κάποτε ειπώθηκε μια και απο Νοέμβρη φέυγω για φαντάρος και θα αναλάβει άλλος την κηδεμονία

Υ.Γ αυτό που σκευτομαι να κάνω ... το έχει κανει μήπως κανείς άλλος να μας/μου πει εντιπώσεις ??
και ευκολο .. και γρήγορο ... και αποτελεσματικό ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-07-05, 19:34
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

μπορεις να ταιζεις και λιγο παραπανω.γι'αυτο διορθωσα στο προηγουμενο μην(δεν ξερω αν το ειδες)οτι καλο ειναι για 100% αλλαγη νερου να μην υπαρχει χαλικι στο ενυδρειο.κοιταξε λιγο και αυτο για τα φυσικα φυτα(καθαριζονται ευκολα σε καθε αλλαγη νερου).φανταζομαι οτι ο καθενας μπορει ξεροντας τις βασικες αρχες να φτιαξει μετα δικες του πατεντες που θα του κανουν τη ζωη ευκολοτερη.τα ψαρια ομως τι θα γινονται ακομα και μ'αυτη την πατεντα οταν θ'αλλαζεις το νερο?παντως,και η ολικη αλλαγη νερου παιρνει ελαχιστο χρονο.εχεις ετοιμασει νερο σ'εναν αλλο κουβα και απλα αδειαζεις το ενυδρειακι,ξεπλενεις με ζεστο νερο και γεμιζεις απο τον κουβα.ουτε 5 λεπτα δεν παιρνει,ειδικα αν εξασκηθεις στο πιασιμο του ψαριου.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-07-05, 23:50
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εννουσα να μην το πιανεις καθολου..
Χερια αποχες και αλλα τετοια σιγουρα προκαλουν καποιο stress..
Τωρα τα δικα σου χερακια σιγουρα ειναι πιο.... ευελικτα to say the least.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-07-05, 01:55
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Εννουσα να μην το πιανεις καθολου..
Χερια αποχες και αλλα τετοια σιγουρα προκαλουν καποιο stress..
Τωρα τα δικα σου χερακια σιγουρα ειναι πιο.... ευελικτα to say the least.



δυστυχως οταν δεν εχεις φιλτρο(οπως στο δικο σας ενυδρειο)η μεταφορα του ψαριου ειναι αναποφευκτη...απλα ο καθενας δοκιμαζει ολους τους πιθανους τροπους και δοκιμαζει ποιος λειτουργει καλυτερα για τον ιδιο και τα ψαρια του
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-07-05, 02:00
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Η μικρή κανουλίτσα θα μπορούσε να μπεί χαμηλά .... δλδ οριακά στο πάτο του ενυδρίου .... κατα συνέπεια θα παρέσερνε με το νερό ό,τι υπολείματα μένανε απο το ο,τιδήποτε (τροφές -αν και ταίζω τόσο ώστε να μην μένει τπτ - ακαθαρισίες κτπ) ...... άρα το ελλάχιστο νερό που θα παρέμενε μέσα για το ψάρι θα ήταν καθαρό ... οπότε θα έμενε μόνο το θέμα του γεμίσματος με καθαρό νερο ....
το όλο σκηνικό είναι με βάση την όσο λιγότερη ενόχληση του κάθε μονομάχου απο το συνεχές πιάσιμο, τοποθέτηση σε μικρό μπόλ και ξανά μέσα κατα την διάρκεια των αλλαγών... μια και θα είναι κάθε εβδομάδα 1 με 2 φορές ..... αν αυτό δεν επιρεάζει αρνητικά το ψάρι τότε οντος δεν υπάρχει λόγος για την υλοποίηση αυτής της ιδέας - δεν ξέρω αν έχει ειπωθεί ή πραγματοποιηθεί και απο άλλον έδω μέσα - ....
απλά πιστέυω πως είναι έυκολο για τον καθένα να κάνει αυτή την αλλαγή νερου αν εγώ ή ο καθέ ένας απο μαςα λέιπει για μερικές μέρες πχ ...
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-07-05, 02:06
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio
... κατα την διάρκεια των αλλαγών... μια και θα είναι κάθε εβδομάδα 1 με 2 φορές .....
τουλαχιστον 2

δεν εχω ακουσει για παρομοια πατεντα,αλλα αν βρεις τροπο να την υλοποιησεις τα ψαρακια σιγουρα δε θα'χουν προβλημα.θα μενει λιγο νερο κατω-κατω και στη συνεχεια με ενα σωληνακι θα προσθετεις αργα νερο ιδιας θερμοκρασιας το οποιο εχεις αφησει για μια μερα με αντιχλωριο.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-07-05, 02:17
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

μου φαίνετε θα παρω κανενα κρασί που είναι σε συσκευασία με κανουλιτσα .... θα γίνω λιάρδα πίνοντας το κρασί και μετά θα κάνω την πατέντα με τις κάνουλες .....
σαν δοχεία με κρασί θα είναι τα ενυδρία απλα θα έχουν και ψάρι μέσα
μπορεί να μην είναι τόσο εμφανίσημο (βασικός παράγοντας για ένα ενυδρίο να είναι όμορφο φαντάζομαι) αλλά μέχρι να βρω τον απαραίτητο αρκετό χρόνο για να ασχοληθώ σοβαρά θα είναι κάτι πρακτικό και εύκολο...

"Το κρασί της παρέας .... τώρα σε συσκευασία με ψαρι και με κανουλίτσα..." :P :P :P
το ξεφτύλισα το θέμα ....
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-07-05, 02:49
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio
"Το κρασί της παρέας .... τώρα σε συσκευασία με ψαρι και με κανουλίτσα..." :P :P :P
το ξεφτύλισα το θέμα ....




οσο για την εμφανιση του ενυδρειου,δυστυχως αυτο ειναι κατι που αντιμετωπιζουν ολοι οι betto-φιλοι...αν εχεις αρκετους μονομαχους(=μικρο αφιλτρο ενυδρειο ο καθενας+συχνες ολικες αλλαγες νερου),η εμφανιση μπαινει σε δευτερη μοιρα και πρωταρχικο ρολο αποκτα το ποσο πρακτικο θα ειναι το ενυδρειο.αν τελικα κανεις αυτο που σκεφτεσαι ανεβασε φωτο της κατασκευης και πες μας ποσο τελικα σε διευκολυνει μηπως το εφαρμοσουν κι αλλοι
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-07-05, 02:53
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Άν τελικα υλοποιηθεί το- πάραξενο αυτό- project να είσαι σίγουρος πως θα ανεβάσω φωτός.....
τώρα το πότε και αν θα γίνει τελικά θα το δούμε στην πορεία .....λόγο μηδαμινού ελευθερου χρόνου ....
υπομονή ....
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-07-05, 03:03
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio
Άν τελικα υλοποιηθεί το- πάραξενο αυτό- project να είσαι σίγουρος πως θα ανεβάσω φωτός.....
...

σιγουρη μη μου αλλαζετε παλι το φυλο
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-07-05, 10:30
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Παράθεση:
σιγουρη μη μου αλλαζετε παλι το φυλο
ουυυυυπς συγχωρήστε εναν νέο στο forum σας ... σιγά σιγά θα σας μάθω
Λεω να πάω να πάρω μια λάμπα για να τελειώσω και με το θέμα του φωτισμού ...
θα ανεβάσω εικόνες μετά και απο αυτό ..
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-07-05, 12:48
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Μια αεραντλία και σε κάθε ενυδρειάκι ένα σφουγγαράκι της Tetra δεν θα ήταν μια καλή λύση;
Κάνει πολύ καλή δουλειά και αποφεύγετε τις χειροκίνητες μεταφορές των ψαριών.
Μια καλή αντλία μπορεί να υποστηρίξει περισσότερα σφουγγάρια.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-07-05, 15:36
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Το φώς είναι έτοιμο ..... μια λάμπα (δυστυχώς όχι φθορίου γιατί δεν βρήκα σε τέτοιο μέγεθος ) και όλα μια χαρά ....
Έγινε η στίρηξη πίσω και πάνω απο τα ενυδρία και το αποτέλεσμα είναι αυτό που φαίνεται .... δεν είναι ιδιαίτερα καλό μια και δεν έχω χρόνο για να ρυθμίσω την μηχανή για να φαίνεται πιο καθαρά το φώς .... το νόημα πάντος είναι αυτό παρα κάτω ....
Το μόνο αρνητικό (για τώρα το καλοκαίρι τουλάχιστον) είναι πως η λάμπα μια και δεν είναι φθορίου βγάζει λίγο θερμότητα ....
κατα συνέπεια ... απο 30 βαθμούς που είχα στο θερμόμετρο με μια ώρα περίπου λειτουργίας το είδα στους 31...... δεν ξέρω αν αυτή η διαφορά είναι κάτι σημαντικό γιατι αν δουλευει για κανα 6ωρο ίσως να θερμάνει και άλλο το νερό .....
στους πόσους βαθμούς να αρχίσω να ανησυχώ ?
για χειμώνα πιστεύω πως καλο θα κάνει .. και όχι κακό ... για τώρα είναι το πρόβλημα ...
παντως οι μονομάχοι μου φαίνεται να το διασκεδάζουν με τον φωτισμό μια και τους βλέπω πιο ενεργητικούς ...... μπορεί να είναι και τυχαίο .. θα δείξει ..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-07-05, 17:20
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Καλησπέρα,

31 βαθμοί είναι έξω από τα όρια των βέλτιστων τιμών θερμοκρασίας για τους μονομάχους (26-28 και για ζευγάρωμα έως και 30). αλλά δεν είναι ύπερβολική τιμή για καλοκάιρι, δε νομίζω να έχουν κάποιο πρόβλημα. Όμως επειδή δεν είναι λάμπα φθορισμού και επειδή βρίσκεται πολύ κοντά στο ενυδρείο, φοβάμαι ότι θα ανέβει πολύ περισσότερο η θερμοκρασία μετά από μερικές ώρες λειτουργίας...
Επίσης, απ' ό,τι φαίνεται από τη φωτογραφία, τα ενυδρειάκια σου έχουν πλαστικό αδιαφανές (μαύρο) καπάκι και το φως μπαίνει στο ενυδρείο από τα πλάγια και από την πίσω πλευρά, γιαυτο δεν φαίνονται και πολύ καλά στη φωτογραφία... Θα σε συμβούλευα ή να βγάλεις τα καπάκια και να βάλεις άλλα από διαφανές υλικό δικιάς σου κατασκευής (πχ τα εξώφυλλα από μερικά ντοσιέ...), ή να ανοίξεις τρύπα στα καπάκια αυτά, την οποία θα σκεπάσεις μετά με κάποιο διαφανές υλικό πάλι...
Πάντως παρακολούθησε τη θερμοκρασία στη διάρκεια της μέρας.

ΥΓ: Καλωσήρθες στο forum, ρίξε και μια ματιά σε παλαιότερα posts της κατηγορίας Bettas (από την επιλογή: Αναζήτηση) και θα βρείς πολλές ενδιαφέρουσες πληροφορίες

Φιλικά, Γιάννης
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-07-05, 18:46
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Όχι, όχι και ξανά όχι ....
το είχα 2.5 ώρες και η θερμοκρασία πήγε στους 32 .... καθόλου καλό γιατί δεν θα έμενε εκεί αν το άφηνα άλλες 2-3 ώρες ...... πρόσεξα πως στα τζάμια του ενυδρίου είχε και σαν υδρατμό οπότε δεν είναι καθόλου καλό τόση θερμοκρασία ......
θα αλλαχτεί η λάμπα με μια φθωρίου 60cm και όλα θα είναι καλά ..
το σημείο που είναι η λάμπα δίνει αρκετό φωτισμό έστω και απο τα πλάγια για τα ενυδρία .... εκτός αυτού αν παρατηρήσεις στα καπάκια θα δείς και τις 3 απο τις αρκετές τρύπες που έχω ανοιξει.... και για λίγο φωτισμό απο πάνω αλλά και για καλύτερο αερισμό ....
θα ανοιχτούν και άλλες όταν θα μπει η νέα λάμπα ή μπορεί να γίνει κάτι σαν αυτό που ανέφερες με την πατέντα και κατι διαφενές απο πάνω..... λίαν συντόμως ....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-07-05, 19:05
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

οχι,οντως αυτες οι θερμοκρασιες ειναι απαγορευτικες... τα ορια ειναι 24-27,γυρω στους 29 για τη γεννα και στο φυσικο τους περιβαλλον το μεγιστο ειναι γυρω στους 31.αλλο ενυδρειο μεγαλο με φως δεν εχεις για να τα βαλεις καπου κοντα του ωστε να φωτιζονται κι αυτα?
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 27-07-05, 02:10
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Τελικά έτσι και έγινε ..... η προηγούμενη λάμπα αλλάχτηκε με μια φθωρίου 60 εκατοστών και το αποτέλεσμα οπτικά είναι πολύ καλύτερο του προηγούμενου .....
Αριστερά φαίνεται και ο καινούργιος 3ος μονομαχος της παρέας ο οποίος λογικά αύριο θα εγκατασταθεί στο δικό του σπίτι όμοιο με τα άλλα
Πιστεύω πως 3 ενυδριάκια για τον χώρο αυτόν είναι μια χαρά ....
βέβαια τον 3ο μόλις σήμερα μου τον φέρανε αλλά τον βλέπω πολύ down ...
Ίσως να τον πείραξε το ταξίδι που έκανε απο Αθήνα για Χαλκίδα και ελπίζω αύριο που θα κατοικίσει στο καινούργιο του σπίτι να νιώσει καλύτερα .. έφαγε ελλάχιστα κάι αυτό με προβλημάτισε λίγο ...
απο χρώμα και τα λοιπά φαίνεται μια χαρά .... είδωμεν ...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 27-07-05, 13:42
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

μην ανησυχεις,δωσ'του χρονο να προσαρμοστει.σκεψου ποσο μεγαλη αλλαγη ειναι γι'αυους να μετακινηθουν απο το ποτηρι που δεν μπορουν ουτε να κουνηθουν σε τοσο μεγαλο χωρο....ειναι φυσιολογικο να μην τρωει πολυ τις πρωτες μερες.απλα αλλοι προσαρμοζονται πιο γρηγορα,αλλοι πιο αργα.βγαλε και καμια πιο κοντινη φωτο του να τον δουμε
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 27-07-05, 14:14
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Σήμερα μπήκαν όλα σε τάξη ..... ο φωτισμός είχε αλλαχτεί απο χτές .... ο καινούργιος μονομάχος μπίκε στο δικό του ενυδριάκι και όλα καλά ... τρώει κάπως πλέον αλλά είναι ακόμα μουδιασμένος ..... πιστεύω πως θα προσαρμοστεί γιατι και τα άλλα δύο παρόμοια συμπεριφορά είχανε ....
και ειδού το αποτέλεσμα .....
Βασικά ..... ενώ τα δύο πρώτα που είχα (Αχιλλέας + Έκτορας) όταν βλεπόντε λυσάνε στην κυριολέξία .... ο Πάρης με όποιον και να είναι δίπλα είναι σαν να μην υπάρχει ... το ίδιο και οι άλλοι δυο δεν πάνε να τον κινηγήσουν .... δλδ όλα αρμονικά... πώς και έτσι ?? καμια ιδέα ?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 27-07-05, 14:37
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Πολύ ωραία τα έστησες, βάλε όμως κανένα καπάκι (σαν αυτά που σου είπα σε προηγούμενο πόστ) γιατί μπορεί να πηδήξουν απ'έξω ή σε κανένα διπλανό ενυδρειάκι και να γίνει σφαγή...

Επίσης μπορείς αντί για τα πλαστικά φυτά που έχεις, να βάλεις μερικά κλωνάρια Egeria densa (ψάξε για φωτογραφία εδώ http://www.tropica.com/), που είναι πολύ ανθεκτικό φυτό με χαμηλές απαιτήσεις σε φως και απορροφα και πολλά νιτρικά από το νερό του ενυδρείου
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 27-07-05, 15:39
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

συμφωνω απολυτα για το καπακι!!ο Παρης μαλλον για crowntail μοιαζει(αν μπορεσεις βγαλε και καμια φωτο σε full flare να το επιβεβαιωσουμε).ισως επειδη ακομα προσπαθει να προσαρμοστει να μην αντιδρα στη θεα αλλων μονομαζων και γι'αυτο κι οι αλλοι τον αγνοουν.αν παρατηρησεις σε μαγαζι οπου ολα τα ποτηρακια ειναι διπλα διπλα συνεχεια καποιοι εχουν σταματησει να αντιδρουν στην παρουσια αλλων αρσενικων.
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 27-07-05, 15:43
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Full Flare εννοείς ?
crowntail ? Υπάρχει κάποια δαφορά ?
Δηλάδη δεν θα αντιδρά στους άλλους ? ή όταν προσαρμοστεί θα γίνει και αυτός τσαμπουκας ?
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 27-07-05, 15:48
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

οταν λεω full flare εννοω οταν τεντωνει στο μεγιστο την ουρα και τα πτερυγια του και ανοιγει το καλυμμα των βραγχιων του.οπως π.χ. οταν βλεπει αλλον αρσενικο,θηλυκια η καθρεπτακι.crowntail ειναι τυπος ουρας και δεν επηρεαζει την ικανοτητα του για "επιδειξη".απλα σημαινει οτι ο ιστος στην ουρα και πτερυγια ειναι μειωμενος(ιδανικα τουλαχιστον κατα 33%)ετσι ωστε το ψαρι φαινεται σα να εχει "κροσσια" οπως ο συγκεκριμενος



http://www.bettas4all.nl/viewtopic.php?t=1557
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 27-07-05, 15:54
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Έλα όμως που αφού δεν αντιδρά στους άλλους δεν τον έχω δεί μέχρι τώρα τουλάχιστον να ανοίγει τα βράγχια όπως οι άλλοι?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09804 seconds with 13 queries