Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-06-05, 17:51
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή Μπορω και εγω ?

Γεια χαρα σε ολους ...αφου ασχοληθηκα εντατικα κανα 6μηνο με τροπικα ενυδρεια (κοινωνικα) , λεω να δοκιμασω με αφρικανες ...εχω πολλες ερωτησεις ...εχουμε και λεμε :

1.το ενα ενυδρειο μου 120 λιτρων (1μετρο μηκος) φτανει για μια πρωτη ενασχοληση ? μιλαμε για μικρα ειδη οπως Pseudotropeus saulosi ...
ειδα της προαλλες ενα πανεμορφο ψαρακι σκουρο μπλε/μαυρο με ασπρα στιγματα που μου ειπαν οτι μολις μεγαλωσει γινεται μαυρο με μια μπλε καθετη γραμμη (ή κατι τετοιο) ...ξερει κανεις πως λεγεται? γενικα εχει κανεις να προτεινει συνδιασμους ψαριων για τα (λιγα) λιτρα μου ?
2. Πως θα διατηρησω σταθερα ψηλα την τιμη του PH ? το νερο μου εχει 7,8 ...φτανει τοσο?
3. Μπορω να βαλω αμμο απο παραλια ?(αφου την χιλιοβρασω)
4. που μπορω να βρω πετρες για ντεκορ και σπηλιες?εννοω τζαμπα!
5.υπαρχει καμμια αλλη ιδιαιτεροτητα στη φροντιδα των αφρικανων?

το ενυδρειο θα εχει εσωτερικο φιλτρο 600 λ/ω.

ευχαριστω προκαταβολικα,

βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-06-05, 20:11
Το avatar του χρήστη γαυρος
γαυρος Ο χρήστης γαυρος δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Αλ - τσαντηρι
Μηνύματα: 1.449
Προεπιλογή

1.μονο με φωτο ειναι δυνατον να σου πουμε τι ειναι.
2.δε το βλεπω πανω απο 3-4 ψαρακια...
3.το πεχα σου θα ανεβει συν τω χρονω αμα βαλεις την αμμο και ασβεστολιθικες πετρες.
4.θα τα βρεις και τα 2 που ζητας σε παραλιες , ποταμια.
συχνες αλλαγες νερου ειναι το καλυτερο φαρμακο.
__________________

Ψαρια Bonsai υπαρχουν ?

http://e-gavros.blogspot.com/


Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-06-05, 22:07
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το ψαρι που ειδες ανηκει στην οικογενεια των Tropheus απο την λιμνη Ταγκανικα και δεν ειναι οτι καλυτερο για εναν αρχαριο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-06-05, 09:27
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

Tolis εχεις δικιο ...τελικα λεγεται Tropheus duboisi..μικρο μοιαζει με ψαρι θαλασσινου!

καμια προταση ψαριων για τα λιτρα μου ?

Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-06-05, 20:35
hejo Ο χρήστης hejo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2004
Περιοχή: Κορωπί
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Όμορφα και ζωηρά είναι τα Ps. Socolofi ,όμορφα και ήρεμα τα Labidochromis caer.
Το καλύτερο όμως θα ήταν να κάνεις εσύ τις δικές σου επιλογές και μετά να μας τις εκθέσεις ,για να τις τσακίσουμε όλες
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-06-05, 07:34
Το avatar του χρήστη Makis M
Makis M Ο χρήστης Makis M δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2004
Περιοχή: Πολωνία
Μηνύματα: 210
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Makis M Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Makis M Send a message via Skype™ to Makis M
Προεπιλογή

Γεια σου φιλε Tricky και απο εμενα.

Συμφωνω με τον "γαυρο" και επαναλαμβανω οτι τα 120λιτρα ειναι το μικροτερο μεγεθος ενυδρειου που κανει για αφρικανες. Στην αρχη βεβαια, ολα τα ψαρια θα ειναι μικρα και θα χωρανε ανετα μεσα, αλλα μετα απο κανα τριμηνο θα καταλαβης την διαφορα και θα ψαχνης για μεγαλυτερο ενυδρειο (οπως καποτε εψαχνα και εγω). πχ αν βαλης μονο 4 Labidochromis caeruleus χρειζεσαι 112l περιπου, η αν βαλεις 3Labid.C + 3 Pseudotropheus acei χρειαζεσαι περιπου 200 λιτρα ενυδρειο Θα σου προτεινα λοιπον να προσεξης πολυ οσον αφορα τον πληθυσμο των ψαριων που θα βαλεις στα 120 λιτρα ενυδρειο σου.
Οσον αφορα ονομασιες ψαριων, εκτος απο τα παραπανω ψαρια που σου εγραψα εγω εχω και Iodotropheus sprengerae.

Ισως ηδη να διαβασες το γη&υδωρ, αν οχι ριξε μια ματια και στο: http://www.tsamisaquarium.com/Selide...lawicichl1.htm
__________________
Makis M
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 07-06-05, 21:11
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Επειδη ετσι οπως παει θα ξεχασω και αυτα που ξερω ... το μικροτερο ενυδρειο που μπορει να φιλοξενησει Αφρικανικες Κιχλιδες (μιλαμε παντα για ειδη απο Malawi, Tanganyika ή Victoria και καποιες απο τις λιμνες δορυφορους τους) ειναι αυτο των 40-50 λιτρων καθαρα οπως π.χ για ενα γκρουπακι shell dwellers της Tanganyika τα οποια ως επι το πλειστων δεν ξεπερνουντα 5-6εκ. Ανεβαζοντας τα λιτρα του ενυδρειου ανεβαζουμε και την σχεση αριθμου/μεγεθους των ψαριων που μπορουμε να επιλεξουμε Δεν χρειαζεται αλλωστε να εισαι επιστημονας για να το καταλαβεις Οσο για το δικο σου ενυδρειο... εγω θα προτεινα να βρεις δυο-τρια, οσο το δυνατον πιο ηπιου χαρακτηρα, ειδη τα οποια να μην μεγαλωνουν και περισσοτερο απο 8-10εκ. (π.χ Lab.caeruleus) και να τα βαλεις μεσα σε μορφη γκρουπ (1 αρσενικο ανα ειδος μαζι με τρεις θηλυκες θα ηταν οτι πρεπει) προσεχοντας κατα την επιλογη να μοιαζουν μεταξυ οσο το δυνατον λιγοτερο Μιλαω δηλαδη για περιπου 12 ψαρια εκει μεσα αν και προσωπικα θα επελεγα να κρατησω μονο δυο ειδη αυξανοντας ομως σε 6 των αριθμο ατομων ανα ειδος, ετσι θα χωριζα το ενυδρειο στα δυο με πιο δυνατα γκρουπ και αποφευγοντας ή μαλλον μειωνοντας την επιθετικοτητα στο ελαχιστο Φιλικα Στεφανος
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-06-05, 07:31
Το avatar του χρήστη Makis M
Makis M Ο χρήστης Makis M δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2004
Περιοχή: Πολωνία
Μηνύματα: 210
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Makis M Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Makis M Send a message via Skype™ to Makis M
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stefanos.f
........ Malawi, .... 40-50 λιτρων καθαρα ......... Οσο για το δικο σου ενυδρειο... εγω θα προτεινα να βρεις δυο-τρια, οσο το δυνατον πιο ηπιου χαρακτηρα, ειδη τα οποια να μην μεγαλωνουν και περισσοτερο απο 8-10εκ. (π.χ Lab.caeruleus) ...Στεφανος
!!! δηλαδη (αν κατάλαβα καλά), Στεφανε εννοεις οτι Lab.caeruleus μπορει και σε ενυδρειο μικρότερο των 120λιτρ.(100εκ) ???
__________________
Makis M
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-06-05, 19:36
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Φιλε Μακη το 40-50 λιτρα πηγαινε στα shelldwellers αυστηρα και μονο Αν ομως θελουμε να βαλουμε μονο ενα ειδος μεσα σε ενα ενυδρειο και συγκεκριμενα mbuna οπως τα Lab.caeruleus και υπολογιζοντας οτι ενα τετοιο γκρουπακι θα αποτελουταν απο 4 εως 6 ατομα... καταλληλοτατο και ανετο για μια τετοια κινηση θα θεωρουνταν ενα ενυδρειο γυρω στα 70-80 λιτρα Σχετικη βιβλιογραφια... ''African Ciclids in their natural habitat'' του Ad Konings, ''Malawi Cichlids'' του W.M.Smith, ''African Cichlids'' του Dr. Paul V. Loiselle, ''Lake Malawi Cichlids'' του Peter Bredell και πολλα αλλα...
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 13-06-05, 15:13
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

ευχαριστω ολους για τις παρατηρησεις ....θα δω τα προτεινομενα ειδη και θα το δουλεψω ...ειμαι και φανταρος οποτε εχω χρονο για σκεψη
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04272 seconds with 12 queries