Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 21-09-11, 14:07
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή Χαριζονται!!!

Ωραια ιδεα το "Χαριζονται"! ευχομαι σε πραγματοποιηση της! Στο κατω κατω, αν δεν εχουμε να κανουμε με κατι ακριβο και πουλαμε..γκαπυ για παραδειγμα, ειναι καλυτερο να το χαριζουμε σε συνχομπιστες, νεους και παλιους ή και σε ατομα που βρισκονται στη σκεψη της δημιουργιας ενος ενυδρειου, αποφευγοντας και εκεινοι με τη σειρα τους τα..pet ασχετα shop! συν του οτι.. ας μη γινομαστε εμποροι κι οι ιδιοι!! ας μη γινομαστε εκεινοι που θαβουμε, για λιγα ευρω! ειπαμε εκτος και αν αυτο που πουλαμε, ειχε αγοραζοντας το αρκετη αξια! π.χ Δισκοι,θαλασσινα ψαρια,κοραλια, Skimmer κτλ.
cheers!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-09-11, 14:32
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

επειδη "εζησα" μια εποχη του gab που χαριζοντουσαν πολλααααααα πραγματα (και χαριζα και ο ιδιος) θα προσθεσω πως ειναι πολυ ομορφα αυτα που γραφεις...αλλα πολλοι σταματησαν να χαριζουν οταν η αγνωμοσυνη ξεπερασε καποια ορια. αναμεσα σε αυτους κι εγω.

μακαρι η ευχη σου να πραγματοποιηθει...αλλα θελει δουλεια απο ολους...και διαθεση δε νομιζω πως υπαρχει. ελπιζω να βγω ψευτης.

αν θελεις να θαυμασεις μερικες "ομορφιες" θα σου πω για περιοδους που οταν χαριζονταν πραγματα ετρεχαν να τα παρουν και ατομα που δε θα τα χρησιμοποιουσαν..απλα για να τα εχουν "stock" μιας και ηταν ευκαιρια. ισως σε καμια δεκαρια χρονια να τους χρειαζονταν ποιος ξερει...
χαριζονταν φυτα και γαριδες που καποιοι τα πηραν δωρεαν για να τα πουλησουν επειτα. δε το πιστευεις ε?? ε, λοιπον πιστεψε το.
μπορει να σκοτωνονταν καποιοι για ενα δωρεαν κλαδεματακι..και καποιος να πουλουσε μια ανουμπια 1 ευρω συμβολικα που σε μαγαζι θα την επαιρναν 7-9-11 ευρω..και δε την αγγιζε κανεις. αυτο το τεστ το εκανα κι εγω πολλες φορες. με 50 λεπτα δεν αγοραζαν...δωρεαν γινοταν σκοτωμος.
καποιοι χαρισαν πραγματα και οταν χρειαστηκαν με τη σειρα τους τη βοηθεια των ευεργετηθεντων...βρηκαν μια πορτα κλειστη.

αυτες και αλλες ιστοριες ειναι καταστασεις πραγματικες και μπορουν να επιβεβαιωθουν απο πολλους.
και παλι χαριζονται πραγματα...απλα οι "καμενοι" τωρα δε βγαζουν αγγελιες και προτιμουν να τα χαριζουν σε φιλους και γνωστους.

μπραβο σε οσους εχουν τη δυναμη να χαριζουν και τωρα.

υ.γ. πικρια σαφως και υπαρχει. με κακια ομως δε τα λεω...απλα αν δε δεις και μεγαλη ανταποκριση στο "μηνυμα" σου...να ξερεις που οφειλεται
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 22-09-11 στις 22:29
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-09-11, 14:43
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Πανο μην το γενικευεις,πιστευω οτι οι αγνωμονες ειναι μειοψηφια.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-09-11, 14:48
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

θα θελα πολυ να το πιστευω αυτο....και καποτε το πιστευα....οχι πια.

αν καποιοι απο τους παλιους αποφασισουν να γραψουν (δε θελω να πω ονοματα..θα μπορουσα να κανω ολοκληρη λιστα..ξερουν αυτοι)....θα διαβασεις αυτα που λεω Χ1000.....αλλα απο τετοιες συμπεριφορες πολλοι οχι μονο επαψαν να χαριζουν...αλλα ακομη και να γραφουν.

τελος παντων..μακαρι να φανει κατι διαφορετικο....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-09-11, 15:55
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Νομίζω πως ο Παναγιώτης τα είπε όπως είναι... και θα μπορούσε να πει ακόμα πολλά.

Υπήρχαν και υπάρχουν άτομα που χαρίζουν και άλλα που χαίρεσαι όταν τους δίνεις κάτι. Υπάρχουν φίλοι εδώ μέσα που βάζουν αγγελίες για πώληση και όταν τους επισκέπτεσαι σε γεμίζουν ένα σωρό πράγματα δωρεάν από την καρδιά τους σε σημείο που ντρέπεσαι γιατί ξέρεις ότι δεν βάλανε τελικά την αγγελία για τα 10 ευρώ το ψαράκι που θεώρησες ακριβό πριν τους γνωρίσεις. Δεν γενικεύει ο Πάνος απλός αναφέρει αλήθειες. Τα παιδιά με τα φυτεμένα ενυδρεία σακούλες ολόκληρες δώριζαν και δωρίζουν ακόμα και μπράβο τους! Τους βλέπω στις συναντήσεις όταν μπορώ και πάω και πράγματι χαίρονται που έχουν κάτι να δώσουν σε κάποιο άλλο άτομο. Λάμπουν!!! Υπάρχουν όμως και πράγματα που λες για να το προσέξει αυτός που θα το πάρει, ε... ας δώσει και κάποια ευρώ. Οι τιμές στα όσα πουλιούνται είναι πραγματικά συμβολικές και ο λόγος που υπάρχουν τις περισσότερες φορές είναι για να τα πάρουν τα παιδιά που πραγματικά τα θέλουν ή για να μαζευτεί ένα μικρό ποσό που θα ξαναμπεί στο χόμπι. Γιατί όπως και αν το κάνουμε αν θέλουμε κάτι θα βρεθεί τρόπος να το αποκτήσουμε... από την Ευρώπη ότι ζωντανό θες σου στέλνουν αν φυσικά πληρώσεις. Κάποιοι έχουν εισάγει είδη τα οποία πληρώσανε ένα σωρό ευρώπουλα... περισσότερα από τα μισά τα χάσανε και όταν μετά από μήνες καταφέρανε να βγάλουνε κάποιες αναπαραγωγές και βγήκαν για πούλημα στο 1/5 της τιμής τους χαρακτηρίστηκαν άσχημα.

Τα όσα έγραψα είναι απλά για να μην φανούν τα όσα έγραψε ο Πάνος εξωπραγματικά. Νομίζω ότι πλέον οι περισσότεροι που έχουν κάτι σωστό να προσφέρουν στο χόμπι, ιδίως από ζωντανά, δεν το κάνουν δωρεάν… αν και πολλές φορές όπως έγραψα πιο πάνω τα δώρα είναι πολλαπλάσια!!!
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-09-11, 15:56
Το avatar του χρήστη klipitiklopos
klipitiklopos Ο χρήστης klipitiklopos δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimps Support
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Σαλαμινα
Μηνύματα: 1.703
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
χαριζονταν φυτα και γαριδες που καποιοι τα πηραν δωρεαν για να τα πουλησουν επειτα.
__________________

Οσα ξερει ο νοικοκυρης δεν τα ξερει ο κοσμος ολος...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-09-11, 16:02
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
αν καποιοι απο τους παλιους αποφασισουν να γραψουν (δε θελω να πω ονοματα..θα μπορουσα να κανω ολοκληρη λιστα..ξερουν αυτοι)....θα διαβασεις αυτα που λεω Χ1000.....αλλα απο τετοιες συμπεριφορες πολλοι οχι μονο επαψαν να χαριζουν...αλλα ακομη και να γραφουν.

τελος παντων..μακαρι να φανει κατι διαφορετικο....
δυστηχως τα πραγματα ετσι διαμορφωθηκαν απο καποιο σημειο και επειτα...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-09-11, 16:06
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

εγω πηγα σε ενα παιδι να ΑΓΟΡΑΣΩ γαριδες. οταν πηγα μου εδωσε καμια 50αρια γαριδες και κατι κλαδεματα ΔΩΡΕΑΝ.
μου ειπε οτι εβαλε αγγελια// πωλουνται// για να παρουν τηλ οσοι πραγματικα θελουν γιατι αν ελεγε // χαριζονται// θα παιρνανε 500 ατομα τηλ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-09-11, 16:44
areti Ο χρήστης areti δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2008
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

Δυστηχως και οι δικες μου εμπειριες ερχονται να επιβεβαιωσουν τα λεγομενα του Πανου. Πολλες φορες ειδα αγγελιες απο παιδια που τους ειχα χαρισει endlerακια που στο κατω κατω της γραφης πολλαπλασιαζονται σαν κουνελια να πωλουνται .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-09-11, 16:50
Το avatar του χρήστη billias
billias Ο χρήστης billias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2011
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 250
Προεπιλογή

πάντως και σε μένα μου εχουν χαρήσει χομπιστες πράγματα και ζωντανα μαζι και τις γνώσεις τους και ετσι και γω συνέχισα να χαριζω και θα χαρίζω σε αυτους που αγαπαν το χόμπυ...βέβαια και κάποιος που αγωρασε κάτι 200 και μου το πουλάει 50 επιδη το χριάζομαι μου κάνει και διευκολύνσεις χάρισμα είναι
παντού θα υπάρχει φίρα
αλλα η αγάπη για το χόμπυ μας θα υπερισχίσει στον χρόνο
με την ευκαιρια ένα ΜΠΡΑΒΟ σε όσους χαρίζουν με οποιονδηποτε τρόπο
__________________

Ο καλός χομπίστας είναι υπεύθυνος χομπίστας!!
Η ημιμάθεια ….. χειρότερη της αμάθειας !!
Η άγνοια σκοτώνει...
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54431
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-09-11, 17:58
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianniwpopi Εμφάνιση μηνυμάτων
μου ειπε οτι εβαλε αγγελια// πωλουνται// για να παρουν τηλ οσοι πραγματικα θελουν γιατι αν ελεγε // χαριζονται// θα παιρνανε 500 ατομα τηλ.
ΑΚΡΙΒΩΣ και εγω αυτο κανω πια!! Αν καποιος ειναι διατεθημενος να πληρωσει (ειδικα για καποιο ζωντανο) σημαινει οτι το εκτιμαει (οχι χρηματικα) ...

Οι πιο "παλιοι" τα εχουν δει με τα ματια τους και κανουν το ιδιο ... πια δε γραφουν χαριζεται αλλα πωλειται!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-09-11, 18:26
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Ο Πάνος είναι από τους πικραμένους μ' αυτή την ιστορία
και συμφωνώ με ότι γράφει.
Όπως έχω ευεργετηθεί πολλές φορές από φίλους μποστανάδες με κλαδέματα (εύκολων φυτών) και εγώ έχω χαρίσει ψάρια (φυτά δεν καταφέρνω να αναπαράγω στα νταμάρια ) αλλά απογοητεύτηκα.
Εκτός του ότι είδα στη συνέχεια κάποια να πωλούνται, αρκετά μάθαινα πως κακοποιούνταν μέχρι θανάτου (αφρικάνες σε όξινο νερό, με κριμπένσις, με χρυσόψαρα κ.ά. ).
Όταν έχω πια κάτι να χαρίσω πάει σε φίλους και ψάρι πουλάω μόνο όταν ο αγοραστής περάσει τις εξετάσεις
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-09-11, 20:20
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
θα θελα πολυ να το πιστευω αυτο....και καποτε το πιστευα....οχι πια.

αν καποιοι απο τους παλιους αποφασισουν να γραψουν (δε θελω να πω ονοματα..θα μπορουσα να κανω ολοκληρη λιστα..ξερουν αυτοι)....θα διαβασεις αυτα που λεω Χ1000.....αλλα απο τετοιες συμπεριφορες πολλοι οχι μονο επαψαν να χαριζουν...αλλα ακομη και να γραφουν.

τελος παντων..μακαρι να φανει κατι διαφορετικο....
καλησπερα φιλε Πανο....
ξερεις κι εσυ και πολλα παιδια οτι δεν γραφω παρα μονο διαβαζω... αλλα δεν μπορω να μην ειμαι διπλα σου στο θεμα αυτο... απλα πολλα παιδια νεα... δεν ξερουν και πιο καλα...
εχεις 100000000 δικια....
καλη συνεχεια..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 21-09-11, 20:25
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

να πω και γω την γνωμη μου, σιγουρα υπαρχουν τετοια ατομα οπως ειπε ο Πανος και επιβεβαιωθηκαν και απο αλλους συντονιστες.
Πολλα μπορουν να αποφευχθούν πιστευω. Παραδειγμα, να μην χαριζεται live stock. Δευτερον η αγγελια να κλεινει με το ονομα του μελους που το πηρε, ετσι ωστε εμμεσα να ξερουμε αν θα το πουλησει μετα(τουλαχιστον εδω στο φορουμ). Επισης η ιδεα ηταν να επωφεληθουμε κυριως σε μικροπραγματα που ο αλλος τα εχει για πεταμα ή δεν του κανουν, που σε εμας μπορει να ειναι σωτήρια...
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-09-11, 20:28
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Θανάση μας έλειψες!
Μη μας γράφεις και να γράφεις
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-09-11, 20:31
Το avatar του χρήστη thanasis76
thanasis76 Ο χρήστης thanasis76 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-09-2007
Περιοχή: ΣΥΡΟΣ!!!
Μηνύματα: 4.821
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
να πω και γω την γνωμη μου, σιγουρα υπαρχουν τετοια ατομα οπως ειπε ο Πανος και επιβεβαιωθηκαν και απο αλλους συντονιστες.
Πολλα μπορουν να αποφευθχουν πιστευω. Παραδειγμα, να μην χαριζεται live stock. Δευτερον η αγγελια να κλεινει με το ονομα του μελους που το πηρε, ετσι ωστε εμμεσα να ξερουμε αν θα το πουλησει μετα(τουλαχιστον εδω στο φορουμ). Επισης η ιδεα ηταν να επωφεληθουμε κυριως σε μικροπραγματα που ο αλλος τα εχει για πεταμα ή δεν του κανουν, που σε εμας μπορει να ειναι σωτήρια...
καποια στιγμη το φορουμ ειχε φτασει σε επιπεδο σουπερ... φιλικο, σαν μια μεγαλη παρεα... χαριζαν πολλα παιδα σε πολλους πραγματα ετσι γιατι γνωριζονταν μεσω φορουμ και μονο...
απο ψαρια, φυτα, υλικα, ενυδρεια, πετρες... οτι μπορεις να φανταστεις... καπου εκει πολλα αλλα ατομα ανοιξαν τα δικα τους μαγαζια σε βαρος των παιδιων και εκει αρχισε το πραγμα να χαλαει....
μετα ηρθαν κι αλλα κι αλλα κι αλλα και γι αυτο γραφουν στο φορουμ ελαχιστοι απο τοτε και ακομη πιο ελαχιστοι δινουν πραγματα χαρισμα...
το κακο ειναι πως αν σπασει κατι πολυ δυσκολα ξανα κολλαει...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Θανάση μας έλειψες!
Μη μας γράφεις και να γράφεις
ελα ρε φιλε... δεν σας γραφω και το βλεπεις τωρα... οταν πρεπει εμαι εδω...
μου εχει λειψει η παρεα του φορουμ με τις πλακες.... πλακες που αν γινουν τωρα θα παρεξηγηθουν... χαχαχαχαχα
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη thanasis76 : 21-09-11 στις 20:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 21-09-11, 20:35
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
ελα ρε φιλε... δεν σας γραφω και το βλεπεις τωρα... οταν πρεπει εμαι εδω...
μου εχει λειψει η παρεα του φορουμ με τις πλακες.... πλακες που αν γινουν τωρα θα παρεξηγηθουν... χαχαχαχαχα
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 21-09-11, 20:45
Το avatar του χρήστη vaspiou
vaspiou Ο χρήστης vaspiou δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2010
Περιοχή: Πεδιον Αρεως - Γκυζη!
Μηνύματα: 847
Προεπιλογή

δηλαδη επειδη εχει "σπασει" δεν χρειαζεται να ασχοληθουμε? Επειδη παλαιοτερα ηταν καλυτερα πρεπει να σηκωθουμε να φυγουμε?
Κατ΄αρχην δεν γινετε τοσα χιλιαδες μελη να ειναι μια μεγαλη αγαπημενη παρεα....κανενα φορουμ δεν ειναι ουτε θα ειναι....γιαυτο υπαρχουν και οι συντονιστες. Τελος παντων αυτο ειναι αλλο θεμα τωρα....
Βλεπω μια σταση παντως τελειως πεσιμιστικη τελευταια.
__________________


" I don't know the key to success, but the key to failure is trying to please everybody "


Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 21-09-11, 22:18
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Νομίζω ότι απλά τώρα τα άτομα είναι πιο επιφυλακτικά... η παρέα εδώ μέσα είναι το ίδιο καλή... απλά για κάποιους φίλους ίσως να υπήρξαν και καλύτερες στιγμές. Και βέβαια δεν πρέπει να σηκωθούμε να φύγουμε... εγώ βλέπω ότι κάποια άτομα για διάφορους λόγους απλά κάνουν ένα διάλειμμα... και χαίρομαι που κατά διαστήματα ξαναγράφουν. Είναι ώσπου να ξαναπάρουν μπρος... μετά δεν τους σταματάς

Στο θέμα μας όμως... για μένα νομίζω όπως είπε και ο vaspiou, τα ζωντανά μόνο σε ειδικές περιπτώσεις να χαρίζονται και πως "η ιδέα ήταν να επωφεληθούμε κυρίως σε μικροπράγματα που ο άλλος τα έχει για πέταμα ή δεν του κάνουν, που σε εμάς μπορεί να είναι σωτήρια...". Σε αυτές τις γραμμές νομίζω πως δεν θα υπάρξει πρόβλημα... αλλά βέβαια το τι αποφασίζεις τελικά να κάνει ο καθένας είναι δικαίωμα του… αλλά σε ένα ωραίο περιβάλλον όλοι βγαίνουν κερδισμένοι
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 21-09-11, 23:29
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasis76 Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα φιλε Πανο....
... αλλα δεν μπορω να μην ειμαι διπλα σου στο θεμα αυτο...
γεια σου Θαναση!!!
χαιρομαι που μας παρακολουθεις! και ευχαριστω που πηρες θεση....γιατι κι εγω οταν τα εγραφα πιο πανω τα θεωρουσα τοσο ακραια που δε πιστευα που τα εγραφα...και φοβομουν μηπως τα ειχα φανταστει ολα αυτα και αλλα ακομη που δεν εγραψα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Βλεπω μια σταση παντως τελειως πεσιμιστικη τελευταια.
οσο για τους αισιοδοξους της παρεας...ενα μονο εχω να πω. "Ιδου το gab, ιδου και το πηδημα!" μακαρι να μπορεσετε να αλλαξετε κατι.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vaspiou Εμφάνιση μηνυμάτων
Παραδειγμα, να μην χαριζεται live stock. Δευτερον η αγγελια να κλεινει με το ονομα του μελους που το πηρε, ετσι ωστε εμμεσα να ξερουμε αν θα το πουλησει μετα(τουλαχιστον εδω στο φορουμ)...
οποιος ομως θελει να χαρισει η να του χαριστει...μια χαρα πιστευω μπορει να κανει τη δουλεια του στην κατηγορια των μικρων αγγελιων ως εχει.
δε χρειαζεται να αλλαξει το συστημα....η νοοτροπια πρεπει να αλλαξει.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 22-09-11, 00:18
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
δε χρειαζεται να αλλαξει το συστημα....η νοοτροπια πρεπει να αλλαξει.
Σωστα!!!
Αν και ανηκω και εγω στη μεριδα των "αισιοδοξων" ... ακομα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 22-09-11, 00:57
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Κι ελεγα ποτε θα ανοιξει κι αυτο το θεμα.. ειναι εμφανες πλεον σε μενα οτι το παρειστικο κλιμα στα forum εχει παραδωσει σχεδον πνευμα εδω και αρκετο καιρο.
Παρολα αυτα και σε πεισμα των καιρων, εγω ειμαι απο αυτους που επιμενω να χαριζω απο τροφες και κλαδεματα,ψαρια και γαριδες, μεχρι εξοπλισμο και ενυδρεια. Επι 3 χρονια δεν εχω πεταξει ποτε ,ουτε ενα κλαδεμα...ουτε κερατοφυλλο ! Απλα τα δινω εκει που θελω εγω και εκει που κρινω οτι υπαρχει περισσοτερη αναγκη και δεν φαινεται παραεξω.

Για τα υπολοιπα που αναφερθηκαν περι αγνωμοσυνης. επιτηδειων κλπ ..... «Θοῦ, Κύριε, φυλακὴν τῷ στόματί μου καὶ θύραν περιοχῆς περὶ τὰ χείλη μου». Σε απλα Εληνικα ..."ας μην το ανοιξω το ρημαδι".

Τωρα που αλλαζω aquascape και θελω καποια δυσκολα και σπανια φυτα που ειχα μοιρασει καποτε, θα πρεπει να παω να τα αγορασω-αν τα βρω. Οχι γιατι κανεις δεν θα μου δωσει, αλλα γιατι χαθηκαν. Η H.aromatica, R.macrandra, P.palustris εφευγαν σε σακουλες και με τα κιλα αλλα κατα πλειοψηφια δεν επιβιωσαν σε κανεναν σχεδον.
Γιατι;...γιατι ηταν τζαμπα και αφου ηταν τζαμπα γιατι να μην παρει ο καθε ασχετοπουλος να βαλει στο ενυδρειο του εκεινο το σπανιο κοκκινακι ,που ουτε ανουμπιες δεν ηταν ικανο να συντηρησει ;
Οποτε κι εγω δεν θα κατηγορησω πια κανεναν που θα πουλησει κατι (ψαρι ή φυτο) που θεωρει οτι εχει αξια ή σπανιοτητα. Ισως να καταφερω να το κανω κι εγω καποτε και να ....πεθανει το τζαμπα.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 22-09-11, 17:59
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
ι...μια χαρα πιστευω μπορει να κανει τη δουλεια του στην κατηγορια των μικρων αγγελιων ως εχει.
δε χρειαζεται να αλλαξει το συστημα....η νοοτροπια πρεπει να αλλαξει.
Δε ξέρω το σύστημα αν είναι για γέλια ή για κλάματα ή για φτύσιμο...

Και μία παροιμία για το κυρίως θέμα σας: Κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 22-09-11, 18:17
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το συστημα ειναι μια χαρα, και, συμφωνα με την εκτιμηση μου ως προς την σημαντικοτητα των μικρων αγγελιων σε αυτο το φορουμ, παραειναι ακομα ευελικτο.

Ο γιαλος ειναι άλλο πραμα, οι εκμεταλλευτες αλλο...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 22-09-11, 18:53
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή

Η αλήθεια είναι ότι κι εγώ παλιότερα χάριζα σχεδόν τα πάντα, αλλά ακριβώς επειδή ερχόταν ο κάθε άσχετος και δεν εκτιμούσε αυτό που έπαιρνε πλέον χαρίζω μόνο σε φίλους και σε άτομα που γνωρίζω ότι αυτό που θα του δώσω θα "πιάσει" τόπο.

Ακόμα και όταν πουλώ πλέον κάτι όπως ανέφερε και ο Κλεόβουλος ο αγοραστής θα πρέπει να περάσει τις "εξετάσεις"

Πάντως αν κάτι δεν μου χρειάζεται(όχι ζωντανά) και δεν ενδιαφεται κάποιος γνωστός προτιμώ να τα χαρίσω σε οποιονδήποτε παρά να τα πετάξω όπως άκουσα απο μερικούς.
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 22-09-11, 21:36
Το avatar του χρήστη Αber
Αber Ο χρήστης Αber δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-03-2008
Περιοχή: Aθηνα
Μηνύματα: 251
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
επειδη "εζησα" μια εποχη του gab που χαριζοντουσαν πολλααααααα πραγματα (και χαριζα και ο ιδιος) θα προσθεσω πως ειναι πολυ ομορφα αυτα που γραφεις...αλλα πολυ σταματησαν να χαριζουν οταν η αγνωμοσυνη ξεπερασε καποια ορια. αναμεσα σε αυτους κι εγω.

μακαρι η ευχη σου να πραγματοποιηθει...αλλα θελει δουλεια απο ολους...και διαθεση δε νομιζω πως υπαρχει. ελπιζω να βγω ψευτης.

αν θελεις να θαυμασεις μερικες "ομορφιες" θα σου πω για περιοδους που οταν χαριζονταν πραγματα ετρεχαν να τα παρουν και ατομα που δε θα τα χρησιμοποιουσαν..απλα για να τα εχουν "stock" μιας και ηταν ευκαιρια. ισως σε καμια δεκαρια χρονια να τους χρειαζονταν ποιος ξερει...
χαριζονταν φυτα και γαριδες που καποιοι τα πηραν δωρεαν για να τα πουλησουν επειτα. δε το πιστευεις ε?? ε, λοιπον πιστεψε το.
μπορει να σκοτωνονταν καποιοι για ενα δωρεαν κλαδεματακι..και καποιος να πουλουσε μια ανουμπια 1 ευρω συμβολικα που σε μαγαζι θα την επαιρναν 7-9-11 ευρω..και δε την αγγιζε κανεις. αυτο το τεστ το εκανα κι εγω πολλες φορες. με 50 λεπτα δεν αγοραζαν...δωρεαν γινοταν σκοτωμος.
καποιοι χαρισαν πραγματα και οταν χρειαστηκαν με τη σειρα τους τη βοηθεια των ευεργετηθεντων...βρηκαν μια πορτα κλειστη.

αυτες και αλλες ιστοριες ειναι καταστασεις πραγματικες και μπορουν να επιβεβαιωθουν απο πολλους.
και παλι χαριζονται πραγματα...απλα οι "καμενοι" τωρα δε βγαζουν αγγελιες και προτιμουν να τα χαριζουν σε φιλους και γνωστους.

μπραβο σε οσους εχουν τη δυναμη να χαριζουν και τωρα.

υ.γ. πικρια σαφως και υπαρχει. με κακια ομως δε τα λεω...απλα αν δε δεις και μεγαλη ανταποκριση στο "μηνυμα" σου...να ξερεις που οφειλεται
για μενα η καλυτερη λυση οταν θες να χαρισεις κατι ειναι να βαζεις μια ενδεικτικη τιμη και ΑΝ καποιος ενδιαφερθει σαφως του λες οτι δεν ειχες σκοπο να πουλησεις αλλα να αποφυγεις τα κορακια. μου το εχουν κανει και το κανω κι εγω οταν θελω να χαρισω. το λυπητερο ειναι οτι κανεις δεν ενδιαφερεται να αγορασει κατι με 0,50 λεπτα οπως λες κι εσυ, ενω οταν χαριζεις σου ερχονται εκατο μηνυματα με μιας. βρε ουστ τσαμπατζηδες
__________________
every dog has his day
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 22-09-11, 21:40
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

αποψη μου πως ''Ο ΤΡΟΠΟΣ'' που ακολουθειτε δεν επρεπε να γραφτει εδω....πολυ απλα γιατι τωρα θα αναγκαστειτε να επιννοεισετε καποιον αλλο τροπο για να δινετε(μαζι και εγω ) τα πραγματα σας....μηπως να επεμβουν λιγο οι διαχειρησται?
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 22-09-11, 22:30
Το avatar του χρήστη Τσιόνογλου Σταύρος
Τσιόνογλου Σταύρος Ο χρήστης Τσιόνογλου Σταύρος δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 05-08-2007
Περιοχή: Κατερινιώτης που μετανάστευσε στη Κομοτηνή (Νύφη).
Μηνύματα: 2.298
Προεπιλογή

Νομίζω οτι η φατσούλα μου καλύπτει πλήρως τους παλιούς και δεν χρειάζεται να γράψω τίποτε.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 22-09-11, 22:36
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

δε χρειαζεται φιλε platy.
δεν αποκαλυφθηκε κανενα σουπερ μυστικο..ουτε αυτος που θελει το δωρεαν θα κανει τον κοπο να παει στο σπιτι καποιου με την ελπιδα να του χαριστει...αντι να του πωληθει σε χαμηλη τιμη.
θα το κανει μονο αν ειναι σιγουρος...γιατι οι τζαμπατζηδες θα ειναι παντα τζαμπατζηδες...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 24-09-11 στις 20:50
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 22-09-11, 22:38
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

xaxaxa πανο....οι συσταση εγινε μεταξυ σοβαρου και αστειου....το εχω δει το θεμα και γω....(και οντως απειχα για πολυ καιρο απο το site)....ομως η φραση σου οι τζαμπατζηδες θα ειναι παντα τζαμπατζηδες με εκανε να γελασω.και δυνατα μαλιστα
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:37.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09948 seconds with 13 queries