Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 19-09-10, 09:05
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

¨Ηρθε η σειρά μου να συμφωνήσω μαζί σου Κώστα! Well said!
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 19-09-10, 09:43
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

δηλαδη λετε οτι αν ενας νεος χωμπιστας θελει να βαλει 6 οσκαρ πχ σε 300 λιτρα ενυδρειο πρεπει να του πω μπραβο αγορι μου να του χαιδεψω και το κεφαλακι για να μη τον πλυγωσω και φυγει

ε οχι ρε παιδια οχι
γυρισαμε τη συζητηση αλλου και δεν εχω καταλαβει το γιατι
απο τα λιτρα πηγαμε στα κοπαδια και μετα το γυρνατε στον πλυγωμενο αρχαριο που θα του πω μπραβο για μια πατατα που εκανε

ολοι στο φορουμ λενε οτι ειμαι ο κραχτης κραζω πολυ λενε δε ξερω ισος να εχουν δικιο
αφου ειμαι κακος και τουσ πλυγωνο και μετα απο εντονες διαφονιες γιατι μου στελνουν πμ (ευχαριστω τελικα το σκεφτηκα εκανα αυτο που μου ειπες και εχεισ δικιο )


δε μπορω να καταλαβω γιατι να μη πω σε ενα χομπιστα απο την αρχη αυτο που κανεις ειναι λαλακια και θα την πλυρωσεις μετα

αλλα ολοι σκεφτοντε ελα μωρε χωρανε η ελα μωρε 1,5 βαθμο ph διφορα η η η η
και λετε μπραβο και μετα απο λιγο καιρο ποστ στης ασθενιες

για ποιο λογο να του πω μπραβο και να τον καλοπιασω αφου το βλεπω απο την αρχη οτι κανει πατατα


αλλαξτε τουλαχιστον τον τιτλο
ο ακουαριστας με τα σπιρτα θα ταιριαζει
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 19-09-10, 09:56
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

... ... ...

Χάρης δες λιγο όλα τα ποστ σου στο θέμα και όλα τα παραδείγματα που χρησιμοποιείς για να επιχειρηματολογήσεις....
Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 19-09-10, 10:58
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αντι να δω τα δικα μου ποστ
δε ριχνετε εσεις μια ματια στα ποστ τον αρχαριον
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 19-09-10, 13:09
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

¶λλαξες υπογραφη??
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 19-09-10, 13:23
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Εγώ είμαι υπέρ του να λέγονται τα πράγματα σε "θεωρητικό επίπεδο"
Από την μία θα συμφωνήσω ότι εφαρμόζεται η πρακτική που ακολουθούν πολλοί και τα έχουν τα ψάρια σε μικρότερα ενυδρεία από το "σωστό".
Κοινώς λέμε σε κάποιον "Ρε συ θέλουν 100 λίτρα και πάνω" αλλά αυτός έχει πχ 80 και λέει σιγά τα λάχανα χωράνε και στα 50 τι θα πάθουν;
Αλλά αυτά όπως λέτε και εσείς γίνονται μετά τις "υπερβολικές" υποδείξεις, σκεφτείτε τι θα γινόταν άμα λεγόταν να μπουν σε μικρότερα ενυδρεία που θα φτάναμε.
Καταλήγοντας δεν διαφωνώ ότι υπάρχει μία "σχετική υπερβολή" μερικές φορές σε τέτοια θέματα, αλλά μου φαίνεται πιο σωστό να πεις περισσότερα παρά λιγότερα για να βολέψει κάποιος τις ενοχές του.
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 19-09-10, 21:53
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων

Τι θα προτεινα εγω, σε 50 λιτρα και κατω (παντα για αρχαριους - ας πουμε 40 με 50 λιτρα?):
1) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) με μονομαχο και μηλοσαλιγκαρα.
2) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) με γαριδες (ενδεχομενως δυο ειδη συμβατα).
3) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και ενα ζευγαρι colisa chuna.
4) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και μια ομαδα (5-6) tanichtys albonubes.
5) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και μια ομαδα (5-6) celestichthys margaritatus.
6) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και μια ομαδα (5-6) cherry barbs.
7) Φυτεμενο (με ευκολα φυτα) και ενα χαρεμι guppies ή endlers.
Να το κανω υπομνημα?
θα μπορουσα να προσθεσω κι εγω κατιτις σε 50 καθαρα λιτρα??
1) νανοκιχλιδες μουλτι με το σκεπτικο οτι θα αραιωνουμε την αποικια τακτικα για να μην εχουμε υπερπληθυσμο..
2)σε ιδιο περιβαλλον ενα ζευγαρι σταπερσι για να ζησουμε και το ενστικτο της προστασιας των μωρων τα οποια επισης θα δινουμε
3) φυτεμενο με dwarf puffers.
4) υφαλμυρο με bumbblebee gobies.
και τις 4 αυτες εναλλακτικες τις δοκιμασα και ηταν πολυ πετυχημενα ενυδρεια!
τα 2 πρωτα ειναι πολυ ευκολα για αρχαριους. τα υπολοιπα απλα θελουν κατεψυγμενη τροφη και τα παφερακια +σαλιγκαρια.
λιγο διαβασμα και αναζητηση εδω μεσα θελει...απαντησεις υπαρχουν
το θεμα ειναι να υπαρχει διαθεση.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 19-09-10, 22:05
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Συγνώμη κιόλας
Αλλά τα γκαπι είναι κοπαδοψαρα άσχετα που λογού του ότι τα βάζουμε συνήθως σε μικρά ενυδρεία και δεν βλέπουμε ποτέ το κοπαδιαστά έχει φτάσει σε σημείο να θεωρούνται ψαριά μοναχικά.

Καλά δεν είμαστε όπως είμαστε. Μη το πολύ ζορίζουμε.
Όσο το αναλύουμε τόσο θα βρωμάει………
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 19-09-10, 22:41
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων

φιλε αρχάριε. Υπάρχουν αυτες οι επιλογές για σένα σε Α' βαθμό που εκ των πραγμάτων δεν δημιουργούν κανένα προβλημα.. (λέμε τώρα)
Αλλά εφ όσον εμεις π.χ. προτείνουμε γκαπι (ε ρε poecilia αμοιρα) Αλλά εσύ θέλεις πχ Αγγελόψαρα, στα 120 λίτρα, θα μπορούσες να τα βάλεις αλλά με επιφυλάξεις και ιδιαίτερη προσοχή. εξηγώντας τους λόγους...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο, δε νομίζω βρε αδελφέ να μην ρωτούν για να μας προφυλάξουν από τις μεταξύ μας διενέξεις.
Μάλλον φοβισμένους τους βλέπω και αυτό πίστευα ότι θα έπρεπε να μας απασχολήσει, αν όχι, ΟΚ.
+1000


γιατι δεν κανουμε ενα γκαλοπ για το ποσοι εχουν τον αριθμο των ψαριων που λενε ?????
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 20-09-10, 02:58
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Συγνώμη κιόλας
Αλλά τα γκαπι είναι κοπαδοψαρα άσχετα που λογού του ότι τα βάζουμε συνήθως σε μικρά ενυδρεία και δεν βλέπουμε ποτέ το κοπαδιαστά έχει φτάσει σε σημείο να θεωρούνται ψαριά μοναχικά.

Καλά δεν είμαστε όπως είμαστε. Μη το πολύ ζορίζουμε.
Όσο το αναλύουμε τόσο θα βρωμάει………
Τα guppies και τα αλλα ζωοτοκα δεν ειναι κοπαδοψαρα (με την εννοια του κοπαδιασματος) αλλά "τυχοδιωκτες". Δεν ειναι μοναχικα ψαρια, αρεσκονται στο να βρισκονται μαζι με άλλα ψαρια του ειδους τους αλλά τελειως χαλαρα.
Δειτε τα βιντεο στο φυσικο τους περιβαλλον εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=42831 για να καταλαβετε τι εννοω, και δεν νομιζω να ειπε κανεις οτι ειναι "μοναχικα" ψαρια.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 20-09-10, 08:48
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

Ξεκίνησε ο Τολης, συνέχισε ο Πάνος, και ρωτάω εγω...Αν ψάξω σε ολα τα threads των αρχαρίων, ποσες φορες θα δω ολες αυτές τις επιλογές και ποσες φορες θα δω τα γκαπι, τον μονομαχο και τα μηλοσαλίγκαρα?
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 20-09-10, 10:15
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Τελικα με επεισες,

Λιγα ψαρια ειναι ομορφα, "ευκολα", ζουν σε νερο βρυσης, δινουν ευκολα αναπαργωγες, μπαινουν σε λιγα λιτρα, και κανουν τον αρχαριο να μπει με το δεξι ποδι στο χομπι σαν τα .....
G U P P Y


Δεν χρειαζεται να το συζηταμε αλλο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 20-09-10, 10:24
drbig Ο χρήστης drbig δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-11-2009
Περιοχή: ΣΑΛΛΟΝΙΚΗ ΚΑΙ ΜΕ ΑΡΕΣΕΙ
Μηνύματα: 887
Προεπιλογή

SOrry αλλά διαφωνώ, τα guppies είναι φοβερά ευαίσθητα ψάρια.. Απο την εμπειρία μου.
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 20-09-10, 10:34
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από drbig Εμφάνιση μηνυμάτων
SOrry αλλά διαφωνώ, τα guppies είναι φοβερά ευαίσθητα ψάρια.. Απο την εμπειρία μου.
Συμφωνώ
Επίσης θέλω να δω κάποιον "αρχάριο" να διαχειρίζεται ένα 50λιτρο με γκάπυ όταν αυτά θα γεννήσουν άλλα 50 και η ιχθυοφόρτιση θα φτάσει στο θεό, σε ένα σύστημα επιρρεπές στην αστάθεια λόγω λίτρων
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 20-09-10, 10:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ετσι οπως το βλεπω πια ολα τα ψαρια ειναι "ευκολα" αν τους δινεις τουλαχιστον σωστες παραμετρους στο νερο ... Οταν τα εξωθησουμε στα ορια τους μας "δειχνουν" τις "ευαισθησιες" τους! Το ειδα και με γκαπυ και με δισκους (πια δε θεωρω το ενα ειδος πιο "ευκολο" απο το αλλο)!

Στις περισσοτερες των περιπτωσεων ο εν λογω αρχαριος ηδη εχει επιλεξει τα ψαρια του και εχει προβλημα με θανατους αυτων και για αυτο αναζητα λυσεις αφου βλεπει οτι κατι δεν παει καλα! Αν κανουμε δημοσκοπηση σε αυτο θα ειναι συντριπτικη η πλειοψηφια! Δε ξερω τι μπορεις να συμβουλεψεις καποιον που δε θελει να ειναι serial killer ψαριων ... παρα να τα δωσει ολα πισω (να σωθουν - αν σωθουν) και να κατσει να διαβασει και να βρει τι πρεπει να γινει απο την αρχη! Εγω δε θα ελεγα βαλε γκαπυ να τελειωνουμε ... θα ελεγα δωστα ολα και διαβασε και μη μας αφηνεις ησυχους ... ρωτα οτι θελεις!!
Α ... και ελα και παρε μπολι για την επομενη προσπαθεια σου
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 20-09-10, 11:12
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Eχει πλακα η ολη συζητηση , απο τον σεβασμο στον αρχαριο μεχρι τα γκαπυ πολλα ή λιγα ....

Και εξηγω:
Οταν μπαινεις σε ενα forum , ξερεις απο πριν οτι ειναι ενας ιστοτοπος συζητησεων για ενα συγκεκριμενο αντικειμενο , οτι υπαρχουν μελη που μπηκαν σχεδον μαζι σου και αλλα που ανοιξαν αυτη την σελιδα , οτι υπαρχουν γνωστες του αντικειμενου (αλλοι σε πολλες λεπτομερειες και αλλοι επιφανειακα) ..................και οτι οτι και να ρωτησεις θα παρεις μια απαντηση (εδω ειναι το θεμα ) απο ποιον θα την παρεις ;; μπορει να την παρεις απο αυτον που γραφτηκε χθες ή απο εναν αρχαιο ... εκει πρεπει να αξιολογισεις , να σκεφτεις και να ψαχτεις , να διαβασεις ωστε να μπορεις να εχεις μια δικη σου αποψη βασισμενη σε επιχειραματα ...
Αυτα γενικα για τα φορουμ ....

Ειδικοτερα για ΕΜΑΣ ,το χομπυ για το ενυδρειο που πιστευω οτι η βιβλιογραφια του ειναι αρκετα μικρη , κατευθυνομενη και πολλες φορες λανθασμενη οτι μαθεις το μαθαινεις με συζητησεις απο εχωντες και κατεχοντες το καθε ψαρι - μαλακια - κτλπ... απλα γιατι εχουν την εμπειρια ....
Απλα για να δεις συμπεριφορες ...οπως εαν ηταν στην φυση ή οσο γινεται πιο κοντα !!!
Αυτη δεν ειναι η πεμπτουσια ; αυτο δεν ψαχνουμαι ; συμπεριφορες οσο γινεται πιο κοντα στην φυση και αυξανομενης δυσκολιας ψαρια οσο εμβαθενουμε στο χομπι ... ετσι το βλεπω εγω !

Και ο πυροσβεστης

Προτασεις για λιτρα ψαρια συνθηκες μπορουν να κανουν πολλοι ....

Εχω δει σε 3 ενυδρεια μεσα και σε αυτα το δικο μου σε περιοδους που λογω αλλων υποχρεωσεων δεν ασχολουμουν εκτος απο τ φαι τους να γινονται γεννες , να επιβιωνουν τα μικρα να γεμιζει το ενυδρειο ; δεν θα μπορουσα να προτεινω , ριξτε τα ψαρακια μεσα και .....αυτα θα κανουν τα παντα μονα τους ; Ειναι ομως σωστο ; ειναι ο κανονας και τα ψαρια πως αισθανονται ; Θα ηταν το ιδιο αν οι λαμπιδοχρομιδες μου ηταν σε μεγαλυτερο ενυδρειο με περισσοτερες κρυψωνες ; χμ....

Οσο για οτι πηραμε τα ψαρια και τα βαλαμε στα ενυδρεια μας , αν εξερεσουμε καποια "αγρια " που εχουν μερικοι απο εμας , ολοι οι υπολοιποι εχουμε εκτροφης ψαρια ...δλδ ...γεννημενα σε "ενυδρεια" σωστα; αρα δεν ηξεραν πως ειναι να κολυμπας σε αμαζονιο ή λιμνες ...
Ταδε εφη εγω ενα μελος αυτης της κοινοτητας , ειρηνη υμιν ....ΟΒΕΡ & ΟΥΤ!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 20-09-10, 13:37
Το avatar του χρήστη thanasisg
thanasisg Ο χρήστης thanasisg δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-11-2008
Περιοχή: Γέρακας - Λαμία
Μηνύματα: 523
Προεπιλογή

Θεωρώ το εαυτό μου νέο χομπίστα με μικρή εμπειρία και ανήκω σε αυτούς που δυστυχώς δεν βρήκαν το forum πριν αγοράσουν και ξοδέψουν σε χρόνο και χρήμα. Από την άλλη, θεωρώ τον εαυτό μου τυχερό που «έπεσα» σε σχετικά ευσυνείδητο πετσοπά, που πέρα από το κέρδος, τον ένοιαζαν και τα ζωντανά, οπότε δεν κατέληξα με «10 δίσκους σε 50 λίτρα». Οπότε, αυτά που γράφω τα γράφω υπό το πρίσμα του αρχάριου.

Θα ήθελα να μπορώ, ως αρχάριος, να ρωτήσω πoιό ψάρι μπορώ να βάλω σε ποιό ενυδρείο και να μην φοβάμαι αν θα μου την πουν γιατί έχω μόνο 50-100-200 λίτρα ενυδρείο, κλπ. Αυτό που θα με βοηθούσε είναι να μαζέψω 10 διαφορετικές γνώμες. Το αν θα ακούσω την γνώμη την 1 ή την 2 ή την 10, είναι καθαρά δικό μου θέμα και έχει να κάνει με το πόσο αγαπώ αυτό που κάνω και κατʼ επέκταση, πόσο διατεθειμένος είμαι να το ψάξω περισσότερο και να μην μείνω στις απόψεις των μελών αυτού και οποιουδήποτε forum.

Από την άλλη, αυτά που θα έπρεπε ο καθένας μας να προτείνει και να συμβουλεύει είναι, κατά την ταπεινή μου γνώμη, συμβουλές και συμπεράσματα από προσωπική του πείρα. Αν η εμπειρία μου έχει δείξει ότι μπορώ να βάλω 10 δίσκους σε 50 λίτρα – 50cm ενυδρείο, με αλλαγές 90% κάθε μέρα, γιατί να μην πω στον φίλο που ρωτάει ότι «ναι θεωρητικά γίνεται αλλά δεν σου συνιστώ γιατί θα ταλαιπωρείς τα ψάρια, θέλει κόπο, χρόνο, χρήματα, εμπειρία, κλπ»? Στον αντίποδα, αν έχω εμπειρία μόνο από guppy, αυτό θα του προτείνω. Γιατί πιστεύω ότι η βοήθεια που δίνει ο καθένας μας εδώ μέσα δεν πρέπει να σταματά στο «βάλε το Χ» ή «βάλε το Ψ» ψάρι, αλλά να μπορεί να προχωρήσει αρκετά βαθύτερα, όταν αυτό ζητηθεί. Όπως έγραψε o Roussaks παραπάνω, θα μου ήταν αρκετά εύκολο να ψάχνω στο internet για να προτείνω 15 διαφορετικά ψάρια για 50 λίτρα, αποσκοπώντας όμως που?

Προφανώς πάνω όρια στο χόμπι μας δεν υπάρχουν, όσο περισσότερα λίτρα τόσο καλύτερα, αλλά δυστυχώς αναγκαζόμαστε, γενικότερα στην ζωή μας - και κατʼ επέκταση και στα χόμπι μας να κάνουμε συμβιβασμούς.

Όσο για αυτό που διάβασα παραπάνω ότι πρέπει ντε και καλά να κρατήσουμε τους νέους στο χόμπι, διαφωνώ. Αν κάποιος θέλει να μείνει, θα μείνει γιατί πραγματικά του αρέσει το χόμπι, ανεξάρτητα από το τι θα ακούσει/διαβάσει εδώ μέσα. Το πολύ πολύ, αν αισθανθεί ότι προσβλήθηκε να βρει άλλο φόρουμ να συμβουλεύεται. Από την άλλη, αν αυτό το χόμπι είναι για κάποιον κάτι παροδικό, όσο εύκολη και αν του κάνεις την ζωή προτείνοντάς του τα πιο εύκολα, ανθεκτικά, οικονομικά κλπ ψάρια, δεν θα μπορέσεις να τον κρατήσεις.

Το πιο σημαντικό από όλα δεν είναι τι λες αλλά πως το λες!!! Οπότε ναι θα πω «πάρτε guppy» γιατί αυτό μπορώ να προτέινω με την λιγοστή μου εμπειρία, αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα πω «και αφήστε μας ήσυχους».
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 22-09-10, 12:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thanasisg Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για αυτό που διάβασα παραπάνω ότι πρέπει ντε και καλά να κρατήσουμε τους νέους στο χόμπι, διαφωνώ. Αν κάποιος θέλει να μείνει, θα μείνει γιατί πραγματικά του αρέσει το χόμπι, ανεξάρτητα από το τι θα ακούσει/διαβάσει εδώ μέσα. Το πολύ πολύ, αν αισθανθεί ότι προσβλήθηκε να βρει άλλο φόρουμ να συμβουλεύεται. Από την άλλη, αν αυτό το χόμπι είναι για κάποιον κάτι παροδικό, όσο εύκολη και αν του κάνεις την ζωή προτείνοντάς του τα πιο εύκολα, ανθεκτικά, οικονομικά κλπ ψάρια, δεν θα μπορέσεις να τον κρατήσεις..
συμφωνω μεχρι εκει που δεν παει.
οταν γραφτηκα στο φορουμ μη ξεροντας και πολλα....δε μου αρεσε που ακουγα καποια πραγματα και αποσυρθηκα διακριτικα για καποιο διαστημα. η αγαπη μου ομως για το χομπυ με εκανε να ψαχτω...κι οσο εψαχνα εβρισκα οτι κακως δε μου αρεσαν αυτα που στην ουσια ηταν η αληθεια των πραγματων. ετσι επεστρεψα και χαρη στο φορουμ σε πολυ πολυ μεγαλο βαθμο προχωρησα πολυ παραπερα απο εκει που πιστευα οτι θα εφτανα...κι εχω πολυυυυ δρομο ακομη.
αντιθετα στα τοσα χρονια εδω ειδα πολλους που στην ουσια τους "στησαμε" τα ενυδρεια....δεν εκαναν τα δικα μας τραγικα λαθη...δεν εδωσαν τα δικα μας απιστευτα χρηματα....δεν απογοητευθηκαν δηλαδη τοσο οσο πολλοι αλλοι και παλι λιγο καιρο αργοτερα εγκατελειψαν.
η αγαπη για το χομπυ σε κραταει ή οχι....κανενα φορουμ και καμια συμπεριφορα δε μπορει να σε απομακρυνει απο αυτο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 22-09-10, 15:06
Μανος Θες Ο χρήστης Μανος Θες δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 83
Προεπιλογή

Παρακαλώ όποιον αδυναμεί να μιλήσει με επιχειρήματα, ευγένεια και ουσία να μην απαντήσει απλά για να απαντήσει σε ότι γράψω, καλός είναι ο διάλογος αλλά μόνο όταν βγαίνει κάτι απο αυτό,αλλιώς είναι χάσιμο ενέργειας.


Απότι γνωρίζουν οι mods μαζί με κάποια άλλα παιδιά ζήτησα να γίνει section περί επιλογών αρχαρίων,ιδιαίτερα ανθρώπων με μικρά ενυδρεία με νερό βρύσης πού όπως πολύ σωστά είπαν και τα παιδιά πριν είναι το 90% των νέων στο χόμπι και ειναι ρεαλιστικό.
Ο Τόλης με κάποιους mods μου είπαν άμεσα να κάνω λίγο υπομονή μιας και θα άλλαζαν τη δομή του φόρουμ όπως και έγινε.
Δημιουργήθηκε λοιπόν το http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148
Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείωνΣυζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο.

Προσωπικά έμεινα ευχαριστημένος γιατί εκεί θα μπορόυσε ο κάθε αρχάριος να βρει κάποιες επιλογές ρεαλιστικές,ορθες,ασφαλεις και κυριως ενδιαφέρουσες. Μερικούς μηνες μετά όντως υπάρχουν πολλές και διάφορες προτάσεις με νέα 'εύκολα' είδη σε αρχάριους ακόμα και σε μικρά ενυδρεία, με ανθεκτικά είδη που έχουν δοκιμάσει αρκετοί από εμάς όπως furcatus, microrapsbora,danio μικρές μελανοταινίες, κάποια ζεύγη νανοκιχλίδων κτλ., τα οποία ξεφεύγουν από το κλασικό μοτίβο γκάπι-μονομάχου-μηλοσαλίγκαρου(το οποίο έίναι σωστό ως προς την ασφάλεια εισαγωγής στο χόμπι αλλά περιορισμένων επιλογών).

Ειλικρινά μερικές φορές διαβάζω και μενω με το στόμα ανοιχτό. Εχοντας κάνει μια μεγάααααλη κουβέντα παλαιότερα με τους moderators και άλλους χρήστες του φόρουμ σχετικα με την αγένεια, τις συμβουλές περί στησίματος και γενικά τον ορθό τρόπο προσέγγισης των αρχαρίων βλέπω το συγκεκριμένο τόπικ και μένω μακακας...

Δυστυχως ήρθε η ώρα να γίνω δυσάρεστος,γιατί όπως μου είπαν και οι mods όταν τίθεται θέμα ευγένειας δεν έχουν χρέος να σταματήσουν όποιον είναι αγενής αλλά μόνο όποιον είναι προσβλητικός και ξεπερνάει τα όρια. Και επειδή μου έδωσαν το δικαίωμα υπεράσπισης όταν θίγομαι από απρεπεις συμπεριφορές, λυπάμαι αλλά....

harris samos δηλαδη λετε οτι αν ενας νεος χωμπιστας θελει να βαλει 6 οσκαρ πχ σε 300 λιτρα ενυδρειο πρεπει να του πω μπραβο αγορι μου να του χαιδεψω και το κεφαλακι για να μη τον πλυγωσω και φυγει
ε οχι ρε παιδια οχι ΄

Υπάρχει και η επιλογή να του απαντήσεις με ευγένια και τρόπο ώστε να καταλάβει, κάτι το οποίο κάνεις σπάνια. Μπαμπά,αφεντικό και γυναίκα να τους μαλώνουν έχουν οι περισσότεροι, δεν ψάχνουν κι εδώ,εδώ θέλουν
1)βοήθεια και λυσεις και
2)να τους καλωσορίσουν στο χόμπι ώστε να το αγαπησουν.
Έσύ κάνεις το πρώτο΄,στο δεύτερο είσαι μακράν απίστευτος...
Τι θα πει ε οχι ρε παιδια οχι? Δηλαδη εαν το ανήψι μου 2 χρονών βάλει δάχτυλο στην μπρίζα οι λύσεις είναι ή βρίσιμο με ξύλο ή επιβράβευση?!

harris samos γυρισαμε τη συζητηση αλλου και δεν εχω καταλαβει το γιατι
απο τα λιτρα πηγαμε στα κοπαδια και μετα το γυρνατε στον πλυγωμενο αρχαριο που θα του πω μπραβο για μια πατατα που εκανε
Δε θέλει μπράβο για την πατάτα, αλλά ούτε και τον τρόπο που μιλάει η Κανέλη στον ¶δωνη΄και ο Λαζόπουλος στη Σαρρή(έβαλα δημοφιλή παραδείγματα προς τέρψην όλου του κοινού...)

harris samos ολοι στο φορουμ λενε οτι ειμαι ο κραχτης κραζω πολυ λενε δε ξερω ισος να εχουν δικιο
Δίκαιο έχουν, στο λέω εγώ ως αρχάριος εγγεγραμένος στο gab γενάρη, γνώμη μου είναι, άμα θες άκουσε την,αλλιως γραψε με

harris samos αφου ειμαι κακος και τουσ πλυγωνο και μετα απο εντονες διαφονιες γιατι μου στελνουν πμ (ευχαριστω τελικα το σκεφτηκα εκανα αυτο που μου ειπες και εχεισ δικιο )
Κακός δεν είσαι,βοηθάς όντως πάρα πολλούς και μπράβο σου. Έτερον εκάτερον όμως....Ο σκοπός δεν αγιάζει τα μέσα.
Εσύ μιλάς όπως ο εκπαιδευτής καραβανάς στα ΟΥΚ νεούδια, μετά την εκπαίδευση, 5 είπαν ευχαριστώ και 35 είπαν
αι παράτα μας,φεύγω....


Πιστεύω ότι πλέον ένας αρχάριος μπορεί να βρει και άλλες λύσεις στα μέτρα του αρκεί να
1)ψάξει,διαβάσει,ενημερωθεί ΣΩΣΤΑ απο μονος του
2)ακούσει τις συμβουλές και επιλέξει την ορθή
3)έχει την τύχη να του απαντήσει και να τον βοηθήσει ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΕΜΠΕΙΡΙΚΑ το ορθο.(εγω ειχα την τυχη να με βοηθησει ο panos1972)

Εαν δεν έχουμε εμπειρία με κάποια είδη που άλλοι δοκίμασαν και έχουν ,μην μπαινουμε σε αντίλογο του στυλ 'βάλε μόνο γκάπι σε 50 λιτρα με νερό βρύσης', όταν 15 άλλοι προτείνουν και άλλες λύσεις, πλεον δοκιμασμενες και με ντοκουμεντα στο φορουμ εδω και μηνες

Αυτα απο εναν ταπεινο αρχαριο, Χαρη ελπιζω να μην παρεξηγηθεις γιατι δεν ειχα σκοπο να σε προσβαλλω, μονο να απαντησω στα ποστς σου.
Απλα διαφωνω καθετα με τον τροπο που βοηθας,thats all.
Εμεις εδω στο Βορρα ειμαστε χαλλλλλλλλαροι ανθρωποι,μαλωνουμε μονο για τον ΜΠΑΟΚ και τον Αρη ,και για κακοχτυπημενους φραπεδες
(και αποτι ειδες κουβεντα δεν ειπα περι θεσσαλονικαιων και τρελας στην ευρυτερη περιοχη.....)

Καλη συνεχεια στο τοπικ,ελπιζω να βρεθει λυση
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 22-09-10, 15:29
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

θα σου απαντισω
δεν ειμαι μαμα μπαμπας και θειος σε κανεναν
και εχεις δικιο μιλαω σα καραβανας τον ουκ γιατι περασα και απο εκει κοντα
και αμα βαλει το βαφτηστηρι μου τα χερια στην μπριζα θα φαει μια στον κολο που θα τη θυματε χρονια
τα παραδειγματα που δινεις δε τα ξερω και δε με απασχολουν με την κανελι κλπ

αυτος ειμαι μερικοι με λενε μακακα αλλοι δοκιμαζουν να με γνωρισουν και βλεπουν τι ειμαι και ποσο κοβει το μυαλο μου

εγω λεω λιγα λογια και καλα σε οποιον αρεσω τωρα να καθομε και να γραφω σεντονια για μενα ειναι κουραστικο

υ.γ δεν εχω δει κανα 2 χρονο παιδακι να γραφει εδω
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μικρα guppies antonis15 Ζωοτόκα 19 07-05-09 23:49
Γεννητουρια guppies ! mikenuke Ζωοτόκα 20 30-03-09 15:30
αγορα guppies zissis Γλυκό νερό - Γενικά 11 27-01-09 02:31
Guppies zissis Αρχάριοι γλυκού νερού 8 13-01-09 11:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09053 seconds with 13 queries