Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Greek Aquarist's Boards

Greek Aquarist's Boards Οτι έχει να κάνει με τήν λειτουργία του forum. Προβλήματα, σχόλια, παρατηρήσεις.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 02-02-07, 18:15
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από casper
Απλά δεν ξέρω σε τι βαθμό έχουν τα ψαράκια αυτήν την αίσθηση ελευθερίας ή αν υπερισχύει η αγωνία της τροφής και της επιβίωσης που ο νόμος της φύσης επιβάλει
Αυτό είναι ένα πολύ ενδιαφέρον θέμα και εν μέρει συμφωνώ στο ότι μπορεί τελικά να προσφέρουμε στα ψάρια μας (σαν άτομα, όχι σαν είδη, γιατί αν το πάρουμε εξελικτικά το θέμα πάει αλλού) περισσότερα από όσα στερούμε, αλλά δε νομίζω οτί μπορεί να αποδειχθεί με κάποιο τρόπο...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 02-02-07, 22:50
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15260 διαφημίζει πως

''μετα απο καιρο προσπαθειων βρηκα ακρη για παραγγελια αγριων δισκων απο Ισπανια..... Τα ψαρια συμφωνα με τον πωλητη ειναι αποπαρασιτωμενα και καραντινιασμενα....... Οποιος ενδιαφερεται για παραγγελια ας ενημερωσει...... Δεν ειναι φθηνα (100 και πανω) αλλα ενηλικα κομματια και σπανιες ποικιλιες..... Εχει επισης και αγρια γατοψαρα αμαζωνιου για οποιον θελει......''

Το να αιχμαλωτίζουμε άγρια ψάρια είναι και αυτό μέρος της ζωοφιλίας μας να υποθέσω φίλη casper?
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 03-02-07, 13:17
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parrot Εμφάνιση μηνυμάτων
Το να αιχμαλωτίζουμε άγρια ψάρια είναι και αυτό μέρος της ζωοφιλίας μας να υποθέσω φίλη casper?
Μάλλον αγαπητέ parrot το πήρες κάπως ...ανάποδα το θέμα. Σε βλέπω αρπαγμένο λίγο
Πριν κάτσεις και βρείς οοολα τα άρθρα που υπάρχουν για τις φάλαινες που σκοτώνουν, για τις γούνες που κακώς πουλάνε, για τα ήδη υπο εξαφάνιση που συνεχίζουν να τα κυνηγάνε κλπ κλπ (για να σε γλυτώσω από το ψάξιμο στο λέω), είπα και σε προηγουμενη απάντησή μου, ότι το θέμα ξέφυγε από το κέντρο βάρους του.
Ηδή μόνη μου είπα ότι προσπαθούμε να έχουμε τα ενυδρεία μας όπως πρέπει για τα ψάρια, ήδη είπα πως νομίζω ότι υπάρχει η πιθανότητα ότι έστω κι αν δεν είναι στη λίμνη τους τα ψαράκια, η ασφάλεια του ενυδρείου να είναι σημαντική...
Δεν δήλωσα πουθενά το αν είμαι (ή είμαστε) ζωόφιλοι ή δεν είμαστε.

Αυτό που σχολίασα (και επιμένω στην αποψή μου) είναι ότι κάποιος που κόβει-ράβει το ζώο του για να το φέρει στα μέτρα του, δε μου κάθεται σε καμία περίπτωση καλά το να σχολιάσει αν οι υπόλοιποι είναι ζωόφιλοι ή όχι. Και είπα απλά ότι θεωρώ ότι οι υπόλοιποι , τουλάχιστο προσπαθούμε. That's all.

Απλά είμαι της άποψης ότι εφόσον το ψάρι βρίσκεται καλώς ή κακώς στο ενυδρείο σου , καλό είναι να ζεί το δυνατόν καλύτερα.
Οπότε μην παιδεύεσαι να μου βρείς και άλλα άρθρα για να να ενισχύσεις την επιχειρηματολογία σου, γιατί στα περισσότερα από αυτά που λές, λίγο λιγότερο ή λίγο περισσότερο, συμφωνώ.
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 03-02-07, 23:45
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από CASPER Εμφάνιση μηνυμάτων
Μάλλον αγαπητέ parrot το πήρες κάπως ...ανάποδα το θέμα. Σε βλέπω αρπαγμένο λίγο
Σε αυτό δεν έχεις άδικο αλλά δεν είμαι αρπαγμένος μαζί σου... πιο πολύ ήθελα να καυτηριάσω ότι σ'ένα φόρουμ που θα έλεγα ότι υποστηρίζει πως έχει ένα ιδεαλιστικό προφίλ όσον αφορά το χόμπι.... υπάρχουν αγγελίες για αιχμαλωτισμένα άγρια ζώα σε τιμή ευκαιρίας... δηλαδή για να τονίσω το αντιφατικό του πράγματος... στα υπόλοιπα κι εγώ συμφωνώ μαζί σου...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 05-02-07, 10:37
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parrot Εμφάνιση μηνυμάτων
...... πιο πολύ ήθελα να καυτηριάσω ότι σ'ένα φόρουμ που θα έλεγα ότι υποστηρίζει πως έχει ένα ιδεαλιστικό προφίλ όσον αφορά το χόμπι.... υπάρχουν αγγελίες για αιχμαλωτισμένα άγρια ζώα σε τιμή ευκαιρίας... δηλαδή για να τονίσω το αντιφατικό του πράγματος.......
Αφού το φόρουμ είμαστε και εμείς (μέλη) για πες κάτι παραπάνω για αυτήν την άποψη, με ενδιαφέρει.
Αν νομίζεις ότι υπάρχουν 'πολλά' (να πούμε), καλύτερα να γίνει ένα νέο θέμα που να έχουμε χώρο να 'εκφραστούμε'.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 05-02-07, 15:42
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Παράθεση:
πιο πολύ ήθελα να καυτηριάσω ότι σ'ένα φόρουμ που θα έλεγα ότι υποστηρίζει πως έχει ένα ιδεαλιστικό προφίλ όσον αφορά το χόμπι.... υπάρχουν αγγελίες για αιχμαλωτισμένα άγρια ζώα σε τιμή ευκαιρίας... δηλαδή για να τονίσω το αντιφατικό του πράγματος
Κατ αρχας δεν ειναι σε τιμη ευκαιριας, ειναι ακριβα οπως λεει και ο ιδιος ο γραφων και οπως φαινεται απο την τιμη τους.

Δεν θα πιασω το γενικο ηθικο μερος της συζητησης - γιατι αν το πιασω, θα συμφωνησω με την ουσια, που λεει οτι ΔΕΝ υπαρχει "κατοικιδιο" ειδος, και που συμφωνα με αυτην δεν θα πρεπει να ειχαμε ουτε σκυλια ουτε γατια ουτε τιποτα αλλο, μιας και ακομα κι αυτα ξεκινησαν αγρια και εξημερωθηκαν απο τον ανθρωπο για δικη του βοηθεια (κυνηγι, εξαλειψη τρωκτικων κλπ). Αν συμφωνουμε με αυτο, τοτε συμφωνουμε οτι δεν πρεπει να εχουμε κανενα ζωο στο σπιτι, τελεια και παυλα.

Αν παραδεχτουμε οτι εκτοτε, παντα λογω ανθρωπινης κακομεταχειρισης, γεμισαμε αδεσποτα, σκυλια γατια ρατσας, ωδικα πτηνα, διακοσμητικα ψαρια κλπ, τοτε ας εστιασουμε την συζητηση εκει. Για το μεγαλο μερος των ψαριων να ειναι απο αναπαραγωγες σε αιχμαλωσια, δεν εχουμε προβλημα.
Με το μικρο μερος αγριων ψαριων (γλυκου νερου) που ερχεται στο χομπυ κατα τη γνωμη μου επισης δεν εχουμε προβλημα. Αφ' ενος "εντατικο" ψαρεμα αγριων ειδων δεν γινεται πια, ωστε να αποτελεσει κινδυνο για τους αγριους πληθυσμους (μιλαω παντα για γλυκο νερο), και αφ' ετερου τα περισσοτερα αγρια ψαρια που φτανουν στα ενυδρεια μας εχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες επιβιωσης και μακροζωιας απ΄' οτι αν εμεναν στη φυση (η αισθηση "ελευθεριας" δεν υπαρχει, αν παρεχονται οι σωστες συνθηκες ενα ψαρι "προτιμαει" χιλιες φορες να εχει ασφαλεια και ετοιμη τροφη). Η εισαγωγη που και που, αγριων ειδων στα ενυδρεια δινει και νεο αιμα στα πολλες φορες εκφυλισμενα λογω πολλων γενιων αναπαραγωγης σε αιχμαλωσια ψαρια.
Σε μικροτερο βαθμο, πολλα ειδη που απειλουνται η εχουν ηδη εξαφανιστει στη φυση (και οχι επειδη πιαστηκαν μερικα κομματια για ενυδρεια), υπαρχουν και αναπαραγονται χαρις στο χομπυ.
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 05-02-07, 22:50
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατ αρχας δεν ειναι σε τιμη ευκαιριας, ειναι ακριβα οπως λεει και ο ιδιος ο γραφων και οπως φαινεται απο την τιμη τους.
Το ξέρω, το σχόλιο μου ήταν άκρως ειρωνικό...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν παραδεχτουμε οτι εκτοτε, παντα λογω ανθρωπινης κακομεταχειρισης, γεμισαμε αδεσποτα, σκυλια γατια ρατσας, ωδικα πτηνα, διακοσμητικα ψαρια κλπ, τοτε ας εστιασουμε την συζητηση εκει.
Ναι ας εστιάσουμε!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για το μεγαλο μερος των ψαριων να ειναι απο αναπαραγωγες σε αιχμαλωσια, δεν εχουμε προβλημα.
Συμφωνώ... και πιστεύω ότι σε αυτά θα έπρεπε να περιοριστεί το χόμπι...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Με το μικρο μερος αγριων ψαριων (γλυκου νερου) που ερχεται στο χομπυ κατα τη γνωμη μου επισης δεν εχουμε προβλημα. ........... αφ' ετερου τα περισσοτερα αγρια ψαρια που φτανουν στα ενυδρεια μας εχουν μεγαλυτερες πιθανοτητες επιβιωσης και μακροζωιας απ΄' οτι αν εμεναν στη φυση (η αισθηση "ελευθεριας" δεν υπαρχει, αν παρεχονται οι σωστες συνθηκες ενα ψαρι "προτιμαει" χιλιες φορες να εχει ασφαλεια και ετοιμη τροφη).

Η εισαγωγη που και που, αγριων ειδων στα ενυδρεια δινει και νεο αιμα στα πολλες φορες εκφυλισμενα λογω πολλων γενιων αναπαραγωγης σε αιχμαλωσια ψαρια.
Δηλαδή πιστεύεις ότι μόνο σε περίπτωση που ένα είδος είναι υπό εξαφάνιση, τότε μόνο δεν θα πρέπει να αιχμαλωτίζεται σε ενυδρεία?

Επίσης θεωρώ ότι για την αίσθηση ελευθερίας δεν μπορούμε να μιλάμε έτσι ισοπεδωτικά μόνο και μόνο επειδή έτυχε εμείς ν' αποφασίσουμε ότι θα τους τη στερήσουμε...

Αυτά τα άγρια κομμάτια εκτός από κάποιους έμπειρους χομπίστες που θα παρέχουν όσα υποστηρίζεις, θα τραβήξουν καί άτομα με ανεπαρκή εξοπλισμό, οι οποίοι θέλουν να έχουν κάτι ξεχωριστό....για όσο ζήσει, όπως αρκετοί νεαροί ψάχνουν πιράνγχας για μαγκιά....

Για να μη μακρηγορώ, δεν θα παραστήσω τον ηθικολόγο αφού κι εγώ έχω επιλέξει αυτό το χόμπι... αλλά από την άλλη δεν πείθομαι ότι άγρια ζώα πρέπει να αιχμαλωτίζονται μόνο και μόνο επειδή δεν είναι υπό εξαφάνιση... ή επειδή μειώνουν τον εκφυλισμό των ψαριών από αναπαραγωγή. Και να διαφημίζονται και μέσα στο φόρουμ. Γνώμη μου.
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 05-02-07, 23:23
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Σεβαστη.
Και θα συμφωνησω οτι αρκετοι νεοι κυριως παιρνουν "σπανια" ψαρια για τη μαγκια.

Ειπα και πριν οτι πολλα ειδη που ειναι υπο εξαφανιση 'η και τελειως εξαφανισμενα στη φυση, υπαρχουν ακομα στη ζωη και αναπαραγονται σε ενυδρεια χαρις στο χομπυ - αυτο ειναι αλλη συζητηση ομως.

Για την αισθηση ελευθεριας διαφωνουμε. Κατα τη γνωμη μου τα ψαρια ειναι μηχανες επιβιωσης που ψαχνουν να φανε, να μη φαγωθουν, και να αναπαραχθουν - αυτο που ψαχνουν λοιπον, στο ενυδρειο τους παρεχεται μια χαρα. Και πανω σε αυτη τη βαση, υποστηριζω και πως δεν με ενοχλει να πιανονται αγρια ψαρια για να μπαινει νεο αιμα και να κρατιεται και η φυσικη μορφη. Παντα ξεροντας οτι η αλιεια για ενυδρειακους σκοπους δεν εχει θεσει σε κανεναν κινδυνο πληθυσμους (μιλαω παντα για γλυκο νερο - στο θαλασσινο απο οτι ξερω ειναι αλλιως τα πραγματα).

Στην ιδια βαση, δεν εχω και προβλημα να δινονται τετοια λινκς στο φορουμ. Διαφορετικα δεν θα επρεπε καν να υπηρχε φορουμ...
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 06-02-07, 09:13
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

[quote=Tolis;153079]
Για την αισθηση ελευθεριας διαφωνουμε. Κατα τη γνωμη μου τα ψαρια ειναι μηχανες επιβιωσης που ψαχνουν να φανε, να μη φαγωθουν, και να αναπαραχθουν - αυτο που ψαχνουν λοιπον, στο ενυδρειο τους παρεχεται μια χαρα.

Απο ποτε τα ψαρια και τα αλλα ζωα εγιναν μηχανες επιβιωσης;Μηπως υποτιμουμε οτι αλλο ζωντανο υπαρχει επανω στην γη και θεοποιουμε τον ανθρωπο;
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 06-02-07, 10:09
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stav Εμφάνιση μηνυμάτων
...

Απο ποτε τα ψαρια και τα αλλα ζωα εγιναν μηχανες επιβιωσης;Μηπως υποτιμουμε οτι αλλο ζωντανο υπαρχει επανω στην γη και θεοποιουμε τον ανθρωπο;
Για κάποιον που πιστεύει το νόμο της εξέλιξης, μπορείς να το πεις και έτσι, αρκεί να αφαιρέσεις το υποτιμούμε.


Τώρα για το θέμα του parrot με έχει απασχολήσει και εμένα αλλά δεν έχω βγάλει αποτέλεσμα.
Κάποια στιγμή αρχάριος έβαλα τα πιο όμορφα ramirezi στο ενυδρείο μου και μετά έμαθα ότι ήταν 'άγρια' ..
....λίγο ο nemo....,...λίγο κάποιος θάνατος/ασθένεια..... δύσκολο να κρίνεις το χόμπι...

Από την άλλη έχω "σώσει" κάποια ζωάκια και τα έχω πάρει σπίτι μου (αδέσποτα) και εκεί η "ανθρώπινη παρέμβαση" έχει άλλο αποτέλεσμα....
Έτσι έχω σκεφτεί πολλές φορές να πάρω ψαράκια από pet-shop με την διακαιολογία (στον εαυτό μου) ότι θα ζήσει καλύτερα και περισσότερο, αλλά έτσι συντηρούμε το σύστημα . . . τι να πω..
Ίσως δεν κάνει για όλους το χόμπι, αλλά δεν φταίει στην ουσία αυτό.
Μάλλον (όπως και σε άλλα χόμπι) η συνείδηση του κάθε χομπίστα μετράει.
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 06-02-07, 12:44
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Ρε παιδιά γιατί το κουράζετε τόσο πολύ με «φιλοσοφικές» σκέψεις κλπ.
Όλοι ξέρουμε τι εστί το ζώο άνθρωπος. Τι δηλαδή τώρα ψάχνεται δικαιολογίες για να συνεχίσετε να ασχολείστε (ή να ξεκινήσετε) με το χόμπι?
Το έχω πει και άλλες φορές, το χόμπι μας δεν είναι και το «ηθικότερο», οπότε αποφασίστε χωρίς δικαιολογίες…. τόσο απλά!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 06-02-07, 16:07
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Θα πω κατι πολυ παλιο και τετριμμενο, αλλα που ειναι αληθεια.
Μας πιανει ευαισθησια (αυτο δεν ειναι κακο) για κατι λιγα ψαρια που βαζουμε στο ενυδρειο μας, αλλα τα κιλα που τρωει ο καθενας μας καθε χρονο δεν μετρανε? Εκεινα δεν ηθελαν να ζησουν ελευθερα?
Αρα να εχουμε ευαισθησια οικολογικη, αλλα μην το παμε σε υπερβολες.
Χιλιαδες τονους τρωνε οι ανθρωποι (και στην Αφρικη τρωνε αποκλειστηκα απο την Μαλαουι αυτα που βαζουμε στα ενυδρεια μας) και αυτα που ειναι στην αγορα για ενυδρεια ειναι ελαχιστα συγκριτικα, αν βγαλουμε τα πιο πολλα ειδη που ειναι απο αναπαραγωγες.
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 06-02-07, 16:31
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

υπάρχει όμως και το "καλύτερα μιάς ώρας ελεύθερη ζωή, παρά...κτλ" και το "όποιος πεθαίνει, πεθαίνει μιά φορά, όποιος φοβάται πεθαίνει κάθε μέρα". Εγώ είμαι της άποψης "όσο πιο μικρά και πιο λίγα ψάρια γίνεται σε όσο πιο μεγάλο ενυδρείο γίνεται" και επειδή ξέρω ότι ένα ζωντανό ξέρει οτι υπάρχει τόση ελευθερία στον κόσμο όση μόνον έχει δει, δεν μπορεί να φανταστεί τα υπόλοιπα, οπότε εάν ένα ψάρι γεννηθεί και μεγαλώσει σε ενυδρεία θα νοσταλγεί το μεγαλύτερο ενυδρείο στο οποίο υπήρξε ποτέ, αρκεί να ήταν σε μέγεθος αρκετά μεγάλο ώστε να μην το στρεσάρει, να μπορεί να κινείται και να κολυμπάει άνετα και ελεύθερα. Από 'κει και πέρα έτοιμη τροφή, συνθήκες κατάλληλες και απόντες θηρευτές πιστεύω είναι πράγματα που εκτιμάει το ψάρι.
Όχι όμως άγρια ψάρια! Αυτά έχουν δει και ξέρουν πως είναι εκεί έξω και ίσως βασανίζονται σε ενυδρείο λόγω περιορισμένου χώρου.

Σχετικό όμως κι αυτό γιατί από την άλλη, αν ένα ψάρι έβρησκε στην λίμνη που ζούσε έναν μικρό και περιορισμένο χώρο όσο ένα ενυδρείο 200 λίτρων, στον οποίο υπήρχε τροφή, σταθερές συνθήκες και 100% απαλλαγή από το άγχος του να ξεφύγει από θηρευτές, ε τότε ίσως και να έμενε εκεί για όλη την υπόλοιπη ζωή του? τι λέτε?
Αν ισχύει κάτι τέτοιο (αν) τότε δεν υπάρχει λόγος να νιώθει κάποιος τύψεις όταν έχει ένα ενυδρείο τόσο μεγάλο ώστε τα ψάρια που φιλοξενεί να μην νιώθουν στριμωγμένα και άβολα και να δημιουργεί όλες τις κατάλληλες συνθήκες που προτιμά το ψάρι.

Όσο για το τι τρώμε... Το οτι τρώμε κάποια ζώα δεν σημαίνει οτι έχουμε το δικαίωμα να τα βασανίζουμε κιόλας. Δεν μπορώ να κλείσω ένα γουρουνάκι μέσα σε μιά τουαλέτα 2x2 για πάντα επειδή κάθε μέρα τρέφομαι με χοιρινό. ¶λλο το ένα, άλλο το άλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 06-02-07, 17:19
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο για το τι τρώμε... Το οτι τρώμε κάποια ζώα δεν σημαίνει οτι έχουμε το δικαίωμα να τα βασανίζουμε κιόλας. Δεν μπορώ να κλείσω ένα γουρουνάκι μέσα σε μιά τουαλέτα 2x2 για πάντα επειδή κάθε μέρα τρέφομαι με χοιρινό. ¶λλο το ένα, άλλο το άλλο.
Αυτο που ειπα δεν ειναι οτι καλυτερα βασανiστηριο απο τον θανατο.
Μιλαω παντα για σωστες συνθηκες διαβιωσης.
Εξαλλου και τα γουρουνακια που τρωμε, ξερουμε οτι οσο ζουν στα χοιροτροφια δεν εχουν περισοτερο χωρο απο 2 Χ 2.
Απλα θελω να πω οτι μπορουμε να εχουμε σε καλες συνθηκες ψαρια, χωρις να νοιωθουμε τυψεις. Αν αρχισουμε να νοιωθουμε τυψεις, θα πρεπει να τις νοιωθουμε για παρα πολλα πραγματα γυρω μας....
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 06-02-07, 17:27
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν αρχισουμε να νοιωθουμε τυψεις, θα πρεπει να τις νοιωθουμε για παρα πολλα πραγματα γυρω μας....
...και το τελευταίο που θα πρέπει να μας απασχολεί είναι τα ψάρια μας....(δυστυχώς)
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 06-02-07, 17:33
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτο που ειπα δεν ειναι οτι καλυτερα βασανiστηριο απο τον θανατο.
Μιλαω παντα για σωστες συνθηκες διαβιωσης.
Εξαλλου και τα γουρουνακια που τρωμε, ξερουμε οτι οσο ζουν στα χοιροτροφια δεν εχουν περισοτερο χωρο απο 2 Χ 2.
Απλα θελω να πω οτι μπορουμε να εχουμε σε καλες συνθηκες ψαρια, χωρις να νοιωθουμε τυψεις. Αν αρχισουμε να νοιωθουμε τυψεις, θα πρεπει να τις νοιωθουμε για παρα πολλα πραγματα γυρω μας....
Αν οι συνθήκες είναι καλές τότε ουδείς λόγος για τύψεις, όμως στις σωστές συνθήκες συμπεριλαμβάνεται και ο επαρκής χώρος στον οποίο το ζώο θα νιώθει άνετα.

(Πάντως προσωπικά θλίβομαι για τις συνθήκες των σημερινών εκτροφείων, θα προτιμούσα αν γινόταν να τρεφόμαστε όλοι με ζώα ελευθέρας βοσκής ή τουλάχιστον να είχαν καλύτερες συνθήκες τα εκτροφεία)
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 06-02-07, 23:08
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε παιδιά γιατί το κουράζετε τόσο πολύ με «φιλοσοφικές» σκέψεις κλπ.
Όλοι ξέρουμε τι εστί το ζώο άνθρωπος. Τι δηλαδή τώρα ψάχνεται δικαιολογίες για να συνεχίσετε να ασχολείστε (ή να ξεκινήσετε) με το χόμπι?
Το έχω πει και άλλες φορές, το χόμπι μας δεν είναι και το «ηθικότερο», οπότε αποφασίστε χωρίς δικαιολογίες…. τόσο απλά!
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατα τη γνωμη μου τα ψαρια ειναι μηχανες επιβιωσης που ψαχνουν να φανε, να μη φαγωθουν, και να αναπαραχθουν - αυτο που ψαχνουν λοιπον, στο ενυδρειο τους παρεχεται μια χαρα. Και πανω σε αυτη τη βαση, υποστηριζω και πως δεν με ενοχλει να πιανονται αγρια ψαρια για να μπαινει νεο αιμα και να κρατιεται και η φυσικη μορφη.
Ok αγαπητοί mods. αφού ο άνθρωπος είναι αυτό που είναι.... και τα ψάρια είναι απλές μηχανές επιβίωσης.... τότε να ξεχάσουμε όσα λέτε καθημερινά και να πειραματιστούμε με την αντοχή των ψαριών στην αμμωνία... στη συγκατοίκηση... στις αρρώστιες... να κάνουμε και μια τηγανιά από μαλάουι να δούμε τι γεύονται οι ντόπιοι στην Αφρική...

Υπάρχει πάντα και η μέση λύση.... και με εξαίρεση αυτό που είπε ο Τόλης για τις μηχανές επιβίωσης με κάλυψε σχετικά η απάντησή του στο ποστ μου. Αλλά μην απλοποιείτε τόσο τα πράγματα όταν σας βολεύει.... και από την άλλη κατεβάζετε από τον γάιδαρο όποιον τολμήσει να βάλει δυο κλόουν σε 80 λίτρα, επειδή σε 5 χρόνια θα φτάσουν τα 12 εκατοστά...και πάνω στην δεκαετία τα 20....
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 06-02-07, 23:32
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Κατα την γνωμη σου ποια ειναι η απλοποιηση;
Οτι πολυ ευχαριστως τρως μια τιγανια ψαρια, αλλα θεωρεις απανθρωπο να εχουμε ενα ψαρι σε ενυδρειο οσο γινεται μεγαλυτερο και με καλες συνθηκες;
Τωρα ποιος απλοποιει τι δεν ξερω....
Για μενα παντως το θεμα θεωρειται τελειωμενο αφου ειπαμε ο καθενας τις αποψεις του....
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 07-02-07, 00:23
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Φίλε parrot, δεν είπε κανείς να πειραματιστούμε στα ψάρια μας! Που το είδες αυτό πάλι? Αλίμονο αν (ξανα)ανακαλύψουμε τον τροχό. Οι πειραματισμοί έγιναν από τους παλιότερους και τώρα έχουμε την έτοιμη γνώση, την οποία και εφαρμόζουμε.

Όσο και να αναλωθούμε στην συζήτηση αυτή, το αποτέλεσμα θα παραμένει το ίδιο. Ή λοιπόν το αποδέχεσαι και κάνεις το παν για να προσφέρεις στα ψάρια σου τις καλύτερες συνθήκες ή όχι και σταματάς εδώ (το χόμπι). Είναι απλά όπως βλέπεις, εμείς τα κάνουμε δυσκολότερα.
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 07-02-07, 06:59
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Και θα συνεχίσουμε να τα κάνουμε αν δε το σταματήσουμε εδω!!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
ένα ζωντανό ξέρει οτι υπάρχει τόση ελευθερία στον κόσμο όση μόνον έχει δει, δεν μπορεί να φανταστεί τα υπόλοιπα, οπότε εάν ένα ψάρι γεννηθεί και μεγαλώσει σε ενυδρεία θα νοσταλγεί το μεγαλύτερο ενυδρείο στο οποίο υπήρξε ποτέ, αρκεί να ήταν σε μέγεθος αρκετά μεγάλο ώστε να μην το στρεσάρει, να μπορεί να κινείται και να κολυμπάει άνετα και ελεύθερα. Από 'κει και πέρα έτοιμη τροφή, συνθήκες κατάλληλες και απόντες θηρευτές πιστεύω είναι πράγματα που εκτιμάει το ψάρι.
Όχι όμως άγρια ψάρια! Αυτά έχουν δει και ξέρουν πως είναι εκεί έξω και ίσως βασανίζονται σε ενυδρείο λόγω περιορισμένου χώρου.
Συμφωνώ ΑΠΟΛΥΤΑ με τον Strahos!!! Και στο κάτω κάτω όλοι μας ξοδεύουμε χρόνο και χρήμα για να είναι τα ψάρια και τα φυτά μας στις καταλληλότερες συνθήκες που μπορούμε να τους προσφέρουμε, τις όσο το δυνατόν πλησιέστερες στο φυσικό τους περιβάλλον! Και στη τελική όποιος νομίζει πως το να έχει ενυδρείο είναι τρόπος για να αιχμαλοτίζει τα ψάρια, είναι κάτι απάνθρωπο, κάτι που πάει κόντρα στη φύση ή οτιδήποτε άλλο, να επιστρέψει τα ψάρια του στο φυσικό τους περιβάλλον, να αδειάσει το ενυδρείο και να μην ασχοληθεί ΠΟΤΕ ξανά με αυτό το χόμπυ...

Και συμφωνώ με όλα τα post της Μαριλένας!!!
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 07-02-07, 10:24
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parrot Εμφάνιση μηνυμάτων
όσα λέτε καθημερινά και να πειραματιστούμε με την αντοχή των ψαριών στην αμμωνία... στη συγκατοίκηση... στις αρρώστιες... να κάνουμε και μια τηγανιά από μαλάουι να δούμε τι γεύονται οι ντόπιοι στην Αφρική...
συνχομπιστα parrot.θα καταλαβαινα και θα δικαιολογουσα την αγανακτηση σου και τον τοσο φανατισμο στο θεμα αν εσυ ο ιδιος εφαρμοζες κατι και μαχοσουνα για αυτο,μαχοσουνα για τα πιστευω και τις ιδεες σου.αλλα αυτο δεν ευσταθει.ζητας και προσπαθεις νε επιβαλλεις κατι που εσυ ο ιδιος δεν εφαρμοζεις και δεν καταλαβαινω γιατι χαλιεσαι.σταματα να τρως κρεας,σταματα να τρως ψαρι,διωξε αν εχεις τα κατοικιδια σου και αστα ελευθερα,μην ξαναπας σε τσιρκο,εφαρμοσε οτι λες και ασε τους ψευτοιδεολογισμους και μετα παλεψε για αυτο και πες μαγκες εγω το κανω αυτο και το υποστηριζω μεχρι τελος.γιατι δεν κανεις την αρχη...?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 07-02-07, 18:49
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GP250381 Εμφάνιση μηνυμάτων
σταματα να τρως κρεας,σταματα να τρως ψαρι,διωξε αν εχεις τα κατοικιδια σου και αστα ελευθερα,μην ξαναπας σε τσιρκο,εφαρμοσε οτι λες και ασε τους ψευτοιδεολογισμους και μετα παλεψε για αυτο και πες μαγκες εγω το κανω αυτο και το υποστηριζω μεχρι τελος.
Και αυτό ισχύει για όλους που προσπαθούν να το παίξουν "ζωόφιλοι" ανάμεσα στους ζωόφιλους... Κανείς δε χρειάζεται να κάνει καμία αρχή φίλε μου GP250381 γιατί δε θα καταλήξουμε ποτέ πουθενά. Πάνω σ'αυτό το θέμα ο καθένας δικαιοματικά έχει την άποψή του την οποία και θα προσπαθεί να την διαιωνίσει όσο το συνεχίζουμε. Ζωόφιλος είναι αυτός που κατα κύριο λόγο αγαπάει τα ζώα και φροντίζει να είναι αυτά καλά, άσχετα αν του ανήκουν ή όχι... Και επειδή στο χόμπι μας επιβάλεται η ζωοφιλία κανείς δε μπορεί να πει το αντίθετο ή παράδειγμα να πει εγώ αγαπάω και έχω ψάρια αλλά πχ σιχαίνομαι τις γάτες! ¶λλο να έχεις αδυναμία σε κάποιο/α είδος/οι αλλά πέρα απο κει να αγαπάς και τα υπόλοιπα ζώα(ζωόφιλος) και άλλο να θέλεις μερικά λόγω γούστου και να μην ενδιαφέρεσαι για τα υπόλοιπα, πράγμα που μόνο με τη ζωοφιλία δεν έχει να κάνει!!! Και όποιος είναι ζωόφιλος δε το δείχνει με λόγια αλλά με πράξεις! Και πηστεύω πως οι πράξεις που κάνουμε για τα ενυδρεία μας(εκτός απο εξαιρέσεις) είναι πέρα για πέρα ζωοφιλικές και δε προσπαθούμε να "φυλακίσουμε" τα ψαράκια μας. Ας σταματήσουμε λοιπόν εδώ αυτό το θέμα και να κοιτάξουμε τα ψάρια μας!!!

Υ.Γ. Και αφήστε τις τιγανιές στην άκρη
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 07-02-07, 22:58
Το avatar του χρήστη parrot
parrot Ο χρήστης parrot δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-12-2005
Περιοχή: Πειραιάς
Μηνύματα: 223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GP250381 Εμφάνιση μηνυμάτων
συνχομπιστα parrot.θα καταλαβαινα και θα δικαιολογουσα την αγανακτηση σου και τον τοσο φανατισμο στο θεμα αν εσυ ο ιδιος εφαρμοζες κατι και μαχοσουνα για αυτο,μαχοσουνα για τα πιστευω και τις ιδεες σου.αλλα αυτο δεν ευσταθει.ζητας και προσπαθεις νε επιβαλλεις κατι που εσυ ο ιδιος δεν εφαρμοζεις και δεν καταλαβαινω γιατι χαλιεσαι.σταματα να τρως κρεας,σταματα να τρως ψαρι,διωξε αν εχεις τα κατοικιδια σου και αστα ελευθερα,μην ξαναπας σε τσιρκο,εφαρμοσε οτι λες και ασε τους ψευτοιδεολογισμους και μετα παλεψε για αυτο και πες μαγκες εγω το κανω αυτο και το υποστηριζω μεχρι τελος.γιατι δεν κανεις την αρχη...?
Ούτε προσπαθώ να επιβάλλω τίποτα ούτε να το παίξω ζωόφιλος και ηθικολόγος (το λέω και πιο πάνω αυτό), ίσα ίσα μάλλον ανήκω σε αυτούς που θέλουν ακόμη αρκετή προσπάθεια για να καταφέρουν κάτι αξιόλογο, απλώς κάποια από τα λεγόμενα εδώ μου φάνηκαν αντιφατικά και είπα να το τονίσω. και ψάρια τρώω και κρέας τρώω και δεν θα κηρύξω καμία επανάσταση...

αλλά και το ψευτοιδεολόγος δεν το δέχομαι αν μου επιτρέπεις... δεν υπάρχουν μόνο τα δύο άκρα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από accnt Εμφάνιση μηνυμάτων
Όσο και να αναλωθούμε στην συζήτηση αυτή, το αποτέλεσμα θα παραμένει το ίδιο. Ή λοιπόν το αποδέχεσαι και κάνεις το παν για να προσφέρεις στα ψάρια σου τις καλύτερες συνθήκες ή όχι και σταματάς εδώ (το χόμπι).
συμφωνώ σε αυτό, είπαμε υπάρχει και η μέση και ο καθένας κάνει ότι καλύτερο μπορεί... ή η πλειοψηφία τουλάχιστον

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis Εμφάνιση μηνυμάτων
Για μενα παντως το θεμα θεωρειται τελειωμενο αφου ειπαμε ο καθενας τις αποψεις του....
και για μένα κυρίως γιατί αλλιώς ξεκίνησε και αλλίως κατέληξε.... αλλά στην τελική σ'ενα φόρουμ σαν και αυτό νομίζω ότι μπορούμε αν μη τι άλλο να συζητάμε....
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 07-02-07, 23:22
accnt Ο χρήστης accnt δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2003
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 3.097
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parrot
αλλά στην τελική σ'ενα φόρουμ σαν και αυτό νομίζω ότι μπορούμε αν μη τι άλλο να συζητάμε....
Εννοείται!!!
__________________
small minds just talk about people, medium minds talk about things, but the great minds talk about ideas...
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 08-02-07, 01:37
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Μιας και μπορούμε να συζητάμε δεν αφήνουμε καλύτερα αυτές τις συζητήσεις και να ποιάσουμε τίποτα πιό σημαντικό και αποδοτικό?

Καμιά παραγγελία πχ και θέλω να παραγγείλω και 2 ντουζίνες πράγματα!!!
¶ντε να μαζευτούμε πολλοί να παραγγείλουμε... Περιμένω thread για παραγγελία
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GhostShip : 08-02-07 στις 04:18
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 08-02-07, 12:43
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GhostShip Εμφάνιση μηνυμάτων
Πάνω σ'αυτό το θέμα ο καθένας δικαιοματικά έχει την άποψή του την οποία και θα προσπαθεί να την διαιωνίσει όσο το συνεχίζουμε. Ζωόφιλος είναι αυτός που κατα κύριο λόγο αγαπάει τα ζώα και φροντίζει να είναι αυτά καλά, άσχετα αν του ανήκουν ή όχι... Και επειδή στο χόμπι μας επιβάλεται η ζωοφιλία κανείς δε μπορεί να πει το αντίθετο ή παράδειγμα να πει εγώ αγαπάω και έχω ψάρια αλλά πχ σιχαίνομαι τις γάτες! ¶λλο να έχεις αδυναμία σε κάποιο/α είδος/οι αλλά πέρα απο κει να αγαπάς και τα υπόλοιπα ζώα(ζωόφιλος) και άλλο να θέλεις μερικά λόγω γούστου και να μην ενδιαφέρεσαι για τα υπόλοιπα, πράγμα που μόνο με τη ζωοφιλία δεν έχει να κάνει!!! Και όποιος είναι ζωόφιλος δε το δείχνει με λόγια αλλά με πράξεις! Και πηστεύω πως οι πράξεις που κάνουμε για τα ενυδρεία μας(εκτός απο εξαιρέσεις) είναι πέρα για πέρα ζωοφιλικές και δε προσπαθούμε να "φυλακίσουμε" τα ψαράκια μας. Ας σταματήσουμε λοιπόν εδώ αυτό το θέμα και να κοιτάξουμε τα ψάρια μας!!!

Υ.Γ. Και αφήστε τις τιγανιές στην άκρη
αποψη εννοειται οτι μπορει να εχει ο καθενας.αλλα οταν εχω μια αποψη για κατι φιλε μου την εφαρμοζω πρωτα,δεν μπορω να λεω δεν ειναι σωστο να κλεβεις και μετα εγω κλεβω.θα συμφωνησω οτι στο χομπυ μας επιβαλεται η ζωοφιλια και θα συμφωνησω οτι οι πραξεις μας ειναι ζωοφιλικες και για αυτο οσο μπορουμε προσπαθουμε.αυτο θελουμε ολοι να πουμε στον φιλο parrot.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 08-02-07, 12:54
Το avatar του χρήστη GP250381
GP250381 Ο χρήστης GP250381 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-06-2006
Περιοχή: ΧΑΝΙΑ
Μηνύματα: 639
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GP250381
Προεπιλογή

[quote=parrot;153539]ίσα ίσα μάλλον ανήκω σε αυτούς που θέλουν ακόμη αρκετή προσπάθεια για να καταφέρουν κάτι αξιόλογο, απλώς κάποια από τα λεγόμενα εδώ μου φάνηκαν αντιφατικά και είπα να το τονίσω.



quote]
και εγω σε αυτους ανηκω,ολοι προσπαθουμε να κανουμε οτι ειναι δυνατον καλυτερο,ολοι μαθαινουμε.και ολοι δινουμε καποιο απο το χρονο μας και τα χρηματα μας γιατι αγαπαμε τα ψαρακια μας
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 08-02-07, 12:59
Το avatar του χρήστη Pritanis
Pritanis Ο χρήστης Pritanis δεν είναι συνδεδεμένος
DiscusModerator
 
Εγγραφή: 10-11-2004
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.567
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από parrot Εμφάνιση μηνυμάτων
Εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15260 διαφημίζει πως

''μετα απο καιρο προσπαθειων βρηκα ακρη για παραγγελια αγριων δισκων απο Ισπανια..... Τα ψαρια συμφωνα με τον πωλητη ειναι αποπαρασιτωμενα και καραντινιασμενα....... Οποιος ενδιαφερεται για παραγγελια ας ενημερωσει...... Δεν ειναι φθηνα (100 και πανω) αλλα ενηλικα κομματια και σπανιες ποικιλιες..... Εχει επισης και αγρια γατοψαρα αμαζωνιου για οποιον θελει......''

Το να αιχμαλωτίζουμε άγρια ψάρια είναι και αυτό μέρος της ζωοφιλίας μας να υποθέσω φίλη casper?

και οσο αφορα το ποστ μου καλο θα ηταν να ξερεις και μερικα πραγματα παραπανω ..... Το εμποριο αγριων ψαριων απο τον Αμαζωνιο οχι μονο δεν βλαπτει το οικοσυστημα των ψαριων αλλα παιζει και ενα σημαντικο ρολο στην διατηρηση του...... Το εμποριο τροπικων ψαριων απο τον Αμαζωνιο γινεται κατω απο αυστηρες νορμες και προδιαγραφες και εχει καταφερει να προσφερει ενα καλο εισοδημα τοσο στους ιθαγενεις της περιοχης οσο και ενα εναυσμα στις κυβερνησεις των εκει κρατων να διατηρησουν και να προστατευσουν τις περιοχες αυτες αφου τους αποδιδει σημαντικα κερδη... Τα ψαρια αυτα αλλιευονται και πωλουνται με το κομματι ζωντανα και οχι με το κιλο ή τον τοννο μεσα σε ψαροκασσελες οπως γινοταν πριν απο χρονια , γιατι μην ξεχνας οπως εμεις εδω τρωμε τα γριβαδια και τις πεστροφες στα τροπικα κλιματα τρωνε αντιστοιχα τα πιρανχα και τους δισκους.......

Παραλληλα ο κοσμος μεσα απο το χομπυ και την ομορφια αυτων των ψαριων ευαισθητοποιειται και με τα προβληματα του Αμαζωνιου .
__________________
Rock Rules
Eternal Algae to the Planted


Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 08-02-07, 13:04
Το avatar του χρήστη Apostolis
Apostolis Ο χρήστης Apostolis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-11-2004
Περιοχή: Γέρακας Αττικής - Καρδίτσα
Μηνύματα: 1.281
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Apostolis Send a message via Skype™ to Apostolis
Προεπιλογή

Με τα ανάλογα λίτρα, το σωστό σχεδιασμό και τις κατάλληλες συνθήκες για κάθε ψάρι ειδικά, αλλά ΚΑΙ συνολικά, εγώ αισθάνομαι περισσότερες τύψεις όταν τρώω μπαρμπούνι στη σχάρα με θυμάρι...

¶λλωστε η όοοοοοολη προσπάθεια από τους περισσότερους απο εμάς, εστιάζεται στο ΠΩΣ θα δημιουργήσουμε (if possible) τις ΙΔΑΝΙΚΕΣ συνθήκες για τα ζωντανά μας... ...και η επιβράβευση (και απόδειξη) έρχεται με το αναδεικνύουν τα ψάρια μας τα όμορφα χρώματα και να αναπαράγονται... (...και ΔΕΝ μιλάω για γκάπυ και ξιφοφόρους που γεννάνε ακόμη και με ανεμογγάστρι!)
__________________
Αποστόλης - Γέρακας Αττικής
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 08-02-07, 13:11
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GP250381 Εμφάνιση μηνυμάτων
αποψη εννοειται οτι μπορει να εχει ο καθενας.αλλα οταν εχω μια αποψη για κατι φιλε μου την εφαρμοζω πρωτα,δεν μπορω να λεω δεν ειναι σωστο να κλεβεις και μετα εγω κλεβω.θα συμφωνησω οτι στο χομπυ μας επιβαλεται η ζωοφιλια και θα συμφωνησω οτι οι πραξεις μας ειναι ζωοφιλικες και για αυτο οσο μπορουμε προσπαθουμε.αυτο θελουμε ολοι να πουμε στον φιλο parrot.
Κανείς δε χρειάζεται να του το δείξει, άστον να το καταλάβει και να το κρίνει μόνος του αυτό, κανείς δεν είναι σε θέση να κρίνει τον άλλο ή να του επιβάλει κάτι με το ζόρι, είναι η γνώμη του και πάει και τελείωσε...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GP250381 Εμφάνιση μηνυμάτων
και εγω σε αυτους ανηκω,ολοι προσπαθουμε να κανουμε οτι ειναι δυνατον καλυτερο,ολοι μαθαινουμε.και ολοι δινουμε καποιο απο το χρονο μας και τα χρηματα μας γιατι αγαπαμε τα ψαρακια μας
Και όχι μόνο, keep walking...
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:21.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11526 seconds with 13 queries