Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 07-01-06, 01:02
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή αρκετες ερωτησεις

Γεια χαρα ,

ετοιμαζω για εναν φιλο ενα ενυδρειο 140 λιτρων ...απο φωτογραφιες ψαριων και βιοτοπων που του εδειξα , του αρεσαν περισσοτερο οι αφρικανες και συγκεκριμμενα τα Pseudotropeus saulosi ... ενθουσιαστηκε με την χρωματικη εναλλαγη ...

αν και εριξα εγω ολο το διαβασμα αντι για αυτον (θα του το στησω /στρωσω εγω) εχω τις παρακατω αποριες (καποιες ειναι γενικοτερες για τις αφρικανες)

1. θα βαλουμε 1 αρσενικο + 3 θυληκα ... ειναι οκ ? αν ναι , θα πρεπει να αναζητησω ψαρια ανω των 5 εκατ. αφου τοτε απο οτι διαβασα ολοκληρωνεται η αλλαγη χρωματος . Αν τα παρω πιο μικρα και μου βγουν παραδειγμα 3 αρσενικα σε τοσο μικρο τανκ , μαλλον θα καταρευσει το συστημα , σωστα?

2. ποσο κοστιζουν σε ενα μεγεθος 5 εκατ.? Παρενθεση: γιατι υπαρχουν αφρικανες που παροτι γεννουν σαν κουνελια συχνα , παραμενουν τοσο ακριβες ?

3. σκεφτηκα να βαλω τις πετρες που θα φτιαξουν το ντεκορ μεσα σε ενα ενυδρειακι με νερο και να το αφησω στο ηλιο ωστε να πιασουν αλγη καργα ...αξιζει κατι τετοιο ? μπορει να υπαρχουν προβληματα ?

4. αλλαγες νερου : θα γινονται κατευθειαν με λαστιχο με προσθηκη ζεστου νερου μεσα στο ενυδρειο και δοσολογια αντιχλωριακου βασισμενη στον συνολικο ογκο νερου ...σκοπευω να τον εκπαιδευσω σε δραστικες αλλαγες 50 % ανα 15 μερο ...με το ph τι να κανω ? baking soda αλλα ποση ? και ετσι χημα μεσα στο ενυδρειο ? μηπως ειναι καλυτερα να μην ανεβασω εξαρχης το ph και να αφησω τα ψαρακια να εγκλιματιστουν σε ενα ph βρυσης 7,5 το οποιο ομως θα ειναι σταθερο ? (σε αυτην την περιπτωση δεν θα βαλω πετρες που μπορει να το ανεβασουν ). Γενικοτερα , τα περισσοτερα pet shops σε τι ph κρατανε τις αφρικανες που εχουν για πωληση ?

Τελος εαν καποιος εχει καποιες ειδικες πληροφοριες για το ειδος αυτο (Pseudotropeus saulosi ) ας πει τιποτε.

Ευχαριστω ,

Βασιλης
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 07-01-06, 01:25
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

1. η αναλογια αρσενικων-θυληκων εξαρταται απο το ειδος,τον συνδιασμο των ψαριων και το μεγεθος του ενυδρειου.

2. οι τιμες ποικιλουν...δεν ειναι ιδια τιμη μιας φροντοζας και ενος λαμπιντο !

3. θελεις δεν θελεις με τον καιρο θα πιασουν απο μονες τους...γιατι λοιπον να τις βαλεις ξεχωριστα ;

4.Εγω κανω τις αλλαγες με λαστιχο απ'ευθειας μεσα στο ενυδρειο με χλιαρο νερο και προσθηκε αντιχλωριου ιση με το νερο της αλλαγης.
Καλυτερα 25-30% την εβδομαδα αν γινεται.
Για το ΡΗ ποιο ειναι αυτο της περιοχης σου ;
Γιατι στην Θεσσαλονικη με ΡΗ βρυσης 8,2 και KH 11 ειναι μια χαρα για αφρικανες.
Θα ελεγα να μην "παιξεις" με σοδες και ζουμια για να ανεβασεις το ΡΗ και να το αφησεις οπως ειναι.
Δεν ειναι δα και δισκοι οι αφρικανες !

Οσο για τα μαγαζια....αστοχη η ερωτηση σου...δεν νομιζω κανεις να μπαινει σε αυτην την διαδικασια !


Pseudotropeus saulosi :
http://www.malawicichlidhomepage.com...us_saulosi.htm
http://www.cichlid-forum.com/profiles/species.php?id=1
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 07-01-06, 11:09
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

Οσον αφορά το ph συμφωνώ με τον George.

Βάλε νερό βρύσης (με τα αντλώρια κομπλέ), πέτρες, άμμο για υπόστρωμα και τότε μέτρα το ph και βλέπουμε.. Συνήθως το υψηλό ph της ΕΥΔΑΠ σε συνδυασμό με ασβεστολιθικές πέτρες και την άμμο, διατηρεί το ph σε αρκετά ικανοποιητικά επίπεδα.
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 07-01-06, 11:45
Το avatar του χρήστη Tricky
Tricky Ο χρήστης Tricky δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-12-2004
Περιοχή: Χαλανδρι , Αττικης
Μηνύματα: 1.424
Προεπιλογή

george και Filippos , ευχαριστω για τα σχολια σας ...

george , απαντησες αμεσα αλλα μαλλον ηταν λιγο αργα χθες βραδυ , οποτε πρεπει να ξαναρωτησω :

κραταω τα ιδια νουμερα ερωτησεων οπως στο αρχικο μου ποστ:

1. ρωταω για ενα συγκεκριμμενο ειδος ψαριου , σε συγκεκριμμενο νουμερο και αναλογια αρσενικων/θυληκων και φυσικα σε συγκεκριμμενο τανκ. Αρα δεν πολυκαταλαβα την πρωτη σου απαντηση

2.Ρωταω την τιμη για ενα συγκεκριμμενο ειδος αφρικανας και μαλιστα σε συγκεκριμμενο μεγεθος .Γνωριζω πως '' ....δεν ειναι ιδια τιμη μιας φροντοζας και ενος λαμπιντο! ''

3.Ρωταω για τις πετρες με την εννοια οτι θα μπορουσα να τους παρασχω σαν τροφη φυσικη αλγη .... φαντασου δηλαδη οτι καθε 2-3 μερες να εβαζα και μια πετρα γεματη αλγη ...θα ηταν αρκετο αυτο σαν τροφη τους ?

4.Το ph της περιοχης μου το αναφερω στο αρχικο μου ποστ (7,5) . Το προβλημα με τις αλλαγες ειναι το εξης : ας πουμε οτι στηνω το ενυδρειο με αυτο το ph , βαζω ασβεστολιθικες πετρες και αμμο , στρωνω το ενυδρειο κλπ .Το ph θα ανεβει λογω της πετρας , ας πουμε σε 8,2-8,5...και ερχεται η ωρα της αλλαγης νερου (η οποια θα γινει με ph 7,5 ) ...αν αυτη η αλλαγη ειναι της ταξης του 40-50% , δεν θα πεσει αποτομα το ph εστω και κατα 0,5 μοναδα ? αυτη η αλλαγη στο Ph θα ειναι γρηγορη εφοσον θα συμβει μεσα σε μιση ωρα το πολυ ( οσο δηλαδη θα μου παρει η αλλαγη νερου). Ελπιζω να εγινα κατανοητος.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 07-01-06, 14:04
Το avatar του χρήστη Filippos
Filippos Ο χρήστης Filippos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-03-2004
Περιοχή: Αθήνα, Πεύκη
Μηνύματα: 494
Προεπιλογή

1).1m+3f.
2)Ρώτα σε pet-shop.
3).OXI
4).Κοίτα την απάντησή μου.
__________________
People who think they know what they're doing are especially annoying to those of us who do.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 07-01-06, 22:43
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Θα βαλεις μονο το συγκεκριμενο ειδος στο ενυδρειο ;; Γιατι ;

1.συμφωνω με τον Φιλιππο.
2.για τις τιμες υπολογιζε αναμεσα σε 10-30 ευρω αναλογα με το μεγεθος
3.οχι
4.να μην σε ανυσηχει το ΡΗ...αφησε το οπως ειναι

Προτεινω τα ψαρια να μπουνε μικρα για να μπορεσουν να μεγαλωσουν ολα μαζι και να "συνηθισουν" το ενα το αλλο.
Επειδη ειναι δυσκολο να ξεχωρισεις τα αρσενικα απο τα θυληκα βαλε παραπανω απο 4 ψαρια και οταν μεγαλωσουν κρατας αυτα που θελεις και τα αλλα ειτε τα επιστρεφεις στο μαγαζι ειτε τα πουλας ή τα χαριζεις !
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
γενικες ερωτησεις ... Tricky Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 22-02-05 20:36
Νεος χρηστης με αρκετες ερωτησεις.. Tricky Αρχάριοι γλυκού νερού 3 08-01-05 22:00
5 ερωτησεις κι οποιος αντεξει... Anonymous Γλυκό νερό - Γενικά 4 06-02-04 22:49
Ερωτησεις γενικα για haps. Entreri1221 Malawi 11 10-07-03 02:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:26.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04241 seconds with 15 queries