Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-10-07, 18:30
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή ακομα ενας αρχαριοφυτοπληκτος

Γεια σας παιδια.θα ηθελα να σας ρωτησω καποια πραγματακια σχετικα με μια annubia barteri και ενα microsorium pteropus που εχω,και που δεν μπορω να τα φερω σε μια ισορροπια.
Καταρχας εχω ενα μινι-ενυδρειο 15 λιτρων περιπου( 34-24-20), το οποιο εχει ενα χρυσοψαρακι.
οι μετρησεις ειναι
:
NH4=0
NO3=20
NO2=0
GH=10
KH=8
PH=7.8
Fe=0.1
PO4=0.25-0.5
Αλλαγη νερου καθε 5-6 μερα,60%. μισο νερο βρυσης και μισο απιονισμενο.επισης εδω και ενα μηνα περιπου γινεται χρηση τυρφης για πτωση του ph.αρχικα ηταν 8.7 και φευγα.(στα τελευταια χρωματα στο τεστ της API).
θερμοστατης δεν υπαρχει.για φωτισμο εχω μια
power glo 8watt.ειναι της hagen,και αν θυμαμαι καλα εκπεμπει στα 15.000 κelvin!!.φωτοπεριοδος στις 8 ωρες.επειδη ειναι μικρο το ενυδρειο,και για να μειωθει λιγο ο απευθειας φωτισμος ιδιως στην annubia,εχω βαλει ενα αλουμινοχαρτο κατω απο την λαμπα σε εκεινο το σημειο.η αληθεια ειναι οτι το καπακι( αν μπορεις να το πεις καπακι) ειναι DIYAM (do it yourself a mpourda).απο πανω για καπακι εχω παλι ενα αλουμινενιο σαν πιατο.κατι κανει παντως αυτο.το πολυ πολυ αν μας βγει αχρηστο ψηνουμε καμια πιτσα στο φουρνο.
απο λιπασματα εχω προιοντα της
seachem.πιο αναλυτικα,
καθημερινα
excel co2, 0.3ml
δευτερα-τεταρτη--σαββατο Κ 0,2ml
τριτη -παρασκευη flourish 0,15 ml
κυριακη Fe 0,15ml
τα φυτα λοιπον παρουσιαζουν κατσαρα φυλλα,ενω η annubia εμφανιζει επισης κιτρινισμα,ιδιως στην περιφερεια των φυλλων,αλλα και τρυπουλες.επισης τα νεα φυλαρακια που εχει πεταξει και βρισκονται προς τα κατω ειναι διαφανη και σαν φαγωμενα.η fern απο την αλλη,δεν δινει τετοια σημαδια,αλλα αν κουνησεις το φυλλο λιγο εντονα ο μισχος αμεσως κοβεται απο τον κυριως κορμο.
συμφωνα με οσα διαβασα στο αρθρο σχετικα με ασθενειες φυτων αυτα δειχνουν ελλειψη
K,Fe.απο την αλλη αυτες οι δοσολογιες λιπασματων τις εχω καπως πιο κατω απο την δοσολογια που γραφει το κουτι ,και που οπως λενε ειναι για φυτεμενα υψηλων απαιτησεων.αν ριξω επομενως πιο πολυ απο Fe kai flourish δεν κινδυνευω απο αλγη;
αλλους παραγοντες που μπορω να σκεφτω ειναι το να φταιει το μηκος κυματος της λαμπας.η αληθεια ειναι οτι για αυτα τα watt αυτη βρηκα εδω.θεσνικη ειχα παει στον διτσιο προς το αεροδρομιο που ειναι, αλλα ειχε μονο μεγαλες.αλλου για να ειμαι ειλικρινης δεν εψαξα.στα watt φοβαμαι να τα αλλαξω γιατι ηδη ετσι και μετα απο 5 μερες μετα την αλλαγη νερου κανει την εμφανηση της ολιγον καφε αλγη,λιγη στο τζαμι,και λιγη στα φυλλα της annubia.
επισης μηπως ο καυσωνας του καλοκαιριου τα επηρεασε τοσο πολυ
;
τι να πω;2 απο τα ευκολοτερα φυτα και δεν μπορω να τα φερω βολτα.και εχω στοχο να αποκτησω ενα μεγαλυτερο ενυδρειο με πιο πολλα φυτα,τρομαρα μου!!
ΥΓ. αυριο θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο.για καλυτερη παρουσιαση της περιπτωσης.

Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-10-07, 18:38
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Talking οχι ο τσε τουνγκ να υποθεσω εε...??

γεια σου φιλε μου.
πολλες φορες τα μικρουλικα ενυδρειακια εχουν αρκετες δυσκολιες....
στην περιπτωση σου,και ειδικα αν εφαγαν καλη ζεστη μεσα στο καλοκαιρι,ισως ''την ακουσαν λιγο''....δωστους χρονο,αυξησε λιγο τις αλλαγες νερου,αυξησε ελαχιστα το καλλιο,και βρες λιγο καταλληλοτερη λαμπα-φως..εαν γινουν ολα αυτα,υπολογισε περιπου κανα 25μερο,μεχρι να ειναι εμφανεις οι οποιες αλλαγες,και πραττεις αναλογως....
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-10-07, 18:45
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

thanx klaz για την αμεση απαντηση.το φως τελικα πρεπει να το αλλαξω οπως λες.αντε να δουμε.και πανω που ειχα πορωθει με ολα αυτα τα ωραια που ΄βλεπω στις παρουσιασεις ενυδρειων απο τα παιδια του gab,και σκεφτομουνα να ριξω και λιγο moss και σε μενα ,ετσι για να δειξει λιγο πιο πρασινο.αλλα απο την αλλη μην ελλατωθει και αλλο ο ηδη μικρος χωρος του ενυδρειου.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-10-07, 18:54
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

λιγη μος.....ποτε δεν εβλαψε κανεναν....χεχεχε......
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-10-07, 21:40
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Τα 15 λιτρα οπως θα ξερεις ειναι λιγα για το χρυσοψαρο. Απο αλγη πως πας ; Εγω νομιζω οτι δεν φταιει τοσο η ζεστη που ταλαιπωρησε τα φυτα σου αλλα το φασμα της λαμπας σου.Μιλαω ως παθων..
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-10-07, 07:34
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Θερμοκρασία δεν μετράς ;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-10-07, 16:04
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

sorry παιδια που δεν απαντησα,αλλα τωρα ηρθα παλι δουλεια,οπου και εχω τον υπολογιστη.
gaia, θερμοκρασια δεν εχω.αλλα πιστευω ολο το καλοκαιρι θα ητανε σιγουρα πανω απο 30,μιας και στο δωματιο δεν την ειδα να πεφτει κατω απο τους 32.μεχρι και εγω ειχα ψηθει.
αυριο πρωι παω αγοραζω θερμομετρο και απο δευτερα λεπτομερειες.αν και τωρα τι να το κανω θα μου πειτε.
οριστε και μερικες φωτο για να δειτε τα χαλια μου.

http://s195.photobucket.com/albums/z68/dentist75/

ΥΓ.
Raven μηπως εννοεις τετοια αλγη που φαινεται στην java fern;καινουργιο μαραφετι μας βγηκε παλι.
ειναι μηπως
bba;
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-10-07, 21:43
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Δεν μπορω να δω τις φωτο λογω χαμηλης ταχυτητας στη συνδεση μου αλλα αν ειναι καφε και γλοιωδη , οφειλεται συνηθως σε λαθος η ανεπαρκη φωτισμο. Αν παλι ειναι καφε σαν τριχες τοτε ειναι τριχοειδης αλγη. Αν μπορεσεις βαλε μια λαμπα με φασμα για φυτα και θα δεις μεγαλη διαφορα.Αν απλως ταλαιπωρηθηκαν απο τον καυσωνα τοτε θα πρεπει να ανακαμπτουν ηδη αφου οι θερμοκρασιες επεσαν πλεον.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-10-07, 09:44
Το avatar του χρήστη gaia
gaia Ο χρήστης gaia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2004
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 667
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mao Εμφάνιση μηνυμάτων
gaia, θερμοκρασια δεν εχω.αλλα πιστευω ολο το καλοκαιρι θα ητανε σιγουρα πανω απο 30,μιας και στο δωματιο δεν την ειδα να πεφτει κατω απο τους 32.μεχρι και εγω ειχα ψηθει.
Οι 32 στο δωμάτιο γίνονται 34 στο ενυδρειάκι με την λάμπα από πάνω , μάλλον ανάψανε τα φυτάκια σου .
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-10-07, 16:11
mao Ο χρήστης mao δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-03-2007
Περιοχή: ΔΡΑΜΑ
Μηνύματα: 139
Προεπιλογή

καλη βδομαδα,και ευχαριστω για τις απαντησεις.
η θερμοκρασια τωρα ειναι στους 22 βαθμους.καλα δηλαδη.βρεθηκε και λαμπα.οποτε εκτος απο λαμπα, θα αυξησω και λιγο πιο πολυ τη δοση στο καλλιο,και θα παρακολουθω πορεια.
αυτο τελικα στη java fern ειναι αλγη; η' εχει σχεση με την αναπαραγωγη του φυτου;γιατι βλεπω οτι αυτες οι τριχες ειναι ολες σχεδον απο την κατω επιφανεια των φυλλων.και καπου ειχα διαβασει οτι το φυτο αυτο οταν αναπαραγεται βγαζει κατι που μοιαζει με αλγη.αν θυμαμαι καλα δηλαδη.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ακομα μερικες φωτo... Andros Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 15 18-06-07 15:51
Τα καμαρια μου για λιγο ακομα...... octania246 Χρυσόψαρα 0 09-06-07 19:07
ακομα ενας αρχαριος!!! mao Αρχάριοι γλυκού νερού 12 28-03-07 09:02
Aκομα Μια Μεγαλη Στιγμη...... santzos ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 3 16-01-07 19:26
ΛΙΓΑ ΨΑΡΑΚΙΑ ΑΚΟΜΑ ... ??? steve_ier Γλυκό νερό - Γενικά 8 07-04-04 10:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05059 seconds with 13 queries