Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Neocaridina

Γαρίδες του γένους Neocaridina Red cherry, Yellow, Snow ball, Blue pearl, Rili κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-09-09, 22:39
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.201
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

παρολο που καλη ειναι η ανανεωση με νεο αιμα καθε τοσο δεν νομιζω οτι ειναι απο αυτο.....
Υπαρχουν αρκετα παραδειγματα χομπιστων που τις εχουν στο ενυδρειο τους αρκετο καρο χωις να εχει μειωθει ο αριθμος τους (το αντιθετο μαλιστα)
Αυτο που εγω εχω παρατηρησει ειναι οτι οταν πλεον γινουν παρα πολλες σταθεροποιειται ο αριθμος και μικραινουν σε μεγεθος...Αν τις μετακινησεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο ξαναμεγαλωνουν....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-09-09, 23:00
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από imichal Εμφάνιση μηνυμάτων
παρολο που καλη ειναι η ανανεωση με νεο αιμα καθε τοσο δεν νομιζω οτι ειναι απο αυτο.....
Υπαρχουν αρκετα παραδειγματα χομπιστων που τις εχουν στο ενυδρειο τους αρκετο καρο χωις να εχει μειωθει ο αριθμος τους (το αντιθετο μαλιστα)
Αυτο που εγω εχω παρατηρησει ειναι οτι οταν πλεον γινουν παρα πολλες σταθεροποιειται ο αριθμος και μικραινουν σε μεγεθος...Αν τις μετακινησεις σε μεγαλυτερο ενυδρειο ξαναμεγαλωνουν....
σιγουρα δεν ειναι το μεγεθος του ενυδρειου....τις ειχα σε κοινωνικο 100 λιτρα και παλι ηταν λιγες για τα λιτρα.30-40 κομματια δεν ειναι και τιποτα ιδιαιτερο για τα λιτρα αυτα.100% δεν φταιει αυτο φιλε μου.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-09-09, 01:19
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ντινο, κι ομως τελικα πιστευω κι εγω οτι δεν φταιει ο υβριδισμος (ισως λιγο) αλλα η χημεια του νερου και κυριως η διατροφη.
Το λεω με το εξης σκεπτικο: -αν οι γαριδες δεν εχουν τα απαραιτητα συστατικα για την δημιουργια κελυφους, σταματανε να μεγαλωνουν γιατι δεν εκδυονται.Για την γονιμοποιηση ομως ειναι απαραιτητη η εκδυση. Αν δεν εκδυονται,δεν γεννανε.
Μπορεις αν θες να εισαγεις νεο αιμα αλλα ειμαι σχεδον βεβαιος οτι δεν θα διορθωθει το προβλημα.
Το πλεον απαραιτητο συστατικο ειναι το ασβεστιο, οχι ομως στην στηλη νερου, αλλα περισσοτερο στην διατροφη τους. Σε καποιο ξενο φορουμ διαβασα μια αναφορα σε καποιο πλακιδιο ασβεστιου το οποιο το βυθιζεις στο ενυδρειο και τρεφονται οι γαριδες. Επισης κυκλοφορουν αρκετα προιοντα απο ασιατες στο internet υπο μορφη tonic ειδικα για γαριδες καθως και τροφες ειδικα μελετημενες γι αυτες.Νομιζω η καλυτερη σειρα ειναι της Hikari.Aν θες σου βρισκω το link του τυπου που στελνει σε ολο τον κοσμο.

Εγω ξανα εκανα το πειραμα και πηρα 2 μικρες και αχρωμες ενηλικες cherry και τις εβαλα στο υφαλμυρο. Εναν μηνα μετα η διαφορα ειναι τεραστια...γινανε κατακοκκινες και μεγαλωσαν αισθητα.
-------------
Να υπενθυμισω οτι υπαρχει και αυτο το υπομνημα για οποιον θελει να διαβασει περισσοτερα για τις αναγκες των γαριδων.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-09-09, 01:27
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

αλεξη τα ταιζω καροτο,αγγουρι,μαρουλι και 1-2 φορες την εβδομαδα tetrawafer mix που κανει για ολα τα αλγοφαγα.συνθηκες νερου δεν εχουν αλλαξει απο τοτε που μου χαριζαν ατελειωτες γεννες και αλλαγες νερου ειναι τακτικοτατες(καθε εβδομαδα 20-30%).εδω και δεκα μερουλες εχουν μπει σε 60λιτρο moss tank μονες τους και ταιζονται καθημερινα με οσα ανεφερα παραπανω αλλα καμια γαριδα με αυγα.Αν μπορεις στειλε το λινκ να δοκιμασουμε και καμια νεα τροφουλα
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-09-09, 01:34
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Απο αυτη τη συζητηση...
......σε αυτο το link. Πρεπει ομως να εισαι γραμμενος στο the planted tank για να το δεις.
Ειναι αυτα τα προιοντα, η μαρκα λεγεται shirakura
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-09-09, 01:43
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

αλεξη αυτη εδω ειναι http://cgi.ebay.com/Shirakura-Food-S...d=p3286.c0.m14
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 13-09-09, 16:40
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

προς ενημερωση σημερα ειδα στο ξαφνικο 4 αυγομενες γαριδες,η μια εχει πρασινα αυγα (δεν ξερω αν αυτο ειναι καλο).η τοποθετηση τους στο μοςς τανκ(μονες τους) και η πλουσια σε λαχανικα διατροφη πρεπει να εκαναν την δουλεια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Θέματα συνύπαρξης: γαρίδες με ψάρια imichal Γαρίδες του γένους Neocaridina 265 03-12-15 17:12
Θέματα συνύπαρξης: γαρίδες με σαλιγκάρια jimfytakis Γαρίδες του γένους Neocaridina 31 09-09-11 14:47
Γενικά θέματα syphon Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 39 30-08-10 12:14
Θέματα Topic Iann_is Greek Aquarist's Boards 2 25-03-08 09:43
Παλεύοντας με τα κύματα chemical mac Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 18 27-01-08 16:40

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04659 seconds with 14 queries