Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-10-05, 10:01
Το avatar του χρήστη nickall13
nickall13 Ο χρήστης nickall13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2004
Περιοχή: Γέρακας-Χαλκίδα
Μηνύματα: 128
Smile Νέο ενυδρείο

Χαιρετώ τους συνχομπίστες.Τελικά πίεσα τα οικονομικά μου όσο μπορούσα (έκοψα φαγητό,τσιγάρο,γήπεδο κλπ ) και τώρα έχω το cayman 110 της φωτό.Τώρα δουλεύει με ένα 2213 και αύριο έρχεται και ένα 2224 professionell από ακουαρίστικ.Η φωτό είναι από κινητό αλλά θα ακολουθήσει καλύτερη όταν επιστρέψει η ψηφιακή από τις διακοπές.Ακούω συμβουλές-προτάσεις για το τι ψάρια να φιλοξενήσω από mbuna καθώς και κρίσεις για το τι έφτιαξα.Φιλικά,Νίκος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-10-05, 10:11
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

ωραιο,φιλε μου...καλη αρχη..!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-10-05, 23:23
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Κατ αρχας καλοριζικο το ενυδρειο σου! Εκανες σκληρη δουλεια στο στησιμο απο οτι βλεπω! Δυο σχολια απο εμενα... 1ον) Φροντισε ολες οι πετρες να ειναι καλα στερεωμενες γιατι τα mbuna σκαβουν σαν τρελα και οι πετρες αριστερα στην φωτο και πανω πανω μου παραφενονται χαλαρες! Και 2ον) Βγαλε τις πετρες απο το κεντρο του ενυδρειου σου (πιστευω πως δεν χρειαζονται εκει) και προσθεσε τες στον αριστερο πετρινο ογκο που προανεφερα για να του δωσεις επιπλεον ογκο αλλα και για να δημιουργησεις δυο ξεχωριστες περιοχες για τα ψαρια σου οι οποιες θα ξεχωριζουν καθαρα απο την αμμο που θα βρισκετε αναμεσα τους ! Αυτα και θα τα ξαναπουμε συντομα...
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-10-05, 00:29
Το avatar του χρήστη nickall13
nickall13 Ο χρήστης nickall13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2004
Περιοχή: Γέρακας-Χαλκίδα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια.Η αλήθεια είναι πως ασχολήθηκα και διάβασα πολύ αλλά πρώτη φορά φτιάχνω κιχλιδο-ενυδρείο και δεν ήμουν καθόλου σίγουρος για το αποτέλεσμα.Οι πέτρες που λες Στέφανε όντως παραφένονται χαλαρες!Όλες οι πέτρες είναι κολλημένες με σιλικόνη μεταξύ τους και πάνω σε αφρολέξ 15χιλ.Πιστεύεις πως δεν φτάνει αυτό για να κοιμάμαι ήσυχος;Αυτό που λες για τις ξεχωριστές περιοχές με έβαλε σε σκέψεις.Να τις ξεκολήσω τις μεσαίες λες;Βέβαια ξέχασα να πω πως θα προστεθούν και μερικά φυτά.Ευχαριστώ παιδιά.Περιμένω να τα ξαναπούμε.
Φιλικά, Νίκος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-10-05, 12:05
Το avatar του χρήστη nickall13
nickall13 Ο χρήστης nickall13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-12-2004
Περιοχή: Γέρακας-Χαλκίδα
Μηνύματα: 128
Προεπιλογή

Μια σύνθεση όπως αυτή λέτε να έχει τύχη στο ενυδρείο μου;Αν όχι,θα ήθελα τις προτάσεις σας.
1m + 4fem Labidochromis sp. "Mbamba"
1m + 6fem Pseudotropheus Demasoni (και καλά θα μου κάτσει το 1 με 6 )
1m + 5fem Labeotropheus Trewavasae Chilumba (με απασχολεί λίγο το τελικό τους μέγεθος) ή ίδιος αριθμος pseudotropheus acei (δεν ξέρω αν υπάρχει κίνδυνος υβριδισμού με τα demasoni
Ακούω σχόλια-προτάσειςΕυχαριστώ πολύ.
Φιλικά, Νίκος
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-10-05, 21:34
stefanos.f Ο χρήστης stefanos.f δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλος
Μηνύματα: 507
Προεπιλογή

Προσωπικα δεν πιστευω να υπαρχει κινδυνος υβριδισμου μεταξυ των ειδων που αναφερεις και μου αρεσουν και οι αναλογιες που σκεφτεσαι να βαλεις!!! Εισαι σε καλο δρομο, συνεχισε... Μια ακομη φιλικη συμβουλη,.. βαλε τελευταια τα Ps.demasoni και προτελευταια τα Lab,trewavasae ωστε τα πιο ηρεμα Labidochromis να εχουν περισσοτερο χρονο να ορισουν περιοχες και να επιλεξουν τις σπηλιες τους! Καλη συνεχεια...
__________________
Η υπερηφάνεια προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης.

Αγία Γραφή Παροιμίες 16:18
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
Ούτε εγώ έχω θαλασσινό ενυδρείο ακόμα ! Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:43
ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ "ΑΣΦΑΛΕΣ" ΕΝΥΔΡΕΙΟ ? newfish Γλυκό νερό - Γενικά 1 13-12-02 23:26
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39
Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 10-12-02 18:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:11.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04823 seconds with 15 queries