Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-11-07, 02:45
Το avatar του χρήστη DiscusBoy
DiscusBoy Ο χρήστης DiscusBoy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο (Αττικης)
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Προετιμασια νερου... ιδεες????

Παιδια καλησπερα.

Εχω καπιες αποριες / ιδεες για την αλλαγη νερου μου, και θα ηθελα την γνωμη σας και την περιγραφη για το πως ετοιμαζετε το νερο για την αλλαγη σας.

Στην περιπτωση μου προκειτε για δισκο ενυδρειο. Το νερο μεχρι τωρα το ετοιμαζω 50/50 α/ο και βριση. Μαζευω 40λ οσμοση, και προσθετω 40λ ζεστο νερο βρισης και το φτανω στην θερμοκρασια του ενυδρειου. Αυτο ομος μου εχει γινει λιγο δισκολο απο αποψη ωρας (λογο δουλειας) και πσαχνω να βρω τροπο να το κανω πιο γρηγωρα.
Διοτι μενω στον 7ο και εχω νταρατσα απο πανω, σκεφτηκα να σηνδεσω την οσμοση με την παροχη του θερμοσηφονα μου, και να αγορασω δεξαμενη 500λ οπου και θα μαζευω το νερο της οσμοσης. Η σταθμη του νερου θα την κοντρολαρω με φλοτερ. Απο εκει θα εχω σωληνα που θα κατεβαζει το νερο μεχρι το ενυδρειο για της αλλαγες μου.

Επισης σκεφτικα και για μια 'πατεντα' για να φτιαχνω νερο 50/50 χωρις να κανω κατι εγω. Ακριβος πρην την εισοδο νερου της α/ο και αμεσος μετα την εξοδο του νερου απο των ανθρακα, θα βαλω ενα ταφ, και μια βαλβιδα, οπου θα μπορω να την ανοιγω-κλεινω μεχρι εκει που η ρωη της θα ειναι ιδια με την ρωη καθαρου νερο α/ο. Ετσι θα μπορω να βαζω περιπου 50/50 νερο α/ο με βρισης. Σας προσθετω και φοτο γιατι πιστευω πως η περιγραφη μου ειναι λιγο χαλια

Το μονο προβλημα ειναι πως θα κρατω το νερο ζεστο το χειμονα....

Περιμενω τα σχολια σας και της ιδεες σας, και πωσ κανετε εσεις την προετιμασια και αποθικευση νερου.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  rodi.jpg
Εμφανίσεις:  279
Μέγεθος:  33,5 KB  
__________________
Sorry για την ορθογραφια, αλλα μεγαλωσα στο εξωτερικο....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-11-07, 07:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεν πρεπει να συνδεσεις την εξοδο του θερμοσιφωνου στην οσμωση, γιατι θα πετας ζεστό νερό και επειδη η μεμβράνη μετα τους 40 βαθμους συνηθως εχει προβλημα. Εξαλλου δεν προκειται να μεινει για πολυ ωρα ζεστό το νερό στην ταρατσα ετσι.
Χρειαζεσαι δεξαμενή με μονωση γυρω γυρω (πολυουρεθανης κατα προτιμηση) και μεσα στη δεξαμενη θερμαντηρες τιτανιου ελεγχομενους απο θερμοστατη για να εχεις νερο σταθερης θερμοκρασιας (πχ 28 βαθμους)
Για να ελεγχεις την παροχη οσμωσης χρειαζεσαι ηλεκτρικο φλοτερ και ηλεκτροβαλβιδα μεταξυ προφιλτρου και ανθρακα (κοβωντας με μηχανικο φλοτερ την εξοδο της αο δεν σταματαει να τρεχει το "βρωμικο νερό).

Ως προς την μιξη που προτεινεις, ειναι ευκολοτερο να παρεις ενα σκετο φιλτρο ανθρακα και να μην μπλεξεις με ταυ κλπ.
Ομως επειδη δεν θα αδειαζει καθε φορα η δεξαμενη με καθε αλλαγή, δεν ειναι καθολου απλο να διατηρεις τη σχεση 50/50 σταθερή.
Αυτο που γινεται ειναι να μην ανακατευεις καθολου νερο βρυσης (ετσι κιαλλιως με 50/50 η σχεση GH/KH δεν φτιαχνει) αλλά να κανεις τις αλλαγες με σκετη οσμωση προσθετωντας αλατα ανασυστασης για Α/Ο και δισκους.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-11-07, 08:34
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
...(ετσι κιαλλιως με 50/50 η σχεση GH/KH δεν φτιαχνει) ....

Αυτό δεν το κατάλαβα Γιατί δεν φτιάχνει?


Αν αναμειξουμε 50/50 όσμωση με βρυση δεν παίρνουμε περίπου μισο GH/KH απότι εχει η βρυση μας??
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-11-07, 08:37
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το μισο φυσικα το περνουμε... ομως η σχεση GH/Kh παραμενει σταθερη.
Αν ειχαμε Gh 8 KH 14 θα παρουμε GH 4 KH 7...
Αν θελουμε GH 6 ΚΗ 4 πχ.. δεν...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-11-07, 08:41
Το avatar του χρήστη Zorba_The_Freak
Zorba_The_Freak Ο χρήστης Zorba_The_Freak δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-07-2006
Περιοχή: ΧΑΪΔΑΡΙ - ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 705
Προεπιλογή

Ναι σωστα. Αυτο ηξερα και εγω...

Ευχαριστω για τη διευκρινηση.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-11-07, 01:50
Το avatar του χρήστη DiscusBoy
DiscusBoy Ο χρήστης DiscusBoy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-04-2007
Περιοχή: Ν.Ηρακλειο (Αττικης)
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Φιλε Netblues, ευχαριστω για την απαντιση σου.

Η οσμοση θα συνδεθει με την παροχη κρυου νερου(εισοδος) του θερμοσιφωνα.... Την παροχη θα την ελεγχω με shut-off valve απο το ro-man, που κλεινει την οσμοση τελειος. Τωρα οσο αφορα την θερμοκρασια του νερου, ξερουμε που μπορω να βρω δεξαμενη με μονοση??? Η θα παρω βαρελι 200λ και να το καλιψω μονος μου??

Οσο για την μιξη του νερου, ειμαι τυχερος, και το νερο βρυσης μου εχει kh-6 και gh-8. Αυτες οι μετρησεις ειναι σταθερες εδω και 1,5 χρονο. Με την μιξη 50/50, μου βγαζει kh-3, και gh-4 που πιστευω πως ειναι καλες συνθηκες για τους δισκους μου. Ετσι το συστημα που σκεφτικα με την οσμοση με καλυπτη.

Τωρα οσο αφορα την θερμοκρασια του νερου. Με τοση χαμιλη ρωη που εχει η οσμοση, χρειαζετε να το ζεσταινω το νερο, η μπορω απλα να την βαλω να γεμιζει το ενυδρειο, και απο την αλλη το ενυδρειο να αδειαζει με υπερχιλιση?

Φιλε netblues τα φωτα σου, και εαν μπορεις μια περιγραφη με των τροπο που κανεις εσει της αλλαγες/προετιμασια νερου σου.
__________________
Sorry για την ορθογραφια, αλλα μεγαλωσα στο εξωτερικο....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-11-07, 08:11
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Δεξαμενη με μονωση δεν νομιζω να βρεις. Μπορεις να παρεις μια πλαστική δεξαμενή και στη συνεχεια να φτιαξεις ενα ξυλινο καλουπι και να το γεμισεις με αφρο πολυουρεθανης. Αν και η σχεση GH/KH που εχεις ειναι οντως καλή, παρολα αυτά οταν κανεις αλλαγή το νερό της δεξαμενής δεν ξοδευεται ολο, οπότε στη συνεχεια το να συντηρεις τη σχεση νερου βρυσης/ οσμωσης σταθερή ειναι θεμα.
Το νερο οταν θα το βαζεις στο ενυδρειο, αφου το εχεις ηδη μαζεψει μαλλον το βαζεις γρηγορα οποτε πρεπει να εχει ιδια θερμοκρασια.

Υποψιν οτι το tds του νερου της αττικης (οπως σχεδον παντου) μεταβαλλεται σχετικα σε βαθος χρονου αναλογα με την εποχη.
Αν μετρας tds ηλεκτρονικα θα το δεις.
Εχε υποψιν σου οτι η ροή της αντιστροφης οσμωσης μεταβαλλεται πολυ, τοσο με την θερμοκρασια, οσο και με την πιεση του δικτυου οσο και με το ποσο "μπουκομενα" ειναι τα προφιλτρα.
Οποτε το να προσπαθεις με χρονο να εχεις ποσοτητες 50/50 ειναι αδυνατο μακροπροθεσμα χωρις καποια συσκευη ελεγχου.

Χειροκινητα θα πρεπει καθε φορα που πρεπει να γεμισει η δεξαμενη, να μετρας ποσο ειναι το υπαρχων νερό και να υπολογιζεις τις επομενες επιθυμητες σταθμες (και τα αναλογα φλοτερ επισης).
Πρακτικως αδυνατον.

Θεωρητικως χρειαζεσαι καποια μορφη υπολογιστη που να ειναι συνδεδεμενος με αισθητηρα επιπεδου νερού (οχι φλοτερ) το οποιο να κανει τα εξης.
Ας πουμε υψος δεξαμενης 100cm
Νερο απο προηγουμενη παραγωγη 20cm
θελουμε νεο υψος νερου 80cm.
Ανοιγμα βαλβιδας νερου βρυσης μεχρις οτου το νερο να παει στα 50cm . Στη συνεχεια κλεινει το νερο βρυσης και ανοιγει η οσμωση ωστε να παμε στα 80cm...
Φυσικα ενα τετοιο συστημα μπορει να κανει οποιαδηποτε μιξη νερού.
Επιπροσθετα το συστημα μπορει να μετραει το tds του νερου της βρυσης και να προσαρμοζει την σχεση οσμωσης/νερου βρυσης αναλογως...


Οτι γινεται, γινεται. Το κατα ποσον ειναι ευκολο, το συζηταμε.
Αυτα ως προς το αυτοματο. Χειροκινητα μπορεις να κανεις τα παντα, και να μετρας κιολας.. Αλλα μετα απο λιγο κατανταει απιστευτα βαρετο.
Στο τελος, το να μαζευεις σε ενα βαρελι σκετη ζεστη οσμωση, και μετα να ξερεις ποσα αλατα ανασυστασης πρεπει να ριξεις στο ενυδρειο και να κανεις απλα την αλλαγη ειναι ΠΟΛΥ ευκολοτερο.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεο ενυδρειο-θελω ιδεες joys Γλυκό νερό - Γενικά 1 25-10-07 16:25
20λιτρο για μονομαχους ... ΙΔΕΕΣ; paschalis Bettas 6 21-03-07 12:41
πλανο ενυδρειου-βοηθεια για ιδεες steady Γλυκό νερό - Γενικά 7 16-01-07 17:46
Τι ασθενεια ειναι αυτη ? Ιδεες-προτασεις georgesa Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 01-07-06 09:42
ιδεες...? GODLIGHT Γλυκό νερό - Γενικά 6 01-03-06 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04721 seconds with 16 queries