Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-09-10, 12:25
Το avatar του χρήστη sv2gfx
sv2gfx Ο χρήστης sv2gfx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 103
Question Φωτισμός -Ανάπτυξη φυτών

Έχω παρατηρήσει ότι τον τελευταίο μήνα έχει σταματήσει η ανάπτυξη των φυτών μου : βαλισνέρια, εχινόδωρος και ανούμπια.. Χαμηλών απαιτήσεων είναι και πάντα βάζω κάθε εβδομάδα 1 καπάκι Flourish Excel.
Πάντα μεγάλωναν αρκετά, ενώ τώρα χωρίς καμία αλλαγή στις συνθήκες σταμάτησαν- πολύ λίγα σαπίζουν επιπλέον-. ( pH: 7.2, 26 β. κελσίου, (ΝΗ3): 0, (ΝΟ2): 0).
Ο φωτισμός είναι 36 βατ, σε 120 λίτρα. Παίζει ρόλο που δεν έχω αλλάξει τις λάμπες εδώ και 9 μήνες? Μπορεί να επηρεάσει την ανάπτυξη των φυτών?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-09-10, 12:57
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Μπορεί να θέλουν αλλαγή οι λάμπες, αλλά το πιο πιθανόν είναι να ζορίστηκαν από υψηλή θερμοκρασία, λόγω καλοκαιριού.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-09-10, 13:21
Το avatar του χρήστη sv2gfx
sv2gfx Ο χρήστης sv2gfx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Α.. Μάλιστα.. Δεν το ψιλιάστηκα.. Πάντως θα αλλάξω και λάμπες.. Ευχαριστώ!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-09-10, 14:18
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Χμμμ.. 9 μήνες ίσως να ειναι λίγο διάστημα. Τι λάμπες είναι;

Επίσης, βαλισνέριες και εχινοδωροι θέλουν λίπανση στη ρίζα. Μήπως χρειάζεται να βάλεις καμμιά ταμπλέτα στο υπόστρωμα;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-09-10, 14:32
Το avatar του χρήστη sv2gfx
sv2gfx Ο χρήστης sv2gfx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Είναι οι λάμπες που δίνει η juwel με το καπάκι. Η μία για την ανάπτυξη των φυτών και η άλλη λευκή. Υπόστρωμα είχα βάλει κάτω από το χαλίκι στο στρώσιμο για τα φυτά (καφέ είναι - δε θυμάμαι μάρκα). Υπάρχει περίπτωση να χρειάζεται κάποιο συμπλήρωμα πέρα από το excel?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-09-10, 17:16
Το avatar του χρήστη wheelsdeal
wheelsdeal Ο χρήστης wheelsdeal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Αθηνα,Κυψελη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Φιλε ειχε γινει μια συζητηση σε ξενο φορουμ σχετικα με το excel οτι δεν κανει για καποια συγκεκριμενα φυτα και γενικα για βαλισνεριες σιγα σιγα τις καταστρεφει.Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει ομως ηταν αρκετοι που το υποστηριζαν.Θα προτεινα να αντικαθιστουσες το Excel με το Flourish η καποια ταμπλετα θεωρω (χωρις να εχω την ιδιαιτερη πειρα) μιας και εχω χρησιμοποιησει ολη τη σειρα Seachem οτι θα σου προσφερει παραπανω.Αν και με τα φυτα σου δεν ειναι απαραιτητο το λιπασμα,ισως οντως να τα πειραξε η θερμοκρασια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-09-10, 17:26
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wheelsdeal Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε ειχε γινει μια συζητηση σε ξενο φορουμ σχετικα με το excel οτι δεν κανει για καποια συγκεκριμενα φυτα και γενικα για βαλισνεριες σιγα σιγα τις καταστρεφει.Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει ομως ηταν αρκετοι που το υποστηριζαν.Θα προτεινα να αντικαθιστουσες το Excel με το Flourish η καποια ταμπλετα θεωρω (χωρις να εχω την ιδιαιτερη πειρα) μιας και εχω χρησιμοποιησει ολη τη σειρα Seachem οτι θα σου προσφερει παραπανω.Αν και με τα φυτα σου δεν ειναι απαραιτητο το λιπασμα,ισως οντως να τα πειραξε η θερμοκρασια.

Το excel ειναι διοξειδιο και οχι λιπασμα(με την εννοια της λιπανσης).
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-09-10, 17:39
Το avatar του χρήστη sv2gfx
sv2gfx Ο χρήστης sv2gfx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wheelsdeal Εμφάνιση μηνυμάτων
Φιλε ειχε γινει μια συζητηση σε ξενο φορουμ σχετικα με το excel οτι δεν κανει για καποια συγκεκριμενα φυτα και γενικα για βαλισνεριες σιγα σιγα τις καταστρεφει.Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει ομως ηταν αρκετοι που το υποστηριζαν.Θα προτεινα να αντικαθιστουσες το Excel με το Flourish η καποια ταμπλετα θεωρω (χωρις να εχω την ιδιαιτερη πειρα) μιας και εχω χρησιμοποιησει ολη τη σειρα Seachem οτι θα σου προσφερει παραπανω.Αν και με τα φυτα σου δεν ειναι απαραιτητο το λιπασμα,ισως οντως να τα πειραξε η θερμοκρασια.
Το μπουκάλι λέει πάνω Seachem Flourish Excel, οπότε μιλάμε για το ίδιο σκεύασμα. Επίσης λέει πάνω "οργανικός άνθρακας". Ισως δοκιμάσω ταμπλέτες αν και τόσο καιρό δε χρειάστηκε. Ευχαριστώ για τις συμβουλες!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-09-10, 17:45
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Επ! Σωστός ο wheelsdeal. Το excel πράγματι μπορεί να σου λιώσει τις βαλισνέριες και την egeria, και κάποια άλλα - το είχα διαπιστώσει και εγώ ο ίδιος κάποια στιγμή. Αλλά αφού το χρησιμοποιείς τόσο καιρό, δε νομίζω να φταίει αυτό (αν και εγώ δε θα το έβαζα, σε χαμηλών απαιτήσεων, εκτός αν υπήρχε κάποιο άλλο πρόβλημα).

Ούτε το υπόστρωμα εξαντλείται σε 9 μήνες. Για μένα ο #1 ύποπτος είναι η έλλειψη νιτρικών, αυτή τη στιγμή. Με ΝΟ3=0 είναι πρόβλημα, γιατι χωρίς νιτρικά δεν αναπτύσονται τα φυτά. Αν δε ρίχνεις κανένα άλλο λίπασμα εδώ και 9 μήνες... ;;; Μέτρα και τα φωσφορικά σου, γιατί κι αυτά μπορεί να είναι πολύ χαμηλά...

Για να τα ανεβάσεις, μπορείς να δοκιμάσεις κάποιο γενικό λίπασμα (ρίξε μισή δόση απ'ότι λέει αρχικά, και μέτρα NO3, PO4 να δεις τι γίνεται), ή αργότερα, να αγοράσεις νιτρικό κάλιο και φωσφορικό κλύσμα για να σου βγαίνουν πιό φτηνά.
-------------------------
στραβομάρα... τώρα είδα ότι έγραφες ΝΗ3=0, όχι ΝΟ3=0.
Μέτρα τα όμως (ΝΟ3, ΡΟ4), γιατί αν δε ρίχνεις τίποτα εκτός από Exel μπορεί να μηδένισαν τόσο καιρό...

Επίσης, άλλο το Seachem Flourish (είναι λίπασμα) και άλλο Seachem Flourish Excel (είναι υποκατάστατο διοξ. άνθρακα). Είναι για να μας μπερδεύουν....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 14-09-10 στις 17:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-09-10, 17:48
Το avatar του χρήστη wheelsdeal
wheelsdeal Ο χρήστης wheelsdeal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-05-2010
Περιοχή: Αθηνα,Κυψελη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από sv2gfx Εμφάνιση μηνυμάτων
Το μπουκάλι λέει πάνω Seachem Flourish Excel, οπότε μιλάμε για το ίδιο σκεύασμα. Επίσης λέει πάνω "οργανικός άνθρακας". Ισως δοκιμάσω ταμπλέτες αν και τόσο καιρό δε χρειάστηκε. Ευχαριστώ για τις συμβουλες!
Το γνωριζω οτι λεει Flourish Excel.Αυτο που σου προτεινα λεει μονο Flourish πανω και ειναι το γενικο λιπασμα της Seachem.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-09-10, 17:56
Το avatar του χρήστη sv2gfx
sv2gfx Ο χρήστης sv2gfx δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 103
Προεπιλογή

OK! Ευχαριστώ! Οπότε μετράω ΝΟ3 και ΡΟ4 ( θα αγοράσω υγρά tests ) και βλέπουμε..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 16-09-10, 09:04
Το avatar του χρήστη panospkk
panospkk Ο χρήστης panospkk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Όταν προσθέτουμε excell επιταχύνουμε την ανάπτυξη των φυτών. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τα φυτά να "πεινάνε" περισόττερο. Έτσι καταναλώνουν μεγαλύτερες ποσότητες από ΝΟ3, PO4 καθώς και από άλλα στοιχεία (ακόμα και φωτισμό) απαραίτητα για την ανάπτυξη των φυτών. Κάνε μετρήσεις και ξαναμιλάμε.
Το διάστημα 9 μηνών δεν είναι ικανό να φθείρει τους λαμπτήρες.
Και η δική μου εμπειρία είναι πως το excell εχει αρνητικά αποτελέσματα στην βαλισνέρια.
Η άποψή μου είναι να ψαχθείς και να επικεντρωθείς στην λίπανση
Φιλικά Πάνος
__________________
Η αλαζονεία προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
σταμάτημα ανάπτυξης φυτών / αρχή άλγης...φταίει ο φωτισμός; aquaman Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 13-05-09 14:07
Υπερβολική ανάπτυξη φυτών Τσιόνογλου Σταύρος Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 29 24-10-07 21:16
Ερώτηση σχετικά με την ανάπτυξη των φυτών μου noe Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 07-09-07 16:29
Λάμπες για ανάπτυξη φυτών manolakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 18-03-05 23:57
Ανάπτυξη φυτών NTABOS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 14-02-04 15:51

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:50.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05384 seconds with 13 queries