Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-05-10, 22:49
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή eheim 2236 τεχνικη ερωτηση

ανοιγοντας την κεφαλη σε φιλτρο eheim 2236 και γυρνοντας την αναποδα, στην εισοδο εχει ενα κοκκινο πλαστικο που αμα βγει εχει μεσα του μια μικρη μπιλια.τι ρολο παιζη αυτη η μπιλια?εαν βγη επειρεαζει κατι στο φιλτρο και την αποδοση του?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 23-05-10, 22:57
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

χωρις να ξερω αυτο το φιλτρο σαν αντεπιστροφο το ακουω εαν εχεις καμια φωτο
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 23-05-10, 23:04
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

θα βγαλω αυριο.τωρα ειναι κλειστα τα παντα.απλα το θετο γιατι ακουγα ενα θορυβο και ενω ολα ειναι τζαμι,καθαρα,σωληνες τα παντα και ξανακουγα το θορυβο ειδα αυτο το κοκκινο πλαστικο και βγαζοντας το την μπιλια την εβγαλα εβαλα το κοκκινο στην θεση του και εγιναν ολα τζαμι μετα.αναρωτιεμαι λοιπον την ευταιγε στην μπιλια και εαν αυτη εφερνε τον θορυβο.παντος η πιεση του νερου ειναι ιδια οπως και πριν.απλα εξαφανιστικε ο θορυβος.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-05-10, 23:10
Το avatar του χρήστη kingrim
kingrim Ο χρήστης kingrim δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 3.102
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kingrim
Προεπιλογή

λεω τωρα εγω αυτη η μπιλια αποτρεπει στο νερο να παει αναποδα δηλ να βγει νερο απο την εισοδο του φιλτρου εαν βουλωσει η εξοδος και η αντλια κανει πιεση μεσα στον καδο θα σου βγαλει νερο απο την εισοδο. μπορει να ειχε κανενα σκουπιδακι και να βαρουσε πανω η μπιλια. παντως για να την εχει εκει ο κατασκευαστης κατι θα κανει.

ειναι και αργα δεν ξερω και το φιλτρο πολυ πιθανο να κανω λαθος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 23-05-10, 23:24
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

εχεις δικιο για να ειναι εκει αλλα και ο θορυβος?πρωτη φορα μετα απο 5 μηνες που το αγορασα καινουργιο.το ανοιγα το εκλεινα κανενα προβλημα.ξαφνικα ηρθε αυτος ο θορυβος.μαλλον χτιπιμα προπελας ακουγοταν.την εβγαλα την καθαρισα με το βουρτσακι,αλλαξα και τους σωληνες μην βουλωσε λεω καποιος τοσο καιρο,χτυπιμενο δεν ειναι πουθενα,διαροη πουθενα,βανακια καθαρα και δουλεβουν οπως καινουργια τα καθαρισα και αυτα προλυπτικα.δεν μπορω να φανταστω κατι λαθος εαν εχω κανει.2 φορες το εχω ανοιξη για υαλομβαμβακα την πρωτη και την δευτερη να βγαλω μωρα που ειχε τραβιξη το φιλτρο απο γεννες.2 φορες και χαλασε τοσο γληγορα?τα αλλα που εχω ειδια εχουν την μπιλια μεσα αλλα δεν ακουω κατι σε αυτα.αυτο σαν να εστελνε οξυγονο επαιρνε αερα ακουγοταν,μετα χτιπουσε η προπελα κατι τετοια χαζα και φοβιθικα μην σπασει τιποτα και εκανα αυτο σημερα σαν λυση.οποτε και τελος ο θορυβος.τι να πω γιαυτο εβαλα την ερωτηση εαν καποιος του ετυχε τετοιο σε φιλτρο σαν το δικο μου.μηχανηματα τι να πεις.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-05-10, 01:05
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kingrim Εμφάνιση μηνυμάτων
λεω τωρα εγω αυτη η μπιλια αποτρεπει στο νερο να παει αναποδα δηλ να βγει νερο απο την εισοδο του φιλτρου εαν βουλωσει η εξοδος και η αντλια κανει πιεση μεσα στον καδο θα σου βγαλει νερο απο την εισοδο. μπορει να ειχε κανενα σκουπιδακι και να βαρουσε πανω η μπιλια. παντως για να την εχει εκει ο κατασκευαστης κατι θα κανει.
Αυτό ακριβώς κάνει η μπίλια κι αν σου κάνει θόρυβο πρέπει να τη βγάλεις, να καθαρίσεις αυτήν και το κλουβάκι της με μια παλιά οδοντόβουρτσα
και να την ξαναβάλεις στην θέση της, προσέχωντας να κινείται ελεύθερα πάνω-κάτω, για να φράζει την έξοδο στη φάση του γεμίσματος του φίλτρου.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-05-10, 01:38
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

εκανα αυτο που λες οπως και τα αλλα παραπανω.εχω θορυβο.απο τι αλλο να ναι?οταν μπαινη η μπιλια φωναζει το φιλτρο.οταν την βγαζω ολα τζαμι.εαν δεν την βαλω παθενω κατι?υπαρχει πιθανοτιτα να σπασει το φιλτρο απο κατι?τωρα την εχω εξω και ειναι αθορυβο.ολα καθαρα με δικο του βουρτσακι της eheim και οδοντοβουρτσα τα παντα δεν εχει ουτε ιχνος γλιτσας πουθενα στα κινουμενα μερη.λες να εχει στραβωσει λιγο καμια μπιλια και κανει τετοια χαζα?να παρω ενα σετ καινουργιο να δω?μαζι με το πλαστικο το κοκκινο?φωβαμαι να βαλω απο τα αλλα φιλτρα μην παθουν και αυτα κατι και τρεχω μετα.απο τι αλλο μπορει να ερχεται ο θορυβος?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-05-10, 09:19
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Αφού κάνει θόρυβο με την μπίλια και όχι χωρίς αυτήν, άστην έξω. Δεν θα πάθει τίποτε. Ούτως ή άλλως χρησιμεύει μόνο στη φάση του priming (γεμίσματος), όχι συνέχεια.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-05-10, 23:59
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

αυτο εκανα.θα παω να παρω ανταλαχτικη μπιλια και αξονακι και θα δω εαν φταινε αυτα τα δυο.παντος ετσι δουλεβη οπως πριν αθορυβα.σας ευχαριστω πολυ ολους σας για την βοηθεια.να σται καλα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-06-10, 22:45
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

τελικα με λιγη προσοχη αυτες της μερες τι προσεξα και να το δειται και φιλοι οι οποιοι εαν το συναντισουν να μην φωβιθουν οπως εγω.

ειπα λοιπον μεσα μου ολοκαινουργιο φιλτρο και θορυβος?eheim?ολοι λενε τα καλυτερα.δεν μπορει λεω κατι αλλο τρεχει.δεν ειναι η μπιλια παιδια.ουτε η προπελα που αν σπαση εσπασε αλλιως δουλεβη αψογα.ειναι το κεραμικο (ασπρο λεπτο ) αξονακι μεσα σε 2 πλαστικα μικρα μαυρα το ενα στο καπακι της μιας μεριας και το αλλο μεσα μετα την προπελα.ελα που εαν και το ανοιξα μονο δυο δορες δεν διαπιστοσα το εξης.πρεπει να κουμποσει καλα το κεραμικο αξονακι αφου το ανοιγουμε για να το καθαρισουμε την πρωτη μας φορα και δεν ξερουμε μετα πρεπει να ακουστη ενα κλικ.αυτο βρισκεται μεσα στην θαλαμη που μπαινη η προπελα και συγκρατιται απο τον κεραμικο αξονα.εαν δεν κουμποσει η μια μερια της φτερωτης βρισκεται οποτε στον αερα και ετσι οπως γυριζει χτιπαει μεσα στον θαλαμο και ακουγεται ο θορυβος.απροσεξια λοιπον που την επισημανω να μην την πατισει καποιος οπως εγω απο φοβο για πρωτη φορα.και ενα αλλο που ρωτησα στην eheim.για να διαπιστωσετε εαν χαλασε η προπελα την βγαζετε και την κρατατε με το ενα χερι και με το αλλο γυριζετε τα πτερυγια (αυτακια ) σιγα σιγα εαν σταματισει και δεν γυριζει τρελα απο τον εαυτο της εισται οκ.εαν συνεχεια γυριζει θελετε προπελα.αναφωρικα τιμες ιουνιου τωρα η προπελα για το 2236 φιλτρο απο 15 - 30 ευρω.
το αξονακι το κεραμικο με σετ τα 2 πλαστικα 10 ευρω.
πιστεβω να βοηθισα απο την απειρια μου καποιον που θα ερθη στην δικη μου θεση.αυτα.φωτο θα βαλω αυριο να το εχουμε και αναλυτικα το παραδειγμα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-06-10, 23:47
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Να είσαι καλά φίλε για τις χρήσιμες πληροφορίες.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-06-10, 00:16
Το avatar του χρήστη gemen
gemen Ο χρήστης gemen δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ν.Κιλκις
Μηνύματα: 400
Προεπιλογή

και ειχα στεναχωριθη λεω παει το φιλτρο.χαλασε τοσο γληγορα.αλλα η μαμα eheim ειναι γατα.ολα τα εχει προβλεψη.κορυφη.
ενοειται πως η μπιλια ξαναμπηκε.αλλα και να μην εμπαινε δεν υπαρχη προβλημα.αλλα αφου ηταν μεσα γιατι να μην ειναι τωρα?αυτα.μπορει να το κανω και βιντεακι να το βλεπουμε με αναλυτικη παρουσιαση.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
S.O.S φρακαρε το χερουλι κ δεν ξεκουμπωνει eheim 2236 johnbaz Γλυκό νερό - Γενικά 10 23-03-10 16:09
Σπάσιμο - χερούλι Eheim 2236 fighterfish Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 20-02-10 00:18
Eheim ecco 2236 golf4470 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 26-02-09 18:13
Eheim ecco 2236 golf4470 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 23-02-08 18:09

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:24.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04927 seconds with 13 queries