Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 11-12-11, 16:05   #1
Καφε αλγη
angello
Member
Εγγραφή: 12-11-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη συκιες
Μηνύματα: 134

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
angello Ο χρήστης angello δεν είναι συνδεδεμένος 11-12-11, 16:05
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλησπερα ! οπως σε πολλα ενυδρεια ετσι και σε μενα εμφανιστηκε αλγη στα τζαμια , την καθαρισα και σημερα εχει αρχισει και στις ανουμπιες μου ! Διαβασα πολλα αρθρα για της καφε αλγες οτι εμφανιζεται σε πρωτο στημενα ενυδρεια ! η απο ελλειπη φωτισμο ! τροπο καταπολεμησεις βρηκα πολλους αλλα δεν ξερω ποια να διαλεξω !!

Να μειωσω τν φωτισμο απο τις 10 ωρες στις 8 ??? η να το αυξησω οπως λενε πολλοι?
__________________
Οσο ζω μαθαινω
Εμφανίσεις: 1849
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 11-12-11, 16:09
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

για εμενα ο καλυτερος τροπος ειναι τα αντσιστρους!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 11-12-11, 17:25
angello Ο χρήστης angello δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη συκιες
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Δεν θελω κατι σε ψαρι !
__________________
Οσο ζω μαθαινω
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 11-12-11, 18:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

δεν ξερω ποσο φυτεμενο το εχεις το ενυδρειο αλλα αν εχεις λιγα και ευκολα φυτα οι 10 ωρες μου φαινονται πολλες.εγω θα τη μειωνα τη φωτοπεριοδο στις 8.σταδιακα καντο αν το κανεις οχι αμεσως.
δε μπορεις να κανεις και πολλα για την καφε αλγη,λογικα θα φυγει απο μονη της.μπορεις να καθαρισεις οσο μπορεις με το χερι και επισης κοιταξε μηπως δεν υπαρχει καλη κυκλοφορια του νερου στο βυθο γενικα.ενας κυκλοφορητης ισως να βοηθουσε.απο ψαρια τα μοναδικα που ειδα να κανουνε καλη δουλεια με την καφε ειναι οι οτοκυκλοι αλλα λες δε θες ψαρι(καλυτερα). το excell ειναι μια λυση αλλα δεν θα αντιμετωπισεις το προβλημα στη ριζα του,απλα θα την εξαφανισει και αργοτερα ισως ξαναβγει και ισως βγουνε και αλλου τυπου αλγες.μπορεις να περιμενεις να κανει τον κυκλο της και να φυγει μονη της.οι περισσοτεροι αυτο προτεινουν.κιεγω αυτο θα σου ελεγα να κανεις μαζι με τον κυκλοφορητη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 11-12-11, 22:50
angello Ο χρήστης angello δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη συκιες
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν ξερω ποσο φυτεμενο το εχεις το ενυδρειο αλλα αν εχεις λιγα και ευκολα φυτα οι 10 ωρες μου φαινονται πολλες.εγω θα τη μειωνα τη φωτοπεριοδο στις 8.σταδιακα καντο αν το κανεις οχι αμεσως.
δε μπορεις να κανεις και πολλα για την καφε αλγη,λογικα θα φυγει απο μονη της.μπορεις να καθαρισεις οσο μπορεις με το χερι και επισης κοιταξε μηπως δεν υπαρχει καλη κυκλοφορια του νερου στο βυθο γενικα.ενας κυκλοφορητης ισως να βοηθουσε.απο ψαρια τα μοναδικα που ειδα να κανουνε καλη δουλεια με την καφε ειναι οι οτοκυκλοι αλλα λες δε θες ψαρι(καλυτερα). το excell ειναι μια λυση αλλα δεν θα αντιμετωπισεις το προβλημα στη ριζα του,απλα θα την εξαφανισει και αργοτερα ισως ξαναβγει και ισως βγουνε και αλλου τυπου αλγες.μπορεις να περιμενεις να κανει τον κυκλο της και να φυγει μονη της.οι περισσοτεροι αυτο προτεινουν.κιεγω αυτο θα σου ελεγα να κανεις μαζι με τον κυκλοφορητη.

Ευχαριστω πολυ αυτο θα κανω και εγω , την καθαρισα οσο μπορουσα ! και μειωνω σταδιακα τις ωρες γιατι εχω ευκολα φυτα !
__________________
Οσο ζω μαθαινω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-12-11, 14:24
Ioanna.bar Ο χρήστης Ioanna.bar δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-09-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 118
Προεπιλογή

Είχα το ίδιο πρόβλημα πριν κανά ενάμιση μήνα (το ενυδρείο τρέχει από το Σεπτέμβρη) και μείωσα τη φωτοπερίοδο στις 7μιση ώρες χωρίς να αλλάξω κάτι άλλο.
Έχει εδώ και 2 βδομάδες που έχει αρχίσει και μειώνεται η άλγη, σχεδόν έχει εξαφανιστεί.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-12-11, 16:20
angello Ο χρήστης angello δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-11-2011
Περιοχή: Θεσσαλονικη συκιες
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ioanna.bar Εμφάνιση μηνυμάτων
Είχα το ίδιο πρόβλημα πριν κανά ενάμιση μήνα (το ενυδρείο τρέχει από το Σεπτέμβρη) και μείωσα τη φωτοπερίοδο στις 7μιση ώρες χωρίς να αλλάξω κάτι άλλο.
Έχει εδώ και 2 βδομάδες που έχει αρχίσει και μειώνεται η άλγη, σχεδόν έχει εξαφανιστεί.
Θα περιμενω και εγω να κανει το κυκλο της ! Τα φυλλα της anubias που εχουν πιασει καφε αλγη πανω δεν πιστευω να εχει προβλημα !
__________________
Οσο ζω μαθαινω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
SOS Καφε αλγη ραφαηλ10 Φύκη -€“ ¶λγες 3 07-02-11 18:51
ΚΑΦΕ ΑΛΓΗ CHRISTOS13 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 02-11-10 14:02
Καφε αλγη giler84 Malawi 1 09-07-09 10:38
Καφε Αλγη alexx Φύκη -€“ ¶λγες 5 18-12-08 10:47
Καφε αλγη... niar71 Φύκη -€“ ¶λγες 4 09-01-06 03:48

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03804 seconds with 13 queries