Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 09-06-14, 15:05
George_K Ο χρήστης George_K δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2011
Περιοχή: Κυπρος
Μηνύματα: 10
Exclamation Αλλαγη Ballast Απο Τ8 Σε Τ5

Καλησπερα σε ολους στο φορουμ. Και εγω ενας αρχαριος χομπιστας απο Κυπρο ειμαι που θα ηθελα να κανω ενα φυτεμενο κοινονικο ενυδρειο . Εχω παρει ενα μεταχειρισμενο cayman 110 pro 230L και ανοιξα το καπακι για να το καθαρισω και συνειδητοποιησα οτι το ballast που εχει ειναι T8 με 2 λαμπες Philips 30w η καθε μια. Eπειδη σκεφτομαι να το γεμισω φυτα το ενυδρειο επειδη μου αρεσει το πρασινο και η φυση ,και απο την ερευνα που εχω κανει οι Τ5 φωτισμοι ειναι καλυτεροι για φυτεμενα ενυδρεια. Το προβλημα ειναι οτι οπωσδηποτε πρεπει να αλλαξω το ballast και να βαλω αλλες λαμπες. Η απορια μου ειναι ποιο ειναι το καταλληλο ballast και τι λαμπες πρεπει να βαλω μπροστα πισω για την περιπτωση μου? Απο την ερευνα που εχω κανει στο web τα καινουργια cayman στα ιδια λυτρα ερχονται με 2 39W T5 λαμπες και το ballast ειναι μαρκας VS (VOSSLOH SCHWABE) . Σκεφτομαι να αγορασω το ιδιο η αλλης μαρκας ballast στα 39W.

Στο web βρηκα αυτες:

http://www.bltdirect.com/vossloh-sch...ncy-t5-ballast
http://www.bltdirect.com/philips-t5-...-24-39-ballast
http://www.bltdirect.com/philips-tl5...mmable-ballast
http://www.bltdirect.com/tridonic-t5...st-2-x-39w-eco
http://www.bltdirect.com/tridonic-t5...allast-2-x-39w
http://www.bltdirect.com/philips-tl5...mmable-ballast

Φυσικα καποια ballast ειναι πιο ακριβα και αλλα ποιο φτηνα. Σκεφτομαι για την ποιο φτηνη επιλογη. Kαποια γραφει οτι ειναι dimmable δεν γνωριζω αν πεζει καποιο ρολο. Εχω ανεβασει σε φωτογραφια το ballast που ειναι πανω στο καπακι του ενυδρειου, Περιμενω τις γνωμες σας . Ευχαριστω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  20140608_181928.jpg
Εμφανίσεις:  228
Μέγεθος:  42,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-06-14, 15:46
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

καλώς τον!
Το μαμίσιο ballast είναι πολύ καλής ποιότητας (ηλεκτρονικό).
Σημαντικό: Για να βάλεις λάμπες Τ5 πρέπει, επίσης, να αλλάξεις τα ακροφύσια σε στεγανά Τ5.
Από τα ballast που παραθέτεις όλα είναι ηλεκτρονικά (τα ονομαζόμενα σαν high frequency) οπότε θεωρούνται καλά.
Τα dimmable είναι χρήσιμα μόνο αν σκοπεύεις να κάνεις προσομοίωση ανατολής - δύσης και να περιορίσεις, έτσι, το στρες στα ψάρια στο άνοιγμα και κλείσιμο των φώτων.
Ακόμα και αν μετατρέψεις το φωτισμό σε Τ5 2 x 39W θα είσαι μόλις στα 0,3W/lt. Κάπως λίγα αν θέλεις να το γεμίσεις φυτά, εκτός αν παραμείνεις στα εύκολα φυτά που δεν θέλουν πολύ φωτισμό. Διαφορετικά, υπάρχει περίπτωση να προσθέσεις μερικές λάμπες ακόμα;
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-06-14, 17:18
George_K Ο χρήστης George_K δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2011
Περιοχή: Κυπρος
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

στα συγκεκριμενα λυτρα ολες οι εταιριες οπως Eheim, Juwel , Ferplast εχουν ολες
2Χ39W T5 λαμπες και νομιζα πως θα ηταν αρκετα. Να προσθεσω περισσοτερες λαμπες δεν το νομιζω επειδη τα ballast που βρηκα κανουν μεχρι για δυο λαμπες. Αν και εκτος παω σε ballast με ποιο πολλα W η σε ballast που δεχεται περισσοτερες λαμπες η να παρω δυο ballast με 2Χ39W? αλλα θα χωρανε στο καπακι περισοττερες λαμπες με περισσοτερα w?
-------------------------
νομιζα οτι παιζει περισσοτερο ρολο ποσα κελβιν ειναι η λαμπα και οχι ποσα w. δεν θελω να κανω την ζωη μου δυσκολη και να χρειαστω να κοψω το καπακι κ.τλ. απλα θελω να ξερω τι θα ειναι ποιο καταλληλο και ιδανικο για την δικη μου περιπτωση για να μεγαλωσουν σωστα τα φυτα μου και να γινεται οπως πρεπει η φωτοσυνθεση.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη George_K : 09-06-14 στις 17:18 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-06-14, 20:37
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George_K Εμφάνιση μηνυμάτων
στα συγκεκριμενα λυτρα ολες οι εταιριες οπως Eheim, Juwel , Ferplast εχουν ολες
2Χ39W T5 λαμπες .
Eδώ:

http://www.enydreio.gr/vb/showthread.php?t=75278
μπορείς να δεις πως κάποιος συνφορουμίτης μετέτρεψε το καπάκι. Παρεπιπτόντως, το πουλά εδώ:
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....861#post841861

Τα κέλβιν δεν παίζουν μεγαλύτερο ρόλο από τα watt. Αντίθετα, τα κέλβιν είναι συχνά παραπλανητικά. Αυτό που μετρά στα φυτεμένα είναι τα par . Μερικές λάμπες με υψηλά par είναι η sylvania grolux και η philips aquarelle (και άλλες βέβαια). Οι λάμπες με υψηλά (σε σχέση με τις κοινές) par σου αποδίδουν (για τα φυτά) 50% περίπου περισσότερα par. Δηλαδή αν βάλεις 2 λάμπες (μία philips aquarelle και μία sylvania grolux) θα έχεις αντίστοιχη φυτοανάπτυξη αν είχες 3 κοινές λάμπες.

Για λάμπες με υψηλά par (ή, σωστότερα, pur) δες εδώ:
http://www.discusnews.com/article/ca...tcompare.shtml
http://www.aquazone.gr/forums/topic/...-oeuouo/page-2

Έχεις αποφασίσει τί είδους φυτεμένο θα κάνεις; Θα χρησιμοποιήσεις CO2; Τί υπόστρωμα θα βάλεις; Θα χρησιμοποιείς λιπάσματα;
Αν δεν χρησιμοποιήσεις CO2 ίσως δεν χρειάζεται να προσθέσεις άλλες λάμπες και αν παραμείνεις στα εύκολα φυτά θα είσαι μια χαρά. Αν όμως έχεις σκοπό να πας σε μπουκάλα CO2 (και πιο απαιτητικά φυτάκια) τότε η προσθήκη και άλλου φωτισμού είναι, νομίζω, απαραίτητη.

Τέλος, αντί για άλλες λάμπες φθορισμού μπορείς να προσθέσεις led.

EDIT: Ελπίζω να μην παρεξηγήθηκε αυτό που σου έγραψα. Δεν σου προτείνω να αγοράσεις το ενυδρείο του συνφορουμίτη παραπάνω.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-06-14, 12:29
George_K Ο χρήστης George_K δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2011
Περιοχή: Κυπρος
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Kαλημερα και ευχαριστω για την απαντηση σου. Ετσι και αλλιως δεν μπορω να αγορασω το ενυδρειο του συνφορουμίτη επειδη εμενα ειναι cherry χρωμα. Ειναι πολυ βοηθητικη η πατεντα που εκανε ο φιλος μας και μου εδωσε καποιες ιδες. Αλλα απο οτι καταλαβαινω για να μπορεσω να κανω πατεντα πανω στο καπακι πρεπει τα cm της λαμπας να ειναι 90cm. Δεν μπορω να βαλω μεγαλυτερη λαμπα το μετρισα και αν βαλω μικροτερη θα πρεπει να τρυπησω αλλου και δεν θα φαινεται ωραιο. Αρα η μονη λυση που εχω θα πρεπει να παρω 2 ballast των 54W και να παρω λαμπες των 90cm .

Aκομα δεν εχω αποφασισει τι ειδους φυτεμενο θα κανω αλλα σιγουρα δεν θα ειναι μονο 1-2 φυτα. θα βαλω και moss ξυλα πετρες για κρυψωνες , θα το κανω αμαζονιο. λιπασμα σε υγρη μορφη θα βαλω. υποστρωμα σκεφτομαι χαλικια και απο κατω υποστρωμα για να μπορω να φυτεψω τα φυτα μου. ειναι η πρωτη μου φορα που κανω φυτεμενο και γιαυτο θα ηθελα να κανω σωστες κινησεις τωρα που ειναι αρχη και για να μην εχω καποιο προβλημα λειτουργικοτητας υστερα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-06-14, 15:00
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Να ξέρεις οτι τα Watt στις λάμπες φθορισμού καθορίζουν και το μήκος τους.
¶ρα στα 90εκ που χρειάζεσαι ακριβώς (αφού δεν θέλεις να μετακινήσεις τα ντουί) δεν θα βρεις λάμπες Τ5.

Η πλησιέστερη είναι η standard Τ5 στα 39W με μήκος 85εκ και μια ειδική Τ5 που έχει βγάλει η Juwel και η Sylvania μόνο για να πλησιάζουν τα μήκη των Τ8 με την αντίστοιχη για το μέγεθός σου την 45W που έχει μήκος 89,5εκ.

Η 54W που ζητάς έχει μήκος 114,9εκ στη standard έκδοση και 104,7εκ στην Τ5L8 (Τ5 λάμπα σε μήκη [Length] T8 ) της Juwel/Sylvania.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-06-14, 15:28
George_K Ο χρήστης George_K δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2011
Περιοχή: Κυπρος
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή

Αυτο σκευτομουν και εγω και η μονη επιλογη ειναι Sylvania και θα βαλω 4x45W για να ειμαι καλυμμένος. Και το επομενο μου ερωτημα τι κελβιν πρεπει να εχουν οι λαμπες αν βαλω 4x45W μπροστα πισω?
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-06-14, 18:30
stephos Ο χρήστης stephos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 01-03-2013
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 73
Προεπιλογή

Αφού θα βάλεις 4 λάμπες, η μία τουλάχιστον ή και οι δύο να είναι GROLUX εφόσον μας λες ότι έχεις φυτά.

Επειδή όμως τα χρωματικά μήκη κύματος της GROLUX είναι περισσότερο για την ανάπτυξη των φυτών και λιγότερο για την ανάδειξη του ενυδρείου σου, η άλλη να είναι DAYLIGHT δηλαδή από 6500Κ και πάνω και μπορείς να την συνδυάσεις και με μία AQUASTAR πάλι της SYLVANIA που βγαίνει σε αυτά τα μήκη και είναι 10.000Κ
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-06-14, 19:05
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George_K Εμφάνιση μηνυμάτων
ειναι η πρωτη μου φορα που κανω φυτεμενο και γιαυτο θα ηθελα να κανω σωστες κινησεις τωρα που ειναι αρχη και για να μην εχω καποιο προβλημα λειτουργικοτητας υστερα.
Πριν μπλέξεις με πατέντες στο καπάκι σκέψου αν θέλεις ή όχι να βάλεις μπουκάλα CO2.
Χωρίς αυτήν δεν χρειάζεσαι, ίσως, επιπλέον φωτισμό, αλλά θα περιοριστείς στα εύκολα φυτά.
Με αυτήν ο επιπλέον φωτισμός είναι απαραίτητος και τότε θέτεις τις βάσεις για φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 10-06-14, 19:21
George_K Ο χρήστης George_K δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2011
Περιοχή: Κυπρος
Μηνύματα: 10
Question

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Πριν μπλέξεις με πατέντες στο καπάκι σκέψου αν θέλεις ή όχι να βάλεις μπουκάλα CO2.
Χωρίς αυτήν δεν χρειάζεσαι, ίσως, επιπλέον φωτισμό, αλλά θα περιοριστείς στα εύκολα φυτά.
Με αυτήν ο επιπλέον φωτισμός είναι απαραίτητος και τότε θέτεις τις βάσεις για φυτεμένο υψηλών απαιτήσεων.
Δηλαδη αν θελω να το κανω οπως σκεφτομαι αμαζονιο με σχετικα ευκολα φυτα αργης και περισσότερα γρηγορης αναπτυξης , και μαλλον καθολου δυσκολα φυτα στα λυτρα μου θα χρειαστω οπωσδηποτε CO2? δεν υπαρχουν ποιο φθηνες εναλλακτικες λυσεις? το μονο που θελω ειναι ενα ωραιο φυτεμενο ενυδρειο να το βλεπω και να χαιρομαι. το μπαλαστ απο οτι καταλαβαινω πρεπει να το αλλαξω γιατι τα w ειναι πολυ λιγα για τα λυτρα μου ?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stephos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφού θα βάλεις 4 λάμπες, η μία τουλάχιστον ή και οι δύο να είναι GROLUX εφόσον μας λες ότι έχεις φυτά.

Επειδή όμως τα χρωματικά μήκη κύματος της GROLUX είναι περισσότερο για την ανάπτυξη των φυτών και λιγότερο για την ανάδειξη του ενυδρείου σου, η άλλη να είναι DAYLIGHT δηλαδή από 6500Κ και πάνω και μπορείς να την συνδυάσεις και με μία AQUASTAR πάλι της SYLVANIA που βγαίνει σε αυτά τα μήκη και είναι 10.000Κ
Καποιος φιλος μου ειπε οτι πρεπει οι λαμπες να ειναι 6500Κ 4500Κ και γιατι αν ειναι παραπανω θα εχω προβλημα με αλγες?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη George_K : 10-06-14 στις 19:21 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 10-06-14, 23:25
plin Ο χρήστης plin δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-12-2012
Περιοχή: Καλλιθέα
Μηνύματα: 724
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από George_K Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδη αν θελω να το κανω οπως σκεφτομαι αμαζονιο με σχετικα ευκολα φυτα αργης και περισσότερα γρηγορης αναπτυξης , και μαλλον καθολου δυσκολα φυτα στα λυτρα μου θα χρειαστω οπωσδηποτε CO2? δεν υπαρχουν ποιο φθηνες εναλλακτικες λυσεις? το μονο που θελω ειναι ενα ωραιο φυτεμενο ενυδρειο να το βλεπω και να χαιρομαι. το μπαλαστ απο οτι καταλαβαινω πρεπει να το αλλαξω γιατι τα w ειναι πολυ λιγα για τα λυτρα μου ?
-------------------------


Καποιος φιλος μου ειπε οτι πρεπει οι λαμπες να ειναι 6500Κ 4500Κ και γιατι αν ειναι παραπανω θα εχω προβλημα με αλγες?
Α. Βεβαίως και υπάρχουν πιο φτηνές λύσεις, και μάλιστα χωρίς να 'πειράξεις' τον φωτισμό. Δες εδώ για τα είδη των φυτεμένων (από το 3ο βήμα και μετά).
Αφού δεν θέλεις να πας σε μπουκάλα CO2 σου προτείνω το εξής:
1. Κρατάς το ballast που υπάρχει (που είναι πολύ καλής ποιότητας) και βάζεις λάμπες sylvania gro-lux πίσω και μπροστά phillips aquarelle. Με αυτό τον τρόπο είναι σαν να κάνεις το φωτισμό 0,4w/lt (αντί 0,3w/lt που είναι στην πραγματικότητα).
2. Φρεσκάρεις (καθαρίζεις) τους ανακλαστήρες. Είναι πολύ σημαντικοί για να μην χάνεται χωρίς λόγο δύναμη από το φωτισμό.
3. Φυτεύεις εύκολα, γενικά, φυτά που τα επιλέγεις κατάλληλα ώστε να αντέχουν το excel (δες το 5).
4. Χρησιμοποιείς λίπανση αλλά με μέτρο.
5. Βοηθάς τα φυτά και με seachem excel ή κάποιο ανάλογο σκεύασμα υγρού άνθρακα (που έχει και παρασιτοκτόνες ιδιότητες - κατά των άλγεων).
6. Έχεις υπομονή: χωρίς CO2 και με χαμηλό γενικά φωτισμό μην περιμένεις γοργή ανάπτυξη, κάτι που είναι επιθυμητό αν δεν θέλεις να κλαδεύεις κάθε λίγο και λιγάκι!

Β. Η άποψη αυτή είναι ένας από τους μύθους στο χόμπι μας. Έχει προκύψει απ' το γεγονός ότι, συνήθως, οι λάμπες με υψηλά κέλβιν (γενικά) ευνοούν την ανάπτυξη των φυτών. Επειδή οι περισσότερες άλγες είναι (απλούστερα) φυτά ευνοούν και αυτές! Είναι σαν να λέμε, δηλαδή, μην ανάβεις τα φώτα γιατί θα ευνοήσεις τις άλγες!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 11-06-14, 11:28
George_K Ο χρήστης George_K δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 22-10-2011
Περιοχή: Κυπρος
Μηνύματα: 10
Talking

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από plin Εμφάνιση μηνυμάτων
Α. Βεβαίως και υπάρχουν πιο φτηνές λύσεις, και μάλιστα χωρίς να 'πειράξεις' τον φωτισμό. Δες εδώ για τα είδη των φυτεμένων (από το 3ο βήμα και μετά).
Αφού δεν θέλεις να πας σε μπουκάλα CO2 σου προτείνω το εξής:
1. Κρατάς το ballast που υπάρχει (που είναι πολύ καλής ποιότητας) και βάζεις λάμπες sylvania gro-lux πίσω και μπροστά phillips aquarelle. Με αυτό τον τρόπο είναι σαν να κάνεις το φωτισμό 0,4w/lt (αντί 0,3w/lt που είναι στην πραγματικότητα).
2. Φρεσκάρεις (καθαρίζεις) τους ανακλαστήρες. Είναι πολύ σημαντικοί για να μην χάνεται χωρίς λόγο δύναμη από το φωτισμό.
3. Φυτεύεις εύκολα, γενικά, φυτά που τα επιλέγεις κατάλληλα ώστε να αντέχουν το excel (δες το 5).
4. Χρησιμοποιείς λίπανση αλλά με μέτρο.
5. Βοηθάς τα φυτά και με seachem excel ή κάποιο ανάλογο σκεύασμα υγρού άνθρακα (που έχει και παρασιτοκτόνες ιδιότητες - κατά των άλγεων).
6. Έχεις υπομονή: χωρίς CO2 και με χαμηλό γενικά φωτισμό μην περιμένεις γοργή ανάπτυξη, κάτι που είναι επιθυμητό αν δεν θέλεις να κλαδεύεις κάθε λίγο και λιγάκι!

Β. Η άποψη αυτή είναι ένας από τους μύθους στο χόμπι μας. Έχει προκύψει απ' το γεγονός ότι, συνήθως, οι λάμπες με υψηλά κέλβιν (γενικά) ευνοούν την ανάπτυξη των φυτών. Επειδή οι περισσότερες άλγες είναι (απλούστερα) φυτά ευνοούν και αυτές! Είναι σαν να λέμε, δηλαδή, μην ανάβεις τα φώτα γιατί θα ευνοήσεις τις άλγες!

Σε ευχαριστω και σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. Θα δω τι θα επιλεξω και τι με βολευει. Για να δω αν τα καταλαβα ολα καλα. Δεν σκεφτομαι να βαλω τωρα δυσκολα φυτα μπορει οταν θα ειμαι ποιο εμπειρος στο μελλον, γιατι ειμαι αρχαριος και δεν θελω να σπαταλήσω χρηματα σε κατι που θα το βλεπω να πεθαινει υστερα. Αν βαλω λιγα ευκολα φυτα δεν θα χρειαστω εξτρα watt με τις λαμπες που εχω θα ειμαι μια χαρα και με ενα diy CO2 θα ειμαι οκ, δηλαδη σαν να λεμε χαμηλος φωτισμος χαμηλη τεχνολογια. Αν θελω ομως να βαλω λιγα παραπανω φυτα και βαλω και καποια μετρια και κανω το ενυδρειο να φαινεται λιγο ποιο aquascape , ο εξοπλισμος CO2 με μπουκαλα και ο εξτρα φωτισμος ειναι μονοδρομος.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αλλαγη λαμπας και ballast σε rekord 70 nondas Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 01-09-08 14:44
Ballast maikl Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 30-06-08 10:04
ballast kanarini Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 22-05-08 16:37
PC Ballast kill_bill Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 26-03-08 21:06
Ballast t5 ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 21-03-08 10:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08118 seconds with 14 queries