Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 11-11-05, 21:27
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή Όλα στραβα και ανάποδα ....

δήλαδή πρέπει να έχω κατάρα .... δεν παίζει ...
σήμερα που ετοιμάζομαι να φύγω για να πάω πάλι μέσα (στρατό) την κυριακή βλέπω τον CT μου μονομάχο να πλαγιάζει και να κάθεται εκεί ακίνητος για αρκετή ωρα ... με το που με έβλεπε ίσσιωνε κάπως και μετα πάλι τα ίδια .....
Έτσι είναι όλη μέρα .... γμτ και είναι το καμάρι μου το όμορφο ....
αφού δεν είχα και δεν έχω πολύ χρόνο διαθέσημο (είδη σε 30 λεπτά την κάνω απο χαλκίδα) του κάνω ένα μισάωρο μπανάκι με το bactopur σε μια κατσαρολίτσα ..... ρίχνω ελάχιστο μέσα στο ενυδρίο και λίιιιιιγο αλάτι ....
βέβαία δεν θα είμαι εδω να το παρακολουθώ αλλά θα ανοιμερόνομαι τηλεφωνικώς .....
ελπίζω ώς την Τετάρτη που θα ξανάρθω (ελπίζω να με αφήσουν να έρθω να ορκιστώ στην σχολή μου) να είναι όλα καλά και να είναι πάλι μέσα στην ζωντάνια όπως ήταν τόσο καιρό ..... δεν θέλω να τον χάσω αυτόν τον μονομάχο
κάθε ιδέα/ άποψη δεκτή .......
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-11-05, 02:16
Το avatar του χρήστη dim
dim Ο χρήστης dim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-06-2004
Περιοχή: θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 375
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dim
Προεπιλογή

εάν δεν έχεις άτομο να προσέχει το ψάρι .. χάρισέ το. το καλύτερο θα ήταν να βρίσκεται σε ενυδρείο με φιλτράκι για να μην ζορίζεται απο αμμωνία ή να γίνονται συχνές αλλαγές νερού. εάν δεν έχει σημάδια που να δείχνουν κάποια αρρώστια το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να προσέχεις το νερό και να ρίχνεις λιγάκι αλατάκι για να βοηθήσεις.
έτσι φέρονται και τα ψάρια που αρχίζουν να γερνάνε. μήπως το έχεις καιρό το ψαράκι.?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-11-05, 04:00
Το avatar του χρήστη Mariel
Mariel Ο χρήστης Mariel δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-12-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 1.421
Προεπιλογή

καθε ποτε του κανουν αλλαγη νερου οι γονεις σου??αφου δεν εχει καποιο εξωτερικο συμπτωμα αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να φροντιζεις να εχει παντα πολυ καθαρο νερο(φιλτρο ειχες παρει,ετσι δεν ειναι?),σταθερη θερμοκρασια και θα μπορουσες να προσθετεις και λιγο αλατι.παρακολουθησε τον(η βαλε τους γονεις σου να το κανουν )και πες μας πως παει...
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/image.php?type=sigpic&userid=567&dateline=11658830  68
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-11-05, 14:19
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

έξω πάλι (απο στρατό) με άδεια Ορκομοσίας και ΠΑΛΙ ( για την σχολή μου αυτή τη φορά )
Τα ψαράκια μου τα προσέχω εγώ όποτε ειμαι σπίτι αλλιώς οι δικοί μου αλλάζουν το 50% του νερού κάθε εβδομάδα. λογικά θα τα επιβλέπω πολύ συχνότερα τώρα που πήγα σε μονάδα (Καβούρι)
το κάθε ενυδριάκι έχει απο ένα δικό του φιλτράκι με σφουγγάρι....
το ψάρι που είχε το πρόβλημα είναι ακόμα ζωντανό.. (οχι τοσο δραστήριο όσο ήταν) ... αλλά ζεί κανονικά ΧΩΡΙΣ κανένα εξωτερικό σύμπτωμα που να παραπέμπει σε κάτι .......
όμως χτες το πρωί έχασα τον μονομάχο που παλαιότερα είχει pop-eye (είχε γίνει αγωγή και ήταν μια χαρά) και που μέχρι πριν 4-5 μέρες ήταν πολύ δραστήριος ..... τι να πω ...
το νερό που γίνεται η αλλαγή είναι σε μπουκάλια με αντιχλώριο μια εβδομάδα πριν μπει στα ενυδρία ... (με το που γίνεται αλλαγή νερού ξαναγεμίζω τα μπουκάλια ) άρα είναι και ίδια θερμοκρασία (φυλάσονται στον ίδιο χώρο).
δεν μπορώ να καταλάβω τι συμβαίνει ..... ίσως κάποια στιγμή πρέπει να πάρω τεστ για να δώ τι παίζει με το νερό .... αλλά μετά απο τόσους μήνες λογικά παντα πρεπει να είναι στρωμένο το νερό ....(ΔΕΝ εχω ζωντανά φυτά )
ΚΑΘΕ φορά πριν χάσω μονομάχο τον βλέπω για μερικές μέρες πρίν να είναι αργοκίνητος, νοθρός και να κάθεται πολλές ώρες ή στον πάτο του ενυδρίου ή στην επιφάνεια ....(τρώει κανονικά όμως)
καμία εξήγηση κανείς ?
Όσους μονομάχους έχω και είχα πριν τους χάσω ήταν ΟΛΟΙ απο pet shop και δυστυχώς ζουσαν σε "θάλαμο αερίων" ... (έτσι μόνο μπορώ να χαρακτηρίσω την διαμονή τους σε πλαστικό ποτηράκι με 3 εκατοστά νερό ... έλεος πια ....)
δεν ξέρω αν είναι ΤΟΣΟ ταλαιπωριμένοι απο αυτό ή έχουν κάποια αρώστια απο αυτό ή αν ακόμα είναι και γερασμένοι ..... σίγουρα όμως όλα αυτά παιζουν ρόλο για το οτι θα αντέχουν λιγότερο μετά στα ενυδρία μας ...
κάθε πρόταση/διευκρίνηση θα βοηθήσει για να μην χάσω άλλο ψάρι και ιδίως τον Crowntail μου ....


Υ.Γ Mariel κοίτα τα ΠΜ σου .....
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 28-11-05, 18:00
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

μετά απο αρκετές μέρες που γύρισα Χαλκίδα ξαναγράφω ..... εν συντομία γιατι οι ώρες μου εδώ είναι μετρημένες .....
Ο μονομάχος ζεί ..... αλλά είναι πολύ πιο αδρανής απο ό,τι ήταν ....
παρατήρησα μια "φθορά" στα πτερύγιά του αλλά δεν μου φάνηκε για fin rot ....
θα γίνουν οι απαρέτητες συχνές αλλάγες νερού (απο γονείς φυσικά) και ελπίζω όλα να πάνε καλα ....
αυτό που παρατήρησα και δεν μου άρεσε ιδιαίτερα είναι πως έχει μια "αστάθεια" όταν κολυμπάει και ψιλο-δυσκολέυεται.....
είδωμεν ...

(σε ένα Pet shop που ρώτησα οι μονομάχοι που πουλάνε μου είπε πως είναι τουλάχιστον 6 μηνών λόγο του οτι τους φέρνουν απο εξωτερικό ...... )
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ή στραβός είναι ο γιαλός ή στραβα αρμενίζουμε ΓΙΩΡΓΟΣ Γλυκό νερό - Γενικά 8 07-05-04 02:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03987 seconds with 13 queries