Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-03-11, 17:44
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή ευκολα φυτα,σε ενυδρειο χωρις υποστρωμα.(τουλαχιστον προς το παρον)

αυτη τη στιγμη εχω μεσα στο ενυδρειο μια ανουμπια νανα και μερικα κλαρακια εγκερια.το ενυδρειο μου δεν εχει υποστρωμα,εχει ψιλο χαλικι,1.5-2 χιλιοστα.την ανουμπια την εχω δεσει σε ενα κομματι ξυλο και δεν φαινεται να εχει προβλημα μεχρι τωρα.την εγκερια την εχω φυτεψει στο χαλικι.δεν φαινεται να εχει προβλημα αλλα αυτο ειναι σχετικο καθοτι ειμαι ψιλοασχετος και δεν ειμαι σιγουρος αν θα εβλεπα πιθανο προβλημα.εσεις κατα την εμπειρια σας λετε οτι θα υπαρχει προβλημα η οχι?και τι μπορω να κανω?δεν εχω ριξει ουτε λιπασματα ουτε ταμπλετες ακομα ουυτε τιποτα.η ανουμπια ειναι μεσα καμια δεκαπενταρια μερες τωρα,η εγκερια μπηκε πριν 4 μερες.μπορω να τα φυτεψω καπως αλλιως?δεν ειμαι και πολυ φαν του γλαστρακίουαλλα δεν εχω υποστρωμα.ειναι πολυ αργα για να βαλω τωρα?η δεν χρειαζεται αν παιξω με ευκολα φυτα?ετσι κιαλλιως δεν θελω και πολλα.αντε να μπει και κανα κερατοφυλλο και ισως κανα γρασιδακι η καποιο ευκολο moss.τι προτεινετε?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-03-11, 17:46
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Για τα φυτά που αναφέρεις (πλην ίσως του γρασιδιού) δεν χρειάζεσαι ειδικό υπόστρωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-03-11, 17:53
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

νασαι καλα,το ελπιζω.να πω επισης οτι δοκιμασα να βαλω ενα κλαρι κερατοφυλο,και το επιασα ψηλα στο ενυδρειο αλλα το ειδα οτι μετα απο δυο μερες αρχισε να μαραινεται.σαν να ελιωνε ητανε,και γινοτανε σα χνουδι.δεν ξερω πως αλλιως να το περιγραψω.το εβγαλα βεβαια για να μη γεμισει το φιλτρο αλλα προφανως κατι το πειραξε.καμια ιδεα για το τι να προσεξω την επομενη φορα που θα δοκιμασω?μου αρεσε πολυ μεσα στο ενυδριο και ο μονομαχος μου πηγαινε και καθοτανε εκει μεσα, οποτε του αρεσε.τι μπορω να κανω?ειχα βαλει αυτο: http://en.wikipedia.org/wiki/Ceratophyllum_demersum
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-03-11, 18:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46412
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-03-11, 18:24
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Το κερατόφυλλο θέλει νιτρικά (ΝΟ3). Κάνε μια μέτρηση, αν δεν έχεις καθόλου, μπορείς να τα αυξήσεις ταΐζοντας λίγο παραπάνω
ή αραιώνοντας τις αλλαγές νερού, πρόσεξε όμως να τα κρατάς κάτω από το 20-25, αλλιώς δεν θ' αρέσει στον μονομάχο σου.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-03-11, 18:43
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ναι ετσι εξηγειται.αν δεις στο αλλο μου ποστ για το bacteria bloom θα δεις οτι τα νιτρικα μου ειναι σχεδον τιποτα αυτη τη στιγμη.οποτε μαλον γιαυτο μαραθηκε το κερατοφυλο μου! εχω προβλημα με την αμμωνια τωρα και τρεχω!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 12-03-11, 18:46
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαλε EGERIA DENSA τωρα και πολυ
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ευκολα φυτα manthos333 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 3 26-09-10 08:31
προβληματακι με ευκολα φυτα! yannakis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 20 16-04-10 00:42
ευκολα φυτα NIKOL_GOUV Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 18 09-11-09 20:11
Το ενυδρειο μου προς το παρον Katsanikakisxr Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 2 30-09-07 21:21
Black light για fish only προς το παρον?? stergios Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 27-09-04 00:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 04:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03412 seconds with 15 queries