Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-03-11, 16:27   #1
Παρα πολυ μπερδεμενος
 
Το avatar του χρήστη B22
B22
Member
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος 08-03-11, 16:27
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Οσους περισσοτερους ρωταω τοσο περισσοτερο μπερδευομαι..μπορει να μ πει καποιος ΥΠΕΥΘΥΝΑ με ποια σειρα πρεπει να βαλω τα συστατικα του φιλτρου μου...??????????????????εχω εσωτερικο φιλτρο και βαζω και τυρφη για να μαλακωνω το νερο, εχω επισης μακαρονη υαλοβαμβακα και σφουγγαρι..απο ποιο πρεπει να περναει πρωτα το νερο και που θα καταληγει πριν μπει στον κυκλοφορηρη??ευχαριστω εκ των προτερων
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Εμφανίσεις: 5776
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-03-11, 16:41
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά θα εξακολουθήσεις να είσαι μπερδεμένος... όλο αντιφατικά πράγματα θα ακούς. Αν βρεις αυτόν τον υπεύθυνο που ψάχνεις πες τον μου και μένα... Καλή επιτυχία
-------------------------
Βασικά, από τις επιλογές εδώ, προσπάθησε με ΓιώργοΚ moderator, Delta66 ή Bokosta... ( σίγουρα θα υπάρχουν και άλλοι, αλλά εγώ αυτούς ξέρω )
__________________
S c a l a r o mania

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OlgaM : 08-03-11 στις 16:41 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-03-11, 17:12
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Nερό από το ενυδρείο --> σφουγγάρι --> βιολογικό υλικό (μακαρόνι σιποράξ ή άλλο) --> τύρφη --> ενυδρειακό βαμβάκι (υαλοβάμβακας) --> κυκλοφορητής.

Τι πάει να πει ΥΠΕΥΘΥΝΑ?? Αν σου πει κάποιος πχ να βάλεις την τύρφη μετά τον υαλοβάμβακα, δεν θα είναι ούτε λάθος, ούτε ανεύθυνο, απλά είναι η γνώμη του.

Δεν υπάρχουν απαράβατοι κανόνες, ούτε μαγικές συνταγές, όλοι λέμε τη γνώμη μας και από τη σύνθεση των απόψεων προκύπτει η δημοφιλέστερη επιλογή.
Κανένας δεν κατέχει την "απόλυτη αλήθεια" στα θέματα του ενυδρείου και μη ψάχνετε άδικα για "υπεύθυνους" και ειδήμονες, ο καθένας ξέρει κάποια πράγματα, εμπειρικά.

Και σε πολύ πιο σοβαρά θέματα (βλέπε πχ Ιατρική), υπάρχουν διαφορετικές απόψεις και "σχολές" και κατά καιρούς αλλάζουν η θεωρία, οι μέθοδοι και τα βιβλία.
Έτσι και το χόμπυ μας είναι δυναμικά εξελισσόμενο και αν διαβάσετε τι βάζαμε στα φίλτρα πριν 20-25 χρόνια (ούπατ, ρόλλεϋ μαλλιών κλπ) δεν θα το πιστεύετε.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-03-11, 17:15
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

ετσι οπως τα λεει ο Κωστας. εγω π.χ. βαζω ΠΑΝΤΑ τον υαλοβαμβακα πρωτο για να κρατω πιο καθαρα τα υπολοιπα υλικα του φιλτρου μου τα οποια καθαριζω σπανια με αυτον τον τροπο. αλλα γνωριζω οτι πρεπει να τον πλενω η να τον αλλαζω πολυ τακτικα γιατι βρωμιζει αμεσως. αυτο δε σημαινει οτι ο Κωστας κανει λαθος. ουτε εγω...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-03-11, 17:20
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

για μένα, αυτό που έχει σημασία είναι να υπάρχουν όλα αυτά τα υλικά στο φίλτρο... τώρα ποιό θα μπει πρώτο, ποιό δεύτερο ποιό τρίτο, κοκ είναι θέμα προσωπικής επιλογής και κοινής λογικης...
π.χ. το παράλογο θα ήταν να έμπαιναν πρώτα τα βιολογικα υλικά και μετά όλα τα υπόλοιπα...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-03-11, 17:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
εγω π.χ. βαζω ΠΑΝΤΑ τον υαλοβαμβακα πρωτο για να κρατω πιο καθαρα τα υπολοιπα υλικα του φιλτρου μου τα οποια καθαριζω σπανια με αυτον τον τροπο. αλλα γνωριζω οτι πρεπει να τον πλενω η να τον αλλαζω πολυ τακτικα γιατι βρωμιζει αμεσως.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά θα εξακολουθήσεις να είσαι μπερδεμένος... όλο αντιφατικά πράγματα θα ακούς. Αν βρεις αυτόν τον υπεύθυνο που ψάχνεις πες τον μου και μένα...
Υ.Γ. ...ένας ακόμα ανεύθυνος.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-03-11, 17:32
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

ευχαριστω παιδια με καλυψατε πληρως...
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-03-11, 17:57
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Δεν ειναι δυσκολο το θεμα της φιλτρανσης αν καταλαβεις πως "λειτουργουν" τα υλικα και εχεις κατανοησει τον κυκλο του αζωτου.

Με απλα λογια και μεχρι να το μελετησεις σου αναφερω οτι εχουμε τρια ειδη φιλτρανσης,
- μηχανικη (για ορατα σκουπιδια),
- βιολογικη (για την αμμωνιαΝΗ3 και τα νιτρωδηΝΟ2 και υπο συνθηκες και τα νιτρικα ΝΟ3)
- και χημικη (για διαφορα τοξικα).

Η βασικη και απαραιτητη φιλτρανση ειναι η μηχανικη και βιολογικη φιλτρανση και αν χρειαστει τοτε μονο προσθετουμε και χημικη.

Η μηχανικη φιλτρανση εκτος του καθαρισμου του νερου απο τα "χοντρα" σκουπιδια, προστατευει και τα βιολογικα υλικα κρατωντας τα καθαρα ετσι ωστε να κανουν πιο ευκολα τη δουλεια τους φιλοξενωντας πολλα βακτηρια που δεσμευουν και μεταβολιζουν τους ρυπους (αμμωνια κλπ).
Για να γινει αυτο λοιπον πρεπει η μηχανικη φιλτρανση να ειναι πριν την βιολογικη. (συμφωνα με τη ροη του νερου)

Μηχανικα υλικα μπορουν θεωρηθουν τα σφουγγαρια, το βαμβακι, το μηχανικο μακαρονι (το λειο οπως το ehfimech της eheim και οχι το πορωδες οπως το siporax της sera)
Βιολογικα ειναι τα κεραμικα πορωδες υλικα οπως το siporax, substrat pro, matrix κλπ αλλα και το αστερακι της rena (bio-chem stars).

Φυσικα βιολογια μπορουν να φιλοξενησουν και το σφουγγαρι και το βαμβακι και το μηχανικο μακαρονι, οπως και μηχανικη φιλτρανση μπορει να κανουν και τα βιολογικα υλικα. Η θεση ομως που τα τοποθετουμε μεσα στο φιλτρο ειναι αυτη που τα ξεχωριζει και φυσικα η δυνατοτητα τους για το καθε ειδος φιλτρανσης (βιολογικη ή μηχανικη)

Για το βαμβακι συγκεκριμενα μπορει να μπει και στην αρχη και στο τελος αναλαγα τη προσβαση που εχουμε να τον αλλαζουμε γιατι βουλωνει ευκολα λογω πυκνοτητας υλικου.
Στο τελος ειναι πιο ευκολο να μενει καθαρο (πχ το εχω 6 μηνες ακαθαριστο στο eheim που μπαινει στο τελος της σειρας) αφου το νερο εχει περασει απο πολλα σταδια φιλτραρισματος και απλα κανει ενα λεπτομερες καθαρισμα στο νερο πριν επιστρεψει στο ενυδρειο καθαρο σαν κρυσταλλο.
Αν μπει στην αρχη θα βουλωνει αμεσως (θελει καθε εβδομαδα αλλαγη στο εσωτερiκο φιλτρο του juwel που ειναι στην αρχη) αλλα προστατευει καλυτερα τα βιολογικα.

Ποιο φιλτρο εχεις ακριβως για να σου πω πως θα εβαζα τα υλικα ή τι αναβαθμιση θα εκανα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-03-11, 18:41
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων




Υ.Γ. ...ένας ακόμα ανεύθυνος.

Αναφέρομαι στην αντιφατικότητα που δεσπόζει στον ενυδρειακό χώρο όσο σε κανέναν άλλο χώρο. Ήδη, παρά την άποψή μου παρέπεμψα σε 2 - 3 άτομα, δεν είναι προσωπικό το θέμα. Αν θεωρούσα ανεύθυνο το φόρουμ δεν θα αναζητούσα λύσεις εδώ
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-03-11, 19:13
Το avatar του χρήστη B22
B22 Ο χρήστης B22 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-02-2011
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 301
Προεπιλογή

εχω ενα το ενυδρειο που πουλαγε το carrefour...
__________________
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50223

οποιος διαθετει κατι απο αυτα που ζητουνται...μου στελνει ενα πμ
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-03-11, 19:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από B22 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω ενα το ενυδρειο που πουλαγε το carrefour...
Δεν το ξερω το φιλτρο.
Βαλε σφουγγαρια στην αρχη της ροης και μετα τα βιολογικα (ελπιζω) μακαρονια.
Το βαμβακι το βαζεις ειτε στην αρχη (αν εχεις ευκολη προσβαση να το αλλαζεις συχνα) ειτε στο τελος (αν δεν εχεις προσβαση).
Αν βαλεις στην αρχη βαμβακι θα βαλεις μετα το σφουγγαρι, μετα το βιολογικο και στο τελος θελει παλι σφουγγαρι (ψιλοτρυπο).
Την τυρφη την βαζεις πριν το τελευταιο υλικο αν γινεται.


ΥΓ Η ποικιλια/αντιφαση στις προτασεις και αποψεις, δικαιολογειται συνηθως γιατι δεν υπαρχει ενας δρομος μονο για την ενυδρειακη Ιθακη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 10-03-11, 21:24
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Συμφωνώ Delta, πάντα περισσότεροι δρόμοι υπάρχουν για όλες τις Ιθάκες, αλλά φορά κυρίως ανταλλαγή απόψεων μεταξύ περισσότερων έμπειρων που φιλοσοφούν με επίπεδο επί του θέματος. Για έναν αρχάριο που ψάχνει άμεσες λύσεις σε προβλήματα που προκύπτουν μπορεί να αποβεί φοβερά κουραστικό και αποπροσανατολιστικό. Τέλος πάντων, το έχουμε ξαναθίξει το θέμα με άλλο τρόπο, από ό,τι φαίνεται είναι αναπόφευκτο αυτό το μπέρδεμα από τη στιγμή που δεν υπάρχουν άνθρωποι που να έχουν σπουδάσει επ' αυτού ή αυτοί που υπάρχουν είναι σε ιχθυοκαλλιέργειες κ.λ.π. Σήμερα μόλις έμαθα π.χ. ότι δεν υπάρχει κτηνίατρος που να εξειδικεύεται σε ψάρια, γιατί η ιχθυολογία είναι μάθημα επιλογής στην κτηνιατρική κάπου στο τρίτο έτος.... οπότε μένει πολύ έδαφος για εμπειρικές παρατηρήσεις και αυξημένες ( περισσότερο ίσως από ό,τι σε άλλους τομείς ) αντιφάσεις.
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-03-11, 21:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ Delta, πάντα περισσότεροι δρόμοι υπάρχουν για όλες τις Ιθάκες, αλλά φορά κυρίως ανταλλαγή απόψεων μεταξύ περισσότερων έμπειρων που φιλοσοφούν με επίπεδο επί του θέματος. Για έναν αρχάριο που ψάχνει άμεσες λύσεις σε προβλήματα που προκύπτουν μπορεί να αποβεί φοβερά κουραστικό και αποπροσανατολιστικό. Τέλος πάντων, το έχουμε ξαναθίξει το θέμα με άλλο τρόπο, από ό,τι φαίνεται είναι αναπόφευκτο αυτό το μπέρδεμα από τη στιγμή που δεν υπάρχουν άνθρωποι που να έχουν σπουδάσει επ' αυτού ή αυτοί που υπάρχουν είναι σε ιχθυοκαλλιέργειες κ.λ.π. Σήμερα μόλις έμαθα π.χ. ότι δεν υπάρχει κτηνίατρος που να εξειδικεύεται σε ψάρια, γιατί η ιχθυολογία είναι μάθημα επιλογής στην κτηνιατρική κάπου στο τρίτο έτος.... οπότε μένει πολύ έδαφος για εμπειρικές παρατηρήσεις και αυξημένες ( περισσότερο ίσως από ό,τι σε άλλους τομείς ) αντιφάσεις.
Δεν νομιζω να αφησαμε καποιο κενο στην ερωτηση του φιλου παντως, και ουτε νομιζω οτι φιλοσοφησαμε αναλυοντας τις επιλογες.
Το να πει ο καθενας την προταση του "αυταρχικα" σε στυλ "κανε αυτο" θα ηταν χειροτερο αφηνωντας σε οσους διαβαζουν το θεμα να εννοηθει οτι μονο ετσι γινεται κατι. Οπως ξερουμε ομως καθε ενυδρειο ειναι μοναδικο και ιδιαιτερο.
Καλο ειναι λοιπον να ξερει γιατι και πως λειτουργει η καθε περιπτωση και ετσι να μαθει τις επιλογες που εχει και να επεμβει ο καθενας μονος του στο ενυδρειο του καταλληλως.

Δες κι αυτο για τους γιατρους http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13498&page=3
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-03-11, 22:31
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Δεν αναφερόμουν στον τρόπο που αντιμετωπίστηκε το θέμα του φίλου πιο πάνω ούτε μίλησα προσωπικά για κανέναν εδώ. Μιλάω γενικά για τους φίλους του ενυδρείου και το μπέρδεμα που τρώνε όταν πρωτοξεκινάνε, λόγω της πληθώρας απόψεων - και επέτρεψέ μου - δεν είναι όλες υπεύθυνες πάντα ( πάλι δεν μιλάω προσωπικά ούτε για αυτό το forum απαραίτητα ). Η μοναδικότητα και ιδιαιτερότητα του κάθε ενυδρείου είναι απλά ένας ακόμη παράγοντας που μεγαλώνει το "μπέρδεμα". Σε κάθε περίπτωση δεν μίλησα για αυταρχισμό ούτε τον υποστηρίζω. Μίλησα για επιστημονική τεκμηρίωση, η οποία απλά υποτονεί στον τομέα αυτό υπέρ της εμπειρίας.

Y.Γ. Μόλις τώρα έτυχε να "πέσω" πάνω σε μία δημοσίευση από τον Socrates Goldfish Moderator. Η επέμβαση που έγινε στο ψάρι του, είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα υπεύθυνης επιστημονικής αντιμετώπιση του προβλήματος
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-03-11, 23:36
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Συμφωνω ,εχεις απολυτο δικιο.
Και εγω οταν ξεκινησα ειχα ενα τονο θεματα να μαθω και να αντιμετωπισω και μαλιστα γρηγορα γιατι αλλιως χανονται ζωες.
Πιστευω οτι με τις οδηγιες που δινονται, λυνονται προβληματα και παραλληλα με τις παραπλευρες πληροφοριες (εστω και διαφορετικες) και που οποιος θελει λαμβανει υποψιν του, μπορει να προχωρησει στο χομπι ενα βημα καθε φορα.
-------------------------
Σκεψου να ειμασταν φορουμ μαγειρικης.
Να ρωταγε καποιος τελειως ασχετος πως φτιαχνουμε μακαροναδα με κιμα και να μην ειχε διαβασει τα καρφιτσωμενα θεματα περι του τι ειναι ηλεκτρικη κουζινα, ψυγειο, αλατι, πιπερι, κατσαρολα κλπ τα βασικα δλδ
Και να θελεις να του πεις πως να τη φτιαξει.
Θα επρεπε να του λες καθε κινηση αναλυτικα, ανοιξε το ψυγειο πιανωντας το χερουλι και τραβωντας το, βγαλε τον κιμα, και βαλτον σε μια κατσαρολα μεσαια στο πισω ματι και ανοιξε τον απορροφητηρα ........
Ποιος θα απαντουσε? Κανεις. Ή αν απαντουσε θα εμεναν οπωσδηποτε κενα στον ερωτών. Και το θεμα θα ξεχυλωνε χωρις λογο σε επαναλαμβανομενα κλισε. (οπως και γινεται)

Αν τα ειχε διαβασει θα ειχε τις βασεις και στο θεμα του (αααν ανοιγε θεμα με τοσο καλη πληροφορηση απο τα αρθα) θα μπορουσαμε να εμβαθυνουμε σε θεματα του στυλ πως να καβουρδισει τον κιμα, με βουτηρο ή με λαδι?
Και να βγει ο ενας να πει με λαδι γιατι το και το, ενω ο αλλος να πει με βουτηρο γιατι το και το.
Και οι δυο θα ειχαν δικιο, και με τα επιχειρηματα που θα παραθεταν, ο ερωτών θα ειχε το δικαιωμα της επιλογης.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 10-03-11 στις 23:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-03-11, 23:42
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Στα περισσότερα θέματα που έχουν σχέση με ενυδρεία δεν υπάρχει ΜΙΑ στάνταρ απάντηση. Και αυτό γιατί έχουμε να κάνουμε με το θέμα "ζωή" και "ζώντες οργανισμοί" που είναι ιδιαίτερα περίπλοκο.
Συνεχώς στο φόρουμ υπάρχουν συζητήσεις για διάφορα θέματα στα οποία βρίσκεις φανατικούς (και έμπειρους χομπίστες) με τελείως αντίθετες απόψεις (π.χ. βλ. θέμα "Δίσκοι").
Τελικά ίσως το μόνο στάνταρ στα ενυδρεία και συμφωνούμε όλοι είναι: "Αμμωνία 0" (Αν και σ' αυτό ακόμη υπάρχει θέμα με την τοξικότητα της αμμωνίας σε χαμηλό PH!!! )
__________________
"Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν"
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-03-11, 23:45
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Εντάξει, καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, αλλά δεν είναι ακριβώς αυτή η "ένστασή" μου στο "ενυδρειακό" θέμα ( δεν ξέρω πως αλλιώς να το θέσω ). Δηλαδή, εδώ δεν πρόκειται απλώς για διαφορά επιπέδου γνώσεων μεταξύ αρχαρίων και έμπειρων, πρόκειται και για έλλειψη επιστημονικής θέσης στο θέμα της υγείας των ψαριών, ακρίβώς γιατί οι επιστήμονες είναι "κρυμμένοι", δηλαδή είναι εξειδικευμένοι και δεν είναι εύκολα προσβάσιμοι. Αποτέλεσμα, όχι μόνο να μην είναι εύκολο να βρεθεί ένας κοινός κώδικας επικοινωνίας μεταξύ εμπείρων και αρχάριων, αλλά η εμπειρία να ανάγεται σε "επιστημοσύνη" όχι πάντα ακίνδυνη.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από LeeHook Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα περισσότερα θέματα που έχουν σχέση με ενυδρεία δεν υπάρχει ΜΙΑ στάνταρ απάντηση. Και αυτό γιατί έχουμε να κάνουμε με το θέμα "ζωή" και "ζώντες οργανισμοί" που είναι ιδιαίτερα περίπλοκο.
Συνεχώς στο φόρουμ υπάρχουν συζητήσεις για διάφορα θέματα στα οποία βρίσκεις φανατικούς (και έμπειρους χομπίστες) με τελείως αντίθετες απόψεις (π.χ. βλ. θέμα "Δίσκοι").


Τελικά ίσως το μόνο στάνταρ στα ενυδρεία και συμφωνούμε όλοι είναι: "Αμμωνία 0" (Αν και σ' αυτό ακόμη υπάρχει θέμα με την τοξικότητα της αμμωνίας σε χαμηλό PH!!! )
my point exactly!
Απλά, σε κάθε άλλη ζωή ( είτε είναι άνθρωπος είτε οποιοδήποτε άλλο ζώο ) υπάρχουν οι κατάλληλοι γιατροί να τους κουράρουν ( θεωρητικά τουλάχιστον ). Στην περίπτωση των ψαριών, ο καθένας ανάγεται σε ιατρός βάσει εμπειρίας ( αναγκαστικά λόγω έλλειψης και σε μερικές περιπτώσεις με θετικά αποτελέσματα ).
Όχι βέβαια ότι αυτό δεν κάνει πολύ ενδιαφέρουσες τις συζητήσεις μας... κάθε άλλο... απλά όταν "καίγεσαι" θα εκτιμούσες να έρθει π.χ. ένα ψαρογιατρός στο σπίτι σου και να κάνει καλά τα ψάρια σου!!!
__________________
S c a l a r o mania

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη OlgaM : 10-03-11 στις 23:45 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-03-11, 23:51
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Εντάξει, καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, αλλά δεν είναι ακριβώς αυτή η "ένστασή" μου στο "ενυδρειακό" θέμα ( δεν ξέρω πως αλλιώς να το θέσω ). Δηλαδή, εδώ δεν πρόκειται απλώς για διαφορά επιπέδου γνώσεων μεταξύ αρχαρίων και έμπειρων, πρόκειται και για έλλειψη επιστημονικής θέσης στο θέμα της υγείας των ψαριών, ακρίβώς γιατί οι επιστήμονες είναι "κρυμμένοι", δηλαδή είναι εξειδικευμένοι και δεν είναι εύκολα προσβάσιμοι. Αποτέλεσμα, όχι μόνο να μην είναι εύκολο να βρεθεί ένας κοινός κώδικας επικοινωνίας μεταξύ εμπείρων και αρχάριων, αλλά η εμπειρία να ανάγεται σε "επιστημοσύνη" όχι πάντα ακίνδυνη.
-------------------------


Σε κάθε άλλη ζωή ( είτε είναι άνθρωπος είτε οποιοδήποτε άλλο ζώο ) υπάρχουν οι κατάλληλοι γιατροί να τους κουράρουν ( θεωρητικά τουλάχιστον ). Στην περίπτωση των ψαριών, ο καθένας ανάγεται σε ιατρός βάσει εμπειρίας ( αναγκαστικά λόγω έλλειψης και σε μερικές περιπτώσεις με θετικά αποτελέσματα ).
Μη σκας τοσο.
Ακομα και γιατροι να υπηρχαν για να απαντουν στο φορουμ, ολοι θα ηθελαν και μια .... δευτερη γνωμη.
Κι οι γιατροι δεν συμφωνουν παντα.
Οσο για την περιπτωση της παραπληροφορησης ειναι ειναι θεμα γνωστο του ιντερνετ.
Θελει προσοχη και φιλτραρισμα των αποψεων απο οποιον ζηταει απαντησεις.
Η διασταυρωση των πληροφοριων και η αναζητηση των πηγων αυτου που απαντα ειναι αναγκαια.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-03-11, 23:51
Το avatar του χρήστη LeeHook
LeeHook Ο χρήστης LeeHook δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-09-2006
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 336
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε κάθε άλλη ζωή ( είτε είναι άνθρωπος είτε οποιοδήποτε άλλο ζώο ) υπάρχουν οι κατάλληλοι γιατροί να τους κουράρουν ( θεωρητικά τουλάχιστον )
Και στους γιατρούς (οι οποίοι βέβαια είναι επιστήμονες) δεν υπάρχει ΜΙΑ άποψη.
Έχεις ακούσει διαγνωση παθολόγου και χειρούργου;
Ο ένας λέει "αγωγή" κι ο άλλος "εγχείρηση"
Η ομοιοπαθητικοί γιατροί;
Έχουν άλλη άποψη περί θεραπείας.
Οι μαιευτήρες;
Κάποιοι είναι υπέρ της καισαρικής και κάποιοι υπέρ του φυσιολογικού τοκετού.
.........
Εμείς οι ιδιοι για τον εαυτό μας;
"Τι έχεις;" ..."Δεν ξέρω!!".
¶στα να πανε σου λέω
__________________
"Το λακωνίζειν εστί φιλοσοφείν"
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 11-03-11, 00:04
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Συμφωνώ και εκεί να προσθέσω, παίζεις με ανθρώπινες ζωές ( αν μπορεί κανείς να κάνει μια σχετική ιεράρχηση ) ή ακόμη χειρότερα με τη δική σου. Αλλά νομίζω ότι στο επιστημονικό ιατρικό επίπεδο, οι βασικές διχογνωμίες σχετίζονται με πιο πολύπλοκες ασθένειες κατά κύριο λόγο και σε κάθε περίπτωση ακούς την ιατρική άποψη ενός ανθρώπου που τουλάχιστον σε έχει εξετάσει δια ζώσης και όχι μέσω φωτο. Επίσης, δεν νομίζω π.χ. ότι μόλις έχει κανείς πονοκέφαλο πάει στο γιατρό και ακούει και τρεις γνώμες. Τέλος πάντων, τώρα δεν σκάω Delta, γιατί είναι καλά τα ψάρια μου... απλά με ενδιαφέρει η συζήτηση, η οποία βέβαια είναι λίγο "βαρειά" για την ώρα τούτη ( !! ). ¶μα μου αρρωστήσουν τα μωρά μου όμως, θα σκάσω πάλι
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 11-03-11, 00:11
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχεις και παλι δικιο για τις διαγνωσεις και τις θεραπειες που προτεινονται.
Αναφερουμε συχνα οτι μονο ιχθυοπαθολογος θα μπορουσε εργαστηριακα να κανει διαγνωση και οτι λεμε εδω ειναι αλμπανικο.
Τι αλλη βοηθεια ομως θα μπορουσε να παρει καποιος σε ωρα αναγκης?
Ιδιως οταν και απο μονος του δεν δινει επαρκη στοιχεια και φωτο
Τουλαχιστον αποφευγεται να προτεινονται φαρμακα χωρις εμφανη λογο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 11-03-11, 00:23
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχεις και παλι δικιο για τις διαγνωσεις και τις θεραπειες που προτεινονται.
Αναφερουμε συχνα οτι μονο ιχθυοπαθολογος θα μπορουσε εργαστηριακα να κανει διαγνωση και οτι λεμε εδω ειναι αλμπανικο.
Τι αλλη βοηθεια ομως θα μπορουσε να παρει καποιος σε ωρα αναγκης?
Ιδιως οταν και απο μονος του δεν δινει επαρκη στοιχεια και φωτο
Τουλαχιστον αποφευγεται να προτεινονται φαρμακα χωρις εμφανη λογο.


Στο θεμα των ψαριων βεβαια μπορει λαθη του παρελθοντος να εμφανιζουν τις συνεπειες τους σημερα! Αν πχ εχουν υποστει ζημια τα οργανα του ψαριου απο αμμωνια, οτι φαρμακο και να ριξεις οπου και να το πας ... αν ειναι να πεθανει θα πεθανει! Πιο πολυ θα το ταλαιπωρησεις πριν το αναποφευκτο παρα θα βοηθησεις!
Ποιος αποκλεει εσωτερικες δυσμορφιες που καποια στιγμη κανουν τον οργανισμο του ψαριου να μη λειτουργει σωστα και να πεθανει προωρα?

Δεν υπαρχει τροπος καποιος να τα διαγνωσει ολα αυτα ... ακομα και ψαρογιατρος θα επρεπε να κανει γενικες εξετασεις ...

Παράθεση:
Να ρωταγε καποιος τελειως ασχετος πως φτιαχνουμε μακαροναδα με κιμα και να μην ειχε διαβασει τα καρφιτσωμενα θεματα περι του τι ειναι ηλεκτρικη κουζινα, ψυγειο, αλατι, πιπερι, κατσαρολα κλπ τα βασικα δλδ
Τι ειναι μακαροναδα??
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 11-03-11, 00:25
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Αυτό σίγουρα ( η απάντηση στον Delta ) !! Γι' αυτό και το χρειαζόμαστε το forum και το θέλουμε, ειδικά αφού διακρίνεται εν γένει από συνέπεια και μας έχει βοηθήσει πολλές φορές. Ήδη έχω μόλις ένα δίμηνο και εκτός του ότι έμαθα πολλά πράγματα, αντιμετώπισα και προβλήματα που είχα με το ενυδρείο, φαντάζομαι άλλοι που παρακολουθούν χρόνια!

Γιώργο, δεν συμφωνώ εντελώς, γιατί θεωρητικά άμα υπήρχε η δυνατότητα να έχεις ψαρογιατρό ( όπως π.χ. παιδίατρο, λέμε τώρα, ας με συγχωρέσουν οι μανούλες ) ΄και το είχες το ενυδρείο από την αρχή υπό παρακολούθηση δεν θα έφτανες στο σημείο να έχεις προβλήματα από χρόνια λάθη. Είναι το ίδιο με το να έχεις τη δυνατότητα να κάνεις εξετάσεις αίματος κάθε έξι μήνες π.χ. και εσύ ξαφνικά να θυμηθείς να τις κάνεις στα 40 σου πρώτη φορά ή στα 50 σου αφού σου βγει το πρόβλημα.¶λλο είναι το θέμα που θέτεις
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-03-11, 00:47
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από OlgaM Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό σίγουρα!! Γι' αυτό και το χρειαζόμαστε το forum και το θέλουμε, ειδικά αφού διακρίνεται εν γένει από συνέπεια και μας έχει βοηθήσει πολλές φορές. Ήδη έχω μόλις ένα δίμηνο και εκτός του ότι έμαθα πολλά πράγματα, αντιμετώπισα και προβλήματα που είχα με το ενυδρείο, φαντάζομαι άλλοι που παρακολουθούν χρόνια!
Ειναι σιγουρο οτι πια γνωριζεις περισσοτερα απο ενας ιχθυπαθολογος ... γνωστοι μου ιχθυοπαθολογοι σε ερωτησεις μου για τους δισκους ... μου λενε εγω διδαχτηκα αλλα πραγματα ...

Τα φορουμ εχουν ενα κακο ... ολοι βιαζονται να βγαλουν συμπερασματα (και απο οτι βλεπετε ολοι τα στηριζουν με σθενος) ... πχ στη περιπτωση σου αν εκανες θεραπεια με αντιβιωτικο σε συνδιασμο με φαρμακο για εξωτερικα παρασιτα ... παλι το ψαρι σου θα ηταν καλα! Η "παγιδα" ειναι σε παρομοια περιπτωση στη προσπαθεια σου να βοηθησεις .. να προτεινεις την ιδια θεραπεια αλλα να μην ειχε ευχαριστα αποτελεσματα (στις θεραπειες ειναι σημαντικο να "εκτιμουμε" τη κατασταση του ψαριου ωστε να ακολουθησουμε επιθετικη η πιο ηπια θεραπεια!).
Θα μπορουσες να γινεις φανατικη φαρμακολατρης η φανατικη ομοιοπαθητικη!!! Ισως ομως ειχες δει μονο τη μια πλευρα του νομισματος και οταν σου ελεγα εγω οτι το ψαρι σου Ολγα μου θα γινοταν καλα χωρις να κανεις κατι ουσιαστικο ... θα μου ελεγες (αν ειχες επαρση) τι λες ρε? Εγω τα εσωσα με φαρμακα και ο ταδε γιατρος λεει αυτο και ο ταδε εκτροφεας λεει το αλλο ... Εγω πως θα ενοιωθα μετα απο ολο αυτο?

Ετσι νοιωθω τις τελευταιες μερες

Πρεπει να καταλαβεις οτι το χομπι μας ειναι ολοκληρη βιομηχανια! Ολα εχουν σχεση με το χρημα και οι ζωες που εχουμε στα ενυδρεια μας για μερικους εχουν μονο χρηματικη αξια! Νομιζεις οτι τους εμπορους δεν τους συμφερει να αρρωσταινουν τα ψαρια? Πουλανε φαρμακα πουλανε ζουμια ... ακομα και οταν πας να παρεις αλλα ψαρια μερικοι τριβουν τα χερια τους γιατι θα πληρωσουν τη δοση του αυτοκινητου τους με τα λεφτα που θα ακουμπησεις - ενω εσυ με ματια δακρυσμενα θυμασαι το καημενο σκαλαρακι που ειναι στον ταφο του!
Για φαντασου τωρα οι παιδιατροι, οι γιατροι να ειχαν την ιδια νοοτροπια ...

Ελπιζω να καταλαβες γιατι δεν υπαρχουν ολα αυτα που λες ... γιατι η ζωη των ψαριων μας αποτιμαται σε λιγα ευρω!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-03-11, 07:59
QS-Plan Ο χρήστης QS-Plan δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: Τριανδρία (home) - Συκιές (work)
Μηνύματα: 807
Προεπιλογή

Καλημέρα και από εμένα.

Δεν είμαστε για να κάνουμε multiple quotes, γράφηκαν τόσα πολλά και όλα αρκετά ενδιαφέροντα και θα καταλήξει σεντόνι.
Το συμπέρασμα που τουλάχιστον εγώ έχω καταλήξει είναι ότι τελικά όλα ξεκινάνε και τελειώνουν στον καθένα από εμάς.
Τι εννοώ... Όταν εμείς έχουμε πλήρως κατανοήσει τουλάχιστον το πως και το γιατί "στρώνουμε" το ενυδρείο και ολα τα βασικά, όταν εφαρμόζουμε πλήρως όλες τις ρουτίνες μας, όταν γνωρίζουμε τις απαιτήσεις του κάθε ψαριού το οποίο έχουμε στα ενυδρεία μας, όταν η "παραλαβή" των ψαριών γίνεται από συνειδητοποιημένους συγχομπίστες ή από αξιόπιστους εμπόρους, όταν τα ψάρια μας τα έχουμε μόνα τους στο ενυυδρείο ή στην περίπτωση συμβίωσης τους με άλλα είδη (επειδή μας φαίνονται λίγα ή άδειο το ενυδρείο) φροντίζουμε να έχουν τις σωστές συνθήκες διατήρησης τους (ή την μέγιστη συμβατότητα), όταν φροντίζουμε να έχουμε διαθέσιμες το δυνατόν όλες τις διαθέσιμες πληροφορίες για τα ψάρια που έχουμε στα ενυδρεία μας, τότε ελαχιστοποιείται η πιθανότητα να χρειαστούμε κάποιον ειδικό για τα ψάρια μας.
Το θέμα είναι ότι όταν τον χρειαστούμε, επειδή στην Ελλάδα δεν υπάρχει κάτι τέτοιο, και επειδή το κακό γίνεται πάντα σε περίεργες ώρες και ημέρες, απευθυνόμαστε στο φόρουμ και στο κάθε φόρουμ, όπου θα ακούσεις κάθε γνώμη και άποψη. Για να πάρεις σωστή και ολοκληρωμένη άποψη θα πρέπει να δώσεις όσο το δυνατόν περισσότερες και πιο ακριβείς πληροφορίες καθώς και όσο το δυνατόν πιο "αποκαλυπτική" φωτογραφία. Απαντήσεις στην αρχή θα πάρεις πολλές. Και εδώ χρειάζεται υπομονή (όπως στην αρχή) ώστε να περιμένεις απαντήσεις από κατάλληλα άτομα και να μην εφαρμόσεις οτιδήποτε προτείνει ο οποιοσδήποτε είδε, άκουσε, του είπαν, νομίζει κάτι. Και πάνω απ' όλα να έχει κάποια λογική βάση αυτό το οποίο έχει προτείνει....
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-03-11, 15:47
OlgaM Ο χρήστης OlgaM δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-01-2011
Περιοχή: Θεσσαλονίκη, Νέα Παραλία
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

[QUOTE=Γιώργος Κ;564939]Ειναι σιγουρο οτι πια γνωριζεις περισσοτερα απο ενας ιχθυπαθολογος ... γνωστοι μου ιχθυοπαθολογοι σε ερωτησεις μου για τους δισκους ... μου λενε εγω διδαχτηκα αλλα πραγματα ...

Τα φορουμ εχουν ενα κακο ... ολοι βιαζονται να βγαλουν συμπερασματα (και απο οτι βλεπετε ολοι τα στηριζουν με σθενος) ... πχ στη περιπτωση σου αν εκανες θεραπεια με αντιβιωτικο σε συνδιασμο με φαρμακο για εξωτερικα παρασιτα ... παλι το ψαρι σου θα ηταν καλα!

Το μοναδικό συμπέρασμα που έβγαλα προς το παρόν είναι ότι άμα αρρωστήσουν τα ψάρια μου θα ζητήσω τη γνώμη σου κι ελπίζω να την έχω. Εκτός του ότι έγιναν καλά, με ηρέμησες πολύ οφείλω να ομολογήσω....
Κατά τα λοιπά, φυσικά και τους συμφέρει να αρρωσταίνουν τα ψάρια, γιατί ένα μικρό σκαλάρι π.χ. κάνει 4 ευρώ, αλλά τα φάρμακα, τα βελτιωτικά νερού κ.λ.π. αν τα προσθέσεις σε βάθος χρόνου κοστίζουν μια περιουσία! Και όταν κανείς πειραματίζεται γιατί δεν διαθέτει τη γνώση, αυξάνουν οι πιθανότητες να κάνει λάθος και να παιδευτεί ξοδεύοντας λεφτά ταυτόχρονα... Επιπλέον όμως, ίσως στην Ελλάδα δεν είχε διαδοθεί τόσο η ενασχόληση με τα ενυδρεία και δεν δημιουργήθηκαν οι αντίστοιχες ειδικότητες. Ενδεχομένως τα επόμενα χρόνια π.χ. να ενισχυθεί πανεπιστημιακά η γνώση στο συγκεκριμένο αντικείμενο ενόψει της ζήτησης.
__________________
S c a l a r o mania
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ειμαι ακομη μπερδεμενος στην επιλογη φωτιστικου panoscorfu Φωτισμός 5 26-11-09 18:30
Πολυ Νεος με παρα πολλα προβληματα MIkex24 Αρχάριοι γλυκού νερού 16 26-01-09 20:47
ξεκιναω μπερδεμενος !!!!! johnpalavos Αρχάριοι γλυκού νερού 22 05-11-07 15:01
Παρα πολύ αμωνία mpampis Γλυκό νερό - Γενικά 26 01-09-03 17:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 06:19.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10385 seconds with 15 queries