Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-03-11, 11:47   #1
Νέο ενυδρείο, μετά από...τραγωδία
PoisonedPrince
Junior Member
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 4

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
PoisonedPrince Ο χρήστης PoisonedPrince δεν είναι συνδεδεμένος 08-03-11, 11:47
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σε όλους τους φίλους και φίλες.

Δημιουργώ αυτό το θέμα για να μοιραστώ τις εμπειρίες μου και να μάθω από τους παλαιότερους.

Χρόνια είχα "ενυδρεία" με χρυσόψαρα, και χρησιμοποιώ εισαγωγικά διότι ήταν όλα των 5-10 λίτρων, απλά για "ντεκόρ"- δεν μετράει η εμπειρία δηλαδή. Πριν από δύο μήνες αποφάσισα να σοβαρευτώ και ξεκίνησα ένα 100lt. Αποφάσισα (παρά τις παροτρύνσεις του -εξαιρετικού γνώστη όπως αποδείχθηκε- παιδιού στο pet shop να μην το κάνω) να χρησιμοποιήσω ψεύτικο ντεκόρ και να ρίξω μέσα τα χρυσοψαράκια μου. Ως άσχετος, βιάστηκα, έριξα μέσα όσα είχα ήδη από το μικρό ενυδρείο, αγόρασα και 3-4 ακόμα...για να μη σας κουράζω, μια τραγωδία, τα καημένα τα ψαράκια δεν άντεξαν το σοκ της αλλαγής και της μη καταλληλότητας του ενυδρείου (βιάστηκα πριν γίνει ο κύκλος της βιολογίας), απέκτησαν όλα ich και τα έχασα.

Παρόλα αυτά, δεν τα παράτησα. Αποφάσισα να κάνω νέα αρχή, "ζέστανα" το νέρο (26c), έκανα θεραπεία, καθάρισα τα πάντα, και άρχισα ξανά (αφού έγινε ο κύκλος) τοποθετώντας στο ενυδρείο κάθε εβδομάδα από λίγα ψαράκια. Πλέον, περίπου 3 μήνες μετά την προαναφερθείσα τραγωδία, έφτασα στο αποτέλεσμα που σας παραθέτω στη φωτογραφία. Όλα βαίνουν καλώς μέχρι στιγμής, τα ψάρια δείχνουν απολύτως υγιή, έχω bogwood, πολλά φυτά και -σύνολο- 12 ζωούλες μέσα του.

Εκτός του ότι θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας για όσα έχω κάνει μέχρι στιγμής, θα ήθελα μια συμβουλή σχετικά με το φίλτρο. Σκέφτομαι να βγάλω το εσωτερικό και να χρησιμοποιήσω εξωτερικό, ώστε και χώρο να κερδίσω εντός του ενυδρείου και καλύτερη απόδοση να έχω.

Τα ψάρια μου είναι τα εξής (και γνωρίζω ότι είμαι στα όρια ΔΕΝ πρόκειται να τοποθετήσω άλλα μέσα)

1x Opaline gourami
1x Red Flame dwarf gourami
2x Angelfish (gold/ koi)
1x Betta (μεγάλος σε ηλικία, άντεξε όλα τα σοκ από ich κλπ)
3x Ροδοστομοι
1x Clown loach
1x Chinese loach
1x Pleco
1x Rainbow Fish

Κάθε άποψη/ γνώμη/ συμβουλή είναι καλοδεχούμενη

Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  my-aquarium.jpg
Εμφανίσεις:  298
Μέγεθος:  178,6 KB  

Εμφανίσεις: 2856
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-03-11, 12:46
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Λυπάμαι για το ζόρι που τραβηξες με τα χρυσόψαρά σου.

Είσαι σε πολύ καλό δρόμο, αλλα έχεις κανει ορισμένα μικρα λαθάκια στην ψαροσύνθεσή σου!

Το πρωτο γκουράμι που αναφέρεις, γίνεται γύρω στα 15 εκατοστα.
Ο μονομάχος ίσως έχει πρόβλημα, γιατί μπορεί να του τσιμπάνε την ουρα. Τι βλέπεις εσύ;
Οι ροδόστομοι είναι κοπαδόψαρα και πρέπει να είναι απο 6-7 και πανω στο ενυδρείο
Το clown loach επίσης γίνεται μοσχαράκι (30εκ), και του αρεσει και αυτουνου η παρέα. Υπάρχουν αλλα είδη τα οποία είναι εξίσου όμορφα, και χωράνε στο ενυδρείο σου. π.χ. kuhli loach, Zebra Loach, Burmese Border Loach.
Chinese loach ποιο εννοείς;
Pleco ποιο εννοείς;

Αυτά τα ολίγα απο εμένα!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-03-11, 12:59
Το avatar του χρήστη neos
neos Ο χρήστης neos δεν είναι συνδεδεμένος
Support Team
 
Εγγραφή: 07-02-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 373
Προεπιλογή

Φίλε poisonePrince καλωσήρθες στο GAB! Σου εύχομαι καλό διάβασμα και καλή συνέχεια στο χόμπυ! Αν ξεκίνησες να διαβάζεις στην κατηγορία των αρχάριων του γλυκού νερού θα κατάλαβες ότι η σύνθεση των ψαριών που φιλοξενείς είναι πολύ προβληματική. Θα χρειαστεί αρκετές τροποποιήσεις για να μην αντιμετωπίσεις προβλήματα στο μέλλον...

Για να καταλήξεις σε μια αρμονική σύνθεση θα πρέπει να λάβεις υπόψη σου αρκετούς παράγοντες όπως τα λίτρα του ενυδρείου σου, τη σύσταση του νερού σου, τις απαιτήσεις του κάθε είδους κλπ. Κάποια είδη για παράδειγμα χρειάζονται μαλακό και όξινο νερό, κάποια είδη είναι κοπαδόψαρα και πρέπει να μπαίνουν σε ομάδες 8-10 ατόμων, κάποια μεγαλώνουν πολύ και χρειάζονται πολλά λίτρα ενυδρείο για να ζήσουν αξιοπρεπώς κλπ...

Ξεκίνα διάβασμα με τα υπομνήματα στην κατηγορία των αρχάριων (δες το προφιλ των ψαριών σου κι εδώ: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm) και σίγουρα οι εμπειρότεροι συγχομπίστες θα σε βοηθήσουν προχωρήσεις στις απαραίτητες διορθωτικές κινήσεις

Η σκέψη σου για εξωτερικό φίλτρο είναι καλή αλλά μάλλον δεν το πιο άμεσο θέμα που πρέπει να ασχοληθείς...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-03-11, 13:04
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Καλώς ήρθες στο φόρουμ και στον κόσμο των ενυδρείων!

Αν και έχω αρκετά χρόνια ενυδρείο, δεν θεωρώ ότι έχω μεγάλη εμπειρία και προτιμώ να διαβάζω ακόμα παρά να μιλώ, εδώ υπάρχουν πολλοί που ασχολούνται, πειραματίζονται και η γνώμη τους μετράει. Επειδή όμως από 100άρι ξεκίνησα και εγώ, μπορώ να έχω μια άποψη για την περίπτωσή σου.
Μπορεί τα λίτρα σε σχέση με την προηγούμενη σχέση σου με τα ενυδρεία να σου φαίνονται πολλά, όμως δεν είναι. Έχεις όμως αρκετές επιλογές.
Όσον αφορά το ντεκόρ, είναι δικό σου θέμα. Τα αληθινά φυτά (υπάρχουν και εύκολα, χωρίς ιδιαίτερες απαιτήσεις) πραγματικά βοηθούν. Το να έχεις χώρο για κολύμπι κάπου στο κέντρο συνήθως του ενυδρείου επίσης είναι χρήσιμο για τα ψάρια, όπως και το να υπάρχουν κρυψώνες ανάλογες του τελικού τους μεγέθους, οπότε αυτά πρέπει να τα εξασφαλίσεις, με όποιο ντεκόρ επιλέξεις (εδώ δεν συμπαθούν τα ψεύτικα, τα ναυάγια, τα πιθάρια κλπ, και δεν έχουν άδικο - προτιμούν τα πιο φυσικά τοπία).

Η μηχανική φίλτρανση αλλά ιδιαίτερα η βιολογία του ενυδρείου είναι ιδιαίτερα σημαντική για την υγεία των ψαριών, τη σταθερότητα του συστήματος και της τσέπης σου. οπότε ένα καλό εξωτερικό φίλτρο για το ενυδρείο σου της δυναμικότητας του EHEIM 2215 (όχι απαραίτητα αυτό) νομίζω ότι είναι απαραίτητο, για να μην έχεις προβλήματα στο μέλλον (που με το εσωτερικό φίλτρο τα θεωρώ σίγουρα). Διάβασε τα σχετικά για τα φίλτρα και τα υλικά τους.

Ο πληθυσμός των ψαριών είναι επίσης πολύ σημαντικός, σε αυτά τα λίτρα ιδιαίτερα. Θεωρώ ότι έχεις ήδη υπερπληθυσμό που μόνο προβλήματα δημιουργεί (βρωμίζει το νερό, αμμωνίες κλπ,΄συχνότατες αλλαγές νερού) και δεν συγχωρεί λάθη και παραλήψεις. Εγώ μετά τα πρώτα χαστούκια, προτιμώ πάντα να έχω λιγότερα ψάρια από αυτά που επιτρέπουν τα λίτρα μου και έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Θεωρώ επίσης ότι το να έχεις πολλά ψάρια και μάλιστα διαφορετικά μεταξύ τους δεν επιτρέπει να έχουν τα ψάρια τη σωστή συμπεριφορά και σχέση μεταξύ τους, οπότε εκτός από χρώματα, δεν απολαμβάνεις τίποτα άλλο. Δεν λέω ότι πρέπει να γίνεις ο εξπέρ του βιοτοπικού, αλλά το να ταιριάζουν τα ψάρια μεταξύ τους (η καταγωγή τους, ο χαρακτήρας τους, οι απιτήσεις τους σε παραμέτρους νερού) θεωρώ ότι είναι βασικό για να έχεις ένα υγιές ενυδρείο, ξεκούραστο και με σωστές συμπεριφορές. Το ενυδρείο είναι ένα κλειστό οικοσύστημα όπου τα ψάρια πρέπει να συμβιώνουν χωρίς να μπορούν να αποφύγουν το ένα το άλλο. Δεν πρέπει να νιώθουν κυνηγημένα, φοβισμένα, ξένα γιατί κάποιο είναι επιθετικό ή γιατί κάποιο άλλο έχει αυξημένη νευρικότητα και τσιμπάει πτερύγια για παράδειγμα, γιατί είναι μόνο του ενώ έπρεπε να είναι σε ομάδα. Να θυμάσαι ότι και ο φόβος είναι αιτία ασθενειών.
Διάβασε και αποφάσισε ποια ψαράκια σου αρέσουν/σε ενδιαφέρουν και κράτα δυο - τρία είδη αν καταλήξεις σε κοινωνικό ενυδρείο (όλοι έτσι κάνουμε στην αρχή) κατά προτίμηση εύκολα και με κοινή καταγωγή σε ήπειρο. Να ενδιαφέρεσαι για το τελικό μέγεθος των ψαριών (πχ ο πλεκο αν δεν είναι ανσίστρους, δεν κάνει για το ενυδρείο σου, φτάνει 25+ εκατοστά σε μήκος). Επίσης τα ψάρια με μεγάλο τελικό μήκος, σε 100 λίτρα παθαίνουν νανισμό (το έπαθαν τα πρώτα δικά μου). Να κοιτάς επίσης αν είναι σμηνόψαρα ή μη. Αν τα ψάρια θέλουν ομάδα και εσύ έχεις 1 ή 2 αποκλείεται να δεις σωστές συμπεριφορές.

Διάβασε επίσης για τη συντήρηση του ενυδρείου, για τη διατροφή των ψαριών σου. Πρόσεχε πώς ταΐζεις, μην παραταΐζεις, όλα αυτά είναι γραμμένα εδώ μέσα.

Προσπάθησα να σου δώσω ερεθίσματα για το τι πρέπει να λάβεις υπόψιν σου, να σκεφτείς και να ψάξεις. Εγώ από τότε που τα έψαξα και τα έλυσα όλα αυτά απολαμβάνω ένα υγιές, χωρίς προβλήματα ενυδρείο, με εύκολη συντήρηση ρουτίνας, χωρίς πολλά έξοδα. Μη νομίζεις ότι έχω ιδιαίτερο χρόνο (έχω τρία παιδάκια και δουλεύω σε δύο δουλειές) αλλά για αυτό ακριβώς το λόγο και επειδή το γουστάρω τρελά προσέχω για να έχω !

Αν θές περισσότερες λεπτομέρειες ψάξε, ρώτα. Εδώ είμαστε.

Καλή συνέχεια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-03-11, 13:07
PoisonedPrince Ο χρήστης PoisonedPrince δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για την τάχιστη απάντηση

Ο μονομάχος είναι "αστέρι" ξεκαθάρισε από την αρχή το ποιος είναι και δεν τον ενοχλεί κανείς. Το Opaline (ο αρχηγός του ενυδρείου, από ό,τι έχω διαπιστώσει) προσπάθησε στην αρχή να του επιβληθεί, αλλά πλέον έχουν χωρίσει τα τσανάκια τους. Μάλιστα, ο μονομάχος ώρες ώρες είναι διπλα στα αγγελόψαρα χωρίς να μαλώνουν.

Σε ό,τι αφορά pleco και "chinese loach", παραθέτω φωτογραφίες (όχι δικές μου, αλλά είναι ακριβως -οπτικά- σαν αυτά που έχω).

¶μεση κίνηση προτείνετε να είναι η μείωση του πληθυσμου?

Ευχαριστώ!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DojoLoachGoldWFLo_Ap4A.jpg
Εμφανίσεις:  212
Μέγεθος:  33,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Hypostomus_plecostomus_2.jpg
Εμφανίσεις:  228
Μέγεθος:  34,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-03-11, 13:17
vasiliki Ο χρήστης vasiliki δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 38
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PoisonedPrince Εμφάνιση μηνυμάτων
Σας ευχαριστώ όλους για την τάχιστη απάντηση

Ο μονομάχος είναι "αστέρι" ξεκαθάρισε από την αρχή το ποιος είναι και δεν τον ενοχλεί κανείς. Το Opaline (ο αρχηγός του ενυδρείου, από ό,τι έχω διαπιστώσει) προσπάθησε στην αρχή να του επιβληθεί, αλλά πλέον έχουν χωρίσει τα τσανάκια τους. Μάλιστα, ο μονομάχος ώρες ώρες είναι διπλα στα αγγελόψαρα χωρίς να μαλώνουν.

Σε ό,τι αφορά pleco και "chinese loach", παραθέτω φωτογραφίες (όχι δικές μου, αλλά είναι ακριβως -οπτικά- σαν αυτά που έχω).

Καμία άποψη σχετικά με το εξωτερικό φίλτρο (και, αν γνωρίζετε, κόστος)?

Ευχαριστώ!
Μη βγάζεις βιαστικά συμπεράσματα για τις συμπεριφορές. Ο μονομάχος λ.χ. είναι τσαμπουκάς μόνο προς τους ομοίους του, κατά τ' άλλα, περίμενε να δεις... Επιμένω διάβασε για τά είδη των ψαριών, τις απαιτήσεις και τους χαρακτήρες τους.

Όσον αφορά το φίλτρο, σου έδωσα ένα παράδειγμα πριν. Πολλά άλλα ανάλογα θα βρεις σε διάφορα site, όπως το www.petcumulus.gr. Να λάβεις υπόψιν σου τη χωρητικότητα του κάδου (μεγάλη βιολογία), την κυκλοφορία του νερού, την κατανάλωση σε ρεύμα. Η δυναμικότητα του φίλτρου πρέπει να αντιστοιχεί σε μεγαλύτερο ενυδρείο από αυτό για το οποίο το προορίζεις.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-03-11, 15:23
PoisonedPrince Ο χρήστης PoisonedPrince δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

Σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές "vasiliki", καθώς και όλους τους υπόλοιπους φίλους. Έχω αρχίσει ήδη το διάβασμα σε όποια links παραθέσατε. Σχετικά με τον μονομάχο, εξέφρασα άποψη βασισμένη και στο παρελθόν του, όταν ήταν με τα χρυσόψαρα, και στο πώς φέρεται τους τελευταίους δύο μήνες στο τροπικό περιβάλλον. Δεν δείχνει να υπάρχει κανένα πρόβλημα, οποιαδήποτε ώρα της ημέρας. Συμβιώνει άριστα.

Καμία επιπλέον άποψη σχετικά με πληθυσμό (σε συνάρτηση με τα ψάρια που έχω και ανέφερα παραπάνω, και λίτρα); Προτείνετε άμεση μείωση πληθυσμού; Ειδικά σε ό,τι αφορά ψάρια που μεγαλώνουν πολύ (pleco, clown loach);
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-03-11, 15:42
Το avatar του χρήστη rastafarian
rastafarian Ο χρήστης rastafarian δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2010
Περιοχή: Μενιδι
Μηνύματα: 247
Προεπιλογή

και τα αγγελοψαρα θελουν περισσοτερα λιτρα και μεγαλο υψος ενυδρειου..
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τραγωδία... πάνε όλα δυστυχώς Alex_Salonica Γαρίδες 23 27-12-09 17:45
Μετά τη συσκότιση τι; Vaggos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 26-08-09 18:18
Protalon-707. Μετά? poliko_selas Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 30-06-08 23:41

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06760 seconds with 16 queries