Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-12-10, 16:14
brands Ο χρήστης brands δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2006
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή Γενικες πληροφοριες για φιλτρο

Διαβαζω μερες τωρα διαφορα θεματα τυπου, ποιο φιλτο..κλπ.. πολλες προτασεις, διαφορες αποψεις για το ποιο το ιδανικο.. αλλα εγω θελω το κατι παραπανω.. θελω να μαθω πως επιλεγουμε καταλληλο φιλτρο.

Δηλ. ποια τα βασικα χαρακτηριστικα που πρεπει να κοιταμε κατα την επιλογη ενος φιλτρου..
μετραει το μεγεθος του καδου η και ποιο το ιδανικο μεγεθος ωστε να μας καλυψει σε περιπτωση που θελησουμε να προσθεσουμε.. πχ. τυρφη..?

το prime απ'οτι καταλαβα βοηθαει αρκετα.. παιζει κατι σε αυτοματο η διαφερει η διαδικασια αναμεσα σε φιλτρα διαφορετικης μαρκας?

ποια η ιδανικη κυκλοφορια ειτε με ειτε χωρις μεγαλη ιχθυοφορτηση ?

γενικα τι διευκολυνει και την δυσκολευει την ολη χρηση του εξωτερικου.. ποιοι οι παραγοντες που μας οδηγουν στο να καταληξουμε σ'ενα φιλτρο, περαν του ονοματος του η της προτασης που θα γινει απο συμφορουμιτες..?

ευχαριστω..
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 21-12-10, 15:50
thomas1981 Ο χρήστης thomas1981 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 20-01-2010
Περιοχή: θέρμο Αιτ/νιας
Μηνύματα: 3
Προεπιλογή

Βασικά ήθελα να αλλάξω και εγώ φίλτρο στο ενυδρείο μου και δεν ξέρω ακόμη που να καταλήξω.Το ενυδρείο μου είναι 60 λίτρα και έχω στα υπόψιν μου να αγοράσω φίλτρο της serra,είναι καλή επιλογή? αν ναι γνωρίζει κάποιος πόσο περίπου στοιχίζουν?
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 21-12-10, 17:59
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από brands Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβαζω μερες τωρα διαφορα θεματα τυπου, ποιο φιλτο..κλπ.. πολλες προτασεις, διαφορες αποψεις για το ποιο το ιδανικο.. αλλα εγω θελω το κατι παραπανω.. θελω να μαθω πως επιλεγουμε καταλληλο φιλτρο.

Δηλ. ποια τα βασικα χαρακτηριστικα που πρεπει να κοιταμε κατα την επιλογη ενος φιλτρου..
μετραει το μεγεθος του καδου η και ποιο το ιδανικο μεγεθος ωστε να μας καλυψει σε περιπτωση που θελησουμε να προσθεσουμε.. πχ. τυρφη..?

το prime απ'οτι καταλαβα βοηθαει αρκετα.. παιζει κατι σε αυτοματο η διαφερει η διαδικασια αναμεσα σε φιλτρα διαφορετικης μαρκας?

ποια η ιδανικη κυκλοφορια ειτε με ειτε χωρις μεγαλη ιχθυοφορτηση ?

γενικα τι διευκολυνει και την δυσκολευει την ολη χρηση του εξωτερικου.. ποιοι οι παραγοντες που μας οδηγουν στο να καταληξουμε σ'ενα φιλτρο, περαν του ονοματος του η της προτασης που θα γινει απο συμφορουμιτες..?

ευχαριστω..
Δεν υπάρχει ένα κατάλληλο φίλτρο για όλους.
Πρώτα πρέπει να έχεις αποφασίσει τι ενυδρείο θα φτιάξεις (φυτεμένο,νταμάρι),τι ψάρια και πόσα θα βάλεις,τι απαιτήσεις έχουν κλπ .
Η ροή παίζει σημαντικό ρόλο-άλλοτε θέλεις χαμηλή ροή (αν έχεις πχ μονομάχο) και άλλοτε υψηλή.
Ο όγκος του κάδου είναι σημαντικός για να έχεις αρκετό βιολογικό υλικό και τα καλαθάκια για να μπορείς εύκολα να αντικαθιστάς διάφορα υλικά.
Γενικά καλή κυκλοφορία είναι 4-5 φορές τον όγκο του νερού ανά ώρα (αυτό κάποιες φορές δεν αρκεί και άλλες είναι υπερβολή).
Το prime είναι μια ευκολία αλλά όχι απαραίτητη.
Το εξωτερικό το προτιμάς για την εύκολη συντήρηση του(χωρίς να ενοχλείς τα ψάρια),τον μεγάλο αξιοποιήσιμο όγκο υλικών (χωρίς να αφαιρεί χρήσιμο χώρο απο το κυρίως ενυδρείο, ούτε να ενοχλεί αισθητικά αφού το κρύβουμε στο ντουλάπι)
Τέλος έχουν σημασία η αξιοπιστία της εταιρείας,η εύκολη εξεύρεση ανταλλακτικών, η τιμή και η αξία μεταπώλησης.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 21-12-10, 18:04
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από thomas1981 Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασικά ήθελα να αλλάξω και εγώ φίλτρο στο ενυδρείο μου και δεν ξέρω ακόμη που να καταλήξω.Το ενυδρείο μου είναι 60 λίτρα και έχω στα υπόψιν μου να αγοράσω φίλτρο της serra,είναι καλή επιλογή? αν ναι γνωρίζει κάποιος πόσο περίπου στοιχίζουν?
Εδώ μπορείς να δεις τα φίλτρα της Sera
http://www.sera.de/gr/produkte/aquar...senfilter.html
Πολλές ακόμη εταιρείες έχουν καλά(ίσως και καλύτερα )φίλτρα.
Κάνε μια αναζήτηση στα site των καταστημάτων (θα τα βρεις στην κατηγορία "Μαγαζιά-Επαγγελματίες" για να συγκρίνεις και τιμές).
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 21-12-10, 21:26
brands Ο χρήστης brands δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2006
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν υπάρχει ένα κατάλληλο φίλτρο για όλους.
Πρώτα πρέπει να έχεις αποφασίσει τι ενυδρείο θα φτιάξεις (φυτεμένο,νταμάρι),τι ψάρια και πόσα θα βάλεις,τι απαιτήσεις έχουν κλπ .
Το ποσα ψαρια δεν εξαρταται απο τα λιτρα που εχω?
δηλ. εαν βαλω μεγαλυτερο φιλτρο, θα μπορω να "σπιτωσω" και παραπανω κατοικους η το καταλαβα λαθος?

Παράθεση:
Η ροή παίζει σημαντικό ρόλο-άλλοτε θέλεις χαμηλή ροή (αν έχεις πχ μονομάχο) και άλλοτε υψηλή.
ΟΚ, γενικα που επιτρεπεται η υψηλη.. στον μονομαχο το αποκλειουμε επειδη "ανεβαινει αφρο" η καποιος αλλος λογος?

Παράθεση:
Γενικά καλή κυκλοφορία είναι 4-5 φορές τον όγκο του νερού ανά ώρα (αυτό κάποιες φορές δεν αρκεί και άλλες είναι υπερβολή).
αν θες το αναλυεις λιγο ακομη αυτο.. ποτε δεν αρκει και ποτε υπερβολη..

Παράθεση:
Το prime είναι μια ευκολία αλλά όχι απαραίτητη.
ποιες αλλες ευκολιες υπαρχουν η καλυτερα, ποιες αυτες που θεωρουνται απαραιτητες?

Παράθεση:
Τέλος έχουν σημασία η αξιοπιστία της εταιρείας,η εύκολη εξεύρεση ανταλλακτικών, η τιμή και η αξία μεταπώλησης.
ποιες οι εταιριες που καλυπτουν ολα τα παραπανω?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 21-12-10, 21:54
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από brands Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ποσα ψαρια δεν εξαρταται απο τα λιτρα που εχω?
δηλ. εαν βαλω μεγαλυτερο φιλτρο, θα μπορω να "σπιτωσω" και παραπανω κατοικους η το καταλαβα λαθος?
Όχι.Πχ σε 200 λίτρα μπορείς να βάλεις ένα χαρέμι (1+3-4) mbuna, ή μπορείς να βάλεις 50 γκάπυ.
Αλλιώς :ένα φίλτρο με ροή 500 λίτρα/ώρα δεν μπορεί να υποστηρίξει το πρώτο ενυδρείο αλλά (οριακά) η βιολογία ενός μέτριου κάδου με αυτή τη ροή θα μπορούσε να σηκώσει την ιχθυοφόρτιση του δεύτερου


ΟΚ, γενικα που επιτρεπεται η υψηλη.. στον μονομαχο το αποκλειουμε επειδη "ανεβαινει αφρο" η καποιος αλλος λογος?
γενικά δεν μπορώ να σου δώσω έναν κανόνα.Εξαρτάται απο τον βιότοπο και τα ψάρια που θα φιλοξενείς.¶λλα προέρχονται απο ήρεμα νερά και άλλα απο ορμητικά νερά,με μεγάλη οξυγόνωση κλπ

αν θες το αναλυεις λιγο ακομη αυτο.. ποτε δεν αρκει και ποτε υπερβολη..
Πάλι θα σου δώσω ένα παράδειγμα.Στο δικό μου malawi που είναι 330 λίτρα,έχω κυκλοφορία 4.300 λίτρα/ώρα. Αν είχα άλλα ψαράκια θα αρκούσε μια κυκλοφορία 1500 λίτρα/ώρα

ποιες αλλες ευκολιες υπαρχουν η καλυτερα, ποιες αυτες που θεωρουνται απαραιτητες?


ποιες οι εταιριες που καλυπτουν ολα τα παραπανω?
Όσο το ψάχνεις και διαβάζεις για τις απαιτήσεις των ειδών που κάθε φορά θέλεις να φιλοξενήσεις βρίσκεις και τι εξοπλισμό χρειάζεται να διαθέτεις.
Θα μπορούσαμε να γράψουμε πολλά για τις ερωτήσεις σου και απάντηση να μην δώσουμε στις πραγματικές σου ανάγκες.
Γι αυτό πρέπει να μας πεις τι ενυδρείο έχεις ή θέλεις να φτιάξεις (λίτρα,βιότοπο,ψάρια) για να πάρεις συγκεκριμένες απαντήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 21-12-10, 23:14
brands Ο χρήστης brands δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2006
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

οκ τοτε ας αρχισουμε ετσι οπως προτεινεις..
Θ'αρχισουμε με το 96Λιτρο το οποιο υπαρχει (και ξεκινησα να καθαριζω) με σκοπο (καλως εχοντων των πραγματων) ν'ανεβουμε λιτρα το καλοκαιρι.. (οποτε το φιτρο θα πρεπει να μπορει να καλυψει την αλλαγη, μην ψαχνω για αλλο σε μερικους μηνες)

Απο την πρωτη μου αποπειρα εχω κολλησει με τα ραμιρεζι, οποτε αυτα θα ειναι η βαση.
Το ολο στησιμο θα ειναι πετρες λαβας και φυτακια ευκολα, (anubies, java fern, cuba, Vesicularia ferriei, pistia και καμια Vallisneria αυτα φυσικα εφ'οσων τα βρω) Συγκατοικοι, κανενα κοπαδακι καρδιναλιοι η κανενα κοπαδι flame tetra.
Αυτα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-12-10, 11:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Με τα λίτρα που έχεις ένα φίλτρο με 500 λίτρα/ώρα ροή είναι οκ.
Αν ανέβεις λίτρα αλλάζουν κι οι απαιτήσεις
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-12-10, 11:31
brands Ο χρήστης brands δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2006
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

κατι να με καλυψει και αργοτερα υπαρχει.. δηλ. μπορω να ανεβω στα 1200 λ/ω και με καποιον τροπο να ελεγχω την ροη?
υπαρχει φιλτρο μ'αυτην την δυνατοτητα η ζηταω πολλα?
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-12-10, 11:54
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Υπάρχουν φίλτρα με ρυθμιζόμενη ροή.
Κάνε μια αναζήτηση και θα βρεις.
πχ εδώ
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...fID=&show=grid
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 24-12-10, 12:57
brands Ο χρήστης brands δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2006
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

Ειδα το fluval 405 και διαβασα στο manual :

"During filtration, you can also use the AquaStop valve lever to
regulate water flow, without harming the motor or its components."

αν μπορει καποιος φιλος να το επιβεβαιωσει νομιζω πως κλεισαμε..

Μια τελευταια ερωτηση.. με την μελλοντικη αλλαγη κατηγοριας λιτρων (το υπολογιζω καπου στα 270) σκεφτομαι ν'αλλαξω και ψαρια.. (ειδα αυτα τα saulosi και επαθα) αλλα μ'εβαλε σε σκεψεις αυτο που εγραψες :

Παράθεση:
Πάλι θα σου δώσω ένα παράδειγμα.Στο δικό μου malawi που είναι 330 λίτρα,έχω κυκλοφορία 4.300 λίτρα/ώρα. Αν είχα άλλα ψαράκια θα αρκούσε μια κυκλοφορία 1500 λίτρα/ώρα
δηλ. τοτε θα χρειαστει ειτε να προσθεσω φιλτρο η και να το αλλαξω το 405 για ακομη μεγαλυτερο η υπαρχουν αλλοι παραγοντες που δεν εχω υπολογισει?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 24-12-10, 14:00
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

σ' έχω πάρει αποκλειστικότητα

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από brands Εμφάνιση μηνυμάτων
Ειδα το fluval 405 και διαβασα στο manual :

"During filtration, you can also use the AquaStop valve lever to
regulate water flow, without harming the motor or its components."

αν μπορει καποιος φιλος να το επιβεβαιωσει νομιζω πως κλεισαμε..
στο επιβεβαιώνω
Μια τελευταια ερωτηση.. με την μελλοντικη αλλαγη κατηγοριας λιτρων (το υπολογιζω καπου στα 270) σκεφτομαι ν'αλλαξω και ψαρια.. (ειδα αυτα τα saulosi και επαθα) αλλα μ'εβαλε σε σκεψεις αυτο που εγραψες :



δηλ. τοτε θα χρειαστει ειτε να προσθεσω φιλτρο η και να το αλλαξω το 405 για ακομη μεγαλυτερο η υπαρχουν αλλοι παραγοντες που δεν εχω υπολογισει?
ή να προσθέσεις(για καλύτερα) και δεύτερο
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 24-12-10, 14:10
brands Ο χρήστης brands δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2006
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

οκ ευχαριστω.. πιστευω πως με καλυψες.
Αν ηθελες ενα τελευταιο.. ετσι ενημερωτικα να μου πεις το πως υπολογιζουμε απαιτουμενη κυκλοφορια για τα malawi (αφου δεν ισχυει το 4-5 φορες ο ογκος)
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 24-12-10, 14:21
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος Εμφάνιση μηνυμάτων
σ' έχω πάρει αποκλειστικότητα

ή να προσθέσεις(για καλύτερα) και δεύτερο
Ή να βάλεις αυτό το θηρίο: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2177 με κυκλοφορία 2.000 λίτρα/ώρα και να ξενοιάσεις.

Ή 2 από αυτά: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2174 με συνολικό κόστος 82 ευρώ και την ευελιξία/σιγουριά των 2 φίλτρων.

Ή 3 χιλιάρια sun sun με κυκλοφορία 3.000 λίτρα/ώρα, 3 κάδους και κόστος μικρότερο από το 1 fluval 405 που βγάζει 1.300 λίτρα/ώρα.
Η ροή τους και η κατανάλωση ρυθμίζεται με τον πιο εύκολο τρόπο, στα 100 λίτρα δουλεύεις το 1, στα 200 τα 2, στα 300 τα 3.


Είπα να πω κάτι πρωτότυπο για να ξεκουράσω τον Κλεόβουλο.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 24-12-10, 14:28
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

καλυτερη απο αυτες η δευτερη λυση 82 τα 2 απο 89.9 το ενα
και 36 watt τα 2 απο 58watt καταναλωσεις
αλλα κινεζοι
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 24-12-10, 14:36
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων


Είπα να πω κάτι πρωτότυπο .

επρεπε ομως να περιμενεις λιγες μερες ακομα ωστε να γινει το ανεκδοτο της χρονιας
δεν αλλαζεις με τιποτα εσυ, αλλα σε παω.. και εγω με τα κινεζικα με βλεπω
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paco Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα κινεζοι
bokostaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaas
τι λεει ο φιλος??
για βαλε μια ταξη
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη zapatas : 24-12-10 στις 14:36 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 24-12-10, 14:37
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από brands Εμφάνιση μηνυμάτων
οκ ευχαριστω.. πιστευω πως με καλυψες.
Αν ηθελες ενα τελευταιο.. ετσι ενημερωτικα να μου πεις το πως υπολογιζουμε απαιτουμενη κυκλοφορια για τα malawi (αφου δεν ισχυει το 4-5 φορες ο ογκος)
όταν θα φτάσεις εκεί εδώ θάμαστε να τα πούμε
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή να βάλεις αυτό το θηρίο: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2177 με κυκλοφορία 2.000 λίτρα/ώρα και να ξενοιάσεις.

Ή 2 από αυτά: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2174 με συνολικό κόστος 82 ευρώ και την ευελιξία/σιγουριά των 2 φίλτρων.

Ή 3 χιλιάρια sun sun με κυκλοφορία 3.000 λίτρα/ώρα, 3 κάδους και κόστος μικρότερο από το 1 fluval 405 που βγάζει 1.300 λίτρα/ώρα.
Η ροή τους και η κατανάλωση ρυθμίζεται με τον πιο εύκολο τρόπο, στα 100 λίτρα δουλεύεις το 1, στα 200 τα 2, στα 300 τα 3.


Είπα να πω κάτι πρωτότυπο για να ξεκουράσω τον Κλεόβουλο.
Κο-μπόστα-σαν ας μη μιλήσω
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 24-12-10, 14:40
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paco Εμφάνιση μηνυμάτων
αλλα κινεζοι
Εσύ μη μιλάς, μέχρι και τη γυναίκα σου από τη Γερμανία την έφερες, αλλά καλά να πάθεις, μια Κινεζούλα θα σου έβγαινε τσάμπα.
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 24-12-10, 15:13
Το avatar του χρήστη paco
paco Ο χρήστης paco δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-12-2007
Περιοχή: νεα ραιδεστο θερμης θεσ/νικη
Μηνύματα: 733
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην paco
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Εσύ μη μιλάς, μέχρι και τη γυναίκα σου από τη Γερμανία την έφερες, αλλά καλά να πάθεις, μια Κινεζούλα θα σου έβγαινε τσάμπα.
ασε Κωστα με την ιδια τιμη που την πηρα επαιρνα 7 κινεζουλες sun-sun
__________________


Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 24-12-10, 15:16
Το avatar του χρήστη zapatas
zapatas Ο χρήστης zapatas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2010
Περιοχή: πειραιας
Μηνύματα: 662
Send a message via Skype™ to zapatas
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από paco Εμφάνιση μηνυμάτων
ασε Κωστα με την ιδια τιμη που την πηρα επαιρνα 7 κινεζουλες sun-sun
εμ ετσι πως τα λες.. κοροιδο πιαστηκες
__________________
Το ακούω και το ξεχνώ. Το βλέπω και το θυμάμαι. Το κάνω και το καταλαβαίνω.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-12-10, 14:48
brands Ο χρήστης brands δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-04-2006
Περιοχή: Βολος
Μηνύματα: 65
Προεπιλογή

χρονια πολλα σε ολους..

η ολη ιδεα του 2ου, 3ου κλπ φιλτρου με προβληματιζει... και για να ειμαι συγκεκριμενος.. το θεμα του χωρου με προβληματιζει..
που τα κρυβεις ολ'αυτα?? (μοναδικο κριτηριο του χωρου μιας βασης ειναι αυτο που εχω και χωρις μετατροπες ουτε το ενα δεν παιρνει)
Μπορει να γινει συδυασμος εξωτερικου με εσωτερικου φιλτρου ??
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-12-10, 15:31
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από brands Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει να γινει συδυασμος εξωτερικου με εσωτερικου φιλτρου ??
Φυσικά, Σε όλα μου τα ενυδρεία έχω ένα εξωτερικό κι ένα (σε κάποια και 2) εσωτερικό.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-12-10, 15:44
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Ή να βάλεις αυτό το θηρίο: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2177 με κυκλοφορία 2.000 λίτρα/ώρα και να ξενοιάσεις.

Ή 2 από αυτά: http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2174 με συνολικό κόστος 82 ευρώ και την ευελιξία/σιγουριά των 2 φίλτρων.

Ή 3 χιλιάρια sun sun με κυκλοφορία 3.000 λίτρα/ώρα, 3 κάδους και κόστος μικρότερο από το 1 fluval 405 που βγάζει 1.300 λίτρα/ώρα.
Η ροή τους και η κατανάλωση ρυθμίζεται με τον πιο εύκολο τρόπο, στα 100 λίτρα δουλεύεις το 1, στα 200 τα 2, στα 300 τα 3.


Είπα να πω κάτι πρωτότυπο για να ξεκουράσω τον Κλεόβουλο.


δηλαδη κωστα σε αυτο το φιλτρο αν το βαλουμε στον διακοπτη στην ροη 1 θα εχουμε λιγοτερη καταναλωση απο τα 18watt?
π.χ. στο 1 6 bat
sto 2 12 βατ
καισ το 3 18 βατ...???

καλα καταλαβα>?

αυτο εδω λεω...
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2174

εχει ρυθμιστη ροης?
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-12-10, 15:50
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Οπου και να τα βαλεις τα ιδια (18 watt) θα "καινε".
Τα μονα φιλτρα που ρυθμιζετε η καταναλωση ειναι τα eheim professional 3e (10-35 watt) και μαλλον τα fluval 3g
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-12-10, 15:53
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε 100 λιτρα δεν χρειαζεται 2ο φιλτρο.
Θα μπορουσες να εχεις ενα δευτερο στη ντουλαπα καβατζα για το μελλον ή σε περιπτωση βλαβης.

Μπορει να χρησημοποιηθει εξωτερικο με σωτερικο μαζι γιατι οχι. Ειναι μονο θεμα εικονας.

Τα φιλτρα μπαινουν απο κατω στο επιπλο το οποιο ειναι καλο να επιλεγεται με ντουλαπια που κλεινουν.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-12-10, 15:53
Το avatar του χρήστη achisael
achisael Ο χρήστης achisael δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2009
Περιοχή: Λάρισα city για παντα ΑΕΛάρα
Μηνύματα: 1.679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Οπου και να τα βαλεις τα ιδια (18 watt) θα "καινε".
Τα μονα φιλτρα που ρυθμιζετε η καταναλωση ειναι τα eheim professional 3e (10-35 watt) και μαλλον τα fluval 3g

μιχαλη απλα τπ ειπα γιατι αυτο καταλαβα απο αυτο εδω που ειπε ο κωστας..

Η ροή τους και η κατανάλωση ρυθμίζεται με τον πιο εύκολο τρόπο, στα 100 λίτρα δουλεύεις το 1, στα 200 τα 2, στα 300 τα 3
[COLOR=#000000 ! important][COLOR=#000000 ! important][COLOR=#000000 ! important]Languages[/COLOR][COLOR=#000000 ! important][/COLOR][COLOR=#000000 ! important]en>el [/COLOR][COLOR=#000000 ! important]GoogleDic[/COLOR][COLOR=#000000 ! important]C[/COLOR][COLOR=#000000 ! important]E[/COLOR][COLOR=#000000 ! important][/COLOR][/COLOR]

[COLOR=#000000 ! important] and[/COLOR]
[/COLOR]
__________________
the best...!!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-12-10, 16:14
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Δεν κατάλαβες Αχιλλέα, μιλάω για 3 φίλτρα, από τα οποία να δουλεύεις το 1 ή τα 2 αν έχεις μικρότερα ενυδρεία.
Σε κανένα φίλτρο δεν ρυθμίζεται η κατανάλωση, άμα μπουν στην πρίζα, καίνε όσα γράφουν.
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-12-10, 16:15
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν κατάλαβες Αχιλλέα, μιλάω για 3 φίλτρα, από τα οποία να δουλεύεις το 1 ή τα 2 αν έχεις μικρότερα ενυδρεία.
Σε κανένα ΚΙΝΕΖΙΚΟ φίλτρο δεν ρυθμίζεται η κατανάλωση, άμα μπουν στην πρίζα, καίνε όσα γράφουν.
..........
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-12-10, 16:20
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
..........
Και σε κανένα Γερμανικό που μπορούν να πάρουν μεροκαματιάρηδες άνθρωποι.

Τα ρυθμιζόμενης κατανάλωσης κοστίζουν όσο τα τελευταία μοντέλλα της Μερτσέντες, ή όσο 7-8 Κινέζικα μαζί.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γαρίδες γλυκού νερού-Γενικες πληροφοριες kanarini Γαρίδες 1 05-02-09 15:42
Ερωτησεις (γενικες) iliastra Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 16 28-01-09 03:04
Γενικες αποριες αρχαριου!!! skullman2 Αρχάριοι γλυκού νερού 30 05-11-08 01:37
γενικες ερωτησεις ... Tricky Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 22-02-05 20:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,16646 seconds with 15 queries