Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 09-01-10, 19:16   #1
Γειά σας παιδιά!
gianna
Member
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Creta
Μηνύματα: 52

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
gianna Ο χρήστης gianna δεν είναι συνδεδεμένος 09-01-10, 19:16
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Μόλις έκανα την εγγραφή μου και έχω λίγο πελαγώσει γιατί πήρα το καινούργιο μου ενυδρείο την Πέμπτη.Ο ιδιοκτήτης του πετ μου έδωσε χαλικάκια για το ενυδρείο αλλά μου είπε να αφήσω τα ψάρια και τα φυτά και να τα βάλω απο Δευτέρα!Δηλαδή σε 3 μέρες!Έχω πολύ αγωνία να δω τα καινούργια μου ψαράκια να κολυμπούν μέσα στο ενυδρέιο μου αλλά τώρα 2 μέρες διαβάζω τις συζητήσεις σας και από ότι κατάλαβα δεν πρέπει να βάλω τα ψάρια τόσο γρήγορα!Εγώ όμως έχω θέσει το ενυδρείο σε λειτουργεία όμως δεν έχω βάλει ούτε καν τα φυτα!Πως θα γίνει τώρα να τα φυτέψω?Και σε πόσες μέρες μπορώ να βάλω τα ψαράκια μου και ποια μου προτεινετε για αρχή?
Εμφανίσεις: 3980
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 09-01-10, 19:26
aggelospap Ο χρήστης aggelospap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2009
Περιοχή: πατρα
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

καλως ηρθες καταρχας στην παρεα μας!διαβασε πολυ πριν παρεις ψαρακια και μην αγχωνεσαι για τιποτα!καλθτερα να αργισεις να βαλεις ψαρια και να φτιαξεις σωστη βιολογια στο νερο σου http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388 ξεκινα απο εδω καλη αρχη!οτι θες λεγε μας!αααα επισης δωσε μας λιγα στοιχεια για το πως σκεφτεσαι το ενυδρειο σου,ποσα λιτρα ειναι κλπ.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-01-10, 19:37
gianna Ο χρήστης gianna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Creta
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

S'euxaristo polu!Einai 60 litron kai o petsopas mou edose ena xontro xaliki gia kato gia na piasoun leei kala ta futa kai apo pano ena pio psilo.tin triti thelo na pao na paro ta futa omos den ksero pia einai katallila giati to enudreio den einai kai tooooso megalo kai thelo na balo piso kapia megalutera futa kai mprosta kapia pio mikra oste na mporo na blepo ta psarakia kai na min ginetai ena xaos mesa sto enudreio.m edosan ena bibliaraki tis sera eida oti ta poecilia reticulata einai eukola psaria gia arxarious kai oti einai filika me alla psaria kai episis oti zeugaronoun eukola kai oti krataei ta auga mesa tis kai gennaei amesos ta mikra...Na akolouthiso omos tin sumbouli tou petsopa diladi na balo ta psarakia se 3 meres apo tin leitourgia tou enudreiou i na ta afiso perissotero?k an perissotero poso diladi?
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-01-10, 19:43
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianna Εμφάνιση μηνυμάτων
S'euxaristo polu!Einai 60 litron kai o petsopas mou edose ena xontro xaliki gia kato gia na piasoun leei kala ta futa kai apo pano ena pio psilo.tin triti thelo na pao na paro ta futa omos den ksero pia einai katallila giati to enudreio den einai kai tooooso megalo kai thelo na balo piso kapia megalutera futa kai mprosta kapia pio mikra oste na mporo na blepo ta psarakia kai na min ginetai ena xaos mesa sto enudreio.m edosan ena bibliaraki tis sera eida oti ta poecilia reticulata einai eukola psaria gia arxarious kai oti einai filika me alla psaria kai episis oti zeugaronoun eukola kai oti krataei ta auga mesa tis kai gennaei amesos ta mikra...Na akolouthiso omos tin sumbouli tou petsopa diladi na balo ta psarakia se 3 meres apo tin leitourgia tou enudreiou i na ta afiso perissotero?k an perissotero poso diladi?
καλως ηρθες στην παρεα μας
δεν τα γραφεις και μια στα ελληνικα γιατι δεν καταλαβαινω τιποτα?
εξαλου ειναι στους κανονες του φορουμ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-01-10, 19:49
aggelospap Ο χρήστης aggelospap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2009
Περιοχή: πατρα
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

οχιιιιιιιι σε καμια περιπτωση μην βαλεις ψαρια σε 3 μερες!!! θελει λιγο δουλιτσα πρωτα! το χαλικακι τι χρωμα ειναι? 2ον)φυτα ειναι καλο να βαλεις αληθινα και εχει πολλα καλα!καταρχας βοηθουν το νερο στη βιολογια του,επισης μιας και βλεπω οτι μιλησες για ζευγαρωματα που σημαινει οτι σου αρεσουν οι προκλησεις ειναι μια μικρη προκληση τα αληθινα φυτα εν αντιθεση με τα πλαστικα....ΓΛΩΣΣΑ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΜΕΣΑ ΜΟΥ!!!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-01-10, 20:00
gianna Ο χρήστης gianna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Creta
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΒΟΥΝΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ...ΕΜΕΝΑ Ο ΠΕΤΣΟΠΑΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑ sera BEΛΤΙΩΤΙΚΟ ΝΕΡΟΥ,ΕΝΑ sera ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ,ΚΑΙ ΕΝΑ KOYTI AQUARIOUM SALT.ΤΩΡΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΕΙΟ,ΟΥΤΕ ΦΥΤΑ,ΟΥΤΕ ΠΕΤΡΕΣ ΜΟΝΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΤΡΑΔΑΚΙΑ...ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΤΣΙ?
-------------------------
ΑΑΑΑ!!!ΤΟ ΧΑΛΙΚΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΩ ΣΤΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΦΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΓΚΡΙ,ΜΑΥΡΟ,ΑΣΠΡΟ ΔΙΑΦΟΡΑ....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gianna : 09-01-10 στις 20:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-01-10, 20:07
aggelospap Ο χρήστης aggelospap δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-12-2009
Περιοχή: πατρα
Μηνύματα: 149
Προεπιλογή

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655 για δες αυτο !αυτου σου εξηγει λιγο τι πρεπει να κανεις στην αρχη με το νερο...διαβασε το και ερχονται και αλλα! και μην αγχωνεσαι σου ξανα λεω
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-01-10, 20:13
gianna Ο χρήστης gianna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Creta
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

ΠΟΙΑ ΦΥΤΑ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΓΙΑ ΑΡΧΗ??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-01-10, 20:14
Το avatar του χρήστη Αλέξης6
Αλέξης6 Ο χρήστης Αλέξης6 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-10-2009
Περιοχή: Hannover, Germany
Μηνύματα: 734
Προεπιλογή

Καλησπέρα καλή αρχή και καλό διάβασμα!!!

(Μην γράφεις κεφαλαία... κανόνας του φόρουμ... )
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-01-10, 20:14
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianna Εμφάνιση μηνυμάτων
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΒΟΥΝΟ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΤΕ...Διάβασε τα θέματα στους αρχαρίους και το στήσιμο. ΕΜΕΝΑ Ο ΠΕΤΣΟΠΑΣ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΕΝΑ sera BEΛΤΙΩΤΙΚΟ ΝΕΡΟΥ αντιχλώριο ??? πολύ βασικό,ΕΝΑ sera ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΒΑΚΤΗΡΙΔΙΑ, Πολλά θα σου δώσει ακόμα,.. αλλά διάβασε πολλές φορές και να το χωνέψεις τον κύκλο του αζώτου, χωρίς αυτό μην βάλεις ψάρια. Να πάρεις ΥΓΡΑ τεστ ΝΗ3-4, ΝΟ2 και ΝΟ3, ΡΗ και GH, κατά προτίμηση της ΑΡΙ για να κάνεις μετρήσεις. ΚΑΙ ΕΝΑ KOYTI AQUARIOUM SALT. Καλό θα κάνει αν βάλεις ζωοτόκα ή σκληρού νερού, όπως τα γκάπις που ανέφερες. ΤΩΡΑ ΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΩ? Να το χεις να δουλεύει, να ρίχνεις 2-3 φυλλαράκια τροφή, για να δημιουργηθεί και να πολλαπλασιαστεί η βιολογία του. ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ. ΤΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΔΕΙΟ,ΟΥΤΕ ΦΥΤΑ,ΟΥΤΕ ΠΕΤΡΕΣ ΜΟΝΟ ΝΕΡΟ ΚΑΙ ΤΑ ΠΕΤΡΑΔΑΚΙΑ...ΓΙΝΕΤΑΙ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΤΣΙ? ΕΤΣΙ γίνεται η σωστή δουλειά, με μελέτη και χρόνο για να οριμάσει.... Διάβασε τις παρουσιάσεις να δεις τι σου αρέσει απο ντεκόρ-φυτά και ΝΑΙ ΜΠΟΡΕΙΣνα ασχολείσαι με αυτά, όσο διαβάζεις ακι αυτό οριμάζει-στρώνει (3-4 εβδομάδες, εκτός αν βάλεις μπόλι)
-------------------------
ΑΑΑΑ!!!ΤΟ ΧΑΛΙΚΙ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΤΩ ΣΤΡΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΦΕ ΑΝΟΙΧΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟ ΠΑΝΩ ΕΙΝΑΙ ΓΚΡΙ,ΜΑΥΡΟ,ΑΣΠΡΟ ΔΙΑΦΟΡΑ.... 3-5 εκ πάχος ετσι??
Καλώς όρισες και καλή μελέτη πρώτα. ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ ....
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-01-10, 20:23
gianna Ο χρήστης gianna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Creta
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Δεν γράφει αν είναι αντιχλώριο...Γράφει βελτιωτικό νερού που δημιουργεί νερό βρύσης κατάλληλο για τις απαιτήσεις των ψαριών.Τώρα απο βδομάδα που θα πάω να πάρω τα φυτά αν μου πει ο πετσοπάς να πάρω ψάρια για αρχή τι να του πω??
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-01-10, 20:44
Το avatar του χρήστη Serafeim
Serafeim Ο χρήστης Serafeim δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2009
Περιοχή: Μαδρίτη (πρώην) Λαμία (νυν και αεί)
Μηνύματα: 273
Send a message via Skype™ to Serafeim
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianna Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν γράφει αν είναι αντιχλώριο...Γράφει βελτιωτικό νερού που δημιουργεί νερό βρύσης κατάλληλο για τις απαιτήσεις των ψαριών.Τώρα απο βδομάδα που θα πάω να πάρω τα φυτά δες αυτό : http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/enydreia.htm , για να χεις μια ιδέα για φυτά και ψάρια, αν μου πει ο πετσοπάς να πάρω ψάρια για αρχή τι να του πω?? Ότι δεν θέλεις ακόμα, δεν έχεις αποφασίσει και οτι διαβάζεις.....
Δες εδώ: http://www.youtube.com/watch?v=44cDbR2YvK4
__________________

Serafeim
Ποτέ μη μιλάς άσχημα για τον εαυτό σου. Οι φίλοι σου μπορούν να καλύψουν πλήρως αυτό το θέμα!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-01-10, 21:11
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

καλη αρχη και καλο διαβασμα........ δεν ειναι πολλα αρκει να εχεις ορεξη!!!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-01-10, 21:17
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες γιαννα και καλη χρονια!!
αν δε θελεις να μαζευεις νεκρα ψαρια πρεπει να στρωσεις πρωτα το ενυδρειο σου....τα υπομνηματα γραφουν πολυ αναλυτικα πως γινεται το στρωσιμο....για τις μετρησεις αλλα και γενικοτερα πως στηνεται ενα ενυδρειο...θα βολευε πολυ αλλα δεν ειναι "παιρνω γυαλα-βαζω ψαρι-ειμαι χαρουμενος".
χαλικια μη παρεις 2 διαφορετικα γιατι θα αναμειχθουν. δε γινεται να μεινει το χοντρο κατω και το ψιλο επανω..βλακειες σου λεει...
αποφασισε πρωτα τι ενυδρειο θελεις να κανεις..μπορει να βαλεις χαλικι και μετα να επιλεξεις ειδη ψαριων για τα οποια το χαλικι δεν κανει...
ολα εξαρτωνται απο το τι ψαρακια θα βαλεις
αν δε διαβασεις ομως να κατανοησεις μερικες εννοιες..οσο και να θελουμε να σε βοηθησουμε ..δε μπορουμε να μιλησουμε την ιδια γλωσσα..
πρεπει να μαθεις τι ειναι το στρωσιμο..τι θα πει σκληρο νερο..μαλακο...ωστε να μπορουμε να συνεννοηθουμε...
πολυ θα σε βοηθησει και το www.tsamisaquarium.gr
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-01-10, 01:24
gianna Ο χρήστης gianna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Creta
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ωραία για ψαράκια όπως τα Xiphophorus maculatus,Poecilia reticulata,Paracheirodon axelrodi και αργότερα ίσως να βάλω και λίγο μεγαλύτερα τι μου προτείνετε να βάλω?και κάτι άλλο,είναι υποχρεωτικό να υπάρχουν γατόψαρα μέσα στο ενυδρείο?γιατί διάβασα ότι είναι καλά γιατί τρώνε την άλγη.Αλλά το κακό είναι ότι εγώ πρώτα πήρα το ενυδρείο και μετά ενδιαφέρθηκα για όλα τα άλλα και πήρα ότι μου πρότεινε ο πετσοπάς δηλαδή 2 ειδών χαλίκια τα οποία ε'ιναι μεγαλώπα και πιστεύω ότι πρέπει να το αλλάξω αν πάρω και γατόψαρο...Πως όμως θα γίνει αυτο εφόσον εγώ έχω θέσει ήδη το ενυδρείο μου σε λειτουργεία??
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-01-10, 02:24
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianna Εμφάνιση μηνυμάτων
Ωραία για ψαράκια όπως τα Xiphophorus maculatus,Poecilia reticulata,Paracheirodon axelrodi και αργότερα ίσως να βάλω και λίγο μεγαλύτερα τι μου προτείνετε να βάλω?και κάτι άλλο,είναι υποχρεωτικό να υπάρχουν γατόψαρα μέσα στο ενυδρείο?γιατί διάβασα ότι είναι καλά γιατί τρώνε την άλγη.Αλλά το κακό είναι ότι εγώ πρώτα πήρα το ενυδρείο και μετά ενδιαφέρθηκα για όλα τα άλλα και πήρα ότι μου πρότεινε ο πετσοπάς δηλαδή 2 ειδών χαλίκια τα οποία ε'ιναι μεγαλώπα και πιστεύω ότι πρέπει να το αλλάξω αν πάρω και γατόψαρο...Πως όμως θα γίνει αυτο εφόσον εγώ έχω θέσει ήδη το ενυδρείο μου σε λειτουργεία??
Δυστηχως κανενα ψαρι δεν ειναι "καθαριστης-τρια".. Αν εχεις ενα σωστο ενυδρειο μολις βρει τις ισσοροπιες του δε θα εχεις προβλημα με τις αλγες! Δεν ειναι αναγκαιο να εχεις κατι να τις τρωει!
Μην παρεις τα Paracheirodon axelrodi χρειαζονται μεγαλυτερο ενυδρειο και να ειναι μεγαλο κοπαδι! Αλλα το πιο σημαντικο ειναι οτι χρειαζονται μαλακο και οξυνο νερο και δεν θα ειναι "ανετα" στο νερο βρυσης! Απεναντιας τα αλλα ψαρακια που γραφεις ευκολα τα διατηρεις σε νερο βρυσης! Επισης αναπαραγωνται πολυ ευκολα θα ελεγα να βαλεις τα Poecilia reticulata (γκαπυ σε αναλογια 1 αρσενικος 3 θυληκες) και συντομα .. θα γεμισεις μικρα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-01-10, 02:48
gianna Ο χρήστης gianna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Creta
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Κρίμα γιατι τα paracheirodon axelrodi μου τραβηξαν την προσοχή από την πρώτη στγμή!!Ποιά άλλα ψαράκια ετσι μικρά μπορώ να βάλω κ να είναι έτσι εντυπωσιακά???
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 10-01-10, 02:56
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianna Εμφάνιση μηνυμάτων
Κρίμα γιατι τα paracheirodon axelrodi μου τραβηξαν την προσοχή από την πρώτη στγμή!!Ποιά άλλα ψαράκια ετσι μικρά μπορώ να βάλω κ να είναι έτσι εντυπωσιακά???
Εχεις δικιο ειναι πολυ ομορφα!! Ειδηκα αν ειναι σε μεγαλο ενυδρειο κοπαδι ολοκληρο ... φανταστικα!! Το κακο ειναι οτι εχουμε πολυ σκληρο νερο στην Ελλαδα και δεν κανει για τετοιου ειδη που ζουν σε μαλακά νερα!
Κοιτα αν βαλεις γκαπυ γεννουν παρα πολυ ευκολα και σε λιγακι θα γεμισει το ενυδρειο σου! Ειναι ομορφα και αυτα!
Κοιτα εδω http://www.tsamisaquarium.gr/Selides/Fish/fishfotos.htm (το εχουν γραψει βεβαια τα παιδια) στα ζωοτοκα σου αρεσει καποιο?? Εμενα μου αρεσουν τα πλατυ!
Θα πρεπει να στρωσεις το φιλτρο πρωτα πριν βαλεις ψαρακια! Αν βιαζεσαι βαλε μια αγγελια για μπολι ωστε να μην εχεις προβληματα με τα ψαρακια αργοτερα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 10-01-10, 03:01
gianna Ο χρήστης gianna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Creta
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Ναι,μου αρεσουν πολλά από αυτά!Τι ειναι το μπολι?Συγνωμη γιατι οι ερωτησεις μου μπορει να ειναι λιγο αστεις για σας αλλα δεν εχω ιδεα απο αυτα...
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-01-10, 03:15
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianna Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι,μου αρεσουν πολλά από αυτά!Τι ειναι το μπολι?Συγνωμη γιατι οι ερωτησεις μου μπορει να ειναι λιγο αστεις για σας αλλα δεν εχω ιδεα απο αυτα...
καμια ερωτηση δεν ειναι αστεια! Ειναι λογικο να εχεις πολλες αποριες και να σου δημιουργουνται πολλες περισσοτερες καθε φορα! Διαβασε αυτο ... http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934 το εχει γραψει ο Πανος! πιο απλα δε θα μπορουσα να στο γραψω
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-01-10, 03:20
gianna Ο χρήστης gianna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Creta
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Eγώ τώρα αυτό μπορώ να το βρω μόνο από αγγελία?Δεν το πουλάνε σε πετσοπ ας πούμε?Και κάτι άλλο...αν βάλω ένα μονομάχο μαζί με διάφορα άλλα ψάρια θα υπάρξει πρόβλημα?γιατί άλλα λέει ο ένας και άλλα ο άλλος....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-01-10, 03:56
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Smile

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gianna Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγώ τώρα αυτό μπορώ να το βρω μόνο από αγγελία?Δεν το πουλάνε σε πετσοπ ας πούμε?Και κάτι άλλο...αν βάλω ένα μονομάχο μαζί με διάφορα άλλα ψάρια θα υπάρξει πρόβλημα?γιατί άλλα λέει ο ένας και άλλα ο άλλος....
Ολοι το ιδιο λενε για τους μονομαχους! Παιζει σημαντικο ρολο τα λιτρα, οι κρυψωνες και η ψαροσυνθεση που θα εχεις! Αν και ο καθε μονομαχος εχει το δικο του χαρακτηρα! Στα λιτρα σου θα ελεγα να μη το επιχειρησεις! Θα δεινοπαθησουν τα αλλα ψαρακια!
Για το μπολι αν το διαβασεις προσεχτικα γραφει οτι αν το ενυδρειο απο το οποιο παρουμε το μπολι εχει αρρωστα ψαρια τοτε θα μεταφερουμε τις αρρωστιες στο δικο μας ενυδρειο! Απο το πετσοπ ειναι συχνο φαινομενο να υπαρχουν αρρωστα ψαρια στα ενυδρεια του .. Εγω δε θα το διακυνδηνευα ...
Το μπολι ειναι η "μπιχλα" - βρωμια που εχει ενα στρωμενο φιλτρο! Ειναι δωρεαν ... και αν βαλεις καποια αγγελια θα βρεις καποιον κοντα σου να σου δωσει!
Μια που δεν εχεις ξεκινησει ακομα ... παρε ενα φραπε η οτι σου αρεσει και παρε τα υπομνηματα απο την αρχη και διαβασε τα! Εχουν γραφτει απο απλους ανθρωπους με οσο πιο απλα λογια γινονται! Σιγα σιγα θα μπαινεις στο νοημα ... Η αναζητηση θα σε βοηθησει πολυ!

Ειναι λογικες ολες οι αποριες σου και ολοι εχουμε κανει τις ιδιες ερωτησεις! Ορεξη να εχεις και καλη διαθεση και ολα γινονται! Εισαι τυχερη ... εχεις ολο το χρονο μπροστα σου! Κοιτα στις παρουσιασεις ενυδρειων θα βρεις πολλες ιδεες! και για τα ψαρια αλλα και για τα φυτα που ρωτας αλλα και για ολα!
Ειναι σιγουρο αν κανεις ολα αυτα πως ουτε η ιδια δε θα πιστευεις ποσο ομορφο το εστησες το ενυδρειο σου! Υπομονη θελει και λιγο να ενδιαφερθεις!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-01-10, 11:57
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Γιάννα μου καταρχήν καλωσόρισες!
Είναι απόλυτα λογικό που δεν καταλαβαίνεις τίποτα από όσα σου λένε, γιατί όπως έχει ειπωθεί και παλιότερα από άλλον, είσαι στη φάση που "μιλάτε σε διαφορετική γλώσσα"! Για να μπορέσεις να συνεννοηθείς πρέπει να ρίξεις μόνη σου αρκετό διάβασμα στα βασικά που αφορούν τα ενυδρεία, ώστε πλέον οι απορίες σου να είναι πιο συγκεκριμένες ! Γι αυτό σου προτείνω : καταρχάς τα υπομνήματα των ενυδρειακών forum, αναζήτηση γενικά στο internet για στήσιμο ενυδρείων (το site που σου πρότειναν τα παιδιά, του κυρίου Τσάμη, είναι πολύ καλό αν και περιέχει κάποια πιο εξειδικευμένα πράγματα που εμένα προσωπικά με δυσκόλεψαν λίγο ως αρχάρια), βιβλία σχετικά με τα ενυδρεία (αν και εγώ δεν έχω βρει κάτι αξιόλογο μέχρι στιγμής, παρόλαυτά θα σε βοηθήσουν για αρχή) και τέλος εγώ βρήκα από γνωστό site που κατεβάζω ταινίες, ένα αρχείο με 16 βιβλία σχετικά με ενυδρεία, στα αγγλικά βέβαια! Όπως καταλαβαίνεις παίζει πολύ διάβασμα γιατί υπάρχει λόγος που το να έχει κάποιος ενυδρείο θεωρείται χόμπι και όχι απλά διακοσμητικό έπιπλο ! Δεν έχεις πρόβλημα που έχεις ξεκινήσει το ενυδρείο, χωρίς να ξέρεις τίποτα, απλά η άποψή μου είναι να "παγώσεις" όλες σου τις κινήσεις και να τις συνεχίσεις αφού διαβάσεις και καταλάβεις μερικά πράγματα! Και μην έχεις πρόβλημα να ρωτάς, κι εγώ αρχάρια είμαι και τους έχω τρελάνει στις ερωτήσεις εδώ μέσα !
Υ.Γ. Μην πανικοβληθείς με όσα σου γράφουμε με το διάβασμα και τα λοιπά, θα δεις ότι μόλις καταλάβεις 5 πράγματα και εσύ θα είσαι πανευτυχής και τα ψαράκια σου θα ζουν στις συνθήκες που πρέπει (κι εγώ γκάπυ θα βάλω)!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 10-01-10, 13:31
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
βρήκα από γνωστό site που κατεβάζω ταινίες, ένα αρχείο με 16 βιβλία σχετικά με ενυδρεία, στα αγγλικά βέβαια!
κανα λινκ και για το λαο??
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 10-01-10, 13:37
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Rigel Εμφάνιση μηνυμάτων
κανα λινκ και για το λαο??
Οχι δημοσια ... γιατι ειναι στους κανονες του φορουμ να μην γινονται τετοιου ειδους ποστ!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 10-01-10, 14:36
gianna Ο χρήστης gianna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Creta
Μηνύματα: 52
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ για την βοήθεια και τις συμβουλές!!Αρχίζω λοιπόν το διάβασμα και θα επανεύλθω δριμίτερη με νέες ερωτήσεις!!
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 10-01-10, 14:58
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

καλως ηρθες

__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 10-01-10, 15:17
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Οχι δημοσια ... γιατι ειναι στους κανονες του φορουμ να μην γινονται τετοιου ειδους ποστ!
οκ τοτε..
Στειλε πμ στο λαο!
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 10-01-10, 18:25
Το avatar του χρήστη λατσε τζενη
λατσε τζενη Ο χρήστης λατσε τζενη δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-09-2009
Περιοχή: δαφνη
Μηνύματα: 255
Προεπιλογή

Καλως ηρθες Γιαννα.
Διαβαζοντας θα καταλαβεις απο μονη σου το τι τελικα θελεις να κανεις.Αν θελεις φυτεμενο ενυδρειο η οχι αν θελεις ψαρια του μαλακου νερου που θελουν και περισσοτερη δουλεια και να διαλεξεις τα ψαρια που σου αρεσουν .Μην αγχωνεσαι...υπομονη να τα διαβασεις ολα και να καταλαβεις τα μισα οποτε τα αλλα μισα εδω ειναι οι εμπειροι και θα σε βοηθησουν οπως κανουν και με μενα (τους εχω ζαλησει ).Καλη αρχη..
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 10-01-10, 23:36
gianna Ο χρήστης gianna δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 09-01-2010
Περιοχή: Creta
Μηνύματα: 52
Question

Να σας ρωτήσω και κάτι άλλο?Γίνεται να αλλάξω την σκληρότητα του νερού για να μπορέσω να βάλω και Paracheirodon axelrodi που μου αρέσουν πολύ??
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παιδιά SOS Colector Αρχάριοι γλυκού νερού 6 14-10-07 18:38

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08963 seconds with 13 queries