Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-02-07, 20:38
Το avatar του χρήστη fitilakias
fitilakias Ο χρήστης fitilakias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2006
Περιοχή: KOMOTINI
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή μηπως γνωριζει κανεις?

γεια σας φιλοι μου,
αγορασα προχθες ενα νεο μελος πλεον στο ενυδρειο μου το οποιο ο petshopas
μου το συστησε απλα ως χελι.
σας παραθετω φωτο.
αν γνωριζετε χαρακτηριστικα,ονομα,συμπεριφορα κτλ θα σας ημουν ευγνωμων εχω αν με ενημερωνατε.
προς το παρων δεν αντιμετωπιζω κανενα προβλημα.
τα υπολοιπα μελη εινα鴨γκαπις,γκουραμι,μολις,πλατις στο μισο ενυδρειο.
ξεχασα να πω
οτι στο ενυδρειο μου χωρισμα.με το ιδιο νερο.επικοινωνει μονο το νερο οχι τα ψαρια.απο την αλλη πλευρα εχω κιχλιδες,λαμπεος,γλυφτη,τιγρακια.
το θεμα ειναι οτι το χελι μπορει κ περναει το χωρισμα οποτε βολταρει μια εδω μια εκει κ ολα καλα.
αυτα.
σας ζαλισα.
ευχαριστω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12022007219_edited.jpg
Εμφανίσεις:  364
Μέγεθος:  74,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  12022007218_edited.jpg
Εμφανίσεις:  339
Μέγεθος:  69,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-02-07, 21:18
Το avatar του χρήστη Carebean pirate
Carebean pirate Ο χρήστης Carebean pirate δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-02-2006
Περιοχή: cy
Μηνύματα: 790
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Carebean pirate
Προεπιλογή

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο...?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-02-07, 21:34
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Αν και οι φωτό δεν είναι καθαρές έχω την εντύπωση πως πρόκειται για
Anguilla rostrata.


Αν είναι όντως anguilla rostrata, (ας το επαληθεύσουν και οι υπόλοιποι) μπορείς αύριο το πρωί να το γυρίσεις στο μαγαζί απο όπου το πήρες.
Έχει τελικό μέγεθος 110cm και τρώει ότι χωράει στο στόμα του. Είναι θέμα χρόνου να γίνει της Βοσνίας στο ενυδρείο σου και φυσικά δεν τιθεται θέμα αν είναι συμβατό με τα υπόλοιπα ψάρια σου...

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ:
Με ποιά λογική χρησιμοποιείς το ΙΔΙΟ ΝΕΡΟ για γκάπυς, γκουράμια και....κηχλίδες??????????????????
Έχω την εντύπωση οτι τα έχεις κάνει λίγο αχταρμα εκει μέσα....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη giannisg : 13-02-07 στις 21:43
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-02-07, 21:53
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

δεν είναι χέλι αλλά πολυπτερίδα και το λατινικό του είναι Erpetoichthys calabaricus. το μήκος του μπορεί να φτάσει τα 90 cm και φυσικά όπως όλες οι πολυπτερίδες τρώνε ότι χωράει στο στόμα τους. Με μεγαλύτερα ψάρια τα πάει καλά.
έχεις μία τρομερά κακή σύνθεση και πρέπει να κάνεις κάτι γι'αυτό αλλιώς θα διαπιστώσεις σύντομα από μόνος σου τα προβλήματα. Προς το παρόν καλύτερα να βάλεις το Erpetoichthys calabaricus στην άλλη πλευρά γιατί τα γκαπάκια δεν τα βλέπω καλά.
Σε πόσα λίτρα έχεις όλα αυτά τα ψάρια? μπορείς να ανεβάσεις κάποια φώτο με ολόκληρο το ενυδρείο?

υ.γ. δεν πρέπει να συμβουλεύεσαι τυφλά τους πετσοπάδες, το μεγαλύτερο ποσοστό αυτών δεν ενδιαφέρεται, ψάχνεις και μαθαίνεις στο νετ για ένα ψάρι πρώτα και μετά αγοράζεις, το αντίθετο φέρνει προβλήματα σχεδόν πάντα, να το ξέρεις αυτό για την επόμενη φορά για να μην την πατήσεις πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-02-07, 22:01
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Έχεις δίκιο Strahos, Erpetoichthys calabaricus είναι... Μπράβο μάτι...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-02-07, 22:59
Το avatar του χρήστη msigouros
msigouros Ο χρήστης msigouros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Μηνύματα: 510
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην msigouros
Προεπιλογή

τα φυτά σου είναι πλαστικά ; διότι έτσι μου μοιάζουν.
ΔΕν δείχνουν όμορφα.Αν και οι φωτο δεν βοηθάνε την κατάσταση.
Πάντως όπως σου έχουν γράψει πιο πάνω χρειάζεσε μια γενική αλλαγή στο σετάπ των ζωντανών σου .
__________________
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-02-07, 18:20
Το avatar του χρήστη fitilakias
fitilakias Ο χρήστης fitilakias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2006
Περιοχή: KOMOTINI
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

σας ευχαριστω πολυ.εξηγησα στο petshop οσα μου ειπατε κ πλεον το 'χελι' πηγε απο εκει που ηρθε.το ανταλλαξα με 2 γκαπι ζευγαρι κ ενα γκουραμι.
το ενυδρειο μου ειναι 120λιτρα.λογω οτι δεν ταιριαζουν τα ψαρια γι αυτο κ εβαλα το χωρισμα.περιμενω το δευτερο που ετοιμασα,140 λιτρα,διοτι τα φτιαχνω μονος,εχω κανει κ 5 μικροτερα κ τα χαριζω σε φιλους,ετσι μολις περασει η εβδομαδα στεγνωματος της σιλικονης κ λιγες ακομη μερες στρωσιματος του νερου θα τακτοποιησω τα ψαρακια μου καταλληλα.

θα παραθεσω φωτο του ενυδρειου μου
στη φωτο εχει λιγοτερα ψαρια κ καθολου χωρισμα
τι προβληματα θα χω λογω νερου?
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  11012007100.jpg
Εμφανίσεις:  341
Μέγεθος:  57,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-02-07, 18:24
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fitilakias Εμφάνιση μηνυμάτων
κ λιγες ακομη μερες στρωσιματος του νερου
το νερό δεν στρώνετε ...
το φίλτρο στρώνετε ...
αλήθεια ??? τι φίλτρο έχεις ?

ps: γιατί είναι ροζ ????
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-02-07, 20:50
Το avatar του χρήστη fitilakias
fitilakias Ο χρήστης fitilakias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2006
Περιοχή: KOMOTINI
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

μαρκα μη ρωτας,εσωτερικο ειναι 700λιτρα/ωρα γραφει.
μεσα εχει σφουγγαρι κ υαλοβαμβακα.
ειναι ροζ γιατι εχω βαλει μια μπλε φθοριου κ μια κοκκινη που κανει ροζ φωτισμος.
βασικα το φιλτρο μου δε μου πολυαρεσει κ σκεφτομαι να παρω ενα δευτερο συμπληρωματικο eheim που εχω δει σε προσφορα.δεν το εψαξα ακομη.
για το αλλο ενυδρειο που ετοιμασα θα κανω χωρισματα κ θα κανω βιολογικο με κυκλοφορητη κτλ κτλ.αυτα.
ακουω τις παρατηρησεις σας
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-02-07, 01:21
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

γενικά να προσέξεις τις συνθέσεις σου, μην βάζεις μαζί ότι ψάρια βρήσκεις αλλά ψάξε πρώτα και μάθε για κάθε ψάρι που σε ενδιαφέρει. Μπορείς να κάνεις μιά καλή αρχή εδώ και φυσικά δες και το υπόλοιπο site Γη και Ύδωρ.

Ο φωτισμός σου είναι αρκετά περίεργος με μπλε και κόκκινες λάμπες ενώ θα έδειχνε πολύ καλύτερα το ενυδρείο σου με λευκές λάμπες.

Επίσης καλό θα ήταν να βάλεις σαν αρχή (αφού αλλάξεις τον φωτισμό) κάποια εύκολα αληθινά φυτά

καλό θα ήταν να πάρεις ένα καλό υλικό βιολογίας για το φίλτρο σου, είτε κρατήσεις το εσωτερικό είτε πάρεις εξ/κό, όπως το eheim substrat ή το siporax γιατί έχεις αρκετά ψάρια.

κάνε μετρήσεις NH3/ΝΗ4, NO2, N03 να δεις τι ποιότητας νερό έχεις αυτή τη στιγμή. Ελπίζω να ξέρεις περί στρωσίματος, εβδομαδιέων αλλαγών νερού κτλ

τέλος τα χωρίσματα που κάνεις στα ενυδρεία νομίζω πως δεν ωφελούν σε κάτι γιατί 1ον μειώνεις τον ελεύθερο χώρο για κάθε ψάρι σου και 2ον χαλάνε την αισθητική του ενυδρείου.

αυτές τις παρατηρήσεις είχα να κάνω εγώ
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 17-02-07, 06:50
Το avatar του χρήστη water polo
water polo Ο χρήστης water polo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-01-2007
Περιοχή: Χανια
Μηνύματα: 260
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην water polo
Προεπιλογή

ροζ λαμπα δεν αφηνει να φανουν τα χρωματα των ψαριων σου, επισης στη θεση σου θα εβαζα αληθινα φυτα................
__________________
To water polo ειναι αντρικο αθλημα, το water ειναι ειναι για ολους.....................



http://s1.metaldamage.gr/c.php?uid=23801
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-02-07, 17:28
Το avatar του χρήστη fitilakias
fitilakias Ο χρήστης fitilakias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2006
Περιοχή: KOMOTINI
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

σας ευχαριστω πολυ.αν κ αυτα με τα ph κτλ δεν τα πολυκατεχω.θα τα ψαξω ομως.
απ το λιγο που ξερω δεν μπορω να καταλαβω αυτες τις μετρησεις.
δηλαδη ενα χρονο εχω αυτα τα ψαρια κ ζουν κανονικοτατα.το ιδιο κ στα πετ σοπ.δεν ξερω κανενα να κανει μετρησεις.για ποιο λογο ειναι τοσο απαραιτητες αυτες οι διαδικασιες?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-02-07, 21:08
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

έναν χρόνο δεν είχες απώλειες?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 18-02-07, 10:18
Το avatar του χρήστη fitilakias
fitilakias Ο χρήστης fitilakias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2006
Περιοχή: KOMOTINI
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

οχι,ειλικρινα.ουτε μια.γι αυτο δεν καταλαβαινω γιατι τοση εμφαση στο θεμα.
κ για τις αλλαγες νερου κ τη συχνοτητα που πρεπει να γινονται καμια σχεση κ ολα καλα,για την ακριβεια ενα χρονο κ 2μηνες.τα ιδια ψαρια απο την αρχη εκτος καποια που προσεθεσα κατα διαστηματα αργοτερα
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 18-02-07, 10:54
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fitilakias Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι,ειλικρινα.ουτε μια.γι αυτο δεν καταλαβαινω γιατι τοση εμφαση στο θεμα.
κ για τις αλλαγες νερου κ τη συχνοτητα που πρεπει να γινονται καμια σχεση κ ολα καλα,για την ακριβεια ενα χρονο κ 2μηνες.τα ιδια ψαρια απο την αρχη εκτος καποια που προσεθεσα κατα διαστηματα αργοτερα
H τύχη πολλές φορές παίζει περίεργα παιχνίδια και πολύ περισσότερο σε εμάς τους αρχάριους. Όταν ξεκίνησα εγω πρίν απο ένα χρόνο περίπου, έκανα λάθος κινήσεις οι οποίες είχαν αντίκτυπο σε χρόνο dt στο ενυδρείο μου (θάνατοι, άλγες, κτλ). Ο κολλητός μου είχε ξεκινήσει ένα χρόνο πρίν απο εμένα με κουκουρούκου επιλογές και για ένα χρόνο το ενυδρείο του πήγαινε ρολόι. Στις " ψαροκουβέντες" που είχαμε μεταξύ μας οταν του έλεγα οτι " ξέρεις λογικά θα έχεις πρόβλημα με αυτή την σύνθεση , ή με αυτή την κίνηση που έκανες" μου έλεγε " μα... ολα πάνε ρολόι...γιατι να μην το κάνω????". Τώρα που μιλάμε είναι στην φάση να στήσει το ενυδρείο για τρίτη φορά γιατί τελικά οι προηγούμενες δύο απόπειρες είχαν... καταστροφικά αποτελέσματα.
Μέ όλα τα παραπάνω, θέλω να σου πώ, ότι πρέπει να ακολουθήσεις κατα γράμμα τις συμβουλές των έμπειρων του φόρουμ και να ρίξεις τρελό διάβασμα. Το ότι όλα πάνε "καλά" ΤΩΡΑ μην σου λέει τίποτα. Το οτι υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι εδω μέσα - οι οποίοι ασχολούνται σωστά με το Hobby και έχουν γνώσεις- και σου λένε οτι έχεις κάνει λάθος επιλογές, πρέπει να σου λέει πολλά. Αυτά απο εμένα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 18-02-07, 10:59
Το avatar του χρήστη msigouros
msigouros Ο χρήστης msigouros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-10-2006
Περιοχή: ΠΥΡΓΟΣ ΗΛΕΙΑΣ
Μηνύματα: 510
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην msigouros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fitilakias Εμφάνιση μηνυμάτων
σας ευχαριστω πολυ.αν κ αυτα με τα ph κτλ δεν τα πολυκατεχω.θα τα ψαξω ομως.
απ το λιγο που ξερω δεν μπορω να καταλαβω αυτες τις μετρησεις.
δηλαδη ενα χρονο εχω αυτα τα ψαρια κ ζουν κανονικοτατα.το ιδιο κ στα πετ σοπ.δεν ξερω κανενα να κανει μετρησεις.για ποιο λογο ειναι τοσο απαραιτητες αυτες οι διαδικασιες?
Ετυχε ή πέτυχε ;
Ο άνθρωπος αναζητά τα προβλήματα διότι έχει ανάγκη τις λύσεις τους
__________________
ΜΗΔΕΝ ΑΓΑΝ
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 18-02-07, 12:45
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fitilakias Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι,ειλικρινα.ουτε μια.γι αυτο δεν καταλαβαινω γιατι τοση εμφαση στο θεμα.
κ για τις αλλαγες νερου κ τη συχνοτητα που πρεπει να γινονται καμια σχεση κ ολα καλα,για την ακριβεια ενα χρονο κ 2μηνες.τα ιδια ψαρια απο την αρχη εκτος καποια που προσεθεσα κατα διαστηματα αργοτερα
δεν αμφιβάλλω για τον ένα χρόνο, τα ψάρια που έχεις είναι σχετικά ανθεκτικά, όμως υπάρχουν κάποιες ουσίες μέσα στο νερό σου που εσύ ΔΕΝ μπορείς να δεις όπως αμμωνία, νιτρίτης και νιτράτης που σε μεγάλες συγκεντρώσεις είναι άκρως τοξικές για τα ψάρια σου και μακροπρόθεσμα τους προκαλούν σοβαρά προβλήματα υγείας, αργή ανάπτυξη και βλάβες σε ζωτικά οργανα, οπότε αν ένα σου ψάρι έχει μέσο όρο ζωής (σαν είδος) 5 χρόνια δεν θα τα καταφέρει να φτάσει τα 2. Αν τρως κάθε μέρα γύρους και πίτσες, καπνίζεις, πίνεις και δεν αθλείσαι, τα πρώτα χρόνια ζωής σου ίσως δείχνουν φυσιολογικά, μετά από λίγο παραπάνω καιρό όμως αρχίζουν τα χοντρά προβλήματα.

Ακολούθα ένα πρόγραμμα αλλαγών νερού της τάξης του 30% την εβδομάδα (στην αρχή κάντο 40-50% γιατί απ'ότι κατάλαβα έχεις πολύ καιρό να κάνεις αλλαγή) χωρίς να ξεχνάς το αντιχλώριο και την σωστή θερμοκρασία και θα διαπιστώσεις μόνος σου πόσο καλύτερα θα συμπεριφέρονται τα ψαράκια σου και πόσο πιο υγειή θα δείχνουν με πιο λαμπερά χρώματα, πιο γυαλιστερά μάτια και κανονικό ρυθμό ανάπτυξης σε μερικές μόνο ημέρες. Επίσης αγόρασε από περιέργια ένα τεστ ΝΟ3 για να δεις αν το νερό σου είναι όντως τοξικό αυτή την στιγμή ή όχι. Αν το τέστ σου δείξει ότι το νερό σου δεν είναι τοξικό τότε είσαι στον σωστό δρόμο και συνέχισε έτσι. Όμως θα διαπιστώσεις ότι γίνεται κάτι κακό στο ενυδρείο σου που εσύ δεν μπορείς να δεις ακόμα...

δεν είναι όλοι εδώ μέσα τόσο βλάκες ώστε να ξοδεύουν χρόνο και χρήματα σε προϊόντα, νερό, ρεύμα κτλ έτσι για να περνάει η ώρα. Όλοι προσπαθούν να αποφύγουν άσχημα γεγονότα και συνέπειες για το ενυδρείο τους. Το χόμπυ αυτό έχει ανακαλυφθεί πάρα πολλά χρόνια πριν και κάποτε "δούλευε" με τον δικό σου τρόπο. Λόγω πολλών προβλημάτων όμως ερευνήθηκε πιο εντατικά και εξελήχθηκε σε αυτό που είναι σήμερα (σαφώς ανώτερο από ποτέ). Μην γυρνάς σε προηγούμενο στάδιο, έχεις έτοιμη την γνώση για την αποφυγή προβλημάτων και την πετάς στα σκουπίδια. Ουσιαστικά είναι σαν να πειραματίζεσαι στο να αποδείξεις ότι άδικα παιδεύτηκε τόσος κόσμος στο να εξελήξει το χόμπυ κι ότι μπορούσε ένα ενυδρείο να δουλέψει άψογα και χωρίς όλη αυτή την έρευνα. Σε πρόλαβαν άλλοι όμως σ'αυτό το πείραμα κι αυτό είναι το ευχάριστο.

Τέλος (επειδή είπα πάρα πολλά) θα στο πω απλά να το καταλάβεις... τα ψαράκια σου τρώνε κάθε μέρα και κάνουν "τα χοντρά και τα ψιλά" τους μέσα στο νερό που αναπνέουν. Αποτέλεσμα είναι να αυξάνεται η τοξική αμμωνία στο νερό σου η οποία εφόσον υπάρχει φίλτρο με βιολογία θα διασπαστεί εν τέλη σε νιτρικά άλατα (ΝΟ3) επίσης τοξικά σε μεγάλες συγκεντρώσεις. Που πάνε αυτά? πουθενά! μένουν μέσα και αυξάνονται μέρα με την μέρα αφού ούτε αλλαγές κάνεις αλλά ούτε και φυτά έχεις ώστε να τα αποροφήσουν. Κάνε τις αλλαγές και δεις την διαφορά. Δοκιμασμένο επί 1.000.000.000.000.000 φορές!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Strahos : 18-02-07 στις 22:18
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 18-02-07, 15:08
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Lightbulb

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fitilakias Εμφάνιση μηνυμάτων
απ το λιγο που ξερω δεν μπορω να καταλαβω αυτες τις μετρησεις.....το ιδιο κ στα πετ σοπ.δεν ξερω κανενα να κανει μετρησεις.για ποιο λογο ειναι τοσο απαραιτητες αυτες οι διαδικασιες?
Κατ'αρχήν καλησπέρα....

Τα ψάρια στα petshop, δεν είναι εκεί με την προοπτική να μείνουν για χρόνια.
Μένουν για λίγο μέχρι να πουληθούν σε κάποιον. Αρα δεν είναι το ίδιο σαν να μιλάμε για το δικό μας ενυδρείο.
Στα ενυδρεία που έχουν πολλά petshop σαν "βιτρίνα", με ψάρια δικά τους, οι περισσότεροι κάνουν μετρήσεις κανονικά.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fitilakias Εμφάνιση μηνυμάτων
δηλαδη ενα χρονο εχω αυτα τα ψαρια κ ζουν κανονικοτατα.
Σε αυτό θα πω κάτι, όχι φυσικά σαν ειδική, απλά τη δική μου "εμπειρία":

Το 2003, πήρα ένα 160άρι το οποία έγινε ένα κοινωνικό, φυτεμένο ενυδρείο. Για περισσότερο από ένα χρόνο, το ενυδρείο λειτουργουσε κανονικότανα, χωρίς κανένα πρόβλημα ούτε στα φυτά, ούτε στα ψάρια.
Ενάμισι χρόνο (και ίσως περισσότερο) μετά, άρχισα να έχω προβλήματα, τα οποία σιγά σιγά γίνονταν και πιο έντονα. Φυσικά δε μπορούσα νά καταλάβω ούτε τι συνέβενε, ούτε το γιατί "έτσι ξαφνικά" το ενυρείο μου έγινε ένα χάλι.
Τώρα βέβαια ξέρω ότι δεν ήταν "ξαφνικά". Ηταν ότι ακριβώς είπε ο Strahos παραπάνω.
Η κατάληξη λοιπόν, ήταν να χάνω σιγά-σιγά ένα ένα τα ψάρια μου, τα φυτά μου να σαπίζουν όλο και περισσότερο, και το ενυδρείο να μετατρέπετε σε "βάλτο".
Που να στραφώ δε είχα, και βέβαια η ....."βοήθεια" από τα μαγαζιά, απότι κατάλαβες, δεν ήταν και πολύ αποτελεσματική. Είχα φτάσει σε σημείο να είμαι έτοιμη να το ξεστήσω και να το χαρίσω.
Μέσα στον πανικό μου, και σαν τελευτεία προσπάθεια, άρχισα να στέλνω mail σε ότι ηλεκτρονική διεύθυνση στην Ελλάδα έβρισκα στο διαδίκτυο, ζητόντας βοήθεια, χωρίς καν να ξέρω αν ο παραλήπτης είναι μαγαζί ή οτιδήποτε άλλο, μπας και κάποιος μου απαντήσει και μπορέσει να με βοηθήσει.
Για καλή μου τύχη, ένα από αυτά τα mail ήταν του συλλόγου, μου συνέστησαν και τη σελίδα του gab, όπου και γράφτηκα αμέσως και ζήτησα βοήθεια.
Με δρομολόγησαν για το τι μετρήσεις να κάνω, αλλαγές νερού κλπ, και έτσι το ενυδρείο μου σώθηκε.
Μου πήρε για να το συνεφέρω κάπως, αρκετούς μήνες, και μου πήρε σχεδόν ένα χρόνο μέχρι να μπορώ να το αποκαλέσω..."το καμάρι μου" όπως λέω και στην υπογραφή μου

Από τότε βέβαια, η αλλαγές νερού και οι μετρήσεις, γίνονται ΤΑΚΤΙΚΟΤΑΤΑ.
Ακόμα και σε καιρούς που δεν είναι καθόλου εύκολο λόγω χρόνου, διάθεσης ή οτιδήποτε άλλο, είναι από τα πράγματα που ποτέ δεν αναβάλλω (όποιος καεί από το χυλό......)
Εκτοτε δεν είχα κανένα πρόβλημα, που να μην μπορώ τουλάχιστο να το αντιμετωπίσω αρκετά εύκολα!

Το ηθικό δίδαγμα: "καλύτερα προλαμβάνειν,γιατί αν δεν προλάβεις, τρέχεις και δε φτάνεις"

Αυτά......
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 20-02-07, 17:48
Το avatar του χρήστη fitilakias
fitilakias Ο χρήστης fitilakias δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-10-2006
Περιοχή: KOMOTINI
Μηνύματα: 148
Προεπιλογή

φιλοι μου γεια σας
αρχικα ηθελα να πω πως δεν αμφισβητησα ποτε κανεναν.
επειτα,αλλαξα την λαμπα φθοριου απο ροζ μπλε σε ασπρο μπλε.μετα εκανα αλλαγη νερου 50% καθαρισα το φιλτρο στο παλιο νερο του ενυδρειου,εριξα αντιχλωριο,καθαρισα με τη σκουπα βυθου,αλλα τεστ ακομη δεν εκανα.
το ΝΟ3 ειναι αρκετο η θελει κ αλλα τεστ?
σας ευχαριστω πολυ
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 20-02-07, 18:42
Το avatar του χρήστη CASPER
CASPER Ο χρήστης CASPER δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-09-2005
Περιοχή: ΑΛΙΜΟΣ
Μηνύματα: 679
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fitilakias Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλοι μου γεια σας
αρχικα ηθελα να πω πως δεν αμφισβητησα ποτε κανεναν.
επειτα,αλλαξα την λαμπα φθοριου απο ροζ μπλε σε ασπρο μπλε.μετα εκανα αλλαγη νερου 50% καθαρισα το φιλτρο στο παλιο νερο του ενυδρειου,εριξα αντιχλωριο,καθαρισα με τη σκουπα βυθου,αλλα τεστ ακομη δεν εκανα.
το ΝΟ3 ειναι αρκετο η θελει κ αλλα τεστ?
σας ευχαριστω πολυ
Καλό θα είναι να έχεις τεστ: Αμωνία, ΝΟ2 και ΝΟ3
__________________
Μαριλένα
το καμάρι μου
....
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-02-07, 22:04
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

κοίτα αν το φίλτρο σου είναι στρωμένο μπορείς να ξεκινήσεις με ΝΟ3 τώρα και αργότερα βλέπεις και για τα άλλα, μην αγχώνεσαι, αν κάνεις τις προβλεπόμενες αλλαγές ώστε να ρίξεις και τα ΝΟ3 σου σε 10-15 μέγιστο θα είσαι εντάξει για αρχή.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 07-04-08, 11:40
Anax Ο χρήστης Anax δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fitilakias Εμφάνιση μηνυμάτων
φιλοι μου γεια σας
αρχικα ηθελα να πω πως δεν αμφισβητησα ποτε κανεναν.
επειτα,αλλαξα την λαμπα φθοριου απο ροζ μπλε σε ασπρο μπλε.μετα εκανα αλλαγη νερου 50% καθαρισα το φιλτρο στο παλιο νερο του ενυδρειου,εριξα αντιχλωριο,καθαρισα με τη σκουπα βυθου,αλλα τεστ ακομη δεν εκανα.
το ΝΟ3 ειναι αρκετο η θελει κ αλλα τεστ?
σας ευχαριστω πολυ
Φίλε μου,
έχω να σου πώ ότι ένα εύκολο και φτυνό test είναι το easy Test 5 in 1 της JBL, σε ένα μόνο λεπτό έχεις καλή ένδειξη της κατάστασης του νερού του ενυδρείου σου σε Ph, KH, GH, No2 & NO3, που είναι τα βασικά Tests. Εγώ που το πήρα από την Γερμανία μου κόστισε 12 ευρώ και περιέχει 50 strips. Έχω όμως προμηθευτεί και την πλήρη σειρά των tests της Sera για καλύτερα αποτελέσματα ελέγχου.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 07-04-08, 12:43
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

Καλώς όρισες φίλε μας ..
Βασικά το τελευταίο πόστ απο αυτό το Thread ήταν πριν ένα χρόνο .. άρα μάλλον άργησες .... καλά πως το ξετρύπωσες ??

κατά Δεύτερον, τα στικ είναι αναξιόπιστα ...
είναι κοινά αποδεκτό πως αξίζει να δώσεις λίγα παρα πάνω χρήματα για να πάρεις μια σειρά υγρών τεστ και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο απο το να έχεις Στικ ..
Και φυσικά .... ΜΑΚΡΙΑ από Sera όσο αφορά υγρά τεστ !! είναι εντελώς αναξιόπιστα ..
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μηπως γνωρίζει κανείς? xaris1974 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 02-07-06 20:32
μηπως εμπλεξα; leonidas Bettas 18 29-05-05 16:19
γνωριζει κανενας τι ειναι το ls nhreas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 30-06-03 23:36
Μηπως δεν ταιριαζουν? newfish Malawi 0 23-12-02 18:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09231 seconds with 14 queries