Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 23-12-02, 19:52
Το avatar του χρήστη newfish
newfish Ο χρήστης newfish δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Φέρμα Ιεράπετρα Κρήτη
Μηνύματα: 516
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην newfish
Προεπιλογή Ιδέες για υπόστρωμα

Title: laterite??
Post by: Vasilizzz on 04/08/02 at 10:44:06
--------------------------------------------------------------------------------
Γεια σε όλους του πωρωμένους ενυδριάκηδες! Σκοπεύω σύντομα να αγοράσω το πρώτο μου ενυδρείο (μάλλον 120 λιτ.) και, όσο αφορά τα φυτά, σκέφτομαι σταδιακά να αρχίσω να πειραματίζομαι και να το γεμίζω. Όντας προνοητικός, όμως, θα ήθελα κάποιες πληροφορίες για το υπόστρωμα που θα πρέπει να βάλω, ώστε να μη το ψάχνω εκ των υστέρων…
Πιστεύω ότι το χαλίκι είναι γενικά η καλύτερη λύση για την περίπτωσή μου (1-3 mm, ε παιδιά;;; ). Διάβασα όμως (χάρη στον pavlo) και για το «laterite» (δε ξέρω αν υπάρχει κάποια ελληνική λέξη γι’ αυτό), ως πρόσθετο υλικό στο χαλίκι. Τι είναι αυτό κατ’ αρχήν, κάποιο είδος πηλού;; Ποια είναι η γνώμη σας για αυτό; Μπορώ να το βρω στην αγορά;
Μήπως έχετε να προτείνετε κάτι άλλο, όσο αφορά το υπόστρωμα;;
Ξέρω, ξέρω, θα με ρωτήσετε τι φυτά σκοπεύω να βάλω! Όμως, δυστυχώς, δεν το έχω ακόμα αποφασίσει, δε ξέρω άλλωστε και πολλά για τα φυτά ακόμα.. Απλά, προσπαθώ να έχω από τώρα ένα σωστό υπόστρωμα, καλύπτοντας τις μελλοντικές ανάγκες μου.



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: laterite??
Post by: Maria on 04/08/02 at 16:58:51
--------------------------------------------------------------------------------
Στο ενυδρείο μου έχω βάλει για υπόστρωμα 3 εκατοστά φυλλόχωμα αναμεμειγμένο με 3-4 χούφτες ΛΑΤΕΡΙΤΗ και initial sticks (Tetra Aquaplant)
Και τα έχω "σκεπάσει" με 5-6 εκατοστά φίνο χαλαζιακό χαλίκι διαμέτρου 2-5mm.
Δεν έχει σημασία νομίζω, το τι/ποια φυτά σκοπεύεις να βάλεις. Όλα τους θα εκτιμήσουν ένα καλό υπόστρωμα για να απλώσουν τις ρίζες τους...

Λατεριτη μπορείς να βρεις σε όλα τα ενυδρειομαγαζα.

Αυτά από εμένα...Τον λόγο έχουν οι γηραιότεροι... (στο χόμπι εννοώ!) :P


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: laterite??
Post by: ASCCO1 on 04/08/02 at 17:04:41
--------------------------------------------------------------------------------
Υπαρχει επισης και το ουδετερο χωμα για φυτα τις sera που απλωνεται σε ολα το μηκος και πλατος κατω απο το χαλικι,

θα σου συμβουλευα να ριξεις μια ματια σε ολα τα topic που αφορουν τα φυτα( δηλαδη μελετησε τα) για να παρεις μια ολοκληρωμενη αποψη του θεματος


--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: laterite??
Post by: pavlos on 04/08/02 at 18:04:43
--------------------------------------------------------------------------------
Γειά σου Vasilizz
Πολύ καλά κάνεις και προνοείς γιατί με αυτόν τον τρόπο οργανώνεις σωστά τα πράγματα.
Πιστός στις πεποιθήσεις μου θα σου δώσω την συνταγή που έχει πάντα δούλέψει στα χαμηλής φροντίδας ενυδρεία (γιατί τέτοιο υποθέτω ότι θέλεις να φτιάξεις γιά αρχή) με φυτά που είχα ολόγυρα μου γιά χρόνια (τώρα έχω βαλθεί να βρω τον μπελά μου με υψηλής φροντίδας. :-/
Έτσι λοιπόν θα σου πω όλη την συνταγή και κάνε κουμάντο.
Ένα ενυδρείο με φυτά χαμηλής φροντίδας χρειάζεται τα εξής:
1. Φως 0,55 W στο λίτρο περίπου Φθορισμού λάμπες, 5000 - 6.500 Κ είναι ΟΚ (ρώτησε στα ηλεκτρικά).
2. Υπόστρωμα 2 -3 cm φυλόχωμα βολιότικο χωρίς περλίτες, λιπάσματα και άλλα πρόσθετα, φρόντισε να βγάλεις πέτρες κούτσουρα κ.λ.π. (καλό είναι να αφήσεις το χώμα γιά 6 βδομάδες μέσα σε νερό για να γίνουν οι πολλές ζυμώσεις και μετά να το χρησιμοποιήσης) αυτό αφού το σουρώσεις καλά το βάζεις στον πάτο ανακατεμένο με τον λατερίτη (αυτόν θα τον αγοράσεις από τα ενυδρειακά) και το πιέζεις να στρώσει και να γίνει επίπεδο από επάνω βάζεις το χαλίκι 4-5 cm χαλαζιακό 2-3 mm σε διάμετρο μπορεί να είναι και πιό χοντρό αν δεν σκοπεύεις να βάλεις "γρασίδια" (αν και ο echinodorus tenelus (γρασίδι) πιστεύω ότι θα πήγαινε μιά χαρά και σε χαμηλής φροντίδας ενυδρείο).

Αυτά πρός το παρόν αν θέλεις θα σου στείλω κάποια στοιχεία γιά τα φυτά που θα σου πάνε σε τέτοιο ενυδρείο το φύτεμα κ.λ.π



--------------------------------------------------------------------------------
Title: Re: laterite??
Post by: Vasilizzz on 04/13/02 at 05:35:04
--------------------------------------------------------------------------------
Ευχαριστώ παιδιά, με βοηθήσατε πολύ! Το μόνο πρόβλημα που μου δημιουργησε ο pavlos τώρα είναι το πώς θα αντέξω να περιμένω 6 εβδομάδες για το χώμα (μάλλον δε θα αντέξω...). Ευχαριστώ και πάλι. Pavlo θα επανέλθω όταν έρθει η ώρα να αποφασίσω για είδη φυτών.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:03.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03027 seconds with 14 queries