Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-03-03, 13:24
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή Σπαμένο Θερμόμετρο

Καλημέρα και καλή εβδομάδα

Χθες μετά την καθιερωμένη νυχτερινή μάχη τα ψάρια μου αποφάσισαν, μην έχοντας με τι άλλο να ασχοληθούν και αφού επέλεξαν ότι η ώρα δεν ήταν τόσο περασμένη ώστε να ρίξουν κανέναν υπνάκο αποφάσισαν να μου σπάσουν το θερμόμετρο!!!!

Στο θέμα μας τώρα, θα ήθελα να ρωτήσω, αφαίρεσα το θερμόμετρο από το ενυδρείο και το μόνο πράγμα που παρέμεινε μέσα είναι τα σκουρόχρωμα μπαλάκια τα οποία δεν γνωρίζω πόσο επιβλαβή είναι για το ενυδρείο.

Αναμένω τα σχόλιά σας
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-03-03, 15:32
Το avatar του χρήστη soza
soza Ο χρήστης soza δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: KEA
Μηνύματα: 898
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην soza
Προεπιλογή

Οχι και πολυ καλο αυτο που επαθες....
Γενικα, τα θερμομετρα για τα ενυδρεια θεωρουνται σχετικα ασφαλη σε περιπτωση που σπασουν.....
Βεβαια, απο την αλλη ,σε ενα ενυδρειο ξαδερφου μου που εσπασε ενα θερμομετρο(ενα με μεταλλικα μπαλακια στο κατω μερος), εχασε ολα τα ψαρια μεσα σε τρεις μερες Αν και ειχε κανει μια αλλαγη νερου μετα απο το σπασιμο, συνεχισε να χανει διαδοχικα ψαρια , παροτι ειχε βγαλει καποια απο αυτα και τα ειχε βαλει σε καραντινα...
Αν υποθεσουμε οτι το θερμομετρο εχει μεσα καποια ποσοτητα οινοπνευματος ή ακομα χειροτερα υδραργυρο..τοτε τα αποτελεσματα δεν θα ειναι και τοσο καλα φοβαμαι...
Εκανες αλλαγες νερου? Ισως θα επρεπε να βαλεις και ανθρακα στο φιλτρο σου.....
Γιατι δεν αγοραζεις αυτα τα θερμομετρα που τοποθετουνται στην εξωτερικη πλευρα του τζαμιου του ενυδρειου? ειναι λιγο πιο ακριβα ,αλλα σιγουρα εντελως ασφαλη...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-03-03, 15:46
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Δεν χρειαζετε να σου πω το εχεις δεις το ηλεκτρονικο που εχω, 18€ εχει βεβαια αλλα δεν θα εχεις τετοιο προβλημα.
Το μονο που ξερω απο ιδια περιπτωση ειναι για το Οσκαρ που εχει παρει ο Giorgos απο τον φιλο μου οτι εχει φαει ενα θερμομετρο , μαλιστα ειχε χιλιοκοπει αλλα το καταπιε μαζι και με τον υδραγυρο.
Ακομα ζει και βασιλευει και βαζει τους ορους του τωρα πλεον στο ενυδρειο του Giorgos.
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-03-03, 15:51
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Δεν έχουν χυθεί όλα τα μπαλάκια μέσα στο ενυδρείο, όσο για τον άνθρακα έχω μέσα στο φίλτρο διότι βρίσκομε μετά από θεραπεία. Νερό θα κάνω αλλαγή το απόγευμα μιας και το πρωί δεν προλάβαινα.

Να σου πω την αλήθεια δεν θα μου προξενήσει εντύπωση να χάσω όλα τα ψάρια μου βλέπεις ... πρώτα ασθένεια στο ενυδρείο μετά από 1 εβδομάδα πεθαίνει ο γάτος μου από ρήξη κοιλιακού διαφράγματος ε... για να τριτώσει το κακό μάλλον έχουν σειρά τα ψάρια!!!

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-03-03, 16:53
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Για τα υπερ και κατα των εξωτερικων vs εσωτερικων θερμομετρων δες εδω: http://studio.aaquaria.com/board/viewtopic.php?t=503

Οσοι εχετε οσκαρ και άλλα μεγαλα ψαρια, καλο ειναι τα θερμομετρα και τα θερμαντικα σας να ειναι προστατευμενα με ενα πλαστικο πλεγμα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 24-03-03, 17:00
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Τόλη μου γνωρίζω και το Topic και τα υπέρ και τα κατά, όσο για τα θερμαντικά σώματα πίστεψε με είναι πολύ προστατευμένα.

Το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε θα έχουμε απώλειες; μπορούμε να τις προλάβουμε;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-03-03, 17:04
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Δεν γνωριζω αν τα μπαλλακια ειναι υδραργυρος - το φοβαμαι ομως.
Κανε δυο τρεις καλες σκουπες σε συντομο χρονο - δεν μπορω να προτεινω τιποτα αλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-03-03, 19:00
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Αυτο μου ειχε συμβει και εμενα πριν μερικους μηνες.Φανταζομαι οτι σου εσπασε το κατω μερος του θερμομετρου που εχει τις μεταλλικες μπαλες.Οταν μου ειχε συμβει αυτο,εβγαλα οτι μεταλλικο μπορεσα να βγαλω αλλα δεν ειμαι σιγουρος οτι τα εβγαλα ολα.Μεχρι στιγμης δεν μου εχει συμβει τιποτα.Οποτε δεν νομιζω να εχεις κανενα προβλημα εαν σου εχει μεινει κανενα μπαλακι μεσα(με επιφυλαξη).
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-03-03, 04:15
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Ο υδράργυρος δεν θα μπορούσε να είναι μπαλάκια ή σφαιρίδια και να ήθελε. Θα γινότανε απλά μία μεγάλη σταγόνα. Εκτός τούτου δεν είναι σκουρόχρωμος αλλά ασημένιος. Σκουρόχρωμα είναι τα σφαιρίδια από μολύβι τα οποία μπαινουν στα περισσότερα θερμόμετρα για να τα κρατάνε με την μύτη προς τα κάτω. Και, ναι, είναι τοξικά για τα ψάρια. Και δεν μπορώ να φανταστώ πως θα τα βγάλεις μιά και από ό,τι θυμάμαι δεν είναι καν μαγνητικά..
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-03-03, 22:22
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Σύμπτωση! Και μένα σήμερα τα δικά μου ψάρια κατάφεραν να σπάσουν το θερμόμετρο τους! Αλλά ήμουν πολύ τυχερός γιατί έσπασε μόνο η μύτη του θερμόμετρου με αποτέλεσμα τα σφαιρίδια να μείνουν σφινωμένα στην θέση τους.

Νίκο αν ήμουν στην θέση σου θα έκανα πάρα πολύ καλή σκούπα στον βυθό κάθε 2-3 μέρες για αρχή. Είναι αδύνατο να εντοπιστούν αυτά τα σφαιρίδια μέσα στο χαλίκι.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-03-03, 22:36
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Γιωργο εγω κανει σκουπα παρα πολλες φορες το βυθο απο εκεινη την ημερα.Ενδεχομενως και να τα εχω μαζεψει απλα δεν εχω προσεξει κατι.
Απο την στιγμη που δεν μου εχει παρουσιασει κατι μετα απο τοσους μηνες δεν βλεπω κανεναν λογο να ανησυχω.
Απο τοτε σταματησα να χρησιμοποιω τετοιου ειδους θερμομετρα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-03-03, 23:37
sot-zoe Ο χρήστης sot-zoe δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: ΜΑΡΟΥΣΙ
Μηνύματα: 540
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην sot-zoe
Προεπιλογή

δηλαδή εάν τα σφαιρίδια είναι απο μολύβι, θα μπορεί να τα τραβήξει η σκούπα?
__________________
Σωτήρης
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-03-03, 00:12
kroud Ο χρήστης kroud δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: AΘΗΝΑ(ΖΩΓΡΑΦΟΥ)
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Σωτηρη επειδη ειναι πολυ μικρα ενδεχομενως εαν υπαρχει σκουπα με μεγαλο στομιο,μπορει και να τραβηξει.Εγω προσωπικα δεν εχω δει κανενα οποτε δεν μπορω να ξερω εαν τα εχει μαζεψει ή υπαρχουν ακομα στο βυθο.Ετσι κι αλλιως δεν εφυγε και καμια μεγαλη ποσοτητα.Αντε να ειναι 4-5 σφαιριδια.Αντε βρες τα εκει μεσα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05282 seconds with 12 queries