Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-01-03, 02:29
psarobone Ο χρήστης psarobone δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2003
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή eheim wet/dry 2227

σκέφτομαι πολύ σοβαρά να πάρω το eheim wet/dry 2227.Το πρόβλημα είναι ότι έχω ακούσει "διάφορα" που με κάνουν λίγο διστακτικό. Είναι πράγματι θορυβώδες όπως λένε οι.. κακές γλώσσες? Είναι προβληματικό μοντέλο απο την άποψη ότι το κινητό μέρος του ,το φλοτέρ δηλαδή, χαλάει σχετικά εύκολα και θέλει συχνά καθάρισμα?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-01-03, 02:39
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Χωρίς να αντιπροσωπεύω το 100% της αγοράς, εμένα τούλάχιστον μου χάλασε. Και ΔΕΝ έχει κλείσει χρόνο !
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-01-03, 11:26
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Εγω το εχω 1 1/2 μηνα...κανει περισσοτερο θορυβο απο το κλασσικα εξωτερικα φιλτρα και οφειλεται στην λειτουργια του φλοτερ που ανεβοκατεβαινει.Ακουγεται ενα "ρουφηγμα" και ενα "κλακ" οταν πεφτει.Βεβαια αν το συνηθησεις δεν ειναι ενοχλητικο.
Απο εκει και περα πρεπει η αποσταση απο το φιλτρο μεχρι την κορυφη του ενυδρειο να μην υπερβαινει καποιο υψος γιατι αλλιως δεν δουλευει.
Και ΠΡΟΣΟΧΗ !!! Οι τρεις σωληνες πρεπει να εχουν το ιδιο μηκος και να μην κανουν πολλες καμπυλες αλλιως δεν δουλευει το WET & DRY.
Κατα τα αλλα ειναι ΕΗΕΙΜ...αυτο τα λεει ολα !!
Κορυφη !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-01-03, 18:49
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Εγώ από την άλλη είμαι απολύτως ικανοποιημένος με το ΕΗΕΙΜ 2229 (το ίδιο με το 2227 αλλά λίγο μεγαλύτερο) που το έχω περίπου ένα χρόνο. Άψογο στα όλα του. Τέλεια βιολογικό φιλτράρισμα, τελείως μα τελείως αθόρυβο και πολύ εύκολο στη συντήρηση του.

Αν σκέφτεσαι να το χρησιμοποιήσεις σαν μοναδικό φίλτρο στο ενυδρείο σου καλύτερα να μην το πάρεις γιατί κάνει μόνο για βιολογικό (ή μόνο μηχανικό) φίλτρο. Δηλαδή θα πρέπει να έχεις άλλο ένα φίλτρο για να καλύπτει το 2227 πχ. στο μηχανικό φιλτράρισμα.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-01-03, 00:26
psarobone Ο χρήστης psarobone δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2003
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Σκοπό έχω να το χρησιμοποιήσω μόνο σαν βιολογικό, γιατί όσο πιο πολλά βακτηρια.... τόσο πιο καλά.... φυσικά με τον συνδυασμό ενός δεύτερου εξωτερικού φίλτρου για υαλοβάμβακες , άνθρακες, τυρφες κτλ. Το θέμα είναι ότι αν δεν το πάρω θα έχω τύψεις ότι έχασα την ευκαιρία να έχω ένα απο τα καλύτερα βιολογικά φιλτραρίσματα, για τα δεδομένα ενός canister filter (τα στοιχεία που δίνει η eheim στο site της για το φίλτρο αυτό είναι όντως αληθινά!!! ). Ήμουν ήδη ψημένος αλλά μου είπανε στο μαγαζί "ξέρεις, δεν είναι και πολύ αξιόπιστο μοντέλο σε σχέση με τα υπόλοιπα , καλύτερα να βάλεις ένα απλό" Δεν θα ήθελα με τίποτα να περιοριστώ σε ένα 2026 γεμάτο bio-chem stars, για παράδειγμα, αντί του 2227 w/d που συγρίνοντας τα αποτελέσματα θα είναι σαν τη μέρα με την νύχτα....αλλά αν σου κόβει και ο μαγαζάτορας τη φόρα....
Τι να πώ, το μέλλον θα δείξει ποιά θα είναι η τελική απόφαση και θέλω να πιστεύω ότι θα μπορέσουμε να βγάλουμε μια άκρη!!!!
τα λέμεεεεε
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-01-03, 03:09
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αυτό που λένε οι μαγαζάτορες είναι απλά μια γνώμη (μην πω τίποτα χειρότερο). Μη νομίζεις ότι είναι ευαγγέλιο (άσε που συνήθως δεν ξέρουν τι τους γίνεται... υπάρχουν πάντα και οι εξαιρέσεις - βλ. μερικούς του board). Πρέπει πρώτα να πληροφορείσαι μόνος σου με όποιον τρόπο μπορείς και μετά να βγάλεις ένα πόρισμα.

Είπες: "όσο πιο πολλά βακτηρια.... τόσο πιο καλά...."
Το φίλτρο δεν σου δίνει περισσότερα βακτηρίδια. Ο πληθυσμός των βακτηριδίων εξαρτάται από το βιολογικό φορτίο του ενυδρείου σου (πόσα ψάρια έχεις, πόσο μεγάλα είναι, πόσο πολύ ή λίγο ταϊζεις, πόσο συχνά κάνεις αλλαγές νερού, κ.α.). Αν έχεις ένα guppy σε ενυδρείο 10 λίτρων και σε άλλο ενυδρείο 800 λίτρων έχεις πάλι ένα guppy, το βιολογικό φορτίο θα είναι ίδιο και στα δύο ενυδρεία πράγμα που σημαίνει ότι θα έχουν τον ίδιο αριθμό βακτηριδίων ανεξάρτητα από τα φίλτρα που χρησιμοποιούν.
Βέβαια σε ένα φορτωμένο ενυδρείο δεν μπορείς να έχεις ένα υπερβολικά μικρό φίλτρο γιατί δεν θα επιτρέπει την ανάπτυξη των απαιτούμενων βακτηριδίων.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-01-03, 11:45
psarobone Ο χρήστης psarobone δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2003
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Σύμφωνοι george. Κατι ακόμα που θέλω να ρωτήσω, είναι αν ανοίγοντας το 2227 για καθάρισμα, έχεις πρόσβαση στο φλοτέρ? Το λέω αυτό γιατί φαντάζομαι ότι για να εξασφαλίσει κανείς την σωστή λειτουργεία του φίλτρου ,θα πρέπει να συντηρεί εως ένα βαθμό, το φλοτέρ πιο συχνά.Βέβαια όλα αυτά έχουν ένα βαθμό σχετικότητας. Αν για παράδειγμα, χρειάζεται ένα απλό καθάρισμα (για το φλοτερ μιλάω) καθε 2 μήνες πχ. δεν υπάρχει θέμα. Εγώ να σου πώ έχω το 2211 εδώ και 8 χρόνια και άνοιγα το φίλτρο για καθάρισμα μόνο όταν είχα βάλει άνθρακα μέσα και ήθελα να τον αλλάξω. Σε μιά φάση που το φίλτρο δεν είχε άνθρακα έκανα να το καθαρίσω 5 μήνες. Και να φανταστείς ότι στο 100άρι μου είχα 2 Severum και 1 Firemouth !!!!!!
τα λέω όλα αυτά γιατί εφόσον θα χρησιμοποιήσω το 2227 μόνο για βιολογικό φιλτράρισμα,και δεν θα χρειάζεται σχετικά συχνό καθάρισμα, για να μην πώ καθόλου.... θέλω να μάθω τα όριά του.
Οσες περισσότερες λεπτομέρειες μου πείς για αυτό το θέμα απο την μέχρι τώρα εμπειρεία σου με το 2229 τόσο καλύτερα.
Και για να σε προλάβω.δεν έχω σκοπό να βάλω το 2227 στο κατοστάρι....αν και δεν νομίζω ότι θα μελαγχολούσε και πολύ, απλά στο εγγύς μέλλον το 100άρι θα γίνει 250άρι (μάλλον με δίσκους) και γι'αυτό έχω αρχίσει να ψάχνομαι. Υπήρχε και η σκέψη μήπως άρχιζα τους δίσκους στο κατοστάρι και τους μετέφερα μετά στο 250άρι αλλά έχω αρχίσει να την εγκαταλείπω,,για προφανείς λόγους... Τέλος παντων αυτό δεν είναι της στιγμής να το συζητήσουμε εδώ.
Αυτό που θα ήθελα είναι να αποκτήσω μια όσο το δυνατόν ολοκληρωμένη άποψη για το 2227 (ή το 2229).
Του polleni του χαλασε, και αυτό με προβληματιζει λίγο, απο την άλλη εσύ είσαι πολύ ευχαριστημένος . Εγω τι να πω τώρα? Βρε τι πάθαμε...
Παιδες τα λεμε
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-01-03, 13:17
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Ειναι πολυ ευκολο στο ανοιγμα και στο καθαρισμα (αν και εγω δεν το εχω καθαρισει ακομη ).
Εχει ενσωματωμενες βανες στο καπακι ετσι απομονωνεις με μια κινηση την εισοδο και την εξοδο του νερου,ξεκουμπωνεις τα τρια λαστιχα μαζι και τελειωσες.
Με τεσσερα κλιπσακια ανοιγεις το καπακι του φιλτρου και εχεις προσβαση στα καλαθακια με το eheimsubstrat.
To φλοτερ βγαινει πανευκολα με μια κινηση.
Σχετικα με την συντηρηση η ΕΗΕΙΜ προτεινει την λιπανση σε ολα τα λαστιχακια με βαζελινη (επισης γινεται πολυ ευκολα).

Συμπερασμα : αν και εχει καποιες ιδιομορφιες (ως προς την τοποθετηση του)...λειτουργει αψογα χωρις προβληματα...ΙΜΟ

Γιωργο...το αθορυβο...ειναι σχετικο για ολους...δεν ειπα οτι ξεσηκωνει τον τοπο...αλλα το φλοτερ...ακουγεται..ετσι ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-01-03, 14:09
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Γιωργο...το αθορυβο...ειναι σχετικο για ολους...δεν ειπα οτι ξεσηκωνει τον τοπο...αλλα το φλοτερ...ακουγεται..ετσι ;
Φλοτέρ; Έχει φλοτέρ; (πλάκα κάνω)
Φαντάσου λοιπόν πόσο αθόρυβο είναι!
Έχω 4 φίλτρα ΕΗΕΙΜ και όλα τους είναι τελείως αθόρυβα και το 2229 δεν είναι εξαίρεση!
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-01-03, 01:34
psarobone Ο χρήστης psarobone δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2003
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Εφόσον το 2227 δεν έχει καθόλου υαλοβάμβακα μέσα, ή έστω κάτι παρεμφερές ώστε να κατακρατεί τις βρωμιές, όταν μπουκώνει τι κάνουμε?
Ξεπλένουμε το ehfisubstrat ? Και εντάξει αν μπουκώσει σε εύλογο χρονικό διάστημα… Αν όμως μπουκώνει πχ. στον ενάμισι μήνα, τότε με το πλήσιμο τα Νιτροποιά θα πάθουν το σοκ της αρκούδας…..

Αν δεν κάνω λάθος το 2227 ανεβοκατεβάζει λιγο την στάθμη στο ενυδρειό. Προκαλεί αυτό απώλειες CO2 σε βαθμό που να επηρρεάζει τα φυτά αρνητικά?
(Μήπως έχω γίνει υστερικός? )


Ερώτηση προς polleni
Εννοείς ότι χάλασε το φλοτέρ έτσι? Τι έπαθε?
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-01-03, 01:45
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Oταν λεμε πλυσιμο σημαινει ξεπλυμα μεσα σε κουβα με νερο του ενυδρειου.
Δεν θα χαθουν και πολλα βακτηριδια ετσι !
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-01-03, 03:22
polleni Ο χρήστης polleni δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 292
Προεπιλογή

Απλά κόλλησε. Ετσι έμεινα με ένα φίλτρο των 550 λίτρων / ώρα αντί για αυτό που πλήρωσα. Ακόμη και τώρα, καμμιά φορά το πιάνει και δουλεύει κανένα μισάωρο κανονικά και μετά ξανακολλάει. Το έχω λύσει και δέσει τόσες φορές που το κάνω και με κλειστά μάτια. Μετά το λύσιμο και δέσιμο δουλεύει για 1-2 μέρες και μετά ξανά τα ίδια..
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-01-03, 10:17
nkarvounis Ο χρήστης nkarvounis δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: .
Μηνύματα: 502
Προεπιλογή

Αν σου έχει κολλήσει το φλοτέρ, απλά αφαίρεσέ το τελείως, δεν πρόκειται να σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα η απουσία του
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-01-03, 19:32
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Στο 2227 (και 2229) βάζουμε ένα κομμάτι σφουγγάρι (που έρχεται μαζί με το φίλτρο) στην εισαγωγή το οποίο συγκρατεί πολλά "σκουπιδάκια" μην επιτρέποντας τα να εισέλθουν στους σωλήνες και τον κάδο. Μια στο τόσο θα πρέπει να ξεπλένεις αυτό το σφουγγάρι (prefilter) για να μην μπουκώσει.

Γιώργο (polleni) και γιατί δεν παίρνεις ένα καινούριο φλοτέρ;
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05160 seconds with 12 queries