Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 20-11-12, 00:39
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitris77 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ευχομαι τα ψαρια σου να πανε καλα και να εχεις τα αποτελεσματα που επιθυμεις.Εδω μεσα δεν νομιζω οτι θα βρεις χρησιμες πληροφοριες για το εγχηρημα σου.
Εγω θα σου ελεγα παντως να κανεις το εξης:Ακου,σκεψου,πραξε.
δηλ ουσιαστικα του
λες να παει σε αλλη παραλια;;;;;;
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 20-11-12, 00:42
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο ποσο μανιωδως προσπαθειτε να αποθαρρυνεται τον πρωτο που θα κανει κατι αντιστοιχο με εσας σε μικροτερα κυβικα απο εσας!
Εάν πραγματικά πιστεύεις κάτι τέτοιο δεν έχεις κανένα λόγο να τα λες μαζί μας. Όχι τίποτα άλλο, μη σου χαλάμε και τη διάθεση, κρίμα δεν είναι; Να δεις που άμα πάει καλά το ενυδρείο σου εγώ θα έρθω κρυφά και θα στο σπάσω για να μην το δείχνεις στον κόσμο.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 20-11-12, 00:43
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Αυτο καταλαβες εσυ?
Αν αναζητα πληροφοριες που θα τον βοηθησουν να κρατησει δισκους σε 8,5 ph δεν ξερω αν θα τις βρει εδω.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 20-11-12, 00:49
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

παιδια καπου αρχιζει και στραβωνει το πραγμα. εδω ειμαστε ολοι επειδη αγαπαμε το χομπι. προτεινω να χαλαρωσουμε λιγο. παντως του την λετε λιγο του ανθρωπου. αν ομως του πανε ολα καλα τι θα του πειτε μετα; αλωστε ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε. μην μου πει καποιος οτι δεν εχει χασει ψαρι;
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 20-11-12, 00:52
Το avatar του χρήστη Dimitris77
Dimitris77 Ο χρήστης Dimitris77 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 07-03-2011
Περιοχή: Μilano
Μηνύματα: 1.187
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Giwrgos5 Εμφάνιση μηνυμάτων
παιδια καπου αρχιζει και στραβωνει το πραγμα. εδω ειμαστε ολοι επειδη αγαπαμε το χομπι. προτεινω να χαλαρωσουμε λιγο. παντως του την λετε λιγο του ανθρωπου. αν ομως του πανε ολα καλα τι θα του πειτε μετα; αλωστε ολοι καπως ετσι ξεκινησαμε. μην μου πει καποιος οτι δεν εχει χασει ψαρι;
Εχασες ψαρι ενω υπηρχαν καποιοι που σου ελεγαν τι να κανεις για να μην το χασεις?
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 20-11-12, 00:57
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

¶μα σε κατηγορήσει εσένα κάποιος ότι θέλεις το κακό του τι θα πεις; Και την αναστάτωση την ξεκίνησες εσύ που μπήκες ως υπερασπιστής του "αντίπαλου στρατοπέδου" και λέγοντας ότι όλοι εμείς άμα ακούσουμε για δίσκο κάτι παθαίνουμε. Λοιπόν εγώ δεν έχω δίσκους, δεν έχω καν τα λίτρα για δίσκους και δε με ενδιαφέρουν και ως ψάρια για να τα διατηρήσω. Ξέρω κάποια πράγματα και όταν θεωρώ ότι πρέπει να τα πω θα τα πω. Και τα λέω για όλα τα ψάρια που μπορώ να μιλήσω, ανεξαρτήτως ονόματος. Όποιος θέλει να τα βάλει και με φροντόζες και αν δε θέλει αντίλογο ας το κρατήσει για τον εαυτό του.
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 20-11-12, 00:58
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

προσυπογραφω λεξη προς λεξη...
εδω μας ενδιαφερει το καλυτερο για τα ψαρια οχι οι εκπτωσεις η τα πειραματα
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 20-11-12, 01:06
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Mod,παλια μελη,και νεα μελη...

Δεν υπαρχει λογος αντιπαραθεσης.

Ο φιλος ειπε οτι θελει να κανει ενα ενυδρειο δισκων σε δεδομενα λιτρα με δεδομενο νερο και δεδομενο αριθμο.

Σας ζητησε την αποψη σας και εσεις την παραθεσατε...

Εκεινος ανταπαντησε οτι παρολο που διαφωνείτε θα το επιχειρησει και θα σας αποδειξει ποσο λαθος κανετε για οτι πιστευατε μεχρι τωρα...

Υπαρχει λογος να το επεκτείνετε παραπανω?

Νο,νο...
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 20-11-12, 01:14
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

δηλ καταλαβατε οτι σας ριχνω αδικο σε αυτα που λετε; καθε αλλο ρε παιδια απλα με τα χρονια οι δισκοι διατηρουνται και σε διαφορετικες συνθηκες απο εκεινες της χωρας προελευσης. και δεν υπερασπιζομε κανεναν. ειπα σε καποιο μνμ μου οτι οποιος θελει μπορει να ερθει να τα δει ολα αυτα που ειπα παραπανω. εγω λοιπον εχω δισκους πολλα χρονια και νομιζω οτι μπορω να πω μια κουβεντα απο αυτα που εχω δει στα δικα μου ψαρια τοσα χρονια. καθε αποψη ειναι σεβαστη. σορυ που μπηκα σφηνα.
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 20-11-12, 01:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

για να ξεκαθαρισουμε λιγο το θεμα με τις συνθηκες, μπορει ενας οργανισμος να προσαρμοστει να επιβιωσει σε αλκαλλικο νερο ενω ειναι του οξινου (το αντιθετο ειναι δυσκολοτερο) ομως μεσα απο τα εκατομμυρια χρονια εξελιξης το ανοσιοποιητικο του συστημα ειναι προσαρμοσμενο για τα -λιγοτερα- παθογονα που βρισκονται στο οξινο περιβαλλον, οποτε με την παραμικρη στραβη θα γινει μεγαλο κακο χωρις λογο επειδη καποιος ειχε τα κεφια να πειραματιστει.
Για να αλλαξει εντελως το ιδιο το dna του οργανισμου πρεπει να υποστει κανονικη μεταλλαξη κι οχι να ειναι "υβριδιο" οπως ειπωθηκε,(τι υβριδια ειναι οι δισκοι εκτροφης? δισκων με δισκους, αρα ειναι υβριδια οσο "λιγοτερο ανθρωπος" ειναι ενας μιγας) και για να μεταλλαχτει θελει προφανως πολλες χιλιαδες χρονια και σοβαρους λογους που θα την προκαλεσουν Αυτα αν παμε απλα στο μπαρμπα-Καρολο (το Δαρβινο ντε) αν δουμε σοβαρα και αλλες -μη τεκμηριομενες- συμπληρωματικες θεωριες, ο οργαισμος αυτος που ετσι κι αλλιως βρισκει τροφη γιατι του την παρεχουμε εμεις δεν προκειται να υποστει ουτε καποια μεταλλαξη ουτε θα εξελιχθει (Λαμαρκ)
Τωρα αν νομιζει καποιος οτι εγινε θεος και παιζει με το dna καποιου οργανισμου απλα βαζοντας τον να ζησει σε ενα διαφορετικο περιβαλλον για μερικες γεννιες μοοιαζει σα να προσπαθει να κατασκευασει ενα ρολοι με εργαλεια ενα αλυσοπριονο κι ενα κομπρεσερ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 20-11-12, 01:35
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

dimis1978 το θεμα ως προς το τι θα κανει μεβτα ψαρια ο κονσταντιν, απο μεριας μου εχει ληξει ή μαλλον δεν ξεκινησε ποτε.
Δικο του ενυδρειο ειναι, μπορει να βαλει οτι θελει μεσα, μεχρι και φαραω αν θελει.
Το θεμα που προσπαθω να συζητησω, για τον μελλοντικο αναγνωστη ειναι το επιχειρημα του πρωτου ποστ του θεματος, που βασιζεται στον στενκερ, και που αποτελει το βασικο επιχειρημα του κονσταντιν.
Μαζι λοιπον με το πρωτο μου ερωτημα (σε τι νερο διατηρει τους δικους του δισκους-γεννητορες ο στενκερ) ερχομαι να ρωτησω και τα εξης.
Γιατι κραταει και μεγαλωνει τα νεαρα ψαρια προς πωληση σε νερο βρυσης;
Τα ψαρια που βλεπουμε στην αγορα τι ποσοστο επι των γεννησεων κατεχουν; γιατι δεν βγαινουν ολα τα ψαρια στην αγορα και τι απογινονται;


Απο τις απαντησεις μπορει καποιος να αποφασισει να επιλεξει το δρομο του στη διατηρηση των ψαριων του.
Ειτε θελει να γινει επαγγελματιας εκτροφεας ειτε χομπιστας.
Δεν θα απαντησω εγω στα ερωτηματα, απλα τα θετω προς προβληματισμο οποιου θελει κατι περισσοτερο απο το να μαθει ποιος την εχει πιο μεγαλη τη χωρητικοτητα σε λιτρα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 20-11-12, 01:38
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Δυστηχα ψαρακια τι σας εμμελε να περασετε απο το γενος του ανθρωπου......
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 20-11-12, 06:28
ελιοτ Ο χρήστης ελιοτ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-07-2010
Περιοχή: Ανω Γλυφαδα
Μηνύματα: 221
Προεπιλογή

-------------------------
Στο ποσο μανιωδως προσπαθειτε να αποθαρρυνεται τον πρωτο που θα κανει κατι αντιστοιχο με εσας σε μικροτερα κυβικα απο εσας![/QUOTE]

εσυ προσπαθεις να επιβαλλεις την αποψη σου σε ολους που δεν συμφωνουν μαζι σου "και απο οτι βλεπεις ειναι ολοι εκτος απο εναν, αυτο δεν σου λεει κατι?".
να σου απαγορευσει καποιος να το κανεις δεν μπορει.
αφου γνωριζεις απο την αρχη τις αποψεις των μελλων εδω,με τις οποιες δεν συμφωνεις, τοτε γιατι ρωτας ρε φιλε? μηπως σου αρεσουν οι εντασεις?
κανε αυτο που νομιζεις πιο σωστο και ευχομαι να σου πανε ολα καλα, γιατι τα κακομοιρα τα ψαρια θα φανε ολο το λουκι.
αυτα γιατι δεν τα ρωτησες?
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 20-11-12, 08:00
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

εχω κρατησει δισκους σε διαφορα ενυδρεια από 100 λιτρα μέχρι 850 λιτρα νερό ...

Στα λιγα λιτρα εφτησα αιμα να τα κρατησω λιγα εννοω 220 λιτρα . Συνηθως κραταω σε τετοια λιτρα ψαρια μικρά που θελω να τα μεγαλώσω μέχρι να φτασουν 8-10 cm και μιλαμε για 10-12 ψαρια με καθημερινες αλλαγες ..

Ολα γινονται και όλα δεν γινονται με τους δισκους ή δικιά μου μικρή εμπειρία είναι ότι αν δεν κανεις καποια πραγματα όσο τυχερός και να είσαι καποια στιγμή θα σου τουμπαρουν τα ψάρια και ξέρεις πότε τουμπαρουν όταν πιστευεις ότι όλα πανε καλά και ότι ξερεις εσύ τι κάνεις και όλοι αλλοι λένε μακακιες ( την εχω παθει με διαφορους πειραματισμούς προσωπικά). Εχω εξολοθρεύση αρκετα ψάρια σε πειραματισμούς με φάρμακα .... και φυσικά δεν εχω μεγαλωσει σωστά δισκους με το σκεπτικό των πειραματισμών τύπου ... Δεν θελουν αλλαγες πολλές , βαλε τους με φυτά, κρατα θερμοκρασία στους 27 δεν τρεχει μία , κτλ κτλ ...

Για μένα άκου τι σου λένε θα γλιτωσεις από αρκετό κόπο και χρήμα
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 20-11-12, 16:24
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

φιλε delta66 εχω και εγω μια απορια. επειδη εχεις κολησει με τον στενκερ να ρωτησω κατι. δισκους βγαζουν σε ολο τον κοσμο πια. δηλ ολα τα νερα ειναι ιδια; ολοι τηρουν τις προδιαγραφες που χρειαζοντε οι δισκοι; διαβασε καλυτερα αυτα που εχω γραψει. στα ελληνικα ειναι. και επειδη κατι ειπες οτι ανακατευτικα λογω αγγελιας! μηπως εξυπηρετητε εσεις καποια συμφεροντα; περιμενω μια συγνωμη για αυτο που ειπες γιατι δεν νομιζω να γνωριζομαστε. φιλικα γιωργος.
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 20-11-12, 16:53
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Τωρα για τι πραγμα ακριβως μιλαμε?

Ποιες αγγελιες - ποια συμφεροντα?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 20-11-12, 17:10
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

ο φιλος ειπε οτι επειδη εχω μια αγγελια για δισκους γιαυτο ανακατευτηκα στη συζυτηση. αν ειναι δυνατον. χρειαζετε πολυ φτωχο μυαλο για να σκεφτεις κατι τετοιο
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 20-11-12, 17:18
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Δεν μιλησε για σενα βρε Γιωργη!!
Μιλουσε για μελη που γραφονται σε φορουμ μονο για να βαζουν (η να επωφελουνται απο) αγγελιες! Και πιστεψε με ειναι πολλοι!
Ειδικα σε οτι χαριζεται πεφτουν επανω κατευθειαν - δεν γραφουν τιποτα στο φορουμ - ουτε συμμετεχουν ... εκεινους εννοει οχι εσενα!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 20-11-12, 17:33
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

δεν μου εγραψε στο συγγεκριμενο θεμα. ειχα ανοιξει ενα θεμα με τον τιτλο : απορια :.διαβασε εκει και θα δεις τι μου λεει
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 20-11-12, 17:38
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

σου ειχε γραψει:
Παράθεση:
απορια κι εγω.
Θεωρεις τον εαυτο σου χομπιστα που θα συμμετειχε στο φορουμ καταθετωντας στους συνχομπιστες του χρησιμες εμπειριες και αποψεις;
Ή θα συμμετειχε μονο στις αγγελιες και σε θεματα που θα εξυπηρετουσαν τις αγγελιες, οπως εδω στο GAB?
δεν σε χαρακτήρισε προσωπικα απλα θελει να σου δειξει τι ατομα "κυκλοφορουν". Ολοι εχουμε βαλει αγγελιες δεν παει να πει οτι ολοι ειμαστε σε αυτη τη κατηγορια!!
Απλα ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 20-11-12, 17:53
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

γιωργο ειχα μια αντιρηση στο θεμα των λιτρων και οχι στο θεμα διατηρησης των δισκων. και ειπα οτι μπορει να ζησει και σε λιγο πιο σκληρο νερο απο αυτο που υπαρχει στον αμαζονιο. ακομα ειπα οτι 4-5 δισκακια θα μπορουσαν ανετα να ζησουν σε 180λ. δεν ειπα ουτε για 8.5ph oυτε κατι αλλο. και αυτο με την αγγελια γιατι επησημανθηκε σε μενα;;; ειναι προσωπικο το θυξιμο γιωργο και καταλαβαινω οτι προσπαθεις να ηρεμησεις τα πνευματα. δεν ειναι συμπεριφορα αυτη ατομου χομπιστα επειδη εχω αλλη γνωμη. εχω σπιτι μου 7 ενυδρεια με δισκους ολα σε λειτουργια. την κυριακη ευχαριστως να κερασω καφε οποιον θελει να ερθει να δει απο κοντα και που πραγματικα αγαπαει τους δισκους.
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 20-11-12, 18:36
Το avatar του χρήστη White Diamond
White Diamond Ο χρήστης White Diamond δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-03-2010
Περιοχή: Κερατσινι
Μηνύματα: 155
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
για να ξεκαθαρισουμε λιγο το θεμα με τις συνθηκες, μπορει ενας οργανισμος να προσαρμοστει να επιβιωσει σε αλκαλλικο νερο ενω ειναι του οξινου (το αντιθετο ειναι δυσκολοτερο) ομως μεσα απο τα εκατομμυρια χρονια εξελιξης το ανοσιοποιητικο του συστημα ειναι προσαρμοσμενο για τα -λιγοτερα- παθογονα που βρισκονται στο οξινο περιβαλλον, οποτε με την παραμικρη στραβη θα γινει μεγαλο κακο χωρις λογο επειδη καποιος ειχε τα κεφια να πειραματιστει.
Για να αλλαξει εντελως το ιδιο το dna του οργανισμου πρεπει να υποστει κανονικη μεταλλαξη κι οχι να ειναι "υβριδιο" οπως ειπωθηκε,(τι υβριδια ειναι οι δισκοι εκτροφης? δισκων με δισκους, αρα ειναι υβριδια οσο "λιγοτερο ανθρωπος" ειναι ενας μιγας) και για να μεταλλαχτει θελει προφανως πολλες χιλιαδες χρονια και σοβαρους λογους που θα την προκαλεσουν Αυτα αν παμε απλα στο μπαρμπα-Καρολο (το Δαρβινο ντε) αν δουμε σοβαρα και αλλες -μη τεκμηριομενες- συμπληρωματικες θεωριες, ο οργαισμος αυτος που ετσι κι αλλιως βρισκει τροφη γιατι του την παρεχουμε εμεις δεν προκειται να υποστει ουτε καποια μεταλλαξη ουτε θα εξελιχθει (Λαμαρκ)
Τωρα αν νομιζει καποιος οτι εγινε θεος και παιζει με το dna καποιου οργανισμου απλα βαζοντας τον να ζησει σε ενα διαφορετικο περιβαλλον για μερικες γεννιες μοοιαζει σα να προσπαθει να κατασκευασει ενα ρολοι με εργαλεια ενα αλυσοπριονο κι ενα κομπρεσερ
Εξαιρετικη τοποθετηση, συμφωνω απολυτα.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΧρήστοςΠ Εμφάνιση μηνυμάτων
εχω κρατησει δισκους σε διαφορα ενυδρεια από 100 λιτρα μέχρι 850 λιτρα νερό ...

Στα λιγα λιτρα εφτησα αιμα να τα κρατησω λιγα εννοω 220 λιτρα . Συνηθως κραταω σε τετοια λιτρα ψαρια μικρά που θελω να τα μεγαλώσω μέχρι να φτασουν 8-10 cm και μιλαμε για 10-12 ψαρια με καθημερινες αλλαγες ..

Ολα γινονται και όλα δεν γινονται με τους δισκους ή δικιά μου μικρή εμπειρία είναι ότι αν δεν κανεις καποια πραγματα όσο τυχερός και να είσαι καποια στιγμή θα σου τουμπαρουν τα ψάρια και ξέρεις πότε τουμπαρουν όταν πιστευεις ότι όλα πανε καλά και ότι ξερεις εσύ τι κάνεις και όλοι αλλοι λένε μακακιες ( την εχω παθει με διαφορους πειραματισμούς προσωπικά). Εχω εξολοθρεύση αρκετα ψάρια σε πειραματισμούς με φάρμακα .... και φυσικά δεν εχω μεγαλωσει σωστά δισκους με το σκεπτικό των πειραματισμών τύπου ... Δεν θελουν αλλαγες πολλές , βαλε τους με φυτά, κρατα θερμοκρασία στους 27 δεν τρεχει μία , κτλ κτλ ...

Για μένα άκου τι σου λένε θα γλιτωσεις από αρκετό κόπο και χρήμα
Συμφωνω και με τον Χρηστο, στο μονο που διαφερουμε ειναι ο τροπος εξολοθρευσης.
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 20-11-12, 20:15
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

Να ξεκαθαρισω καποια πραγματακια γιατι ημουν εκτος κ εχασα αρκετα επεισοδια απο εδω:

1. ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΜΕ ΣΕ ΛΕΞΕΙΣ. Οτι ανεφερα χαριτολογοντας 7ph ΝΤΑΝ δε σημαινει οτι θα το αφησω 7 κ οτι δε θα προσπαθησω να το ριξω στο 6 ή στο 5 (δε θα τα βαλω δα αυριο τα δισκακια)

2. Κανεις δεν προσπαθει να αλλαξει το dna κανενος ζωντανου, που θελει εκατομυρια χρονια για να αλλαξει, μεσα απο πολλες μεταβλητες.

3. Εκει που εστιασα κ αν διαβαζε πραγματικα ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ καποιος τα λεγομενα μου (το παραδειγμα με το ph ΜΙΑ ΦΟΡΑ το εφερα στην επιφανεις κ χαρην λογου), και εχω ακομα τις αντιρρησεις μου ειναι οσον αφορα τα λιτρα. Αυτη τη στιγμη εχω το fluval 405 με τιγκα βιολογια να κρατησει 10 δισκους, οχι 5 που θελω να βαλω.

4. Επεμεινα τοσο κ ισως εγινα εριστικος, και να με συγχωρεσουν οι (σιγουρα) περισσοτερο γνωστες απο εμενα, γιατι μονο ελαχιστοι μπορεσαν να πιασουν την ουσια των οσων ειπα.

Δεδομενων των παραπανω, και πιστευοντας οτι μετα απο 3χρονια με αρκετα σκαμπανεβασματα οσων αφορα τα ενυδρεια, εχω το στοιχειωδη νου ωστε να εχω συλλεξει τις πληροφοριες που χρειαζονται για τη σωστη διαβιωση δισκων, εστω και στα λιτρα μου.
Παρακαλω να μην εξαπτεστε, και προσπαθηστε να παρετε με καλυτερο ματι την προσπαθεια ενος συνχομπιστα που παρολα τα λιγα λιτρα του ενυδρειου του, προσπαθει και ξειρει οτι θα επιτυχει τις συνθηκες νερου κ διαβιωσης αυτων των ομορφων πλασματων!
__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 20-11-12, 23:09
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Εχει δικιοο γιωργος5.
Αυτον εννοουσα, δεν μιλουσα γενικα
Οποιος κανει σκληρη και ειρωνικη κριτικη, περιμενει να περασει αναιμακτα?
Οντως εξυπηρετω συμφεροντα. Αλλιως γιατι να ανακατευτω στο θεμα του?
Εξυπηρετω τα συμφεροντα του φορουμ που συμμετεχω, και δεν ανεχομαι να το ειρωνευονται ατομα που το μονο που θα ειχαν να προσφερουν, θα ηταν θεματα σαν τα παρακατω
http://www.aquatek.gr/vb/search.php?searchid=5059296

Οσο για διαφορετικες αποψεις το δισκοφορουμ, αλλο τιποτα.
Δεν τρομαζει απο τετοια.

Δεν συνεχιζω περαιτερω. Το αλλο θεμα κλειδωθηκε.
Αλλη φορα, τα παραπονα πιο κοσμια κι εκει που πρεπει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιώργος Κ : 21-11-12 στις 01:06
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 21-11-12, 02:21
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Επαυξανω!!!!!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 21-11-12, 06:11
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 Εμφάνιση μηνυμάτων

1. ΜΗΝ ΚΟΛΛΑΜΕ ΣΕ ΛΕΞΕΙΣ. Οτι ανεφερα χαριτολογοντας 7ph ΝΤΑΝ δε σημαινει οτι θα το αφησω 7 κ οτι δε θα προσπαθησω να το ριξω στο 6 ή στο 5 (δε θα τα βαλω δα αυριο τα δισκακια)
Μετα απο 3 χρονια οπως λες ενασχοληση δεν σκεφτηκες πως υπαρχει και το θεμα των αλλαγων νερου?
Αντε και πες οτι τα ξυλα (γιατι με αυτα ανεφερες πως θα ριξεις το ph! ) σου το κατεβαζουν (σε τι σκληροτητες αραγε? ) μετα οταν κανεις τις πρωτες αλλαγες πως θα το διατηρησεις?
Το ph για σενα ειναι μια ξεκομμενη πααμετρος ανεξαρτητη απο τις σκληροτητες?
Αν ναι, τοτε ξαναδιαβασε τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων :P



Παράθεση:
3. Εκει που εστιασα κ αν διαβαζε πραγματικα ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ καποιος τα λεγομενα μου (το παραδειγμα με το ph ΜΙΑ ΦΟΡΑ το εφερα στην επιφανεις κ χαρην λογου), και εχω ακομα τις αντιρρησεις μου ειναι οσον αφορα τα λιτρα. Αυτη τη στιγμη εχω το fluval 405 με τιγκα βιολογια να κρατησει 10 δισκους, οχι 5 που θελω να βαλω.
το τι κραταει και τι δεν κραταει δεστο στην πραξη πρωτα.


Παράθεση:
Δεδομενων των παραπανω, και πιστευοντας οτι μετα απο 3χρονια με αρκετα σκαμπανεβασματα οσων αφορα τα ενυδρεια, εχω το στοιχειωδη νου ωστε να εχω συλλεξει τις πληροφοριες που χρειαζονται για τη σωστη διαβιωση δισκων, εστω και στα λιτρα μου.
Αυτο που θες να κανεις δε λεγεται σωστη διαβιωση αλλα στοιχειωδη επιβειωση, και συγκαταλεγεται στα πειραματα

Παράθεση:
Παρακαλω να μην εξαπτεστε, και προσπαθηστε να παρετε με καλυτερο ματι την προσπαθεια ενος συνχομπιστα που παρολα τα λιγα λιτρα του ενυδρειου του, προσπαθει και ξειρει οτι θα επιτυχει τις συνθηκες νερου κ διαβιωσης αυτων των ομορφων πλασματων!
Με καλο ματι τις εκπτωσεις? Για ποιο λογο?
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχει δικιοο γιωργος5.
Αυτον εννοουσα, δεν μιλουσα γενικα
Οποιος κανει σκληρη και ειρωνικη κριτικη, περιμενει να περασει αναιμακτα?
Οντως εξυπηρετω συμφεροντα. Αλλιως γιατι να ανακατευτω στο θεμα του?
Εξυπηρετω τα συμφεροντα του φορουμ που συμμετεχω, και δεν ανεχομαι να το ειρωνευονται ατομα που το μονο που θα ειχαν να προσφερουν, θα ηταν θεματα σαν τα παρακατω
http://www.aquatek.gr/vb/search.php?searchid=5059296

Οσο για διαφορετικες αποψεις το δισκοφορουμ, αλλο τιποτα.
Δεν τρομαζει απο τετοια.

Δεν συνεχιζω περαιτερω. Το αλλο θεμα κλειδωθηκε.
Αλλη φορα, τα παραπονα πιο κοσμια κι εκει που πρεπει.

+1000
εγω προσωπικα παντως εξυπηρετω τα συμφεροντα των ψαριων .

Ισως ο Giwrgos5 θιχτηκε απο αυτα που υπωθηκαν για τους μεγαλους εκτροφεις στους οποιους προφανως θεωρει πως ανηκει
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 21-11-12 στις 06:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 21-11-12, 06:58
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

ευχαριστω για τα καλα σου λογια φιλε μου και φυσικα για την ειρωνια. νομιζα πως στα φορουμ γινονται συζητησεις για κατι που ολοι αγαπαμε. μαλλον αυτο που αγπαμε τελικα ειναι το εγω μας. καλημερα και καλη δουλεια. φιλικα γιωργος
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 21-11-12, 08:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Οχι φιλε μου, το φορουμ κανονικα δεν προσφερει βημα για κουβεντουλα.
Στα φορουμ δινουμε και παιρνουμε πληροφοριες.
Κι εσυ εισαι φαινεται μονο παιρνεις, ειτε πληροφοριες για το πως θα μειωσεις το κοστος αναπαραγωγης των ψαριων σου, ειτε πως θα πουλησεις ψαρι, ειτε πως θα υποστηριξεις τις εκπτωσεις στη διατηρηση των ψαριων για να μη μενουν απουλητα.
Αυτα.
Αν ειχες σκοπο, να γραφτεις στο δισκοφορουμ και να αρχισεις να μεταδιδεις πλεον τις εμπειριες που αποκομισες και να παρουσιασεις τη δουλεια σου και πληροφοριες για οσους θελουν να κανουν το ιδιο, τοτε ζητω προκαταβολικα συγνωμη.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 21-11-12, 09:21
Giwrgos5 Ο χρήστης Giwrgos5 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-05-2012
Περιοχή: αρτεμιδα [λουτσα]
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

καλημερα. αυτο προσπαθησα να κανω αλλα δεν με αφησατε. οταν μηλησα για την σκληροτητα ηθελα να πω οτι απο αναγνωσματα και συζητησεις με ατομα που διατηρουν δισκους και που εχουν καταστηματα εχουν καταληξει στο οτι για να υπαρχει αναπτυξη χρειαζετε το νερο να ειναι πιο σκληρο. φανταζομε οτι θα το ξερεις. τελος παντων μπορει να ξεφυγα και εγω λιγο. καλημερα.
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 21-11-12, 10:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Πολυ ευχαριστο γεγονος η μεταστροφη σου, αλλα εχει ενα μελανο σημειο.
Μου θυμιζει τη ρηση "εδω τρως και πινεις κι αλλου πας και το δινεις".
Δεν θα ηταν πιο φρονιμο να ξεκινουσες να δινεις πρωτα στο φορουμ που τοσο καιρο επαιρνες;
Το Gab δεν ειχε χωρο να προσφερεις τις υπηρεσιες σου;
Στο GD ηθελες να τις παρεχεις, που δεν σου εχει προσφερει τιποτα;
(αφου πρωτα ανεγειρες το ειρωνικο θεμα για την δυσκολια εγγραφης σου στο GD, και μετα ξεκινησες να γραφεις στο παρον θεμα).
-------------------------
Τεσπα και για μιλησουμε επι του θεματος, ειναι γνωστο οτι πολλοι εκτροφεις προτιμανε να μεγαλωνουν τα μικρα σε σκληρο νερο και λιγα λιτρα, λογω ευκολιας, αλλα αυτο, οπως εγραψα και πιο πανω, εχει και το τιμημα του, που το πληρωνουν τα ψαρια που δεν καταληγουν σε ενυδρειο, αλλα στον Καιαδα.
Αυτο το τιμημα, οι χομπιστες θα ειναι δυσκολο να το αποδεχτουν.
-------------------------
Διευκρινιζω, η αποψη περι αναπτυξης, ειναι δικη μου.
Δεν εκπροσωπω με αυτην το GD, που οπως εγραψα υπαρχει ποικιλια αποψεων.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη delta66 : 21-11-12 στις 10:26 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διατηρηση σκληροτητων χωρις ανεπιθυμητα παραπροϊοντα maneni Γλυκό νερό - Γενικά 5 27-04-14 18:02
Αναπαραγωγη και διατηρηση caridina babaulti sp.blue platy Γαρίδες του γένους Caridina 1 26-05-11 22:23
ΤΑΙΣΜΑ ΔΙΣΚΩΝ Κόφινας Δίσκοι 5 10-11-07 19:36
διατηρηση ενυδρείου bogias Αρχάριοι γλυκού νερού 3 10-11-06 13:11
Διατηρηση ζωντανου Βιολ. φιλτρου Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 28-12-02 04:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10533 seconds with 15 queries