Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-02-10, 20:40
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Πρέπει να σε έχουν εκνευρίσει πολλοί όσο καιρό ασχολείσαι με ενυδρεία! Το μεγάλο μου λάθος στην όλη υπόθεση είναι ότι αγόρασα χελώνες πιστεύοντας τον πετσοπά ότι δε θέλουν τίποτα. Από εκεί και πέρα έχουν μελετηθεί άπειρες πηγές και δεν έχω κάνει κανένα βήμα στα τυφλά, οπότε δεν μου αρέσει να μου μιλάνε όλοι σαν να μην έχω την παραμικρή ιδέα. Εντάξει, είμαι στην αρχή -προφανώς- αλλά δε θέλω να μου λένε μην προσπαθείς γιατί δε θα τα καταφέρεις. Κάτσε να τα σκατώσω και θα το γράψω για να με κράξεις! Μην με απογοητεύεις!

Ευχαριστώ πολύ πάντως! Θα την κάνω πιο βράδυ γιατί τώρα είμαι αλλού και θα γράψω για το πώς θα πάει από εδώ και πέρα.

Δεν ξέρεις πόσο με έκανες να χαρώ πάντως που μου είπες ότι είναι έτοιμο! Πέρασα πολλά για να το στήσω κι ας ακούγεται αστείο για τόσο μικρό ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-02-10, 20:49
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρέπει να σε έχουν εκνευρίσει πολλοί όσο καιρό ασχολείσαι με ενυδρεία! Το μεγάλο μου λάθος στην όλη υπόθεση είναι ότι αγόρασα χελώνες πιστεύοντας τον πετσοπά ότι δε θέλουν τίποτα. Από εκεί και πέρα έχουν μελετηθεί άπειρες πηγές και δεν έχω κάνει κανένα βήμα στα τυφλά, οπότε δεν μου αρέσει να μου μιλάνε όλοι σαν να μην έχω την παραμικρή ιδέα. Εντάξει, είμαι στην αρχή -προφανώς- αλλά δε θέλω να μου λένε μην προσπαθείς γιατί δε θα τα καταφέρεις. Κάτσε να τα σκατώσω και θα το γράψω για να με κράξεις! Μην με απογοητεύεις!

Ευχαριστώ πολύ πάντως! Θα την κάνω πιο βράδυ γιατί τώρα είμαι αλλού και θα γράψω για το πώς θα πάει από εδώ και πέρα.

Δεν ξέρεις πόσο με έκανες να χαρώ πάντως που μου είπες ότι είναι έτοιμο! Πέρασα πολλά για να το στήσω κι ας ακούγεται αστείο για τόσο μικρό ενυδρείο.
ισα ισα δε γραφω εκνευρισμενα σε κανεναν
καλα κανεις και το στρωνεις δε λεω
αμμωνια και νιτρικα και νιτροδι μπορεις να μην εχεις κανοντας σιχνες αλλαγες
αρα δε χρειαζετε να στρωσεις φιλτρο
υπαρχουν ατομα που δε στρωνουν ενυδρεια με δισκους αλλα κανουν καθε μερα αλλαγες νερου οποτε καταλαβαινεις τη λεω
και μιλαμε για ψαρια πολυ ευαισθητα οχι για χελωνα που δε καταλαβαινει τιποτα σε βουρκο να την βαλεις

και στο ξανα λεω
γιατι ειχα χελωνες καθε 3 μερες θελουν καλο καθαρισμα
αλλιως θα εχεις εσυ προβλημα οχι αυτες
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-02-10, 20:54
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Τώρα κατάλαβα τι εννοείς ακριβώς. Πάντως ειδικά για δίσκους (όχι ότι έχω προσωπική άποψη, απλά από αυτά που έχω διαβάσει για τις απαιτήσεις νερού που έχουν) μου ακούγεται πολύ περίεργο. Έχω αυτό τον σωλήνα που μπορεί να ρουφάει από τον πάτο για να τραβάω τα περιττώματά τους και ελπίζω να δουλέψει εύκολα το ζήτημα. Αλλιώς θα αναγκαστώ να αλλάζω πιο συχνά νερό όπως μου λες.

Ευχαριστώ και πάλι!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-02-10, 20:58
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

μη μου πεις οτι θα ρουφιξεις νερο απο της χελωνες ???????????
μη το κανεις δεν ειναι ψαρια
προσεχε μη παθεις τιποτα πολλα μικροβια ιδικα στο νερο της χελωνας

ο παππους μου μου ελεγε αμα σε κατουρισει χελωνα βγαζεις σπιρια
φαντασου να το βαλεις στο στομα

δεν γραφω επιθετικα να σε προστατεψω θελω νομιζω φενετε
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-02-10, 21:01
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Όχι ρε! Δε θέλω να ρουφήξω σαλμονέλα! Τα extreme sports θα τα αρχίσω αργότερα στη ζωή μου! Αυτό που έχει μπροστά ένα ποτηράκι για να αδειάζει ο σωλήνας από αέρα χωρίς να χρειαστεί να ρουφήξεις έχω! Μέχρι να μου πέσουν από τον ουρανό λεφτά για να μπουν χαλίκια και υποστρώματα για να φυτευτεί κιόλας που θα πάρω και σκούπα μου είναι αρκετό!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-03-10, 13:07
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παιδιά θέλω λίγο τα φώτα σας γιατί αντιμετωπίζω κάποια προβλήματα.

1. Τελικά φάνηκε ότι το φίλτρο δεν είχε στρωθεί, παρόλο που έτσι ψιλοέδειχναν οι μετρήσεις. Έτσι τώρα προσπαθώ με αλλαγές νερού να μειώνω τα νιτρώδη, τα οποία και παραμένουν σε γενικές γραμμές γύρω στο 2, με τα νιτρικά όμως να μη φτάνουν στο 10. Είναι πάντα στο 5, 5 και κάτι. Αμμωνία δεν έχω ούτε για δείγμα. Τι παίζει και δε στρώνει; Μέσα στο φίλτρο μου έχω λίγο ενυδρειακό υαλοβάμβακα στην είσοδο που τον αλλάζω όταν μπουκώνει, το σφουγγαράκι του και ελάχιστο Substrat Pro μέσα σε διχτάκι. Δεν παίρνει ούτε μπαλάκι παραπάνω και είναι και στουμπωμένο! Είχα σκεφτεί να βγάλω το σφουγγάρι και να το γεμίσω με Substrat Pro και παραπάνω υαλοβάμβακα από πάνω του, αλλά στο μαγαζί μου είπαν ότι αυτή η σειρά φίλτρων δε δουλεύει σωστά χωρίς το σφουγγαράκι της και τους πίστεψα. Σε γενικές γραμμές είναι σαν να έχουν πιάσει όλες τις θέσεις τα Nitrosomonas και να μη χωράνε τα Nitrobacter στην πολυκατοικία! Τι έχετε να μου προτείνετε;


2. Επίσης το ένα από τα δύο ξύλα που έχω μέσα (το άλλο είναι ένα μικρό μοπάνι και δεν έχει κανένα πρόβλημα) πιάνει μούχλα στο μέρος του που είναι εκτός νερού. Δεν είναι δυνατό να βραστεί και λόγω του μεγέθους του και του σχήματός του, οπότε του κάνω μπάνιο με το βραστήρα, αλλά κάθε φορά μετά από 3-4 μέρες αρχίζει να ξαναβγαίνει. Το πήγα στο pet shop που το πήρα και μου είπε κι αυτός να το βράσω κι ότι μάλλον δε θα ξαλαβγάλει και άμα συνεχίσει να του το πάω πίσω και να πάρω κάτι άλλο, αλλά δεν παίζει να ξαναβρώ τέτοιο εύκολα και για αυτό θέλω να το σώσω. Βοήθεια!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-03-10, 18:04
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

αλλαγες νερου
οσο για το μοπανι θα κανει τον κυκλο του ο μυκητας και θα φυγει μονος του
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχάριος - νέο ενυδρείο - χαλίκι/πέτρες/στρώσιμο aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-08-08 17:04
Αρχαριος με χελωνάκια ntararis Αρχάριοι γλυκού νερού 1 31-01-08 09:03
Στρώσιμο Εξωτ. φίλτρου σε υπάρχον ενυδρείο Moutralewn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 23-11-07 14:45
Στρώσιμο μετά το στρώσιμο dimitris21 Γλυκό νερό - Γενικά 7 15-06-06 00:15
Ενυδρείο για χελωνάκια spirit Γλυκό νερό - Γενικά 15 05-09-03 17:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05629 seconds with 14 queries