Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 16-02-09, 23:26
Το avatar του χρήστη StelMex
StelMex Ο χρήστης StelMex δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-12-2008
Περιοχή: Μέγαρα
Μηνύματα: 455
Προεπιλογή

Eχω πει 200 φορες οτι επιπλο θα φτιαξω αφου ο πατερας μου ειναι ξυλουργος. Θεση εχω βρει. Και επισης ΔΕΝ εννοω οτι θα κολλησω ετσι απλα γωνιες. Ειπα παραπανω οτι θα κατασκευασω 2 ΠΛΑΙΣΙΑ, τελαρα δηλαδη με μια μακρια και χοντρη γωνια αλουμινιου την οποια ο αλουμινα θα στραβωσει ετσι ωστε να σχηματιζει πλαισιο. το ενα, αφου κατασκευαστει το ενυδρειο, θα τοποθετηθει στον πατο, δηλαδη το ενυδρειο θα πατησει μεσα σε αυτο, και το αλλο θα αγκαλιασει το πανω μερος. Και τελος θα βαλω ΜΟΝΟ μια κοντρα που θα συνδεει τα δυο μεγαλα τζαμια στο κεντρο.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 16-02-09, 23:32
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stellaras7 Εμφάνιση μηνυμάτων
Eχω πει 200 φορες οτι επιπλο θα φτιαξω αφου ο πατερας μου ειναι ξυλουργοςσωστος. Θεση εχω βρειγια πες ομως που ειναι αυτη ηθεση να δουμε τι θα σου πουν και οι αλλοι. Και επισης ΔΕΝ εννοω οτι θα κολλησω ετσι απλα γωνιες. Ειπα παραπανω οτι θα κατασκευασω 2 ΠΛΑΙΣΙΑ, τελαρα δηλαδη με μια μακρια και χοντρη γωνια αλουμινιου την οποια ο αλουμινα θα στραβωσει ετσι ωστε να σχηματιζει πλαισιο. το ενα, αφου κατασκευαστει το ενυδρειο, θα τοποθετηθει στον πατο, δηλαδη το ενυδρειο θα πατησει μεσα σε αυτο, και το αλλο θα αγκαλιασει το πανω μερος πολυ καλα η συγκρατηση πανω κατω.τωρα αυτο με το στραβωμα δεν το καταλαβα. Και τελος θα βαλω ΜΟΝΟ μια κοντρα που θα συνδεει τα δυο μεγαλα τζαμια στο κεντρο.
μια ειναι λιγο θα σου ελεγα 10 αρι τζαμι 12 πατο 3 κοντρες στην κορυφη και πλαισιο πανω κατω αφου δεν θελεις κοντρες μεσα
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 17-02-09, 00:03
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Υδροστατική πίεση........μπλα μπλα......ύψος ενυδρείου....μπλα μπλα......κόντρες κάτω.....μπλα μπλα.....απαραιτήτως.
Παραδίδομαι εγώ συνεχίστε οι υπόλοιποι
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 17-02-09, 00:19
Το avatar του χρήστη sifnos
sifnos Ο χρήστης sifnos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-11-2008
Περιοχή: Νεάπολη(Νίκαια)
Μηνύματα: 1.223
Προεπιλογή

λοιπον για να καταλαβεις μερικα πραγματα.οι αποψεις ειναι πολλες και διαφορετικες γιατι πολυ απλα το να κατασκευασεις ενα ενυδρειο και να εισαι σιγουρος για το τι εκανες θελει οπως και δηποτε γνωσεις μηχανικης. πρεπει με πολυ απλα λογια να δεις που ασκητε η μεγαλυτερη δυναμη και να δεις αν την αντεχει το γυαλι.γι αυτο μετα ερχονται τα παρελκομενα(κοντρες κλπ)βοηθουν το γυαλι να αντεξει παρα πανω.τωωρα το ποσο το που και το πως βασιζονται στην εμπειρια.πραγμα που σημαινει πως η υπερβολη ειναι το μονο οπλο ωστε να εχεις αξιοπιστια και επειδη αυτο περναει απο τον ενα στον αλλο και εμπλουτιζεται μεσα απο το τι συνεβει στον καθε ενα σου λεμε τι πιστευουμε. σου ειπες ενας τζαμας να βαλεις 8 αρι λες μου το ειπε αυτος απα ξερει αρα τελειωσε.ειδες τι επαθε ο φιλος.σου ειπε ομως καποιος οτι ολα τα τζαμια δεν ειναι ιδια και υπαρχουν ποιοτητες(εγω στο ειπα.που κι εγω δεν γεννηθηκα και το ηξερα)το εψαξες?οχι.μικροτερη προσφορα = καλυτερη προσφορα.ε δεν παει παντα ετσι. Συμπερασμα.μην τα παιρνεις και μη χαλιεσαι. εδω μιλαμε για αντιγραφη απο αυτους που ξερουν και εχουν δοκιμασει στο παρελθον(δες ετοιμα ενυδρεια μαζικης παραγωγης).δεν σημαινει ντε και καλα πως ειναι κανονας.οτι δηποτε διαφορετικο και καινουργιο καλοδεχουμενο.ειπαμε εδω ζηταμε γνωμες.επισης.στο συλλογο υπαρχει ενα ενυδρειο με τον τροπο που λες οτι θελεις να φτιαξεις το δικο σου. ειτε ερχεσαι και το βλεπεις και το μετρας ειτε μου λες και στο μετραω εγω(παντως δεν ειναι το ιδιο με το να το δεις πως στηνεται)το τηλεφωνο μου το εχεις.επισης σου εχω πει αυτες οι συζητησεις δεν γινονται μεσω γραπτου λογου.πρεπει να πας να δεις φτιαχτα ενυδρεια να μιλησεις με χομπιστες.μην πω παλι για το συλλογο και μου πουν για προσυλητισμο και βλακειες.πηγαινε αλλου για καφε. αν δεν μιλησεις να ρωτησεις να καταθεσεις αποψεις δουλεια δε γινετε
__________________
Βασίλης


Ομορφιες απο τη Σιφνο
η συζήτηση συνεχίζεται και αφού κλείσει ο υπολογιστής, είμαστεεδώ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Καθάρισμα Τζαμιών.... StelMex Αρχάριοι γλυκού νερού 5 05-01-09 19:04
Kατηγορίες τζαμιών? lingistis DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 05-12-07 13:50
Eυρεση τζαμιών angel1984 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 17 17-05-07 22:29
Κίνδυνος Αποκόλλησης τζαμιών; bakogiannisd Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 5 30-09-06 18:13
Πάχος τζαμιών. steve_ier Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 10-02-04 21:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:18.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03648 seconds with 14 queries