Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > DIY . Φτιάχτο μόνος σου

DIY . Φτιάχτο μόνος σου Ο τίτλος τα λέει όλα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 12-07-12, 12:40
Το avatar του χρήστη Alex_Salonica
Alex_Salonica Ο χρήστης Alex_Salonica δεν είναι συνδεδεμένος
Shrimp Artist
 
Εγγραφή: 23-11-2008
Περιοχή: Newcastle under lyme
Μηνύματα: 2.141
Προεπιλογή DIY ψύξη Ο μαίανδρος του Αλέξανδρου

Εδώ και αρκετό καιρό προσπαθώ να σκεφτώ μια φθηνή και αποτελεσματική λύση για την ψύξη σε ενυδρείο ώστε να καταφέρω επιτέλους να διατηρήσω CRS.

Η λύση με τα ανεμιστηράκια δεν μου αρέσει σε καμία περίπτωση άρα θα πρέπει να γίνεται ψύξη με άλλο τρόπο.

Η σκέψη μου είναι η εξής..
παίρνουμε ένα μικρό ψυγείο όπως αυτά για μίνι μπαρ ή αν έχουμε χώρο κανονικό μικρό ψυγείο με κόστος όπως είδα στα καταστήματα ηλεκτρικών πρόσφατα γύρω στα <50 ευρώ.
Θα χρειαστούμε και ένα controller θερμοκρασίας από ebay <20 ευρώ και μια αντλία ή εξωτερικό φίλτρο ~20 ευρώ.
Επιπλέον θα χρειαστούμε μερικά μέτρα σωλήνα(όπως αυτές των εξωτερικών φίλτρων ~5 ευρώ.

Στην περίπτωση μου επειδή έχω ήδη ψυγειάκι και φίλτρο θα χρειαστώ μόνο τον controller δηλαδή μιλάμε για κόστος <¤20,00

Ο αρχή λειτουργίας της ψύξης θα βασίζεται μέσω της κυκλοφορίας του νερού που θα περνάει από το εσωτερικό του ψυγείου και συγκεκριμένα στην πλάτη του ψυγείου όπου έχει και την μέγιστη απόδοση.

Η σωλήνα θα απλώνεται σε σχήμα μαιάνδρου για την μέγιστη ωφέλιμη επιφάνεια. (εντάξει μπορείς και απλά να απλώσεις τον σωλήνα μέσα αλλά ας τιμήσουμε και τους προγόνους μας με το παρεξηγημένο πλέον σύμβολο του Μαιάνδρου )

Με απλά λόγια ανοίγουμε μια τρύπα στο ψυγείο από τα πλάγια για την είσοδο/έξοδο της σωλήνας. Η αντλία στέλνει το νερό στον μαίανδρο και επιστρέφει το νερό στο ενυδρείο μας δροσερό. O controller ελέγχει την αντλία, αν δηλαδή φτάσουμε στην επιθυμητή θερμοκρασία ο controller σταματάει την κυκλοφορία.

Επειδή το ψυγείο μας θα είναι στην ουσία άδειο μπορούμε να το χρησιμοποιήσουμε παράλληλα και σαν κανονικό ψυγείο διαφορετικά μπορούμε να βάλουμε το ψυγείο μας στον controller αντί της αντλίας ώστε να σβήνει το ψυγείο. Βέβαια μπορούμε να παίξουμε και με τον θερμοστάτη του ψυγείου για να δούμε αν μπορούμε να βρούμε την επιθυμητή θερμοκρασία.

Δεν ξέρω κατά πόσο είναι εφικτό, στο μυαλό μου φαίνεται να λειτουργεί.

Αν το έχει δοκιμάσει κανείς ας μου πει προτού τρυπήσω το ψυγείο
__________________
------ Life is what happens while you are busy making other plans ------
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 12-07-12, 12:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κατι παρεμφερες ειχα δοκιμασει για ψυξη cpu σε overclocking, δεν εκανε ασχημη δουλεια, αλλα δεν κατεβαζε οσο περιμενα, βεβαια εγω ηθελα να δω μειον, για περιπτωση ενυδρειου που απλα θελουμε να ριξουμε ενα δυο βαθμους μια χαρα ακουγεται
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 12-07-12, 13:08
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Σαν ιδεα ειναι πολυ εξυπνη ,και στην πραξη θα ειναι το ιδιο καλη.
Ειναι σαν να βαζεις το εξωτερικό φιλτρο μεσα σε εναν κουβα με παγο ,αλλα αυτο που λες θα εχει μόνιμη ψύξη.
Προχωρά και αναμένουμε νεα σου Αλεξ.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 12-07-12, 13:14
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Αλέξανδρε αυτό το έχεις δει;

Τι σε χαλάει στα ανεμιστήρια;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 12-07-12, 14:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

εχει δικιο να τον χαλαει, γιατι ο αερας στο ενυδρειο καλο ειναι να παραμενει υγρος ενω με τα ανεμιστηρακια αυτο δε γινεται.
Εδω και μηνες ειχα αυτο τον προβληματισμο, και ολο για sump σκεφτομουν μονο που ημουν σιγουρος οτι αν δοκιμαζα να κανω τρυπα στο τζαμι θα το εσπαγα, μεχρι που μου ανοιξατε τα ματια με τις diy υπερχειλισεις.
Η πρωτη ολοκληρωθηκε πριν 3-4 μερες και λειτουργει χωρις θορυβο πολυ καλα με ενα δεκαπεντολιτρο που ειχα παρατημενο για sump και σαν αντλια χρησιμοποιω το εξωτερικο φιλτρο που ειχα (το sump ακομα δεν το εχω γεμισει τιποτα, μονο ενα μπλε σφουγκαρι εχω μεσα που τυγχανει να ειχα παρα πολυ, και τα ανεμιστηρακια)
Τις επομενες βδομαδες θα φτιαχτουν αλλα δυο ιδια και για τα αλλα ενυδρεια, ετσι θα εχουμε σωστες θερμοκρασιες με κλειστα καπακια.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 12-07-12, 14:44
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
εχει δικιο να τον χαλαει, γιατι ο αερας στο ενυδρειο καλο ειναι να παραμενει υγρος

Μπορείς λίγο να το αναλύσεις αυτό;
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ο Ασπόνδυλος Κινέζος του Αλέξανδρου Alex_Salonica Ενυδρεία με ασπόνδυλα 15 09-12-11 01:40
Αλέξανδρος-Τανγκανίκα Alex_Salonica Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 58 25-08-10 01:06
Ψύξη vs T5 leonm Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 01-07-07 07:37
Ψύξη spookie Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 27-06-07 14:21
Ψύξη Η/Υ...!!! Apostolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 9 26-05-05 14:49

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04350 seconds with 13 queries