Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 06-01-15, 23:58   #1
Θα ηθελα την βοηθειά σας παρακαλώ!
evikostas
Junior Member
Εγγραφή: 02-01-2015
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 6

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
evikostas Ο χρήστης evikostas δεν είναι συνδεδεμένος 06-01-15, 23:58
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Γεια σας! Ειμαι καινουρια στο χώρο των ενυδρείων και από τι καταλαβα διαβάζοντας διαφορα εδω μέσα μαλλον τα έκανα όλα λάθος. Να σας πω οτι οι γονείς μου εκανα δώρο στα αγόρια μου ενα ενυδρείο το καλοκαίρι και από τότε αρχισαν ολα.
Το ενυδρείο μας κ ο εξοπλισμός του είναι αυτό http://www.aquariumline.com/catalog/...o-p-17992.html

Μεσα βαλανε χαλικακι χρωματιστό, τρια κοχυλια από τη θάλασσα, μια αριελ, και ενα πλαστικό φυτό. (όλα αυτά μπήκαν αφού έβρασαν)

Από Ψαράκια είχε όταν μας το χαρισαν εναν πλακόστομο καφέ και ένα χρυσόψαρο(που είχε πιαστεί από μια λίμνη) Αυτά μας άφησαν χρόνους.

Μετά μπήκε αλλος πλακόστομος και δυο χρυσόψαρα διχρωμα. Ο πλακόστομος μας αφησε και αυτός.

Μετά ήρθαν 2 μικρα στη θεση του γλύφτη και ενα black moor kai ενα μικρο χρυσοψαρο.

Τωρα πια κατοικουν 3 μικρά που δε ξερω τι ειναι αλλα κάνουν καλή δουλειά στο τζαμι και τρια χρυσοψαρα.

μετρησεις εμαθα μολις χθες απο εδω μεσα πως επρεπε να κάνω και αυριο ελπίζω να πάω σε κάποιο πετσοπ να αγορασω τεστ.

αλλαξα μια φορά νερό(ξερω ειναι λιγη) και αυτό τελειως λάθος. Εβαλα μεσα μια κατσαρόλα και αδειασα όσο περισσότερο νερό μπορούσα (για καλυτερα υποτίθεται) και μετα το ξαναγεμισα απειθειας από τη βρυση και χωρίς αντιχλώριο που δεν ηξερα οτι χρειάζεται. πηρα ομως μετα απο δυο μερες και τους εριξα (δυστυχως όμως εριξα απευθειας στο ενυδρειο και μαλλον εκανα και εκει λάθος).

επισης να σας πω οτι ο θερμοστατης ηταν εκτος λειτουργιας και τωρα τον λειτουργω στους 28 αλλα το θερμομετρο λέει 24;;;; δε ξερω γιατι.

Να σας πω ακόμα πως καθαρισα τρεις φορες το φιλτρο δυστυχως στη βρυση απο κατω. Μιας και ουτε για αυτο ειχα ιδεα. οποτε βιολογία δε παίζει να εχουμε. Οσο για στρωσιμο ρωτησα την μητερα μου και μου ειπαν οτι το αφησαν μια εβδομαδα μονο με το νερο πριν ρίξουν τα ψαρια.

Το θεμα ειναι πως τωρα πια προσπαθω να κρατησω με νυχια και με δοντια τα ψαρακια μου ζωντανα αν και παρουσιαζουν συπτώματα που με οδηγουν σε διαφορες ασθενεις χρυσοψαρων και εχω μπερδευτει.

Καταρχας το μικρό μου χρυσοψαρακι παρουσιάζει δυσκοιλιότητα αλλα ενταξει διαβασα να κάνω κάτι με αρακα.

Τα αλλα δυο όμως που τα εχω και περισσότερο καιρο δεν ειναι πολυ ζωηρα και εκει που καθονται ακινητα ξαφνικα αρχιζουν και χτυπιουνται πανω στις πετρες. Α! και το πιο σημαντικο ειναι οτι ενω την μια μερα ηταν καλά την επόμενη ειχεενα σημαδακι στα βραχια κόκκινο. Το προηγουμενο βραδυ χτυπησε πάνω στο κοχύλι με φορα. Να είναι από αυτό ή να έχει μικρόβιο;

Μπορω να κανω τιποτα τωρα για να δουλεψει σωστα το ενυδρειο η οτι και να βαζω θα μου πεθαινει;

στις δυο τελευταιες φαινεται το ιδιο ψαρακι με μια μερα διαφορα.





Εμφανίσεις: 3715
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θα ηθελα την γνωμη σας PANAHSSS Αρχάριοι γλυκού νερού 6 07-04-14 20:42
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ babis100nx Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 12 24-08-10 15:47
Πεθάνανε οι γαρίδες κατά τη μεταφορά ενυδρείου @@nikos@@ Γαρίδες του γένους Neocaridina 15 20-06-10 19:29
θα ηθελα τα φωτα σας naupaktos84 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 02-01-09 15:20
θα ηθελα την γνωμη σας ΑΝΤΩΝΗΣ1980 Αρχάριοι γλυκού νερού 1 31-01-08 22:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06709 seconds with 13 queries