Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 08-09-11, 20:35   #1
Γεια χαρά, νέος με απώλειες.
 
Το avatar του χρήστη billxl
billxl
Junior Member
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: Κηφισιά
Μηνύματα: 8

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
billxl Ο χρήστης billxl δεν είναι συνδεδεμένος 08-09-11, 20:35
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Χαιρετώ τα μέλη αυτού του ιστότοπου. Είμαι νέος στο χόμπυ (εδώ και 1,5 μήνα), έχω ένα μικρό ενυδρείο των 50 λίτρων κομπλέ (με το μηχανισμό, τα φίλτρα, θερμαντήρα κλπ).

Αφού έστρωσα το ενυδρείο μου για 2 εβδομάδες έβαλα μέσα 5 χαριτωμένα tetra balloon, ένα μονομάχο φυσικά και 8 γαριδάκια. Όλα πήγαιναν μέλι γάλα την πρώτη εβδομάδα, όταν αποφάσισα να βάλω και κάτι άλλο. Πήρα από το ίδιο μαγαζί και 4 tetra serpae. Μεγάλο λάθος, αν και ο ειδικός δεν μου είπε τίποτε. Τα ψαράκια αυτά είναι αρκετά ζωηρά και ρίχνουν που και που δαγκωνιές στα άλλα (κυρίως μεταξύ τους όμως). Αποτέλεσμα ήταν να εξαφανιστούν οι γαρίδες μέσα στο διακοσμητικό ναυάγιο και να αγχωθούν τα υπόλοιπα ψάρια (ο μονομάχος κρυβώταν σε γωνίες και σκιερά μέρη) και να ανέβει δραματικά η αμμωνία. Αποτέλεσμα, μέσα σε μια μέρα ένα νεκρό balloon και δυστυχώς ο πανέμορφος μονομάχος μου. Με αρκετά νεύρα απομάκρινα τα serpae, τα οποία κατέληξαν στην αποχέτευση (δεν είχα που να τα βάλω) και τώρα να περιμένω να στρώσουν τα βακτήρια και να φύγει η αμμωνία.

Είναι σίγουρο ότι θα ξαναβάλω μονομάχο, εσείς όμως τι άλλο φιλήσηχο ωραίο ψαράκι θα προτείνατε;
Εμφανίσεις: 4250
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-09-11, 20:56
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billxl Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετώ τα μέλη αυτού του ιστότοπου. Είμαι νέος στο χόμπυ (εδώ και 1,5 μήνα), έχω ένα μικρό ενυδρείο των 50 λίτρων κομπλέ (με το μηχανισμό, τα φίλτρα, θερμαντήρα κλπ).

Αφού έστρωσα το ενυδρείο μου για 2 εβδομάδες έβαλα μέσα 5 χαριτωμένα tetra balloon, ένα μονομάχο φυσικά και 8 γαριδάκια. Όλα πήγαιναν μέλι γάλα την πρώτη εβδομάδα, όταν αποφάσισα να βάλω και κάτι άλλο. Πήρα από το ίδιο μαγαζί και 4 tetra serpae. Μεγάλο λάθος, αν και ο ειδικός δεν μου είπε τίποτε. Τα ψαράκια αυτά είναι αρκετά ζωηρά και ρίχνουν που και που δαγκωνιές στα άλλα (κυρίως μεταξύ τους όμως). Αποτέλεσμα ήταν να εξαφανιστούν οι γαρίδες μέσα στο διακοσμητικό ναυάγιο και να αγχωθούν τα υπόλοιπα ψάρια (ο μονομάχος κρυβώταν σε γωνίες και σκιερά μέρη) και να ανέβει δραματικά η αμμωνία. Αποτέλεσμα, μέσα σε μια μέρα ένα νεκρό balloon και δυστυχώς ο πανέμορφος μονομάχος μου. Με αρκετά νεύρα απομάκρινα τα serpae, τα οποία κατέληξαν στην αποχέτευση (δεν είχα που να τα βάλω) και τώρα να περιμένω να στρώσουν τα βακτήρια και να φύγει η αμμωνία.

Είναι σίγουρο ότι θα ξαναβάλω μονομάχο, εσείς όμως τι άλλο φιλήσηχο ωραίο ψαράκι θα προτείνατε;
Πρωτον και κυριον, πρωτα ψαχνουμε μονοι μας αν ειναι συμβατα τα ειδη που θελουμε να βαλουμε στο ενυδρειο και δεν περιμενουμε το τι θα μας πει το καθε πετ σοπ, πολλες φορες τα πετ σοπ δεν ειναι γνωστες τοσο του θεματος που ασχολουνται και αλλες δεν τους νοιαζουν οι συνεπειες που μπορει να εχεις εσυ και εχουν μονο σαν στοχο να πουλησουν. Ο μονομαχος παει μονος του ουτως ή αλλος και αν και μερικοι λενε πως μπορει να συνδιαστει με ελαχιστα αλλα ειδη, ο βασικος κανονας το οτι μπαινει μονος του υπερισχυει των αποψεων με διαφορα. Απο εκει και περα, αμμωνια σηκωθηκε γιατι εβαλες πολλα ατομα στο ενυδρειο σου αποτομα ενω οταν στρωνει ενα ενυδρειο για να φτασουμε την τελικη ιχθυοφωρτηση, το κανουμε σταδιακα και πολλες φορες μπορει να χρειαστει 2 και 3 μηνες. Το οτι πεταξες τα ψαρακια στην αποχετευση εναι κατι το τραγικο και ειναι κριμα που εχασαν τη ζωη τους λογω του οτι εσυ δεν ψαχτηκες πρωτα απο ολα και δευτερον του πετ σοπ που στα εδωσε. Οπως ψαχνεσαι τωρα εδω σε αυτο το φορουμ, ετσι θα μπορουσες να ψαχτεις μεσα εδω αν καποιος τα θελει απο το να τα σκοτωσεις με αυτο τον τροπο ή εστω να επαιρνες το πετ σοπ να δεις αν θα γινοταν να τα πας πισω.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-09-11, 21:29
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οι μονομαχοι ειναι δυσκολα ψαρια στη συγκατοικηση.γινεται να βρεις ψαρια που να μπορουν να σταθουνε μαζι αλλα δυσκολα.ειχα το ιδιο προβλημα και λυθηκε μονο οταν τον χαρισα.ελπιζω ναναι καλα γιατι ηταν πολυ ομορφο ψαρακι

καλο ειναι οταν θες να αγορασεις ψαρια να ρωτας εδω και να ψαχνεις στο ιντερνετ και απο μονος σου για να δεις αν ειναι συμβατα και αν μπορεις να τους προσφερεις τις συνθηκες που χρειαζονται.λεκανες και σιφονια να τα αποφευγεις γιατι ειναι κριμα...
στην τελικη μπορεις να το πας πισω στο πετ σοπ.δε θα σου δωσουνε χρηματα πισω αλλα δε θα χασει τη ζωη του τσαμπα το ψαρι.η βαλε αγγελια εδω και χαρισε τα σε καποιο χομπιστα.
δεν προσπαθω να σου κανω μαθημα,μη με παρεξηγησεις,απλα σου λεω την αποψη μου.ολοι κανουνε λαθη.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-09-11, 22:53
Το avatar του χρήστη billxl
billxl Ο χρήστης billxl δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: Κηφισιά
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Ο μονομάχος τα πήγαινε μια χαρά με τα balloon και το κατάστημα πουλάει μόνο ψάρια και ενυδρεία και δεν είναι γενικώς pet shop.

Μέγα στρατηγέ είμαι ένας μ@λ@κ@ς, κακός, κόπανος και με συγχωρείς που σε τσάντησα βραδιάτικα με την τεράστια ασχετοσύνη μου και κακία μου. Είναι το καλύτερο καλωσόρισμα σε forum για μένα ever! ¶ντε γεια σας λοιπόν να μην σας ενοχλώ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-11, 22:58
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billxl Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μονομάχος τα πήγαινε μια χαρά με τα balloon και το κατάστημα πουλάει μόνο ψάρια και ενυδρεία και δεν είναι γενικώς pet shop.

Μέγα στρατηγέ είμαι ένας μ@λ@κ@ς, κακός, κόπανος και με συγχωρείς που σε τσάντησα βραδιάτικα με την τεράστια ασχετοσύνη μου και κακία μου. Είναι το καλύτερο καλωσόρισμα σε forum για μένα ever! ¶ντε γεια σας λοιπόν να μην σας ενοχλώ.


επρεπε να του πειτε ..
μπραβο εισαι ο καλυτερος
τα εκανες ολα τελεια
κλπ....κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-09-11, 23:09
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billxl Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μονομάχος τα πήγαινε μια χαρά με τα balloon και το κατάστημα πουλάει μόνο ψάρια και ενυδρεία και δεν είναι γενικώς pet shop.

Μέγα στρατηγέ είμαι ένας μ@λ@κ@ς, κακός, κόπανος και με συγχωρείς που σε τσάντησα βραδιάτικα με την τεράστια ασχετοσύνη μου και κακία μου. Είναι το καλύτερο καλωσόρισμα σε forum για μένα ever! ¶ντε γεια σας λοιπόν να μην σας ενοχλώ.

Φιλε μου,σου εγραψαν τι επρεπε να κανεις και τιποτα αλλο.Δεν μπορω να καταλαβω τον εκνευρισμο σου και την απαντηση σου.Το οτι το καταστημα(φανταζομαι εννοεις της Κηφισιας.....)πουλαει μονο ενυδρεια και ψαρια,δεν σημαινει οτι τα παιδια που δουλευουν εκει μεσα εχουν γνωσεις.Αλλιως δεν θα σου εδιναν τα ψαρια που τελικως πεταξες.Κανα δυο αν εχουν και μαλλον δεν επεσες σε αυτους.Μην ξεχνας οτι τα καταστηματα αυτο θελουν.Να πουλησουν.....Καλο για σενα,θα ηταν να διαβασεις 5 πραγματα.Παρολα αυτα,αν επιμενεις.....
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-09-11, 00:14
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

Φιλε μου κακως τσαντιστικες! το οτι τα παιδια σου ειπαν εμεσως πλην σαφως πως εγινες καφρος, δε σημαινει οτι εχουν και προηγουμενα μαζι σου! ισα ισα που θα επρεπε να πεις κι ευχαριστω για τις συμβουλες κι οχι να τα "παρεις" ετσι! αν δλδη αγορασεις ενα σκυλακι και δε σου κανει γιατι δαγκωνει τα παπουτσια σου ή το καναπε σου,θα το κανεις μπριτζολες?! ΚΑΙ ΤΑ ΨΑΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΟΙΚΙΔΙΑ ΜΕ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΣΤΗ ΖΩΗ! αν δε σου εκαναν(απο δικη σου αμελεια) ας τα γυριζες πισω!!! σιγα δηλαδη τη προσβολη που θιχτικες και τοοοσοοο πολυ! ελεος! ας ειμαστε και λιγο χαλαροι!!
__________________
michael151
Every Dream is Just a Journey Away....


Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-09-11, 01:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως εαν θιχτηκες απτις απαντησεις και ειδικα τη δικια μου ζητω συγνωμη.δε θελω ουτε να προσβαλω ουτε να αποθαρρυνω κανεναν.κιεγω τωρα μαθαινω κιεχω κανει κιεγω χοντρες μ...ς. αλλα κιαυτο τι σημαινει? οτι επειδη το παραδεχομαι ητανε και σωστο που τις εκανα?η το αντιθετο?οτι εγινε εγινε παει τελειωσε.απο δω και στο εξης τι γινεται....

και στο κατω κατω μονος σου ειπες

"τα οποία κατέληξαν στην αποχέτευση (δεν είχα που να τα βάλω)"

ενταξει την εκανες,αλλα κιεμεις τι επρεπε να το αφησουμε ασχολιαστο?
και μετα λες οτι θα ξαναβαλεις μονομαχο σιγουρα και ψαχνεις τι αλλο να βαλεις...σαυτο δεν κολλαει δηλαδη το

"καλο ειναι οταν θες να αγορασεις ψαρια να ρωτας εδω και να ψαχνεις στο ιντερνετ και απο μονος σου για να δεις αν ειναι συμβατα και αν μπορεις να τους προσφερεις τις συνθηκες που χρειαζονται."


και εκτος αυτου,παιρνεις και το μερος του καταστηματος που στην τελικη θελει τα λεφτα σου μονο και δεν τους ενδιαφερει τι θα κανεις με τα ψαρια η οτι αλλο, αντι των ανθρωπων εδω που στο κατω κατω δεν ζητανε κατι απο σενα.αν πρεπει να θιχτεις με καποιους ειναι με το καταστημα που σου πουλησανε οτι ναναι και δε σε συμβουλεψανε σωστα! αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-09-11, 03:07
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billxl Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαιρετώ τα μέλη αυτού του ιστότοπου. Είμαι νέος στο χόμπυ (εδώ και 1,5 μήνα), έχω ένα μικρό ενυδρείο των 50 λίτρων κομπλέ (με το μηχανισμό, τα φίλτρα, θερμαντήρα κλπ).

Αφού έστρωσα το ενυδρείο μου για 2 εβδομάδες έβαλα μέσα 5 χαριτωμένα tetra balloon, ένα μονομάχο φυσικά και 8 γαριδάκια. Όλα πήγαιναν μέλι γάλα την πρώτη εβδομάδα, όταν αποφάσισα να βάλω και κάτι άλλο. Πήρα από το ίδιο μαγαζί και 4 tetra serpae. Μεγάλο λάθος, αν και ο ειδικός δεν μου είπε τίποτε. Τα ψαράκια αυτά είναι αρκετά ζωηρά και ρίχνουν που και που δαγκωνιές στα άλλα (κυρίως μεταξύ τους όμως). Αποτέλεσμα ήταν να εξαφανιστούν οι γαρίδες μέσα στο διακοσμητικό ναυάγιο και να αγχωθούν τα υπόλοιπα ψάρια (ο μονομάχος κρυβώταν σε γωνίες και σκιερά μέρη) και να ανέβει δραματικά η αμμωνία. Αποτέλεσμα, μέσα σε μια μέρα ένα νεκρό balloon και δυστυχώς ο πανέμορφος μονομάχος μου. Με αρκετά νεύρα απομάκρινα τα serpae, τα οποία κατέληξαν στην αποχέτευση (δεν είχα που να τα βάλω) και τώρα να περιμένω να στρώσουν τα βακτήρια και να φύγει η αμμωνία.

Είναι σίγουρο ότι θα ξαναβάλω μονομάχο, εσείς όμως τι άλλο φιλήσηχο ωραίο ψαράκι θα προτείνατε;
Ειναι να τραβαει τα βυζια κανεις με τα κοκκινα, ετσι?

Θα προτειναμε να διαβασεις τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων, αν και με νοοτροπιες αποχετευσης δεν νομιζω να βοηθησουν,
Τι φταινει τα ψαρακια αν δεν διαβασες για την συμπεριφορα τους και τις συμβατητες ΠΡΙΝ τα βαλεις στο ΑΣΤΡΩΤΟ μαλιστα ενυδρειακι?
Αν εβαζα ενα λιονταρι στο σπιτι μου και ετρωγε ολη την οικογενεια μου θα εφταιγε το λιονταρι?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-09-11, 03:17
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billxl Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο μονομάχος τα πήγαινε μια χαρά με τα balloon και το κατάστημα πουλάει μόνο ψάρια και ενυδρεία και δεν είναι γενικώς pet shop.

Μέγα στρατηγέ είμαι ένας μ@λ@κ@ς, κακός, κόπανος και με συγχωρείς που σε τσάντησα βραδιάτικα με την τεράστια ασχετοσύνη μου και κακία μου. Είναι το καλύτερο καλωσόρισμα σε forum για μένα ever! ¶ντε γεια σας λοιπόν να μην σας ενοχλώ.
Πρωτα απο ολα, εγω πετ σοπ λεω και αυτα που πουλανε μονο ψαρια και ενυδρεια αλλα και αυτα που πουλανε ψαρια, ενυδρεια, καναρινια, σκυλια, γατια, χαμστερ, παπαγαλους κλπ κλπ κλπ.

Απο εκει και περα, δεν ηθελα να σε προσβαλω, ουτε υπονοησα ολες αυτες τις λεξεις που βρηκες ωστε να χαρακτηρισεις τον εαυτο σου. Σου ειπα 2 -3 πραγματα που απλα ξερω, και ισα ισα που σου ειπα με ομορφο τροπο, ( κριμα που τα πεταξες στην αποχετευση θα μπορουσες οπως ψαχνεσαι τωρα να δεις τι θα κανεις), ετσι μπορουσες να ψαχτεις και πριν ξεκινησεις το ενυδρειο (χωρις αυτο να πει οτι το καναν ολοι ετσι) και θα μπορουσες να ψαχτεις για το τι να κανεις με τα ψαρακια απο το να τα πεταξεις ασπλαχνα στην αποχετευση. Και αυτα ζωη εχουν και σε forum ζωοφιλων μπηκες και οσο να ναι, Χτυπαει ασχημα. Θα σε συμβουλευα σε περιπτωση που σου αρεσει το χομπυ αυτο να το συνεχισεις και απο εδω και περα ψαχνοντας και διαβαζοντας εδω στο φορουμ και οπου αλλου μπορεις να βρεις πληροφοριες και πανω απο ολα μα πανω απο ολα, να παραδεχεσαι οταν εχεις κανει κατι λαθος και να δεχεσαι την κριτικη.

Και εμενα αν ειχα κανει κατι τετοιο, πχ να πεταξω τα ψαρια πανω στα νευρα μου στην αποχετευση και να εχω νευρα με τον ιδιο μου τον εαυτο υστερα για αυτο που εκανα, αν ερχοταν ενας και μου ελεγε, ε εισαι και πολυ μ...ς, θα στραβωνα αλλα αμεσως θα εβαζα το μυαλο μου να δουλεψει και θα ελεγα, ναι το ξερω εχεις δικιο και θα προσπαθησω να ειμαι σωστοτερος (Οφειλει να μου το πει εκεινος αφου ξερει κατι παραπανω απο εμενα, ειναι καθηκον του). Τι μπορω να κανω τωρα, ωστε να μην πεσω και σε αλλα λαθη...
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-09-11, 03:24
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Ααα και κατι αλλο.
Εγω ηθελα να σε προσβαλω.
Και παρακαλω οι συντονιστες να με τιμωρησουν.

Παράθεση:
¶ντε γεια σας λοιπόν να μην σας ενοχλώ.
Στο καλο και να μας γραφεις κι ουτε πουλι πετουμενο να μη βρεθει μπροστα σου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 09-09-11, 03:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 09-09-11, 09:48
Το avatar του χρήστη billxl
billxl Ο χρήστης billxl δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: Κηφισιά
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωτα απο ολα, εγω πετ σοπ λεω και αυτα που πουλανε μονο ψαρια και ενυδρεια αλλα και αυτα που πουλανε ψαρια, ενυδρεια, καναρινια, σκυλια, γατια, χαμστερ, παπαγαλους κλπ κλπ κλπ.

Απο εκει και περα, δεν ηθελα να σε προσβαλω, ουτε υπονοησα ολες αυτες τις λεξεις που βρηκες ωστε να χαρακτηρισεις τον εαυτο σου. Σου ειπα 2 -3 πραγματα που απλα ξερω, και ισα ισα που σου ειπα με ομορφο τροπο, ( κριμα που τα πεταξες στην αποχετευση θα μπορουσες οπως ψαχνεσαι τωρα να δεις τι θα κανεις), ετσι μπορουσες να ψαχτεις και πριν ξεκινησεις το ενυδρειο (χωρις αυτο να πει οτι το καναν ολοι ετσι) και θα μπορουσες να ψαχτεις για το τι να κανεις με τα ψαρακια απο το να τα πεταξεις ασπλαχνα στην αποχετευση. Και αυτα ζωη εχουν και σε forum ζωοφιλων μπηκες και οσο να ναι, Χτυπαει ασχημα. Θα σε συμβουλευα σε περιπτωση που σου αρεσει το χομπυ αυτο να το συνεχισεις και απο εδω και περα ψαχνοντας και διαβαζοντας εδω στο φορουμ και οπου αλλου μπορεις να βρεις πληροφοριες και πανω απο ολα μα πανω απο ολα, να παραδεχεσαι οταν εχεις κανει κατι λαθος και να δεχεσαι την κριτικη.

Και εμενα αν ειχα κανει κατι τετοιο, πχ να πεταξω τα ψαρια πανω στα νευρα μου στην αποχετευση και να εχω νευρα με τον ιδιο μου τον εαυτο υστερα για αυτο που εκανα, αν ερχοταν ενας και μου ελεγε, ε εισαι και πολυ μ...ς, θα στραβωνα αλλα αμεσως θα εβαζα το μυαλο μου να δουλεψει και θα ελεγα, ναι το ξερω εχεις δικιο και θα προσπαθησω να ειμαι σωστοτερος (Οφειλει να μου το πει εκεινος αφου ξερει κατι παραπανω απο εμενα, ειναι καθηκον του). Τι μπορω να κανω τωρα, ωστε να μην πεσω και σε αλλα λαθη...
Ο εκνευρισμός μου οφείλεται στο ότι ως νέο μέλος στο φόρουμ, αφού χαιρέτησα τα μέλη, με έπιασες απ' τα μούτρα κατ' ευθείαν. Δήλωσα εξ' αρχής ότι είμαι νέος και εντελώς άπειρος. Φυσικά και είναι καλοδεχούμενη η κριτική και οι συμβουλές. Εγώ δεν ξεκίνησα το χόμπυ με σκοπό να βασανίζω και να σκωτώνω ψάρια στο ενυδρείο. Έπρεπε να ψάξω και στο internet απ' την αρχή, αλλά δεν το έκανα και στιρίχτηκα στις συμβουλές των πωλητών, εντάξει κρεμάστε με!

Συνεπώς, απ' ότι συμπέρανα, πρέπει να κρατήσω το ενυδρείο για μερικούς μήνες με τα εναπομείναντα 4 balloon και τις γαρίδες. Εκτός και αν πρέπει να τα βγάλω και να τα επιστρέψω.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 09-09-11, 10:15
Το avatar του χρήστη stav
stav Ο χρήστης stav δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-08-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 1.593
Προεπιλογή

Φιλικη συμβουλη,ριξε μπολικο διαβασμα στα θεματα για αρχαρους,οτι
αποριες εχεις ρωτα στο forum και προχωρα βημα-βημα.
__________________
ΣΤΑΥΡΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 09-09-11, 10:32
Το avatar του χρήστη S O T I R I S
S O T I R I S Ο χρήστης S O T I R I S δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-09-2011
Περιοχή: ΜΕΝΙΔΙ
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Φίλε billxl το τι θα κάνεις με τα ψαράκια που σου απόμειναν είναι καθαρά δική σου υπόθεση (δίαβασε και θα οδηγηθείς), όμως σε ένα χώρο στον οποίο υπάρχουν άνθρωποι που συντηρούν ενυδρεία φιλοξενόντας ψάρια αξίας 1 ευρό και είναι πρόθυμοι να θυσιάσουν χρόνο και χρήματα πολαπλάσια της αξίας τους για να τα θεραπεύσουν όταν αρρωστήσουν, η κρατούν δεύτερα ενυδρεία κενά όλο το χρόνο για καραντίνες, η προβληματίζονται για την ευθανασία των "φίλων τους" οταν έρθει η ώρα θεωρώ τελείως απαράδεκτη την ενέργεια που έκανες. Λάθη βέβαια όλοι κάνουμε αλλά τουλάχιστον μην εκνευρίζεσε όταν σου ασκούν κριτική.
Το είμαι νέος και άπειρος δεν είναι δικαιολογία. Δεν είμαι αρμόδιος να σε κρίνω απλά ήθελα να σου πω αυτό που ένιωσα. Ελπίζω να κατάλαβες το λάθος και να το δείξεις με την ανάλογη παραδοχή. Καλή συνέχεια.
Συγνώμη για το ύφος μου από τους υπόλοιπους φίλους και για το μακροσκελές post.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 09-09-11, 11:39
Το avatar του χρήστη stratigos24
stratigos24 Ο χρήστης stratigos24 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-03-2011
Περιοχή: Αθηνα-Βυρωνας
Μηνύματα: 2.278
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billxl Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο εκνευρισμός μου οφείλεται στο ότι ως νέο μέλος στο φόρουμ, αφού χαιρέτησα τα μέλη, με έπιασες απ' τα μούτρα κατ' ευθείαν. Δήλωσα εξ' αρχής ότι είμαι νέος και εντελώς άπειρος. Φυσικά και είναι καλοδεχούμενη η κριτική και οι συμβουλές. Εγώ δεν ξεκίνησα το χόμπυ με σκοπό να βασανίζω και να σκωτώνω ψάρια στο ενυδρείο. Έπρεπε να ψάξω και στο internet απ' την αρχή, αλλά δεν το έκανα και στιρίχτηκα στις συμβουλές των πωλητών, εντάξει κρεμάστε με!

Συνεπώς, απ' ότι συμπέρανα, πρέπει να κρατήσω το ενυδρείο για μερικούς μήνες με τα εναπομείναντα 4 balloon και τις γαρίδες. Εκτός και αν πρέπει να τα βγάλω και να τα επιστρέψω.
Σου ξαναλεω, το οτι καποιος πεταξε τα ψαρια στην αποχετευση, δεν εχει να κανει ουτε με το αν ειναι εμπειρος, ουτε με το αν ειναι απειρος....

Ας σταματησει εδω και μην το βλεπεις ετσι. Διαβασε οπως σου ειπανε και παραπανω τα υπομνηματα για αρχαριους, το πως στρωνουμε ενα ενυδρειο, το πως επιλεγουμε ψαρια κλπ και οτι θελεις ρωτησε.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-09-11, 13:08
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ααα και κατι αλλο.
Εγω ηθελα να σε προσβαλω.
Και παρακαλω οι συντονιστες να με τιμωρησουν.

Στο καλο και να μας γραφεις κι ουτε πουλι πετουμενο να μη βρεθει μπροστα σου.
νταξει ρε παιδια μην τον παιρνουμε με τις πετρες..ολοι εχουμε κανει λαθη και ακομα κανουμε.το μονο τραγικο της υποθεσης ειναι ότι πεταχτηκαν τα ψαρια στην αποχετευση αλλα δεν πιστευω να το ξανακανει το παιδι..απο εδω και περα πιο προσεχτικος και αν δεν θες καποιο ψαρι αγγελια και ολο και καποιος με τις καταλληλες συνθηκες και ενυδρειο θα τα θελει!αυτα και καλωςηρθες!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 09-09-11, 14:18
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

ειπαμε οτι εγινε εγινε!

διαβασε αυτο για τον κυκλο του αζωτου,
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655

αυτο για την αμμωνια
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756

αυτο για την ιχθυοσυνθεση
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32318

και αυτο για το μπολιασμα.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934

αφου τα διαβασεις,αν αποφασισεις να το στρωσεις με μπολι(ειναι πολυ πιο αμεσο το στρωσιμο ετσι)αγοραζεις ενα πακετο σιποραξ,

(αυτο: http://www.sera.de/en/products/techn...rax-15-mm.html) η και χυμα σιποραξ αν βρεις,

μου στελνεις πμ και ερχεσαι αποδω αν σε βολευει η νεα σμυρνη.θα παρεις πισω το μισο σιποραξ καθαρο και το μισο μπολιασμενο -εγω θα κρατησω μισο καθαρο-και θα τα βαλεις στο φιλτρο σου.
και οτι απορια εχεις σε οσα διαβασεις ρωτας εδω μεσα.αυτα
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 09-09-11, 18:44
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billxl Εμφάνιση μηνυμάτων
Μέγα στρατηγέ είμαι ένας μ@λ@κ@ς, κακός, κόπανος και με συγχωρείς που σε τσάντησα βραδιάτικα με την τεράστια ασχετοσύνη μου και κακία μου. Είναι το καλύτερο καλωσόρισμα σε forum για μένα ever! ¶ντε γεια σας λοιπόν να μην σας ενοχλώ.
ζησαμε να το ακουσουμε και αυτο!

η δικη μου συμβουλη ειναι το να σκεφτεις αλλη μια φορα αν το χομπυ αυτο σου ταιριαζει. οπως σε φορουμ με σκυλια η πουλια...τα πτηνα και τα σκυλακια ειναι το πρωτιστο μελημα ...ετσι και για τα μελη του gab ειναι τα ψαρια. το να πεταχτουν στην τουαλετα δεν εχει να κανει ουτε με αστρωτο ενυδρειο..ουτε με επιθετικοτητες..ουτε με αγνοια...ουτε με πετσοπ και καταστηματαρχες. εχει σχεση με το ποσο "αναλωσιμο" βλεπει κανεις το ψαρι ενυδρειου.
τονιζω οτι σκοπος μου δεν ειναι να (κατα-)κρινω την πραξη σου...αλλα να σκεφτεις ξανα αν αυτο το χομπυ πραγματικα σε εκφραζει.
οσο νωριτερα το ξεκαθαρισεις αυτο...τοσο πολλαπλασια θα ειναι τα οφελη οσον αφορα ζωες ψαριων..οικονομικα εξοδα...κ.τ.λ.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 10-09-11, 14:06
Το avatar του χρήστη billxl
billxl Ο χρήστης billxl δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: Κηφισιά
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστώ kgf. Τα διάβασα αυτά πριν ποστάρω πρώτη φορά εδώ. Θα το παλέψω το ζήτημα της αμμωνίας. (Κάνω μετρήσεις, άλλαξα νερό, έχω περιορίσει το τάισμα και ρίχνω τακτικά υγρό για τα βακτήρια.)

Φίλε pano, το χόμπυ θα το συνεχίσω με μεγαλύτερο πείσμα και μελέτη αλλά δε νομίζω να τολμήσω να ξανάποστάρω εδώ (μάλλον έχω στιγματιστεί ως κακούργος). Στο θέμα της αναλωσιμότητας φαίνεται ότι οι απόψεις μας διαφέρουν και ας το σταματήσω εκεί.

Φίλε delta66, εγώ ελπίζω να μη βρεθεί άνθρωπος μπροστά σου.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 10-09-11, 14:21
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

κοιταξε να δεις,οσον αφορα το φορουμ και το αν θα ποσταρεις,καταλαβαινω το σκεπτικο σου- κιεγω ετσι θα σκεφτομουνα στη θεση σου,αλλα αν βαλεις τον εαυτο σου στη θεση των υπολοιπων εδω που σου απαντησαν (κιεγω μεσα ειμαι)θα καταλαβεις τουλαχιστον την αντιδραση τους.

οπως σου ειπα ομως,ολοι κανουνε λαθη.ειδικα στην αρχη.οτι εγινε εγινε,αποδω και περα τι γινεται.

κανεις δε νομιζω να σε θεωρει κακουργο η κατι τετοιο.τουλαχιστον ησουν ειλικρινης.εφοσον σου αρεσει το χομπυ εγω ειμαι της αποψης οτι ολα φτιαχνονται αρκει να υπαρχει θεληση και ορεξη.συνεχισε να διαβαζεις εδω μεσα και να ποσταρεις και να ρωτας οτι χρειαζεσαι.

εχε το ως κανονα στο νου σου(γιατι υπαρχουν ελαχιστες εξαιρεσεις)οτι τα πετσοπ δεν ξερουν την τυφλα τους.εγω προσωπικα δεν εχω συναντησει καμια απτις εξαιρεσεις ακομα αλλα δεν ειμαι και παλιος στο χομπυ
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 10-09-11, 14:24
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billxl Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε pano, το χόμπυ θα το συνεχίσω με μεγαλύτερο πείσμα και μελέτη
αν το συνεχισεις με αγαπη...η συνταγη εχει περισσοτερες πιθανοτητες να πετυχει
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 10-09-11, 14:30
Το avatar του χρήστη faceck
faceck Ο χρήστης faceck δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-06-2011
Περιοχή: Αμπελόκηπους
Μηνύματα: 612
Προεπιλογή

(μάλλον έχω στιγματιστεί ως κακούργος) και εγω μια απο τα ιδια αλλα ακομα εδω ειμαι..και συνεχιζω να ταλαιπωρω τους πιο εμπειρους και να τους βαζω σε σκεψεις να με κανουν ban! και εγω προσωπικα σε υποστηριζω γιατι οπως ολοι μας ειμαστε αρχαριοι και παντα θα μαθαινουμε πραγματα και εσυ οπως φαινετε θες πολυ να προσπαθησεις και αυτο ειναι που μετραει !! καλη συνεχεια ειτε γραφεις εδω ειτε σε οποιοφηποτε αλλο φορουμ!
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 11-09-11, 04:02
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

billxl πρωτα απο ολα καλως ηρθες!

Δευτερον ... αν επιμενεις ... στο καλο!

Γραφεις η δε γραφεις προσωπικα με αφηνει αδιαφορο! Θα σε συμβουλευα να να μη γραφεις καθολου αλλα να διαβασεις τα αρθρα και να αποφασισεις τι θα κανεις με το θεμα ενυδρειο - ψαρια κοκ ...

Σκοπος αυτου του φορουμ δεν ειναι η αυξηση της επισκεψιμοτητας του ουτε τα ατελειωτα ποστ διχως νοημα! Σκοπος ειναι να καταθετουμε τις εμπειριες μας και να συζηταμε για το πως μπορουμε να κανουμε τη ζωη των ψαριων ακομα πιο ανετη και ομορφη!

Πρωτα απο ολα κοιτα μεσα σου και αναθεωρησε (αν μπορεις) τις αποψεις σου σε οτι αφορα την αξια της ζωης! Αν δε μπορεσεις τοτε θα σου προτεινα να μην ασχοληθεις με ψαρια η κατι ζωντανο!

Ο Delta ειναι πολυ καλος ανθρωπος και θα ειναι τιμη να τον συναντησει καποιος ... οχι δεν ειμαστε φιλοι αλλα η βοηθεια του σε ολους μας ειναι ανεκτιμητη

Μετα απο ολα αυτα αν θες συζηταμε το θεμα στρωσιματος του φιλτρου σου (ο τροπος που χρησιμοποιεις ειναι λαθος και θα εχεις μια απο τα ιδια!)
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-09-11, 10:36
Το avatar του χρήστη Stefan0s
Stefan0s Ο χρήστης Stefan0s δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2010
Περιοχή: Πειραιάς , Αττικής
Μηνύματα: 174
Προεπιλογή

@ billxl Καλωσόρισες
Θα συμφωνήσω να διαβάσεις τα υπομνήματα εδώ, καθώς και σε άλλα forum για το τι χρειάζεται ένα ενυδρείο για να φιλοξενίσει τα είδη που θέλεις.
Με τους μονομάχους είναι μπαρμπούτι, η δικιά μου άποψη είναι καλύτερα μόνοι τους.
Ότι άλλο θές ρώτα , κάποιοι θα σε βρίσουν , κάποιοι θα προσπαθήσουν να σε βοηθήσουν.Μήν είσαι αυστηρός ούτε με τους μεν ούτε με τους δε.Όλοι είμαστε πίσω απο μια οθόνη υπολογιστή και άνθρωποι με τις αδυναμίες μας.

Και μιας και βλέπω σαματά να μπώ και'γω.

Είναι θέμα του τί σκότωσε?
Τα physa έχουν μικρότερη αξία σαν ζωντανα απο τα serpae ?
Οι άχρωμες neocardina απο τις fire ?
Τα grindal απο τους μονομάχους ?
Οι μονομάχοι που δεν πληρούν εκθεσιακές προδιαγραφές απο τα chana bleheri ?
Οι άγριοι δίσκοι απο τα molly ballon ?
Οι τσιπούρες απο τα δελφίνια ?
Ένα παλικάρι με σύνδρομο down απο τον Αϊστάιν ?κ.ο.κ.

Είναι το θέμα του πώς το έκανε?
Μήπως αντι για αποχέτευση έπρεπε να τα ταίσει σε puffer?
Να τα αφήσει 2 βδομάδες στο ενυδρείο χωρίς επίβλεψη?
Να τα σκότωνε με χημικά ή με ηλεκτρισμό? κ.ο.κ.

Είναι θέμα γιατί το έκανε?
Ας πούμε αν τα σκότωνε γιατί ήταν πολλά και τον ενοχλούσαν αισθητικά θα είχε άλλη αντιμετώπιση?
Αν το έκανε γιατί είχαν καμπούρα?
Για να ταίσει τη γάτα του?κ.ο.κ.

Ο κάθε άνθρωπος έχει την ηθική του και καλά κάνει.
Κανείς δεν είναι καλύτερος απο κανέναν και αυτό είναι αντικειμενικό (Φασίστες, σωβινιστές, μέντορες, δημαγωγοί και κάποιες άλλες κατηγορίες ανθρώπων που δεν θέλω να αναφέρω θα διαφωνήσουν).
Να μην γράψω και αυτό που είχε πει ο Κλιντ Ιστγουντ για τις απόψεις

Υ.Γ. Συγνώμη για το εκτός θέματος

Φιλικά και με εκτίμηση προς όλους
__________________
Αν δεν βρέξεις κώλο ,ψάρι δεν τρως.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 11-09-11, 18:46
Το avatar του χρήστη billxl
billxl Ο χρήστης billxl δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: Κηφισιά
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Γεια σου Στέφανε. Ωραίο το post σου.

Γιώργο ευχαριστώ για το καλωσόρισμα. O φίλος Delta μπορεί να βοηθάει και να συμβουλεύει εδώ, εμένα όμως τον αρχάριο με κορόιδεψε για λάθη που έκανα (σημειώνοντας με κόκκινο μάλιστα τα λάθη). Γελούσε με αυτά και τραβούσε τα βυζιά του. Και μετά από λίγο συγχισμένος επέστρεψε για να συμπληρώσει να μην περάσει ούτε ψόφιο πουλί από τα χέρια μου. Ο Στρατηγός τουλάχιστον που δέχτηκε και τη μήνη μου και που του ζητάω συγνώμη (καταλαβαίνω ότι αυτό που έκανα είναι βαρύ) μου έδωσε κάποιες εξηγήσεις για το τι φταίει και δεν με κορόιδεψε.

Τώρα, περί του ενυδρείου, στo κατάλληλο υπόμνημα για το συγκεκριμένο πρόβλημα (το οποίο έχει γράψει ο φίλος μας Delta) λέει:

"Σε ένα "στρωμένο" ενυδρείο ή σε ένα "άστρωτο" με ψάρια, για να μηδενίσουμε την Αμμωνία, καταρχήν θα διακόψουμε το τάισμα για τουλάχιστον για μια δυο μέρες, θα αυξήσουμε την οξυγόνωση με ισχυρή αεραντλία και ανατάραξη της επιφάνειας του νερού, και θα κάνουμε μερικές απανωτές αλλαγές νερού πχ 30-80% (ανάλογα και την ποσότητα αμμωνίας) ακόμα και κάθε μέρα, με νερό ίδιων ή κοντινών παραμέτρων σε θερμοκρασία, σκληρότητα (gH) και οξύτητα (pH) και που δεν περιέχει* φυσικά αμμωνία κλπ τοξικά,
Αν είναι δυνατόν προτείνω να προσθέτουμε αντιχλώριο seachem prime έως και πενταπλή δόση (ή κάποιο παρόμοιο που να δεσμεύει κι αυτό Αμμωνία και Νιτρώδη εκτός των άλλων).
Αυτά τα κάνουμε μέχρι να μετράμε σταθερά συνεχώς μηδέν αμμωνία.
Καλό είναι να προσθέτουμε και βακτήρια εμπορίου μήπως και επιταχύνουν τη διαδικασία ή μπολιάζουμε και πάλι."


Μπορείς σε παρακαλώ να μου πεις τι κάνω λάθος; Χρειάζεται οπωσδήποτε μπόλιασμα;
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 11-09-11, 18:53
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Χαιρομαι που θα συζητησουμε για το θεμα του στρωσιματος!!


Ο delta (Σπυρος) αναφερεται στη περιπτωση που εχουμε ηδη ψαρια στο ενυδρειο ... Απο οσο καταλαβαινω πια δεν εχεις ψαρια ... Το θεμα ειναι οτι αμμωνια πως εισαγεται στο ενυδρειο σου??

Το μπολιασμα ειναι ο πιο γρηγορος τροπος ...

Τεστακια εχεις να μετρησεις αμμωνια ΝΟ2 και ΝΟ3?? Μονο αυτα θα σου δειξουν ποτε εχει στρωσει το φιλτρο!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 11-09-11, 19:21
Το avatar του χρήστη billxl
billxl Ο χρήστης billxl δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: Κηφισιά
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Όχι, έχω τέσσερα tetra red eye balloon και 8 γαρίδες μέσα. Οι γαρίδες μοιάζουν ανεπηρέαστες. Τα tetra τώρα που τα βλέπω έχουν μεγαλώσει κάπως από τότε που τα πήρα (και οι γαρίδες). Πάντως δεν παρατηρώ διαφορές στην εμφάνιση και τη συμπεριφορά τους. Τεστάκια έχω για NH3/NH4, NO3, NO4, PH, O2.
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 11-09-11, 19:40
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

οταν λες "τι κανω λαθος?" σε τι αναφερεσαι?μετρας 0 αμμωνια?
μετρησεις εκανες? τι βρηκες?
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 11-09-11, 19:44
Το avatar του χρήστη billxl
billxl Ο χρήστης billxl δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: Κηφισιά
Μηνύματα: 8
Προεπιλογή

Η αμμωνία είναι σε υψηλά επίπεδα. Κάνω ότι λέει το υπόμνημα, απλώς ο Γιώργος είπε ότι το κάνω λάθος και θα έχω πάλι προβλήματα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
απώλειες από τιγράκια με finrot Xlapatsas Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 08-04-11 07:47
Ξαφνικές Απώλειες :( persival Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 12 01-11-09 23:00
Απώλειες A. Cacatuoides LYKAVN Γλυκό νερό - Γενικά 18 11-11-06 15:48
Απώλειες Ψαριών GeorgeMak Ζωοτόκα 24 05-10-05 12:23

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,13166 seconds with 13 queries