Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #61  
Παλιά 06-01-10, 23:08
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ! Τι λέγαμε για το birdroom; Α ναι! Μπραβο ρε kanarini! Εντυπωσιακή καθαριότητα (που λείπει γενικά από τους "πουλάδες" ) και καταπληκτικός τεχνικός εξοπλισμός....!

Όταν κατέβω Αθήνα καμιά φορά, κερνάς καφέ.... Τη μουσική επιμέλεια θα την αναλάβουν άλλοι!
Οποτε θελεις να περασεις να τα πουμε, πολλα παιδια απο εδω μεσα εχουν ερθει να δουν τα ενυδρεια και το birdroom
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #62  
Παλιά 06-01-10, 23:58
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
τότε δεν θα είχαμε γεμίσει εξωτικούς παπαγάλους στην χώρα μας.
Aυτοι οι παπαγαλοι ομως (ringneck) δεν εφυγαν απο κλουβι.Οι συγκεκριμενοι ειναι γεννημενοι στην φυση και δεν ζουν μονο στην χωρα μας αλλα σχεδον σε ολη την Ευρωπη πλεον.

Λενε οτι μετακινηθηκαν στην Ευρωπη λογω του ευνοικου κλιματος αλλα καπου ειχα διαβασει οτι καπου το 94 στο αεροδρομιο επιασαν λαθρεμπορους με τετοιους παπαγαλους πιασμενους απο την φυση και τους επελευθερωσαν.Ετσι φτασαμε σημερα να εχουμε τοσους παπαγαλους στην Ελλαδα.

ΥΓ:μιας και το θεσαμε το θεμα..Αυτους τους παπαγαλους δεν τους πιανουμε.Ειναι πολυ εντυπωσιακοι ναι μεν αλλα μεχρι εκει.Ειναι αγρια πουλια και το μονο που θα καταφερετε ειναι να τα στρεσσαρετε και πολυ πιθανον να σας μεινουν.
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #63  
Παλιά 07-01-10, 09:42
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

και για να σταματήσουν οι βλακείες (γενικώς μιλάω) όσοι δεν ξέρουν τον Μάριο ας κάνουν ένα κλικ στην υπογραφή του...θα λυθούν πολλές απορίες.

Κατά τα άλλα ωραία πουλιά (ειδικά οι καρδερίνες) αλλά θα ήθελα να σε δω στο καθάρισμα
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #64  
Παλιά 07-01-10, 10:03
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

επειδη τον εχω δει τον χωρο οταν ειχε γινει για λιγο φισρουμ , ειναι ολο πλακακι τοιχοι και πατωμα και εχει κλιση προς την πορτα με ενα λαστιχο ολα πανε εξω γρηγορα και ευκολα

ωραιες αλλαγες Μαριε
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #65  
Παλιά 07-01-10, 15:54
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Ευχαριστω παιδια για τα καλα σας λογια, μερικες φωτογραφιες ακομα
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09265.jpg
Εμφανίσεις:  219
Μέγεθος:  135,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09255.jpg
Εμφανίσεις:  226
Μέγεθος:  153,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09269.jpg
Εμφανίσεις:  250
Μέγεθος:  172,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  DSC09271.jpg
Εμφανίσεις:  248
Μέγεθος:  131,1 KB  
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #66  
Παλιά 07-01-10, 16:13
leontheprof Ο χρήστης leontheprof δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-12-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
ΥΓ:Καποια στιγμη θα σας δειξω κι εγω τα παπαγαλοειδη μου να ξανακυλισε τε ολοι σας αλλα με παπαγαλους αυτη τη φορα.
+1
Απάντηση με παράθεση
  #67  
Παλιά 08-01-10, 12:23
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

να ρωτησω κατι και εγω..
παντα λεμε, οσο αφορα τα ενυδρεια μας, οτι για καθε ψαρι που κραταμε, θα πρεπει να προσπαθησουμε να του φτιαξουμε κατι το οποιο θα πλησιαζει οσο γινεται με το φυσικο του περιβαλλον..
αρα μου γεννιεται η απορια πως οταν βλεπουμε το οποιοδηποτε πουλι σε αυτα τα μικροσκοπικα κλουβια μας αρεσει και το επαινουμε, δεν το λεω κακοπροαιρετα, και εγω στο παρελθον ειχα σε τετοιες συνθηκες και αναθεωρησα, και τωρα οποτε βλεπω τετοιες συνθηκες αιχμαλωσιας με λυπει αφανταστα..
Απάντηση με παράθεση
  #68  
Παλιά 08-01-10, 13:12
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Καλησπερα εχεις δικιο σε αυτο που λες, τα κλουβια τα μικρα ειναι μονο για εκπαιδευση προσωπικα τα διατηρω σε κλουβια 50Χ40Χ40 και τους θερινους μηνες σε μεγαλες κλουβες πτησης.
Σε οσους με ρωτουν γι αυτο το θεμα τους απαντω οτι θα πρεπει να διατηρουν τα πτηνα τους σε οσο το δυνατον μεγαλυτερο κλουβι μπορουν.
Στις μεγαλες κλουβες εχω μεσα ελιες και θαμνους και αλλα δεντρακια.
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #69  
Παλιά 08-01-10, 15:06
Το avatar του χρήστη petros
petros Ο χρήστης petros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-07-2004
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ - ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
Μηνύματα: 516
Προεπιλογή

Mαριε μπορεις να βαλεις φωτο απο τις μεγαλες κλουβες που εχεις για τα πουλια???
Για να παιρνουμε και ιδεες...
Απάντηση με παράθεση
  #70  
Παλιά 08-01-10, 17:05
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Εγώ πάντως είμαι πολύ κατά των αιχμάλωτων πτηνών γιατί κανένα κλουβί δεν μπορεί να τους φτάσει. Δίνουν μια και βρίσκονται στην άλλη άκρη του βουνού, τι να τους κάνει ένα κλουβί? Τα βλέπεις όλη μέρα πηγαίνουν πέρα δώθε προσπαθώντας να βρουν μία τρύπα να βγουν κι αυτό γίνεται μέχρι να πεθάνουν. Το πιο αγχωτικό θέαμα... Αν μπορούσα θα τα απελευθέρωνα όλα.
Απάντηση με παράθεση
  #71  
Παλιά 08-01-10, 17:25
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
Δίνουν μια και βρίσκονται στην άλλη άκρη του βουνού...
Ειναι απιστευτη η ταχυτητα και το πως χρησημοποιουν τον αερα προς ωφελος τους!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #72  
Παλιά 08-01-10, 18:52
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ πάντως είμαι πολύ κατά των αιχμάλωτων πτηνών γιατί κανένα κλουβί δεν μπορεί να τους φτάσει. Δίνουν μια και βρίσκονται στην άλλη άκρη του βουνού, τι να τους κάνει ένα κλουβί? Τα βλέπεις όλη μέρα πηγαίνουν πέρα δώθε προσπαθώντας να βρουν μία τρύπα να βγουν κι αυτό γίνεται μέχρι να πεθάνουν. Το πιο αγχωτικό θέαμα... Αν μπορούσα θα τα απελευθέρωνα όλα.

Συμφωνώ απόλυτα για τα άγρια και τα φρεσκοπιασμένα, διαφωνώ όμως για τα επί εκατονταετίες ή χιλιετίες εκτρεφώμενα στην αιχμαλωσία...
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #73  
Παλιά 08-01-10, 22:38
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παιδια ο ανθρωπος διατηρει απο τα αρχαια χρονια διαφορα ζωα σε αιχμαλωτη κατασταση, τα πτηνα ισως να χτυπουν πιο ασχημα διοτι εχουμε ταυτιση την ελευθερια με το πεταγμα τους, τα κλουβια με την φυλακη. Ομως και τα ψαρακια μας σε ποταμια και λιμνες ζουσαν και εμεις τα διατηρουμε μεσα σε γυαλες και ενυδρεια.
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #74  
Παλιά 08-01-10, 23:35
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kanarini Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδια ο ανθρωπος διατηρει απο τα αρχαια χρονια διαφορα ζωα σε αιχμαλωτη κατασταση
αυτό δεν είναι επιχείρημα, αν είναι έτσι να κάνουμε ότι κάναν οι πρωτόγονοι σε όλα.
Απάντηση με παράθεση
  #75  
Παλιά 08-01-10, 23:46
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Καλα τωρα ξερεις τι λες...
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #76  
Παλιά 09-01-10, 13:47
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

συγγνώμη αν σου χαλάω την παρουσίαση αλλά αυτό το θέμα με τα πουλιά στα κλουβιά το θεωρούσα πάντα θλιβερό. Και δεν μιλάω μόνο για τα άγρια αιχμαλωτισμένα αλλά κι αυτά των νόμιμων εκτροφών. Ένα πουλί μέσα σε ένα κλουβί είναι σαν ένας μονομάχος μέσα σε ποτηράκι για να ζήσει μέχρι τέλους. Τα πουλιά είναι φτιαγμένα για να πετάνε και είναι θλιβερό να πετάμε εμείς οι άνθρωποι σήμερα αλλά να στερούμε την πτήση και την ζωή από αυτά.

Το τι έκαναν αρχαίοι ή πρωτόγονοι δεν έχει καμία σημασία. Υποτίθεται ότι είμαστε πιο μπροστά από αυτούς, με περισσότερες γνώσεις και συνείδηση. Στα αρχαία χρόνια τα ζώα δεν είχαν δικαιώματα και ο σύγχρονος άνθρωπος τους τα αναγνώρισε. Πάμε μπροστά λοιπόν.

Παράθεση:
Συμφωνώ απόλυτα για τα άγρια και τα φρεσκοπιασμένα, διαφωνώ όμως για τα επί εκατονταετίες ή χιλιετίες εκτρεφώμενα στην αιχμαλωσία...
συμφωνείς δηλαδή με τον εκφυλισμό που τους έχουμε προκαλέσει μέχρι τώρα και με την διαιώνισή του? Τότε να μην γκρινιάζει κανείς και με τα παπαγαλόψαρα και τα λοιπά υβρίδια, αφού τώρα έγιναν που έγιναν, ας συνεχίσουν να υπάρχουν. Θα διαφωνήσω.

Οι κινήσεις που βλέπετε των πουλιών μέσα στα κλουβιά, αυτό το πέρα δώθε όλη μέρα, είναι καταναγκαστική συμπεριφορά άγχους και υποδηλώνει ότι το ζώο υποφέρει 24 ώρες το 24ωρο.

Όσο για τέτοιους αρρωστημένους ανθρώπους (βλ. βίντεο) δεν έχω να κάνω κανένα ευπρεπές σχόλιο, γι'αυτό και δεν θα κάνω...http://www.youtube.com/watch?v=4-vWBo5mHtY
Απάντηση με παράθεση
  #77  
Παλιά 09-01-10, 14:28
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων
συγγνώμη αν σου χαλάω την παρουσίαση αλλά αυτό το θέμα με τα πουλιά στα κλουβιά το θεωρούσα πάντα θλιβερό. Και δεν μιλάω μόνο για τα άγρια αιχμαλωτισμένα αλλά κι αυτά των νόμιμων εκτροφών. Ένα πουλί μέσα σε ένα κλουβί είναι σαν ένας μονομάχος μέσα σε ποτηράκι για να ζήσει μέχρι τέλους. Τα πουλιά είναι φτιαγμένα για να πετάνε και είναι θλιβερό να πετάμε εμείς οι άνθρωποι σήμερα αλλά να στερούμε την πτήση και την ζωή από αυτά.

Το τι έκαναν αρχαίοι ή πρωτόγονοι δεν έχει καμία σημασία. Υποτίθεται ότι είμαστε πιο μπροστά από αυτούς, με περισσότερες γνώσεις και συνείδηση. Στα αρχαία χρόνια τα ζώα δεν είχαν δικαιώματα και ο σύγχρονος άνθρωπος τους τα αναγνώρισε. Πάμε μπροστά λοιπόν.



συμφωνείς δηλαδή με τον εκφυλισμό που τους έχουμε προκαλέσει μέχρι τώρα και με την διαιώνισή του? Τότε να μην γκρινιάζει κανείς και με τα παπαγαλόψαρα και τα λοιπά υβρίδια, αφού τώρα έγιναν που έγιναν, ας συνεχίσουν να υπάρχουν. Θα διαφωνήσω.

Οι κινήσεις που βλέπετε των πουλιών μέσα στα κλουβιά, αυτό το πέρα δώθε όλη μέρα, είναι καταναγκαστική συμπεριφορά άγχους και υποδηλώνει ότι το ζώο υποφέρει 24 ώρες το 24ωρο.

Όσο για τέτοιους αρρωστημένους ανθρώπους (βλ. βίντεο) δεν έχω να κάνω κανένα ευπρεπές σχόλιο, γι'αυτό και δεν θα κάνω...http://www.youtube.com/watch?v=4-vWBo5mHtY
Κοιτα μην τα ισοπεδωνεις ολα, υπαρχουν πολλοι σωστοι και καλοι εκτροφεις που αιωνες τωρα διατηρουν πτηνα συντροφιας. Τα καημενα τα ψαρακια απο τα ποταμακια(αμαζονιος) και τις λιμνουλες(μαλαουι) ερχονται και τα βαζουμε μεσα σε μερικα λιτρα νερου, γνωριζεις το ποσοστο θνησιμοτητας τους κατα την μεταφορα τους και την διατηρησει τους.
Απλα δεν μας χτυπα στο ματι τοσο πολυ ασχημα μαλλον, μην εχουμε λοιπον επιλεκτικη ευαισθησια.
Συμφωνω μαζι σου γι αυτα που λες για το βιντεακι και οτι γενικα τα ζωα πρεπει να τα διατηρουμε σε σωστες συνθηκες, εχουν και αυτα τα δικαιωματα τους και ειμαστε υπευθυνη κτλ.
Καλα οτι το ποστ μου το εκανες μανταρα αστα δεν λεγεται
Παρε σημερα την Απογευματινη εχει ενα πολυ ομορφο ενθετο για ολα τα ζωα.
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #78  
Παλιά 09-01-10, 14:52
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Strahos Εμφάνιση μηνυμάτων

συμφωνείς δηλαδή με τον εκφυλισμό που τους έχουμε προκαλέσει μέχρι τώρα και με την διαιώνισή του? Τότε να μην γκρινιάζει κανείς και με τα παπαγαλόψαρα και τα λοιπά υβρίδια, αφού τώρα έγιναν που έγιναν, ας συνεχίσουν να υπάρχουν. Θα διαφωνήσω.

Όχι δε συμφωνώ με τον εκφυλισμό όπως τον αποκαλείς, αλλά συμφωνώ με το status quo που υπάρχει στα πουλιά που ζούνε εδώ και αιώνες και μόνο σε αιχμαλωσία. Αυτά τα πουλιά πλέον ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ να επιβιώσουν μόνα τους στη φύση!!! Ή συνεχίζουμε να τα διατηρούμε ως έχουν ή τα θανατώνουμε όλα! Φυσικά προτιμώ το πρώτο! Εδώ δε μιλάμε για κατασκευάσματα τύπου παπαγαλόψαρων. Μιλάμε για γόνιμα πουλιά του ιδίου είδους. Δεν προσθέτουνε γονίδια μέδουσας...

Οι κινήσεις που βλέπετε των πουλιών μέσα στα κλουβιά, αυτό το πέρα δώθε όλη μέρα, είναι καταναγκαστική συμπεριφορά άγχους και υποδηλώνει ότι το ζώο υποφέρει 24 ώρες το 24ωρο.

Συμφωνώ απόλυτα!!! Όμως δε έχω δει ΠΟΤΕ καναρίνι να συμπεριφέρεται έτσι....
....

http://www.youtube.com/watch?v=L_7d2...eature=related
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #79  
Παλιά 09-01-10, 14:59
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos1972 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παναγιωτη πολυ ομορφη καρδερινα, εχεις αφιερωσει πολυ χρονο απο οτι φαινεται.
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #80  
Παλιά 09-01-10, 15:29
Το avatar του χρήστη panos1972
panos1972 Ο χρήστης panos1972 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2009
Περιοχή: Περαία, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kanarini Εμφάνιση μηνυμάτων
Παναγιωτη πολυ ομορφη καρδερινα, εχεις αφιερωσει πολυ χρονο απο οτι φαινεται.
Δεν είναι δικιά μου! Τη δικιά μου (η τελευταία) που επίσης έτρωγε από το χέρι μου, ένα καναρίνι καθώς και έναν από τους σκύλους μου, τα έχασα κατά τους βομβαρδισμούς στη Σερβία. Σώθηκαν αφού κατάφερα να τα χωρέσω σε ένα γιούγκο μαζί με λίγο από το βιός μου, ο άλλος μου σκύλος, το παπαγαλάκι και μια μεγάλη red ear χελώνα!

Τα περισσότερα πουλιά που πέρασαν από τα χέρια μου έτρωγαν από τα χέρια μου. Καρδερίνες καθως και ένα σκαθί, τα ελευθέρωνα κάθε άνοιξη. Μόνο τη μία καρδερίνα που την είχα από πολύ μικρή την έμαθα να τρώει από τα χέρια μου αλλά....,
__________________
...
Επειδή τό αδοκίμαστο καί τό απ’αλλού φερμένο
Δέν τ’αντέχουν οί άνθρωποι...
Απάντηση με παράθεση
  #81  
Παλιά 09-01-10, 15:48
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Μπραβο σου φιλε και ελπιζω να πανε ολα καλα απο εδω και περα.
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #82  
Παλιά 09-01-10, 22:49
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

προσπαθω να αντιληφθω το δικιο και απο τις 2 μεριες...
σηκωνει μεγαλη συζητηση το θεμα...
αυτο που θα ηθελα ομως να διεκυκρινησω ειναι 2 εννοιες που φαινεται να συγχεονται...
αλλο η κατοχη πουλιων (και γενικοτερα ζωων)...και αλλο η εξημερωση τους.
σαφως και δεν ειναι ολα τα ζωα ιδια...απλα θεωρω πως ενα ζωο που εχει εξημερωθει και ανταπυσσει μια σχεση φιλικη με τον αθρωπο...δεν ειναι στην ιδια μοιρα με ενα ζωο που απλα κρατειται φυλακισμενο και ουδεμια σχεση υπαρχει αναμεσα στον κατοχο και το ζωο.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #83  
Παλιά 10-01-10, 00:32
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Αν εφαρμοσουμε την λογικη οτι ψαρια - πουλια ειναι το ιδιο ... τα εξημερωμενα, μεγαλωμενα στα ενυδρεια ψαρια αν τα αφησουμε ελευθερα στο βιοτοπο τους δεν θα επιζηζουν και θα πεθανουν της πεινας η θα τα φανε οι θηρευτες τους? Στη φυση επιβιωνουν οι δυνατοτεροι! Οι αλλοι τρωγονται απο τα αρπαχτικα! Αν απελευθερωσεις μερικες καρδερινες θα φαγωθουν αυτες ενω οσες εχουν απομεινει αγριες .. θα επιβιωσουν και θα αναπαραχτουν!
Οι ανθρωποι εχουμε μαθει μονο να παιρνουμε ... απο τη φυση ... δεν νομιζεις οτι πρεπει να δινουμε κιολας? Ακομα πολλοι τις κυνηγουν!
Και ασε τις καρδερινες! Μηπως τα γερακια σου εχουν μεταλλαχτει και αυτα? Τουλαχιστον στα ενυδρεια (μερικοι) προσπαθουν να αναπαραστησουν το βιοτοπο τους σε μικρογραφια ... στα γερακια τι τους εχεις φτιαξει?
Σκοπος μου ειναι να το συζητησουμε το θεμα και οχι να πλακωθουμε! Ισως μεσα απο τη συζητηση βγει κατι! Αλλα συγχωρεσε με αν δεν μπορω να συγκρινω τους αγριους πιασμενους δισκους σε ενα τεραστιο ενυδρειο με περηφανα πουλια (ακομα και εκτροφης) πισω απο τα καγγελα ... Ισως τα κλουβια δε μου αρεσουν .. δε ξερω!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #84  
Παλιά 10-01-10, 00:55
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Εαν δεν γνωριζεις πως να μιλησουμε τι να συζητησουμε αγνοια εχεις πανω σε αυτα τα θεματα.
Τα γερακια ειναι εκτροφης με αδειες και νομιμα χαρτια, τα γερακια οπως και οι παπαγαλοι ζουν σε σταντ και πετουν καθε μερα, αλλα τι να λεω τωρα σε εσενα εισαι δεν γνωριζεις...δες κανενα video πριν βγαλεις την κακια σου.
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #86  
Παλιά 10-01-10, 01:11
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Red face

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kanarini Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν δεν γνωριζεις πως να μιλησουμε τι να συζητησουμε αγνοια εχεις πανω σε αυτα τα θεματα.
Τα γερακια ειναι εκτροφης με αδειες και νομιμα χαρτια, τα γερακια οπως και οι παπαγαλοι ζουν σε σταντ και πετουν καθε μερα, αλλα τι να λεω τωρα σε εσενα εισαι δεν γνωριζεις...δες κανενα video πριν βγαλεις την κακια σου.
Δεν ειναι θεμα κακιας! Πες με τρελο αλλα χαιρομαι να δω αγριους δισκους σε μια ενυδρειαρα και να τους προσφερω οτι μπορω καλυτερο αλλα ποτε δε θα χαρω να δω εκτροφης γερακια - οπου και να ειναι! Αυτα τα πουλια ειναι (για μενα) γεννηθηκαν ... για να πετουν ... Μια που το παραλληληζεις με τα ψαρια εγω σου λεω τι μου ερχεται στο μυαλο!
Δεν μπορεις να συζητησεις με καποιον αρχαριο σε αυτα? Αν θεωρεις αρχαριο τον εαυτο σου με τους δισκους εγω να εχω την ιδια απαντηση με εσενα?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #87  
Παλιά 10-01-10, 01:26
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Ελα στο σπιτι μου να δεις πως ζουν ολα τα ζωντανα μου και μετα πες την γνωμη σου. Εαν εσυ εχεις κολλησει δεν σου φταιει κανεις, εαν δεν μπορεις να βλεπεις γερακια, καναρινια, καρδερινες θα επρεπε να μην μπορεις να βλεπεις και ψαρακια,η επιλεκτικη σου ευαισθησια δεν ειναι οτι το καλυτερο. Οι δισκοι να πεθαινουν κατα χιλιαδες δεν σε πειραζει...
Τι αλλο να σου πω συνεχιζεις και λες ολο τα ιδια και τα ιδια, εαν εχεις αυτη την γνωμη δεν μπορω να σου την αλλαξω, εισαι ελευθερος να πιστευεις οτι θελεις. Απλα οταν δεν γνωριζουμε δεν βγαζουμε συμπερασματα ετσι ελαφρα...
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #88  
Παλιά 10-01-10, 01:53
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Question

Το να εχεις ενα κυνηγετικο γερακι σημαινει οτι:
1ον) πας κυνηγι οποτε εισαι διπροσωπος οταν τασσεσαι με μανια κατα των κυνηγων σε αλλο ποστ που εγινε προσφατα
ή
2ον) δεν το εχεις για κυνηγι οποτε εξυπηρετεις καποιο κομπλεξ σου επιδεικνυοντας το σε ενα σταντ σαν παπαγαλο
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #89  
Παλιά 10-01-10, 02:06
kanarini Ο χρήστης kanarini δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2008
Περιοχή: Νικαια-Νεαπολη
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Να πας να σε κοιταξει κανενας φιλε μου εχεις συσσωρευμενα κομπλεξ και προβληματα
προσπαθω τοσες μερες να εξηγησω σε ποιον και τι...
Το γερακι που ειχα θες να πεις και δεν το εχω δυστυχως πια, δεν ειναι για κυνηγι εισαι ασχετος και μην το συνεχισω
__________________
http://www.kanarini.net/
Απάντηση με παράθεση
  #90  
Παλιά 10-01-10, 02:08
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το γερακι που ειχα θες να πεις και δεν το εχω δυστυχως πια, δεν ειναι για κυνηγι εισαι ασχετος και μην το συνεχισω
Μπα και γιατι ειναι για να πλεκει δαντελλες;
Καλα σου λεει, τι χρησιμοτητα εχει εκτος του να κανει τον παπαγαλο στο σταντ...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ litsa Άλλα ζώα 9 20-12-09 15:00
rio 400-παρουσιαση rockxk Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 11 19-09-07 15:35
παρουσιαση asourtzo Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 10 11-06-07 14:57
ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ Βασίλης Μαιόπουλος Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων 57 19-03-07 22:13

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:54.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,12832 seconds with 14 queries