Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γενικά > Άλλα ζώα

Άλλα ζώα Συζήτηση για άλλα κατοικίδια

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-12-09, 18:20
lefkas Ο χρήστης lefkas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή Νεκρός Σκίουρος

Δυστυχως Γραφω πρωτη φορα για να πω κατι ασχημο.

Θα κανω πρωτα μια μικρη ιστορικη αναδρομη. Οσο πιο συντομα μπορω...
Αγοραζω 2 αρσενικα σκιουρακια, μου αρεσαν πολυ σαν ζωακια. Αμεσως τα συμπαθησα.
Δεν τα πηγαιναν πολυ καλα. Ο ενας, ο πιο ζορικος, ορμαγε συνεχεια στον αλλον. Ο ηρεμος ο κακομοιρης, τιποτα. καθοταν κ τις ετρωγε.
Το πραγμα χειροτερεψε, οταν με αφορμη που αλλαξα το ξυλακι στο πατωμα, εκανα κ αλλαγες στο κλουβι (σπιτακι κτλ). Μεγα λαθος...ο αγριος μαλλον ενοιωσε οτι απειλειται, και κυριολεκτικα απομονωσε τον ηρεμο. Δεν τον αφηνε να πλησιασει το φαγητο και τι σπιτακι για υπνο.
Για να προστατεψω τον ηρεμο, κανω το εξης...πηγαινω σε ενα pet shop, χαριζω τον αγριο (πιστευω οτι δεν εχει αναγκη, ειναι "σκυλι") και αγοραζω μια θηλυκια.
Εδω αρχιζει η ιστορια μου...Η θηλυκια ηταν παντα νωχελικη. Σκεφτηκα οτι ειναι απο την αλλαγη. Καθως παιρνουσαν οι μερες ομως δεν "επαιρνε τα πανω της"...Εβγαινε απο το σπιτι λιγο, και ποτε δεν επαιρνε φαγητο απο το χερι (εξω απο το κλουβι). Σκεφτηκα οτι απλα ειναι πολυ φοβητσιαρα.
Ειχε κ κατι αλλο ανησυχητικο. Στα ποδια, ειχε κατι σημεια χωρις τριχωμα. μεγαλες επιφανειες. Υπεθεσα οτι ηταν απο καποιον παλιο καυγα στο pet shop...
Μεταξυ τους τα πηγαιναν πολυ καλα. Κοιμωταν στο σπιτακι μαζι, και ηταν συχνα κοντα. Μονο μια φορα ειδα καυγα, οταν ο αρσενικος την καβαλισε, και αυτη του εδωσε μια κ τον εκανε περα...πριν καιρο αυτο.

Κ χθες...γυριζω σπιτι κ βρισκω την θηλυκια νεκρη. Οχι απλα νεκρη, σφαγμενη.
Σε προσωπο πολλα σημαδια, σαν απο καυγα, και στην κοιλια της μια μεγαλη τρυπα. Το χειροτερο? Της ελειπε το ενα ματι....Στο σωμα τιποτα.καμια πληγη

και αναρωτιεμαι...Της το εκανε ο αλλος?Αφου τα πηγαιναν παρα πολυ καλα. Συν οτι ο αλλος ειναι πολυ ησυχος κ ηρεμος.
Υπαρχει περιπτωση να το εκανε μονη της στον εαυτο της?
Καποια ζωα (παπαγαλοι) πληγωνουν τον εαυτο τους, οταν καταλαβουν οτι πεθαινουν. Υπαρχει περιπτωση να ηταν αρρωστη κ να καταλαιβαινε οτι πεθαινε?

Συγνωμη για το μεγαλο ποστ, αλλα πραγματικα δεν μου αρεσε αυτο που ειδα, κ δεν μπορω να το εξηγησω....
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-12-09, 20:06
Το avatar του χρήστη fotis_k
fotis_k Ο χρήστης fotis_k δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-11-2008
Περιοχή: athina
Μηνύματα: 504
Προεπιλογή

Δυστυχως δεν μπορω να δωσω λυση στο προβλημα σου μιας και δεν εχω εμπειρια απο σκιουρακια αλλα θελω να σταθω σε αυτο:

Παράθεση:
Καποια ζωα (παπαγαλοι) πληγωνουν τον εαυτο τους, οταν καταλαβουν οτι πεθαινουν.
Aυτο που το ακουσες?Σε καμια περιπτωση δεν ισχυει.Και τι νοημα εχει και πως να το κανουν?
__________________
Φιλικα Φώτης!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-12-09, 20:49
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

Λυπάμαι για την απώλεια σου..το κλουβι είναι σε εσωτερικό χωρο?τουλαχιστον να αποκλεισουμε την πιθανότητα επιθεσης απο γατα η κουκουβαγια..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-12-09, 23:11
Το avatar του χρήστη Ryu
Ryu Ο χρήστης Ryu δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2007
Περιοχή: Megara
Μηνύματα: 432
Προεπιλογή

αφου λεs οτι απο την αρχη δεν ηταν κ πολυ δραστηρια,ισωs να ηταν αρωστη και πεθανε...η μπορει να την σκοτωσε ο αρσενικοs.
__________________

http://stoppuppymills.org/
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-12-09, 23:16
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Rigel Εμφάνιση μηνυμάτων
το κλουβι είναι σε εσωτερικό χωρο?τουλαχιστον να αποκλεισουμε την πιθανότητα επιθεσης απο γατα η κουκουβαγια..
εκει πηγε και μενα το μυαλο μου....υπαρχει μηπως γατα στο σπιτι??

(υ.γ. οσο για τους παπαγαλους...ναι κανουν κακο στον εαυτο τους αλλα οταν παραμελουνται...πολλοι παπαγαλοι ραμφιζουν τα φτερα τους ..απογυμνωνονται..και αν δεν αλλαξει η κατασταση δημιουργουν πληγες στο σωμα τους...θα βρεις πολλα σχετικα αρθρα στο ιντερνετ..ΔΕΝ το κανουν οταν αρρωσταινουν...)
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 11-12-09 στις 11:18
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 11-12-09, 07:36
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Λυπαμαι για το σκιουρακι σου
Καλως ηρθες!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 11-12-09, 13:04
lefkas Ο χρήστης lefkas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 10-12-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 2
Προεπιλογή απαντηση

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fotis_k Εμφάνιση μηνυμάτων
Δυστυχως δεν μπορω να δωσω λυση στο προβλημα σου μιας και δεν εχω εμπειρια απο σκιουρακια αλλα θελω να σταθω σε αυτο:



Aυτο που το ακουσες?Σε καμια περιπτωση δεν ισχυει.Και τι νοημα εχει και πως να το κανουν?
Oxi παντως απο καποιον ειδικο. Μια φιλη μου ειχε εναν παπαγαλο, κ μια μερα στα καλα καθουμενα εβγαλε ολα τα φτερα του....
τον πηγαν σε κτηνιατρο, και τους ειπε οτι δεν ειναι κατι σοβαρο...
δεν περασαν 10 ωρες κ ο παπαγαλος πεθανε
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Rigel Εμφάνιση μηνυμάτων
Λυπάμαι για την απώλεια σου..το κλουβι είναι σε εσωτερικό χωρο?τουλαχιστον να αποκλεισουμε την πιθανότητα επιθεσης απο γατα η κουκουβαγια..
ναι, το κλουβι ειναι μεσα στο σπιτι. Δεν υπαρχει περιπτωση να εγινε επιθεση απο αλλο ζωο....
λετε να ειναι ο αρσενικος που εκανε την ζημια ρε παιδια?
Τα πηγαιναν παρα πολυ καλα....και αυτος δεν ειναι επιθετικος...
ακομα το σκεφτομαι, και ακομα προσπαθω να βρω μια ακρη...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lefkas : 11-12-09 στις 13:04 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 11-12-09, 13:40
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

έχω δει στο παρελθόν σκιουράκια να κανιβαλίζονται και μάλιστα ένα έτρωγε το ίδιο του το πόδι!
Δεν ξέρω αν ήταν κάποια ασθένεια ή το έκαναν από την πείνα (γιατί το είδα σε βιτρίνα πετ σοπ)

Ένα πράγμα θα πω μόνο, γιατί είχα κι εγώ πριν 10 χρόνια. Αυτά τα ζώα ΔΕΝ είναι για κλουβιά. Γενικώς αυτό με τα κατοικίδια πρέπει να σταματήσει. Υπάρχουν ζώα που δεν κάνουν για κλουβιά κι όμως πωλούνται κατά χιλιάδες στα πετ σοπ. Ερπετά, αμφίβια, σκιουράκια, νυφίτσες κτλ, ακόμα και πουλιά, δεν είναι για να ζουν στα κλουβιά. Πολλοί βλέπουν το ζώο να πηγαινοέρχεται δεξιά αριστερά μέσα στο κλουβί όλη μέρα και νομίζουν ότι παίζει. Δεν παίζει όμως, αυτά είναι καταναγκαστικές κινήσεις που υποδηλώνουν φοβερό στρες από την αιχμαλωσία και τον περιορισμό. Δεν τους φτάνουν τα κλουβιά και υποφέρουν.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 11-12-09, 14:14
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Χωρίς να θέλω να κάνω κριτική, και μένα αυτή είναι η απορία μου με αρκετά κατοικίδια.
Έζησα για αρκετά χρόνια διπλα σε μεγάλες βελανιδιές και οι σκίουροι και τα πουλιά ήταν κάθε μέρα στην αυλή μου. Έχοντας παρατηρήσει τη ζωή τους από τόσο κοντά, μου φαίνεται ότι η ζωή τους σε περιορισμένο χώρο πρέπει να είναι εξαιρετικά δύσκολη.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 11-12-09, 15:31
Το avatar του χρήστη persival
persival Ο χρήστης persival δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-08-2009
Περιοχή: Άγιος Νικόλαος - Ηράκλειο
Μηνύματα: 610
Αποστολή μηνύματος μέσω ICQ στον/στην persival Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην persival Send a message via Skype™ to persival
Προεπιλογή

Παιδιά, κακά τα ψέματα... Δεν νομίζω οτι κανένα ζωό είναι φτιαγμένο για το σπίτι μας... Όλα υποφέρουν, άλλα πολύ και άλλα λιγότερο, ανάλογα με τις συνθήκες που ζουν.
Αυτό δεν προκύπτει απο καμία έρευνα, έτσι το σκέφτομαι... και πονάει η ψυχή μου κάθε φορά που βλέπω πουλιά σε κλουβιά...
Σίγουρα έχει παραγίνει το κακό αλλά δεν βλέπω να αλλάζει και τίποτα...
Και τα λέω εγώ, που έχω στο σπίτι ενυδρεία, χαμστερ και πρόσφατα σκυλί...
__________________
_
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκίουρος!! j0hn Άλλα ζώα 14 30-04-11 20:24
Νεκρός Βράχος 8anosg Θαλάσσια Βιολογία 3 17-08-09 22:34
Νεκρές Caridina Japonica DJK Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 11 16-01-08 20:56

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:35.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05561 seconds with 13 queries